Wat gebeurde er achter de schermen? Weerbericht Deviezenmoeilijkheden bij de Olympische Spelen Zaterdag 8 Nov. '47 144e Jaargang No. 206 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Schijnwerpers op de Aikmaarse P.R.A. Over rechtsgevoel en nog wat Wordt Duitsland verdeeld Meubelprijzen 10 pCt. omlaag Startschot in Brusselse Zesdaagse Opzienbarende goud diefstal Uit K.L.M,-vrachtauto Extra brandstoffen voor grote gezinnen Indonesische onderhandelingen op neutraal schip Er zijn voldoende peulvruchten Nederlands contingent zal niet groot zijn Het „goede leven" in Berlijn Tumult in het Lagerhuis Receptie op Russische ambassade Proces tegen Pfeiffer Bureaux Administratie Moordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht Achterdam 20 - Tel. 2274 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma ALKMAARSCHE TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct., uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 pèr maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Het is een algemeen bekend en ook wel erkend verschijnsel, dat het rechtsgevoel van ons volk na de bevrijding over het algemeen weinig is bevredigd. Dat het, na in een periode van volslagen rechte loosheid te hebben geleefd, te dezen opzichte illusies heeft gekoesterd, welke maar al te vaak niet in ver vulling zijn gegaan. Het vrij recente geval uit Haarlem, waar een rech ter, die een clandestien g eslacht varkentje van 75 kilo in de kuip had en die men nochtans op het min of meer onaannemelijke ver weer, dat zijn vrouw in deze bui ten zijn medeweten had gehandeld, vrij uit liet gaan, is daar een spre kend voorbeeld van. Het publiek wrijft zich bij het lezen van een dergelijk bericht de ogen uit en het vraagt zich af, of in bepaalde gevallen mogelijk tweeërlei maatstaf wordt aangelegd en of, ware hier een doodgewoon burgermannetje de ver dachte geweest, de uitspraak niet heel anders zou hebben geluid. Deze reactie nu is even natuurlijk als begrijpelijk. Een smetteloos bla zoen mag toch zeker voor hen, dio zich op enigerlei wijze in dienst van het recht hebben gesteld, meer dan voor iemand anders als primaire eis gelden. De maatstaven van het recht dienen hier nog nauwer te worden aangehaald dan in een normaal geval. Voor de bijzondere rechtspleging, zoals deze na de bevrijding is inge steld, geldt dit wel in bijzondere mate, Zij die geroepen zijn allerlei mensen op hun ge- en misdragingen in bezet tingstijd te testen een geenszins benijdenswaardige taak mogen, willen zij naar eer en geweten hun functie vervullen, wel voor de volle hmderd procent van eigen zuiverheid rijn overtuigd. Alleen wie zonder zon den is, moge zich ook in dit opzicht het recht aanmatigen van het werpen van de eerste steen. Deze stelling be rust in de eerste plaats op een zuiver oogpunt van het prestige, dat elk ge- menselijke wet cn in de tweede plaats moge zij worden geponeerd uit een zagsapparaat en dat van de rechtspraak wel in zeer hoge mate heeft op te houden. Dit geldt dus voor de gewone rechtbanken, voor de bijzondere ge rechtshoven, voor de tribunalen en ook voor het instituut van de P.R.A., dat zich bij de berechting van poli tieke delinquenten, althans bij de voorbereiding daartoe, zo'n belang rijke plaats zag toebedeeld. ALKMAARSE P.R.A. IN OPSPRAAK. In dit verband en hier komer. we op het eigenlijk thema wil len wij er op wijzen, dat de Aik maarse P.R.A. de laatste tijd nogal eens in opspraak is geweest, zulks uitsluitend tengevolge van de ge dragingen van enkele personen, die bij deze instelling een vooraan staande positie vervullen of hebben vervuld. Het was in Juni van dit jaar, tij dens de behandeling van de affaire contra de ex-commissaris van politie Van Maarleveld voor het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem, toen dit voor het eerst in het licht der openbaar heid trad. Bij deze gelegenheid werd ramelqk de als getuige optredende P.R.A.-rechercheur v. d. Burg zwaar aan de tand gevoeld en werd hem in ernstige mate verweten de rol, welke door hem bij de bekende communis ten-arrestaties is gespeeld. De scher pe reprimande, welke rechercheur v. d. Burg bij deze gelegenheid ge werd, heeft in Alkmaar en wel in het bijzonder bq het P.R.A.-personeel de nodige beroering verwekt en wij heb ben niet de indruk gehad, dat een twee dagen later opgenomen-ingezon den stukje, dat een ander licht op deze zaak zou moeten werpen, het be doelde effect heeft gesorteerd. HET TEXTIEL-SCHANDAAL. Als tweede,- geheel op zich zelt staand feit, dat een eigenaardig licht werpt op de toestand bij de Alkmaa"r- se P.R.A., noemen wij het nog wel bekende textielschandaal, waarbij mr. Stein, die kortelings zijn functie van P.R.A.-hoofd met een baan in het particuliere bedrijfsleven heeft ver wisseld, ten nauwste betrokken was. Nadat hjj in eerste instantie, als ge tuige in deze zaak gedagvaard, ver stek had laten gaan, moest hij later zelf op het beklaagdenbankje ver schenen en werd ook vonnis over hem. geveld. Een vonnis, dat weliswaar het publieke rechtsgevoel zie boven niet in alle opzichten bevredigde, 'aar hetwelk toch in ieder geval de 1 doening schonk, dat deze zaak niet in de traditionele doofpot was ge deponeerd. Ook al werden daartoe dit zij terloops opgemerkt nog wel pogingen in het werk gesteld door de inmiddels tot hoofd van de P.R.A. ge promoveerde rechercheur v. d. B„ die de ter rechtzitting verschenen jour nalisten vergeefs trachtte te sugge reren, dat het geven van publiciteit aan deze textielaffaire eigenlijk onge wenst was. Het is allerminst uit zucht naar insatie, dat wij deze dingen onder het licht van de schijnwerper plaat sen. Hieraan liggen andere motieven ten grondslag. Want mèt de feiten, welke wij hier boven hebben gememo reerd, is er weer meer aan de opper vlakte gekomen. Voorvallen uit de bezettingstijd, waarover in Alkmaar en omgeving thans weer druk gespro ken wordt. Voorvallen met een ern stige achtergrond. Zo ernstig zelfs, dat wij hier als krant een taak heb ben gezien. Hier liggen vragen open, die ook voor het forum van het publiek beantwoording eisen. Hier Is één ding nodig: een diepgaand en onpartijdig onderzoek met twee mo gelijkheden als resultaat: óf de per soon v. d. Burg, die in ernstige mate in opspraak is gekomen en daarmede de naam van de P.R.A. worden gezui verd van een onverdiende blaam, óf de juistheid van de gegevens, welke in ons bezit zijn, zal komen vast te staan en dan is een onmiddellijk en krachtig ingrijpen een algemeen be lang zonder meer, mede ter bevredi ging van het rechtsgevoel, waarvan in de aanhef dezes sprake was. In een volgend artikel hopen wij een aantal vragen te stellen, die momenteel ten zeerste onder het' publiek leven en welker beantwoording wij gaarne op dragen aan de instanties die daartoe bevoegd zijn.. Vrouwelijke Minister van Buitenlandse Zaken in Roemenië Naar het Franse persbureau AFP meldt, is mevrouw Anna Pauker, lid van de centrale commissie van de Roe meense Communistische Partij, in plaats van de afgetreden minister Ta- tarescu tot minister van Buitenlandse Zaken benoemd. Anna Pauker is de eerste vrouwelijke Roemeense minister, aldus meldt Reu ter. Zij werd in 1921 lid van de com munistische partij en in 1936 werd ze door een militair gerechtshof wegens staatsvijandige activiteit veroordeeld. In 1940 werd zij vrijgelaten in ruil voor een gedelegeerde van de nationale boe renpartij, die door het Rode leger in Bessarabië was gevangen genomen. Anna Pauker ging toen naar Moskou, waar zij gedurende de oorlog verbleef. Naar aanleiding van het hoofdartikel in de „Times", waarin wordt gezegd, dat Engeland met de V.S. en Frankrijk reeds plannen heeft opgesteld voor de vorming van een Westduitse staat, waarmee de verdeling van Duitsland een feit zou worden, heeft een woord voerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken ontkend, dat met de V.S. en Frankrijk besprekingen zijn gevoerd over de houding van de weste lijke mogendheden, wanneer de komen de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken op een mislukking uitloopt. De woordvoerder wees er op, dat de onderhandelingen over de vre desverdragen met Italië en de voorma lige Duitse satellietstaten meer dan eens dreigden te mislukken, doch ten slotte met succes zijn bekroond. De martelgang van een scheepsschroef. De schroef van de „Willem Ruys" mag nu eindelijk zijn tocht vervolgen, d.w.z. vanuit Zevenbergen wordt de schroef naar het haventje gebracht en vandaar verder per schip naar Rot terdam. De schroef in de nauwe straatjes in Zevenbergen. Winkels met St. Nicolaas en Kerstmis tot 10 uur open Nu de bevoorrading van vele winkels zoveel verbeterd is, dat het publiek in ruimere mate dan in vorige jaren zijn inkopen kan doen, mag verwacht wor den, dat zich dit jaar in verhoogde mate de behoefte aan gelegenheid tot het doen van inkopen, in verband met het St. Nicolaas- en het Kerstfeest, zal doen gevoelen. Op grond hiervan heeft de minister van Economische Zaken de colleges van burgemeester en wethouders van alle gemeenten gemachtigd van de wettelijke voorschriften inzake de winkelsluiting ontheffing te verlenen tot uiterlijk 10.00 uur des avonds op de werkdagen vallende in de tijdvak ken van 1 t/m 5 en 23 t/m 24 De cember a.s. De handelsmarges voor meubelen, waarover met het bedrijfsleven gerui me tijd besprekingeii zijn gevoerd, zijn nu definitief vastgesteld. Tengevolge hiervan, zo deelt men ons van bevoeg de zijde mede, zal de verlaging met tien procent van de fabrikantenprijs, die enige tijd geleden werd doorge voerd, nu ook in een prijsverlaging met tien procent voor het publiek tot uit drukking kunnen komen. Daarnaast worden maatregelen overwogen opdat voor het grootste deel meubelen in de twee laagste prijsklassen zullen wor den geproduceerd. Het betreft hier o.a. meubelen in de prijsklasse van 330— 600 gulden voor een huiskamer, en van 350—630 gulden voor een slaapkamer. STALIN EREBURGER VAN BOEDAPEST. Stalin is in verband met de feestelijk heden ter herdenking van de Russische revolutie tot ereburger van Boedapest benoemd. Weersverwachting, geldig van Za terdagochtend tot Zaterdagavond. RUSTIG WEER. Rustig, overwegend droog en ta melijk zacht weer. Tijdelijk wat afnemende bewolking, doch hier en daar nevel of mist. Gisteravond om half tien werd in het Brusselse Sport-paleis het startschot ge geven voor de 25e Brusselse Zesdaagse, waaraan 17 koppels, onder wie Schulte- Boeyen, deelnemen. Na de sprints van 22 uur was de stand: 1. StromArnold (Austr.) 11 pt. Op 1 ronde: 2. SchulteBoeyen (Ned.) 12 pt.; 3. De KuysscherSpelte (Belg.) 11 pt.; 4. KintDepredhomme (Belg. 10 pt.; 5. ThyssenDepauw (Belg.) 10 pt. Uit een vracht auto, die kon worden afgesloten met een hangslot, is, aldus meldt 'dè „Daily Express", een aantal staven goud gestolen, die een waarde vertegenwoordigen van 1860 pond ster ling. Het goud was bestemd voor Neder land en zou per KLM-vliegtuig naar Amsterdam vertrekken. De vrachtauto, waaruit de staven ontvreemd zijn, is eigendom van de KLM en was op weg naar het vliegveld. De chauffeur liet zijn voertuig even alleen om een kop thee te gaan drinken. Van deze gele genheid hebben dieven gebruik ge maakt om het hangslot te verbreken en het pakket met goudstaven te ste len. Zij namen ook een baal wol mee. Hiertoe hebben zij ten hoogste vijftien minuten nodig gehad. Een woordvoerder van de KLM te Londen verklaarde, dat het handels lading betrof en dat de directie het onnodig had geoordeeld bijzondere voorzorgsmaatregelen te treffen, zodat de chauffeur zonder helper op de wa gen was. Het C. D. K. deelt mede, dat aan gezinnen, welke op 1 November j.l. uit acht of meer personen be stonden, binnenkort rantsoenbon nen zullen worden uitgereikt voor twee eenheden brandstoffen. Deze rantsoenbonnen zijn te be schouwen als een toeslag op de reeds eerder verstrekte gezinskaart. Inwo- nenden, familie en personeelsleden mogen in dit minimum van acht per sonen worden medegerekend, mits aan deze personen niet reeds eerder een brandstoffenkaart voor kamerbewoners werd uitgereikt. Datum en plaats van uitreiking van deze toeslagbonnen zullen door de plaatselijke distributie diensten nader worden bekendgemaakt Volgens een communique van de Commissie voor goede diensten heb ben beide partijen zich accoord ver klaard met het gebruik van een neu traal schip als ontmoetingsplaats voor beide partijen in het Indonesisch ge schil. De Amerikaanse regering is verzocht zulk een schip ter beschik king te stellen. Het communique zegt dat beide par tijen thans formeel accepteren, dat het schip zal worden verschaft onder aus piciën van de commissie voor goede diensten en dat de commissie maatre gelen neemt zo spoedig mogelijk een schip ter plaatse te doen zijn. In ver band met de wijze, waarop de Com missie is samengesteld, hebben de Bel- giscljp en de Australische afgevaardig de aan de Amerikaanse gedelegeerde verzocht zijn regering te vragen, of zij een schip beschikbaar kan stellen. Aangezien dit de enige wijze is, waar op de impasse kan worden verbroken, heeft Graham onmiddellijk zijn rege ring verzocht een schip ter beschikking t_> stellen. Gistermiddag had de Commissie voor goede diensten tevens een onderhoud met de consulaire commissie, waarop de werkzaamheden van laatstgenoemde commissie volgens de bepalingen van de resolutie van de Veiligheidsraad dd. 1 November zijn besproken. De leden der consulaire commissie wefd ver zocht onmiddellijk hun regering te viagen alle militaire waarnemers, die hen destijds assisteerden, wederom ter beschikking te stellen. De regering heeft maatregelen geno men, waardoor een regelmatige afle vering van peulvruchten door telers en handelaren zal worden bevorderd. Een belangrijk gedeelte van de oogst moet echter nog worden gedorst. Wanneer het publiek nu niet meer koopt dan voor een normale behoefte nodig isy is er geen reden om een ge brek aan peulvruchten te verwachten. Het Parijs van heden. Personeel van de Parijsc reinigingsdiensten is in staking gegaan en gedurende een meeting welke voor het arbeidsbureau werd gehouden, kwam het natuurlijk weer tot een treffen met de politie. In verband met het feit, dat in de Nederlandse sportwereld berichten circuleren, als zou het aantal deel nemers, die ons land zullen verte genwoordigen op de Olympische Winterspelen te St. Moritz en de Olympische Zomerspelen te Londen, zeer gering zijn, heeft een redacteur van A. N. P.-Sport enkele vragen gesteld aan de chef de mission voor St. Moritz en Londen, de heer K. 3. J. Lotsy. De heer Lotsy begon met er op te wijzen, dat de kosten voor de uitzen ding enorm hoog zijn. Indien men een vergelijking wil maken met de Spe len, welke het laatst zijn gehouden, die van Garmisch Partenkirchen en Ber lijn, dan blijkt, dat de kosten per per soon voor St. Moritz en Londen onge veer vier maal zo groot zijn, De be- s:hikbare gelden hebben daarmede «een gelijke tred gehouden en, mede in verband met het deviezenvraagstuk, is het dus volkomen verklaarbaar, dat het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité zich gedwongen ziet hoge eisen te stellen. „Hier en daar hoort men, dat alleen deelnemers, die practisch zeker zijn van een plaats in de eindstrijd, vobr uitzending in aanmerking komen", merkten wij op. „Dat is absoluut onjuist", was het antwoord van de chef de mission. In de eerste plaats moet men bedenken, dat men moeilijk dezelfde maatstaven kan aanleggen voor alle takken van sport. Integendeel, tak voor tak moet bestudeerd worden. Een norm hebben wü evenwel aan genomen. Een athleet, in welke tak van sport ook, komt voor uitzending naar St. Moritz en Londen in aan merking, als hij of zij, gezien zijn of haar prestaties, beslist een goed figuur zal slaan in het internatio nale milieu. Deze norm geldt na tuurlijk ook voor de niet-individu- ele takken van sport, zoals ijshockey, waterpolo, voetbal, enz. Over de uitzending zelf kon de heer Lotsy nog weinig positieve medede lingen doen. Zijn persoonlijke mening was, dat naar St, Moritz alleen enkele schaatsenrijders zullen gaan.' Definitie ve, besluiten worden eerst later geno men. En wat de Zomerspelen betreft, de diverse bonden zullen enkele maan den voor de uitzending bij het N.O.C. een voordracht moeten indienen. Dit advies van de sportbonden zal ernstig worden bestudeerd, waarna het be stuur van het Olympisch Comité een beslissing neemt. Op het secretariaat van het N.O.C. worden de prestaties uit het binnen- en buitenland nauw keurig bijgehouden. Als chef de mis sion ben ik voorts van plan alle be langrijke gebeurtenissen in het ko mende jaar bij te wonen, mij met de athleten, de leiders, de coaches en de chefs d' equipe vertrouwd te maken, opdat er een band van sportieve ka meraadschap ontstaat. Trouwens, er zal vóór de aanvang van de Spelen een bijeenkomst worden georganiseerd, waar alle leden van de ploeg aanwe zig zullen zijn. Want het is niet de be doeling, dat een wielrenner of een zwemster of een voetballer naar Lon den gaat, maar een gezamenlijk stuk je Nederlands sportleven moet verhui zen en dat is van grote waarde. Reuters correspondent te Berlijn schrijft: Terwijl de Berlijner, die gewetensvol de wet eerbiedigt, zich strikt houdt aan zijn rantsoen van 1600 tot 2000 calorieën per dag, naar gelang van het werk, dat bij verricht, eten honderden andere Berlijners op een wijze die elders in 't door de oorlog verwoeste Europa slechts overvloedig zou worden ge noemd. In de gehele stad zijn clandes tiene kruideniers- en levensmiddelen winkels opgeschoten. Een eigenaresse van een dezer win kels vertelde dezer dagen een klant: „Neen, wij hebben geen kalkoenen, waar wij hebben wel kippen, ganzen, varkensvlees, eieren, koffie, thee, boter, suiker, rundvlees en uien. „Geef mij twee pond boter, een half pond koffie, tien eieren, een half pond varkensvlees en een pond ananas in blik". Dit alles met een pakje sigaretten kwam op 1.422 mark. Er zijn duizenden levensmiddelen winkeltjes zoals dit in Berlijn en in dien de politie er een sluit komen er 10 andere voor in de plaats. De stemming in het Lagerhuis kwam Donderdag op kookpunt, toen de con servatieven de regering beschuldigd? n van „steeds toenemend nepotisme" door „de eigen mensen en hun aanhangers baantjes te verschaffen". Op een gege ven ogenblik waren vele leden van hun zetels opgestaan. Het leek wel een hek senketel, „corruptie", „schande" werd geroepen, kreten, die uitklonken boven wederzijdse bijvalsbetuigingen. De ongeregeldheden begonnen, toen Herbert Morrison, plaatsvervangend minister-president, het voorstel van Majoor Guy Lloyd (cons.) tot het in stellen van een commissie voor de be noemingen, die elke aanbeveling van iedere minister voor het vervullen van elke functie, waar hij zeggenschap over heeft, zou moeten verzoeken, van de hand wees. Toen Churchill, de leider der opposi tie, op inwilliging van het voorstel aandrong, antwoordde Morrison, ge steund door juichende aanhangers: „Neen, alleen wanneer mensen, dia laster aan het adres van ministers verspreiden, hun beschuldigingen op schrift stellen". Tenslotte herstelde de voorzitter de orde en ging het Lagerhuis over tot het afhandelen van de lopende zaken. Ter gelegenheid van de dertigste ver jaardag der October-revolutie hielden d ambassadeur der USSR en mevrouw L. Valkova Vrijdag een receptie in het gebouw der ambassade te 's-Graven- hage. Onder de aanwezigen bevonden zich de minister van Buitenlandse Za ken, mr. C. W. H. G. Baron van Boetze- laei van Oosterhout, de minister van Sociale Zaken, W. Drees, de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, L. Neher, de ambas sadeur van de V.S., H. G. Baruch, de ambassadeur van Groot-Brittannië, Sir Neville Bland, de ambassadeur van Frankrijk, J. Riviere, de ambassadeur van België, L. C. Nemry, de gezanten van Turkije en Tsjecho-Slowakije, de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, de burgemeester van Rotter dam, mr. P. J. Oud, en vele vooraan staande personen uit het culturele en economische leven. Te Boedapest is bekend gemaakt, dat de naar het buitenland gevluchte lei der van de rechtse Hongaarse Onafhan kelijkheidspartij (oppositie), Zoltan Pfeiffer, a.s. week in zijn afwezigheid berecht zal worden. De openbare aanklager zal verbeurd verklaring van Pfeiffers bezittingen eisen als bijkomende straf. Reuter verneemt verder, dat de frac tieleider van Pfeiffer's partij, Achay, tegelijk met Pfeiffer naar Wenen is ge gaan. Truman wenst Sovjet-burgers geluk Ter gelegenheid van de herdenking van de October-revolutie heeft presi dent Truman een telegram gezonden aan Nikolai Michailowitsj Sjwernik, president van het presidium van de opperste raad der USSR, waarin deze wordt verzocht „op de verjaardag der Unie van Sovjet-Socialistische Repu blieken de welgemeende wensen van het volk der Ver. Staten over te bren gen aan het volk van de Sovjet-Unie". MR, A. VAN DER DEURE BEDANKT ALS VOORZITTER DER N.C.R.V. Naar in de Omroepgids wordt mede gedeeld, heeft mr. A. van der Deure te Bennekom als voorzitter van de N.C.R.V. bedankt. Zijn functie zal tij delijk worden waargenomen door de tweede voorzitter, prof. dr. A. H. Edelkoort.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1