Stad m Omgeving. SOLDATEN EN BURGERS~ BIJEEN Wat de theaters brengen rSTAM STOOMT Obdam ontving fraai tegeltableau I.I.B. en Alkmaar Marinus Adam dirigeert de H.O.V. Nieuwe uitnodiging voor Alkmaarse hokkeyspelers Zal Amerika in 1952 Rusland aanvallen? De Kaasmarkt AGENDA PAVILJOEN DER VROUWEN DE PAUW LEGT ZIJN STAART AF Hoofdklasse-competitie Depot J, Timmerman .J HARMONIE-THEATER To be or not to be VICTORIA-THEATER Zanzibar CINEMA AMERICAIN Tien dagen in Parijs A.B.T. Het recht neemt zijn loop Georges Bernanos Predikbeurten. Gemeente treedt toe tot de rattenbestrijding Bergen. Geschenk voor het Bio-Vacantieoord Egmond aan Zee. Clubcomp. „De Egmondén" Egmond-Binnen. Graft. Het is een uitstekende gedachte ge weest van de organisatoren van de feestavond van het Indisch Instructie- Bataljon, de kapitein Erkelens (R»A. O-officier) en sergeant Koerts, diens rechterhand, om de gezellige bijeen komst van de jongens van het X.I.B. niet al te besloten te houden, doch de Alkmaarse burgerij op deze avond in nauwer contact te brengen met de soldaten. En zo kon het geschie den, dat de aula van het gymnasium niet enkel bezet was met militairen, maar dat daarnaast of liever daar tussen een groot aantal Aikmaar- ders zat. Daar waren de waarnemende burge meester, de heer van Slingerland, ver schillende hoofden van takken van dienst en tenslotte Alkmaarse inge zetenen, die regelmatig gastvrijheid verlenen aan de hier gelegerde troepen of die op enige andere wijze bereids hebben getoond, met de jongens mee te leven. En beide groepen soldaten en bur gers zullen geen spijt gehad hebben van hun gang naar de aula. Want Daar hebt ge ze allemaal: Bert van Dongen, de conferencier, Aafje Bouber, de jonge dochter van Herman en Aaf, met liedjes, dan onze Sylvain Poons en in levende lijve Henriëtte Davids, de eeuwig jeugdige revue-ster van de eerste rang en voor deze gelegenheid in gezelschap van haar man, Rido, de revue-schrijver van tientallen jaren. Ze kwamen, wilden van geen gage weten en wensten slechts te spelen voor de „jongens" tot genoegen van beide zijden van het voetlicht. Daarmee zou het verslag kunnen ein digen. Immers, goede wijn behoeft geen krans. Maar toch, het bruisende vuur van Heintje brandde als nooit te voren en Sylvain Poons begon dol, werd doller en allerdolst. Zodat de 450 man in de zaal dubbel vielen van de lach! Cabaretwerk van de bovenste plank! Van ras-echte artisten, die „op dreef", op volle toeren waren. En de bloemen, die ze na afloop Brilliant werk van Van der Pas Een uitnemende uitvoering van Beet- hovens's Ouverture Leonore' III vorm de de inzet van het twéedo abonne- ments-concert. Verder werden we weer overstroomd met de romantiek van Joh. Brahms en de Rus Peter Tschaikowski. Hoezeer we ook de HOV-concerten apprecieëren, toch dreigt het een kringloop van romantiek te worden en zou het toch wel wense lijk zijn in de nog komende program ma's wat meer Franse of moderne in slag aan te treffen. Theo van der Pas speelde subliem het piano-concert no. 1 in d kl. terts van Joh. Brahms. Zijn intents muzi kaal spel bleef boeien tot de laatste noot, en wat in de orkestbegeleiding niet volkomen evenwichtig was, werd door zijn markante interpretatie als 't ware gecamoufleerd. Het publiek was zéér enthousiast en riep de solist herhaalde malen terug. Na dit hoogtepunt kwam men terecht in de populaire sfeer van de Russische componist Peter Tschaikowsky. Mu ziek van uitersten. Een melancholieke inslag wordt omlijst door brillante ef fecten en in het andantino charmante melodieën die wel tot iedere luisteraar spreken. De finale is een en al bra- vour en zet het publiek in vuur en vlam. Voor het algemene auditorium was het dus een zeer goede keuze. Dirigent Adam gaf dit werk overal precies wat het nodig had, zowel sen sueel als virtuoos. Voor de uitvoering hiervan door de orkestleden kunnen we de hoogste waardering hebben. De individuele prestaties konden zich rij kelijk demonstreren en waren dan ook in menig opzicht ver boven de middel maat. Het succes was zeer groot en het publiek bracht dirigent en orkest staande een ovatie. De HOV kan zoals gezegd haar programma's nog boeiender maken, door en en toe een Frans of ander modern werk in te lassen, dan wordt niet alleen de appreciatie voor het oudere gehand haafd. maar ook worden perspectieven geopend voor de nieuwere muziek en komt het culturele cloel volkomen tot zijn recht. MUSICUS. Naar wij vernemen is de Alkmaarse Mixed Hockey Club uitgenodigd gedu rende het kunstfestival in Bath, dat in April zal worden gehouden, naar Enge land te komen voor het spelen van wedstrijden tegen twee elftallen van Bath. Het zou de enige sportgebeurtenis zijn, die in deze kunstweek plaats vindt. Vermeldenswaard is voorts, dat Win ston Churchill gedurende die week Bath zal bezoeken en hem het ere burgerschap van de stad zal worden aangeboden. In kringen der Alkmaarse Mixed Hockey 'Club overweegt men de mo gelijkheid de Engelse vrienden en vriendinnen gedurende de 8 October- feesterl 1948 tot een tegenbezoek aan Alkmaar te inviteren. kregen, waren dan ook meer dan ver diend. Al waren de ovaties de beste waardemeter van het publiek. Het bal na afloop slaagde naar ieders wens; rustig en beschaafd. En al weer belangloze medewerking van The Rhythm Stars en The Broadway Stars! Rest ons nog namens de w.n. ba taljonscommandant de Alkmaarse burgerij meer dan hartelijk te dan ken voor het medeleven met het I.I.B., waardoor allen zich in de Alk maarse burgerkring voelen opge nomen. Ik voorzie tegen hét jaar 1952 een atoomaanval van Amerika tegen Rus land, indien er niet internationaal iets gebeurt, dat deze razende bewape ningswedloop zal doen afbuigen en vredelievender wegen" doen inslaan. Ook Rusland maakt atoombommen en nu gaat het er maar om, wie van de twee, Amerika of Rusland, het eerst een „Pearl Harbour" ondergaat. Want de eerste klap is ook de laatste. Bo vendien is de atoombom zeven hon derd maal sterker dan die welke des tijds boven Hirosjima werd uitgewor pen en zal bij een gebruik van 1000 atoombommen ter vernietiging van Rusland, geheel West-Europa tenge volge der radio-actieve straling ten onder gaanDit was ongeveer de inhoud van de voordracht, die giste renavond gehouden werd op een open bare vergadering in de kleine zaal van het Harmonie-theater, georgani seerd door de Beweging voor Fede rale Wereldregering en de Internat. Vereniging Bellamy afd. Alkmaar. Het was Ir. Gunnar Knös, secretaris oer Federale Beweging, die opwekte om zich tegen het bovengenoemde gevaar aaneen te sluiten. Slechts door internationale controle op de atoom- ei ergie en een internationaal politie corps bij verdere algehele ontwape ning der staten, kan een toekomstige alles vernietigende botsing voorkomen v/orden. Dit zou dan het begin moe ten zijn van een federale wereldrege ring. De UNOX kan door. elk der deelnemende staten verlaten worden, bij een wereldfederatie zou dat wet telijk onmogelijk zijn. Met een enkel woord wekte de spreker ten slotte op ïich bij dit streven der Beweging voor Federale Wereldregering aan te sluiten. Direct daarop was het woord aan d- heer De Boer van de Vereniging Bellamy. Hg wees op de mogelijkheid van een betere samenleving. De winsten der ondernemingen moeten aan de gemeenschap komen. Het geld moet niet meer als bezit, maar slechts «gelijk vroeger als ruilmiddel orden gebruikt. Dan kan elk lid der maatschappij van de algemene wel vaart, dat deel krijgen waarop hij als mens recht heeft. Spreker ontwikkel de zo verder de gedachten van Edw. Bellamy, zoals die in zijn geschriften vermeld zijn. Tijdens de pauze en na het beant woorden van een aantal vragen, wer den door de Gemengde Zangver. D.O.V. een aantal liederen gezongen. Een koor, waar pit in zit en waarmee dirigent Nuyen wel wat zal weten te bereiken. Veel kleinere aanvoer, doch vlug gere handel, dat was het beeld dat de Kaasmarkt in vergelijking met vorige week te zien gaf. De aanvoer bedroeg slechts 10.000 kg verdeeld over 3 stapels fabrieks- kaas (notering f 56.50 per 50 kg) en 7 stapels boerenkaas (notering f 62.50 per 50 kg). ZATERDAG Gulden Vlies, 2 uur: Vergadering KVP Gulden Vlies, 8 uur: U L O-schoolver- eniglng. Korenbuers, 8 uur: Concert Staf muziek Amsterdamse politie. Atelier Doorwerken, Geest, 3 uur: Na- j aarstentoonstelling. ZONDAG Gulden Vlies, 8 uur: 't Gouden Haantje met Piet Köhler. Wapen van Heemskerk, 3 en 7,30 uur: Dansen. Korenbeurs, 12 uur: Concertwedstrijd Excelsior. Atelier Doorwerken, Geest, 3 uur: Na jaarstentoonstelling. MAANDAG Gulden Vlies, 8 uur: Covoto: „Guyana (De Haagse Comedie). Dancing Harmonie, 8 uur: Stanley Wrig'nt spreekt over Labourregering. Atelier Doorwerken, Geest, 2—5 uur: Na jaarstentoonstelling. BIOSCOPEN Harmonie Theater, 8 uur: Gevaarlijk spel; 14 jaar. Zaterdag 7 en 9,30 uur; Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur» Victoria Theater, 8 uur: Zanzibar; 14 jaat Zaterdag 7 en 9,30 uur; Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. BERGEN: De Rustende Jager: Rebecca; 18 jaar. (Ingezonden Mededeling) "Boeken van blijvende waarde! PKARI. IHICK ALICE TISDALE HOBART VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE BOEKHANDEL U. M. „Weit-Frle.IanJ" - HOORN De Nutsspaarbank in October In de loop der maand October werd op de Spaarbankboekjes ingelegd f 291.664,— (v. j. 298.115,41) en terug betaald f 283.286.40 (v. j. f 309.960.—) alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 8377,60 (v. j. minder ingelegd dan terugbetaald f 11.844,59). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 10.235.063,33, bedraagt nu f 10.241.618,32 (V. j. 10.087.295,59). Het aantal in de loop van October nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 319 (v. j. 286) waaronder 139 aan op school sparende kinderen. Ingetrokken werden 101 (v.j. 117) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 24.455, bedraagt thans 25.262 (V. j. 23.458). Van dit aantal behoren 16.828 (v. j. 15.748) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 5597 (v. j. 5541) aan personen elders woonachtig en 2837 (v. j. 2189) aan schoolspaarders. Onder de in October nieuw uitgege ven boekjes zijn begrepen 34 (v. j. 37) voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1.—). In October bedroeg het aantal pos ten van inleg 3370 (v. j. 2911dat van terugbetaling 1835 (v. j. 2048) tezamen 5205 (V. j. 4959). De lediging in de loop der maand Oc tober van 474 spaarbusjes leverde een bedrag van f 6502,13 aan kleine bespa ringen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 3731 bedraagt thans 3705. Wat onze voorouders schreven De Alkmaarsche Courant van 8 November 1847 geeft het vol gende verslag van een gedeslllu- sionneerde emigrant. Te Oostwoud, gemeente Midwolda in het Oldambt, is den 28sten Oc tober j.l. teruggekomen uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika Heiko Geerts Smid, ar beider, vroeger ook gewoond heb bende te Oostwold, vanwaar hij, na zijn huis verkocht en de con tanten daarvoor ontvangen te heb ben, in April 1.1. naar Amerika vertrokken is. In het eerst had het hem aldaar gunstiger toege schenen, dan het hem later ge bleken was voor de landverhui zers te zijn; zijn verblijf aldaar heeft in geenen deele aan de ver wachtingen '--eantwoord, die men over het algemeen van dat land had, en die door de berigten, welke men van daar gezien en ge lezen had, opgewekt werden. Zijn vrouw en het kind, waarvan zij bevallen was, overleden zijnde, had hij het reeds vóór haren dood opgevatte voornemen om weder naar het oude vaderland terug te keeren, zoo spoedig doende vol voerd, daar hij de daartoe benoo- digde contanten nog bezat, en heeft hij nu zijn vroegere woon plaats gelukkig weder bereikt; dan, helaas, die reis heeft hem een kapitaal gekost van wel driehon derd guldens. Hij is van gevoelen, dat velen hem spoedig zullen volgen, ten minste indien zij zoo gelukkig zijn, om de som, voor de terugreis benoodigd, magtig te worden. Dammen. Dinsdagavond speelde D.D.D. haar laatste competitiewedstrijd. Ditmaal ging het tegen Zaandam. Daar de Zaankanters belust waren op'n revance voor de geleden nederlaag van vorig jaar, stond de Alkmaarders bij voor baat een warme ontvangst te wachten. De spanning bleef er dan ook tot de laatste partij in. Ook nu echter moes ten de Zaandammers in D.D.D. hun meerdere erkennen, al was dit ook zo gering mogelijk n.l. 11—9. D.D.D. speel de weer een beste wedstrijd. De gede tailleerde uitslag is als volgt (Zaandam I—D.D.D. I): 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. P. v. d. Horst—L. Ravenstijn 1—1 P. BleesH. Kruider J. BosN. Oud H. J. v. d. Holst—M. Hemels B. VissersJ. Schuit P. BeunderL. Verver S. Bosman—G. Woonijk VisserP. J. Smolenaars J. van VeenC. de Bree R. BrasserJ. Jorna 1—1 0—2 1—1 2—0 1—1 2—0 1—1 0—2 0—2 Totaal 9—11 HINDERWET. Bij besluit van 6 November 1947 is aan N. Timmerman's Graan- en Meel- handel en Maalderij, alhier, vergunning verleend tot het uitbreiden van de kunstmestmengerij, door het bijplaat sen van een electromotor van 7'/i P.K. in het perceel Schermerweg nr. 86, alhier. Alkmaar, 7 November 1947. Burg. en Wethouders van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, lo. burg. R. VEENDORP, secretaris. (Ingezonden Mededeling) sinds 1902 Langestr. 4, Alkmaar, Tel. 2231. Er zijn verschillende manieren om de Nazi-tyrannie te verfilmen. De productieleiders kunnen hun opvattin gen in beel doen brengen op de wij ze die hun lust. Alexander Korda koos zich regisseur Ernst Lubitsch en wij ontkomen niet aan de indruk dat Lu bitsch geheel de vrije hand werd ge laten bij het uitwerken van zijn on derwerp. To be or not to be (wij ver mijden opzettelijk de nietszeggende vertaling. „Gevaarlijk spel" werd een film zoals die alleen kan ontspruiten aan de sprankelende geest van Lu bitsch, daarin wellicht slechts geëve naard door diens collega René Clair. Met de te vroeg gestorven Caro le Lombard en Jack Benny in de hoofdrollen ontstond een kostelijk avontuur in het bezette Polen, waarbij een aantal acteurs en actrices van het Theater Polski de Nazi's in de luren weet te leggen. Zij doen dat, geleld door Lubitsch' meesterhand, op een manier, die de tragische achtergrond doet vergeten. Er zijn in deze film typen uitgebeeld, e- vallen korte, maar fijn-humoristi sche dialogen te beluisteren, er doen zich dermate dwaze situaties voor, zö vol van fijne trekjes van de prachtig ste humor, dat men deze film meerde re malen zou willen zien. En men kan slechts dankbaar zijn. dat mensen als Lubitsch. Benny en Carole Lombard, deze film maakten. De wereld heeft zo'n gebrek aan werkelijke humor. To be or not to be is als een ver ademing, als een verfrissend bad. Men verzuime dit werk niet! Deze naam voert ons direct in ge dachte naar de Z.O.-kust van Afrika. En 't is daar dat zich de avonturen af spelen om de befaamde schedel van de sultan. Nu avonturen zijn het, die de expeditie met Lola Lane, de vrou welijke hocfdvert.olkster als leidster daar beleeft. Alles wat de mens maar angst en schrik kan aanjagen ontmoet men in dez film. Leeuwen, slangen, krokodillen, woeste volksstammen, branden, gevaarlijke overvallen, ver raad enz, zijn heel gewoon in de film Zanzibar. En dat de toeschouwers soms hun hart vasthouden en de spe lers, die van alle kanten door gevaren bedreigd worden, wel zouden willen waarschuwen, is te begrijpen. Naast Lola Lane speelt James Carry 'n be langrijke rol. Het 'voorprogramm bracht ons naast de interessante journaals een fraaie zwemfilm (heel leerzaam) van Johnny Weismuller en een mooie natuuropna me van Hong-Kong. Robert Stevens, een Engels officier, op wie men geschoten heeft, komt in een ziekenhuis bij kennis en ontdekt daa' twee voor hem belangrijke din gen Het eerste is, dat hij zo goed als niel gewond is en het tweede, dat hg zich absoluut niet kan herinneren wie hij eigenlijk is en waar h:i d» laatste tien dagen geweest Is. Hij herinnert zich iets van 'n vlieg tuigongeluk, maar het blijkt al spoe dig, dat er diverse geheimzinnige per sonages zijn, die groot belang in hem stellen en die hem voor een zekere Barnes houden, een chauffeur-huis- knecht, die in een militaire spionnage- affaire is betrokkep. Dat is niet gezel lig voor Stevens, vooral niet wanneer zijn meesteresse een bekoorlijke chateleaine hem weer ontdekt en hij weer voor duvelstoejager moet spe len in de keuken by de dienstboden zitten, die allemaal verliefd op hem blijken te zijn. Maar de pseudo-Bar nes geeft zijn ogen goed de kost en dank zij zgn handig en krachtdadig optreden wordt het gehele corrfplot ontsluierd waarna de film een dubbel happy-end krijgt doordat hij er na een opwindende autotocht in slaagt een ondermijnde munitietrein te laten stoppen en bovenal doordat hij het bekoorlijke baronesje weet over te halen met haar vermeende chauffeur in het bekende bootje te stappen. De film geeft een min of meer verwarde geschiedenis, maar er zijn vele komi sche momenten en een spannend slot. Nadat de bekende „vechtende held" Tom Tyler met succes is opgetreden ln de film „De geheime speurder" komt het bekende duo June Travis en Robert Livingstone in actie en wel m een spannend avontuur dat tot titel draagt: Het recht neemt zijn loop. De titels wijzen reeds uit dat er in deze films aan spanning en sensatie geen gebrek is en vol interesse worden dan ook de boeiende avonturen gevolgd. Na de strijd volgt natuurlijk de over- j rige Genootschap Nederland-Frankrgk. Als eerste spreker in dit seizoen kwam de heer P. Bellaunay, maitre de conférence aan de Universiteit te Amsterdam, ancien élève de 1' Ecole normale supérieure, met als onderwerp de specifiek katholieke schrijver: Ge orges Bernanos. Deze schrijver is, ondanks zijn enigszins Spaanse naam, een „homme du Nord". Op 38-jarige leeftijd schrijft hij zijn eerste roman „Sous le Soleïl de Satan"; daarna volgen er vele an deren. Met zekere trots zegt Bernanos, dat hij leven kan van zijn pen. ,,L' imposture", „Un Crime", Journal d' un Curé de Campagne" enz. Daarna ko men heftige pamfletten. In „La grande peur des Bien-Pensants verwijt hij de Franse burgers hun lafheid en 't wil loos meegaan met de vijand (van 't officiële Frankrijk tijdens de bezet ting). Eveneens in „Lettres aux Ang lais", dit boek werd clandestien Frank rijk binnengesmokeld. Het resumeren van een roman van B. is zeer moeilijk. Het is of de auteur ons op een dwaalspoar wil brengen. De intrige is zeer ingewikkeld, soms zelfs onwaarschijnlijk. Zo'n roman is koortsachtig, duister, verward, maar ondanks dit alles toch boeiend. Zijn doel is: „exprimer le surnaturel avec les mots de tous les jours'. Het is rea listisch somber werk. B. blijft trouw aan de letter en de geest van 't Chris tendom. Als zijn meester zou men Dostojews- ki kunnen beschouwen, behalve dat 't bij D. gaat over de kwestie of God be staat ja dan neen, wat natuurlijk niet het geval is bij deze grote katholieke schrijver. Deze doorwrochte studie over Ber nanos werd uitgesproken in langzaam, duidelijk Frans en was een uitstekend begin van het winterprogramma van NederlandFrankrijk. NOG STEEDS ZWARTE HANDEL. Gistermorgen zijn door de politie weer verscheidene personen gearres teerd in verband met overtreding in zake distributiebepalingen. Een logementhouder verkocht levens middelen en sigaretten, bakolie en melkdistributiebonnen werden door een cafetariahouder aangekocht, terwijl een derde persoon zijn distributiekaar ten en consumentencredietbonnen had verkocht. Tevens zijn ook geverbaliseerd de le veranciers van de cafetariahouder. ALKMAAR: Grote Kerk, 10 uur dsWes- Beldijk; Kapelkerk, 10 uur ds Dikboom (H. Doop); 5 uur ds Den Oudsten; 7 uur ds Klein Wassink (jeugddienst). Rem Geref gem, half elf ds Rappold (Doop- Zondag)). Luth kerk (Oudegracht), half elf ds Roodenburg. Doopsgez. kerk, 10 uur ds De Leeuw, van Houten (Utrt). Geref kerk, 10 uur dr Polman; 5 uur ds Van der Zee van N.-Vennep. Collecte class, verplichtingen. Geref kerk (art. 31 K O), in Waakt en Bidt, half tien en half zes, ds J Blokland van Anne Pau- lowna. Baptisten gehi. (in N. Doelen), 10,15 uur evang. Hofhuis. Oud-Kaht. kerk, geen dienst. Herst Ap gem, Tous. saintstraat, half tien en 4 uur en Woens dagavond 8 uur dienst. Ned Chr Gem - schapsbond, in Waakt en Bidt, Zondag middag 3 uur jeugdsamenkomst; Donder dagavond half acht de heer LosJJe van Doorn; Dinsdagavond halft acht, bijbei- bespreking, Houtweg 8. Het Leger de« Heils, Limmerhoek 40, 10 uur Heiligings- dienst; 12 uur Zondagsschool; 8 uur- Ver lossingsbijeenkomst. Leider majoor .Salo mon, red. van „De Strijdkreet". LEDENVERGADERING A.N.G.B. Op Donderdae 13 Nov. a.s. wordt in het A.B.B.-gebouw een ledenver gadering van de afdeling Alkmaar van de Algemene Nederlandse Grafi sche Bond gehouden, die om 8 uur aanvangt. De agenda vermeldt o.m. de benoeming van een penningmees ter. De tegenwoordige penningmees ter, de heer W. Harsevoort, heeft wegens drukke werkzaamheden be sloten zijn functie neer te leggen. Voorts vermeldt de agenda de ge legenheid tot Indienen van voorstellen voor de nieuwe C.A.O. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST Op de Kanaalkade vloog gisteren een motorrijwiel in brand. De bestuurder demonstreerde een buitengewone .te genwoordigheid van geest en reed de motor pardoes het water in. De motor is enige tijd later weer met vereende krachten op het droge ge haald. GESLAAGD. Gisteren slaagde aan de Gem. Uni versiteit te Amsterdam onze stadge note mej. W. L. Hekket voor het doc toraal examen Rechten. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Morgen, Zondag 9 November zal de apotheek van de firma Schouten-Oele, Koorstraat 47 voor het publiek geopend zijn. Deze apotheek verzorgt in de ko mende week ook de nachtdienst. In de Dinsdagavond onder voorzit terschap van burgemeester J. de Boer Wz. gehouden raadvergadering van Obdam is besloten om aan te sluiten bij de gemeenschappelijke regeling tot bestrijding van ratten. Met Avenhorn behoorde Obdam in West-Friesland tot de gemeenten die nog niet waren aangesloten. De glasactie in de gemeente Obdam is een voorbeeldig succes geworden. Als teken van grote erkentelijkheid heeft de gemeente Borsselen (Z.-Be- veland) aan het gemeentebestuur van Obdam een tegeltableau geschonken, voorstellende een dorpsgezicht van die gemeente. Het is een prachtig ge schenk, dat zeer dangbaar aanvaard werd en een waardige plaats in het gemeentehuis zal krijgen. Particuliere woningbouw. Ten aanzien van het bouwen van woningen door particulieren gelden verschillende regels. In verband hier mede werd in principe besloten om: 1. hoogstens 60% van de bouw- en grondkosten bij wijze van le hypo- teheek bij te dragen, maximaal f9000; 2. dezelfde rente te berekenen voor de gemeentelijke lening als de ge meente zelf moet betalen (hoogswaar- schijnlijk 2l/2%); 3. de kosten van de lening voor de bouwer te doen zijn; 4. bij aanvrage door de gegadigden de Raad over iedere aanvrage te doen beslissen. Voorts werd goedgevonden om geen vordering van woonruimte te doen plaats vinden, indien krachtens deze regeling gebouwd kan worden en er voldoende financiële draagkracht be staat hetzij bij betrokkenen, dan wel de ouders. De voorzitter zei nog dat het toege stane aantal volgens deze regeling te bouwen woningen slechts twee is vol gens de voorlopige toewijzing. Hij hoopte dat dit getal kon worden op gevoerd, mede gezien de volkrijke ge meente. Nooit gezien. Het kohier schoolgeldbelasting geeft als eindcijfer f 3280 en het suppl. koh. '46/'47 f 100. Ter toelichting diene dat deze belasting wordt geheven naar de door belastingplichtigen over 1945 zelf opgegeven inkomsten. Deze zijn blijk baar heel hoog geweert; de voorzitter zei althans, dat de gemeente nog nim mer zo'n hoog kohier heeft gehad en wel niet zo spoedig weer zal krijgen. De mogelijkheid bestaat dat de ge noemde kohierbedragen niet geheel ontvangen zullen worden, gezien re clames tegen de aanslagen, terwijl te vens verlaging van het aantal school gaande kinderen vermindering van de schoolgelden teweeg zal brengen. Ook thans kwam de hondenbelasting weer ter sprake. Er waren verschil lende reclames ingekomen, die groten deels gegrond waren, zodat overeen komstig werd besloten. De gemeenschappelijke brandweer regeling met Hensbroek, waarover in een vorige vergadering reeds uitvoe- mededelingen werden gedaan. Geld genoeg. Gezien de ruime kasmiddelen wprd besloten met de polder Berkmeer .een lening aan te gaan tot een bedrag van 1 4400, rentende 21% en af te los sen in 9 jaar. De heer De Wijs wenste te zien aangete kend dat hij tegen dit voorstel had ge stemd. Hij meende dat het niet ge wenst was dat de gemeente zich op 't standpunt van leenbank stelde, een standpunt, dat de voorzitter bestreed. Hierop sluiting. Met de Nieuw-ArrMterdam, die Maandag vanuit New-York naar Rot terdam vertrekt, is een zending van 214^kisten herstelgoederen verscheept, waaronder geschenken van Brielle (N.J) en Schenectady (N.Y). Het Bio-Vacantieoord wordt ook bedacht en een uitrusting voor bui tenspelen en gereedschappen zgn on derweg, waaruit blijkt, welke belang stelling deze prachtige instelling in Amerika geniet, een belangstelling, die het vacantie-oord dan ook ten volle verdient. De uitslagen van clubcompetitiewed strijden van de schaakvereniging „De Egmondén" luiden: le afdeling: HeereDe Waal 9—1 BlokVan Don 01 Mantev. d. Brink 1—9 GroenValkering .t,.... 01 Van Donv. d. Brink 10 2e afdeling: BosDe Graaf 01 FranseJ. Zijp10 KonijnStam 01 VendelKager 1—0 COMMISSIE VOOR OORLOGS GEDENKTEKENEN Op initiatief van de stichting natio nale oorlogsmonumenten is in deze ge meente een plaatselijke commissie voor oorlogsgedenktekenen in'het leven ge roepen, bestaande uit de heren: dr. S. Moons, voorzitter; P. C. M. Simons, se cretaris; N. Bommer, penningmeester, en N. Schuit en W. v. d. Berg, leden. winning. I werd thans definitief vastgesteld. DAT MAG NIET Het komt de laatste tijd nog al eens voor, dat door verschillende tuinders in de Eilandsoplder geconstateerd wordt, dat onbevoegden zich de vrij heid hebben veroorloofd, groente en dergelijke van hun tuin te halen, zon der daarvoor toestemming te hebben. Wij vernemen dat door de plaatse lijke politie actief gezocht zal wordw 1 naar de dader(s).

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2