Burgemeester Koelma neemt schriftelijk afscheid LINDBERG-CAFS r Gerard Worm St. Nicolaas Cadeavx MARIE OUDEJANS Afscheidswoorden van Prof. Koelma Een groie agenda en een spraakzame Raad Gasprijs wordt verhoogd Vaderlandse geschiedenis in de rechtzaal Worst, Drop en Wild-worst Schildersprenten in het Stedelijk museum In de gistermiddag gehouden raads vergadering, waar de heren Vcnne- ker en de Wilde met kennisgeving afwezig waren, heeft burgemeester prof. mr. A. Koeima schriftelijk af scheid genomen van de gemeente raad. Nadat voorlezing was gedaan van deze brief heeft loco-burgemees ter Van Slingerland een rede gehou den, waaraan wjj het volgende ont lenen: REDE VAN LOCO-BURGEMEESTER De loco-burgemeester, de heer Van Slingerland zeide het diep te be treuren, dat de burgemeester zich in verband met zijn gezondheidstoe stand genoopt ziet heen te gaan en herinnerde uitvoerig aan de rede, welke hij op 16 September 1946 bij diens installatie heeft gesproken en waarin hij de bijzondere kwaliteiten van de heer Koelma de revue heeft laten passeren (welke ook wij kort geleden in onze courant nog naar voren deden komen. Red.) Spr. her innerde er tevens aan, dat de heer Koelma de belangen van Alkmaar als gemeente-secretaris op bijzondere wijze gediend heeft en meeleefde met het economische en maatschap pelijk gebeuren in deze stad, waar mee hij lief en leed heeft gedeeld. Prof. Koelma had grote belangstel ling voor haar cultureel leven en ge noot het vertrouwen der bevolking door zijn strikte onpartijdigheid, zijn karaktervastheid en zijn vermogen om de noden der bevolking aan te voelen. Het tragische van dit heen gaan is dat dit indirect het gevolg is van zijn verblijf in Duitsland waardoor zijn gezondheid ernstig geschokt is. Te meer is dit heengaan te betreuren waar prof. Koelma dit ambt als de uiteindelijke vervulling van zijn le venstaak beschouwde. Deze ontslag aanvrage komt onverwacht en op een ongelegen tijdstip nu zovele gemeente lijke problemen, waarvan spr. er eni ge noemde, de aandacht van het stads bestuur vragen. De raad en B. en W, zijn burgemeester Koelma grote dank verschuldigd voor de vele gewichtige diensten, welke hij als secretaris zo lange tijd aan de gemeente heeft be wezen en voor hetgeen hij in de korte periode van zijn burgemeesterschap heeft gedaan. Het was spr. een voor recht met hem te hebben mogen sa menwerken. Spr. heeft hem gewaar deerd om zijn deskundige adviezen, zijn ongelofelijke werkkracht, zijn zeldzame kennis en zijn groot inzicht. Sor. vertrouwde namens de gehele raad te spreken als hij de wens uitte, dat het prof. Koelma en zijn gezin on der Gods zegen goed moge gaan en dat hij binnen niet al te lange tijd geheel hersteld mag zijn opdat h'i weer het hoogleraarschap aan de Economische Hogeschool op zich zal kunnen ne men. (Applaus) De heren Woldendorp, Groot en Sietsma sloten zich bij deze woorden aan. Op voorstel van laatstgenoemde werd besloten de gevoelens van de raad in een schrijven aan prof. Koel ma te zijner kennis te biengen. INGEKOMEN STUKKEN. Behalve diverse mededelingen van Ged. Staten en kennisgevingen van kascontrole was o.a. een schrijven in gekomen van de Ned. Chr Vrouwen bond en enkele andere vrouwenorga nisaties om bij de vacatures in de Com- I jeugd, die bezig is ze af te breken, missie voor advies voor de woning- ruimtewet een vrouw te benoemen. Besloten werd bij vacatures daarme de eventueel rekening te houden. De heer Hoytink vroeg waarom mr. Smal ontslag heeft genomen cn mr Lesterhuis benoemd werd, die pl.v. lid is. De voorzitter zeide dat de reden van het ontslag het college niet be kend is en dat mr. Smal de heer Les terhuis als zijn opvolger heeft aange wezen. B. en W. stelden voor gunstig te beschikken op de aanvrage van „Alc- maria V.V.V." om op Zondagen weer races op het Gem. Sportpark te mo gen houden. De heer Hoytink wees er op, dat on danks alle geruststellende verzekerin gen ongelukken niet zijn uitgebleven en de meerderheid van de raad on langs besloot de Zaterdagen voor deze races te bestemmen waarmee ook de middenstand gebaat is. Laat men de zaak eerst om prae-advies nemen. Nadat de heren Woldendorp, Bos en Sietsma zich daarvan ook voor standers hadden betoond, werd al dus besloten. Nog waren ingekomen adressen om financiële medewerking voor de aan schaffing leermiddelen voor 3 Chr. scholen, welke in handen van B. en W. werden gesteld. Tot leraar aan de Handelsschool werden benoemd de heer H. Feen- stra, tot tijdelijk leraar de heer A. Visser en tot onderwijzer aan de Nic. Beetsschool de heer W. van der Gaag JEUGDCOMMISSIE. Knuistingh Neven, Van der Borden en Groot. De heer Hoytink beschouwde dit als een commissie ad hoc. die zijn eigen voorziter kan benoemen. De voorzitter noemde dit juist. Men stelt evenwel prijs op het voor- zlterschap van wethouder Bakker om contact met B. en W. te kunnen houden. Daartoe werd besloten. WIJZIGING ZIEKENGELD REGELING. Besloten werd de gem. ziekengeld regeling te doen aansluiten bij die van het Rijk waar het loon aanmerkelijk langer doorbetaald wordt. De heer Vleugel bracht het college dank voor dit besluit, dat verlichting in tal van gezinnen zal brengen en be pleitte meerdere samenkomsten van de Comm. voor Georganiseerd Overleg. Mede werd besloten in de wachtgeld verordeningen, evenals het Rijk dat doet, de bepaling over te nemen, dat ook over de tijdelijke kinderbij slag wachtgeld zal worden berekend. B.LO. De heer Bos betreurde het, dat de gem. marge niet van f 400 op f 600 kan gebracht worden omdat de rege ring daar bezwaar tegen heeft en wees op het vele werk. dat van de leerkrachten aan deze school vereist wordt. Men staat hier achter bij an dere gemeenten. Nadat de heer Mul der en de heer Sietsma zich daar bij hadden aangesloten, werd besloten, dat B. en W., met 't oog op de precaire positie van 't personeel namens de raad nogmaals zullen proberen 'n betere be zoldiging door verhoging der marge te verkrijgen. WIJZIGING GEM. VERORDENINGEN Diverse gem. verordeningen moes ten gewijzigd of opnieuw vastgesteld worden. Bij die over het heffen van legesgelden bepleitte de heer Asjes het schrappen van gelden voor het in schrijven van woningzoekenden, die veel te lang zullen moeten betalen. Straks gaat misschien de gewone dis tributie ook wel leges beffen. Waar bliift men op zo'n manier? De heer Van der Borden meende, dat de zekerheid van in schrijving het kleine bedrag wel waard is. Nadat de voorzitter had ongemerkt, dat reeds vroeger in prin cipe tot deze leges was besloten werd het voorstel ze te schrappen verwor pen met de stemmen van de commu nisten tegen. DIVERSE BESLUITEN. Een administratieve wijziging werd gebracht voor de inning van school gelden, de gemeentebegrotingen van 1944, 1945 en 1946 werden gewijzigd, de begrotingen voor diverse instellingen van weldadigheid' en de rekening van de Armenraad over 1944 werden goed gekeurd. B. en W. werden gerechtigd een kas geldlening van 2.500.000 aan te gaan, benevens een rentegevende belegging met de Amsterdamsche Bank. Besloten werd een schoeiïng aan de Karnemelksbuurt te vernieuwen, waar van de kosten op 7500 werden ge raamd en aan de N.V. „Nooit Gedacht" opnieuw een jaar uitstel te verlenen van de verplichting tot overdracht der door haar aangelegde straten en bij komende werken. Na de opmerking van de heer Sietsma, dat de straten zeer ver waarloosd zijn, beloofde wethouder C o e r t s een stenger toezicht op de Benoemd werd een commissie, die een diepgaand onderzoek zal instel len naar de tegenwoordige gesteld heid der jeugd. B. en. W. adviseer den daarin vertegenwoordigers der verschillende bevolkingsgroepen te benoemen. Na overleg met de frac ties werden hierin benoemd de ■•aadsleden De Wilde, De Zeeuw, Financiële medewerking wordt ge geven aan de Sint Josephschool en de Sint Annaschool, waarna besloten werd tot vaststelling van de gem. vergoedin gen, bedoeld in art. 55 ter der L.O. wet en van de kosten van instandhouding der school voor B.L.O. en het daar geven van vakonderwijs. De schuilkelder op de speelplaats van de St. Agnesschool zal geamoveerd worden (kosten 11255. waarvan de gemeente 10 betaalt) en hetzelfde zal gebeuren bij de St. Aloysiusschool als Ged. Staten zich daarmee kunnen verenigen. Besloten werd met het oog op de gestegen verplegingscapaciteit de boek houder van het Centraal Ziekenhuis die op wachtgeld gesteld wordt door een administrateur in een hogere salarisgroep te vervangen. VERHOGING VAN DE GASPRIJS. Door verhoging van de kolenprijs moet de gasprijs van 13 cent op 13'/: cent gebracht worden en B. en W. wilden tevens een extra verhoging van 3/4 cent per M3. toepassen voor het huishoudelijk gebruik boven de 150 M3. Het vastrechttarief zal op nieuw worden vastgesteld. De heer W i e s e memoreerde, dat men vroeger, toen er grote winsten werden gemaakt, nooit tot verlaging van de gasprijs overging en zou nu de armlastige gezinnen voor een ver hoging willen sparen, temeer daar men niet weet hoe de toestand zich zal ont wikkelen. Ook de heren Knuistingh Neven, Van der Borden en Sietsma verklaarden zich tegen standers van verhoging, waarbij de laatste er o.a. op wees, dat men nu de reserves maar moet gebruiken, dat de wet-Oud wellicht verlichting van lasten zal brengen en dat men voorzichtig moet zijn met het oog op de concur rentie van de goedkope petroleum. De heer Hoytink zou, met het oog op de toestand van het bedrijf met een bloedend hart met de verhoging accoord gaan en de heer Woldendorp wees er op, dat in het bijzonder de grote ge zinnen worden getroffen. Wethouder Leesberg wees er op dat men met de prijsverhoging, welke op 1 Januari zal ingaan, niet tot de be groting kan wachten. B. en W. betreu ren deze verhoging eveneens, maar het bedrijf heeft een slag gekregen, door dat de kolenprijzen met 5.per ton verhoogd zijn. Spr. wees op de reus achtige verliezen in 1945 en op de kleine winsten, welke er nu nog maar worden gemaakt. Er is een geweldige achterstand in het onderhoud, ook van de machines en daarvoor zullen uit een oogpunt van gezond beleid toch aller eerst de reserves moeten dienen In de eerste 8 maanden van dit jaar is or slechts een winstbedrag van 19.000. Er Tot mijn groot leedwezen moet ik u mededelen, dat ik op advies van professor Brouwer en de doktoren om gezondheidsredenen mijn ambt van burgemeester zal neerleggen. Het is mij een behoefte u te zeggen, dat het mij zeer ter harte gaat onze goede stad niet meer te kunnen dienen en niet meer haar belangen te kunnen behar tigen. Ik dank u voor 't vertrouwen, dat gij mij altijd hebt geschon ken, vroeger in mijn functie van secretaris, het laatste jaar als uw burgemeester, ofschoon ik door ziekte dit ambt slechts een paar maanden mocht vervullen. Ik dank de heren wethouders, in het bijzonder de heer Van Slingerland, die mij zo lang heeft vervangen en de secretaris voor hun prettige samenwerking. Mijn dank moet ik uitspreken jegens de Hoofden van takken van Dienst, de Commissaris van Politie en de Commandant van de Vrijwillige Brandweer. Tevens dank ik de ambtenaren en werklieden der gemeente voor de goede verhouding, die be staan heeft. De ambtenaren der secretarie zeg ik in het bijzonder dank; met hen ben ik uit de aard der zaak nauwer verbonden geweest. Ik heb hun samenwerking en toewijding altijd ten hoogste gewaardeerd en deze zal een goede herinnering voor mij blijven. Dan ben ik dank verschuldigd aan de boden en concierge, die dage lijks mij hun zorgen en aandacht gaven. Ik dank de Hoofd-Inspecteur Rijpma, de Inspecteurs, de Inspectrice en het personeel van het politiecorps voor hun plichtsbetrachting. Ook aan de Adjunct-commandant, Hoofdbrandmeesters, Brandmees ters, Adjunct-brandmeesters en Brandweerlieden zeg ik dank voor hun trouw aan het Brandweercorps en de vriendschap, die zij mij gegeven hebben. Met de Rector, Directeuren, Hoofden en Onderwijzend personeel van Gymnasium, de Middelbare en Lagere onderwijsinstellingen heb ik steeds met genoegen samengewerkt. De Regenten, Directeur, Directrice en verplegend en huishoudelijk personeel van het Centraal Ziekenhuis willen overtuigd zijn, dat ik hun werk zeer gewaardeerd heb en dat het mij spijt, dat ik hen niet meer in hun mooie taak kan bijstaan. Ook de besturen van het Maatschappelijk Hulpbetoon en de regenten van Burger Weeshuis zeg ik dank voor het vele en goede werk, dat zij hebben verricht. Vele goede jaren heb ik in uw midden mogen doorbrengen en ik hoop nog lang getuige te mogen zijn van de groei en de bloei van Alkmaar. Moge Gods zegen rusten op onze stad en op u allen. A. KOELMA. De economische rechter Steeds zwaarder worden de straffen welke de officier, mr. Vellinga, er. de bijzondere politierechter uitdelen. Voor ogenschijnlijk lichte vergrij pen, doch die in wezen funest zijn voor de Nederlands volkshuishou ding, zijn de straffen reeds behoor lijk hoog. In de eerste plaats ge schiedt dit natuurlijk om de over treders te straffen, doch ook moet deze straf gelden als afschrikwek kend voorbeeld voor anderen. Of dit laatste resultaat heeft, gezien de rij die iedere week weer voorkomt, me nen we te moeten betwijfelen. ANDERE TIJDEN. De 17-jarige W. P. H, uit Koedijk had op de ambachtsschool een oplei ding als bankwerker ontvangen. Daar na was bij als zodanig in dienst geko men bij de Ijzerfabriek. Daar was hii tot de conclusie gekomen dat zijn hart trok naar het banketbakkersvak en hij was daarom in dienst getreden bij een dergelijk bedrijf, echter zonder toe stemming van het G. A. B. De rechter, mr. Stoffels, vertelde hem dat Michiel Adrz. de Ruijter het op de lijnbanen ook niet had kunnen vinden en was gaan varen. Wij leven thans in andere tijden en men kan zo maar niet meer doen wat men wil. De officier vroe" f 20 of 12 dagen. De rechter hield rekening met het jeug dige enthousiasme van H. en veroor deelde tot f 5 of 3 dagen. HIJ KON NIET KOMEN. C. T. S. uit Alkmaar had 77 H kg koffie en 70 kg suiker zwart verhan deld. De officier had een keurig brief je ontvangen waarin hij de reden mee deelde waarom hij niet ter zitting zou verschijnen. Ondanks het nette briefje werd hij gestraft met f 500 of 3 maan den en 1 maand voorw. met een proef tijd van 3 jaar. DUBBEL GENOTEN. „Zij heeft 8 maanden dubbel geno ten", merkte de rechter op, hiermee doelende op het feit dat mej. B. K. uit Alkmaar gedurende die tijd in het bezit van twee stamkaarten was ge weest. De officier waardeerde deze prestatie met 1 maand, de rechter deed er echter nog een maand bij. ZWARTE SUIKER. Regelmatig had de Alkmaarse ban ketbakker S. aan J. B., eveneens uit Alkmaar, gevraagd of hij geen suiker fe koop wist. B. die als vertegenwoor diger in bakkerijgrondstoffen zijn klant 'aarne wilde helpen, deed hiervoo- zijn best en kocht 125 kg suiker. Conform de eis van de officier, f 15° of 2 maanden en 2 maanden voorw ■net een proeftijd van 3 jaar werd b;: veroordeeld. WAT MOET IK ZEGGEN Voor het feit dat G. P. K., die als volontair bij zijn broer in de zaak staat. 75 kg koffie en 20 kg suiker zwart had gekocht, eiste de officier 3 weken gevangenisstraf. Op de vraag van de rechter wat hij hierop had aan te merken antwoordde hij: „Wat moet ik hierop zeggen". Nu, ga hier dan maar eens drie we ken over nadenkep", repliceerde de rechter. EEN SCHIPPER OF ONBEKENDE Mr. Vellinga wenste de. bewering van P. J. O. uit Alkmaar, dat hij sui ker aan een schipper had verkocht niet te geloven. „Als het geen onbe kende is, dan is het wel een schip per" merkte hij op. Ook de rechter stond nogal sceptisch tegenover de be weringen van verdachte, zodat de he ren het over de strafmaat spoedig eens werden. f 100 of 14 dagen en 14 dagen voorw met een proeftijd van 3 jaar. WORST. EN DROP. De vertegenwoordiger B. S. A„ uit Alkmaar had toewijzingen drop en 8 blikken boterhammenworst ge- en verkocht. Terloops merkte de rechter op dat verdachte bij de politie vrij on gunstig bekend staat. Verdachte bleek hier nogal gevoelig voor te zijn en zei dat het zeer onprettig voor hem was om dat te horen. De officier was van mening dat A. geen hoge geldboe ten kan betalen en eiste daarom f 100 of 60 dagen. De rechter deed er de helft af, doch de maand voorwaarde lijk met een proeftijd van 3 jaar liet 'dj onveranderd. WORST OF WILDWORST. Mevrouw J. C. W.E. had enige bus sen van A. gekocht. Zij meende dat het vildworst was. „U als huisvrouw zal toch het verschil wel kunnen zien?" vroeg de rechter. Mevrouw zei dat dit niet meeviel want dat wildworst ook zeer goed was. De rechter keek nogal bedenkelijk, waarop zij de voordelen van wildworst uiteen zette. De offi cier kreeg echter het woord en eiste f 60 of 30 dagen en conform de eis ver oordeelde de rechter. voor kinderen in de Houttil. Herenmodes - Herenhoeden Herenkleding is een geweldige achterstand. Gaat men zo door dan krijgt men een nood' lijdend bedrijf en de verhoging is van die aard, dat de minst kapitaalkracn- tigen slechts een kwartje per maand meer moeten betalen. De prijsbeheer- sching gaat met deze verhoging accoord. De heren Knuistingh Neven cn Wiese handhaafden hun bezwaren en de heer Sietsma wees er op, dat men ook in de huisgezinnen op de kleintjes moet passen. Bij het Prov. Waterlei dingbedrijf, dat ook met verlies werkt, neeft men een tariefsverhoging afge wezen. De heer Kirpenstein achtte een sluitende bedrijfsverhoging noodzake lijk. Men kan niet wachten op de wet Oud. De heer Woldendorp vreesde de concurrentie van petroleum en be pleitte afschrijving der geleden ver liezen over meerdere jaren. Wethouder Leesberg was niet bang voor de concurrentie van petro leum. De practijk wijst uit, dat de gas afname blijft stijgen. In Amsterdam maakte men met het gasbedrijf 3 mil- hoen winst. Hier maakt men geen winst, maar men moet het bedrijf op peil houden. De L o c o-b urgemeester zeide als wethouder van financiën de gel den niet te kunnen missen. Het is de taak van de Raad datgene te doen wat uit een algemeen financieel oog punt voor de gemeente van belang is. Tegen het voorstel tot verhoging van de gasprijs stemden de heren Knuis tingh Neven, Mulder, Van Berkum, Asjes, Wiese, Sietsma, Bos, Steenis en mevrouw Kommervan der Zwaard. Het werd met 14 tegen 9 stemmen aan genomen. GRONDVERKOOP AAN WOLFPAD. HET Voorgesteld werd aan de firma B. Pels en Zoon een perceel grond aan het Wolfspad te verkopen voor 15635, teneinde daar een orgelfabriek te kun nen bouwen. De firma zal 875 betalen als vergoeding voor de door de ge meente uit te voeren verbreding van het Wolfspad. De heer Van der Borden zag liever in de voorwaarden geen dwang sommen gesteld en betreurde de ver wijdering van het plantsoen ter plaat se. Men moet de industrie geen on nodige bouwvoorschriften opleggen. Nadat bleek, dat door andere raads leden weinig waarde aan het plantsoen werd gehecht, de voorzitter had mede gedeeld, dat de dwangsom usance was en de firma met de voorwaarden ac coord ging, deelde wethouder Coerts mede, dat de toestand ter plaatse ver beterd zal worden. Na een kort debat werd het voorstel vervolgens met algemene stemmen goedgekeurd, waarna de vergadering werd gesloten. Nog eens: de zaak v. d. Burg Voor zover wij kunnen nagaan, be vindt de zaak-v. d. Burg zich mo menteel op het dode punt. Van offi- c'ële stappen, welke in de door ons gewenste richting zouden zijn onder nomen, is ons nog niets gebleken. Een ander blad, dat, zoals wij reeds zijde lings meldden, deze zaak eveneens aanhangig wilde maken, heeft het on derzoek gestaakt, blaarblijkelijk, om dat men niet achter de feiten wilde aanlopen. Voorts ontvingen we een anonieme aanwijzing, ons met enkele mensen van de P.R.A. in verbinding te stellen, die van deze zaak veel meer zouden weten, Hoe goed deze tip mogelijk zal zijn bedoeld, vanwege de anonimiteit wensen wij hierop niet in te gaan. Wel zullen wij in dit stadium over wegen, welke stappen verder dienen te worden genomen teneinde hier tot een uitspraak te geraken. Dat wij bij dit streven tot dusverre vele blijken van sympathie mochten ontvangen, heeft ons gesterkt in de overtuiging, dat wij de vertolkers waren van wat onder brede lagen van de bevolking leeft. Excelsior's muziekconcours A.s. Zondag is de laatste dag van Excelsior's muziekconcours en dan zal een record-aantal corpsen trachten el kander de zegepalm afhandig te maken. 16 Corpsen in de afdelingen uitmun tendheid Harmonie en Fanfare, in de Ere-afdelingen, zullen hun best doen om het door „Apollo", Zaandijk be haalde hoogste aantal punten te over treffen. Wij kunnen geen voorspel lingen doen, want het gaat veelal om kleinigheden, doch vast staat, dat er weer van goede muziek genoten zal kunnen worden. Daarvoor staan borg corpsen als Crescendo, Sloterdijk; Har monie, Assendelft; Kunst na Arbeid, Purmerend; Eennsgezindheid, Heiloo en Eensgezindheid, Wormer. GAAT U MEE NAAR INDIE De film „Gaat u mee naar Indië" werd gisteravond door de firma Cha- tillon in het Wapen van Heemskerk voor belangstellenden vertoond. Na een kort openingswoord van de heer Krayo, gaf de oud-inspecteur voor onderwijs in Indië, de heer R. Adolf, een uiteenzetting. Hierna nam hij per smalfilm het publiek mee met de Johan v. Oldebarneveldt, via Bata via. Vanuit Batavia werden twee trips gemaakt, één door Sumatra en één door Bali. Als geheel een interessante avond die vermoedelijk wel aan het fceoogde doel zal beantwoord hebben. VRIJDAG Gulden Vlies, 7,30 uur: 8-October revue. Huize Westerlicht, 8 uur: Vloksuniver- siteit. Atelier Doorwerken, 25 uur: Najaars expositie. ZATERDAG Gulden Vlies, 7,30: 8 October revue. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Het gevangen hart; tot 14 jaar onder geleide. Zaterdag 7 en 9,30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Arsenicum en oude kant. Zaterdag 7 en 9,30 uur. BERGEN: De Rustende Jager: Dagelijks: Het begon in Berlijn; 14 jaar. Onder auspiciën van de Stichting „Beeldende Kunst Binnen Ieders Be reik" wordt Zaterdag 15 November a s. in het Stedelijk Museum een tentoon stelling van schildersprenten geopend. De schildersprent is een kleurendruk, een grafisch product derhalve, dat veel overeenkomst vertoont met een litho grafie en met toepassing van een variant van het offset-drukprocédé wordt vervaardigd. Van reproductie is hierbij geen sprake. Er komt geen origineel aan te pas, dat min of meer perfect wordt nagebootst. Iedere schil dersprent, die van de pers komt, is een origineel en vóór de pers zijn werk heeft gedaan, bestaat het werk niet. De schildersprent wordt door de schilder persoonlijk in zijn verschil lende kleurstaten afzonderlijk ver vaardigd. Aan en mét de afdrukpers bepaalt hij persoonlijk en eigenhandig iedere kleur. En iedere druk, die van de pers komt, wordt door hem gecon troleerd. Hij schildert als het ware met de pers als instrument en kan ieder exemplaar van zijn prenten als een eigen en origineel werk eigenhandig signeren. Op de tentoonstelling worden de eer ste resultaten van het nieuwe procédé getoond. De expositie omvat 38 prenten van de schilders K. Andrea, Ch. Eijck, F. Fernhout, J. van Keulen, J. Wiegers, J. Radecker, W. Schumacher en N. Wijnberg, representanten dus van de voornaamste stromingen en verschil lende generaties der hedendaagse schil derkunst. Het bezit van een schildersprent zal iets bijzonders blijven, want van ieder werk wordt slechts een beperkte op laag vervaardigd en van herdrukken is geen sprake. Wanneer de thans door het gehele land georganiseerde ten toonstellingen gesloten zijn, zal men vergeefs trachten nog een exemplaar van de prent zijner keuze te bemach tigen. Bij de waardering van de geëxpo seerde prenten moeten we wel in ge dachte houden, dat we hier te maken hebben met grafische producten. En oe acht kunstenaars hebben getoond de techniek van het nieuwe procédé be grepen te hebben. Volgens ons komt dit vooral tot uiting in het werk van N. Wijnberg. Zijn „Meisje met brief" cn „Badende jongens" zijn fraaie kunst werken. Van K. Andrea kan ons het meest zijn „Fluitspeelster en dansers" beko ren, terwijl van Ch. Eijck „Vrouw vooral onze bewondering wekte. Knap werk is ook „Crucifix" van W. Schuhmacher, terwijl E. Fernhout met „Winter" en „Herfst" wondermooie prenten geleverd heeft. Van Jan Wiegers lijkt ons het best geslaagd „Achterburgwal", terwijl van Jan van Keulen ons „Dormeuse" meer kan bekoren dan zijn „Azalea". Ook J. Radecker heeft diep door werkte prenten gemaakt en vooral zijn „Hertje" is knap werk. Mogen van de geëxposeerde prenten sommige beter geslaagd zijn dan an dere, we menen, dat hier over het alge meen werkelijk sprake is van kunst. En waar de prenten met f 15 tot f 40 zeker niet te duur betaald worden, is thans inderdaad „beeldende kunst binnen ieders bereik", gekomen. De tentoonstelling blijft geopend tot 7 December a.s. (Ingezonden Mededeling) Luxe Post, Kalenders, Zak agenda's, Romans, Jongens- en Meisjesboeken. Mallat Vulpenhouder met gouden pen 15,75. Boek- en Kantoorboekhandel Schoutenstraat 13 Het Vulpenhuis Het carillon zwijgt Het carillon van de Grote Kerk zwijgt. Wel slaat de klok de hele en halve uren, maar de sprankelende to nen van het klokkenspel blijven ach terwege. Boven werken drie mannen aan de trommel om nieuwe melodieën aan te brengen. Morgen, Zaterdag zullen de oude klokken weer nieuwe zangen uitdra gen, vier keer ieder uur, want dan zal het omvangrijke werk gereed zijn. De heer Zeeman gedecoreerd De heer H. Zeeman, alhier, oud directeur van de Nationale Boeren- onderlinge te Amsterdam, thans advi- sur van deze instelling, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2