PELS' WIJNEN Siad en Omgeving- Wat de theaters brengen Zorgen over de jeugd en over de gasfabriek Schoencrême Wrijfwas Poets-extract Laatste Alkmaarse woningkwesties voor Amsterdams gerechtshof Grote plannen van Alcmaria V.V.V. /'STAM SfOOMI Depot J, Timmerman Storm-eiland De 8 October-revue naar Leiden De Taxi-tarieven N.C.R.V.-filmavond AGENDA Kranslegging in de Wilhelminalaan Overste Doorman met pensioen Kleuterschool over de Friese brug? Burgerlijke Stand VICTORIA-THEATER Arsenicum en oude kant HARMONIE-THEATER Het gevangen hart CINEMA AMERICAIN Anna Lans A.B.T. Vliegtuigdiefstal De derde Kamer van het Gerechts hof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in een tweetal hoger beroep- zaken, ingesteld tegen een uitspraak in kort geding van de President van de Rechtbank te Alkmaar, inzake vordering van woonruimte. De te Bergen woonachtige heer P. A. van der Horst moest in de bezet tingstijd naar Alkmaar evacueren. Met steun van het toenmalige evacuatie bureau werd toen boven de te Alk maar gelegen tabaksfabriek van de heer v. d. H. een etage tot woon-, slaap- en keukenruimte ingericht. Na de bevrijding vertrok de heer v. d. H. weer naar Bergen en liet eni ge tijd later de keuken wegslopen, nam de kamers als kantoor- en opslagruim te in gebruik en verhuurde het ge lijkvloers gelegen deel van zijn fa- brieksruimte aan een andere firma. Aangezien geen woonruimte zonder toestemming van B. en W. aan haar bestemming mag worden onttrokken, pleegde de heer v. d. H. in feite dus een onrechtmatige daad, temeer waar zijn bedrijfschef geen of onvoldoende woonruimte bezat, Dies werden de betreffende vertrek ken door de Burgemeester van Alk maar ten behoeve van genoemde be drijfschef gevorderd. De heer v. d. H. meende dat deze vordering in strijd was met de hem opgelegde bepalingen van de tabaks wet, beriep zich bovendien nog op en kele andere gronden en daagde de Burgemeester in kort geding voor de President van de Rechtbank alhier. Mr. Krabbe stelde echter de Burge meester in het gelijk. Hiermede niet tevreden, liet de heer v. d. H. door zijn raadsman, mr. dr. C. Berkhouwer, ho ger beroep aantekenen. Nadat reeds eerder de betreffende pleidooien hadden plaatsgevonden, waarbij mr. G. A. de Lange voor de Burgemeester van Alkmaar optrad, heeft het Hof thans de uitspraak van de President van de Rechtbank te Alk maar bevestigd en zal de heer v. d. H. dus zijn eigen bedrijfsleider huisves ting moeten verlenen! De tweede zaak, waarin dezelfde raadslieden waren opgetreden, leverde eveneens een bevestiging van het von nis in kort geding op, waarbij ditmaal de Burgemeester van Alkmaar in het ongelijk was gesteld. Ten behoeve van een onvoldoend gehuisvest gezin was een gedeelte gevorderd van het perceel Stations weg 96, bewoond door de heer C. Schroder. Het gezin van de heer S., dat uit 3 personen bestaat, terwijl de gezond heidstoestand van de echtgenote de aanwezigheid van 'n dienstbode nood zakelijk maakt, kon echter de gevor derde ruimte bezwaarlijk afstaan. Bo vendien had de heer S. evenals trou wens de heer v. d. H. bezwaren van formele aard. Het vorderingsbiljet zou n.l. in de bus zijn geworpen in plaats van te zijn „afgegeven". Dit laatste bezwaar werd noch door de President noch door het Hof gegrond bevonden. Nochtans werden de andere bezwaren erkend en mitsdien de Burgemeester van Alkmaar in het ongelijk gesteld. DE NIEUWE TOESTAND. Aangezien echter op 1 October j.I. de Woonruimtewet 1947 van kracht is geworden, waarbü elk beroep op de rechter is uitgesloten verklaard, zodat geen kort geding of hoger be- roepzaken voor het Hof meer kun nen voorkomen, behoren procedures met betrekking tot gevorderde woon ruimte tot het verleden. Het stemt steeds tot vreugde een oude vriendschapsband weer te kunnen aan knopen. Ook de vraag naar bewijst dit. ALKMAAR TEL. 2585. Aicmaria V.V.V. koestert voor het komende vreemdelingenseizoen grote plannen. De bemoeiingen der vereniging zijn zodanig toegenomen, dat vergroting der bureau-ruimte al lang dringend noodzakelijk bleek. Wanneer het gemeentebestuur daarvoor toestemming geeft, zal de achter het bureau gelegen vroegere waagmeesterskamer aan de gelijk vloers gelegen huidige kantoorruimte worden toegevoegd, waardoor een flinke- lokaliteit zal ontstaan. De op 21 dezer te houden alge mene ledenvergadering zal zich heb ben uit te spreken over de plannen voor het seizoen 1948. In verband met het regeringsjubi leum van H.M. de Koningin wil het testuur voorstellen om in samen werking met de Federatie van V.V. V.'s in Noord-Holland op het Sportpark een groot openluchtspel op te voeren. Indien de gemeenteraad zulks goed keurt zullen voorts op de 2e Paasdag, Hemelvaartsdag en op Zondag 8 Augustus weer motorraces worden georganiseerd. Tenslotte zal er worden voorgesteld een prijsvraag uit te schrijven op welke wijze men de vreemdelingen ook na afloop van de kaasmarkt nog iets aantrekkelijks kan bieden, opdat iij larger in de gemeente blijven ver toeven. (Ingezonden Mededeling) sinds 1902 Langestr. 4, Alkmaar, Tel. 2231. Nu in November de stormen over land en zee gieren, lopen de schepen op zee voor de kusten, waar stromin gen en zandbanken hun veiligheid oe- lagen, groot gevaar. En wanneer zo'n schip op een bank loopt, is het de stoe re bemanning van de reddingboot, die, met gevaar voor eigen leven, tracht hst leven van medemensen te redden. Doch ook de luchtvaart gaat hierbij n woordje meespreken. Wilt u eens oen paar uurtjes leven tussen deze stoere kerels en de geest beleven, welke lie mannen bezielt, wanneer een schip in nood verkeert, komt dan Zondag 23 November a.s. des avonds 8 uur naar 't Gulden Vlies, waar de R.K. Gem. Toneelvereniging DINDUA, die in 't begin van dit jaar haar zilveren be staan vierde, het toneelspel in drie be drijven naar een gegeven van Bob Bertina ten tonele brengt, getiteld: „Storm-Eiland". Voor bijzonderheden zie men de ad vertentie in dit nummer. De 8 October-revue heeft nu alweer drie avonden gedraaid en is gebleken zonder meer een succes te zijn. Op de tweede avond was een deputatie van het bestuur van de 3 October Vereni ging uit Leiden in de zaal aanwezig. De 3 October Vereniging organiseert ook ieder jaar enkele revue-avonden voor haar leden, doch huren hiervoor een beroepsgezelschap. Nadat de ver tegenwoordigers de Alkmaarse revue hadden gezien waren zij zo enthousisast dat er werd gevraagd of het niet mo gelijk was dat de 8 October-revue zou draaien voor de 3 October Vereniging Aanvankelijk wilde men niet geloven dat alle medewerkenden aan deze re vue amateurs waren. De uitnodiging en deze opmerking is voor de mede-, werkers aan de 8 October-revue een mooi compliment. i - af nsf uo i 10 -- .eb Vorige week publiceerden wij een artikeltje in verband met de nieuwe taxi-tarieven. Hierin spraken wij niet over de tarieven die gelden voor nacht- en buitentarieven, daar toen die gegevens nog niet in ons bezit waren. Bij inter] ocale ritten moet voor de eerste aanslag van 75 cent thans ook 1 km worden gereden en voor iedere km meer 25 cent worden betaald. Het wachttarief bedraagt voor locale- en interlocale ritten 10 cent per 2V» min Voor nachtarieven, van 24 uur 'tot 7 uur. wordt 50 pet meer berekend, ter wijl voor bagage meer dan 10 kg 20 cent per kilo extra mag worden ge vraagd. In de grote steden, zoals Am sterdam, Rotterdam, den Haag, Leeu warden, Haarlem e.a. zijn afwijkende tarieven voor - locale ritten zodat in vergelijking daarmee geen rekening kan worden gehouden met de tarieven die in Alkmaar gelden, „Bekend maakt zeer bemind". Voor de Donderdagavond in de Geref. Kerk gehouden NCRV-filmavond heb ben verscheidene vrienden van de Christelijke Omroep hun belangstel ling betoond. Nadat gezamenlijk vers 1 van Ps. 105 was gezongen, opende ds. den Oudsten de avond met G 3d en Schriftlezing. In zijn openingswoord sprak hij over het voorrecht, dat zo vele zieken en mensen, die ver van huis zijn, door middel van de radio het Evangelie kunnen beluisteren Het werk van de Christelijke radio- vireniging is daarom van onschatbare waarde. De eerste film, die werd vertoond, was getiteld „Een hand vol rijst" en liet het wel en wee zien van een jong Siamees echtpaar, dat de Jungle in trekt om een bestaan te veroveren. Het spel was uitstekend, het gegeven boeiend en de natuuropnamen prach tig. Alvorens de N.C.R.V.-film „In vol bedrijf" werd gegeven, wachtte de aanwezigen een prettige attractie. Er werd een raadselfilm vertoond, waar aan drie prijzen waren verbonden. „In vol bedrijf" nam de toeschou wers enkele ogenblikken mee naar de N.C.R.V.-studio's, om hen getuige te laten zijn van de morgenwijding, het ziekenuurtje, orkestuitvoeringen, een steravond en „vragen aan voorbij gangers". Aan het begin van de avond haai de ds. den Oudsten het - spreekwoord .Onbekend maakt onbemind" aan, met de toevoeging „bekend maakt zeer bemind". Welnu, ongetwijfeld zullen degenen, d'e deze film hebben gezien voortaan met nog meer waardering naar de bekende stemmen en de bekende klanken luisteren. Nadat de winnaars van de raadsel- fili hun prijzen in ontvangst hadden genomen, werd de avond gesloten door de heer Nauta. Zaterdag. Gulden Vlies, 7.30 uur 8 October-revue Korenbeurs, 8 uur Concert „Orpheus" en „Apollo". Wapen van Heemskerk, 7.30 u. Dansen. Zondag. Gulden Vlies, 8 uur Overschotje. Korenbeurs, 12 uur Muziekconcours „Excelsior". Wapen van Heemskerk, 3 uur en 7 30 uur Dansen. Maandag. Gulden Vlies, 7.30 uur 8 October-revue. Bioscopen. Harmonie-theater, 8 uur Het gevangen hart, tot 14 j. o. g.; Zaterdag 7 uur en 9.30 uur; Zondag 2 uur, 4.30 uur, 7 uur en 9.30 uur. Victoria-theater, 8 uur Arsenicum en oude kant, 18 jaar; Zaterdag 7 uur en 9.30 uur; Zondag 2 uur, 4.30 uur, 7 uur en 9.30 uur. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Zondag 16 November zal de apo theek van de heer B. Schouten in de Emmastraat voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de vol gende week de nachtdienst waarge nomen. Op Maandag 17 November a.s. zal het drie jaar geleden zijn, dat in de Wilhelminalaan vijf illegale werkers werden gefusilleerd. Opnieuw zal de Alkmaarse Vereni ging van Oud-illegale-werkers die dag een krans aan de voet van het voorlo pig monument leggen, en ongetwijfeld zal een groot deel van de Alkmaarse bevolking zich in de stoet willen scha ren. om op die wijze de nagedachte nis te eren van hen, die hun leven gaven voor onze bevrijding. De kranslegging zal plaats hebben des morgens om half tien. Bij Kon. Besluit is op zijn verzoek aan overste Doorman eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Overste Doorman, die bijna 40 jaar gediend heeft bij de Artillerie, was de Jaatste jaren Hoofd van de Indelings- raad Alkmaar en nam Vrijdagmiddag afscheid van het personeel van deze Indelingsraad, waarbij hij dank bracht aan allen, die hem terzijde gestaan hadden in zijn werk. De kapitein Werkman sprak de scheidende chef namens allen toe en meende, dat het mede aan de Overste Doorman te danken was, dat de In delingsraad Alkmaar in Den Haag aangeschreven staat als een der best functionnerende Raden. Hij bood de afscheidnemende chef namens allen een blijvende herinnering aan. De adjudant Bogaerd sprak ver volgens namens de vele onderoffi cieren, die onder Overste Doorman gediend hadden en noemde hem een zeer humaan leider. Tenslotte droeg de Overste het commando over aan z(jn opvolger, HET KLOKKENSPEL WEER IN WERKING. Het werk aan het versteken van de speeltrommel boven in de Grote Kerk is geëindigd. De trommel draait weer en ieder uur klinkt de melodie „Komt nu met zang" over de stad, ieder half uur „Laat zang en spel", beide uit Valerius Gedenkklanck. Wat onze voorouders schreven Het blijkt, dat de verlichting van wijzerplaten ook al geen uitvin ding van deze tijd is. In de Alkmaarsche Courant van 100 jaar geleden 15 November 1847 vinden wij de volgende mededeling. Een man van de wereld uit Parijs, vreemd aan de wetenschappen, heeft een uitvinding gedaan, die sedert lang gezocht werd: het ver lichten van de wijzerplaten der publieke uurwerken, zoodat men 's nachts kan zien hoe laat het is. De uitvinder maakt de wijzer plaat van glas van een streep dikte en de cijfers worden daar op gesteld met loodwit in lijn olie opgelost, zoodat de uren en minuten in het wit uitkomen. De naald is ook van glas en wit ge- verwd en in koper gevat. Achter de wijzerplaat wordt een zwart fluwelen toestel geplaatst, waar door bij dag de grond van de plaat zwart is en de cijfers met de naald wit uitkomen en des nachts vindt hetzelfde plaats door het licht, dat er achter gesteld wordt. Om aan de bezwaren van vele ouders, die hun kleuters niet gaarne over de drukke Friesebrug laten gaan, tegemoet te komen, zfln stem men opgegaan om een kleuterschool te stichten buiten de stad. Ook kinde ren uit Oudorp zouden toegelaten moeten worden. Een voorlopig comité is gevormd; het dagelijks bestuur is als volgt samengesteld: E. Tip—van 't Hof, secretaresse (Munnikenweg 6, Oudorp post Alkmaar); P. Bakker, penning meester, Zaagmolenstraat 26, Alk maar) K. Piepenbroek, voorzitter (Frieseweg E 39, Oudorp post Alk maar). Allen, die voor het plan voelen, worden verzocht daarvan mededeling te doen aan de secretaresse. Geboren: Petrus J, zoon van R van Heugten en G Sneekes. Lucia A C, dochter van N Dignum en E Kraakman! Brigitta W C, dochter van J Boots en B W C van Riet. Ondertrouwd Arie Bos en Maria D Visser. Klaas de Jong en Hendrika H Assenberg. Ernestus W van der Wal en Maaike ten Haken. Aldert Hoog- vorst en Greta W Blokker. Hendrikus J Tuinman en Brigitta Rood. Abraham van den Berg en Guurtje W de Rover Getrouwd: Johannes C van den Braak en Roelof je A Miedema. Jan du Bois en Rudi A Dinkelberg. Overleden: Gijsberta Schoonho ven 53 jaar, gehuwd met A J Mulder. Uit de Alkmaarse Raad (Ingebonden mededeling) Het lijkt nog maar zo kort geleden, dat de jonge secretarie-ambtenaar Koel- ma als opvolger van de heer Donath in de raadszaal stond en beloofde dat hij zijn beste krachten aan de gemeente zou geven. Toch is daar bijna een kwart eeuw overheen gegaan en de secretaris heeft niet alleen de voetsporen van zijn voor ganger gedrukt, hij is daarop als 't ware vooruit gelopen. Zelfstudie naast zijn drukke werk zaamheden bracht hem tot een profes soraat en wij hebben kort geleden in een overzicht van zijn eervolle loop baan al laten uitkomen, dat hij een man is van bijzondere kwaliteiten. Daarvan is naar buiten vaak weinig gebleken, want een gemeentesecretai is heeft een zwijgende rol en de heer Koelma heeft zich in de openbare raadsvergaderingen dan ook drie-en- twintig jaren bescheiden op de achter grond gehouden. Eerst als burgemees ter kreeg hij gelegenheid in bredere kring te tonen, dat hij niet alleen ga ven van hoofd maar ook van hart heeft. Hij was een man met een brede blik, voor ieder toegankelijk, een man wiens woord getuigde van een vrijzin nige opvatting, van een gedegen ken nis en een grote objectiviteit. Men kan begrijpen wat het voor hem betekent nu hij, vol energie, door lichamelijke onmacht tot werkloosheid wordt gedwongen. Bij het heengaan van professor Koel ma kunnen wij voor hem en zijn gezin slechts de beste wensen uitspreken en de hoop uiten, dat het hem nog vele jaren gegeven moge zijn de opbloei van de stad te zien aan welker bestuur hij een groot deel van zijn werkzaam leven zijn volle kracht en toewijding heeft gegeven. O— Het leven staat niet stil, het rad van de tijd verspringt en wij worden lang zaam maar zeker vooruit geschoven. Zullen wij als burgemeester weer een man krijgen, die boven de partijen w"l staan en doordrongen is van de ge dachte, dat de vrijheid, waarvoor wij zolang hebben gestreden, ons hoogste goed is? Dat zal men elders beslissen, maar laat men bedenken, dat wij hier meer dan ooit behoefte hebben aan een krachtige figuur, een man die, door geen enkele groep beïnvloedt, boven de partijen zal staan en het volk het ver trouwen zal schenken, dat zijn hoogste recht weer in alle opzichten geëerbie digd wordt. Laat men weten, dat wij hier niet uit sleur ieder jaar een krans aan ons Vrij heidsbeeld hangen, maar dat deze daad voor Alkmaar meer dan een symboli sche betekenis heeft. O— Een commissie, welke de tegenwoor dige gesteldheid der jeugd zal onder zoeken is samengesteld uit vertegen woordigers van alle raadsfracties, zodat er over de candidaten heel wat minder gedebatteerd werd dan dit destijds bij de woningcommissie het geval was. In deze laatste commissie hadden di verse vrouwenverenigingen een ver tegenwoordigster gevraagd en B. en W. hadden de Raad voorgesteld bij een vacature daarmee eventueel rekening te houden, een enigszins vage belofte, waarvan dadelijk bleek, dat men ze eventueel ook zou kunnen vergeten. Want mr. Smal had als lid bedankt en inmiddels zelf zijn opvolger aange wezen. Van de bijzondere geneigdheid om in deze commissie zitting te nemen was niets meer te bespeuren en men i Hoe denkt U over een familie waar van de broer zich verbeeldt, dat hij president Roosevelt is? Waarschijnlijk zult U tot de conclusie komen, dat er hier of daar een streepje door die fa milie is gelopen, maar het wordt veel erger want er komen nog meer streep jes als de twee oude zusters gezel lige oude dametjes zich in het minst niet verbaasd tonen als neef, die op bezoek komt, een lijk in de kist onder de vensterbank aantreft. De tantetjes vertellen hem, dat het meneer Hopkins is, die arme meneer Hopkins, die zich zo eenzaam voelde en die ze daarom maar wat wijn met arsenicum hebben gegeven. Er blijken meerdere slachtoffers te zijn en zodra de tantes weer een een zaam mannetje in de kist onder de vensterbank hebben laten verdwijnen, vertellen zij aan „Roosevelt", dat er 'n geval van gele koorts is uitgebroken, waarna die zich ogenblikkelijk ver beeldt dat hij het land van een epi demie moet redden en het lichaam naar de kelder sjouwt waar er al 12 naast elkaar liggen. In dat gekkenhuis weet neef niet meer waar hij zich aan te houden heeft maar het wordt nog dwazer als zijn doodgewaande broer plotseling met een ijlhoofdige dokter verschijnt. Ook Zij hebben een lijk meegebracht en vanaf dat ogenblik blijkt er nie mand van de familie meer normaal te zijn en duiken er zoveel dwaze tafe reeltjes op, dat de toeschouwers beur telings lachen en griezelen en het ook wel eens allebei tegelijk doen. Men moet Cary Grant in deze dolle klucht zien om het geheel te kunnen waarderen. Er zit tempo in dit stuk en er komen prachtige typen in voor. Het is te dwaas om waar te kunnen zijn, maar het wordt met zoveel ent housiasme gespeeld dat het alleszins de moeite loont er eens naar te gaan kijken. Geen onderwerp uit de jongste oorlog valt schier aan te wijzen, dat nog niet op de celluloidstrook werd vastgelegd. Wij kennen films over het convooi- varen, over het luchtwapen de marine, de strijd te land, zelfs denk aar Mrs. Miniver de gebeurtenissen aan het home-front werden verfilmd, het verzet werd reeds op talloze wijzen in beeld gebracht, wij zagen de gruwe len der concentratiekampen De Engelse regisseur Michael Balcon heeft zich een nog braakliggend ter rein gekozen en maakte de film „Het gevangen hart" met als onderwerp een „Kriegsgefangenenlager". Het aanvankelijk lichamelijk lijden van duizenden krijgsgevangenen dat later overgaat in de morele kwelling van wachten en nog eens wachten, zonder hoop op uitkomst, wist Balcon uit te beelden op een manier die juist zij, die deze via dolorosa gingen, wel moeten waarderen. Do ontembare geest, huizend in de massa's achter het prikkeldraad de geest van volhouden ondanks alles waart door deze film Kleine, ogenschijnlijk onbelangrijke dingen groeien tot een feest. Een pakje van het Rode Kruis, een brief, zij houden bij deze mannen de hoop le vendig, terwijl de vliegende vloten hun witte spoor tegen de hemel trekken en aanzwellende stemmen met het „Roll out the barrel" het gebral der Duitse luidsprekers ten onder doen gaan. Balcon maakte met Mervyn Johns, maar vooral met Michael Redgrave een goede film, die ondanks enkele onjuist heden, harmonisch gebouwd is en een ten volle verantwoord evenwicht heeft tussen diepe tragiek en Engelse humor, culminerend in een origineel happy end. De Zweedse film Anna Lans, die deze week in de C. A. wordt vertoond, be gint met een openluchtsamenkomst van het Leger des Heils, waar, Anna Lans op treffende wijze een deel van haar levensgeschiedenis vertelt. 't Is het verhaal van een eenvoudige, knappe boerendochter, die verlangt naar het avontuur, naar het lokkende leven in de grote stad. En ondanks alle tegenstand gaat zij naar Stockholm, waar zij als dienstmeisje in betrekking komt bij een rijke familie. Op een uit gaansavond ontmoet zij in Tivoli een zeeman, die gaarne zou zien, dat Anna cp haar wachtte. Maar via een adel lijke familie, waar zij kamermeisje is, en een leven van rijkdom door een „beschermer", komt Anna toch weer alleen te staan. Wanhopig is zij,. Maar dan ontmoet zij de zeeman weer en een gelukkig huwelijk is het gevolg. De laster begint dan haar werk, Anna's man verneemt alles en doodt in een moment van jaloerse vertwijfeling hun kind. Gevangenisstraf is het ge volg. Wanhopig en ellendig vindt Anna troost bij een soldaat van het Leger des Heils, die haar weet te overtuigen van de kracht van het geloof. Nogmaals begint Anna een nieuw leven, en als haar man vrijkomt, kan zij hem met opgeheven hoofd tegemoet treden. De film wordt prachtig gespeeld en speciaal Viveca Lindfors heeft in de titelrol zeer mooi werk geleverd. Een uitnemende filmactrice. Haar mede spelers staan haar goed ter zijde. Al leen het tempo is wat langzaam en het gesproken Zweeds is moeilijk te volgen. De film is een mooie propa ganda voor het Leger des Heils en men steunde de collecte, die door het Leger gehouden werd, gaarne. Een af wisselend journaal leidde de hoofd film in. Deze week krijgen de bezoekers in het A.B.T. een spannende geschiedenis tc zien uit het zo sensationele vliegers leven en daar boven de wolken speelt zich een drama af van avontuur en ook liefde, dat mede door het goede spel van James Dunn en de aantrekkelijke Frances Gifford, veler belangstelling zal trekken en ook reeds trok. Want fle interesse voor 't vliegwezen blijft nog steeds groot en vooral als men het ziet in de vorm van een spannend verhaal. interesseerde zich blijkbaar zo weinig voor haar samenstelling, dat het col lege de heer Hoytink op diens vraag moest antwoorden, dat men de reden van deze ontslagname niet kende, hoe wel ze in de pers duidelijk vermeld is geworden. Men nam als vanzelfsprekend aan, dat de jurist der commissie zijn plaatsver vanger als zijn opvolger had aangewe zen en over de vrouwen, die zich van zelfsprekend ook voor woningen inte resseren werd niet meer gesproken. Vrouwen, let op Uw saeck want de meerderheid van de Raad bestaat lit mannen en de vroede moederen verge ten wel eens, dat zij niet alleen voor bet algemeen belang maar ook voor de rechten harer sexegenoten moeten strijden. O— De heer Hoytink, die in de Raad te recht als het politieke kemphaantje be kend staat, wees er op, dat men des tijds van deskundige zijde verzekerd had, dat er op het Sportpark bij motor races geen ongelukken meer zouden plaats vinden en niet alleen de kwestie- Van Meegeren, maar ook 't dodelijk ongeluk tijdens de laatste races bewij zen wel, dat deskundigen zich zo r.u en dan wel eens kunnen vergissen. Men had kort geleden vastgesteld dat de races best op Zaterdagmiddag ge houden kunnen worden, niet alleen ter- wille van hen, die de Zondag als rust en dankdag beschouwen, maar ook ter wille van de middenstand, die bij een druk bezoek op Zaterdag wat kan ver kopen terwijl op Zondag alleen de caféhouders daarmee gebaat zijn. Terecht verweet de heer Hoytink het College, dat op een ingekomen verzoek zonder meer wilde beschikken de races weer op Zondag te houden, gebrek aan consequentie en nadat de heren Bos en Woldendorp zich als paladijnen aan zijn zijde geplaatst hadden werd be sloten de kwestie nog eens opnieuw te bekijken. Als er nu weer adviezen gevraagd worden lijkt het ons billijk, dat men ook de handeldrijvende middenstand eens een woordje laat meespreken. —O— De gasprijs zal met een halve cent per m3 verhoogd worden en in een tijd, waarin prijsverlaging van allerlei za ken van dagelijks gebruik dringend noodzakelijk is, kan het niet anders dan betreurenswaardig genoemd wor den, dat de overheid zelf tot prijsstij ging het voorbeeld heeft gegeven. Anderzijds is het beeld, dat mr. Leesberg over de toestand van onze be drijven schilderde allesbehalve roos kleurig. De koetjes van onze gemeente, die in het verleden zo menig reserve potje opleverden zijn blijkbaar volko men uitgemolken of zoals het radio- bedrijf van stal gehaald om nooit meer terug te komen. Ons gasbedrijf is nog veilig, maar de oorlogsbrand is er overheen gegaan en er zullen jaren en kapitalen nodig zijn om het weer rendabel te maken. Winst wordt hier niet of nog niet be oogd, maar dit magere beestje zal krachtvoer nodig hebben om weer op zijn wrakke poten te kunnen staan en een verhoging van de gasprijs is daar voor dringend noodzakelijk gebleken. Laat men dan ook eens aan verlaging denken als de toekomst dat weer mo gelijk maakt en laat men de oorlogs- stroppen over zoveel jaren verdelen, dat niet alleen het tegenwoordige ge slacht er de lasten van heeft te dragen. Dan zullen wij ons radiobedrijf min der missen omdat er ook in de andere nog muziek blijkt te zitten. DE TYPO'S VERGADERDEN. Donderdag vond in 't A.B.B.-gebouw aan de Koningsweg een ledenvergade ring plaats van de afd. Alkmaar van de A.N.G.B. Na de opening door de voorzitter, de heer H. W. Kaagman, die enige mededelingen deed, bracht de secre taris, de heer T. Hulst, een uitvoerig yerslag uit van de op 16, 17 en 18 Octo ber te Amsterdam gehouden Bonds vergadering. Door het bedanken, van de heer W. Harsevoort als penningmeester moest een nieuwe functionaris worden ge kozen. Dit liep vlug van stapel. De heer C. Snel stelde zich beschikbaar en daar er geen tegencandidaten waren, werd deze bij acclamatie gekozen. Voorts werden enige voorstellen in gediend voor de komende contracts vernieuwingen, die naar het bonds- bestuur worden opgestuurd en eveneens door de komende vergaderingen van de vakgroepsbesturen kunnen worden be oordeeld en beadviseerd. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. WEER EEN NIEUWE ZAAK Het Payglop, en ook de stad, is weer een nieuwe zaak rijker geworden. De firma Engeln heeft het geheel herbouwde pand op de hoek van de Breedstraat en Payglop Vrijdag geopend. Ex- en interieur zijn keurig verzorgd, zo dat wij met recht kunnen spreken, dat onze stad inderdaad een nieuwe zaait rijker is geworden. Lopers, vitrages, dekens, wollen en an dere stoffen en ameublementen zijn wel de speciale artikelen die in de nieuwe zaak worden aangeboden. Een der fimanten deelde ons mede, dat men van bovengenoemde artikelen can behoorlijke voorraad heeft, zodat het voor vele huismoeders wel de moeite zal lenen even een kijkje te gaan nemen. NED. VERENIGING VAN SPIRITISTEN HARMONIA. In het Zondagmorgen half elf ia het A.B.B.-gebouw aan de Konings weg 2 te houden morgenwijding van wege bovengenoemde vereniging zal als spreekster optreden mevr. Elsa Kaiser van Den Haag.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 6