P.O.A. n.v. Slechte dag Siad en Omgeving. Excelsior's laatste concoursdag De kermis komt weer terug Spoel eenvormig programma „Cultureel contact'' Overschotje in 't Gulden V lies A.M.P. hijst de noodvlag De Ridder eerste in stertocht Openbare leeszaal, afdeling jeugdbibliotheek Bazar Waakt en Bidt Sne bevroren es Aet/ Alkmaarse Kamermuziek Vereniging Raad Sin# Pancras De Goudse Glazen Burgerlijke stand Heiloo. Burgerlijke stand Egmond aan den Hoef. Stompetoren. Plattelandsvrouwen bijeen Broek op Langendijk. Wereldbond der Kerken ABONNEERT U OP DIT BLAD St. Nicolaas-tips Zakstempels Naamstempels Schoorl. Groet een semi-permanente school? Goed spel van Randers Alkmaar op de goede weg Al cma ria-o verzicht Povere indru Alcmarii nrpx tszzr. vnarrr. Apollo (Zaandijk) behaalt de meeste punten „Orpheus" met een De laatste concoursdag werd wederom met een Zaterdagavond-concert ingeleid Het instrumentale gedeelte voor de pauze werd verzorgd door „Apollo" zaandijk. Deze Harmonie speelde onder leiding van dirigent Schaar, behalve de stuk ken, waarmee het hoogst aantal punten op dit concours werd behaald, op schitte rende wijze de brillante Ouverture 1812 van P Tschaikowsky, prachtig van stem ming en dynamiek in de voordracht, bovendien nog twee vitale marsen. Het publiek was hierover bijzonder enthou siast. Het vocale gedeelte was voor rekening van het mannenkoor Orpheus" alhier. De mannen van Orpheus hebben in één woord mooi gezongen, maar het program ma telde enkele verouderde nuumers, te veel in steeds dezelfde zoetelijke sfeer. Het laatste nummer doorbrak gelukkig de eenvormigheid met een succesvol uitge voerd opera-nummer „La Forza del Des- timo" van Verdi. Veel applaus hadden ook mevr. Merwe uit Amsterdam en de heer Willemse alhier voor hun verdien stelijke vocale medewerking. Zij werden aan het klavier zéér goed begeleid door de heer P Kist. De talrijke aanwezigen stelden dit con cert ten zeerste op prijs. DE CONCERT-WEDSTRIJD Een spannende concertwedstrijd vormde het prachtig besluit van dit goed georga niseerde concours. Derde afd. Harmonie: „Oefening Baart Kunst", dir. P de Wildt, musiceerde vaak met fraaie klankgehalte, zowel in de ouver ture „Bella Bianca" van Wattelle als in het eigen stuk. Eerste afd. Harmonie: Tuindorp", Am sterdam, speelde het verplichte stuk on der leiding van dir. De Buyser, rhythmisch niet feilloos, in „Le Roi s'Amuse", mo menten van muzikale voordracht. Eerste afd. Fanfare: Een corrcte uit voering waardeerden we van „Witten- burg", Amsterdam, dir. Beekhoven, o.a. de ouverture „Bella Bianca" van Watelle. „De Vriendschap", Schoorl, dir. J den Das verdient een compliment voor de be zielende vertolking van het verplichte stuk de ouverture „Achillus" van Po- gister. Afdeling Uitmuntend: Harmonie „Ex celsior" te Haarlem, voldeed om het beste In het vrije werk de ouverture „Jeanne d'Arc" van Verdi. Voordracht over het algemeen wat vlak. De „Rakoczij" ouver ture van Keler Bela bleek voor Bergen's Harmonie, dir. Pranger, zwaar genoeg te .zijn. Veel viel er te waarderen in een ©uverteure van Boeildieu. Uitmuntend Fanfare: Een mooie weer gave van de ouverture „Czar und Zim merman" van Lortzing gaf „Ons Genoe gen", Wijdeens, onder leiding van B Roe mer. Ere-afd. Fanfare:: „Crescendo", Spaarn- dam, dir F Dekker, bleef met Sympho- nie „Eccossaise" van Mendelssohn, rhyth misch beneden de maat. Vrije nummer was veel beter. Het corps „Crescendo", West- zaan, dir. Luttik, gaf een zeer te waar deren reproductie van het verplichte stuk „Prometheus Ontboeid'' van Sir Gran ville werd met fraai klankgehalte ge speeld. „West-Frisia", Twisk, dir. Kool haas, heeft de zware opgave Symphonie „Eccossaise" uitstekend volbracht. Superieure afd. Fanfare: „Crescendo", Sloterdijk, dir. Keizer, respectable vertol king van beide werken; de voordracht had contrasterender en boeiender kunnen zijn, vooral „Mouvement Symphonique' Van Marcel Poot. „Kunst na Arbeid", Purmerend, dir. Sanders, had terecht een groot succes met de prachtig gespeelde ouverture „La Forza del Destino" van Verdi. „Harmonie", Assendelft, dir. G Koomen, bereikte o.a. in „Mouvement Symphonique" van Marcel Poot uitste kende momenten. „Eensgezindheid", Hei- loo, dir. Alb Meyns, speelde bijzonder mooi „Liege immortelle 1914'» van Fern. Rousseau. „Eensgezindheid", Wormer.i dir. H Schaar, besloot dit concours met twee zéér muzikale reproducties, n.l. de „Symphonique" van M. Poot en „Sigurd fantaisie sur l'Opera" van Reijer. DE UITSLAGEN VAN DE LAATSTE DAG. „Tuindorp", Amsterdam, 93 pnt, 2e prijs; „Harmonie O B K", Amsterdam, 101 pnt, le prijs; „Wittenburg", Amsterdam, 87 pnt, 2e prijs; „Bergens Harmonie", 97 pnt, le prijs; „Excelsior", Haarlem, 96 pnt, le prijs; „Ons Genoegen", Wijdenes, 92 pnt, 2e prijs; „Crescendo", Spaarndam, B8pnt, 2e prijs; „Crescendo", Westzaan, 113 pnt le prijs met Lof; „West-Frisia", Twisk, 107 pnt, le prijs; „Crescendo", Am sterdam, 90 pnt, 2e prijs; „Harmonie", As sendelft, 107 pnt, le prijs; „Kunst na Arbeid", Purmerend,4116 pnt, le prijs met Lof; „Eensgezindheid", Heiloo, 104 pnt, le prijs; „Eensgezindheid", Wormer, 107 pnt, le prijs; „De Vriendschap", Schoor), 104 pnt, le prijs. Extra prijzen voor het hoogst aantal pun ten van de dag: op 2 November „Onder Ons", Dirkshorn; 9 November Apollo", Zaandijk; 16 November „Kunst na Ar beid", 116 pnt. Hoogst aantal punten gehele concours: Apollo", Zaandijk, 117 pnt. MUSICUS. In het stadhuis te Alkmaar vond een bijeenkomst plaats van deskundigen en belangstellenden op cultureel gebied. De verschillende geestelijke stromingen waren voldoende vertegenwoordigd, terwijl tevens rekening was gehouden met vertegenwoordiging uit de streken en de bestaande culturele organisaties in Noord-Holland. Doel van deze bespreking was te overwegen, of een breder cultureel contact voor dit gewest op prijs werd gesteld. Algemeen was men van oor deel, dat de culturele problemen in deze tijd van die aard zijn, dat een stimulans vanuit een centraal punt, waarbij tevens mogelijkheid voor infor matie en service zeker op haar plaats zou zijn. Uiteraard was het niet mogelijk reeds tot daadwerkelijke besluiten te komen. Een klein comité onder voorzitter schap van de heer Hoytink zou echter trachten een concreet plan hiervoor samen te stellen. Men besloot binnen zeer korte tijd wederom bijeen te ko men, om dan zo mogelijk tot daden over te gaan. Op cultureel gebied dreigt een on doelmatige versnippering waaraan het commerciële element niet vreemd .s. Het zou funest kunnen zijn dit belang rijk gebied alleen aan allerlei soort exploitanten e.d. over te laten. „Cultureel-Contact", Kennemerstraat- weg 103 beschikt reeds over zeer veel nuttige gegevens en verleent op het gebied van film, toneel, volksdans, zang, muziek, handenarbeid e.d. de meest uitgebreide voorlichting en ser vice, waarvan met toestemming der kerkelijke overheid een ieder inciden teel gebruik kan maken. Een zwakke voorstelling. Zondagavond bracht het Ned. Nat. Toneel in het Gulden Vlies een opvoe ring van „Overschotje", het stuk dat lange tijd zulke succesvolle voorstellin gen in ons land heeft beleefd (en wij denken dan aan 't echtpaar v. d. Lugt Melsert) Deze opvoering was, met uitsluiting van elke vergelijking, een teleurstel ling. De bekende acteur Cruys Voor- bergh tekende op het programma voor de regie, maar hij zou voor deze op voering niet graag de verantwoording op zich hebben genomen. Het tweede bedrijf kwam al heel slecht tot zijn recht, omdat Marjan Bollinger, die dq rol van Emilia zou spelen, door ziekte verhinderd was. Een gedeelte van haar rol werd overgenomen door Hetty Ber ger, wat natuurlijk vreemd aandeed. Het decor was zeer matig en de niet open willende deur, die de gehele muur deed schudden, was belachelijk. Hetty Berger, die de titelrol speelde, verdient grote waardering. Zij heeft door haar aantrekkelijke spel nog heel wat goed gemaakt. Met deze actrice is veel te bereiken, wat ook bleek uit haar spel als Emilia. Mies Versteeg stelde als Franca, het vriendinnetje van Titus, teleur. Jan van Axel als Titus was ook niet sterk en evenals enkele anderen, drukte hij het tempo. John de Freese trachtte van Julius wel iets te maken, maar het gelukte maar matig. Er komen ook nog drie aardige type- rolletj ls in het stuk voor, n.l. de ober, de heer Faust en de onderwijzer Bur- chi, maar Fred Zuidwijk, die ze alle drie speelde, maakte er weinig van. Eurelli was nog het minst slecht. Het applaus na elk der bedrijven gold dan ook stellig het stuk en het spel van Overschotje. Misschien krijgt het Ned. Nat. Toneel nog eens gelegen heid revanche te nemen. G. Een groot aantal oud-gedienden lit Land- en Zeemacht en uit de Overzeese gebiedsdelen was Zaterdagmiddag ver zameld op de vergadering van de afde lingen Alkmaar en Heiloo van de Alge mene Militaire Pensioenbond, die ge houden werd in Café Centraal aan het Hofplein. De voorzitter, de heer Ter- maat, huldigde allereerst in warme be woordingen de oud-voorzitter, de heer Louis, waarna de algemeen secretaris van de bond, de heer Van Lierte een propaganda-rede hield, welke door de aanwezigen met instemming werd be- 'groet. In klare bewoordingen schilder de de heer Van Liere de wanhopige toestand waarin vele gepensionneerden en vooral die van vóór 1909 verkeren door de ontzaglijke stijging van het levenspeil, waarbij de pensioenen in genen dele zijn aangepast. De heer Van Liere hamerde op een actie voor propa ganda, om aan de bittere armoede, die in deze kringen heerst, een einde te ma ken. Wij willen niet fatsoenlijk crepe ren, aldus de heer Van Liere, er moet in de komende maanden spoedig recht worden gedaan. De weduwen, die ge holpen worden door de Bond van Oor logsslachtoffers krijgen 1900 gulden pensioen en dat is hen gegund, maar waarom moeten wij dan met 1400 gul den genoegen nemen? Na de pauze kreeg de voorzitter van de afdeling Heiloo, de heer Stam, de leiding van de bijeenkomst, waarin allereerst staande de gevallenen wer den herdacht. Hierop hervatte de heer Van Liere zijn betoog en brak opnieuw een lans voor gepensionneerden en ge- paspoorteerden. Spr. wees op de on rechtvaardigheid van cumulatie van pensioenen en stelde als doel het doen verdwijnen van de terugbetalingen aan het Rijk van inkomsten boven de pen sioengrondslag. De heer Van Liere eiste voor iedereen een voorschot in afwachting van de nieuwe pensioen wetten. Dit is een gebiedende eis van rechtvaardigheid. Na afloop van de rede werden tal van vragen beant woord. Gisteren is de Nationale Stertocht „Oorlogsmonumenten" gehouden, wel ke door het gehele land werd geor ganiseerd door de KNMV. Bij het sluiten der controle waren ongeveer 3000 rijders in de hoofdstad gearriveerd. De heren De Graaf uit Amsterdam, De Ridder uit Alkmaar en Kameraad uit Bleiswijk bleken de meeste punten te hebben. Laatstge noemde lootte van dit drietal een grote zilveren beker van de motor club „Zwolle". Suikergoed en marsepainIn de banketbakkerijen wordt hard gewerkt aan de traditionele speculaaspoppen, suikerharten en marsepain voor het a.s. St. Nicolaasfeest. MAANDAG Gulden Vlies, 7,30: 8 October revue. Paviljoen Kinheim, 8 uur: Vergadering Alkm. Jeugdgemeenschap. DINSDAG Gulden Vlies, 7,30 uur: 8 October revue. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Lezing „Oud Alkmaar". BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Het gevangen hart; tot 14 jaar onder geleide. Victoria Theater, 8 uur: Arsenicum en oude kant; 18 jaar. BERGEN: Rustende Jager, 8 uur: Jubileum-avond Bergens Harmonie. NIEUWE AANWINSTEN Leeftijd 8—10 jaar B89.lv Broos, Vacantie in Klapperdorp E47.5 Eijkern, Van, Oki en de bevers. J13.1 Jacobs, Hans en de zeven-reuzen Ll0.8a Laan, De avonturen van Pin keltje. 015.5 Oever, Van den, Toen Marietje mee mocht. S99.5 Swift, Gulliver's reizen. Wil.7 Waar, Van Rob en Slok. W70.5 Willemse, en Marée, Ping-Pong- Ponia. IJ49 élJzerman, Menno en Moro. Z36.5j Zonderland, Jeroen en het dorp op de heuvel. Voor 10—12 jaar. Al5f Abcoude, Van, Frits van Duuren. B86.4a Brinkgreve—Entrop, Ankie en haar buurtjes. B86.4d BrinkgreveEntrop, Dolly durft wel. B86.4m Brinkgreve—Entrop, Het meis jeskamp Parnassia. B86.4v Brinkgreve—Entrop, Vriendinnen aan het water. F17.3 Feenstra, Een best wintertje. G17.5r GassVan der Hoop, Rita, ge naamd Piet. G22.5 Geertsema, Hans en Henk. H16.3o Hagers, Ottelientje op „Den Hove". J43.5t JongejanDe Groot, De twee ling van „Helmzicht". K86v Kramer, Vijf rovers en een ro vershol. K90t Krienen, Twee echte jongens. R63.3wk Roggeveen, Winter op de Kla verwei. Vervolg op: Jongens op de Klaverwei. S82o Stamperius, De oude veld wachter. S82v Stamperius, Van drie jongens en een vrijen Zaterdag S&6.3 Stevens, Suzie Roodhaar. Z31.5 Zieck, Met de Friesche bende op reis. Woensdagmiddag en -avond zal er in Waakt en Bidt een Bazar gehouden worden, die zeer zeker vele bezoekers tot zich zal trekken. Vele artikelen door ouderen en jongeren vervaardigd zul len daar te bezichtigen zijn, en aan de rr.an worden gebracht. Verder zijn er de gebruikelijke attracties als thee- schenkerij, sjoelbak, popraden, enz. Ook zal men op de film de uitbreiding van het Jeugdwerk kunnen gadeslaan, en hier tevens het laatste Jeugdkamp, waar honderden jonge mensen bijeen waren in kamp Doorn kunnen bijwo nen. De netto-opbrengst zal geheel be steed worden aan de Evangelisatiear- beid uitgaande van bovengenoemde Bond. Om drie uur Woensdagmiddag zal de bazar door de gemeenschapsleider van Alkmaar, de heer van Oostveen ge opend worden. (Ingezonden Mededeling) Deze vereniging zax het wintersei zoen openen op Donderdag 20 Novem ber met een liederen-avond van de zangeres Bodi Rapp, een oud-inwoon ster van Alkmaar. Felix de Nobel, die haar zal begeleiden, is bereid gevon den zich ook als solist op die avond te laten horen. Bodi Rapp is al meer malen in ons land met groot succes opgetreden; wij hopen dat het succes in Alkmaar niet minder groot zal zijn. Het Parool schrijft o.m.: Sinds haar vorig optreden heeft Bodi Rapp aanmerkelijk aan expres sie gewonnen. In de hoogte was ook dc glans van haar stem stralender. Haar ademtechniek is voortreffelijk. Daarbij is haar zingen van een uiter ste beschaving en intimiteit, die voort durend aangenaam zijn. Wij misten echter soms een felle gepassionneerd- heid. Felix de Nobel begeleidde op „ou derwetse", d.w.z. volmaakte wijze. De raad was voltallig en er bestond veel belangstelling. Mededelingen. Er is met Koedijk overeengekomen, dat de gemeente haar vuil op dezelfde plaats mag deponeren als de gemeente-werk man dit 's winters niet vervoeren kan. Donderdagavond is er een woningbouw vereniging opgericht, genaamd Sint-Pan- cras. 25 November zal het feest van St. Ka trijn weer worden gehouden. Aan het bekende voorstel van de raad van Diever werd adhaesie betuigd. De heren Breebaart en Pesman werden met algemene stemmen als regenten van hei. Centraal Ziekenhuis te Alkmaar her kezen. De bijzondere lagere school wil enkele verbeteringen en o.a. de achter-speelplaats geheel betegelen Verder wil men aan sluiting op het waterleidingnet. Door de schoolarts, ds Sikkema, was op betere verlichting aangedrongen Van deze school evenals van de openbare school, was een verzoek ingekomen om nieuwe lees- en taalboeken aan te schaffen, warvoor de raad natuurlijk steun val verlenen. Opnieuw werden de precario-rechten voor vijf jaar vastgesteld. Er was een aanbieding van de firma Bergen te Heiligerlee ontvangen voor een nieuwe luidklok. Men stelde voor een klok van 250 kg aan te schaffen met een diameter van 72 cm. De kosten zouden ongeveer f 1600,— bedragen. Over een spreuk zal de raad nadenken De wijzerplaten van de Ned. Herv kerk moeten eens grondig opgeknapt woj - den. Tevens werd voorgesteld de wijzer platen te verlichten. B en W zullen eens informaties in winnen. S choolverwarming. De openbare lagere school heeft een klacht Ingediend, dat de verwarming niet voldoende was. De directeur van de gas fabriek heeft een rapport opgemaakt. De uitslag was, dat er één lokaal niet vol doende verwarmd kon worden, dit was het lokaal van de kleuterklas. De buizen zijn nu overal zo geïsoleerd, dat ze niet licht meer zullen bevriezen. Tevens werd opgemerkt, dat de kachels eens grondig nagezien moeten worden B en W zullen nu geregelde controle houden. Andere verwarming is practisch onmogelijk. Besloten werd de gasverwarming aan te houden, hoewel er geregelde controle op uitgeoefend zal worden. B en W van Koedijk hebben een brief aan de raad gericht om een voorstel te dóen betreffende het aanleggen van een weg door de Geestmerambacht. De kos ten waren dan voor de Provincie. Maar dit zal nog wel enkele jaren duren. De Kermis. Er was een brief 'binnen gekomen met 476 handtekeningen van voorstanders van de kermis met verzoek om het raads besluit van 8 September j.l. te herzien De heer Kloosterboer zei, dat er gedu rende de oorlog ook geen verschil was tussen rechts* en links. Hij zag dit nu graag weer. Iedereen moet zelf weten of hij er naar toe wil gaan ja of neen. De heer De Vries sloot zich daarbij aan. De eerste twee keren waren de Volksfeesten goed gegaan. Voor degenen, die godsdienstige bezwaren hadden, was de kermis reeds op Maandag on Dinsdag gesteld. De heer De Waal stemde al direct tegen De heer Groen was tegeifï'Hét dansen ot Zondag. De voorzitter antwoordde, dat alleen de burgemeester hierover iets te zeggen had. Dit was reeds ingesteld voordat de kermis ter sprake werd gebracht Spreker zeide, dat de kermis meer een kinder feest is dan een kermis. De kermis gaat door. De stemming was 4 voor en 3 tegen. Het besluit van de raadsvergadering van 8 September wordt ingetrokken. Geïllustreerd met prachtig gekleurde lichtbeelden gaf mr. A. A. J. Rijksen Vrijdagavond een lezing over „de Goudse Glazen". Deze avond werd door Je Volksuni versiteit in de zaal van huize „Wester - iichi" georganiseerd. Aan de hand van de verschillende lichtbeelden werd de toehoorders een gedeelte van de Ne derlandse Kunsthistorie uiteengezet voornamelijk uit de jaren 1555 tot 1603. In deze periode stonden de Goudse glazeniers de belangrijkste zijn wel Wouter en Dirk Crabeth, op hun hoogte punt en zagen de burgemeesters van de stad Gouda kans om bij vooraanstaan de personen in den lande glazen voor hun kerk bij elkaar te bedelen. Het zou ons tc ver voeren om alle glazen in détail te gaan bespreken. De indruk die men uit de lichtbeel den kreeg was dat de middeleeuwse glazeniers kans zagen, ondanks alle kleine détails, de monumentale indruk wisten te behouden iets wat onze he dendaagse glazeniers niet mogelijk schijnt te zijn. OPBRENGST COLLECTE. De commissie voor het St. Nicolaas feest der Openbare Lagere scholen en Kleuterscholen deelt mee, dat de op 5 Nov. j.l. gehouden collecte een bedrag van f 2346,48 (bruto) heeft opgebracht. Een hartelijk woord van dank aan de Alkmaarse burgerij is hier zeker op zijn plaats, terwijl ook de collectanten een woord van hulde toekomt voor hun aandeel in dit buitengewoon resultaat. GEBOREN: Jan, zoon van G. F. Hart en J. Rol. Marijke, dochter van J. Jansen van Jorksveld en J. E. de Ro ver. Rudolf us Jacobus, zoon van H. G. Untied en A. Mak. Regina Anneke, dochter van P. Kamminga en H. van der Hauw. Josephus M., zoon van J. Zonderhuis en H. A. Ta- man. Adrianus C. M„ zoon van L. J. van Jaarveld en C. W. M. Kok. GEHUWD: Petrus A. Boots en Eva A. M. Verhagen. Ge b o r e n Anthonia J H, dochter van P A Vermeulen en J H Mulder. Afra M W, dochter van A Borst en C Schouten Marianne W, dochter van F E Nijman en A Schouten. Herman, zoon van J de Vries en H ter Huurkes. Johannes N, zoon van J C Zoon en M Roet. Rosina M, dochter van J M Zeegers en R M Jansen. Jannie, dochter van D den Nijs en A Zuidland. Ferdinand G, zoon van C T de Munk en M W de Waal. Marijke, dochter van A J Vennik en R Gelderblom. Hendrika M, dochter van J Klaase en H M Tiebie. R.K. BLINDENBOND De R.K. Blindenbond Sint Odiliaz al 15 December a.s, een propaganda-avond ge ven in het café Het Rode Hert van P Mooij. Opgevoerd zal worden het toneel stuk „Naar het volle leven" van Henk Assmann, waarin op treffende wijze het gevoelsleven van de blinden wordt weer gegeven. Woensdag kwamen de Plattelands vrouwen afd. Schermer in café Zwart bijeen. De presidente opende met een hartelijk woord en stelde voor het bondslied te zingen. Na de notulen werd verslag uitgebracht, van de pro vinciale vergadering te Alkmaar. Mevr. v. Dok sprak over het mo derne materiaal: nylon. Het blijkt dat hiervoor nog heel wat meer mogelijk heden bestaan dan de alom bekende nylonkousen. Mevr. Stam had haar Amerikaanse wonderpan meegebracht en vertelde in welke ongelooflijke korte tijd de ver schillende spijzen daarin gaar worden. Na de pauze was de beurt aan een causerie over het onderwerp „volks, aard en volksgericht". Spreker zette duidelijk uiteen hoe in de verschillen de delen van ons land, verschillende goed herkenbare mensentypen wonen, En ook het verschil tussen de Neder lander en de omringende buurvolken. Met de grootste aandacht werd deze interessante voordracht gevolgd. Na gezamenlijk 'n aantal liederen te heb ben gezongen, werd besloten voor de a.s. herfstvergadering weer een koor tje te vormen. Liefhebsters hiervoor worden Woensdag 19 December te 7.30 uur verwacht in café Zwart. Woensdagavond hield ds. v. d. Poll, Herv. predikant te Weesp, in de Chr. Geref. kerk te Broek op Langendijk een causrie over de Wereldbond der Ker ken Deze avond was georganiseerd door NCVB, afd. Langedijk, waarvan de presidente, mevr. Wigman, de ver gadering leidde. Na de gebruikelijke opening, hield de spr. zijn referaat, dat met aandacht werd gevolgd Spr. be lichtte op een heldere wijze het werk van de Wereldbond, die nu door 128 landen een inderdaad wereldomvat tend karakter heeft gekregen. In 1948 zal een grote conferentie worden ge houden, zodat de Wereldbond dan ook "rqger naai buiten zal treden. Na het referaat was er gelegenheid tot vrager, stellen, waarvan meerde ren gebruik maakten. De opkomst was echter gering: slechts 40 van dè 160 leden waren aanwezig. (Ingezonden Mededeling) in luxe nikkelen doosjes PAYGLOP DE SECRETARIS VAN VOLKS ONDERWIJS AAN HET WOORD In de grote zaal van Nic. Schuyt ver zamelden zich Donderdagavond de ouders van leerlingen der openbare scholen te Groet en Schoorl, de ouders van de kletu 'ters, die de pas opgerichte kleuterscho len zullen bevolken, verschillende leden van het gemeentebestuur, besturen van de V V V's in deze gemeente en leden van Volkonderwijs. De heer A van Wijngaarden, secretaris van Volksonderwijs, hield een rede over opvoeding en onderwijs en wat daarme® in verband staat. Van de overheid mag worden verwacht, dat zij het maximum doet, wat maar te doen is. Groet voelt zich in dit opzicht wel wat stiefmoederlijk bedeeld met da houten loods, waarin de school is onder gebracht. De vraag of voor-oorlogse na latigheid hieraan debet is, kan onbeant woord blijven, maar er dient in deze toe stand verbetering te komen en wel in do kortst mogelijke tijd. Spreker gaf in overweging pogingen to doen tot het stichten van een semi-perma- nent schoolgebouw te Groet. Men was dan een 20—25 jaren geholpen en dan zullen de bouwkosten hopenlijk wel zo zijn gedaald, dat de kosten van de tijde lijke school terug komen. Verheugend noemde spreker het, dat het kleuteronderwijs hier thans in het middelpunt van de belangstelling stond en hij gaf verschillende nuttige wenken voor het goed inrichten van dit nieuw© onderwijs te Schoorl en Groet. De jeugd kwam na de pauze aan het woord: Schoorl met „Vlinderkoningin van Radersma en Van Lingen, Groet met „Jan Lustig" van J de Groot. De artisten in de dop werden met een hartelijk applaus beloond. Ondanks het feit dat de Randers steeds over een veldmeerderheid be schikten heeft WW de beide puntjes geïncasseerd. Direct na de aftrap valt Randers fel aan en WW heeft alle moeite om er ger te voorkomen. Alle aanvallen en hoekschoppen die hieruit ontstaan ten spijt weet de VVW-doelman zijn doel voor een doorboring te vrijwaren. De eerste helft is grotendeels verstreken voordat een bal over de doellijn ver dwijnt en dan is het nog een doelpunt waar WW zelf een behoorlijk aandeel in heeft. Na de hervatting valt WW energiek aan en spoedig brengt haar linksbui ten de partijen op gelijke voet. Dit is het sein voor de Randers om er nog een schepje op te gooien doch het is weer WW dat scoort. Na dit doelpunt moet een der Randers-spe- lers het terrein verlaten en wordt er met 10 man verder gespeeld. Wanneer het eindsignaal van de goed leidende scheidsrechter klinkt is er in de stand geen verandering meer gekomen en kreeg WW wel iets meer dan haar toekwam. Dat Alkmaar weer op de goede weg is werd Zondagmiddag door een be hoorlijke 40-zege tegen Koedijk be wezen. De eerste aanvallen zijn voor Alkmaar en al spoedig heeft de Koe dijk-doelman het nakijken. Alkmaar speelt een klasse beter dan Koedijk en het duurt niet lang of voor de tweede maal trilt het net der gastheren. Ook na de rust kan Koedijk niet het juiste antwoord vinden op het enthou- hiaste spel der Alkmaarders en moed met lede ogen zien dat Alkmaar voor de derde maal scoort. Het enige doel punt dat Koedijk in deze wedstrijd wist te scoren wordt er met de hand ingewerkt wat echter door de uitste kend leidende scheidsrechter wordt op gemerkt. Nadat de midvoor van Alkmaar nog eenmaal de doelman der gasten heeft weten te verschalken kwam hierna het einde. Slechts het tweede, derde en vijfde behoefden gisteren in het veld te komen Het tweede toog in de morgenuren naar Amsterdam om tegen Zeeburgia 2 de strijd aan te binden. Met 21 moesten de Alkmaarders het onderspit delven, nadat met de stand 11 ge draaid was. Het bfj de Amsterdam mers toegepaste stopperspilsysteem bleek een groot struikelblok voor de Alkmaarders te zijn. Ook Alcmaria 3 moest in Volewijc- kers 3 haar meerdere erkennen, want ze kreeg een 31-nederlaag te slik ken. Voor de rust nam Alcmaria door Brouwer de leiding, welke voorsprong tot ongeveer een kwartier voor het einde behouden bleef. Toen moest de Alcmaria-doelman zwichten voor de vele V.-aanvallen, waarna het de Am sterdammers gelukte nog twee maal te scoren. Het vijfde kon het ook al niet tot een overwinning brengen, want ze le den tegen RK AFC 3 een 2—1 neder laag. Wel hadden de Alcmarianen met de rust een 10 voorsprong, doch in de tweede helft gelukte het alleen de Westerwegbewoners en tweetal goals te scoren. Een slechte dag voor zijn beide tweedeklasse zen. Waarvan de thuis nog wel op roemloze i De Boys hadden het verantwoorden bij SDW wacht hadden en al z puntjes ook verloren hard gewerkt door de die tenslotte in de Ai hun meerderen moester En Alcmaria? We weten niet, wat zeggen moeten. Maar 1 gisteren maakte een to povere indruk.. Misschic verbetering komt. Het ZFC beging toch maar fout. Weliswaar werd er maar het gelijke spel te( was toch iet of wat een En zo'n kostbaar puntje prijs gegeven worden, u de Zaandammers dicht op won deze Zondag met nie 40 van Hercules. Vriendenschaar had he moeite met Watergraafsi verwacht hadden en di overwinning van de thui; een compliment voor de mers dan voor de gasther Volendam en Hilversur eer en de puntjes: ze sco< keer. Door dit alles en de r nederlaag van de Alkmac de stand aldus geworden ZFC KFC Watergraafsm. Vriendenschaar Elinkwijk DWV Volendam Hilversum SDW Alkm. Boys Hercules 9 8 8 7 9 8 7 8 8 8 8 6 6 5 3 3 3 2 2 2 2 0 In de tweede klasse B lereerst de vrij smadelij van Alcmaria. Gelukkig maarders wist ZW de tegen Velox ook niet te de kleine 12 nederlaag zien, dat ZW nog altijd lijke kans maakt, om zi De Spartaan wist he West-Frisia weliswaar tc winning te brengen, maar klein en eigenlijk te kl leidende ploeg. Door dit Spartaan natuurlijk fraai is West-Frisia nog altijd lijke zóne, waarin mede AFC, dat echter tegen speelde en dus een heel k je mee naar eigen home HVC en OSV deelden d ai, omdat geen der partij kon vinden. De stand is hier nu zo i Alcmaria weer onderaan De Spartaan 8 6 Velox 9 5 TOG 8 4 WFC 8 4 UW 7 4 HVC 7 2 OSV 8 3 West-Frisia 7 2 ZW 8 1 AFC 8 1 Alcmaria 8 1 Helder wint vi Dat is daar in de 3e klé Helder een spannende i weest tussen twee clubs, van jaren her kennen. Er heeft geprofiteerd van van eigen omgeving en beide puntjes binnen eig houden. Maar de nederl, landia is zeer eervol en ware om revanache. IW haar puntje zowaar naa: verhuizen. DTS dat zo zv het zowaar tot een gelijk Een, wat voor de DTS-ers fraai resultaat is. Ze was er mee gebaat, I maan verloor netjes van er v°or DTS nog alle k j ontsnappen aan de onder i r: bleek iets te ster dat zich echter goed weer ogenblik een zeer goede is- De stand luidt hier t Vitesse g.v.o. a.p.g.s. fielder i-v.v. Hollandia A.D.O. d.e.m. D-T.S. ■De Germaan i o" pioegen eiK? aatste seconde bestreden Beverwijk en Zaandijk, niets toegaven en die dan o de buit deelden, waa aandijk het meeste geb; HRC was inmiddels zc ?m zich niet te laten verr in Hoorn Alw. Forward e nederlaag toe te brenge nad bovendien nog reden omdat een der meest gei ourrenten, Terrasvogels, met 0—4 van WE verloo neel eind gezakt is. Onderaan wordt het o< nu Ripperda zich begint te ueze Haarlemse club nu nen van HFC en laat Kir nippertje van QSC verlie: oor Kinheim nog slecht Prong van een punt heef 8 7 8 5 8 4 9 5 8 4 9 4 9 4 7 2 9 0 9 1 B heb]

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2