Koster PELS' WIJNEN Langestraat 20-22 ph/uShave P.O.A. n.v.f PAYGLOP PHILIPS SiadmiOmgeving- Verrassend programma van Symphonia Willem van Cappelen met Heyermans' werk Interessante filmmiddag De grote race Nationale reclasseringsdag Acht jaar voor N.S,K.K.-man Van Doorn Waaghals aan de dood ontsnapt AGENDA Alkmaar's brandweercommandant gaat heen Uitspraken rechtbank Bergen. Nat. Comité handhaving Rijkseenheid St. Pancras. Motor-ongeluk L'NNEN REGENJASSEN dubbel gemaakt Punten vrij f 42.50 Kledingmagazijnen >ii.( Laat mi spelen! Bijeenkomst Koedijk. Mij. Nut van 't Algemeen Een uitbundige kip Groot-Schermer. Propaganda-avond Ned. Bijbelgenootschap Burgerlijke Beemster. stand Broek op Langendijk. Koning uit Ursem verschafte adressen van onderduikers Eis met anderhalf jaar verminderd Ook Beerding hielp bij huiszoeking Hoorns S.S.-man St. Nicolaas Tips Jjigezonden Wij kindeling Ei, ei, alweer een ei! Wij luisteren ni Wanneer een amateursorkest blijk geeft, zich serieus in artistieke rich ting te willen bewegen, en met am bitie musiceert, dan kan dat de cri ticus redenen geven tot grote waar dering, en redelijke clementie. Wan neer dan de algem. intenties van de dirigent worden gevolgd kan er geen enkel bezwaar zijn, veel commen taar in de pen te houden. De introductie van het concert, suite van een onbekende Engelse componist was weliswaar een wat monotone in leiding, maar in het andante uit de Simfonie in Bes van Joh. Chr Bach viel zeer veel te waarderen in het bij zonder de muzikaal gespeelde hobo solo van Simon Koeten. De solistische medewerking van mevr. Frederikse Hoekstra en Jan Couvée, piano, bracht de artistieke verrassing van de avond. Het concert Nr. X van Mozart voor 2 piano's, was niet alleen een noviteit voor Alkmaar, maar tevens een res pectabele reproductie, waarin wel het stijlvolle Mozartspel van de vertolkers opviel. De orkestbegeleiding was zéér ver dienstelijk. Waren de twee pianisten in geestelijk opzicht bij Mozart niet volkomen homogeen, in de Variationen van Saint Saëns voor twee piano's was dit wel het geval, alzo werd dit een vertolking die het muzikaal evene ment van de avond vormde. Een ex tra compliment met het welverdiende succes van de excecutanten. Tot besluit van het programma speelde men Allegro moderato uit de Unvollendete van Schubert, hierin viel bijzonder de vitale intentie van de di rigent te appreciëren, al kon hij dan ook niet volkomen zijn bedoelingen met het orkest realiseren. De weg van de ervaring zal geleidelijk aan wel corrigeren. „Symphonia" werkt in de goede richting, heeft veel ambitie, en 'n pu bliek dat dit, gezien het applaus, ten zeerste weet te waarderen. MUSICUS. Een tot in de uiterste hoeken ge vulde zaal van het Wapen van Heems kerk is gisteravond een paar uur lang in de ban gehouden door de voordrachten van Willem van Cappel- len, die een keuze deed uit het zo omvangrijke werk van Heyermans. Ingeleid door de voorzitter van de A'kmaarse afdeling van de VARA, de heer G. Fischer, besprak Van Cappel len eerst in grote lijnen werk en per soonlijkheid van Heyermans, om ver ve Igens enkele der meest bekende fragmenten te zeggen. De dialoog van Nansen en Bronk uit Allerzielen, een deel uit Ahasverus (6e sterke scène van de thuiskomst van de bekeerde zoon Petroesjka, weggezonden van het Sabbath-roaal door de vertoornde vader), de drama tische fantasie Nummer Tachtig, al deze fragmenten waren evenzovele bewijzen van het grote kunnen van Van Cappellen en van de machtige grootheid van Heyermans' werk. Na de pauze hield de kunstenaar zijn programma in het kader van de milde humor, waaraan Heyermans' oeuvre ook zo rijk is. Uit Schakels hoorden wij de dialoog tussen de gebroeders Duif, Pancras en Hein, bij het voorgenomen huwe lijk van Pancras; het besluit werd gevormd door „Een angstige droom", een der vele Falklandjes. Willem van Cappellen heeft zijn talrijk publiek een prachtige avond geschonken. Op Zaterdag 29 Nov. organiseert de V.U. in samenwerking met het Inst. v. Arb. Ontwikkeling, de Ned. Natuurhis torische Vereniging, de Ned. Reisver. en de Vereniging van Huisvrouwen een filmmiddag in het Gulden Vlies. Ver toond zal worden de film „Toendra" met een aardig voorprogramma. Toendra is het verhaal van een jon ge dokter, die na een vliegtuigongeluk, verloren in de wildernis van Alaska, slechts gewapend met een zakmes, zijn weg moest banen naar de beschaafde wereld. Een film van mannenmoed, durf en doorzettingsvermogen. Schitte rende opnamen van het poollandschap en van de dieren die niet vluchten voor de mens, omdat ze hem niet kennen. uerde abonnementsvoor stelling van Serie A. Vrijdag 28 November 8 uur wordt in 't Gulden Vlies de derde abonnements voorstelling van serie A gegeven. Op gevoerd wordt „De Grote Race" (Grand National Night) door de Haag se Comedie Dir. Cees Laseur. Met dit stuk heeft bovengenoemd ensemble groot succes gehad, hetgeen moge blijken uit het feit, dat het in korte tijd reeds meer dan vijftig op voeringen heeft beleefd. Medewerken den zijn: Henri Eerens, Paul Steen bergen. Caro van Eyck. Jan v. d. Lin den, Elisabeth Andersen, Jan Retél, Ida Wasserman, Bob van Leersum en Gerard Hartkamp. Zoals wij reeds eerder in ons blad vermeldden, hebben de reclasserings- instellingen het voornemen een Natio nale Reclasseringsdag te houden, ten einde de geldmiddelen van de vereni gingen te versterken, die in verband met de tijdsomstandigheden het toch al moeilijk hadden en bovendien door subsidievermindering voortdurend worden bedreigd. Alle instellingen doen aan deze actie mede. Ook in onze gemeente is er een comité gevormd, dat speciaal belast is met de uitvoering van de collecte. Hier in hebben zitting de heren mr. Alblas, N C. Bijl, P. Kuisten, maj. Ter Telgte, Veenhuizen, Visser, N. Ypma en mr. F. Zeiler. Het secretariaat wordt waarge nomen door de heer Bijl, Rozenstraat 14, alhier. Personen, die zich als collectant (e) voor Zaterdag, 2 November a.s. willen beschikbaar stellen worden verzocht zich bij het secretariaat aan te melden, of zich Vrijdagavond te vervoegen aan het gebouw „Waakt en Bidt" aan de Laat no. 217 tussen 6.30 en 7.30 of Za terdagmorgen om 8.30. N.B. De Stichting Toezicht Pol. De linquenten staat geheel los van de ove rige reclasserings-instelling en deelt dus niet mede in de opbrengst van deze collecte. A. van Doorn te Alkmaar, die lid was geweest van het NSKK, de NSB en verraden had, dat iemand naar de Engelse zender luisterde, was deswege door het Bijz. Gerechtshof te Amster dam veroordeeld tot tien jaar gevan genisstraf met voorarrest. Gisteren diende deze zaak voor de Bij zondere Raad van Cassatie, waar de raadsman mr, A. de Groot te 's-Gra- venhage, betoogde, dat van verraad niet gesproken kan worden in dit ge val. De procureur-fiscaal, mr. Bak hoven, concludeerde tot een gevange nisstraf van acht jaar met aftrek. Uitspraak 15 December. GELIJK DE GLIMLACH OM DE LIP PEN VAN DE GASTVROUW GEVEN DE GAST DE OVERTUIGING DAT HIJ WELKOM IS. ALKMAAR TELEFOON 2585 Een te laat komende reiziger blootshoofds en gehuld in een dunne gummi-regenjas sprong gisteren middag op de treeplank van de laat ste wagon van de reeds in beweging zhnde electrische trein van 1 uur 10 naar Amsterdam, Hi) slaagde er niet meer in de deur te openen, hetgeen trouwens zijn dood ten gevolge zou hebben gehad, om dat hij zich aan de deurknop moest vasthouden. Het treinpersoneel merkte uiter aard deze blinde passagier niet op, terwijl het stations- en seinhuisper- soneel geen midden bezat om de in veile vaart zijnde trein vóór het sta tion Heiloo tot stilstand te brenge". omdat er tussen Alkmaar en Heiloo geen signaalinrichtingen aanwezig zt)n, Met een behoorlijke verkoudheid, een hevige angst en een stevige be keuring heeft deze levensmoede waag hals op het station Heiloo weer vei lige grond onder de voeten gekregen. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het propadeu- tisch examen mijningenieur de heer F. W. Reijmer te Alkmaar. DINSDAG Huize Westerlicht, 8 uur: Lezing Volks universiteit, Stedelijk Museum: Tentoonstelling Schll- dersprenten. WOENSDAG Wapen van Heemskerk, 7,45 uur: Projj).- avond Chr. Besturenbond, volkshogeschool, Bergen: Tuindersdag. Stedelijk Museum: Tentoonstelling Schll- dersprenten. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Mammy: tot 14 Jaar onder gelelde. Woensdag 2,80 uur matinée. Victoria Theater, t uur: Tarzan overwint; 14 Jaar. Woensdag 2,80 uur matinée. Met ingang van 1 Januari 1948 is op zfjn verzoek eervol ontslag ver leend aan de heer F. H. Ringers als commandant van de Alkm. brand weer, onder dankzegging voor de vele gewichtige diensten, door hein in deze functie bewezen. Met in gang van dezelfde datum Is be noemd tot commandant van de brandweer te Alkmaar de heer J. van Maarleveld, thans hoofdbrand meester, Deze benoeming is tot stand gekomen op voordracht van commandant en hoofdlieden. Bjj het neerleggen van zj)n func tie zal de heer Ringers 44 jaar aan Alkmaar's brandweer verbonden zijn, waarvan 17 jaar als comman dant. De Alkmaarse rechtbank deed hedenmorgen de volgende uitspraken: J. P, de G. uit Haarlem wegens het in Castricum ledigen van een offer blok tot 6 maanden voorw, gevange nisstraf met een proeftijd van 3 jaar. P, L. uit Alkmaar, mishandeling 3 mnd, gevangenisstraf, J. T, uit Alkmaar, zedendelict, 50 gulden of 10 dagen, Mej. H, H. B. uit Alkmaar, diefstal, 4 maanden met aftrek. H. v. D, uit Alkmaar, heling, 75 gulden of 15 dagen. VERKEERSONGELUK Gisteravond omstreeks half acht reed een zwaar met fruit beladen vrachtauto op de Geestersingel nabu de Bergerbrug, toen de stuurstang brak en de wagen tegen een boom botste. De auto, die zwaar beschadigd werd, werd om negen uur door een kraanwagen van de fa. Schmidt weg gesleept, nadat de lading gelost was Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, WAARSCHUWING. Gewaarschuwd wordt tegen her hoenderpark „Weltevreden" te Drie bergen, gedreven door D. van Laar. De onderneming adverteert de laatste tijd eveneens onder de naam „Van Eck's Opfokhuis" te Rijssenburg, By het in relatie treden met deze onder neming dient men op zijn hoede te zijn, daar vele kopers zich bedrogen gevoelen. DIERENBESCHERMING. Sinds geruime tijd zwerft te Alkmaar een klein herdershondje 9 maanden oud, "eu. Ter beschikking een jong gladharig foxhondje en een paar jonge hondjes 3 maanden oud, Adres Inspecteur; C. Verver, Baan- straat Alkmaar. Na een kort inleidend woord van mr F G G Boerrigter nam de heer H. Rin gers Vrijdagavond in café Nieuwendijk plaats achter de lessenaar voor het hou den van een lezing over „Een stukje ge schiedenis met commentaar", een stukje geschiedenis van „het prachtige rijk van Insulinde, dat zich daar slingert om de evenaar als een gordel van smaragd". Spreker betreurde het, dat, gezien de geringe opkomst, zo weinig Bergenaren belangstelling toonden voor zo'n ernstige zaak, „Wij zijn ijdele mensen, verward in eigen strijd, wij rekenen slechts met wen sen en nooit met werkelijkheid", zei spre ker Adema en Scheltema na. Wat zou Adolf Hitler zich verkneukeld hebben van pleizier ondanks de verloren oorlog, als hij onze moeilijkheden had mogen bele- ven: de voorspeiling van een nazi-gene raal in '39, dat de oorlog ongeacht de uit slag winst zou opleveren voor Duitsland, daar Nederland, doodarm door het verlie van Indië, dat de Japanners wei zouden vasthouden, binnen 50 jaren aan Duitsland zou Komen, dat zich dan wel weer zou hebben opgericht, schijnt in vervulling te zullen gaan, Japan is wel uitgeschakeld, maar daarmede zijn de moeilijkheden voor Nederland nog niet opgelost. De man, die volgens Lucas X: 30, onder de moor denaars vlei, welke hem uitgeplunderd en zware slagen gegeven hebbende, half dood lieten liggen, werd ten slotte gehol pen door een zeker Samaritaan, maar d - Nederlanders? Hen ging men voorbij, als de priester en de leviet de uitgeplun derde man. Nederland en Indië kunnen elkaar niet missen. 300.000 Nederlanders vinden een bestaan door onze betrekkingen met In dië, wat betekent, dat er pl.m, anderhalf millioen door gevoed werden. En de Indische bevolking? Zonder Ne derlands invloed zou Indië zijn een krach teloze veelheid van elkaar bestrijdende onderdelen. Bodem en klimaat maken een strijd om het bestaan overbodig, maken de inlander tot een dromer, een fatalist, die als vanzelf het gezag aanvaardt van de vorsten. Na een vluchtig overzicht van wat Ne derland in Indië tot stand heeft gebracht bekeek de spreker de huidige toestand De tegenwoordige toestanden, aldus de heer Ringers met verheffing van stem vormen een aanklacht tegen het door onze regering gevoerde beleid. Qui se fait bre bis, le loup le mange. De ernst van het ogenblik schreeuwt om een sterke man, opdat niet nog eens als in 1713 de bedrei ging klinke; wij zullen onderhandelen chez vous, survous.... sans vous. Na deze met de grootste aandacht ge volgde lezing, werd de film „De brengers van recht en vrijheid" vertoond. Deze aan „onze jongens" opgedragen film gaf een idéé van het leven en werken van de Nederlandse militairen in de door hen bezette gebieden. pe heer Jan Blom uit Broek op Lan- gendijk kwam er Zaterdagmiddag bi zonder goed af bij een hem overko men motorongeluk. Bij de Driesprong te St. Pancras keerde juist een kleine vrachtauto, toen de heer Blom met vrij grote snelheid uit de richting Alkmaar kwam rijden. Door de gladde weg was het hem niet mogelijk de auto anders te ontwijken dan door het trottoirtje op te rijden, waar het hek hem opving, 'n Kapot hek en een deuk in een spatbord waren de gevolgen. Zo zege Staalbaard. „ik weet, hoe veel gemak, genot en tijdbesparing er schuilen in de „PHILlSHAVE". Ik zou iedere man zonder onder scheid met een Philips „PHILl SHAVE" Staalbaard willen beden ken Dan vliegt ook zijn baard eraf! Electrisch droogscbierapparaat N.V. PHILIPS' VERK00P-MIIV. NEDERLAND, EINDHOVEN Nadat de voorzitter, de heer Pes- man, de bijeenkomst heeft geopend en enige interne zaken zijn afgehandeld, wordt het woord verleend aan drs. Wichers voor zijn causerie over „De ontwikkeling van het leven op aarde voordat de mens verscheen". De inleider begon met te vertellen dat de aard# een 2000 millioen jaren oud is, hetgeen kon worden vastge steld uit allerlei gevonden overblijfse len, welke niet vergaan konden door dat de natuur een omhulsel daarom heen had gevormd, b.v. ijs. De ver schillende grondlagen waren vooral voor de berekeningen van het ontstaan van het eerste leven op aarde van on- s( "atbare waarde. De inleider ging vervolgens na het geen in die millioenen jaren gepasseerd kan zijn. De mens stamt, volgens de in leider, af van een waterwezen met staart en kieuwen. De sporen zijn heden ten dage daarvan wetenschappelijk vastgesteld. Het eerste wat er op de aarde was, was de plantengroei. Mens en apen stammen af van de zoogdieren. 600,000 jaren geleden, men heeft dit kunnen vaststellen uit gevonden stenen voorwerpen. Interessant was het te ver nemen de steeds mooie werking der na tuur, die bij sterke overheersing van een bepaalde generatie weer zorgde voor vernietiging, zodat er na een bloei tijd weer een afdaling kwam, hetgeen door een grafische voorstelling gegeven door lichtbeelden werd voorgehouden. Or.der diepe stilte en met grote aan dacht hebben de aanwezigen geluis terd. Onder een dankbaar applaus kon de voorzitter, de heer Pesman, drs. Wichers dank zeggen voor zijn uiter mate interessante causerie met licht beelden. Het blijft niet bij eierleggende var kens en kippen, die één onnozel eitje van 120 gram produceren. Het rustige Koedijk dingt in deze wedkamp van biologische abnormaliteiten ook mee en wel met een Barneveldse kip, eigen dom van de heer Maarten Visser. Dit beest heeft in de afgelopen tijd regelmatig met tussenpozen van zes, zeven dagen eieren gelegd met een ge wicht van 100 gram en daarboven. Ver onderstellen :e gemakshalve dat de voedselschaarste het beest tot deze uit zonderlijke prestatie heeft gebracht. Wanneer het tenminste geen kruising van een struisvogel is O» ring de Rijp van bovengenoemd genootschap is weer herleefd. Men is bezig een nieuw bestuur samen te stel len, dit zal geschieden, na de propa ganda-avond, op 25 November a.s. 7.30 uur. Er zal op die avond, een film ver toond worden, terwijl ds. Visser uit Amsterdam, een en ander zal toelich ten. Verder zult u horen hoever de nieuwe vertaling gevorderd is. Naar wij hopen, zal het kerkkoor uit Stom- petoren voor ons zingen. Getrouwd: Jacob Regter, 33 jaar en Anna Adriana Vredenburg 22 jaar. Overleden: Antje Brouwer, 74 jaar, echtgenote van Simon Hooyberg; Haitze Meurs, 1 dag, zoon van S. W. Meurs en J. Piso. OP STRAAT BEWUSTELOOS GEWORDEN. Zaterdagavond geraakte de heer P. bewusteloos op straat en werd binnen gebracht bij de Groot. Men vermoedt dat het ongeval te wijten is aan een auto-ongeluk, dat de heer P. enige tijd geleden is overkomen en thans nog deze nasleep heeft. ZWARTE KOOL. Een dezer dagen werd door enkele ambtenaren van CCD 6 ton rode kool in beslag genomen bij de heer K. Deze partij was buiten de veiling om ge kocht en afkomstig uit Avenhorn. Bijzonder Hol De Ursemmer S. P. Koning, wiens zaak op 10 April 1947 werd aange houden, stond Maandagochtend op nieuw terecht voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Hjj heeft toen verantwoording moeten afleggen voor het verraad, dat be stond in het opgeven van adressen van onderduikers, ten gevolge waar van een zevental personen hun ver zet 6f met de dood öt met een vrij heidsberoving van langer dan een maand hebben moeten bekopen. Zoals reeds in April geschied was bekende verdachte ook thans de fei ten. Hij zat toen gevangen voor een radiotoestel, dat hjj niet ingeleverd had. Om vrij te komen, had hij de namen genoemd. P. J. Vis, een rietdekker uit Berk hout, was die bewuste avond op 21 Juni aanwezig, toen de verborgen goederen gevonden werden. Met z'n drieën waren ze toen gepakt. Deze getuige had er weinig mee te maken, maar hjj was op dezelfde wijze be handeld. Ook hem had men gevraagd, namen te noemen, waarmee hjj zijn vrijheid zou kunnen kopen. Van het eerste uur af zaten de bel de anderen in over Koning, Deze was onderduiker en had reeds eerder ge legenheid gehad, om opnieuw onder te duiken, maar hij durfde niet. Het gevangen genomen drietal werd dc or de Landwacht mishandeld. Ge tuige Vis werd B'A dag vastgehouden. De agent van polttte, J, L. H. v. d. Hurk, die eveneens in Ursem bij de ouders van Koning was ondergedoken, had toen verdachte uit Hoorn wai teruggekeerd de Indruk, dat hjj oen „dood persoon" was geworden. Het requisitoir De procureur-fiscaal, mr, Keune was van mening, dat verdachte eigen lijfsbehoud toch zeker niet had mo gen kopen met verraad, waarvoor an dere mensenlevens moesten worden betreurd. Het Hof had na de vorige behandeling gemeend een psychia trisch rapport te moeten inwinnen. Dit tekende verdachte als een buiten gewoon timide en zenuwachtig per soon. In verband hiermee wilde mr. Keune zijn eis van vijf jaar verminde ren tot 3'A jaar met aftrek en levens lange ontzetting uit dl rechten. De verdediger tekende Koning ais iemand, die zeer door zjjn daden is geschokt. Het meest tragische achtte pleiter, dat het hier iemand betreft die volkomen goed was. Pleiter deed een verzoek tot onmid dellijke invrijheidsstelling, waarvoor het Hof geen termen aanwezig achtte. De u'tspraak werd bepaald over 14 da gen. De zaak van de 59-jarige Chr. Beerding te Hoorn, die reeds op 7 Augustus j.l. door het BUzonde? Gerechtsh te Amsterdam in be handeling was genomen, werd Maandagochtend eveneens voort gezet. Deze was reeds vanaf 1935 lid van de N.S.B. Hij colporteerde in het uniform van de W.A., was lid van de Vierschaar, vlagde op N.S.B.-hoogtjjdagen en trad in be gin 1944 tot de Ned. Landwacht toe. Hem was ten laste gelegd, dat hvJ te Hoorn, Mijzen en Ursem van (aart 1944 tot September van dat zelfde jaar heeft deelgenomen aan huiszoekingen, patrouilles en trans porten. Verdachte voerde aan, dat hjj van het felle optreden van de Landwacht niets hebben moest. Toen hij was op geroepen om in Zwaagdijk patrouille te lopen, weigerde hij dan ook. Echter in het bewuste geval-Konijn in Ursem, bij wiens arrestatie hij be trokken was, werd pas onderweg het doel van de tocht medegedeeld. Er was toen opgegeven, dat het hier ging om de arrestatie van een clandestien slachter. A. Knijn werd toen gear resteerd en toen hq onderweg trachtte tc ontvluchten, schoot de landwachter Jonker op hem. Aan de schietpartij, die verdachte heel erg had gevonden, had verdachte geen aandeel gehad, Hiermee wilde de procureur-fiscaal in zijn requisitoir wel rekening houden en eveneens met het feit, dat van verdere bijzondere activiteit van deze verdachte niet is gebleken. Mr, Keune wilde ook aannemen, dat verdachte het optreden van Jonker niet heeft kunnen voorzien, Hij vorderde vier jaar gevangenisstraf met aftrek en levenslange ontzetting uit de rechten. De verdediger, mr. Leesberg, be pleitte een straf gelijk aan de deten tie. Het Hof doet over 14 dagen uit spraak. Tegen K. Roos uit Hoorn, die te Amersfoort in December 1941 dienst had genomen bij de Waffen S.S., eiste de procureur-fiscaal twaalf jaar gevangenisstraf met aft-rek en ontzetting uit de rechten voor de duur van het leven. Beschuldigde was reeds in 1935 lid van de N.S.B. Hij werd dit tijdens de bezetting ook van de W.A. Hij meld de zich voor de kaderopleiding van de Ned. Arbeidsdienst en kwam ten slotte terecht bij het Wachtbataljon Noordwest. Hiervoor deed hij eerst dienst als gevangenbewaarder in Amersfoort. Een andere inwoner van Hoorn, die er gevangen zat, had ver dachte om een trekje gevraagd, in plaats van het „trekje" had verdachte een por met het geweer gegeven. Op de zitting verklaarde verdachte dat dit absoluut onwaar was. De president haalde een citaat uit eer brief aan van verdachte, waarin h(i beschreef hoe interessant die be waking was van smokkelaars e,d. Dit werk is afleidend, we pasten op Jo den, pastoors, smokkelaars, commu nisten e.d. Daarna was verdachte in de keu ken beland, eerst in Amersfoort, later in Hooghalen. In Eden genoot hij een onderoffi ciersopleiding. Later werd h(j fourier en ging als zodanig met zijn onder deel naar België in de omgeving van het Prins Albertkanaal, Toen de Canadezen ons land ver lieten, kwam verdachte in Neder landse bewaring, Het Hof doet over 14 dagen uit- sjjraak. Kleurboeken Prentenboeken Verfdozen en kleurkrUt Vlechtdozen Halma spel Kwartet spel (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Nu de z.g. „Wijkindeling" bij de melk- slijtere Maandag 24 November een feit is geworden, wil ondergetekend# trachten een toelichting te geven op de vraag waarom de tegenstanders van voorheen, tenslotte hun medewerking gaan verlenen. Zij staan nog steeds op hetzelfde standpunt als vroeger, n.l. dat het een aantasting is van de vrijheid, èn van de slijter èn van de consument en dat het systeem een gezonde bedrijfs-ont- wikkeling in de weg staat. Daarom wilden zij voor een korte periode „wijkindeling" om een zekere klantenbinding te krijgen, doch hier tevens aan te verbinden een z.g. „sec torenindeling", waardoor de slijter weer een groter werkgebied kreeg en de consument de vrije keuze tussen 1015 slijters en dit van stonde af aan contractueel vast te leggen. Dit heeft men echter verworpen. Het contract dat nu is aangegaan, is voor 1 jaar en laten wij hopen, dat in dit ene jaar, de algemene toestand zich zo ontwikkelt en het inzicht zo is geworden, dat het zo strak niet meer behoeft te worden gehandhaafd. Dat het niet kon blijven zoals het was spreekt van zelf, dit standpunt namen wij altijd reeds in. Vele kleine melkhandelaren wor den genoodzaakt om te verdwijnen, daar de Overheid de winstmarge zo heeft gesteld, dat de z.g. „Koude Sa nering" toegepast wordt, d.w.z. dat een slijter wegens financiële over macht verdwijnt, of zijn zaak over kan doen aan een gevestigde melkhan delaar, welke zich nog vestigen moet, zich wel driemaal zal bedenken om zijn geld te steken in een bedrijf, dat niet rendabel is. De Overheid staat ons toe een winstmarge van f 3,60 per honderd li ter, dit is 65 cent of 10 pet. minder dan in 1940. Een gemiddeld bedrijf verkoopt 1200 liter per week is 12 x f3,60 f43,20. Voeg hier aan toe 50 pond boter en vetten, winst 6 cent per pond is f3,— f43,20 f46,20 totaal per week. Dit moet nog verminderd wor den met bedrijfsonkosten, sociale las ten en andere belastingen. Kindertoeslag geniet de kleine Mid denstander niet, zodat op het ogenblik de doorsnee melkhandelaar ver bene den het loonpeil staat van een ar beider. Deze factoren hebben er vooral toe bijgedragen, dat men iets anders wilde En, daar wij nu reeds zover tot elkaar waren gekomen, dat het in de m.i. zeer nabije toekomst toch tot een sectorindeling zal komen, achten wij het onverantwoord, om hard tegen hard een chaos te verwekken met alle gevolgen van dien; hiervoor hebben wij nog te veel zelftucht en organi satie-geest behouden. Wij hopen, dat het publiek hierdooi enig inzicht heeft gekregen in deze zaak, waar practisch iedereen bij be trokken is, en dat het zijn medewer king niet wil onthouden. L. F. v. d. PEET. Wat zijn die Westerlicht-bewoners blij, 20 November al wéér een ei! Na Marijke's geboorte en 9 Oct. niets gezien. Krijgen zij nu alle drie misschien? W. B. DIBON- De onderlinge Ver. vo huisverpleging hield Vrijdi Het Witte Huis ëen buitei gemene vergadering over ele opheffing dezer veren De voorzitter, de heer hart betreurde de slecht der leden van de 1500 slechts een 20-tal aanwezig vergadering voor zeer bel: slissingen staat. De secretaris, de heer L. I hierna mededeling van d besprekingen inzake stichti federatie of aansluiting bij ging Alkmaar en omstrek het plan Enkhuizen was commissie een voorstel on1 een federatie te stichten henfondsen te Alkmaar en De commissaris, belast me zicht op het ziekenfonds' dit echter afgekeurd. Ma: erkenning zal namelijk zijr tal van elke vereniging, n federatie. Het minimum za den moeten bedragen. Be dit niet, dan zal het Ziek geheven moeten worden, graag in eigen huis blijv- had het bestuur getracht t< een federatie. Nu dit niet één vereniging moeten k minstens 25.000 leden. Het I elke opgeheven vereniging natuurlijk hoogstens mede behouden. Ook het depart sociale zaken dringt aan i tratie, niet in federatieve leen dan zal erkenning m De voorzitter lichtte nad het bestuur samensmeltin Ver. Alkmaar voorstelt, vo oudere leden niet te dupe ders niet zonder meer wo: nomen, De secretaris deelde nog Alkmaar ongeveer dezelfde heeft als Egmond aan Zee tere voorwaarden voor heeft, Ook gaat hem de op vereniging zeer aan het h; is op 25 October 1927 op heeft dus ruim 20 jaar su werkt. In die 20 jaar werde der dan 986 leden verf 18.829 verpleegdagen. De f is van die aard, dat over hunnen worden de contribu lagen. Niettemin zal men nooi ingevolge het Ziekenfonds samenvoeging met Alkm over te gaan. Het bestuur niet voor clandestien door zoals b.v, Den Helder van 1 Mr. Spit informeert, wa clandestien zou moeten do ziekenhuizen zullen de patiënten wel opnemen. De men hen bij opname gele om zelf te betalen. Hij b( waarvoor erkenning nodig toch ook zonder erkenr doorwerken. De kaspositie kend. Men zou alleen mc deren, als doogaan zonder strafbaar zou zijn gesteld. bestuur aan eerst eens ter formeren, wat er gebeurt, en i ging gewoon doorgaat. Het bestuur kan niet zeg gevolgen zijn en weet niet strafbaar is. De vergadering is verc over de gang van zaken van Duitse methoden, om ende vereniging tegen ha: der enige hoofdzaak, te d opheffing of samenvoegir gemene stemmen wordt bi tot het uiterste te verzett op een volgende vergaderi beslissen, als aangetoond I dat doorgaan op een of nier onmogelijk gemaakt! Na gehouden rondvraag sic zitter de vergadering onder bet vertrouwen, ,dat de le: bestuur blijken te stellen. COMPETITIE DE EGMC Donderdag j.l. speelde de s ging De Egmonden een com strijd tegen Dos II uit Alkma; een prachtige 7Vr-2</i overw De Egmonden. De gedetailleerde uitslagen Waal—Nijman Jr 1—0; Van °-l; Visser—L Godijn 1—0; Appel 1o; Heere—Nijman Groen—Baijema 1—0; Ma: 1—0; Blok—Van Höve 0—1; Willems >/i—Vi; Valkering—Vi WOENSDAG 26 NOVEI Hilversum i, 301 m., geeft 8« 1, 6, 8 en 11 uur ichte morgenklanken. 9,00 Schubert. VPRO: 10,Mo VARA: 10,45 Voordracht stopprogramma. 12,00 Vincer Fiano-duo. -1,50 The prair 7 2,00 Nieuwe kinderboeken. - concert. 3,00—5,15 Voor dé j aria. 6,20 Musette-klank 'edjes van Pisuisse. VPRO: ""VARA: 8,15 Metropole-ork „uit Neerlands verleden" reep Kamerorkest. 10.45 Vai oek. 11,15 Zang en orgel. HILVERSUM II, 415 m. geeft f. 7, 8 en 10,30 uur •en woord voor de dag. 8 ^lorgenklanken. 9,00 Voor j 9.35 Klassiek morgeneoncf Morgendienst 11,00 „Land 12,00 Nederlands Kamerko ndelssohn orgelcyclus 1,1 i.45 Musette-Orkest. JKe klanken bij de thee. - 3 Renr1' 4,15 Koorzang 4,4 ",„en meisjes 5,30 Conce b,3o De voorgeschiedenis va f'ie literaw 7.45 Eng g'ehn weedse liederen. - 8,: «_"bouw .orkest. - 10,45 Avond 11,00 Sweelinck-kwartet. 8^' Uitzending B reeuws; i796 m. en u K G 14 en UKG. .30 Programma: 1796 en 49, 4

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2