Eerste meningsverschil is er dit blad cadeau! Llkmaar de sST VERRÊ Wanneer jongens thuis komen Weerbericht UITNODIGING TOT ALGEMENE STAKING IN FRANKRIJK LONDEN ir van kopen in 11-12 uur Alkmaar. BAF ALKMAAR. Woensdag 26 Nov. 1947 144ste Jaargang no. 221 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vier ministers te Londen bijeen Over de volgorde van behandeling Truman's steun verlaagd Storm langs de kust \/AN fsJABIJ Land- en Tuinbouwarbeiders stellen eisen Amsterdamse meelvoorziening veilig Eervol ontslag Minister van Marine Minister Neher naar Batavia Zelfs hoogleraren leggen de arbeid neer Vader van atoombom vraagt vrede HALENDE ONDHEIDI het natuurlijke „lekkere" lever- suiker, mout en ne levertraan, de on- OL geeft Uw kind de 'ISCHE FABRIEKEN PHARMACIA 'PEL J FEESTDAGEN? 3lsn overtrekken ior weinig geld. at U verzekerd euble- dagen met onze prijs 2.50 steeds 13 1HANDEL, IAAT 10. EB VOORRADIG. GE. )EN. op initiatief van de Vageningen een zeer met „Finirat" land, Zuid Holland, g, Oostzaan, Harder- nder dat één geval ;end werd. OR DE VST te WAGENINGEl DAM grote gezinnen, onen (waaronder be- begrip van inwonend lerking voor 2 extra anghebbenden dienen itamkaarten van alle ributiedienst. en, wier familienaam iv. 1947 van 912 en iber 1947 van 912 •nber 1947 van 912 mber 1947 van 9—12 nten van de kring lag 28 November t.m. de bekende zitdagen. Bureaux Administratie v'oor dam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Tel. 2274 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., AlkmaariBank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 et., uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. De ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, Bevin (Groot- Brittannië), Marshall (V.S.), Molo- tof (Sovjet-Unie) en Bidault (Frank rijk) stapten gistermiddag over een rode loper Lancaster House binnen waar zij in de vergulde salon nog maals zullen trachten tot overeen stemming te komen over de vredes verdragen met Duitsland en Oosten rijk. Molotof arriveerde als eerste en stapte onder applaus van enkele toe schouwers uit zijn auto. Hij groette vormelijk. Direct na Molotof arriveer den Bidault, Bevin en Marshall. De aankomst van Molotof droeg 'n spectaculair karakter. Zijn grote zwar te limousine, met op de kap een ha mer en sikkel en een Russische vlag. werd voorafgegaan door een motorrij der en politieauto's. Maarschalk Vas- sily Sokolofsky, de Sovjet-vertegen woordiger in de Geallieerde Be stuursraad te Berlijn, vergezelde Mo lotof. Hij droeg een schitterend blauw-grijs uniform. De levendige Fransman Bidault, ver gezeld van de veteraan Generaal Ca- troux thans ambassadeur te Mos kou glimlachte breed toen hij uit stapte. Bevin zag er streng èn vastbe raden uit. Hij wuifde naar de menig te, rilde en zeide, dat hij het koud had. De grootste ovatie gold Marshall die als laatste arriveerde. EENS EN ON-EENS. Op de conferentie is besloten het door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, voor gestelde ontwerp voor de demilita- risering van Duitsland op de agen da te plaatsen. Ook over het opne men van zes andere punten werd men het eens, maar aangaande de volgorde van behandeling niet. Het betreft: het rapport van de com missie voor het verdrag met Oosten rijk, gedaante en omvang van de toe komstige voorlopige politieke organi satie van Duitsland, de economische grondslagen voor Duitsland in de toe komst, het reglement bij de voorbe reiding van het vredesverdrag met Duitsland (met inbegrip van bespre kingen aangaande de grenzen), de dis cussie over het vier mogendheden- verdrag aangaande de ontwapening en demilitarisering dit voorstel, af komstig van Marshall's voorganger Byrnes, is op voorstel van de Sovjet- Unie op de agenda geplaatst en tenslotte de gedachtenwisseling over de uitvoering van de ter conferentie van Moskou genomen besluiten be treffende demilitarisatie van Duits land op verzoek van de Sovjet- Unie op de agenda genomen De commissie voor Buitenlandse Za ken van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft besloten het totale bedrag voor noodhulp aan het buiten land op 549 millioen dollar te bepalen en 60 millioen aan China toe te wijzen. President Truman had verzocht om 597 millioen voor hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk. De commissie reduceerde dit bedrag tot 489 millioen. Het wetsontwerp zal de volgende week aan het Huis worden voorgelegd. De stormachtige wind, die sinds Maandag over de Noordzee en ons land waaide, bereikte Maandagmiddag, tij dens zware buien, haar hoogtepunt. Te Den Helder werden windstoten van meer dan 100 km per uur geregisteerd en een lichtschip op de Noordzee meld de windstoten met orkaankracht (bo ven 104 km per uur). Bij het bericht, dat op het Holland se Spoor-station te Den Haag een geld kistje mes f 58.000 is gestolen, wordt o.m. vermeld, dat de dader het op een lopen zette. Wij vragen ons af: hoe be staat het: Kon hij niet netjes hebben gewacht tol de politie zich over hem had ontfermd? xHet Ministerie van Economische Zaken heeft medege deeld, dat de winkeliers van 1 tot en met 5 December hun étalages mogen verlichten tot 10 uur in de avond. De winkeliers zijn daar uiteraard erg blij mee, maar liever zagen ze hun lasten verlicht. x— De burgemeester van het Engelse plaatsje Bridlington heeft een portret van zich zelf en zijn raads leden mitsgaders een gemeenteregister laten begraven, met de bepaling, dat 't eerst over 250 jaar mag worden op gegraven. Wij overwegen hetzelfde te doen met ons aanslagbiljet van de be lastingen. xEen Londenaar, rar. Snowball, beweert op een verlaten eiland nabij Tahiti een ve''borgen goudschat ter waarde van 20 of 30 millioen gulden te weten. Dit is nu eens een schattig bericht, dat eerst echter wel op zijn waarheid geschat mag worden. xIn Luxemburg heeft men dit jaar een buitengewoon goede wijnoogst van niet minder dan 125.000 H.L. gehad. Vanwege de goede relaties, die we thans met Luxemburg onderhouden, mogen we" daar alvast Wel een glaasje op nemen. xHet 's toegestaan, dat in restaurants op vleesloze dagen (Dinsdag en Vrijdag) gevogelte wordt opgediend. Als de prij zen nu maar geen te hoge vlucht ne- ™c*n' Per 1 December zal geen en- voedingsartikel in Tsjechoslowakije meer in de vrije verkoop zijn. Dat ziet or zwart uit, behalve voor de zwarte handel, die er zijn sla-tje wel weer wt zal zijn. x— Te Cardiff zijn Za- erdag 167 door de Nederlandse rege- "ng geschonken vaarzen ten bate van et Britse landbouw-noodfonds ver kocht. De opbrengst was 32.875 pond crhng. Deze vaarzen zijn dus goeie melkkoetjes. x— Een Duitse vrouw eert, naar gemeld wordt, in het zie- tu, r'S offenberg een Siamese eeling ter wereld gebracht. Het raadselachtige in de geschiedenis is, rem ,een Duitse vrouw Siamese kinde- n k»n krijgen. De Legercommandant, Lt.-Gene- raal Spoor, heeft in een rede voor Radio Batavia o.m. verklaard, dat de aflossing van troepen vertraging heeft ondervonden wegens de ont wikkeling der gebeurtenissen op Ja va en Sumatra. De afgeloste troepen dienen vervan gen te worden door nieuwe troepen, omdat all® thans bestaande posten en eenheden volledig gehandhaafd moe ten worden voor de Nederlandse taak: de blijvende beveiliging in de door Nederland gecontroleerde gebieden te waarborgen. In de eerste plaats kan afgelost worden het reserve-en dienst plichtig personeel van het KNIL, als mede een derde van het beroepsper- soneel van het KNIL, dat voor recre atieverlof in aanmerking komt. De ze aflossing zal in het tijdvak van half December 1947 tot half Maart 1948 plaatshebben. De militairen van de vijfde compagnie van de Konink lijke Landmacht, die voor alle overige K.L.-onderdelen in Indië aankwamen, krijgen dezelfde prioriteit als de le den van het KNIL. Omstreeks 1 Maart zullen ook afgelost zijn de achterge bleven leden van het personeel der voormalige gezagsbataljons. Na aan komst van de nieuwe troepen zal het ook mogelijk zijn die militairen, die met de „Alcantara" uit Engeland vertrokken zijn, af te lossen. Deze af lossing zal eveneens in Maart a.s. haar beslag krijgen. De aflossing der ove rige oorlogsvrijwilligers zal in de loop van het volgend jaar geschie den. Zoals gemeld, kwam de Nederlandse Bond van Arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivelfabriek aan het einde van de vorige week te Utrecht in algemene vergadering bijeen. De bond nam een resolutie aan, waarin hij het hoofdbestuur opdroeg, in samenwerking met alle daarvoor in aanmerking komende instanties, te eisen: 1. de practische verwezenlijking van de relatieve gelijkstelling van de agrarische arbeiders met andere groe pen van arbeiders, de invoering van een vacantie van 12 dagen per jaar, waarvan 6 dagen gedurende de zo mermaanden aaneengesloten moeten kunnen worden genoten met een toe slag van 100 procent op het loon. 2. De afkondiging van een gemeente klassen-indeling, die ook voor 't plat teland aanvaardbaar is, verbetering der overbruggings-regeling, waardoor een behoorlijke uitkering gewaarborgd wordt aan alle werkloze arbeiders en eveneens vacantiebonnen worden Ver strekt. 3. 't verstrekken van werkkle ding waardoor in de noodtoestand wordt voorzien. Op de meelfabriek „Holland" te Amsterdam heeft men gisteren omge schakeld van de kleine op de grote molen. Deze komt heden in bedrijf in twee-ploegenstelsel en de fabriek kan dan ongeveer 170 ton per dag produceren in plaats van de 70 ton, die de kleine molen per dag kon af leveren. Dit houdt in, dat vanaf he den de meelvoorziening van de hoofd stad niet langer afhankelijk is van aanvoer van buiten, doch geheel door het Amsterdamse bedrijf kan worden gedekt. Naar de directie van de „Hol land" mededeelde, werken er thans circa 90 man in de fabriek. VAN MEEGEREN NIET IN HOGER BEROEP. De schilder Han van Meegeren heeft evenals de officier van Justitie, mr. H. A. Wassenbergh er van afgezien tegen het vonnis van de arrondisse mentsrechtbank hoger beroep aan te tekenen. Momenteel is hij op vrije voe ten om zijn zaken te regelen. Waar schijnlijk zal hij zich binnenkort moe ten melden in de bijzondere strafge vangenis in Scheveningen. Weersverwachting geldig tot he denavond: BUIEN. Meest zwaar bewolkt met regen, hagel of sneeuwbuien, vooral in het Noorden van het land. Guur weer. Aanvankelijk krachtige en langs de kust tijdelijk nog storm achtige wind tussen Noord-West en Noord. Later wat afnemende wind. WEER EXTRA VLEES In de bonnenlijst van deze week zal weer een extra-bon voor 100 gram vlees worden opgenomen. Sinaasappelen in zicht In de komende maanden zal een hoeveelheid van 8000 ton sinaasappe len uit Palestina hier te lande wor den ingevoerd. De eerste partijen kunnen in December worden ver wacht. Dientengevolge zal waarschijn lijk eind December of begin Januari een begin worden gemaakt met de si naasappelen-distributie. Theo Uden Masman verlaat „The Ramblers" De heer Theo Uden Masman heeft het besluit genomen binnen afzien bare tijd zijn werkzaamheden als bandleader van het dansorkest „The Ramblers" te staken. Hij is n.l. be noemd tot mede-directeur van een pas opgerichte muziekuitgeverij, de N.V. „Maestro Music". President Truman bespreekt het Plan-Marshall en de middelen tegen de dreigende inflatie in de Ver. St. met zijn naaste medewerkers. Naast de president de onderstaats-secre taris van Buitenlandse Zaken, Ro bert Lovett en verder enige hoge regeringsambtenaren. Bij besluit van H. K. H. de Re gentes van 24 November 1947 nr. 42, is met ingang van 25 Novem ber op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan J. J. A. Scha- gen van Leeuwen als minister van marine. Als minister van marine a. i. is benoemd de minister van oorlog. Naar gisteravond tijdens een pers excursie van journalisten door de ge teisterde gebieden bekend gemaakt werd, zal de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, de heer L. Neher, zich Maandag a.s. naar Bata via begeven teneinde besprekingen te voeren met de Commissie van Drie. Hoe lang de minister in Indië zal blijven, is nog niet bekend. Gedurende zijn afwezigheid zal de minister van Verkeer en Waterstaat, Ir. H. Vos, als minister a.i. optreden. Het Franse Nationale Verbond van Spoorwegarbeiders heeft be sloten alle vakverbonden tot deel neming aan de staking uit te nodi gen om deze effectief en algemeen te doen zjjn. Volgens inlichtingen van de zijde van het Algemeen Vakverbond zullen de eisen van de spoorwegmannen hedenmorgen door de regering bespro ken worden. DE HAVENSTAKINGEN IN FRANKRIJK. Om de belangrijkste levensmiddelen voor de bevolking te verzekeren, beeft de Franse regering soldaten ingezet ota schepen te lossen. Hier vet men Franse soldaten aan het werk Ét de heven van Marseille (Fr.) De Centrale Bond van Frans Over heidspersoneel, die meer dan 2.000.000 ambtenaren vertegenwoordigt, heeft de regering ccn ultimatum doen toe komen, waarin wordt verklaard, dat de bond Woensdag 20.30 (Ned. tijd) bijeen zal komen om „alle nodige maatregelen te nemen", indien de regering niet onmiddellijk gevolg wil geven aan het verzoek van de bona „om onmiddellijk tc worden gehoord". De centrale bond omvat o.a. P.T.T., spoorwegen, gemeentediensten en de gas- en electriciteitsbedrijven. OOK PROFESSOREN STAKEN. De staking heeft zich thans ook tot dc universiteit uitgebreid. De biblio theek van de Sorbonne is gesloten en het administratieve personeel van de letterkundige faculteit is in staking. Aan de medische faculteit staakt nog slechts het laboratoriumperso- neel van de anatomische afdeling. Op de wis- en natuurkundige fa culteit staakt 50 procent van de hoogleraren en het hogere perso neel. Slechts de juridische faculteit functionnee-rt normaal. OPROEP VAN AARTSBISSCHOP. Kardinaal Suhard, Aartsbisschop van Parijs, heeft een beroep op de stakers in Frankrijk gedaan het werk te hervatten. Het recht van staken is bij de grondwet toegestaan, aldus Kardinaal Suhard, doch het is niet toegestaan van dat recht misbruik te maken. Het is voor Frankrijk van het grootste belang, dat het werk spoe dig wordt hervat. Nederland bereid U.N.O, te ontvangen Zo men weet, is aan verscheidene landen in Europa gevraagd of men bereid zou zijn, de volgende algeme ne vergadering der Verenigde Naties te ontvangen. Naar het ANP verneemt heeft de Nederlandse regering geant woord, dat Nederland tot zodanige ontvangst gaarne bereid zou zijn. In België worden de practische mo gelijkheden nog onderzocht. Na een tijd van voortdurende span ning en ongekende diplomatieke acti viteit werd op die schijnbaar zo stille Zondagmorgen van te eerste Septem ber 1939 door Neville Chamberlain, zit tend achter zijn bureau in Downing- street 10 't woord gesproken, dat ten minste aan die spanning een eind» bracht: „Van af dit moment zijn wij in oorlog met Duitsland". Het was zover.- Het laatste ultimatum, nog per extra- koeriersvliegtuig naar Berlijn over. gevlogen en Hitier aangeboden, wa» verlopen zonder dat een antwoord bin nen kwam. In Londen werd door Engeland als eerste Hitier de oorlog verklaard na 't binnenvallen van de Duitse legers in Polen. In Londen zal men thans trach ten op te lossen wat er met het versla gen land, met het overwonnen volk dient te gebeuren... Twee en een half jaar na het sluiten van de wapenstil stand. Het heeft lang geduurd. Te lang. De redenen zijn bekend. En nu. De Grote Vier bijeen. "Wij zien ze daar om de ronde tafel zitten: eMolo- tov met zijn kleine scherpe oogjes ach ter een fonkelende binocle; Marshall, de generaal-diplomaat, die, na in China vergeefse pogingen te hebben aange wend om de regeringspartij en de re bellerende communisten tot elkaar ta brengen, als opvolger van Byrnes ge heel in diplomatieke dienst trad om kort daarna zijn befaamde Plan te lan ceren. „Ik zal niet veel geduld hebben" waren zijn woorden, „indien Molotov opnieuw zijn bekende vertragings-pro- cedure opneemt, ga ik weer spoedig naar huis..." Bevin heeft zich nog niet erg uitgelaten over de thans begonnen conferentie en Bidault, de man die reeds op voor een diplomaat jeugdige leeftijd zulk 'n belangrijk woord kreeg mee te spreken, arriveerde op het laat ste nippertje. Geen wonder overigens, nu Frankrijk zelf in zulk een felle en hevige politieke en maatschappelijke strijd is gewikkeld. Overigens zal hij zijn stem zeker doen horen. Frankrijk heeft als een der eersten belang bij de te nemen beslissingen. Dan zien wij aan de conferentietafel ook enkele adviseurs, die eerder be kendheid verwierven. Daar is Wysjins- ki, de vertegenwoordiger van Sovjet- Rusland bij de Ver. Naties, die ook meestal wel een steentje weet bij te dragen. In een kort geleden voor de vereniging van Russisch-Amerikaanse vriendschap te N.-York gehouden rede herinnerde hij aan de kracht der Russi sche legers en noemde het Rode Leger ais behorende tot de eerste klasse. Churchill kreeg onlangs van hem nog een veeg uit de pan. George Marshall brengt als adviseur niemand minder dan generaal Lucius Clay mee, militair gouverneur van de Amerikaanse zone van Duitsland. Een machtige figuur die veel overeenkomst vertoont met Mac Arthur, die in Japan de volledige heerschappij in handen heeft en zelfs Hirohito, de Zoon der Goden, gebiedt. Het is deze man, die in het begin van November in zijn zóne de openlijke strijd tegen het communis me aankondigde en gelastte... Zo vertegenwoordigen de leden van deze Londense conferentie een aantal sterk uiteenlopende meningen, gezien tegen de achtergrond der laatste dertig maanden wereldhistorie zeer begrijpe lijk. En in Midden Europa ligt het land, wonen de millioenen, over wier lot men verwacht en hoopt te kunnen beslissen. Edoch, wij hebben er een sterk ver moeden van dat hier reeds beslist is door de loop der historie, dat hier reeds iets zóver is gegroeid, dat verandering geen baat meer zal brengen. De her opvoeding van het Duitse volk is al een zeer groot stuk op weg, doch slechts in politieke zin en het zal moeilijk zijn om de vrijwillig aanvaarde of met medogenloze dwang opgedrongen idee ën te ontwortelen. Met gespannen aandacht en weinig verwachting zien ook wij in Nederland de al of niet te nemen besluiten tege moet. Want Nederland is geen eiland meer, doch zijn wel of wee staat of valt met het wel of wee van West-Europa. Hoe zal het zijn als de nu dichte Lon dense mist boven de conferentietafel optrekt? Laten wij vooralsnog de hoop op afnemende bewolking behouden. AD INTERIM. De Amerikaanse geleerde op het gebied van de atoom-energie, dr. Leo Szilard, bijgenaamd „Vader van de Atoombom", heeft in een open brief voorgesteld, dat Stalin het volk van de Verenigde Staten zou mededelen, hoe naar zijn inzicht de volkeren van Amerika en de Sowjet-Unie met el kander in vrede zouden kunnen le ven. De open brief is gepubliceerd door het blad van de geleerden op 't gebied der atoomenergie. Szilard stelt voor dat Stalin „rechtstreeks en per soonlijk", desnoods eens per maand, tot het Amerikaanse volk zal spreken, en dat de Amerikaanse president even dikwijls het woord zal richten tot het Russische als tot het Amerikaans - volk onder een even grote mat" v- publiciteit over en weer.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1