senlöiür enk! 3987 1 I anent andjean f 2.50 de Banaan" Agenda van Londense conferentie samengesteld Zelfs 20 pCt. loonsverhoging kan Franse staking niet breken Courant ZONEl> MM" W ng èM i r adres x F oto's bij de Schermerpoort [ER et extra fijn aar geschenk martonnen met fruit Tel. 2682 Donderdag 27 Nov. 1947 144ste Jaargang no. 223 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Oostenrijk opent de rij Eerste discussies vlot verlopen Molotov: Marshall: Bevin: Molotov: Labour-zege bij tussen, tijdse verkiezingen Bidault: Inval in slachtersparadijs Verkwisting Schuman's voorstel afgewezen Russen uit Frankrijk uitgewezen Steeds meer stakers Ver. Naties spreken zich uit over Palestijns plan Koning Leopold naar Amerika Nieuwe Bonnen Weerbericht 33 Millioen verplaatste personen in China Weer soya-bloem in het brood ■lederwaren geschenken rten gezel leeftijd, in ALKMAAR n ÖSTRAAT 8 MAAR en en bruiloften Nicolaas gereed •aarheid, •rijs blijft mten afwaskulpjes. Minder breuk- ALKMAAR. Bureaux Administratie •/oordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Tel. 2274 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct.. uitsluitend con tant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersett. Rayonredacteur: W. Oliemans. De ministers van Buitenlandse Za ken der Grote Vier hebben gisteren de impasse in de kwestie-Oostenrijk verbroken en zijn overeengekomen het Oostenrijkse vredesverdrag bo venaan op de agenda te plaatsen. Na enige discussie werden de vier ministers het ook eens over de volg orde van de zes agendapunten. De agenda ziet er als volgt uit: 1. Het Oostenrijkse vredesverdrag; 2. de voorbereiding van het vredesver drag met Duitsland met inbegrip van de procedure en de kwestie der gren zen; 3. de economische beginselen voor de toekomst van Duitsland; 4. de vorm en bevoegdheid van de voorlopige Duitse regering; 5. een onderzoek naar de uitvoering van de demilitarisatie-in- structies voor Duitsland, zoals deze op de conferentie van Moskou werden op gesteld; 6. het viermogendhedenverdrag voor de demilitarisatie en ontwapening van Duitsland, dat door de Amerikaan se delegatie werd voorgesteld. De Oostenrijkse kwestie werd ter stond naar de speciale, door de vier ministers aangewezen, afgevaardigden verwezen. Dezen zuilen heden bijeen komen. „EEN VERENIGD DUITS LAND". De Sow jet-minister Molotof hield in zijn openingsrede een hartstochtelijk pleidooi voor een verenigd Duitsland onder een „democratisch bewind." Hij bestreed de Brits-Amerikaanse bizonale politiek en noemde haar „imperialis tisch". Het Duitse vredesverdrag zou het lot van Duitsland voor lange tijd bepalen en het moest dan ook bijdra gen tot het economisch herstel van Duitsland, opdat Duitsland zijn ver plichtingen jegens zijn slachtoffers zou kunnen nakomen. Voorzover het 't Duitse vredesverdrag betrof, waren er twee kwesties die men zou moeten regelen: de vorming van een geheel Duitse regering en de kwes tie van de Duitse vredesconferentie. In de overeenkomst van Potsdam stond duidelijk te lezen, dat de opstelling van het vredesverdrag zou moeten ge schieden na de vorming van een Duitse regering. Molotof besloot zijn rede met een aansporing Duitslands naburen of de landen, die met aanzienlijke strijd krachten tegen Duitsland gestreden hadden, op de Duitse vredesconferentie toe te laten. „LAAT ONS AAN HET WERK GAAN!" Marshall antwoordde Molotof, dat het gehele Amerikaanse volk vurig hoopte, dat een basis voor de vrede zou wor den gevormd. De Amerikaanse dele gatie stelde alleen belang in een wer kelijk en geen onecht Duits vredes verdrag. Marshall zeide, dat men direct met de voornaamste kwesties moest begin nen. Hij wilde het Oostenrijkse verdrag eerst bespreken omdat het verder ge vorderd was dan het Duitse en niet «adat hij de Sowj et-opvatting be streed, dat het Duitse verdrag belang rijker was. Over de besehuldigingen van Molotof zeide Marshall alleen, dat hij er geen belang in stelde en niet overtuigd was, dat Molotof ze zelf ge loofde. „Laat ons aan het werk gaan", zo zeide hij, „zonder elkaar te beschul digen om wille van propaganda-doel- cmden. Wij moeten rust in plaats van haat en wanbegrip scheppen". „VOLGORDE NIET BE LANGRIJK". Bidault achtte de volgorde van de agendapunten niet belangrijk, daar alle belangrijke kwesties vroeg of laat toch besproken zouden worden. De kansen op een regeling zouden niet vergroot worden door het uiten van beschuldi gingen, aldus Bidault. „EERST OOSTENRIJK" Bevin merkte op, dat men Molotofs opmerkingen over imperialisme en ver deling van Duitsland met een „gevoel van humor" moest opvatten. „Ik geloof, dat wij allemaal oorlogsophitsers zijn", zo vervolgde hij, „de enige heilige in de wereld is de Sowjet-Unie. Wij zul len wel daar beneden terecht komen". Vervolgens stelde hij voor: 1. een ge- dachtenwisseling over het Oostenrijkse vredesverdrag op basis van het rapport van de commissie voor Oostenrijk en het voorstel van de Franse delegatie; 2. verwijzing van het Franse voorstel naar de Oostenrijkse plaatsvervangers, die tegen 2 December hierover verslag zouden moeten uitbrengen; 3. bespre king van de Duitse kwesties. „ACCOORD" Molotof zeide, dat de Sowjet-dele- gatie accoord zou gaan met een be spreking over Oostenrijk ofwel met een verwijzing van deze kwestie naar de plaatsvervangers. Bevin sprak zich uit vóór het laatste voorstel. De plaatsvervangers, die heden aan het werk gaan, is in de eerste plaats opgedragen het Franse compromis voorstel aangaande de Duitse activa in Oostenrijk te bestuderen. De ministers keurden de agenda in de volgorde, die door Bevin werd voor gesteld, goed. Tenslotte kwamen de mi nisters overeen, dat tot het volgende agendapunt kon worden overgegaan voordat de bespreking van het vorige zou zijn beëindigd. De volgende ver gadering zal hedenmiddag plaats vin den. De Engelse Labourpartij heeft haar ongeslagen record wat betreft de tus sentijdse verkiezingen behouden. De Labour-candidaat te Gravesend (in Kentverkreeg namelijk 24692, de Conservatieve candidaat 23.017 stem men. Aanhangers van de Labourpartij ver wachten, dat deze overwinning een be langrijk moreel effect op de kiezers in not gehele land zal hebben. Zij argu menteren, dat de overwinning, ondanks o kleine meerderheid, het verlies van et prestige van Labour, na de grote conservatieve overwinningen bij de ge meenteraadsverkiezingen, voor 'n aan zienlijk deel goed maakt. Kr staan nog vier tussentijdse verkie zingen voor de deur. In een rijwielstalling aan de Schoo- nebergerweg te Rotterdam werd einde October door de economische recher che in samenwerking met de keur meesters van het gemeentelijk open bare slachthuis een inval gedaan, daar vermoed werd, dat er vlees was op geslagen afkomstig van clandestiene slachtingen. Dit vermoeden bleek juist. Een grote partij rundvlees, rundvet en gezouten vlees in totaal 1000 kg. werd in beslag genomen. De 67-jarige H. A. C. D. werd aangehou den. De omstandigheden waaronder het vlees werd aangetroffen, zouden iemand de eetlust doen vergaan. In de slaapkamer lag het voor het bed uitgestald, in de badkamer lag het op jute'zakken in de badkuip, terwijl ook vlees werd gevonden in een schuurtje, dat in open verbinding stond met 'n kippenhok. Het bleek, dat D. het vlees betrok van clandestiene slach ters, het voor de verkoop gereed maakte en het vlees a raison van f 8 per kg. en het vet voor 10 per kg. verkocht. In totaal waren tien koeien geslacht. Van het gevonden gezouten vlees bleek een gedeelte bedorven. Er zijn tal van arrestaties verricht. Engeland is uiterst zuinig op zijn brandstoffen en energie. Elke Engels man behoort dat althans te zijn vol gens de bepalingen van de maatregel ter bezuiniging op brandstoffen en energie van 1942. De „Zip French Cleaners Lmt" had zich echter, vol gens de politierechter van Stoke-on Trent, niet voldoende aan die maatregelen gestoord en zag zich dientengevolge tbt een boete veroor deeld. De firma had namelijk in een etalage een blikvanger opgesteld, die in beweging werd gebracht door een droge batterij van 4y2 volt. De pleiter van de firma argumenteerde, dat deze batterij een stroomcapaciteit had van slechts een-vierduizendste ampère en dat aldus de energie, vertegenwoor digd door enkele onzen steenkool, vol doende zou zijn om het apparaat een jaar lang in bedrijf te houden. Doch de politierechter hield het er bij, dat de batterij electrisch energie geprodu ceerd had, in welke vorm dan ook, en dat die energie door de ruitenwisser was verbruikt, in strijd met het ver bod van de betreffende maatregelen. HlBHIHIiRH Deze foto toont de Sovjet-delegatie tijdens de opening van de conferentie der Grote Vier, betreffende Duitsland en Oostenrijk. Van links naar rechts: maarschalk Sokolovsky. Smirnov en Molotov De eerste minister van Frankrijk, Robert Schuman, heeft een radiorede voor het Franse volk gehouden, waar in hij verklaarde, dat te Parijs de lonen der arbeiders met vijftienhon derd francs per maand verhoogd zul len worden, terwijl die van kantoor bedienden elfhonderdvijftig francs omhoog gaan. Hij zei voorts, dat de regering twee wetsontwerpen gereed heeft, die in de komende dagen aan de kamer voor gelegd zullen worden. Eén ontwerp be treft de gezinstoeslag, het andere de herziening der oorlogspensioenen. Schuman meende, dat maar al te vaak de ellende van Frankrijk door zekere lieden misbruikt was Om er po litieke munt uit te slaan. De regering zal het exportprogram ma herzien teneinde inflatie te voor komen. Schuman gaf voorts te ken nen, dat loonsverhoging geen nut zou hebben, indien het werk niet hervat wordt. De regering zou verdere prijs stijging verhinderen. OVERZICHT VAN DE STAKING De staking die reeds meer dan een millioen arbeiders omvat, blijft om zich heen grijpe.,. Gisteravond was de titua- tie als volgt: Bouwvakken: de CGT heeft alle bouwvakarbeiders tot staken opgeroe pen. Politie: de Parijse politie heeft over het al of niet deelnemen aan de sta king gestemd. De uitslag wordt heden bekend gemaakt. Gasbedrijven: Gisteren hebben meer arbeiders het werk verlaten. Electriciteitsbedrijven: Men verwacht dat de staking te Rouen zich zal uit breiden. Havens: liggen bijna geheel stil. P.T.T.: Franse troepen onderhouden een beperkte postdienst. Vervoer: Het personeel van de open bare vervoermiddelen te Parijs met uit zondering van het autobuspersoneel zal vandaag in staking gaan. Voedselvoorziening: Gister is bevel gegeven tot vordering van het stakende personeel der elevators in de haven van Marseille ten einde 8000 ton Ameri kaans graan te lossen. VOORSTEL AFGEWEZEN Leiders van achttien der grootste Franse vakbonden hebben verklaard, dat de door de Franse premier per radio bekend gemaakte voorstellen aan gaande lonen en prijzen onaanvaard baar zijn. In een desbetreffend com muniqué werd besloten de strijd voort te zetten. Er werd een beroep op de arheiders gedaan om „hun eenheid en hun actie te versterken teneinde recht Het ministerie van Binnenlandse Zaken maakt bekend, dat lj itussische onderdanen uit bet land zijn gewezen wegens inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Frankrijk in de huidige periode van maatschappelijke onrust. De uitwijzingsbevelen zijn reeds uit gevoerd en de uitgewezenen zijn per vrachtauto overgebracht naar 'n grens, die nog niet is bekend gemaakt. Ver moedelijk is dit de Russische zóne in Duitsland. te verkrijgen". De achttien verenigin gen vertegenwoordigen o.m. de mijn werkers, de spoorwegmannen, metaal bewerkers, personeel van de posterijen, havenarbeiders en zeelieden, alsmede het overheidspersoneel. De overige vakverenigingen zullen heden over hun houding beslissen. Het nationale verhond van ingenieurs en technici heeft in antwoord op de stakingsoproep van de CGT zijn leden verzocht zich bij de stakingsbeweging aa te sluiten. Het Franse departement van Voor lichting heeft verklaard, dat „commu nistische elementen bij de diensten der posterijen een terreur zijn gaan voe ren" tegen de employés die niet willen staken Als gevolg daarvan, aldus de woordvoerder van het departement, zijn er thans twee a drieduizend man in staking gegaan, waardoor de dienst op het hoofdpostkantoor geheel stil is komen te liggen, met uitzondering van de telefoon, terwijl ook de dienst op de bijkantoren ingekrompen moest worden. De druk op het gas in de meeste wijken van Parijs was gisteren laag tengevolge van het feit. dat steeds meer arbeiders bij het gasbedrijf zich bij de staking aansluiten. Het referendum, dat vanwege de bond van ambtenaren terzake het be ginnen van een stakingsactie onder al zijn leden wordt gehouden, betreft ook de politie. Het resultaat van de stem ming zal heden bekend worden. Het algemeen vakverbond heeft alle leden van het verbond van construc tie- en timmervak-arbeiders order tot staken gegeven. A. F. P. meldt, dat van vakver bondszijde vernomen wordt, dat de employes van de lijndienst en de tech nische diensten van het telefoonbedrijf, evenals die van de telegraafdienst voor verre afstand, het werk hebben neer gelegd. Ook de telegraafcentrale in de Rue de Grenelle zou haar dienst ge staakt hebben. DE HUWELIJKSREIS VAN PRINSES ELIZABETH EN PRINS PHILIP. Prinses Elizabeth van Engeland en Prins Philip, Hertog van Edinburgh zijn op hun huwelijksreis uit Romsey naar Londen teruggekeerd, vanwaar zij zich nog naar de kustplaats Aberdeen shire in Schotland zullen begeven om de rest van hun wittebroodsweken door te brengen. Gisteravond is de Algemene Verga dering der V.N. bijeengekomen voor haar laatste beraadslaging over het Palestijnse probleem. De eerste spreker, de Philippijnse afge vaardigde, generaal Romulo, hield een warm betoog tegen het verdelingsplan, daar dit aanmoediging van politieke tweedracht zou betekenen. De Griekse afgevaardigde verklaarde, dat hij tegen het verdelingsplan zou stemmen, doch Zweden sprak zich, „als van twee kwaden het minste", voor het plan uit. Sir Alexander Cadogan (Engeland) verklaarde, dat Engeland niet kan toe laten, dat zijn troepen en bestuur wor den gebruikt om beslissingen uit te voeren, die niet door beide partijen in Palestina zijn aanvaard. Groot-Brittan- nië, zo voegde hij er aan toe, zal geen enkel besluit, dat de Assemblee denkt te nemen, saboteren. Vervolgens drong Herschel Johnson er nogmaals op aan het verdelingsplan te steunen. Tegenstander toonde zich Perzië, welks vertegenwoordiger de verdeling een daad van willekeur noemde. Egypte betoogde, dat de verdeling in strijd met het Handvest der V. N. zou zijn. Haiti, dat in de commissie geen stem uitbracht, verklaarde thans tegen te zullen stemmen, terwijl Neder land bekend maakte, dat het vóór zou stemmen. Ook Nieuw-Zeeland, dat verklaarde van twee kwaden het minst kwade te kiezen, stond thans aan de zijde van hen, die het verdelingsplan willen aan vaarden. Gromyko (S.U.) viel Engeland hevig aan, omdat dit land verklaard heeft slechts te zullen meewerken aan een plan, dat Arabieren en Joden beiden bevredigt. Gromyko twijfelde aan de oprechte wil van Groot-Brittannië om deze zaak door de V. N. te doen be slechten. België deelde mee, dat het 't verde lingsplan zou steunen. De vergadering wilde geen nacht bijeenkomst houden en zet de bespre kingen Vrijdag tegen zeventien uur voort. Naar „Le Soir" meldt, zou Koning Leopold voornemens zijn binnenkort een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen. Het secretariaat van de Koning heeft dit bericht ontkend noch bevestigd. Arbeider kreeg heiblok op het hoofd Door tot dusverre onopgehelderde oorzaak kreeg gisteren de 57-jarige arbeider J. L. uit de Javastraat te Amsterdam, die werkzaam was bij 't heien van palen in een bouwput bij de Granldastraat, het heiblok op zijn hoofd. In zeer ernstige toestand is hij naar het W.G. vervoerd. Panamees schip gestrand Naar wij vernemen heeft het Pana mese stoomschip „San Nicolas", dat gistermiddag tegen vier uur de haven van Middlesborough had verlaten, een half uur later noodseinen uitgezonden omdat het aan de grond gelopen was. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. DE BELGISCHE RANTSOENEN. Op de Belgische bonnenlijst voor de maand December komen de vol gende maandelijkse rantsoenen voor: brood 9 kg, rijst 150 gr, margarine 600 gr, boter 350 gr, reuzel 200 gr, suiker '1200 gr, gezouten varkensvlees 1250 gr. GRENSVERKEER MET DUITSLAND Van bevoegde zijde vernemen wij, dat besprekingen gevoerd zijn met de Engelse bezettingsautoriteiten om te komen tot een beperkte mate van grensverkeer voor Nederlanders, die familie in Duitsland willen bezoeken. Tot nu toe is van Engelse zijde ech ter nog geen antwoord binnengeko men op het Nederlandse rapport. Voor het tijdvak van 30 November t/m 13 December 1947 geeft elk dei- volgende bonnen recht op 't kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 713: 023 Algemeen 2000 gram brood (gel dig t/m 6 Dec. a.s.) 024 Algemeen 100 gram bloem, zelf rijzend bakmeel of kindermeel 025 Algemeen 750 gram suiker, bo terhamstrooisel of 1500 gr, jam, stroop enz. of gr. jam, stroop enz. of 026 Algemeen 200 gr suiker, boter hamstrooisel of 400 gr jam, stroop enz. of 200 gr versnaperingen (reeds aangewezen) 027 Algemeen 100 gram vlees (gel dig t/m 6 Dec.) 028 Algemeen 100 gram vlees (reeds aangewezen, geldig t/m 6 Dec. a.s.) 015 Reserve 800 gram brood (gel dig t/m 6 Dec.) 017 Reserve 400 gram brood (gel dig t/m 6 Dec.) BONKAARTEN KD, KE 713: 521 Algemeen 800 gram brood (gel dig t/m 6 December) 522, 523 Alg. 250 gr suiker, boter hamstrooisel of 500 gr jam, stroop enz of 250 gr versnaperingen 524 Algemeen 200 gram suiker, bo terhamstrooisel of 400 gram jam, stroop enz of 200 gram versna peringen (reeds aan gewezen) 525 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinderbiscuits of kin dermeel. 515 Reserve 400 gram brood (gel dig t/m 6 Dec.) 516 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH 713 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken): 1005 Suiker 250 gram suiker, bo terhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz of 250 gram versnape ringen. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 711. S01, S03 Tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. S—01 Versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. S—03 Versnaperingen: 100 gram ver snaperingen of 100 grair suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Nov. worden gebruikt. Op bon 027 Algemeen is wederom een extra rantsoen vlees van 100 gram ver krijgbaar. Op 4 December zal een bon voor waspoeder worden aangewezen. Weerverwachting, medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig tot hedenavond: BUIEN. Wisselende bewolking met re- gen-, hagel- of natte sneeuwbui en. Matige, maar vooral langs de Hollandse en Zeeuwse kust nu en dan nog krachtige wind tus sen west en noord. Guur weer. De staking in Frankrijk is nu algemeen. Ook de spoorwegen zijn er toe over gegaan. Een groepje reizigers wachtende voor de gesloten hekken van sta tion Lyon. Een groepje opgeroepenen voor de militaire dienst van de lichting 1947 verheugd zieb over deze stagnatie. Te Nanking is officieel bekend ge maakt, dat 48 millioen personen hulp van de Chinese regering behoeven. 33 millioen van deze mensen zijn verplaat ste personen, die van het toneel van de burgeroorlog zijn gevlucht. De an deren, 15 millioen, zijn verminkten, slachtoffers van overstromingen en van hongersnood. De broodbloem-melange, zoals die van 30 November a.s. af zal worden samengesteld, bevat thans weer 5 pro cent soyabloem. Verder blijven bijge mengd 10 procent maismeel en 5 pro cent aardappelmeel. De dorpsmolenaars mengen uitslui tend 15 procent mais-bloem bij en geen soya-bloem of aardappelmeel. Wir fahren gegen England.,. De Duitsers Otto Boehmfeld en Art hur Lenz, die vroeger deel uitmaak ten van het SS-doodskopregiment, zijn de afgelopen nacht in de Sovjet-sector van Berlijn door twee Duitse politie agenten gearresteerd terwijl zij met luider stem „Wir fahren gegen Enge land" zongen. De beide Sitlerianen v—zetten zich hevig tegen hun arresta- t'e en verweten de agenten, dat hun r .aiag „een Duitser onwaardig" was.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1