Cl St. Kicolaas-tips een ïafelbi N. L P.R.A. verbrandde de bewijsstukken Harde woorden voor het Tribunaal Dubbel jubileum bij R.K. Onderwijzersvereniging Een beetje vettigheid voor f 7.50 KLEINM Engeln-fy m Siad Omgeving Gevangene werd vergeten :i Tg M helpen bij de meeste pijnen AGENDA Afdeling in het goud en de Voorzitter in het zilver UW EIGEN COUPEUSE KNIPCURSUS „ILMO" Heiloo. Berger IJsclub eert wijlen D. A. Klomp Zuid-Scharwoude Langedijk. Varken met lange staart Burgemeester Pesman verlaat Koedijk Jmgezonden •uilleton IK HIEi DE Ch OOK VOOR PI, P. VISSE Huismoeders, di Vrijdag 1 Eerste Al GOEDE m I s X Mient 16 Engeln Meul Payglop 16-1 Gisterenmiddag stond de 38-jarige binnenhuisarchitect Johannes S. uit Heiloo terecht voor het Alkmaarse Tribunaal. De tenlastelegging beschuldigde S. van het feit, dat hij in November 1942 had getracht, om de synagoge in de Hofstraat te Alkmaar te kopen en verder, dat hij samen met de Gebr. IJssels kasten, tafels en stoelen aan de Duitsers had geleverd, waarmede hij een grote winst had gemaakt, n.l. van f 95.000. De voorwaarden waren voor de opdrachtgevers, Gebr. IJssels, 'n be lemmering om het gebouw te kopen en zo berichtte S. in Februari 1943, dat men er van af zag. Vervolgens kwamen de leveranties aan de Duitsers. De Gebr. IJssels kre gen eind 1940 opdracht om tafels te maken. Zij vroegen de heer S. als tolk te fungeren. Getuigenverhoor Als eerste getuige werd gehoord de heer T. IJssels. Deze verklaarde o.m. het volgende: De eerste opdrachten kwamen van de firma S. en L., maar we wisten niet, dat deze firma opdrach ten van de Duitsers kreeg. Dat bleek later pas. Na enige tijd kwamen de or ders direct bij ons. Maar omdat we geen Duits kenden, gingen de orders naar de boekhouder. Dit was de heer De H. Ijl Heiloo. De heer S. nam de correspondentie mee naar De H., omdat hij zelf ook in Heiloo woonde. Tot dusver had de heer S. er dus weinig mee te maken. Toen echter de boekhouder ontslagen werd, kwam er een ander, die ook bij S. de boekhou ding verzorgde. Deze kende echter geen Duits, reden waarom de heer S. de correspondentie ging behandelen. De orders kwamen echter regelrecht bij ons. De heer S. voerde alleen de besprekingen over de uitvoering van het werk met de Duitsers. Als er een order per telefoon kwam, zeiden we altijd, dat ze de heer S. maar moesten opbellen, omdat wij dat geschreeuw niet konden verstaan." Pres.: Hebt u hoge winsten ge maakt? Get.: Nee mijnheer de voorzitter. Pres.: Ook al niet! Mr. Smal: Als de P.R.A. de boeken verbrandt Vervolgens stelde mr. Smal, die de heer S. verdedigde, aan getuige enige vragen over de leveranties aan de weermacht. „We onttrokken", aldus getuige, „zoveel mogelijk materiaal aan de Duitsers om er particulieren mee te helpen." Mr. Smal: Is het juist, dat uw boe ken door de P.R.A. zijn verbrand? Get.: Ja, alles is verbrand! Later op de zitting noemde mr. Smal dit een groot schandaal. „Ik zeg zulke dingen niet graag in het open baar", aldus de raadsman, „maar dit vind ik toch werkelijk schandalig". De volgende getuige was de heer P. IJssels. Zijn verklaringen luidden het zelfde als die van zijn broer. De laat ste getuige van Dr. P. van Genderen Stort uit Heemskerk. Deze gaf meer een algemene beschouwing over de per soon van verdachte'. „Ik ken de familie S. vanaf 1939 en van de heer S. weet ik, dat hij als heftig anti-man bekend stond. Toen S. was gearresteerd vond ik dat ontzettend gek. Vervolgens wees spr. er op, dat hij op zo ontzettend veel vreemde toestanden bij de Bijzondere Rechtspleging is gestuit. „Op 't ogen blik heeft men niet veel eerbied meer voor de Bijzondere Rechtspleging!", al dus Dr. van Genderen Stort. Ook ver telde deze getuige, dat beschuldigde bij het onderzoek enkele dagen in het DIENSTPLICHT. BEKENDMAKING VAN UITSPRAKEN INZAKE VRIJSTELLING. De Minister van Oorlog heeft om trent de aanvrage om vrijstelling van de dienstplicht wegens Broederdienst betreffende de hieronder genoemde persoon de uitspraak gedaan, achter zijn naam vermeld: LEO SLOTEMAKER, Lichting 1948. Uitspraak: Voorgoed vrijstelling ver leend. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk de TIENDE DAG na de dag dezer bekendmaking in beroep worden ge komen door: a. de ingeschrevene, wien de uit spraak geldt of door diens wette lijke vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wettelijke ver tegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met redenen omkleed, worden inge diend bij de Burgemeester ter secre tarie dezer gemeente, afdeling Mili taire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 26 November 1947. De Burgemeester van Alkmaar, G. V. SLINGERLAND, lo.-Burg. Huis van Bewaring moest worden in gesloten, om te voorkomen, dat hij met één der Gebr. IJssels, die ook geïnter neerd waren, zou kunnen spreken. Maar inplaats, dat men S. na de ver horen weer in het kamp liet terug keren, liet men hem 3 maanden zitten. Ze hadden hem vergeten Hierna nam de President het woord weer. Hij gaf te kennen, dat het Tri bunaal de zaak wilde aanhouden, om dat. het rapport van het Beheers instituut niet geheel duidelijk was. Na enig heen en weer gepraat met Mr. Smal werd de zititng daarna voor on bepaalde tijd geschorst. TEN EIGEN BATE A. J. M., vroeger te Alkmaar, had zich te verantwoorden, omdat hij in October '40 NSB-er was geworden. Dit had hij echter alleen gedaan, omdat hij zijn radioschool intact wilde houden. In Juni '43 bedankte hij weer. Hij was in Duitsland op enkele technische fa brieken werkzaam geweest en hij had zijn zoon toestemming gegeven, om bij de Luftwaffe te gaan. Mr. Schuurman drong aan op de uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. DAS EWIG WEIBLICHÊ De laatste was mevr. A. S.-B., wie ten laste was gelegd, dat zij een SS-er, die met haar dochter verkering had, in huis had ontvangen. Voorts had zij toestemming gegeven, dat haar dochter in Juni '43 met deze SS-er in het hu welijk trad. Bij de plechtigheid, die in Amsterdam in een Duits dienstbureau plaats vond, was zij verder aanwezig geweest. Mr. Scholten bepleitte verval len verklaring van de beschuldiging, subsidiair internering gelijk aan de tentie. Uitspraak over 14 dagen. Verfraaiing van de stad De Baangracht maakt, vooral 's win ters, een wat kale, grauwe indruk. Binnenkort zal dat echter anders zijn. Men is n.l. bezig, jonge boompjes te planten in de in de straat aanwezige gaten. In het komend voorjaar zal het jonge uitlopende groen het korte straatje een veel fleuriger aanzien ge ven. Ook op andere plaatsen in de stad is de plantsoenendienst doende, bomen te planten. Voor een deel zullen daar door de nog in het plaveisel aanwezige gaten weer in gebruik worden geno men. En nu wij daar toch over schrij ven, zou het niet mogelijk zijn, de ga ten, waarin geen boompjes komen, te dichten? Vooral met regenachtig weer vormen zij voor de voetgangers ge vaarlijke kuilen vol water! Propaganda-avond C.N.V. De Christelijke Besturenbond organi seerde Woensdagavond een propagan da-avond in de grote zaal van het Wa pen van Heemskerk. In zijn openingswoord merkte voor zitter Rooker op dat de ouderen zich wel over de samenstelling van het programma zouden verwonderen. Vroeger bestonden deze avonden voornamelijk uit een of twee rede naars, terwijl op deze avond slechts twee zeer korte toespraken werden gehouden en daarnaast de gymnastiek vereniging „Jong Holland" en de mu ziekvereniging „Soli Deo Gloria" me dewerking verleenden. Volgens voor zitter was een dergelijk programma nodig om de jeugdige leden te trekken. Als spreker trad de heer Oudekerk cp die in twee korte speeches „Naar de vernieuwing in de samenleving" besprak. 18 DECEMBER RAADSVERGADERING. De raad der gemeente Alkmaar zal op Donderdag 18 December a s. des namiddags om twee uur in openbare vergadering bijeenkomen. DONDERDAG Gulden Vlies, 1,30 uur: Algemene Ver gadering N H C M V. Gulden Vlies, 8 uur: Friese Vereniging Friso. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Vrouwen groep PvdA. Stedeiyk Museum: Tentoonstelling Schil- dersprenten. VRIJDAG Wapen van Heemskerk, 8 uur: Feestavond P.V.C. Gulden Vlies, 8 uur: Abonnementsvoor stelling: De Grote Race. Stedelijk Museum: Tentoonstelling Schil- dersprenten. BIOSCOPEN: DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Mammy; tot 14 jaar onder geleide. Victoria Theater, 8 uur: Tarzan overwint; 14 jaar. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Zwevende gra tie; tot 14 jaar onder geleide. Victoria Theater, 8 uur: Vrouw tegen vrouw; 18 jaar. BERGEN» De Rustende Jager: Gaslicht; 18 jaar. Dat liedjesboek kreeg f}\jdel\3ndje Bij de Gruyter, als trouw klantje: 'n Bof daar klant te zijnl Er is lekkers, snoepgoed, chocola. En zelfs nog letters, zegt Mama, De kwaliteit is fijn. Ga zelf eens in de winkel zien. U krijgt er korting bovendien I CKocoLd. lener. 30 edit per 100 gram Borstplur 20et Fondgnt-Bortiplur 27 er. p. lOOge. .Chocolade (dlvetie eoorienj 35 et. per 100 grein. BLIKSEMINSLAG. Maandagavond is het Kruis op de R. K. kerk aan de Laat door de blik sem getroffen, zodat het houtwerk ver splinterde en de neonverlichting ge doofd werd. Ongetwijfeld zal er weer een gevaarlijk karwei verricht moeten worden voordat een en ander in de oude toestand zal zijn hersteld, Het waren een gouden en een zilve ren jubileum, die de r.k. 'onderwijzers, georganiseerd in de afdeling Alkmaar Buiten der St Augustinus Vereniging, gisteren in het Gulden Vlies in fees telijke stemming bijeenbrachten. De afdeling vierde het gouden jubileum, terwijl de huidige voorzitter, de heer J. A. Haakman, de dag herdacht, waarop hij zich vóór 25 jaar onder de pioniers voor het Katholiek Bijzon der Onderwijs schaarde. Op waardige wijze zijn deze jubilea gevierd, een herdenking waarvan de opvoering van het treurspel „De Pa radijsvloek" door de „Bergense Spe lers" het hoogtepunt vormde. De af deling had de leden geen beter be sluit van deze geslaagde dag kunnen aanbieden. De herdenking werd in de ochtenduren geopend met een gezongen H.Mis in de kapel van het St. Elisabeth-Ziekenhuis, waarbij de Bisschoppelijk Adviseur, de Zeer Eerw. Heer F. Holthuizen een feestpredicatie hield. Vervolgens kwa men de leden en genodigden in het Gulden Vlies bijeen, alwaar de heerG. Stokman, voorzitter van de feestcom missie, de feestvergadering opende. De jubilerende voorzitter, de heer J. A. Haakman, werd gehuldigd en hem werd door de heer F. J. M. Nuyens na mens de leden een boekwerk aangebo den. In de „Spieghel Historiael" be lichtte de oud-secretaris, de heer Haak man, in poëzie en de tegenwoordige secretaris, de heer M. v. d. Klundert in proza de geschiedenis van de afdeling. Dit vond een warm onthaal. Van de gelegenheid tot het uitspre ken van gelukwensen werd door velen gebruik gemaakt. Woorden van hulde en gelukwens spraken o.m. de heren G. Chr. Dun, Rijksinspecteur voor het L.O., Th. Remmerswaal namens het hoofdbestuur, Dorpman namens de afdeling Den Helder en Th. Dijkstra uit naam van de afdeling Alkmaar-stad. Na een borreluurtje in de voorzaal, verzamelden de aanwezigen zich aan een diner, dat de leden en genodigden door het bestuur was aangeboden. In talrijke tafelspeeches werdc hartelijke woorden van gelukwens gevoegd bij de vele, die deze dag reeds gesproken wa ren. De heer Feringa, inspecteur in de kunt U zijn na deelname aan de schriftelijke cursus FATROONTEKENEN - KNIPPEN NAAIEN, welke wij voor de abonné's van dit Had houden. De kosten zijn maar 15 ct. per les met bovendien gratis een prachtige modeplaat. Ij krijgt de lessen direct thuis ge stuurd, indien ge Uw naam en vol ledig adres opgeeft aan: BUREAU VAN DIT BLAD. inspectie Den Helder, de heer Dun, de heer Spigt van de afd. Hoorn en Pon- cin namens de afd. Beverwijk, brachten hulde aan de jubilaresse en haar zil veren voorzitter. Na afloop van het diner dankte de heer Haakman de feestcommissie voor het vele werk, dat zij verricht had om deze dag te doen slagen. De commissie was samengesteld uit de heren G. Stok man, voorzitter, F. J. M. Nuyens, secr.- penningmeester, mej. M. Renkel en de heren M. Nieuwint en F. Mayer. Vele bloemstukken waren voor het toneel opgesteld, toen de zaal van het Gulden Vlies zich 's avonds vulde met leden en genodigden. Daar waren o.m. bloemstukken van de afdelingen Am sterdam, Beverwijk, Alkmaar-stad, het hoofdbestuur, de fa. Kuhne en de di rectie van 't Gulden Vlies. De opvoering van Alph. Laudy's treurspel in drie bedrijven „De Para dijsvloek" door „De Bergense Spelers" is in de kolommen van ons blad reeds meerdere malen uitvoerig besproken ter gelegenheid van het succes, dat de Berger tonelisten hiermede behaald hebben in het Openluchttheater. Rest ons aan de woorden van lof en hulde toenmaals geschreven, de verzekering toe te voegen, dat de opvoering op de „Bühne" van het Gulden Vlies niets van zijn suggestiviteit heeft verloren. Men miste weliswaar de entourage van het openluchttheater, de sfeer van een mooie zomeravond, doch dit heeft niets afgedaan aan de lofwaardige wijze waarop „De Bergense Spelers" dit treurspel tot leven hebben gewekt. De woorden van hulde, die de heer Nuyens aan het slot sprak en vergezeld deed gaan van bloemen voor de dames, waren tenvolle verdiend. Burgerlijke Stand Geboren: Afke, d. v. J. Roodhart en P. T. Prook. Catharine R. G., d. v. P. Wijpkema en C. Rutsen. Gehuwd: Adelbertus E. Pronk en Maria Th. Beentjes. Dirk M. Zeven hek en Clasina M. Jonker. Gerard den Das en Marijtje G. de Bood. Arie Bos en Maria D. Visser. NIEUW TELEFOONNUMMER Van de zijde der politie verzocht men ons te melden, dat de groep Rijks-politie Heiloo een nieuw telefoonnummer heeft gt kregen. Het groepsbureau aan de Kennemer- straatweg 253 te Heiloo is voortaan tele fonisch bereikbaar onder nummer 3 8 2 1. BURGERLIJKE STAND Geboren: Herman, zoon van P J Rozing en E H Sevenhuijsen. Maria W, dochter van J A Brand en J van Dieren- donck. Jacobus P, zoon van A J Kleef en E A Reus. Johannes P M, zoon van P Bolten en A L Berg. Nicolaas P, zoon van N Nooij en C Kabel. Theodo- rus W, zoon van T Swart en A J H Hops Marcellinus N M, zoon van G de Graaf en A Schuit. Ondertrouwd Hendrik G Kriek (te Uitgeest) en Marie E Slikker. Johan Asjes (te Alkmaar) en Geertje Oud. Overleden Elisabeth Prins (te Utrecht) 29 jaar, gehuwd met A Goed hart. De Berger IJssportvereniging hield Woensdagavond onder voorzitterschap van de heer P Blankendaal haar jaar lykse algemene vergadering in café „Hilbrand". De voorzitter wijdde bij de opening enkele gevoelvolle woor den aan de nagedachtenis van de overleden voorzitter, wijlen de heer D A Klomp, de grote voorvechter van de ijssport. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van het comité voor stichting van een monument op het graf van wijlen de heer Klomp om een finan ciële bijdrage. Het bestuur had aan dit verzoek gevolg gegeven. Het mo nument zal in zandsteen worden uit gevoerd naar een ontwerp van mevr. Kouwenaar—Bijlo. Het verzoek om in het komende seizoen een wedstrijd te organiseren ten bate van de Niwin zal door het bestuur in over weging worden genomen. Een feestelijke herdenking van het 25- jtfrig bestaan van B Y S V was, met het oog op het overlijden van de voorzitter, uitgesteld De rekening van de penningmeesteres slcot in ontvangsten en uitgave^ met 1 3333,47. Er was een voordelig saldo van f 202,15.' Tot leden van de kascommisie '48 wer den aangewezen de heren P Dekker en A Plomp. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature-Klomp voorzien door de benoe ming van de heer De Sonnaville Jr. Het aan de beurt van aftreden zijnde be stuurslid. de heer S Graftdijk, werd her kozen. WEDSTRIJDEN Aangevraagd waren bij het Hoofdbestuur Kampioenwedstrijden Noord-Holland voor heren (die intussen zijn toegewezen aan Krommenie) en proef wedstrijden. Het be stuur stelde voor te organiseren een kin derwedstrijd, een wedstijd schoonrijden voor leden, een amateurswedstrijd heren langebaan, een behendigheidswedstrijd en een demonstratie kunstrijden. De heer H Bruyn brak een lans voor ijshockey. Het bestuur zegde toe, de mo gelijkheid daartoe te zullen onderzoeken. ZILVEREN JUBILEUM. 20 Februari 1947 bestond B IJ S V 25 jaren. Na ampele bespreking werd be sloten dit feit alsnog feestelijk te her denken. Op de a.s. feestavond, tegen gereduceerde entrée-prUs uitsluitend toe gankelijk voor leden, zal optreden het gezelschap André Carell—Piet Kroon Bij de rondvraag werd o.m. geïnfor meerd naar de mogelijkheid van het hou. den van kortebaanwedstrijden om geld prijzen, waarmee Schoorl in het afgelo pen seizoen zo'n succes had. Het is voorlopig niet toegestaan vol gens bepalingen van het reglement. Damlust De uitslagen van de laatste competitie wedstrijd luiden: Eerste klas: J HuytemaJac. Grootjes 20; A GoudsblomTh de Haas 0—2; C Schuffelen—P Beers uitgesteld; W Hoedjes—P Schuffelen uitgesteld. Tweede klas: J Zijp—J Pluister 1—1; P Bald4i>—J Weel 1—1; P v d Mo len—G Vroling 1—1; N Jol—P Mienis uit gesteld. Derde klas: P 4 Kramer—K Buur 2—0; P Bekker—H Engeringh 1—1; W. Glas—J Engeringh uitgesteld; C ZijpW de Jager 20. BENOEMD Tot besteller bij de PTT te Schoorl is benoemd de heer E J van Doornum, voor heen hulpbesteller te Broek op Langen- dijk. In zijn plaats is benoemd de heer J. Kostelijk. Bij de economische rechter Woensdagmiddag k-reeg de Eco nomische Rechter, mr. Stoffels, een clandestiene varkensslachting te be handelen, waarbij maar liefst 7 per sonen waren betrokken. Bjj verschillende verdachten maakte mr. Vellinga de opmerking, dat zjj moreel verantwoordelijk wa ren voor de andere 6 verdachten. Opmerkelijk was, dat de man, die zjjn hulsknecht opdracht had gege ven om voor de winter „wat vettig heid" te kopen en hem daarvoor f 750 had overhandigd, niet ter zit ting behoefde te verschijnen. Een der verdedigers merkte op, dat de werkgever, de man dus voor wie het varken was bestemd, zelfs niet door de politie was gehoord. De huisknecht J. v. E. kreeg van zijn werkgever, de heer K. uit Hulzen, de opdracht voor de wintervoorraad te gaan zorgen. Er meest ook wat vettigheid komen, waarvoor f 750 werd uitgetrokken. De aardappelenleverancier C. O. uit Limmen wist hier raad op, zodat v. E. cp 2 Oct. '47 naar Limmen trok om het varkentje op te halen. Mr. Vellinga eiste f 200 en een voorw. gevangenisstraf van 2 mnd. met een proeftijd van 3 jaar. De rech ter vond de 2 mnd. te lang en hal veerde deze. De vervoerder was de 22-jarige kleinzoon van K„ die zijn wagen ter beschikking van zijn grootvader had gesteld om de „vettigheid" te vervoeren. Verdachte beweerde niet te hebben geweten, dat hij een heel varken moest vervoeren. Hij had zelfs niet aan de mogelijkheid gedacht en meen de, dat het om enkele pondjes zou gaan, waarvoor misschien wel bonnen zouden worden afgegeven. De officier vond v. L. de minst be langrijke persoon in de affaire en eiste f 100 of 60 dagen. Dat de rechter het hier niet geheel mee eens was, bewees de f 500 of 2 mnd., die hij oplegde. De aardappelenleverancier C. O. uit Limmen, de man, die het zaakje had geregeld, kwam er wel heel slecht af, mede door zijn lange straflijst. De straf, die de officier eiste, was 2 maanden gevangenisstraf en 8 mnd. V eenhuizen. Mr. Leesberg was van mening, dat O. tot deze daad was gekomen, om dat hij zo graag mensen van dienst wilde zijn. Ook vond verdediger het niet juist, dat zijn cliënt als de ergste man in dit complot werd beschouwd en merkte hierbij op, dat de kapitaal krachtige ook bij deze affaire buiten schot bleef. Mr. Stoffels ging grotendeels met cie officier mee en veroordeelde hem tot 2 mnd. gevangenisstraf met af trek en 8 mnd. Veenhuizen. De kleinste man was J. D. uit Heiloo. Hij had name lijk geholpen bij het inladen en een plaats voor de slachting gezocht. 150 of 90 dagen was de eis van dè officier. Uiteindelijk kreeg D. f 50 te betalen of 30 dagen z De leverancier van het varken was W. D. uit Lim men. Hij was naar Purmerend geto geen, had daar een varken gekocht F1, was al meerdere malen met oe rechter in aanraking geweest, hier werd rekening mee gehouden door de officier en deze eiste dan ook een boete van f 600 of 3 mnd. Op de vraag van de rechter wat verdachte hierop had te zeggen, begon deze met een zeer omslachtig verhaal, waarin hij o.a. beweerde niet te hebben ge weten, dat het varken clandestien zou worden geslacht. De rechter waardeerde deze toe spraak maar zeer matig en merkte op, dat verdachte maar eens 3 maan den moest „brommen". De eerste slachter P. v. T. uit Limmen had zijn mede werking verleend, omdat hij meende verplichtingen aan sommige mede werkers te hebben en had er verder niet bij nagedacht, dat hij iets ver keerds deed. De rechter veranderde de eis van de officier f 250 of 2 mnd. in f 150 of 2 maanden. De tweede slachter H. M. werd door de rechter „de zwar te slager van Limmen" genoemd. De mening van de officier was ook niet onverdeeld gunstig, zodat hij een straf van 2 mnd. gevangenis, 6 mnd. Veenhuizen en f 300 boete eiste. De rechter maakte hier 6 weken gevan genisstraf en 4 mnd. Veenhuizen van. UITSPRAKEN. P. B., Alkmaar, f 15 of 10 dagen, daar hij niet zorgvuldig zijn distribu tiekaarten had ewaard. Mevr. G. S.B„ Alkmaar, een week voorw. met een proeftijd van 3 jaar en J. B„ Alkmaar, f 10 of 6 dagen voor het verkopen van distributiebe scheiden. J. C. Z„ Alkmaar, f 25 of 15 dagen, wegens het kopen van „zwar te" kolen. Bij de aanvang van de vergadering van de Raad der gemeente Koedijk deed burgemeester J. A. Pesman Woensdagavond mededeling van het feit, dat hij eerlang de gemeente gaat verlaten. Met ingang van 1 Januari 1948 is Koedijks burgemeester namelijk be noemd in gelijke functie In de ge meente Beemster. Na deze mededeling, voor de gemeente Koedijk van zo groot belang (immers het heengaan van de actieve burge meester zal voor Koedijk een groot ver lies betekenen), werden de overig» agendapunten in vlot tempo afgehan deld. Ged. Staten maakten bezwaar tegen de voorgestelde verlaging van de le klasse der hondenbelasting van 10 op 8 gulden. Daarom wordt thans voorge steld een belasting van 10 resp. 6 gul den, voor le resp. 2e klasse. Nadat de heer Hart een lans had gebroken voor de hondenvrienden en betoogd dat er tegen loslopende honden slechts één middel bestaat, n.l. het loslopen te ver bieden en nadat de heer Lambert- schaag het bedrag had willen verdub belen, in tegenstelling met de heer Visser, die het nog een jaartje wilde aanzien, werd zonder hoofdelijke stem ming tot het voorstel van B en W. be sloten. Subsidies. Drie verzoeken om subsidie werden ingewilligd behoudens goedkeuring van hogerhand. De vereniging voor Gezins verzorging ontvangt egn subsidie van 400 gulden, terwijl eenzelfde bedrag toegestaan werd voor de Wijkverple ging van het Witte Kruis. Iets minder beter kwam de IJsclub St. Pancras eraf (waarvan het terrein tussen haakjes bmnen de gemeente Koedijk ligt) want de gevraagde 400 gulden werden terug gebracht, aldus een voorstel van B. en W. tot f 200 gulden, althans voor een jaar. Zowel de heer Hart als zijn partijge noot Visser hadden enkele bezwaren. De eerste vroeg zich af of de bewoners van Koedijk-Zuid wel voldoende geïn teresseerd zijn bij deze ijsclub, terwijl de heer Visser vond, dat nodiger din gen geweigerd werden onder het motief der noodlijdendheid. Waarom dit nu wel? De voorzitter zeide echter, dat men dat niet zó moet zien. De gemeente krijgt revenuen uit de 20 vermake lijkheidsbelasting en bovendien is het rijden op een baan veiliger dan op sloten, vooral voor de jeugd. Het voor stel werd aangenomen. Kermis. De kermis zal voortaan beginnen op de tweede Zondag in September, dus een week vervroegd worden. De heer Hart vond, dat de kermis veredeld moet worden, anders zijn de vrije dêxui voor de jeugd niet verant woord. De heer Blauboer stelde een vraag inzake de woningbouw, waarop de voorzitter mededeelde, dat alles naar wens verloopt, de slechte voorziening met materiaal in aanmerking genomen. Een bouwplan-1948 is inmiddels nog niet vastgesteld. De heer Hes kreeg op een desbetref fende vraag te horen, dat de straatver lichting naar beide zijden uitgebreid wordt, resp. met 15 en 8 lantaarns. De gemeentebegroting 1948 werd ver der in commissievergadering behan deld. Zakagenda Vulpotlood Bridgekaarten P.O.A. n.v., Payglop. (Buiten verantwoordelijkheid der Hed.) Nogmaals de wijkindeling Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer v. d. Peet zagen wij gaarne het volgende in Uw blad ge plaatst: De heer van de Peet doet het hierin voorkomen dat deze maatregelen zijn genomen als proefneming voor 1 jaar om daarna over te gaan tot sector indeling. Hoewel ondergetekende geen voor stander was voor de wijkindeling zoals deze thans is geregeld, heeft hij toe gegeven hieraan zijn medewerking le zullen verlenen om de regeling, welke een grote meerderheid van melkslijters voorstond, niet tegen te werken. Het lijkt ons toch een maatregel die op willekeur berust omdat het publiek, in dit geval onze cliënten, hierin geheel niet is gemoeid, wat voor een gezonde bedrijfsvoering niet juist is. In deze maatregel toch is voor iedere melk- slijter het persoonlijk initiatief geheel uitgesloten. Het is hem totaal onmo gelijk gemaakt zijn zaak uit te brei den. Nu spreekt de heer van de Peet over proefneming van een jaar om dan te komen tot sectorindeling. De heer van de Peet voelt dus dat deze regeling niet juist is, doch op de gecombineerde ver gadering van melkslijters, waar ook hij aanwezig was, is ons niets over deze voorwaarde medegedeeld. Ongetwijfeld zijn er melkslijters die zich bij deze maatregelen prettig voelen door binding van klanten aan hun be drijf, maar daarmede zijn de genomen maatregelen nog niet te rechtvaardi gen. Met dank voor de opname, M. RENTENAAR. DOOR W. KOK „Gij dit gebeurtenis Losse lippen u tot vij man maken. Dan kostt gevaar". Na dit gezegd opende hij de deur en met een blik heen te ga Het duurde enkele og< Ik mij werkelijk kon ve gedeeltelijke vraag kwa doch ik zweeg. Toen aa: ogenblik meer en daalde kere trappenhuis. Eerst vlugger toen mijn ogen merdonker wenden, gin; neden. De deur was op t« openen. Een ogenblik later sti buiten. Even knipperdei tegen het felle zonlicht straat viel. Toen ik daai vertrouwelijk beeld zag uren: een visventer, die schelvis met luider ster een postbode zig-zagsge' nemend en een vuilnis^ bakken ophaalde, ko nauwelijks voorstellen, Ik zojuist had beleefd was geweest. Het leek n er. tegelijk opwindende Ik liep terug in de ri 't morgens gekomen wa •1 ver in de ochtend ziji mijn horloge stelde mij enigszins gerust. Vijf tien. Toch maar naar k hoe moest ik mij hieru was de afdelingschef in i antwoording schuldig o\ komst. Snel liep ik nu overrijd zijn zoveel mo| kleinen en bezon mij in geldig excuus. TE KOOP een 1 ers. pitcl ledikant m. st trassen. Macl. Pon KOOPT bij J. HOED, Schi te Alkmaar, telef en de winter is zc de grootste Sigarenmag; MAGDALEI Tevens voc pruim- en r Bespaart ga Het water emmer en e D. LIGTHART C( Achterweg H.H. COURANTENI uiteraard ook voor verkoop van bekend Aanmelden Dondei 20.30 uur, VAN DE maar. haardfaute van veran in voordel RIJWIELEN - GOED EN ft "3 ha 3 ELECTflMRIiKE WARMENHUIZEN, 26 Nov. W- 37700 kg Rode kool f 8.10—f 14.40; 10900 kg Gele kool f 4.40—f 5.30; 23200 kg Witte kool f 9—f 12.90; 875 kg Bieten f 8 en 100 kg Spruitkool f 59. geven e< Voor de in KLEINMEUBELEl o.a. Haai Damesfai Naaiboxe

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2