'aart. De wedloop tussen prijzen en lonen Minister Vos over Bidault brengt Ned. grenseisen ter tafel Weerbericht SCHUMAN vroeg en kreeg het vertrouwen ER Jr. Vrijdag 28 Nov. 1947 ,144ste Jaargang no. 222 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Inflatie moet voorkomen worden yANM AB EN VERRE Dodentrein in Indonesië 1 Maart a.s. begint de 46 arsestanten bezweken strijd Om de wereld- Kansen op Duitse eenheid stijgen Inval door drie gemaskerden titel schaken Alleen schaatsenrijders naar St. Moritz Nieuwe Amerikaanse torpedo De verkoop van goed kope groente Gaullist waarschuwt De »Brastagi« is verloren voor burgeroorlog Zelfs de Franse beul staakt Nederlandse boeren naar Canada EINDHOVEN everbaar: Geb. ƒ8.90 Geb. ƒ8.90 Geb. ƒ4.50 Geb. ƒ4.50 Geb. ƒ3.90 Geb. ƒ4.50 Geb. ƒ4.50 Geb. ƒ4.50 ,dig heeft of TERDAM-C. Bureaux Administratie Moordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht EEDACTIE Achterdam 20 - Tel. 2274 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma BSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.—elk woord meer 5 ct.. uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Ir. H. Vos, minister van Ver keer en Waterstaat, sprak Woens dagavond op een vergadering van de afdeling Amersfoort van de P.v.d.A. De minister memoreerde hoe in de laatste oorlogsmaanden „zwart" berekeningen werden ge maakt over de wederopbouw van ons land. Men kwam toen tot de conclusie, aldus de minister, dat het zes a zeven jaar zou duren vóór het levenspeil van 1938 zou zyn bereikt. Op sommige punten is het herstel snelle? gegaan, op andere punten trager door de in ternationale verhoudingen. Daar Nederland Duitsland als afzetgebied voor een groot deel heeft verlo-ren, is een omwente ling van onze industrie noodzake lijk. Ook de moeilijkheden in Indo nesië zag de minister als een han dicap voor het economisch her stel van ons land. Sprekende over de productie zeide de heer Vos, dat in 1945 slechts 40 van de normale arbeidsprestatie werd geleverd. In 1946 liep deze van 60 tot 80 pet. in 1947 tot 90 pet op. Nu telt ons land 10 pet. mensen meer dan in 1935. Hetgeen dus zeggen wil, dat ons levenspeil 20 lager ligt dan vóór de oorlog. Het opvoeren van ons pro- ductiepeil is dus een dwingende nood zaak. Het is, volgens de minister, niet voldoende duidelijk tot ons volk doorgedrongen, dat ons levenspeil is opgevoerd door buitenlandse hulp. Het verschil tussen in- en uitvoer is schrikbarend groot en loopt in de 1800 millioen gulden. Dit bedrag moet beslist van maand tot maand minder worden. Wanneer iedere Nederlander één procent per dag meer zou doen," al dus ir. Vos, „dan zouden wij een heel eind opschieten". De oproep tot ver- Een kilo schillen kan een halve liter melk opleveren, heeft de voorzitter van de Rotterdamse sectiehandel in levensmiddelen verteld. Hij laakte het, dat vele huismoeders nog niet de moeite nemen de schillen te bewaren. Waarschijnlijk zou er verbetering ko men, als men de schillen dadelijk bij de melkboer kon inruilen. In Finland staken de douanen. Zij heb ben zolang met hun handen in ander mans zakken gezeten, dat ze er blijk baar naar verlangden, die ook eens in hun eigen zakken te kunnen steken. Men heeft te Calais ontdekt, dat een daar verdwenen klok in Rijs- se! moest zijn, waar men haar in een Duitse barak als gong bij bokswed strijden gebruikte. Blijkbaar had men in Calais de klok horen luiden. Op de Rijksweg tussen Bodegraven en Woerden kreeg een ingenieur ban- denpech met zijn auto. Hij liet de wa gen staan, lifte naar Rotterdam en keerde met een takelwagen terug. Zijn auto was echter spoorloos ver dwenen. Je moet maar pech hebben! Zondagmiddag zal de Prins Bernhard-kapel tijdens de voetbal wedstrijd Blauw WitNeptunus een concert op het terrein geven. Er zul len dan dus drie groepen zijn, die op het veld zullen spelen. in Frankrijk is een medaille voor het Franse gezin ingesteld, bestemd voor vaders, die hun kinderen voorbeeldig hebben opgevoed. Het lijkt ons oVeri- gens momenteel in Frankrijk een gro tere prestatie om de' kinderen voor beeldig te voeden. In een Rot terdamse rijwielstalling werd :en clandestien slachthuis ontdekt. In totaal 1000 kg. vlees werd in beslag genomen. Wij weten niet, in hoeverre het hier varkensvlees betrof. Een rij wielstalling lijkt ons wel dé plaats voor zwijntjesjagers. In een mi litair hospitaal te Frankort ligt een couveuse-kindje, dat nog geen kilo weegt. De baby „maakt het uitste kend". Volgens ee'i Amerikaanse mi litaire arts zou men het kind in de palm van één ban' kunnen houden. Zoiets noemen wij nu „een licht ge- yal". Een onbekend man heeft in Den Haag een roofoverval ge pleegd in een glashandel. Hij sloot de eigenaar op in een muurkast na be dreiging met een revolver en ver dween met medeneming van een tas met tweeduizend gulden. Is dat nu glasschadv of niet? hoogde activiteit kan slechts dan ge daan worden, als de verdeling van het nationaal inkomen op behoorlijke wij ze geschiedt. Over de lonen en prijzen sprekend, zeide de minister: het is niet moeilijk om te zeggen: wij moeten naar hogere lonen. Men is er echter misschien drie dagen gelukkig mee. De lonen zijn beter te beheersen dan de prijzen, die door duizenden onder nemingen worden vastgesteld. Wor den de lonen en prijzen losgelaten, dan winnen altijd de prijzen de wed loop. In Amerika heeft men dit ge daan, met als gevolg dat daar de prij zen nu 30 hoger liggen dan een jaar geleden. Bij ons bleven zij onge veer op hetzelfde niveau. Loslaten van lonen en prijzen zóu regelrecht tot in flatie leiden. Waarschuwing aan ondernemers. De regering heeft getracht een systeem voor de oplossing van dit vraagstuk te vinden. Zo is het loon van de landarbeiders thans driemaal zo hoog als vroeger. De prijzen van de eerste levensmiddelen zijn laag ge houden en op het levensmiddelenpak ket legt de staat nog altijd 5 gulden per gezin toe, aldus de heer Vos. Over de sociale positie van de arbeiders sprekende, bracht minister Vos hulde aan het werk van de vakbeweging en hekelde de houding van een groot aantal ondernemers, die een goede prijspolitiek trachten onmogelijk te maken. De regering hoopt op vrijwil lige medewerking van de onderne mers en zo dat niet het geval mocht zi n, dan zal zij niet aarzelen tot het nemen van dwangmaatregelen. Spre ker ziet mogelijkheden tot medezeg genschap van de arbeider in het be drijfsleven. Behalve de politieke de mocratie moet ons volk ook rijp wor den gemaakt voor de economische democratie. De semaphore te IJmuiden is tijdens de oorlog geheel verwoest. De nood seinrichting welke thans wordt gebruikt zal men in het voorjaar afbreken. De semaphore komt dan weer op zijn oude plaats aan de voet van de vuur toren. Men zal dan eerst" echter de door de Duitsers gebouwde muur moeten afbreken. Naast de vuurtoren links ziet men een Duitse bunker waarop thans het station van de kustwacht is geplaatst. De Nederlands-Indische regering heeft gister de volgende mededeling verstrekt: „Op 23 November ver trok vanuit Bondowoso op Oost- Java een trein, o.m. bestaande uit een 3-tal goederenwagens met een transport arrestanten. Bij aankomst van de trein in Soerabaja (onge veer 13 uur later red. Aneta) ble ken 46 van de arrestanten te zijn overleden tengevolge van het ont breken van de nodige verzorging gedurende de reis. De regering heeft met leedwezen, afschuw en verontwaardiging van genoemde feiten kennis genomen. Naar de oorzaken van dit gebeuren is ter stond een gestreng onderzoek inge steld. Alle aansprakelijke personen zullen op voorbeeldige wijze gestraft worden. Enige arrestaties hebben reeds plaats gehad. Er zullen maat regelen genomen worden tot scha deloosstelling van de nabestaanden der slachtoffers". Jaffa's en sinaasappelen na Nieuv/jaar Kort na nieuwjaar zijn acht mil lioen kilogram Jaffa-sinaasappelen, aan gekocht in Palestina, in ons land te verwachten. Deze Jaffa's komen op de bon, zowel voor kinderen als voor volwassenen. In ons handelsverdrag met Spanje is aankoop tot veertig millioen kilo gram sinaasappelen begrepen. Hoewel op de Spaanse markt nog niet gekocht is en het van de prijzen afhankelijk zal zijn, of het totale kwantum zal worden afgenomen, kan men tussen Januari en April Spaanse sinaasappelen in de Nederlandse win kels verwachten. Ook deze vruchten worden gedistribueerd. Het restant van de Surinaamse si naasappelen, die thans te koop zijn. zal tot eind December vrij mogen worden verkocht. Daarna worden ook deze sinaasappelen gedistribueerd. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Georges Bidault, heeft in de bijeenkomst van de vier mi nisters gewaarschuwd tegen de ge varen, die een overbevolkt Duitsland oplevert. Bidault was de mening toe gedaan, dat er geen massa-overbren ging van Duitsers naar Duftsland meer moest plaats hebben, terwijl voorts de veiligheid van Duitslands buren gegarandeerd behoort te zijn. Aangaande eisen van de Benelux en Tsjecho-Slowakije was door de raad der vier ministers nog geen uitspraak gedaan. De eisen van België en Tsjecho-Slowakije zag hij als uiting van het streven om de grenzen tussen genoemde landen en Duitsland te rectificeren. De aan spraken van Nederland en Lu xemburg zjjn daarentegen hoofd zakelijk gebaseerd op de schade, die deze landen door toedoen van Duitsland in de oorlog hebben ge leden. Bevin legde de nadruk op het Britse verlangen tot vorming van een cen trale Duitse regering. Marshall gaf toe, dat het Britse plan als basis voor de discussie aan vaard diende te worden. Maar alvo rens hieromtrent eenstemmigheid was bereikt, kwam men over Duitslands Oostelijke grens met Polen te spre- pen. Daarbij traden wederom me ningsverschillen aan de dag. Zowel Bevin als Marshall richtte zich tegen de bewering van Molotof, die op het standpunt staat, dat de te Potsdam vastgestelde Oder-Neisse-grens tussen Duitsland en Polen definitief is. Vol gens de V.S. en Groot-Brittannië be treft het een voorlopige grens, waar omtrent ter vredesconferentie verder beslist moet worden. DUITSE REGERING TER VREDESCONFERENTIE. Molotof kon niet aeeoord gaan met de door Bidault voorgestelde commis sie voor de Duitse grenzen. Hij be schouwde deze. als prematuur. Bi dault vond daarentegen steun bij Bevin. Molotof deed de volgende voorstel len: 1. Men erkenne, dat de vorming van een democratische regering voor geheel Duitsland in overeenstemming is met de te Potsdam genomen beslui ten. 2. Men stelle vast, dat ter vredes conferentie een Duitse regering de gelegenheid zal hebben zich uit te spreken over het verdrag. 3. Men ga ervan uit, dat het vredesverdrag on dertekend moet worden door een Duitse regering en door een Duits parlement geratificeerd moet wor den. 4. De vredesconferentie zal "be staan uit vertegenwoordigers van China, Frankrijk, Groot-Brittannië. de Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten, alsmede van de landen, die aan Duitsland grenzen en de landen, die met Duitsland in oorlog zijn geweest. Molotof noemde daarbij negentien lan den, waartoe niet behoren Pakistan ei: Perzië, daarentegen wel Albanië. Dit laatste land wordt niet gesteund dooi Groot-Brittannië en de V.S. Marshall wenste de voorstellen der S.U. eerst te bestuderen, maar kon accoord gaan met de eis be treffende vorming van een Duitse regering, die het vredesverdrag zou moeten ondertekenen. Weersverwachting tot hedenavond: KOUD. In de ochtend op vele plaatsen lichte vorst en nevel of mist. La ter wisselend bewolkt. Overwe gend droog weer. Weinig wind. Iets kouder dan gisteren. Drie gemaskerde mannen, elk ge wapend met een revolver, hebben Dinsdagavond een inval gedaan in het huis van notaris L. J. Docter te Rumpt (Bet.) De notaris was met zijn echtgenote afwezig. Hun kinderen waren met de dienstbode thuis. Er werd gebeld, de dienstbode opende de deur, en zag drie mannen met mas kers voor zich staan. Zij hadden ieder een revolver in de hand. Eén ervan vroeg de notaris te spreken. Toen de dienstbode antwoordde, dat deze niet tnuis was, gingen de mannen het huis binnen. Zij onderwierpen laden en kasten in de huiskamer aan een on derzoek, doch namen niets mede. Zij begaven zich ook naar het kantoor van de notaris. Daar was echter alles op slot en de dienstbode kon de sleu tels niet te voorschijn brengen. Het drietal verliet daarna het huis eu vertrok met een luxe auto. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Sneeuw in België Woensdag zijn in geheel Oost-België grote hoeveelheden sneeuw gevallen. In sommige dorpen der Ardennen ligt de sneeuw 50 centimeter hoog. Op en kele plaatsen zijn de wegen zelfs on begaanbaar, tal van gehuchten zijn geïsoleerd. Op 1 Maart 1948 zal een begin gemaakt worden met het schaaktour- nooi om de vacante wereldtitel, die drie Russen, twee Amerikanen en on ze landgenoot Dr. Euwe elkaar zullen betwisten. De plannen om de eerste helft van dit belangrijke tournooi, waarop de ogen en oren van de ge hele wereld gericht zullen zijn, in ons land te houden, nemen thans vastere vormen aan. Naar bekend, heeft de FIDE, de wereldschaakbond, voor de organisatie der eerste tien ronden (er worden er twintig in totaal gespeeld) Nederland aangewezen. Als de financiële moei lijkheden kunnen worden overwon nen, zal het tournooi inderdaad in ons land plaats vinden. De door de FIDE aangewezen en als de sterkste schakers ter wereld geach te deelnemers zijn: de Russen Botwin- nik, Keres en Smislov, de Amerikanen Fine en Reshevsky en onze landgenoot Dr. Euwe. Ieder dezer spelers zal te gen de vijf anderen tweemaal met wit en tweemaal met zwart uitkomen, zo dat iedere deelnemer in totaal 20 par tijen zal spelen. De eerste 10 daarvan hoopt men dus in Amsterdam, de ove rige 10 in Moskou te spelen. In de zomer van het volgend jaar wordt in Stockholm een wedstrijd ge organiseerd voor de zóne-kampioenen. n„ k -+- Minister van Marine was het niet eens met Indonesië- politiek In de vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer Tilanus (CHU) gisteren vragen gesteld omtrent het orgamseerd voor de zone-kampioenen. eervol ontslag aan de heer Schagen van De 5 sterkste spelers van dit laatste Leeuwen als minister van Marine. Hij tournooi met de 5 „verliezers" van de vroeg hierbij o.m. of het ontslag ver- jn Maart a.s. te houden kamp om de band hield met de Indonesië-politiek wereldtitel zullen elkaar vervolgens der regering. De minister-president, dr. Beel, deel de mede, dat de ex-minister op eigen verzoek is heengegaan. Omtrent de marine-begroting bestond volledige overeenstemming. Inderdaad hangt de ontslagaanvrage van de heer Schagen van Leeuwen samen met zijn beoordeling van de situatie in Indonesië. Hoewel hijzelf Naar wij vernemen heeft 't bestuur het in 's lands belang niet opportuun Y£n het Nederlands Olympisch Comité m een dezer dagen gehouden verga- acht, dat nader op zijn motieven dering besloten, het organisatie-comité wordt ingegaan, kan wel worden ge- der Olympische Winterspelen te St. zegd, dat hjj zich in hoofdzaak be- Moritz te berichten, dat de delegatie j van Nederland alleen zal bestaan uit zwaard gevoelde door de omstandig- ,,u een aantal hardrijders op de schaats heid dat niet bij voorbaat een limiet met een maximum van vier, terwijl werd gesteld aan de tijd, gedurende als chef d'equipe zal optreden dr. ir. welke Nederland, rekening houdend A. F. van der Scheer, met de wensen van de Veiligheids- WeJke1 schaatsenrijders ten slotte zul len deelnemen, zal worden vastgesteld aan de hand van de trainingsresulta ten van de Nederlandse ploeg, die be gin December naar Noorwegen ver trekt om zich op de Olympische Win- vcivoigeiis in 1949 in het z.g. uitdagingstournooi bestrijden. De winnaar heeft het recht de wereldkampioen voor een titelwed- strijd in 1950 uit te dagen. raad, militair een afwachtende hou ding aanneemt. Naar gisteren te Washington werd bekend gemaakt, heeft de Amerikaan se marine in de afgelopen week voor de Atlantische kust der V.S. proeven met een nieuw type torpedo gehou den, waarbij vier vroegere Duitse duikboten zijn gezonken. Het Amerl kaanse departement van marine ver klaarde niets nader omtrent de tor pedo. terspelen voor te bereiden. De verkoop van goedkope groente van eerste kwaliteit, begint thans op gang te komen. Reeds zijn anderhalf millioen kg uien in omloop gebracht. Aan de Noord-Hollandse veilingen worden Ikool, peen en knolraap geblokkeerd, zodat zij slechts via de daartoe mede werkende kleinhandel zullen kunnen .mm Tm .inn WIMBLEDON IN 1948. We vinden het haast vanzelfspre kend in deze tjjd onze schoenen met allerlei lekkernijen gevuld te zien, maar vergeten maar al te vaak de enorme moeilijkheden die de Sint bij zijn tochten over de daken ondervindt. De directie van de Rotterdamse Lloyd deelt ons mede, dat zij heeft moeten besluiten alle pogingen, om 't motorschip „Brastagi", dat enige we ken geleden op een koraalrif aan de kust van Zuid-Oost Afrika strandde en daarna in brand geraakte, te bergen, op te geven. Het motorschip „Brastagi", een pas sagiers-vrachtschip, behoort tot de voor deze naoorlogse tijd nog nieuwe schepen. Het schip werd n.l. eerst drie jaar vóór de oorlog gebouwd. De regering van Schuman heeft vanmorgen vroeg met 322 tegen 186 stemmen het vertrouwen van de Franse Nationale Vergadering ten aanzien van haar program ter oplos sing van de stakingen gekregen. Heden zal een zitting van het ge hele kabinet worden gehouden om de anti-stakingscampagne van de re gering te bespreken. De Franse minister-president, die gisteravond aan de Nationale Verga dering het vertrouwensvotum voor zijn nieuwe regering verzocht, ver klaarde, dat de regering slechts in "t uiterste geval haar toevlucht tot ge weld zal nemen. Schuman zeide, dat de regering de staking, waarbij reeds 2.000.000 man betrokken is, van haar ergste gevolgen wil beroven door „met alle ter be schikking staande middelen de dien sten doorgang te doen vinden, die voor het leven van het land onmisbaar zijn". De minister-president stelde verde re onderhandelingen met de vakver enigingen in het vooruitzicht en ver klaarde, dat de regering eerst door overreding en daarna met gezag te werk zal gaan. Alle sabotagedaden zullen worden gestraft. „De regering zal al het mogelijke doen ten gunste van de arbeiders", zo verklaarde Schuman, doch hi* voegde er aan toe, dat zekere personen van de houding der arbeiders gebruik wil len maken. Hij waarschuwde „deze Desfourneaux, de Franse ciële beul, is gisteren ook staking gegaan. Hij weigerde ter dood veroordeelden te guil lotineren. Hij verlangt het salaris van afdelingschef in rijksdienst een toelage voor elk hoofd, hij doet vallen. offi- in een en dat worden verkocht. Zoals men weet kwam de actie „goedkope groenten" voort uit het ini- tiatief van de handel zelve. De klein handelaren, die zich bereid hebben verklaard aan de verkoop mede te werken, zijn, zoals bekend, verplicht een gedrukte prijslijst voor stapel- groenten in hun winkel op te hangen. De prijzen zijn per kilogram vastge steld. Te Ottawa is bekend gemaakt, al dus meldt Reuter, dat in 1948 10.000 Nederlanders (boeren en hun gezin nen) naar Canada zullen emigreren om op boerderijen te werken. Zo spoe dig mogelijk zullen maatregelen wor den getroffen de boerengezinnen een ucu geironen ae Boerengezinnen een gering besloten is de openbare orde eigen stuk land toe te wijzen. Dit aan- te handhaven. tal van 10.000 is onafhankelijk van FELLE AANVAL DER liet aantal 20.000 verplaatste perso- OPPOSITIE. nen, die Canada uit de Europese lan De voormalige communistische mi- den zal °Pnemeni nister van Arbeid, tevens leider van He Nederlandse regering heeft de metaalbewerkersbond, viel Schu- twee schepen gecharterd, die de reis man aan, daar deze naar zijn mening 18 maal zullen maken. De eerste de oorlog heeft verklaard aan de ar- groep wordt begin Maart in Canada beidersklasse. Meer dan een millioen verwacht metaalbewerkers, aldus spreker, zijn XI1 UJI» Xiju thans in staking. Een reeks commu nistische sprekers, die elk een der be langrijke vakbonden vertegenwoor digde, verhief in de Assemblée haar stem tegen Schuman. Allen verklaar den, dat de stakers niet zouden op houden, voordat aan al hun eisen vol- SMOKKELBENDE IN BELGIë GEARRESTEERD. De Belgische politie heeft te Phi- lippeville, bij Charleroi, vijftig perso nen gearresteerd, die er van verdacht worden betrokken te zijn bij 't smok- .uuiuai aan ai nun eisen voi-| lezijn dij t smok- daan was. Deze sprekers werden he-1 op 5, ,aa*van ver vig bestreden door de socialistische m ult Frankrijk, minister van Vervoer, Pineau. Hij be schuldigde de communisten van op hitsing tot sabotage en stelde hen ver antwoordelijk voor sabotage-daden. die, naar hij zei, hebben plaats gehad. Pineau werd herhaaldelijk door de communisten geïnterrumpeerd en moest met luide stem zijn rede vol eindigen. - -vDe onafhankelijke radicale afge- ophitsers en verklaarde, dat de re- vaardigde, Paul Giacobbi, lid van de Gaullistische parlementsfractie, die gisteren nog met de Gaulle heeft ge confereerd, verklaarde, dat het hui dige systeem van politieke partijen moet worden veranderd door nieuwe verkiezingen. Hierdoor alleen kan een burgeroorlog worden afgewend. Deze burgeroorlog staat voor de deur, aldus Giacobbi.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1