DE LIJDENSWEG VAN HET „VERGETEN LEGER" Gebrek aan initiatief, durf en fantasie kostten duizenden het leven G steren geen overeen stemming te Londen Weerbericht Aanvragen van kaarten voor Olympische Spelen Onrust in Palestina DinscJag 2 Dec. 1947 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Balfour's Belofte 23 doden bij vliegramp Den Haag voorgesteld als conferentiestad Rapport van pakketten commissie van het Ned. Rode Kruis Rumoer in het Franse parlement Onaangename verrassing Amerikaanse Senaat keurt hulpprogram goed Nieuwe prijsverlagingen Bureaux Administratie Moordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Tel. 2274 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma Amsterdam is weer voor enige tijd Residentie. H. M. de Koningin heeft voor enige tijd haar intrek genomen in het Kon. Paleis op de Dam te Am sterdam. BU aankomst inspecteerde onze Vorstin de wacht van de Studen ten Weerbaarheid. Gisteren hebben de vier ministers van Buitenlandse Zaken te Londen geen overeenstemming van betekenis bereikt. De besprekingen werden voornamelijk gevoerd over het al of niet consulteren van vertegenwoordi gers der toekomstige Duitse regering bij het opstellen van het ontwerp- redesverdrag. Tevens werd geen overeenstemming bereikt ten aanzien van de kwestie of, en in welk stadium een vredes verdrag door een centrale Duitse re gering zal worden getekend. Een Amerikaans voorstel over de wijze, waarop op de toekomstige vre desconferentie zal worden gestemd, werd, na door Marshall te zijn ge amendeerd, door Bidault en Molotof aangenomen. Bevin behield zich een oordeel voor. De ministers debatteerden lang over de kwestie, of de toekomstige Duitse grondwet zou moeten vermel den, dat alle bevoegdheden in handen zullen komen van een Duitse staat. Zij bereikten echter geen overeen stemming. Vliegtuig stortte op brug Een torpedio-vliegtuig van de Ame rikaanse marine is in de stad Washing ton neergestort. De piloot deed alle moeite een drukke brug te ontwijken, doch het toestel raakte de brug nog juist met een vleugel. Niemand werd ernstig gewond. TRUMAN MET VACANTÏE De perssecretaris van President Tru man, Ross, heeft aan verslaggevers meegedeeld, dat het nu vaststaat, dat Truman het plan tot hulpverlening op lange termijn niet op de speciale zit ting van het Congres zal indienen. De president zal met vacantie naar Flo rida vertrekken. Weersverwachting geldig tot helenavond: DEPRESSIE IN AANTOCHT. Geleidelijk toenemende wind uit oostelijke richting en hier en hier en daar nevel- of mistban ken. Toenemende bewolking met voornamelijk in het zuiden van het land plaatselijk sneeuw. Temperatuur in de middag op lopend tot om het vriespunt. Het publiek kan thans aanvragen iudienen om toegangskaarten voor de Olympische Spelen van 1948. Men moet eerst verzoeken om een voor lopig formulier, waarop het program is afgedrukt met allerlei bijzonder heden over de verschillende nummers en de toegangsprijzen, en dat samen met het officiële aanvraag-formulier verstrekt wordt door het Olympische plaatsbureau in het Wembley Sta dion. Complete bonboekjes, die toe gang verlenen tot elk nummer van iedere tak van sport, zijn verkrijg baar. Te zijner tijd zullen de aanvra gers bericht ontvangen of zij voor Kaarten in aanmerking komen, en zo ja voor welke, en hoe groot het be drag is, dat zij moeten storten. De kaarten zullen waarschijnlijk niet voor Mei of Juni beschikbaar komen. De prijzen der kaarten varieren voor de meest wedstrijden tussen twee shilling en twee guinjes. Het duurst zijn de doorlopende kaarten voor de finales der bokswedstrijden op 13 Augustus te Wembley. Ze kosten drie guinjes. De secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Abdoel Rahman Azzam Pasja, heeft Maandag medegedeeld, dat de raad van de Liga, waarin ze ven landen zitting hebben, op 12 De cember te Cairo bijeen zal komen, teneinde van mening te wisselen over het besluit der V. N. Palestina te verdelen in een Arabische en een Joodse staat. In de Arabische landen is hevig ge demonstreerd tegen Westerse instellin gen en de Verenigde Naties. Leuzen waren o.m. „Palestina voor de Arabie ren", „Weg met Engeland" en „Weg met de V. N.". Te Beiroet hebben „tien duizend studenten" stenen geworpen naar de gebouwen van de persdienst der Verenigde Staten (Usisen der Franse legatie. De Palestijnse Arabieren zullen he den een driedaagse proteststaking be ginnen en wachten op verdere instruc ties van het Arabische Hoge Comité. Officieel is bekend gemaakt, dat bui ten Damascus een jonge Jood twee keer in de hals geschoten is. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. De beide huizen van het Transjor- daanse parlement komen heden bijeen om de situatie te bespreken. Ook in Transjordanië wordt een driedaagse proteststaking gehouden. De Joodse leider dr. Chaim Weiz- mann heeft in Philadelphia verklaard, dat men bezig is verdedigingsmaatrege len in Palestina te treffen. Irak, zo zei hij, heeft iets, dat op een luchtmacht lijkt en één enkele bommenwerper zou grote schade kunnen toebrengen aan een onverdedigde stad zoals Tel Aviv. In drie of vier maanden zou de situa tie veranderd zijn. Engeland zal Woensdag of Donder dag bekend maken, wanneer het zijn honderdduizend man troepen uit Pa lestina zal terugtrekken. Dit zal zo on partijdig mogelijk geschieden. De Ara bieren hadden namelijk de vrees geuit, dat de Engelsen de Joodse gebieden het eerst zouden verlaten, waardoor de Joden zich zouden kunnen organiseren. Van welingelichte zijde wordt be weerd, dat Engeland Haifa bezet zal houden tot het laatste ogenblik. TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct., uitsluitend con tant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal 144ste Jaargang no. 226 Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Terwijl in Londen druk wordt ver gaderd over de toekomst van Duits land en Oostenrijk en de debatten der Grote Vier de aandacht van de gehele wereld op zich gericht houden, heeft de te Lake Succes bijeen zijn de algemene vergadering der Ver. Naties een besluit genomen, dat als een wereldhistorische gebeurtenis be schouwd moet worden. Met grote meerderheid van stemmen werd het door de Palestina-commissie ter tafel gebrachte voorstel: een verdeling van het Heilige Land in een Joodse en een Arabische staat met Jeruzalem als in ternationale stad, aanvaard. Daarmede is dan ten opzichte van de Joden de belofte van Lord Balfour betreffende de stichting van een „na tionaal tehuis" in Palestina ingelost, wel niet door Engeland zelf, doch wel tengevolge van Engeland's ten einde raad genomen beslissing zich uit Pa lestina terug te trekken. Tenslotte was het Beloofde Land in 1923 door de Volkenbond Engeland als mandaat gebied toegewezen. Na dit besluit van Londen zagen de Ver. Naties zich be last met de oplossing van het pro bleem, een probleem, dat voor de Brit ten een der neteligste was, dat zij ooit gekend hebben. De belangen die zij zo wel bij Joden als Arabieren te winnen of te verliezen hadden, waren en zijn zo belangrijk, dat men het een tegen het ander uitspeelde zonder een beslis sing ten voordele van een der partijen te durven nemen. Het aantal voorstellen om tot oplos sing van het Palestijnse vraagstuk te komen, is legio geweest. Het werd daarbij duidelijk, dat het niet daad werkelijk door te voeren was Joden en Arabieren in één staat onder te brengen. De ^verdeling van het land in ver schillende Joodse- en Arabische land schappen moet als de enige te vinden oplossing beschouwd worden. Wij kun nen op dit moment niet beoordelen of het ook de juiste oplossing zal zijn. De historie zal dit slechts kun nen bewijzen. Blijkens de eerste na het besluit der Ver. Naties binnenge komen berichten is dit door het me rendeel der Joden in Palestina en de rest van de wereld met gejuich ont vangen. Het is een eerste reactie en die is begrijpelijk na al hetgeen de Joden gedurende de laatste jaren heb ben moeten doorstaan, te beginnen met de talloze pogroms en onlangs nog voortgezet met de concentratie kampen op Cyprus en de geruchtma kende „Exodus"-tragedie. Wij begrij pen, dat deze mensen hun „lied der hope" zongen en hun ontroering moei lijk meester konden blijven.' Dat de Arabieren met deze gang van zaken minder instemmen, was reeds bekend gedurende de discussies over het thans genomen besluit. Het komt opnieuw tot uiting nu het voor stel een feit zal worden. De dreige menten zijn vele. Woorden als „af slachting op grote schaal", „het Na bije Oosten in vuur en vlam", bereid heid tot „opoffering van alles en een langdurige strijd" van de Arabische kant zijn waarschuwingen, die als het geluid van koud metaal klinken. Onwillekeurig gaan daarbij onze ge dachten uit naar de weerzinwekken de moordpartijen in het grensgebied van Pakistan en India na de verhef fing van deze gebieden tot dominions. Honderdduizenden doden vielen er eer van enige rust sprake zou zijn. Wij hopen, dat men deze gang van zaken voor ogen zal houden bij de uitvoering van het besluit ten opzich te van Palestina. Veel wijs beleid zal nodig zijn om de heftige gemoederen te bedwingen en de dreigementen tot woorden té beperken. In elk geval mogen wij deze beslis sing voorlopig als een positief resul taat op de debetzijde der Ver. Naties boeken. Balfour's belofte zal, zij het na decennia, ten dele althans, in ver vulling gaan. AD INTERIM. Naar te Belgrado wordt vernomen is een twee-motorige Douglas van de Joego-Slavische Luchtvaartmaat schappij de vorige week Donderdag in de bergen van Montenegro tijdens een sneeuwstorm verongelukt. Alle in zittenden 23 personen kwamen daarbij om het leven. De ramp is een van de ergste in de geschiedenis van het luchtvaartverkeer in de Balkanen het tweede ongeluk, waarbij de Joe goslavische Luchtvaartmaatschappij in een periode van tien jaar is betrok ken. Het plaatsvervangend hoofd der Ne derlandse delegatie bij de V. N., dr. J. H. van Roijen, heeft op een persconfe rentie te New York medegedeeld, dat Nederland Den Haag heeft voorgesteld als de plaats voor de volgende zitting der algemene vergadering. De Neder landse regering had de commissie der V. N., die een reis door Europa zal maken teneinde een keuze te doen uit de Europese steden, uitgenodigd, ook een bezoek aan Den Haag te brengen. Gisteren is voor publicatie vrijge geven het rapport van de commissie van onderzoek inzake het verstrek ken van pakketten door het Rode Kruis en andere instanties aan Ne derlandse politieke gevangenen in 't buitenland gedurende de bezettings tijd alsmede inzake het evacueren van Nederlandse gevangenen kort vóór en na het einde van de oor log. Wij ontlenen aan dit rapport het volgende: Uit de rapporten en getuigenverkla ringen blijkt, dat de Nederlandse krijgsgevangenen gedurende de oorlog wel Rode Kruis-pakketten hebben ont vangen, doch in mindere mate dan krijgsgevangenen van andere nationa liteiten. Be voedingstoestand van de Neder landse politieke gevangenen in de con centratiekampen was zeer slecht. Ne derlanders ontvingen zo weinig, dat dit aan duizenden het leven heeft ge kast. Opgemerkt moet worden, dat de Russen en de meeste Balkanbewoners nooit iets kregen. Na September 1944 werd de toe stand nog aanmerkelijk slechter. DE DODENLIJST. Het totaal aantal Nederlandse krijgsgevangenen in Duitsland be droeg ongeveer 10.500 personen, waarvan er 22 als vermist zijn op gegeven en 244 als overleden zijn ge registreerd. Het aantal over de grenzen afge voerde politieke gevangenen be droeg 28.935 waarvan als gerepatri eerd zijn vermeld 6872, overleden (voor zover geregistreerd 16.167 en nog als vermist staan opgegeven ma ximaal 300. Van de circa 140.000 Joden hier te lande werden er 110.000 naar het buitenland afgevoerd, waarvan slechts 6000 terugkeerden. Aan het begin van de dodenmars vertrokken op 21 April 1945 uit Sach- senhausen ongeveer 900 Nederlanders. Hiervan is het grootste deel onder weg om het leven gekomen. Tenslotte hebben van deze groep niet meer dan 236 het vaderland bereikt. DE CONCLUSIE. In een samenstelling van de resul taten van het onderzoek is de com missie van oordeel: 1. dat voor de hulpverlening aan de Nederlandse krijgsgevangenen zowel door het Nederlandse Rode Kruis te 's Gravenhage als door het London- cornmittee het N.R.K. en de Neder landse regering te Londen veel is ge daan om deze gevangenen van voed selpakketten en kleding te voorzien. 2. dat de resultaten van de hulpverle ning aan politieke gevangenen in het buitenland vanuit Nederland belang rijk beter hadden kunnen zijn, indien het toenmalige functionerend hoofd bestuur van het N.R.K. te 's Graven hage meer moed, initiatief en fanta sie had getoond door hulpverlening, ondanks alle tegenwerking der Duit sers, desnoods langs illegale wegen, toch door te zetten. 3. dat de Nederlandse regering te Lon den haar taak betreffende de zorg voor de politieke gevangenen en ge deporteerde Joden afgeschoven heeft op andere instanties, zonder er zich voldoende van te overtuigen, of deze taak naar behoren werd uitgevoerd. 4. dat het een grove nalatigheid van de Nederlandse regering te Londen en 't London-Comittee is geweest, dat tot Juni 1944 geen enkele maatregel, zelfs niet het registreren van aldaar beken de namen van politieke gevangenen en gedeporteerde Joden, was genomen cm de directe hulpverlening aan ge noemde gevangenen te organiseren, zulks in tegenstelling met andere na ties. 5. dat in de jaren 1944 en 1945 de ac tiviteit van de meeste officiële Ne derlandse instanties te Londen nog zo gering was, en eventuele toegezegde financiële hulp zo traag werd uitbe taald, dat iedere poging tot hulpver lening vrijwel tot mislukking gedoemd was. 6. dat het departement van Sociale Zaken en de onder dit departement ressorterende repatriëringsdienst door hun onvoldoende medewerking on danks de activiteit van enkele ambte naren er de oorzaak van zijn, dat. belangrijke kansen tot hulpverlening via Zweden door middel van evacua tie niet zijn benut. 7 dat de geringe steun, die de vluch telingen en gevangenen in onbezet Frankrijk en Spanje ontvingen, te wij ten was aan de onvoldoende belang stelling van de autoriteiten in Lissa bon en Madrid, van wie een zorgvul dige behartiging van de belangen van deze vluchtelingen en gevangenen had mogen verwacht worden. 8. dat de geringe hulpverlening aan politieke gevangenen en gedeporteer de Joden door middel van pakketzen- De Franse Nationale Vergadering is gisteren negen uren bijeen geweest in een rumoerige zitting, zonder dat zij aan het eerste artikel van het wetsontwerp tot bestrijding van sabo tage toekwam. Te midden van heftige debatten voegde de minister voor pensioenen en oudgedienden, de radicaal Mitterand, de communistische partijleider, Tho- rez, die hem in de rede viel, toe: „Houd uw mond, Thorez. U heeft juist vacantie gehad en dat hebben wij niet". Deze toespeling op het ver- bljjf van Thorez te Moskou bracht de communisten in beroering. Zij begon nen met de deksels van hun lesse naars te slaan, zodat de zitting moest worden onderbroken. Een andere communistische afge vaardigde, Calas, verklaarde, dat het leger moest weigeren orders te ge hoorzamen, „die tegen het volk ge richt" waren. De president van de kamer, Herriot, protesteerde, dat Calas' uitlating „een oproep tot mui terij" was en bij stemming besloot de vergadering Calas tijdelijk van de bij eenkomst uit te sluiten. De Prins Bernhard Kapel zal weldra ophouden te bestaan. In verband hiermede heeft de Prins Bernhard Kapel afscheid genomen van het Prinselijk Gezin. Bij deze gelegenheid werd de geit Miki aan de Prinsesjes geschonken, en Prin ses Margriet moest natuurlijk ken nis maken met het pleegjongetje van de Kapel, Jan Berhard Binan. Toen dezer dagen de vijver op het terrein van het marinehospitaal „Duin- rust" in Overveen moest worden uitge diept, kwamen de baggeraars tot de ontdekking, dat op de bodem niet min der dan 36 landmijnen en 4 granaten lagen. Deze ontdekking werd onmid dellijk gemeld aan de mijnenopspo- ringsdienst van de marine, die de ge vaarlijke voorwerpen naar veiliger oorden overbracht. De mijnen bleken alle scherp gesteld en volgens de des kundigen nog even gevaarlijk als toen zij te water werden gelaten. De vijver bevindt zich vlak bij de operatiezaal. ONTPLOFFING IN WAPENDEPOT TE RIO, Een militaireopslagplaats van wape nen en munitie in een buitenwijk van Rio de Janeiro is Zondagavond door een explosie geheel vernield. De ramp werd veroorzaakt door een locomotief, die door de muur van het depot reed. De Amerikaanse senaat heeft gisteren het 597.000.000 dollar om vattende program voor tussentijd se hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk goedgekeurd. dingen en de practisch geheel mis lukte hulpverlening door middel van evacuatie vanuit Zwitserland voorna melijk een gevolg zijn van de zeer on voldoende steun aan het particulier initiatief van de zijde van het Neder landse gezantschap en de officiële vertegenwoordiging van het London- committee van het Nederlandse Rode Kruis, welke instanties niet begrepen, dat zij alle prestige-overwegingen ter zijde hadden te schuiven en alle hulp hadden te aanvaarden, die hun spon taan geboden werd. 9 Dat alle bovengenoemde grotere en kleinere tekortkomingen vrij wel alle terug te brengen tot een te kort aan initiatief, durf en fantasieën een teveel aan formalisme en bureau cratie er de oorzaak van zijn, dat duizenden Nederlanders het leven hebben verloren, die, naar menselij ke berekening, bij tijdige hulpverle ning zouden zijn gered. 10. dat het noodzakelijk is, dat in de toekomst naast de internationale rege ling voor de verzorging van krijgsge vangenen, civiele geïnterneerden en gijzelaars ook een status tot stand komt voor de politieke gevangenen en de burgerbevolking. Om de watervoorziening van de stad Amsterdam veilig te stellen wordt momenteel een nieuw buizenstel gelegd vanaf Leyduin naar Amsterdam. Hier een buis die in het Spaarne te Haarlem gelegd moet worden. Sinterklaaspakketjes uit Indië De KLM-persdienst deelt ons mede: „Onze militairen in de Oost hebben een groot aantal Sinterklaas-pakketjes per KLM naar hun familieleden in Nederland gezonden, waarvan Zondag een gedeelte is gearriveerd, n.l. met de constellation „Nijmegen" en met 'n DC-4, in totaal met een gewicht van ruim 2000 kg, voor het grootste ge deelte bestaande uit thee, tabak en specerijen. Eerstdaags zal een regeling tot stand komen, waarbij de fiet sen industrie verplicht wordt een gedeelte van haar productie in standaard-fietsen te vervaardigen. Deze zullen dan voor heren f 108.25 en voor dames f 111.25 gaan kosten. De gemiddelde prijs voor alle fiet sen, inclusief die voor de zgn. scandaardfietsen, wordt met on geveer 10 pet verlaagd. Automobilisten zullen hun auto-ac cu's binnenkort 10 pet tot 20 pet. \oordeliger kunnen kopen. Auto-ac cu's worden voor het groot3te gedeel te geïmporteerd, doch een handels marge-regeling maakt een verlaging van de binnenlandse prijzen mogelijk. Voor kachels en fornuizen is een nieuwe prijsregeling ingegaan, waar door een gemiddelde prijsdaling van ngeveer 10 pet tot stand zal komen. Een aantal huishoudelijke gebruiks voorwerpen zal in prijs worden ver laagd. Metalen huishoudelijke artike len, zoals gascomforen, kachelonder delen en draadartikelen zullen onge veer 5 pet in prijs dalen. Door een wijziging in de handels- Kortingen voor de belangrijkste elec- trische huishoudapparaten, zoals smeltpatronen, straalkachels, wasma chines, strijkijzers, waterkokers, thee ketels, comforen, broodroosters, zak lantaarn-batterijen en stekkers kan, door het vaststellen van algemene maximum-prijzen, een prijsverlaging van 1050 pet worden verwacht.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1