Keren Overjassen 3 tfelipe Cnstuums KOSTER Siad m Omgeving. Sint Nicolaas doet zijn intocht P.T.T, versusVerzekeringsmaatschappij De Ringersfabriek in bezettingstijd Naar veiliger verkeer Heusden uit zijn dankbaarheid Maandoverzicht Nutsspaarbank Nieuwe inspecteur van politie benoemd Drukte in de haven DDD 2—HDC 3 Economische delicten Burgerlijke Stand Wie was de schuldige? Rusland in verleden en heden Bonnen halen De firma Bosta in een nieuw tehuis T ribunaal-uitsp raken Koninklijke onderscheiding Heiloo. Dirkshorn. Biljartkampioenschap Een veilige duikplaats Hensbroek. „De Opgaande Zon'' Donderdagmiddag om half twee hoopt Sint Nicolaas aan de Bierkade te. arriveren. Het was dit verheugen de bericht, dat de Sint Nicolaascom- xnissie van de Ned. Onderwijzersver eniging dezer dagen ontving. Dat betekent, dat de leerlingen van de openbare scholen Donderdagmiddag de grijze bisschop van de boot gaan halen, om hem met muziek voor op naar Het Wapen van Heems kerk te begeleiden, waar dan het feest voor de eerste en tweede klas sen gevierd zal worden. Tegelijkertijd wordt het St. Nic.- feest voor de kleuterscholen In de Harmonie gehouden. Wij verwachten, dat de Alkmaarse bevolking de Sint op hartelijke wijze za! verwelkomen. De route voor de optocht luidt: Bierkade, Limmerhoek, Laat, Boter- straat, Langestraat, Schoutenstraat, Breedstraat. Natuurlijk zal Sinter klaas het zeer op prijs stellen, als de bewoners van deze straten ter ge legenheid van deze Biyde Incomste de vlaggen uitsteken. Voor de leerlingen van de derde en vierde klassen zal het feest plaats vinden op Dinsdag 9 December, ter wijl de Alkmaarse onderwijzers op Donderdag 11 December het prach tige toneelstuk Roderik de Tovenaar voor de overige leerlingen ten tonele zullen voeren. Los van de anti-lawaai-campagne, die in Alkmaar gehouden worcit van 5-12 December (en niet, zoals wij gis teren meldden van 15-22 December) organiseert de KNAC, in samenwer king met de verkeerspolitie cn het permanent Anti-Lawaai-Comité een landelijke actie voor veilig verkeer. Deze actie zal in Alkmaar op 21 December beginnen, doch kan uitslui tend slagen met volle medewerking van alle weggebruikers. Rekening houdende met de weers omstandigheden en het kortere dag licht waarschuwt de KNAC 't motor- wegverkeer vooral voor slipgevaar en maant het aan tot afstand houden van andere weggebruikers en 't voe ren van een passende verlichting. Voetgangers behóren uit lijfsbehoud slechts op de rijbanen te komen om loodrecht en voorzichtig over te ste ken, vooral bij duisternis. Fietsers en ander langzaam rijverkeer kunnen meewerken door geheel rechts te hou den, door uiterste voorzichtigheid bij kruispunten en bij het oversteken dei- rijbanen zomede door de zorg voor 'n goede verlichting. Geen haast maar ook geen aarzeling in het verkeer! Het wennen aan het cpvolgen van de verkeersregels zal tot uitdrukking kunnen komen in minder ongunstige ongevallenstatistieken. De KNAC doet daarom nogmaals een dringend maar ook sportief be roep op het geweten, het gezond ver stand en het sociaal gevoel van alle categorieën van weggebruikers. In 't belang van het algemeen, van hun naasten en van zich zelf! Ter herinnering aan de hulp, door Alkmaar verleend aan de door oor logsgeweld zo zwaar getroffen ge meente Heusden, werd heden ter lin kerzijde van de hal in het stadhuis een gedenksteen geplaatst. De steen bestaat uit wit marmer met een donkere omlijsting en vermeld in gouden letters: Na oorlogs wreed geweld Na ramp en roverij Zond God ons uwe hulp Dra was ons leed voorbij. Dankbaar Heusden 1945 Naar men weet was door het ge meentebestuur van Vlijmen reeds eer der in dezelfde hal een grijs marme ren gedenkplaat met tekst aangebracht. In de loop der maand November werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 260.203,41 (v. j. f 301.875,26) en terug betaald f 249.220,67 (v. j. f 276.813,31) alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 10.982,74 (v. j. f 25.061,95). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal bij de aanvang van het jaar f 10.235.063,33, bedraagt thans f 10.252.601,06 (V. j. f 10.112.357,54). Het aantal in de loop van Novem ber nieuw uitgegeven boekjes be draagt 421 (v. j. 1044) waaronder 287 aan op school sparende kinderen (v. j. 819). Ingetrokken werden 97 (v. j. 97) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 24.455, bedraagt thans 25.598 (v. j. 24.405). Van dit aantal behoren 16.8751 (v. j. 15.844) aan personen of instel lingen te Alkmaar gevestigd; 5613 (v.j. 5598) aan personen elders woonachtig en 3110 (v. j. 2963) aan schoolspaar- ders. Onder de in November nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 19 (v. j. 17) voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eer ste inleg van f 1. In November bedroeg 't aantal pos ten van inleg 3458 (v. j. 3860), dat van terugbetaling 1662 (v. j. 2022) tezamen 5120 (V. j. 5882). De lediging in de loop der maand November van 281 spaarbusjes lever de een bedrag van f 3823,61 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 3731, bedraagt thans 3676. Met ingang van 15 December a.s. zal bij de gemeente-politie alhier als inspecteur van politie (ambtenaar van politie der 2e klassein dienst treden de heer W. van der Horst, tot dusverre ir. gelijke rang bij de gemeente-politie te Den Helder werkzaam. Sedert het vertrek van de heer Woortmeijer naar Amsterdam was deze vacature onvervuld gebleven. Het havenverkeer in Alkmaar is 'n factor, waarmede wel terdege rekening moet worden gehouden, en die in het economisch bestel van onze stad een voorname plaats inneemt. Over het jaar 1946 bijvoorbeeld be liep de tonnage in de Alkmaarse ha ven een totaal van 149.000 ton, dus bijna honderdvijftig millioen kilo gram. Dit komt dus neer op een week- gemiddelde van even minder dan 3000 ton. Met deze cijfers voor ogen zal 't duidelijk zijn, dat het havenverkeer in de afgelopen week wel bijzonder druk was. Achtentwintig schepen arriveer den, in totaal met een lading van 5150 ton, waaronder allerlei artikelen, steen, graan, kolen, olie, turf, tegels, om maar enkele te noemen. 5000 ton, dat is eens trein van 500 tien-ton spoorwagens! Deze vergelijking stelt het belang van de Alkmaarse scheepvaartbewe ging in een helder daglicht. Zondag speelde de damclub DDD 2 haar 2e competitiewedstrijd. Ook dit maal werd het een nederlaag n.l. 911. Zoals de uitslag doet vermoeden bleef de spanning er tot het eind toe in. Een gelijk spel hadden we zeker voor mo gelijk gehouden. Een volgende keer beter hoor DDD-ersU Het kan!! De ge detailleerde uitslag luidt: C. P. MooyboerP. Geus 11, P. de WijnA. B. van Ooijen 11, M. J. Langras Sr.L. Simonse 11, A. van LeeuwenA. Bekebrede 20, M. Lang ras Jr.F. Post 02, C. BijwaardP. J. Arends 20, C. J. HelderA. v. d. Sloot 20, R. HeldermanA. Ouwens 02, D. BruggemanP. Oost 02, A. VeenW.Ouwens 02. Totaal 911. Een a-sociaal element is door de politie aangehouden. Hij maakte er werk van periodiek bonkaarten van grote gezinnen aan te kopen. Hij is naar het huis van bewaring overge bracht. Een cafetaria-houdster werd aange houden wegens het kopen van een groot aantal levensmiddelenkaarten vi.a een handlangster. De bonnen werden voor hgar bedrijf aangewend. Tegen een caféhouder werd procesverbaal op gemaakt. Hij nam voor geleende geld bedragen levensmiddelenkaarten in on derpand aan. Ook tegen de personen, die de kaarten gaven, werd procesver baal opgemaakt. Dit gebeurde eveneens tegen een vrouw, die brandstoffenkaar- ten kocht. Geboren: Robertus M, zoon van J Janneman en G A Revers. Margaretha C, dochter van J A v Beusekom en C J M Stoop. Jan, zoon van J Middelveld en A Humme, Anna Cf dochter van J Kruijer en C H Smak. Marius, zoon van J P Kuijper en I Mantel. Jacob G, zoon van C Zwijnenburg en C Meuleveld Gustaaf K, zoon van G K van Wan- rooij en B A R van Harten. Eveline, dochter van J Biersteker en A Portegijs. Getrouwd: Pieter de Waard en Geertje Post. Matthias E Wentink en Wilhelmina P van der Riet. Overleden: Gertrude E Garrels, 90 jaar, weduwe van H J Vroom. Levenloos kind van G H Leen en A C Feijen. Levenloos kind van G Visser en P M de Moei. Doechina M Numan, 73 jaar, gehuwd met J K Bebingh. Meervoudige Kamer Voor de derde maal stond de PTT- chauffeur J. B. voor hetzelfde feit voor de balie. Ruim een jaar geleden had op de hoek van de Krusemann v. El- tenweg en 't kanaal een aanrijding plaats waarbij B. betrokken was, terwijl hij een wagen van de PTT chauffeerde. De andere wagen werd gereden door een dokter uit Den Helder, die met 'n behoorlijke snel heid, volgens de enige getuige, uit de richting Den Helder kwam. De wagen van de PTT kwam uit Alk maar en stak vóór de Kruzeman v. Eltenweg de rijbaan over om zich naar de garage van Klaver te be geven. Normaal zijn dit geen strafbare han delingen, maar de chauffeur van de PTT had de wagen van' de dokter niet zien aankomen, er hing een behoor lijke mist. De dokter had, ondanks dat hij verklaarde met zeer matige snel heid te hebben gereden, de PTT-wa- gen te laat opgemerkt, zodat een aan rijding het gevolg was. De personenauto werd gekraakt (vanwege de matige snelheid) en de vrouw van de dokter liep ernstige verwondingen op Enige maanden geleden kwam deze zaak voor de kantonrechter en de PTT-chauffeur werd tot f 6 boete ver oordeeld. Hierna zou de zaak zijn afgedaan als niet de PTT door deze veroorde ling zou zijn aangesproken voor de onkosten, voortvloeiende uit deze aan rijding. Bij de vorige behandeling voor de Meervoudige Kamer was de zaak aangehouden, zodat Dinsdagmiddag om 2 uur de laatste episode, althans voor de Alkmaarse Rechtbank, werd aan gevangen. De Officier bleef bij zijn eis van de vorige maal, f 25 of 10 dagen, waarna het woord werd gegeven aan de ver dediger van B. Mr. van Hoogenweegen zei. dat de achtergrond van deze zaak grotere belangen in zich hield als men ogen schijnlijk zou vermoeden en dat, bij een eventuele veroordeling van de PTT-chauffeur, er een onevenwichtig groot voordeel voor de Helderse dok ter zou ontstaan. Er zijn slechts twee getuigen in de ze zaak, t.w. één ooggetuige en de Ontvangen 45 punten 60 punten KLEDINGMAGAZIJNEN Langestraat 20-22, Alkmaar tweede getuige, de dokter, heeft zulk een belang bij de uitspraak, waaruit verdediger meende te mogen conclu deren, dat enkele feiten moeilijk zijn te controleren. Bovendien stond vast, dat B. zijn brandende richting-aanwij zer had uitgestoken en zeer voorzich tig de rijweg was overgestoken. Daar naast verklaarde de enige ooggetuige, dat de wagen, komende uit richting Den Helder, behoorlijk snel had ge reden. Een en ander was reden voor de verdediger om vrijspraak te verzoe ken. Dinsdagavond organiseerde de Volks universiteit de vierde en laatste avond ever Rusland in verleden en heden. De cursus werd gehouden door Dr. K E. O. Jahn, oud-rector aan de Uni versiteit te Praag. Dr. Jahn gaf een duidelijke uiteen zetting over de snelle vooruitgang van de industrialisatie in Rusland. Ver schillende factoren waren ;o,gins dr. Jahn hiervan de oorzaak o.a.: de ko lonisatie (inwendige); stijging van net bevolkingscijfer, einde 18e eeuw 15 millioen inwoners terwijl er thans ruim 200 millioen zijn; hét regerings systeem waardoor men een onbeperkte heschikkmg heeft over arbeidskrach ten. Naast graan, zijn en waren jacht en bosproducten, de voornaamste e::- port-artikelen evenals olie, welke men sinds het einde der 17e eeuw ook ex. porteert. Het export-cijfer tracht men ten koste van alles te handhaven, zelfs ten koste van het eigen volk. Eén van de grootste experimenten welke economisch en militair ooit was vertoond, was volgens spr. het ver huizen van de industrie uit Europees Rusland naar de Oeral. Dit experi ment was volkomen geslaagd doch de ze materiële prestatie is met veel menselijke offers betaald, welke vol gens spr. in verband met het wereld gebeuren misschien wel eens te recht vaardigen, doch uit het oogpunt van menselijkheid moest worden veroor deeld. Volgens dr. Jahn was de cultuur in Rusland vaak gsimiteerd uit het bui tenland en er was maar zeer weinig waaruit bleek dat de Russen op dit gebied iets eigens hadden gepresteerd. De moderne Russische componisten maakten hier wel een gunstige uitzon dering op. Namens de aanwezigen bedankte na afloop de voorzitter van de Volksuni versiteit Dr. Jahn voor zijn prettige en leerzame avonden. PROCESVERBAAL. Tegen een groot winkelbedrijf ter plaatse is procesverbaal opgemaakt voor het feit, dat men ertoe overgegaan was consumenten-credietbonnen aan te ne men voor goederen waarvoor dit niet was toegestaan. Ook werden niet gel dig verklaarde consumentencrediet- bonnen aangenomen. WOENSDAG Stedelijk Museum: Tentoonstelling Schil, dersprenten. DONDERDAG Dancing Harmonie, 1,30 uur: St. Nicolaas- feest Kleuterscholen. Wapen van Heemskerk, 2 uur: St. Nico- laasfeest le en 2e kl. L. O. Stedelijk Museum: Tentoonstelling Schil- dersprenten. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Zwevende gra. tie; tot 14 jaar onder geleide. Woensdag 2,30 matinée. Victoria Theater, 8 uur: Vrouw tegen vrouw; 18 jaar. Woensdag 2,30 matinée. BERGEN: De Rustende Jager: Gaslicht; 18 jaar. Een belangrijke Alkmaarse firma heeft vandaag haar gemetamorfo seerd bedrijf geopend. Zelfs ingewij den moeten zich even realiseren, dat de kèurige, moderne showroom, met de gladde parketvloer, de indirecte verlichting en de lichte wanden de zelfde ruimte is, waar eertijds de win kel van de fa, Bottemanne op de Laat was gevestigd. De heer Bottemanne asso cieerde zich vijf j'aar geleden met de heer Stadegaard en de nieuw gevorm de firma begon een hernieuwde acti viteit te ontplooien en na de bevrij ding relaties in het buitenland te vestigen. Langzamerhand begon de levering beter te lopen en thans heeft de firma Bosta in haar showroom weer een keurige expositie van haar artikelen, rubber, pakking en tech nisch glas. Voor de eerste twee arti kelen zijn vooral Amerika en Enge land de leveranciers, terwijl Thürin- gen het land van herkomst is voor g'azen artikelen als thermometers, peilglazen e.d. De deviezen, de kostbare deviezen, worden mede door deze transacties omgezet in waren, die voor de Neder landse industrie van groot belang zijn. Zelfs de her-export wordt door de firma Bosta behartigd, zodat hier mede de deviezen-balans wel zeer ge diend is. Gezien het feit, dat de firma haar clientèle (die nu in een moderne omgeving ontvangen kan worden) door het gehele land telt, is de meta morphose, die „Bosta" onderging al leszins gerechtvaardigd en zeker toe te juichen. Joh. A N de Oudorp, voorwaardelijke detentie met onder toezichtstelling door de Stichting Politieke Delinquenten en dr. Vaassen te Heiloo. J W te Purmerend (was vrij). Detentie vcor de tijd van één jaar en zes maan den. Komt nu vrij per lfi December 1948. Zij, wier familienaam begint met dt letters D en F zijn morgen, Donderdag 4 December, aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bon kaarten 802, schoenenbonnen en bonkaar ten voor a.s. en jonge moeders. De uitreiking vindt plaats in het uit reikingslokaal, Ridderstraat, van 9—12 en van 24 uur. Zelfverzorgers uitsluitend op Zaterdag 3 Januari 1948 De inwisselingsbon van bonkaart 713 meet afzonderlijk worden meegebracht, dus niet meer de gehele kaart. Aan de heer C. Eiles, gepension- neerd boekhouder van de lichtbedrij- ven alhier, die per 1 Mei j.l. de ge meentedienst heeft verlaten, na een ambtsvervulling van 50 jaar, is bij be sluit van H. K. H. de Regentes d.d. 17 November 1947, nr. 138, de ere-medail- le, verbonden aan de Oranje-Nassau- orde in goud toegekend. De medaille is in de vergadering van Burgemeester en Wethouders van 2 dezer, in bijzijn van de Commissie van bijstand voor de lichtbedrijven, uitgereikt bij monde van de lo. burge meester, de heer G. van Slingerland. Daarnaast voerden nog het woord de heren Leesberg, wethouder der licht bedrijven, en Sietsma, oudste lid der commisie van bijstand. De heer Eiles dankte geroerd voor de verleende onderscheiding en mede voor de vriendelijke woorden tot hem gericht. ST. NICOLAAS IN HEILOO GEARRIVEERD. Vol verwachting klopte het hart van de leerlingen der Ulo- en Openbare scholen toen gistermiddag de goede Sint in ons mooie dorp arriveerde. Dat de goedheiligman het deze keer uitste kend voor heeft met onze jeugdige in gezetenen bewees wel dat Hij niet al leen was verschenen voor bovenge noemde scholen, maar ook de Chr. scholen bracht hij reeds een bezoek. Volop is er gezongen en het was een heerlijk gebeuren al deze stralende kindergezichten te aanschouwen. Gis teravond was de goede Sint, even voor de grote bridge-drive van Sans Atout, in de vestibule van de Rustende Jager geweest en had daar vele tientallen prachtige prijzen voor de leden gede poneerd. Er is vol ambitie om ge streden. De drive slaagde schitterend en allen keerden voldaan huiswaarts. Wij weten niet of Hij Donderdag avond de raadsvergadering nog zal be zoeken op het Stadhuis, alhoewel en kele ingekomen stukken betreffende de schoorsteenbouw zich er uitstekend toe lenen Verder zal de Sint Vrijdag 'n bezoek brengen aan de R.K. scholen. Ook daar zal Hij zeker met vreugde begroet worden. Eveneens komt de Sint de Es- rerantoclubs een bezoek brengen om dan 's avonds zijn ronde langs de wo ningen te beginnen. Het jaarlijkse festijn heeft een aanvang genomen en 't is inderdaadvol verwachting klopt ons hart.... Zaterdag en Zondag zijn in café Supèr de wedstrijden gespeeld om het biljartkampioenscha- 4e klas libre, moyenne 12 voor het district Schagen. In de voorwedstrijden waren van de 83 deelnemers de 8 sterkste spelers ge plaatst, die nu om de hoogste titel heb ben gekampt. Het is een heel spannende strijd ge worden, waarbij in de laatste partij van P. HooglandL. Jonker pas de beslissing viel. Hoogland won dit duel met een prachtig moyenne van 3,94. Hierdoor kwam hij in matchpunten gelijk met Jonker, maar door een hoger moyenne werd hij kampioen. Na afloop werden de prijzen uitge reikt door de voorzitter van het dis trict Schagen, de heer J. Peetoom. De voorzitter dankte in de eerste plaats de vereniging „Krijt op tijd" voor de gast vrijheid en de heer Broersma als wed strijdleider. Daarna bracht hij een com pliment aan de heer Supèr, die het ma teriaal zo goed heeft laten opknappen. Verder deed het hem veel genoegen dat niet minder dan 6 van de 8 spelers promoveerden naar de 3e klas. De eindstand is als volgt: 511 203 19 2,51 10 224 13 2,02 10 225 1. P. Hoogland (Dirkshorn) 7 2 L. Jonker (St. Maarten) 7 454 224 13 3. A. Slikker (Kolhorn) 7 486 225 23 4 M. Nanne (Burgervlotbrug) 7 469 225 23 5. J. Slikker (Wieringerwaard) 7 487 233 12 6 C. Rozendaal (Warmenhuizen) 7 468 246 12 7. Joh. Zijlstra (Schagen) 7 501 237 11 8. L. Kamper (Burgerbrug) 7 377 225 12 2,51 2,02 2,16 2,09 2,09 1,90 2,11 1,54 Wü hoorden onlangs van illegale ztfde het verhaal van wat zich in de bezettingstijd in de chocoladefabriek aan de Noorderkade heeft afgespeeld. Het werd ons medegedeeld door een stadgenoot, die zich als illegale wer ker in die tijd zeer verdienstelijk heeft gemaakt en het spijt ons alleen, dat het te groot is om in extenso in de courant te kunnen worden opgenomen, zodat wij het tot de voornaamste bijzonderheden hebben moeten beperken. afdeling, die de directie noodgedwon gen had moeten aanstellen en die Toen in de Ringers-fabriek de voorraad cacaobonen door de on mogelijkheid van import onrust barend verminderde, geraakten vele arbeiders uit de productie en werd de directie voor de keuze gesteld de mannen het gevaar te laten lopen van naar Duitsland te moeten gaan of een ander emplooi voor hen te vinden. Natuurlijk werd het laatste ge kozen en zo kon men zich om streeks 1943 bij de firma Ringers in een speelgoedfabriek wanen. Bekende decorateurs zag men er ernstig gebogen over kistjes en cartonnen doosjes, waarvan dassen-, kousen- of boordendozen gemaakt werden. Toen de radio-toestellen moesten worden ingeleverd, namen velen ze mee naar de fabriek, waarbij tiental len toestellen onder de cacao verdwe nen. Enige werden zo opgesteld, dat men gemakkelijk kon luisteren en als er prominente Nederlandse figuren voor de B.B.C. spraken, verdwenen er telkens weer arbeiders naar een fabrieksgedeelte, waar zij geen bood schap hadden, omdat daar toch niet gewerkt werd. Een dier toestellen stond in het kantoortje van mej. E. Ringers en de leidster van de »»eiale vanwege haar Duitse relaties door niemand vertrouwd werd had de oraangename gewoonte steeds naar het kantoortje te lopen, als de Engel se zender „op -en pitje gezet" was. Toen bleek, dat zij dit kantoortje door een handig opgesteld spiegeltje voortdurend bleef bespieden, werd het loketraampje „per ongeluk" in scher ven geslagen en met carton afgeslo ten, zodat de spionne tot non-activi teit werd gedwongen. Schuilplaatsen in de fabriek. Toen het te riskant werd voor jonge mannen om zich o-. straat te ver tonen werden er met voorkennis der directie schuilplaatsen ge maakt, waarin ze bij eventuele raz zia's konden onderduiken. In de schuilplaats bij het magazijn was een inboedel met stoelen, fauteuils en een divan opgeslagen, waarop de duikers ongestoord konden slapen. De meest onvindbare schuilplaats v/as die in de machinekamer. Via een luik verdwenen daar de jonge arbei ders en kwamen in een kelderruimte, waar grote bossen stroo een nacht verblijf mogelijk maakten. In het kantoortje op de pakzaai sliepen een aantal onderduikers. Tegen bedtijd werden in de grote schuilplaats ma trassen en dekens te voorschijn ge haald en de illegale werker, die ons deze gegevens verschafte, vertelde er bij, dat n\e"n niet ging slapen als er op een oude, daar aanwezige speeld/v/ met eerst een slaapliedje was afge draaid. De avonden werden in die kelder doorgebracht met kaarten en zingen, al waren de liedjes dan ook van die aard, dat men ze niet in een select gezelschap kon laten horen. Elke avond werd naar de Engelse zender geluisterd, waarna de heer Th. Rin gers telefonisch van het laatste nieuws op de hoogte werd gebracht. Belangstelling voor motcren en machines. In December '44 bleek, dat de Duitsers zich in het bijzonder voor motoren en machines gingen interes seren. Een achttal onderduikers be gon onmiddellijk verscheidene waarde volle eleetromotoren van haar plaat sen te halen en lieten die in de fabriek onderduiken. Niemand van deze mensen had enig technisch in- z-cht, maar met grote Westontakels, die men op goed geluk aan de zolder balken bevestigde, werden de moto ren, welke ruim een ton per stuk wo gen, van haar voestukken gehesen en verborgen onder grote partijen schoolbanken, welke de Duitsers daar hadden opgeslagen. De directie ortkende daarna categorisch ooit een brief over vordering van machines te hebben ontvangen. Centrale keuken. Begin 1944 werd in de Ringers-fa briek een centrale keuken gevestigd, v aardoor vele arbeiders voor de tocht naar Duitsland gespaard bleven. In deze keuken is hard gewerkt om de Alkmaarse burgerij elke dag van warm voedsel te voorzien. Natuurlijk moesten er vele maat regelen worden genomen, zonder dat liet minder betrouwbare personeel ut Duitsers en de N.S.B. hadden er hun uitkijkposten geplaatst daar van iets te weten kon komen. Waarschijnlijk vermoedden zij wel, cat er iets „niet in de haak" was en verscheidene malen werd de directie oi minder prettige wijze door onge wenste medewerkers en hun familie leden aangeblaft, maar er viel niets te bewijzen. Nieuwe voorzorgsmaatregelen. Toen einde 1944 de razzia's ernsti ger vormen aannamen, werd in een der fabrieksvleugels naast de bestaan de duikplaatsen een nieuwe schuil kelder gemaakt, die in geval van ncod plaats zou kunnen bieden aan ongeveer veertig mannen, die on der de hoede van een magazijnchef werden gesteld. De glazen wanden werden met -tapels kisten tot de zoi- oei gecamoufleerd en daarna werd er ribcarton gespannen, zodat geen sprankje licht naar buiten kon arln- g'en. De toegang tot deze rijkelijk van stroo voorziene ruimte werd gebarri cadeerd door een grote stapel ledige kisten en dozen met reclamemate riaal. Het was heel moeilijk in dit hol te komen, waarin men met een lad- oer moest afdalen, die weggetrokken kon worden, waarna de deur wero gi sloten. De dagelijkse schuilplaats was een grote kast, waarvan de ingang door een daar tegenaan geschoven kast verborgen was. Zo nu en dan werden er oefeningen in verdwijnen gehouden en bij on raad zou er alarm worden gemaakt. Hoe nodig deze schuilplaats was, sou spoedig blijken. (Slot volgt.) De getallen zijn resp.: de gespeelde partijen, gemaakte caramboles, beurten, hoogste serie, algemeen gemiddelde, matchpunten. Tot besluit demonstreerden de heren Peetoom en Feeke aan de spelers, dat ze, hoewel ze goed speelden, toch nog 't een en ander kunnen bijleren. Deze heren maakten n.l. in 11 beurten resp. 250 en 227 caramboles. De tweede avond in dit seizoen van „Ontwikkeling en Ontspanning" mocht zich in een nog grotere belangstelling verheugen dan de eerste. Het was thans de heer M. Hemmer te Beemster die, na een toelichting op de schrijvers figuur Herman Heijermans te hebben gegeven, 't toneelwerk „De opgaande zon" bracht. In dit stuk is de strijd uitgebeeld van de kleine zakenman, die onder de voet wordt gelopen door het groot-kapitaal van 't warenhuis. Op zeer duidelijke en gevoelvolle wijze heeft spreker de verschillende perso nen naar voren gebracht. De voorzit ter, de heer Koppenol, bracht de heer Hemmer warme dank voor het gebo- dene en sprak de hoop *uit hem nog eens bij „O. en O." te zien. Het plaatselijk zangkoor o.l.v. de neer N. Pluister vulde op verdienstelijke wijze de pauzes. De heer J. de Vries te Hensbroek ontving als dichter van het openings lied, dat deze avond voor de eerste maal gezongen werd, een fraaie plant. In z'n sluitingswoord wees de voorzit ter op de betekenis van de derde avond, die in Januari gehouden zal worden, waarop de heer Kohnert uit Alkmaar over „Atoom-energie" zal spreken.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2