Koning LEOPOLD moet wachten Donderdag 11 Dec. 1947 144e Jaargang No. 234 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Grote meerderheid voor Spaak Duidelijke taal van Marshall Weerbericht Birma onafhankelijk Rapport-Cleveringa wordt gepubliceerd Italianen willen op Amsterdam vliegen Inventarisatie van aardappelvoorraad Handgranaat in postpakket Verklaringen op de Renville Prijsverlaging sigaretten en tabak Weer bonnen voor restaurants Nieuwe Bonnen Volgende week een extra snoepbon Ministers Beel, Drees en jonkman naar Indonesië Nader persoonlijk contact AMERIKAANSE PERS PROTESTEERT Terugbetaling verhoging kolenprijs Bureaux Administratie Moordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Tel. 2274 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma ALKMAARSCHÏ COU TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.—, elk woord meer 5 ct„ uitsluitend con tact. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag in de Belgische Kamer het debat over de koningskwestie ge houden. Nadat Buset (socialist) zijn inter pellatie had ingediend en getuigd had van de hechtheid van de socialistische partij aan de parlementaire monarchie en de verknochtheid aan de prins-re gent, zeide hij, dat wanneer de Ka mer het vertrouwen aan de regering zou ontzeggen, de socialistische partij vastbesloten is haar medewerking niet aan een andere ministeriële formatie te verlenen. Spreker is van oordeel, dat eerst in 1948 een oplossing voor het koningsprobleem gevonden kan worden. In ieder geval, zo zegt hij, is het standpunt, dat de socialistische partij heeft ingenomen, onherroepelijk. Buset besloot zijn toespraak met er bij de aanwezigen op aan te dringen hun vertrouwen in het beleid van mi nister Spaak uit te spreken. Na Buset beklom Spaak het spreek gestoelte. Spaak gaf verslag van zijn correspondentie met de koning en is van mening, dat hier politieke menin gen tegenover elkaar staan. Het ant woord, dat de Koning hem gegeven heeft, was weliswaar niet ijl elk op zicht bevredigend, maar evenmin ge heel af te wijzen. Spaak is van opinie, dat de Koning te goeder trouw is ge weest. Hij (de Koning) heeft zelfs ge loofd zijn land van nut te zijn, maar hij heeft daarbij de grondwet slecht geïnterpreteerd en een andere opvat ting dan wij gehad aangaande onze plichten tegenover onze gealliëerden. Namens de katholieke fractie bracht de heer De Schrijver de minister-pre sident hulde voor zijn pogingen tot bijlegging van het conflict. Hij be treurde, dat de regering nog niét rond uit en openlijk heeft verklaard, dat de koning juist heeft gehandeld. De communistische spreker be schouwde de koningskwestie als afge daan: Leopold IH kan alleen nog over de katholieken regeren. De liberale af gevaardigde drong namens zijn fractie, aan op de opvolging van koning Le opold door zijn zoon, kroonprins Bou- dewijn. Marshall (V.S.) heeft gisteren op de bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken te Londen de Sowjet-TJnie ronduit gezegd, dat 't onmogelijk is een duidelijk beeld te krijgen van de Duitse economie, wanneer de Sowjet-delegatie geen duidelijk antwoord geeft inzaketde kwestie der herstelbetalingen uit de lopende productie. Molotof (S.TJ.) stelde toen voor de discussie over de Britse voorstellen in deze kwestie uit te stellen. Het Britse voorstel luidt als volgt: „totdat Duitsland's economie in even wicht is gebracht en totdat de door de besturende mogendheden voorgescho ten sommen zijn terugbetaald, moet men Duitsland de eis niet stellen, her stelbetalingen te verrichten uit de lo pende productie of uit voorraden". Volgens Marshall zou het program ma der. herstelbetalingen uit de lo pende productie slechts op een van de volgende twee manieren ten uitvoer gebracht kunnen worden: 1. De V.S. betalen deze herstelbeta lingen, waar Amerika niet voor te vinden is. 2 De Duitse levensstandaard zo sterk verlagen, dat Duitsland niet alleen een haard van onrust in het hart van Eu ropa zou worden ,doch het herstel van ie Duitse vredeseconomie en dienten gevolge het herstel van Europa voor onbepaalde tijd, zo niet voor goed vertraagd zou worden. SCHERVEN BRACHTEN GEEN N GELUK. Dinsdagmiddag botste een grote vrachtauto, beladen met zes duizend lege flessen, te Zenderen tegen een geparkeerde wagen. De botsing was zo hevig, dat de gesloten laadbak van de trailer werd gerukt en met een smak op de straatweg terecht kwam, De fles sen werden scherven. Twee arbeiders van een wijncentrale uit Almelo, die het transport begeleidden, werden ern stig gewond naar het ziekenhuis të Al melo overgebracht. Weersverwachting geldig tot Don derdagavond. RUSTIG WEER. Enkele overdrijvende wolkenvel den. Op vele plaatsen nevel of mist. Weinig wind. Iets kouder dan gisteren. De Belgische Kamer heeft vervol gens met 152 tegen 32 stemmen de motie van vertrouwen goedgekeurd, welke de regering had gesteld met betrekking tot haar beleid in de Koningskwestie. De koninklijke commissie van het Britse parlement heeft bekend ge maakt, dat de Koning zijn goedkeu ring heeft gehecht aan de wet op de onafhankelijkheid van Birma. Hierme de is Birma, na ongeveer een eeuw door de Britten te zijn bestuurd, een souvereine, onafhankelijke republiek geworden. Bij de overdracht van de macht, die op 4 Januari zal geschie den, zal Birma het eerste land zijn, 'dat uit het Britse gemenebest treedt, sedert de V.S. in 1776 hun onafhan kelijkheid proclameerden. Naar „de Volkskrant" uit goede bron verneemt heeft de ministerraad in zijn vergadering van Maandag j.l. beslo ten, het veelbesproken rapport-Cleve- ringa voor publicatie vrij te geven. Dit rapport handelt over de houding van verschillende Nederlandse diplo matieke vertegenwoordigers in de niet- bezette landen tijdens de laatste oor log. Het besluit van de ministerraad zou een gevolg zijn van de grote drang, die van verschillende kanten op de regering werd uitgeoefend om tot publicatie over te gaan. Hoewel 't juiste tijdstip dezer publicatie nog niet bekend is, kan deze op korte termijn worden tegemoet gezien. De Italianen trachten weer een plaats te gaan innemen in de inter nationale burgerluchtvaart. De Italiaanse luchtvaart maat schappij „Alitaliia" (Aeroline Italia ns Internationale), wier aandelen voor veertig procent in handen zijn van de British European Airways, heeft thans haar programma bekend gemaakt. De Italianen hopen o.a. een lijn van Rome naar Amsterdam te openen met tussenlandingen te Mi laan en Brussel. Teneinde een zo goed mogelijk over zicht te verkrijgen van de consumptie aardappel-positie, zal in de periode van omstreeks 10 tot 20 December a.s. door de provinciale voedselcommissarissen een inventarisatie worden gehouden van de nog bij de telers aanwezige ver kochte en onverkochte voorraden con sumptieaardappelen. De in de noordelijke provincies bij fabriekstelers aanwezige voorraden zullen door het bijkantoor van het Be drijfschap voor Aardappelen te Veen- dam worden opgenomen. Een wel zeer merkwaardig geschenk heeft een Bredase dienstbode gekregen. Zij ontving een postpakket uit Ooster hout, dat volgens een nader onderzoek daar is aangeboden door een meisje van circa 10 jaar. De dienstbode ver trouwde het pakje niet erg en bracht het ongeopend naar de politie, die er bij opening een.... handgranaat in vond, die gemakkelijk zou kunnen ont ploffen. Als verdacht van de verzending van dit pakje is door de politie reeds iemand aangehouden. Het onderzoek wordt voortgezet. AMERIKAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een C 54-toestel, dat vermoedelijk van de Azoren of Groenland is opge stegen, is in een ontoegankelijk ge bied op New-Foundland, by Goose Bay, neergestort. Er waren tekens waargenomen van overlevenden en men verzocht helicopters te zenden om hen te redden. Het verongelukte toestel kon 45 personen bevatten. Het bad echter 29 personen aan boord, GEORGE MARSHALL, de Amerikaanse afgevaardigde op de conferentie der Grote Vier te Londen, reikt Molotov de hand tijdens een lunch in de Russische am bassade te Londen. Lachend kjjkt de heer Wysjinsky toe. Het gebeurde in Amerika In Texas werd de piloot W. B. Meyers bij een landing uit het vliegtuig geslingerd. Het toestel vloog onbemand verder'en bleef 2 uur en 20 min. in de lucht. "We gens- benzinegebruik daalde het uit zichzelf en liep bij deze lan ding slechts geringe beschadigin gen op aan het landingsgestel en de vleugels. De piloot, die bij de eerste landing uit het vliegtuig geslingerd werd, brak zijn rugge- graat. Joegoslavische overeenkomst met Engeland opgezegd De Joegoslavische regering heeft de Britse ambassade te Belgrado op de hoogte gesteld van het besluit, de overeenkomst betreffende ver plaatste personen op te zeggen, omdat „de Britse regering haar niet is nagekomen". Het communistische blad Borba schrijft hierover: „Na twee maanden is nog niet een „verplaatste" Joego slaaf gerepatrieerd en niet een ver rader aan de Joegoslavische autori teiten uitgeleverd". Overheidsdiensten op 27 December gesloten Naar het A.N.P. verneemt, zullen de Rijksdiensten op Zaterdag 27 De cember gesloten zijn, maar zal de verloren werktijd moeten worden in gehaald door in de daaropvolgende week een half uur dagelijks langer te werken. Aan de provinciale- en gemeentebe sturen zal worden verzocht eenzelfde gedragslijn te volgen. Wat de P.T.T. betreft zullen expeditie en bestelling normaal worden uitgevoerd. Volgens een communique van de commissie voor goede diensten heeft deze commissie in de vergadering, welke gistermorgen op de Renville met de delegaties werd gehouden, de ver klaringen van de beide hoofden der delegaties inzake hun standpunten ge hoord. De commissie voor goede dien sten zal heden met elke delegatie af zonderlijk informele besprekingen voeren. De Renville is gistermorgen van de boei los geslagen, waarbij de kabel in de schroef verward raakte. Slechts na veel moeite slaagde men erin het schip weer vast te leggen. EINDE LUCHTREIS OM DE WERELD VAN EVANS EN TRUMAN. Clifford Evans en George Truman.de twee voormalige piloten van de Ame rikaanse luchtvloot, die 9 Augustus in New Jersey voor een vlucht om de wereld in twee „Fiper Cub"-toestellen van 100 pk zijn opgestegen, hebben gis teren hun tocht voltooid. Door verandering in het systeem van grondstoffen-distributie is het mogelijk geworden de prijzen van de sigaretten en kerftabak in de naaste toekomst te verlagen. Door medewer king van de betreffende industrieën zal deze verlaging dusdanig geschieden, dat practisch alle bestaande merken 'n prijsklasse omlaag gaan. Dit betekent, dat een pakje sigaretten van 84 cent straks 72 cent gaat kosten; van 72 cent zal 60 cent worden; van 60 cent zal 48 cent worden en van 48 cent zal 42 cent of minder worden. Een dienovereen komstige verlaging zal de prijs van een pakje pijptabak en shag ondergaan. Si garetten tegen de verlaagde prijzen zullen omstreeks het tijdstip, van de eerste bonaanwijzing in Februari ver krijgbaar zijn. Naar wij vernemen zijn maatrege len in voorbereiding om maaltijden in restaurants e.d. weer op de bon te brengen, Aan vreemdelingen zullen speciale coupons worden uitgereikt, waarop zij gedurende hun verblijf in ons land maaltijden in restaurants kun nen krijgen. Het zal echter nog wel enige tijd duren, voordat deze maatre gelen in werking treden, daar hier voor verschillende wijzigingen in de distributie noodzakelijk worden. Een datum waarop men voor maaltijden in restaurants e.d. weer bonnen moet in leveren kon men ons derhalve niet noemen. Brandstoffenbon ongeldig Het C. D. K. deelt mede, dat bon 75 BV der brandstoffenkaart TA 707 na 13 December a.s. niet meer geldig zal zijn. Deze bon is destijds aangewezen voor drie eenheden vaste brandstof fen. Geldig tot en met 27 December a.s. BONKAARTEN KA, KB, KC 713 055 Algemeen 750 gram, suiker, boter hamstrooisel, enz., of 1500 gram jam, stroop, enz., of 750 gram ver snaperingen. 053 Algemeen 250 gram zachte zeep. 052 Algemeen 2000 gram bro-d (gel dig t.ir 20 December). 050 Algemeen 1 ei. 044 Reserve 800 gram brood (geldig t.m. 20 December) 045 Reserve 250 gr. citroenen (reeds aangewezen voorinleve- ringsbon) 047 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 20 December). BONKAARTEN KD, KE 713 555, 556, 557 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel, enz., of 500 gram jam, stroop, enz., of 250 gram ver snap -ingen. 553 Algemeen 500 gram zachte zeep. 552 Algemeen 800 gram brood (geldig t.m. 20 December) 550 Algemeen 1 ei. 544 Reserve 400 gram brood (geldig t.m. 20 Dec. 546 Reserve 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH 713 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1015 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop, enz., of 250 gram ver snaperingen. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ., QA, QB, QC 711 T-01, T-02 Tabak 1 rantsoen sigaretten of kerftabak. T-03 Tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. T-01 Versnaper. 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boterh.strooi- sel enz., of 400 gram jam, stroop enz. T-03 Versnaper. 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boterh.strooi- sel enz., of 200 gram jam, stroop, ehz. Naar de Nw. Haarlemse Crt ver neemt, komt er op 18 December a.s. 'n dubbele bonnenlijst, n.L die van 18 26 December en van 26 December1 Januari. In deze bonnenlijst komt een extra snoepbon van 200 gram en een bon voor slaolie voor. In Januari komen er geen aparte bonnen meer voor harde zeep en was- poeder, maar slechts een bon waarop naar keuze harde zeep of waspoeder gekocht zal kunnen worden. Het smaakje aan de melk Naar aanleiding van klachten, welke de laatste tijd door het pu bliek worden geuit over de smaak van consumptiemelk speciaal in de provincies Nrd.-Holland, Zuid- Holland en Utrecht, herinnert de afdeling voorlichting van het Mi nisterie eraan, dat tengevolge van de langdurige droogte de melk productie zeer belangrijk beneden de verwachtingen is gebleven. Teneinde in de distributiebehoef te te kunnen voorzien, is het on vermijdelijk, dat nu en dan melk met een afwijkende smaak, ten gevolge van 't gebruik van melk poeder, in consumptie wordt ge bracht, wat bij een normale pro ductie niet zou geschieden De voedingswaarde van de melk wordt door een en ander evenwel niet beïnvloed, aldus genoemde voorlichtingsdienst. Maarschalk Tito bjj zijn aankomst voor een driedaags bezoek aan Boedapest. Gedurende het bezoek werd door Maarschalk Tito en door Lajos Dinnyes een verdrag van wederzijdse bijstand en vriendschap tussen Joegoslavië en Hon garije getekend. Naar het A.N.P. verneemt zijn de ministers Beel, Drees en Jonk man voornemens binnenkort zich voor besprekingen naar Indone sië te begeven. De noodzaak is gebleken om het algemeen regeringsbeleid ten aan zien van het Indonesische vraag stuk door nader persoonlijk con tact te toetsen aan de thans in In donesië heersende verhoudingen en na kennisneming daarvan ter plaatse e« .na overleg met de be trokken instanties daar te lande dat "beleid nader te bepalen. Tegen invoerbeperking van onze bollen De „Washington Post" schrijft: „Terwijl vele leden van het Congres eisen, dat de verarmde landen van Europa stappen nemen om zichzelf te helpen, ziet Nederland zich gesteld voor het gevaar door een Amerikaan se maatregel belemmerd te worden in zijn pogingen om hieraan gevolg te geven. De toekomst van de Neder landse export van bloembollen en sierplanten naar Amerika, welke ex port zijn voornaamste middel is om Amerikaanse dollars te verdienen, hangt grotendeels af van de beslis sing, die het Amerikaanse Departe ment van Landbouw zal nemen met betrekking tot de beperking van de invoer van deze producten onder het voorwendsel het binnenkomen van plantenziekten in de V.S. te verhinde ren. Na de „Hearings", die onlangs over deze kwestie zijn gehouden, over weegt het Departement thans hoever het kan gaan bij de uitoefening van zijn nieuwe bevoegdheid, die het con gres in zijn laatste zitting heeft goed gekeurd. De Nederlanders, die reeds sedert 1880 bloembollen naar Ameri ka exporteren, verkeren door deze kwestie in verlegenheid. Zij aarzelen voort te gaan met hun na de oorlog uitgewerkte plannen om de bloem bollenteelt uit te breiden, zo lang zij niet weten, of deze producten al of niet van invoer in de V. S. zullen wor den uitgesloten. Wanneer dit geschiedt, zal de gehele Nederlandse economie hieronder te lijden hebben. Het vori ge jaar maakten Nederland's verko pen van bloembollen en sierplanten aan Amerika ongeveer 1/3 uit van zjjn totale export. Zeer zeker zal nie mand de waarde willen ontkennen van de pogingen om de plantenziekten buiten de V. S. te houden, doch daar het Nederlandse zaaigoed tot dus verre steeds zuiver en gezond is ge weest, lijkt aandringen op verdere be perkingen op het ogenblik te ver doorgedreven. Per 1 Juli j.l. werd de prijs van steenkolen verhoogd. Deze verhoging bedroeg voor huisbrandverbruikers van anthraciet en eierkolen 40 cent per hectoliter. Tegelijk met deze prijsverhoging werd bekend gemaakt, dat ter tege moetkoming in de lasten, welke deze kolenprijsverhoging voor een huishou den met zich brengt, aan de houders van kolenkaarten een nader te bepa len bedrag zal worden uitgekeerd. Een gedeelte van het kolenrantsoen was echter reeds vóór 1 Juli tegen de oude prijs afgeleverd en waar dit was ge- geschied, was in de meeste gevallen 6 mud afgeleverd. Het bedrag der uitkering zou dus moeten zijn 12 x„ 40 cent f 4.80 aan hen, die vóór 1 Juli niets hadden ont vangen en 6 x 40 ct. f 2.40 aan hen bij wie reeds vóór 1 Juli 6 eenheden was afgeleverd. Wegens de daaraan verbonden enor me en kostbare administratie is deze splitsing in de praktijk niet uit te voe ren. Daarom is besloten aan alle hou ders van een kolenkaart TA 707 (ge zinshoofden) een gelijk bedrag uit te keren van 4.—. Dit bedrag is be rekend door het totaal bedrag, waar voor het rijk zich garant stelt, te delen door 't aantal uitgereikte TA-kaarten. De houders van een kolenkaart TB 707 (kamerbewoners) hebben geen van allen vóór 1 Juli 1947 brandstoffen ontvangen. Zij komen dus voor het volle bedrag der restitutie op 6 een heden (zijnde 2.40in aanmerking. Nadere mededelingen over de wijze van terugbetaling zal dezer dagen vol- gen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1