Nationale Cenotaaf te Amsterdam plechtig ingewijd Lord Baldwin over leden Gruwelijk misdrijf te Rotterdam Maandag 15 Dec. 1947 144è Jaargang no. 237 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vi'dus - Concordia - Fides V_. Damplantsoen Onderwijs begroting aangenomen DE duizenden staan in afwachting geschaard rondom het bakstenen monument met zijn elf arcaden, waar onder straks de elf roodbruine urnen met aarde geplaatst zullen worden. Arabisch strijdplan voor Palestina Weerbericht Dronkaard pleegde Voorlopig geen nieuwe persoonsbewijzen Feestdagenverlof voor bouwvakarbeiders moorden DE LEAGUE Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken voor militairen Nieuw protest van Sovjet Unie Amerika niet naar Olympische Winterspelen? De deelname van Rusland WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? De verlaagde jamprijzen de Zaan een tel. Het is on« houd was van evenmin be- ssociaties krij- nders dan die aanplakbiljet jkheid bestaat onverhoeds le ien: De Vreem* i gestalte van :soog ziet ver- Vreemdeling, ïn deuren van ie aardbol die g waar geen ;zen niet altijd irschijning van loemt Hij zich ensen, is Hij bij wien wij len voelen? Is Wandelende ostplaats vindt iristus verjoeg, omdat Hij de nis. Wij trach- oereiden" voor „Gelijk in de ie!" Maar is er lijkteken gezet et passen bij i wereld van 1" zegt de dich- iens hoe won- het betrekke- eling een kind Bethlehem, we lal nu langza- aarom deinzen ord, zoals Zijn als Hij bij. ier of moeder, haat, die is tarom verkoos p aankwam de >ven Hem? En sigd en zou Hij ekruisigd wor- ïgkwam? Hij de Grote jft, ondanks al gelijk te scha- let is 't Joodse ;elukt om zich sslmileren, om ren, zelfs niet be ijverig mee lt dat het hun en heenwijzing oden, Christus, leze wereld, en voor plaats zou van vreemde koren, ja, maar Heen tot mar- jn een levende Istenen: wat zij zijn, de voet dat behoorden sr harte te zijn zijn dan zijn van Zijn disci- aan de schand- Maar wij in deze wereld, bl van „vreem- daarom doen maar alsof de loort van goed er geen Gol- om die Vrede maken. de Adventstijd jn Hem te her- zo anders dan rgesteld, zullen en: Gij zijt het! rreemdeling die len met mijn r hem. „En ik op te geven islco met zich ■islco? Je ziet bang uit." bang." en! Dat ia de riep Downing ikeek. En toen latuurljjk kom ,1a je het een- je niets andera an dichtbij ge- s de volgende Dhilderi) begin- hikter, dan IK bhikter. Prima. Maandag, om Bureaux Administratie Moordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Tel. 2274 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot .15 woorden 1.elk woord meer 5 ct„ uitsluitend con tant. Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. (Van onze speciale verslaggever) WANNEER uit het machtige orgel de laatste tonen van het oude lied uit „Valerius Gedenckclanck", „O, Heer, die daar des hemels tente spreidt" ook in de verste uithoeken der sobere gewelven van de Nieuwe Kerk zijn verklonken, is het een ogenblik doodstil op deze plaats, die een zo belangrijke is in de geschiedenis van het Nederlandse Volk. Claudine Witsen Elias beklimt het spreekgestoelte. En weer worden wij door woorden, geboren uit de strijd der voorouders voor hunne vrijheid en de onze, herinnerd aan wat ook wij zo kort geleden nog doorworstelden: de jongste .inzet van alle krachten, die in ons volk wortelen tegen de ty- rannie, voor de vrijheden en de waar den, die het menszijn op deze aarde het verhevene kunnen geven, dat wijst op de oorsprong van alle zijn. .Wilhelmus van Nassauen ben ik van duitsen bloed het Vaderland getrouwe blijf ik tot in den dood Dat vreemde niet in woorden uit te drukken gevoel, die trilling van be paalde snaren van ons innerlijke leven wordt gewekt. Het is dit gevoel, dat ook nu weer allen, die hier luisteren: een Prins, mijnwerkers, zeelui, vrou wen uit het volk, een Sultan, militai ren en rijksgroten, samenbindt, waar die eenheid schept, die ons in de bange jaren mede deed staande blijven Als de stem van de vrouw heeft gesproken, ruisen opnieuw de tonen van het grote orgel door de kerk. Het zijn de jubelklanken, die dartel en juichend vreugde uiten. Laurens Bogtman's prachtige bas paart zich met het orgelspel efi luide klinkt het danklied uit het Occasional Oratorio van Handel: „To Gcd our strength sing loud and clear" over onze hoofden Dan is het Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokiand, Minister van Staat, die in een rede nog eens uiteenzet, waar om wij hier samen zijn. „Heden zullen wij getuigen zijn van de grondlegging van het nationale mo nument, het gedenkteken, dat aan 't nageslacht zal overdragen de herin nering van al hetgeen het Nederlandse Volk heeft doorgemaakt gedurende de vijf jaren van vijandelijke tyrannie en sadistische onderdrukking. Maar niet alleen aan de bittere noden, de jammer en de smart in die jaren ge leden. Het zal vooral spreken van de krachtige geest van verzet, de taaie onbreekbare weerstand, de verbonden heid en de onderlinge samenwerking tussen alle groepen en het onwrikbare vertrouwen in de uiteindelijke over winning. Laten wij er blijk van geven, dat ook wij nog steeds bezield zijn door de geest van onze oud-vaderland- se zinspreuk: „Virtus, eoncordia, fi des", „Kloekheid, eenheid en geloofs vertrouwen". ZATERDAGMIDDAG waren wij tegenwoordig bij de inwijding van het voorlopige nationale monu ment in het Damplantsoen te Am sterdam. Door de commissarissen der Koningin van de Elf Provinciën werden urnen met aarde, genomen uit plaatsen waar Nederlanders vieleh voor de zaak der vrijheid, geplaatst in de Nationale Ceno taaf. H.M. de Koningin, H.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard waren daarbij tegenwoordig. Vooraf ging een plechtige bijeen komst in de Nieuwe Kerk, welke werd bijgewoond door Z. K. H. Prins Bernhard en meer dan cjui- zend genodigden uit alle lagen der Nederlandse Bevolking. Weer zingt de stem bij het orgel: „Domine Deus Meus". Allen verlaten nu de kerk. Zij passeren de graven van onze helden, die eerder streden voor het voortbestaan van ons volk: Michiel Adriaanzoon de Ruyter, Van Kinsbergen, Van Speyck Wij begeven ons naar het Dam plantsoen om de inwijding van het mo nument mee te maken. jrdt vervolgd). Men wist dat minister Gielen bfezig is een nieuwe wettelijke regeling voor de radio te ontwerpen en dat een de bat niet opportuum is. Toch fulmineer de men tegen de gedwongen luister bijdrage. Minister Gielen beloofde de nodige spoed te zullen betrachten en te zullen vasthouden aan de richtlij nen van de Troonrede van 1946, een omroepstelsel waarbij de verschil lende volksgroepen beschikking over zendtijd kunnen krijgen. Ook de kwes tie van de Wereldomroep zal worden geregeld. Eventuele overschotten van gelden der luisterbijdragen zullen tot verlaging dier bijdragen dienen of tot verbetering der uitzendingen. Ver heugend was de mededeling dat meer papier beschikbaar komt voor de bla den, welke een wachtlijst van abon- né's kunnen tonen.Uitvoerig werd ge sproken over het spreekverbod van prof. Gerbrandy. De minister zeidé, dat de rede-Gerbrandy op de luiste raars de indruk moet vestigen dat hij aanspoorde tot ongehoorzaamheid. De minister herinnerde er aan, dat vóór de oorlog niemand bezwaar had tegen de radio-contróle-commissie, welke, als ze nu had bestaan, ook bezwaar zou hebben gemaakt tegen de rede-Ger- brandy. Besprekingen over de pers en de vorming buiten schoolverband brach ten geen verrassingen. Vermeldenswaard is nog, dat de mi nister mededeelde, dat aan de klacht der leraren van het M. O. en H. H. O. dat zij geen honorering krijgen van 't aantal lesuren boven het aantal van 26 der volledige betrekking, zal tege moet gekomen worden in die gevallen, waarin geregeld het normale aantal uren wordt overschreden. De begroting van Ónderwijs werd i i'.rna aangenomen. „Panis Angelicus"plechtig en wijdingsvol klinkt de muziek van de Amsterdamse Politie over het oude Damterrein, waar tijdens het binnen trekken der Bevrijders de bezetter zijn laatste, slachtoffers maakte, waar eens. de vryheidsboom werd opgericht, waar zovele malen het Nederlandse Volk op hoogtijdagen samenkwam. De sombere Dseemberlucht in deze donkere dagen voor Kerstmis doet ons terugdenken aan de jaren, die ook somber en grauw waren. Het vage licht, dat zo nu en dan de grijze wol kenlaag breekt, gelijkt op dat licht der hope, dat ons gedurende al die jaren ondanks alles bleef vergezellen Van betrouwbare zijde te Cairo ver luidde, dat in de afgelopen dagen ge heime besprekingen zijn gevoerd over eventuele Arabische actie ten aanzien van Palestina. Er zouden door de ge heime militaire commissie van de bij eenkomst van de raad der Arabische Liga „strijdplannen" voor Palestina zijn opgesteld. Leden van de' geheime commissie zouden o.a. zijn: generaal Haidar Pasja, de Egyptische minister van verdediging en generaals van de generale staven van Irak, Libanon en Syrië. PARACHUTE-LANDINGEN IN FRANKRIJK? De correspondent van de „PrisPres- se" te Auxerre meldt, dat de laatste tijd in het Franse departement Cote d'Or geheimzinnige parachutes zouden zijn neergekomen, waaromtrent de po litie de grootste geheimhouding jn acht zou nemen. Tromgeroffel weerklinkt. Het mu ziekcorps speelt enkele maten. De Ko ninklijke familie betreedt het terrein. Bloemen worden aangeboden. De ere wacht een soldaat, een matroos, een lid van de luchtmacht en een B.S.-er presenteert het geweer. Stuk voor stuk worden nu de urnen geplaatst. Urnen met aarde gedrenkt door het bloed der martelaren en de slachtoffers van het verzet. Aarde uit Vught, van Westkapelle, uit de dui nen bij Overveen, van Kornwerder- zand, het Weteringschansplantsoen en uit Den HelderNamen, die on verbrekelijk vérbonden zijn aan de grote strijd. Een ieder verwijlt op dit ogenblik met zijn gedachten bij zovele per soonlijke belevenissen, doch alles met die ene diepe achtergrond. De urnen zijn geplaatst. Opnieuw wordt het geweer gepre senteerd. Alle hoofden zijn ontbloot... Twee matrozen van 3e Kon. Marine hijsen de vlag en het „Wilhelmus" wordt onder grote stilte aangehoord. Dan worden kransen aangedragen. Een grote groene krans door H.M. de Koningin, een krans door het Prin selijk Paar, een krans met brede rood- wit-blauwe linten door Minister Wit- teman namens de regering. Allen verwijlen enkele stonden voor de cenotaafin gedachten aan de zware offers, die werden gebracht ter herkrijging van het kleinood der vrij heid. De plechtigheid is voorbij Een elk gaat weer zijns weegs. Boven het Damterrein scheert een meeuw als-het symbool van de vrije geest, die niet gebonden is aan plaats of tijd, doch blijft zweven bij zachte stilte èn bij stormgeweld De in 1876 geboren Britse politicus, Lord Stanley Baldwin, is Zaterdag avond in zijn woning overleden. Hij stierf, terwijl hij sliep. Graaf Baldwin is drie maal eerste minister van Groot-Brittannië geweest. De bejaarde conservatieve staatsman sukkelde met zijn gezondheid, sinds hij in 1937 aftrad en het premierschap overdroeg aan Neville Chamberlain. Bij deze gelegenheid werd Stanley Baldwin Graaf Baldwin of Bewdley. Baldwin wordt door velen als de centrale figuur in de koningscrisis van 1936 beschouwd, toen Edward VIII af stand deed wegens zijn huwelijk met de Amerikaanse mrs. Simpson. Weersverwachting .tot Maandag avond geldig. WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking en overwe gend droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen Noord en Noord- Oost. Ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. H.M. de Koningin biedt Amsterdam een stadsvlag aan Woensdag a.s. zal H. M. de Koningin ten paleize, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, aan Amsterdams burgemeester, mr. Arn. J. d'Ailly, een stadsvlag aanbieden, voorzien van het devies dat H. M. kort na de bevrijding aan de hoofdstad schonk „heldhaftig, vastberaden, barmhartig". Na afloop van deze plechtigheid zal het .gemeentebestuur, voorafgegaan door stadsboden, zich naar de vlagge- mast in het Damplantsoen begeven. Daar zal de vlag worden gehesen terwijl de politiestafmuziek het natio nale volkslied speelt. Zoals men weet zijn de meeste per soonsbewijzen sinds vorig jaar ongel» dig daar déze hoofdzakelijk in 1941 uitgegeven zijn en slechts vijf jaar gel dig waren. Direct na de oorlog heeft men ov»t- wogen of er geen nieuwe persoonsoe- wijzen moesten worden uitgegeven. Hiertoe is men echter niet overge gaan. Naar wij thans van het ministe rie van binnenlandse zaken vernemen, bestaan er ook nu nog zoveel bezwa ren tegen de wederinvoering van dit bewijs, dat velen op onaangename wijze aan de Duitse bezetting herinnert, dat men hiervan voorlopig heeft afgezien. Het College van Rijksbemiddelaars heeft een nieuwe regeling vastgesteld voor de bouwvakarbeiders, werkzaam in de wederopbouwgebieden inzake hun a.s. Kerstmis- en Nieuwjaarsver lof. Op Zaterdag 20 Dec. gaan de ar- be'ders niet naar huis, terwijl op 22, 23 en zo mogglijk 24 Dec. op de ge bruikelijke wijze wordt gewerkt. Op laatstgenoemde dag na 4 uur gaan de arbeiders huiswaarts, om op Maandag 29 Dec. terug te keren. 31 Dec. weder naar huis tot en met Zondag 4 Janua ri. De werkgevers zijn echter bevoegd en zulks eventueel met. behoud van loon om in de week van 29 t.m. 31 Dec. de werkzaamheden geheel of ten dele te doen onderbreken. Zaterdagavond .sloeg te Rotterdam de 31-jarige kellner K. B., in dron kenschap de 79-jarige vrouw' van Z.- A. met een kolf van een pistool dood. Hij schoot dé 4S-jarige metselaar A. J. J. in de buik en vuurde voorts op de 34-jarige bedrijfsleider K. J. F. K„ die echter niet gewond werd K. B. heeft zich op aanraden van een vriendinnetje later bij de politie gemeld. Hij vertelde in zijn woning aan de le Pijnac kor.straat de. metselaar A. J. J. in de buik te hebben geschoten. Vóór dit tijdstip echter waren op het poli tiebureau nog twee andere alarmeren de berichten binnengekomen en wel, dat de 79-jarige vrouw E. van Z.-A. de schedel was ingeslagen, waarop de dood onmiddellijk was ingetreden en dat op de 34-jarige bedrijfsleider K, J. F K. uit de Bloklancistraat een schot was gelost, dat hem echter niet had geraakt. Bij nader onderzoek en na verhoor van K. B. bleek, dat K. B. de moord op de oude vrouw en de poging tot doodslag zowel op de metselaar als op de bedrijfsleider, op zijn gewe ten had. De zaak had zich als volgt toege dragen. De kellner, die verslaafd is aan de drank, kwam om 6 uur's avonds dronken thuis in een vechtlustige stemming. Hij had toen in het café onder zijn woning en op straat reeds gevochten. De metselaar J. had hem met nog enige anderen, naar boven gebracht. B. kreeg toen een woede uitbarsting, greep een pistool van groot kaliber uit een lade en schoot op J. Hij schrok zó van z'n daad, dat hij hard wegliep. Zijn slachtoffer werd in zeer zorgelijke toestand naar het Bergweg Ziekenhuis vervoerd. B. ging naar de Bloklandstraat, waar de be- AANHANGER VAN DE GAULLE BURGEMEESTER VAN LE HAVRE. Te Le Havre is de aanhanger van de „Rassemblement du Peuble Francais" Pierre tot burgemeester gekozen. In de gemeenteraad hebben 14 communisten en 15 aanhangers van de Gaulle zitting. Een opname van de staking te Rome, die inmiddels geëindigd is. 500 werklozen hielden een cjemonstratie op de Piazza Sounino, alwaar zö door de politie uit cllgsis* gedreven werden. zijn vrachtauto drijfsleider K. met voor zijn zaak stond. Nog steeds gewapend met zijn revol ver drong K. B. zich in cabine, doch K. zag kans met medenemen van het con tactsleuteltje uit de auto te springen en naar het nabijgelegen huis van zijn magazijnmeester te rennen. Van de auto uit werd een schot op hem gelost, dat hem echter niet raakte. Daar B. de wagen niet kon starten, liep hij hard weg, in de richting van de Willebror- dusstraat. Een 16-jarige jongen volgde hem echter. Daarvoor wilde hij zich verbergen. Hij belde aan een wille keurig huis in de Willebrordusstraat, waar de oude vrouw alleen thuis was. Aangezien hij in het portaal bleef staan, kwam de vrouw naar beneden. Hoogstwaarschijnlijk omdat zij hem met in haar woning wilde toelaten, loste hij een schot op haar, doch het pistool ketste. Hij sloeg haar nadien met de pistoolkolf de schedel in, zij viel dood neer. Op dat ogenblik belde een buurvrouw aan. Een 18-jarig meis je, dat op de tweede verdieping woon de, wilde de deur opentrekken. Zij schrok, toen zij een vreemde man in een hoek van het portaal zag staan, die Iiaar zeide de deur niet te openen en boven maar te zeggen dat er nie mand was. Door het schemerig licht in het portaal, kon het meisje niet zien, welk drama zich beneden had afge speeld. Zij- ging dus weer naar boven. Toen B. bemerkte, dat niemand meer voor de deur stond, verliet hij het huis. De thuisclubs in de eerste divisie brachten het er ditmaal minder goed af. Slechts drie van hen behaalden een overwinning, vijf keer wonnen de be zoekers en drie wedstrijden eindigden in gelijk spel. Het werd voor Arsenal in zijn uitwedstrijd tegen Grimsby Town een overtuigende zege en'de cijfers 40 lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Hun schutter Ronnie Rooke scoorde twee doelpunten. Preston en Burnley volgen op de ranglijst Arsenal op de hielen, al be haalden zij een benauwde overwin ning in hun uitwedstrijden. Beide clubs wonnen met de oneven goal. Charlton Athletic, de laatste Cupwinnaars, brak het eigen record van vijf achtereenvol gende nederlagen, door ditmaal, in een uitwedstrijd nog wel, van Sunderland te winnen, al weer met de oneven goal. Robinson scoerde het enige doelpunt tegen zijn vroegere verdediging. De nog al opzienbarende wijzigingen in het elftal van de Wolverhamton Wan derers aangebracht, brachten geen ge luk mede en zodoende verloren zij voor de derde keer achter elkaar. Uitslagen van de eerste divisie: Aston VfllaMiddlesbrough 11, Blackburn RoversManchester United 11, BlackpoolPreston North End 01, ChelseaPortsmouth 10, Derby CountyStoke City 11, Everton Bolton Wanderers 20, Grimsby TownArsenal 04, Huddersfield T. Sheffield United 43, Sunderland Charlton Athletic 01, Wolverhamp ton Wanderers—Liverpool 12. Gedurende de beide Kerstdagen, op 28 December en Nieuwjaarsdag, zul len een aantal militairen in Indonesië in de gelegenheid worden gesteld met hun familieleden in Nederland een te lefoongesprek te voeren. Hiervoor komen alleen in aanmer king: militairen die in hospitalen ver pleegd worden en in reconvalescentie- tehuizen vertoeven, alsmede een aan tal militairen, die op afgelegen posten verblijven. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken maakt bekend, dat de Sowjet-ambassade te Parijs de Franse regering e n nieuwe nota heeft over handigd, waarin protest wordt aange tekend tegen Vrijdag verrichte ar restaties van Sowjet-burgers te Mar seille en Parijs. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat de nota „de onmiddellijke in vrijheidstelling" van een niet nader aangegeven aantal gearresteerde Sow jet-burgers eist. Starikof, de eerste secretaris op de Sowjet-ambassade te Parijs, heeft mee gedeeld, dat Vrijdag te Parijs minstens vier Sowjet-burgers zijn gearresteerd, n.L de vroegere commandant van het Russische repatriëringskamp te Beaure gard, een lid van de Sowjet-repatri- eringsmissie en twee chauffeurs van die missie. Starikof zei voorts, dat te Marseille drie Sowjet-burgers zijn gearresteerd. Zi, maakten eveneens deel, uit van de Russische repatriëringsmissie en had den geldige visa. Een hunner, kapitein Jitof van het Sowjet-leger, is eerder reeds tweemaal te Marseille gearres teerd en weer vrijgelaten. Officieel wordt meegedeeld, dat in de afgelopen 48 uur te Parijs en Marseille zeven Sowjet-burgers zijn gearresteerd wegens tegen de Franse regering ge richte activiteit, Ten minste één hunner is Frankrijk zonder visum binnenge komen. In een bijeenkomst van het Zwitsers organisatie comité voor de Olympische winterspelen van St. Moritz heeft men zijn standpunt bepaald ten aanzien van de houding, welke het Amerikaans Olympisch Comité heeft aangenomen met betrekking tot het bekende ijs- hockeyconflict. Uit de besluiten blijkt duidelijk, dat men afwijzend staat te genover" de beslissing van het Ameri kaans Olympisch Comité en dat alleen de inschrijving van de Amateur Ice Hockey Association, aangesloten bij de internationale federatie, door het Zwit sers organisatiecomité wordt aanvaard. BRUNDAGE WIJKT NIET Zondagavond heeft Avery Brundage, de president van 't Amerikaans Olym pisch Comité, commentaar geleverd op de besluiten van het Zwitserse organi satiecomité. Er komt, aldus Brundage, absoluut geen verandering in onze plannen. Naar men weet, heeft Brundage ge dreigd de gehele Amerikaanse winter- sportploeg terug te trekken van de winterspelen, indien Zwitserland de pioeg van de Amateur Icehockey Asso ciation zou aannemen. In het radiosport-commentaar uit Moskou werd gisteren gezegd dat de Russische sportslui bij meer dan één gelegenheid blijk hebben gegeven van hun bereidheid om met athleten van andere democratische landen samen te v/erken, en dat zij thans voornemens zijn zich bij nog meer internationale sportfederaties aan te sluiten. Er werd voorts op gewezen dat Rusland thans bij acht grote internationale sportfede raties is aangesloten, en wel die voor athletiek, voetbal, zwemmen, worste len, basket ball, schaatsenrijden, ge- v.'ichtsheffen en schaken. In Londen beschouwt men dit com mentaar als een aanwijzing dat Rus land er over denkt aan de Londense spelen deel te nemen. Evenwel zal de eerstvolgende stap in die richting de oprichting van een Russisch Olym pisch comité moeten zijn. Pas daarna kan een uitnodiging aan de Russen tot deelneming worden verzonden. Abbekerk, 12 Dec. van Brisbane te Sydney. Amsteldijk, 12 Dec. van Rotterdam te Corpus Christi. An- dijk, 12 Dec. 16 uur van Antwerpen n. Rotterdam, wegens roermoeilijkheden bij Saaftingen met sleepbootassiatentie teruggekeerd naar Antwerpen. Delft- dijk, vertr-. 13 Dec. 17 uur „van Rot terdam naar de Pacifiekust. Fllam, 12 Dec. van Rotterdam te New York. Kota Gede, Rotterdam-Java, pass. 13 Dec. 2 uur Gibraltar. Marken, 13 Dec. van Rotterdam naar Batavia. Noordam, 13 Dec. 12.30 uur van Rot terdam naar New York. Westerdam, 12 Dec. 16 uur van New York naar Rotterdam. De onlangs aangekondigde prijsver laging voor de tweede soort huishoud- jam zal op Maandag 15 December in gaan. De prijzen voor deze jam in de voornaamste verpakkingen zijn dan: glazen pot van 450 gram: 53 cent, car- tonnen bekers van 450 gram: 55 cent, cartonnen bekers van 500 gram. 60 in blik van 500 gram: 60>/ü cent, los uitgewogen 11'A cent per 100 gram.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1