Alkmaar's Edelachtbaren voltallig bijeen Meerderheid tegen oprichting van Christusbeeld Predikbeurten. Handschoenen met zuiver wollen voering. Gerard Worm in de HOUTTIL Herenmodes - Herenhoeden Herenkleding Onder de Kerstboom! PHILIPS PHIUSHAVE Dodelijk ongeval aan Kanaalkade Rika Hopper: „Ik heb aan AH Donderdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitter schap van de loco-bnrgemeester. Na opening der vergadering wenste de voorzitter de heer Asjes, die in het huwelijk is getreden, namens de Raad geluk. Na vaststelling der notulen werd kennis genomen van de ingekomen stuk ken. Daartoe behoorden diverse mededelingen van Ged. Staten, betreffende goedkeuring van raadsbesluiten, welke voor kennisgeving werden aangenomen evenals de mededeling van dat College, dat zjj ook nu nog geen machtiging kunnen verlenen tot het doen van uitgaven tot uitbreiding van het bestaande aantal scholen voor voorbereidend L.O. De Raadscommissie van voorbereiding voor onderwjjsaangelegenheden berichtte, dat haar verslag niet binnen drie maanden kan worden Ingezonden. Ingekomen was ook een schrijven van Prof. Mr. A. Koelma met dankbe tuiging voor het in de Raad besprokene bij het bekend worden van zijn voor nemen om ontslag te nemen als burgemeester. Een verzoek van bewoners van de Omval tot het verbeteren van de straat verlichting aldaar werd ter afdoening In handen van B. en W. gesteld. Op een vraag van de heer De Wilde, deelde wethouder Leesberg mee, dat voor zover de distributie dit toelaat reeds aan het verlangen om hetere verlichting is voldaan. Lange agenda met veel discussies Het bestuur van de Bedrijfsgroep van hotels, café enz. in Den Haag had een adres ingezonden inzake het heffen van een hogere vermakelijkheidsbelasting, dat tz.t. bij het vaststellen van een nieuwe desbetreffende verordening behandeld zal worden. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten inzake handhaving van hun afwijzend standpunt t.a.v. een gem. toelage voor het personeel der school voor B. L. O., welk schrijven na het laatste agendapunt zou worden behan deld. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van Ged. Staten waarbij z, hun beslissing over de aankoop van tuingrond bij het Sportpark verdagen. In handen van de Comm. voor de straf verordeningen werd gesteld een adres van de Contactcomm. voor de Midden stand met verzoek de verordening op de winkelsluiting met betrekking tot het sluiten van winkels in heren- of dameskleding op Maandag tot één uur te willen intrekken. Ingekomen was nog de ontwerp-gemeentebegroting voor 1948, welke t.z.t. ter onderzoek aan de afdelingen van de raad zal wor den gezonden. De voorzitter beloofde de heer H o y t i n k, dat voortaan het gereed maken der begroting weer op normale wijze zal geschieden. BENOEMINGEN. Tot tijdelijk leeraar in het tekenen aan de Handelsschool werd benoemd de heer J. A. J. de Wolf. Benoemd werden tot lid resp. tot pl.v. lid van de Adviescommissie Woon- ruimtewet 1947 de heren mr. H. Les- terhuis en mevrouw Th. Th. J. M. Roos, cand. notaris, die volledig op de hoogte is van het hypotheekrecht. Benoemd werden aan de Gem. Avondschool voor L. Nijverheidson derwijs de volgende leraren: Voor vast: de heer J. A. J. de Wolf, voor tij delijk de heren D. W. Abelskamp, B. Blokker, J. C. Frederiks, J. Korsman, A. N. de Ree, W. G. Rupert, O. Schenk, W. Wester, W. A. G, H. Hendrikx, G. Th. Aets en W. Reyngoud In diverse comm. van toezicht werden aftredende leden benoemd. In die op het M. O. de heer H. C. Lind, in die van het Nijverheidsonderwijs eveneefis de heer H. C. Lind en in die voor het L. O. mevr. G. J. van Buren Lensinck- Roelofsen. Voorts voor een regentes van het Burgerweeshuis mevr. G. Ringers Wolzak en voor regent de heer J. J. Feringa. Voor het Centr. Ziekenkas de heren mr. D. Breebaart en 3. A. Pesman, resp. burgemeester van Zijpe en Koedijk. Voor de gem. instelling van M. H. mevrouw T. SminkHou- AKERSLOOT, 10 uur, ds. v. Santen. BERGEN. Ruïnekerk, 10 uur, ds. Van der Sluis, doopsgez. pred. te Alkmaar. Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. Tel- kamp. Maranatha, half elf, ds. Bre mer. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., half 10, ds. Bijlsma; half 4 ds. Alkema van Amsterdam. - Geref. Kerk 10 u leesdienst; 3 u en ds. Doumer Ger kerk, (Art. 31), 11 en 3.45 uur, ds. Roukema van Brunschoten. Chr. geref. kerk, elf en 5 uur, ds. Henstra (deze diensten voorden gehouden in de herv. kerk). DIRKSHORN, herv. gem., 10 uur, cand. Pool. Geref. kerk, half 10 en 2.15 uur, ds. Honig van Amsterdam. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur, ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur, ds. Donner van Broek op Langendijk; half 5 leesdienst. Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en nam. 7 uifr dienst. EGMOND-BINNEN, 10 uur, ds. Plug. GROET, 10 uur, ds. C. M. de Jong. HEILOO. Herv. gem., half elf ds. Bloemhoff. Evang. Kerkelaan, 10.15 uur ds. Den Oudsten van Alkmaar. Geref. kerk (in evang.gebouw), half 9 leesdienst; 4 uur dr. Polman. HEER-HUGOWAARD, herv. gem„ half 3, ds. Van Santen van Akersloot (H.Doop). Geref. kerk, half 10 en half 3 ds. Vruggink van Krabbendam. KOEDIJK, 10 uur, de heer Slager. LIMMEN, half 10, ds. Bloemhoff. N.-SCHARWOUDE. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Visser van Schermerhom. OTERLEEK, zie Stompetoren. OUDORP, 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem., geen dienst. Geref. kerk, 10 en 3 uur, ds. Haitsma van Noord-Scharwoude. SCHOORL zie Groet. SINT-PANCRAS. Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN, 10 uur, ds. De Jong; half 8 Kerstwijding. Evangelisatie, 10 uur, de heer Dekker. URSEM, half 3, ds. Spaargaren. WARMENHUIZEN, 2.30 uur, cand. Pool. WEST-GRAFTDIJK, 's av. half 8, ds. Boekee. wer en de heren B. H. M. Broers <pi H Koot. De heer H. Schouten, die zit ting had voor de gemeente werd her kozen. Mevr. Kaarsemaker, die de afd. Alkmaar van Ned. Volksherstel daar vertegenwoordigde kon niet herkozen worden omdat de afd. inmiddels is op geheven. Desondanks werden op haar nog 9 stemmen uitgebracht. Aan de benoeming van mevrouw Smink ging een uitvoerig betoog voor af, omdat de heer H o y t i n k oor deelde, dat men in de vacature van mevrouw Kaarsemaker niet een verte genwoordigster van de Stichting voor Maatschappelijk werk op Humanisti sche grondslag had moeten aanbevelen, maar iemand van de Prot. Chr. rich ting, welke thans geen vertegenwoor diger in dit college heeft. Wethouder Bakker wees er daarbij op, dat er slechts 9 leden zijn die niet zozeer bepaalde groepen dan wel de bevolking vertegenwoordigen. De opname van „Humanitas", die een grote groep buiten-kerkelijken achter zich heeft, was gerechtvaardigd. De heer Venneker deed de suggestie, dat een lid van de P. van de Arbeid zou bedanken, waarop evenwel van die zijde niet gereageerd werd en de heer De Wilde meende, dat de Prot. Chr. bv. ook vertegenwoordigd werden door de man van de vakver enigingen, waarna hij de betekenis van de Humanistische beweging, wel ke groeiende is, nader uiteenzette. Wethouder Bakker beval de heer Hoytink aan bij een volgende verkiezing eerder met een verzoek van de Geref. Diaconie te komen. Men kan er nu moeilijk rekening mee houden. KLEINERE ONDERWERPEN. Besloten werd twee leegstaande ver trekken van het Waaggebouw te ver huren aan het bestuur der Federatie van V. V. V. in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal voor f 150 per jaar, voorlopig voor 2 jaar. De raad keurde het voorstel goed om aan het bestuur van de pl. afd. van de Ned. Padvinders Ver. een terrein- tje van pl.m. 1500 m3. aan dè Zander- sloot te verhuren teneinde daarop een clubhuis te plaatsen tegen een huur prijs van f 10 per jaar. Besloten werd aan de beroepsvissers C. M. van der Stok Jr. en J. Hessing opnieuw voor de tijd van een jaar voor een pachtsom van f 51.25 de visserij in de wateren van Alkmaar te verpachten. Binnenkort eindigt de nacht van di verse landelijke eigendommen der ge meente. De meeste pachters zijn be reid hun percelen opnieuw op de oude voorwaarden te pachten en voor de vrij komende percelen hebben zich op dezelfde voorwaarden anderen aange meld. De voorgenomen gronden voor bouw-, industrie- en sportterreinen zul len niet meer verpacht worden. Ook enige andere pachten zullen niet her nieuwd of gewijzigd worden. De raad kon zich hiermede vereni gen. De heer De Wilde verzocht rekening te houden met het verzoek van de Volkstuinders om zo mogelijk hun terreinen te ontzien. Wethouder C o e r t s erkende V culturele betekenis van de volkstui nen, maar meende, dat op deze voor woningbouw bestemde terreinen de be langen der huisvesting voorop moeten gaan. De heer P. de Boer Wz. te Landsmeer wil in 1948 voor een bedrag van 1.60 per m3 het vuilnis wegvoeren naar de gemeente Landsmeer waar het in de rietlanden gestort wordt. De Raad ging hiermede accoord. De Raad keurde de wijzigingen in de Politieverordening goed, welke wij de zer dagen in onze courant gepubliceerd hebben. De heer Mulder was van oordeel, dat de verordening op het toezicht van B. en W. bij sportuitvoeringen verbo den bevat welke niet in de commisie voor de strafverordeningen waren be sproken, waarover enige discussie ont stond waarbij de voorzitter op merkte dat de ontwerp-bijlage wel de gelijk in bespreking was geweest. Vergunning voor het in gebruik nemen van woongelegenheid. Aan de orde kwam de vaststelling van een verordening voor het in ge bruik nemen van woongelegenheid, waarvan wij de voornaamste bepa lingen reeds gepubliceerd hebben. De Raad kon zich hiermede verenigen. De heer VanderBorden meen de, dat men iemand die zelf bouwt niet als regel, maar altijd het gebruik van zijn woning moet toezeggen. Mede ontstond er discussie over de vraag of wel duidelijk geredigeerd was dat iemand die geen vergunning krijgt omdat hij een woningruil kan doen inwoner van een andere ge meente moest zijn. Door redactie wijziging der verordening werd dit duidelijk gemaakt, al zal men zoals wethouder C o e r t s opmerkte, aan deze bepalingen niet altijd de hand kunnen houden. Hij bestreed daarbij de opvatting van de heer Van der Borden, dat men een ruim percentage van de 51 woningen welke we in plaats van de verwachte 107 stuks het volgend jaar zullen krij gen beschikbaar kan stellen voor hen, die hier niet dringend noodzakelijk zijn op gevaar af, dat ze dan naar Heiloo zullen gaan. Een algemene regel is voor dit alles evenwel niet te maken. FINANCIËLE PUNTEN De raad besloot een vordering in rechten in te stellen tegen M. J. Lich te Groningen tot het betalen van 5887,50, verhoogd met renten en kos ten, wegens het niet betalen van de pachtsom voor de aan hem door de ge meente toegewezen standplaats gedu rende de kermis 1 k'7. Wijzigingen werden voorgesteld en geaccepteerd voor de gem. begrotingen van 1945 en 1946. De Ver. voor Gezinsverpleging vroeg verhoging van haar subsidie van 4500 met een bedrag van 2250, teneinde daarmede de verhoging van 25 van de salarissen der verpleegsters te kun nen financieren. Aangezien B. en W. van mening wa ren, dat de Ver. zelf een gedeelte van deze tekorten moet dekken door ver hoging van verpleeggelden, stelden zij de Raad voor een aanvullende subsidie van f 1500.te verstrekken. Daartoe werd besloten. De heer Woldendorp wees er op, dat het adres al van zeer oude datum is Waarna de voorzitter toegaf, dat al lerlei omstandigheden tot de vertraging der afhandeling hebben medegewerkt. De heer De Wilde zou bij de be groting op „Gezinsverpleging" terug komen en vroeg naar de samenwerking met andere lichamen, waarna wethou der Bakker uitvoerig uiteenzette wat er op dit gebied was tot stand gekomen, Het werk wordt nu uitgevoerd door beide samenwerkende Kruisverenigin gen. Met ingang van 1 Januari wordt ook Gezinsverpleging in dit werk op genomen. VOORSCHOT GOED WONEN In verband met het reeds door ons vermelde voorstel van B. en W., besloot de Raad voor onderhandse werken een voorschot van f 15.000 aan de Vereni ging „Goed Wonen" toe te kennen. De heer Van der Borden be pleitte opnieuw verlaging van de las ten der huiseigenaren, waarbij wethou der Coerts en de voorzitter er op wezen, dat men tussen deze woniu gen en die van de gemeente geen ver gelijking kan treffen. Wij hebben dezer dagen het voorstel van B. en W. gepubliceerd tot het be schikbaar stellen van f 587.50 als voor schot var. de pensioensverhoging voor 3 weduwen van overleden wethouders en een oud-wethouder. De raad verenigde zich daarmee. In verband met enige voorgeschre ven kleine wijzigingen t.o.v. de salaris sen van concierges en amanuenses als mede van het onderwijzend personeel (wat de kindertoelagen en de pen sioenskorting betreft) werd besloten de bezoldigingsverordening van het Mur- mellius-Gymnasium, de Handelsschool en de Handelsavondschool te wijzigen. EXTRA ONDERHOUD GEMEEN TEWONINGEN. In behandeling kwam het dezer da gen door ons gepubliceerde voorstel van B. en W. om f 84.900 beschikbaar te stellen voor extra onderhoud van gemeentewoningen en hen te machti gen aan 's Rijks kas een voorschot tot dat bedrag aan te vragen. De heer Van der Borden wees er op, dat nu wel bleek, dat ook de gemeente de onderhoudskosten voor haar woningen niet kan betalen. Laat men voortaan begrijpen, dat ook de huiseigenaren dat niet kunnen en hun niet onnodige lasten opleggen. De heer Knuistingh Ne ven vroeg of ontluizing van sommige woningen ook onder „onderhoud" valt, wat door de wethouder werd bestre den. Het is bij enige woningen even wel door de geneeskundige dienst ge beurd. VERNIEUWING EN VERBETERING In verband met 't door ons gepubliceerd voorstel inzake het verhogen van het voor bovenstaande werken verleende crediet met f 66.112.44 en daarvoor een overeenkomst van geldlening met de Staat te sluiten, kan gemeld worden, dat de raad daarmede accoord ging. De raad keurde het herstel van de Metiusbrug goed, wazrvoor B. en W. een crediet van f 3000 hadden gevraagd De heer Van der Borden had liever gezien, dat men dit steile en lelijke bruggetje maar geheel had laten verdwijnen. Men had ter plaatse wel een rioolbuis kunnen maken. Eveneens werden de kosten, ten be drage van ƒ4250 goedgekeurd van het inmiddels reeds uitgevoerde werk in zake het uitdiepen van de Zandersloot. Besloten werd een bedrag van f 2250 te voteren voor aanschaffing van een voorspansneeuwploeg. INRICHTING VAN EEN BACTE- RIOLOGISCH-SEROLOGISCH LABORATORIUM. Wij publiceerden de voorstellen van B. en W. inzake het inrichten van een bacteriologisch-serologisch laboratorium in het Centraal ziekenhuis. De raad verenigde zich met de voor genomen plannen. De heer Vleugel kon niet in zien dat er vele concurrenten zouden zijn als men het aantal bedden zo groot stelt. Het Rijk wil de overeen komst voorlopig slechts voor één jaar aangaan, maar als deze niet geconti nueerd wordt 'zit de gemeente met de strop van de tienjaarlijkse lening voor de uitrusting van het laboratorium. Men moet het Rijk garant voor deze kosten kunnen stellen. De voorzitter zeide dat Inspecteur van de Volksgezondht. VRIJDAG. Gulden Vlies, 10.30 uur: Verg. Prov. gezondheidsdienst voor dieren. ZATERDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Personeelsvereni ging PTT „De man die terugkwam Gulden Vlies, 11 uur: Vergadering Prov. Comm. uit de veilingen. Waakt en Bidt, 8 uur: 90-jarig bestaan C.J.M.V. „Zacheüs". BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Neem mijn leven (18 jaar) Zat. 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uup: De bronzen godin, 18 jaar. Zat. 7 u. en 9.30 u. Bergen, De Rustende Jager: Zaterdag, Zondag: Grote verwachtingen, 14 jaar. Maandag, Dinsdag en Woensdag: Gekooide jeugd, 14 jaar. verwacht, dat dit wel iets van lange duur zal zijn, zodat Alkmaar centrum gemeente zal kunnen worden. Zaan dam zou met zijn beddental zeker kun nen concurreren. Op een vraag van de heer Venneker zeide hij geen garantie te kunnen geven, dat er later geen verbouwingen noodzakelijk zullen zijn. De heer De Wilde drong er op aan deze kans niet te laten lopen. Alkmaar moet straks aan alle eisen van de gezondheidsdienst voldoen. Wijziging tarieven voor verple ging Centraal Ziekenhuis. De door ons reeds vermelde Terho ging van de door B. en W. wenselijk geachte verplegingstarieven van het Centraal Ziekenhuiswerden door de Raad goedgekeurd. Op een opmerking van de heer Vleugel om de uitzonderingen ook toe te staan aan de instellingen in subsidiërende buitengemeenten, maar dan een dekkende subsidie te eisen, antwoordde de voorzitter dat men ook daar de verhoging der ver goedingen van armlastigen had ge accepteerd en dat de subsidies reeds veel groter dan vroeger waren. Besloten werd het voorstel tot een hoger crediet voor de verbeteringen aan de Muziektuin tot een volgende vergadering uit te stellen. Het schrijven van Ged. Staten inzake de toelagen voor de school voor B.L.O. werd zonder verdere bespreking aan vaard. OPRICHTING VAN EEN MONUMENT In behandeling kwam vervolgens het voorstel van de meerderheid van B. en W. inzake het in erfpacht afstaan van een gemeenteterrein in de Voor hout aan het Genootschap van de Stille Omgang te Alkmaar ten be hoeve van de oprichting van een monument. Wethouder Bakker (P.v.d.A) zei de, dat de heer Coerts en hij een minderheid in het College vormen. Er is bij vier wethouders een meer derheid omdat de loco-burgemeester thans 'n doorslag gevende stem heeft. Er is van sprekers kant geen sprake van anti-papisme. Spr. had deze kwestie liever aangehouden tot er Bij de pakjes onder de Kerstboom hóórt ook de „PHILlSHAVE'Moos ...met het apparaat, dat bij vlas baarden én staalbaarden zo uiterst welkom is! Geef een Philips „PHILISHAVE" Staalbaard Electriscb droogschecrapparaat n.v. philips verk00p-mii v. nederland. eindhoven een- nieuwe burgemeester benoemd is. Men maakt thans een plan dat een godsdienstige strekking heeft tot een onderwerp van discussie in een po litiek college. Niet alleen katholieken gaan 'met dit voorstel accoord, maar men tracht dit plan aan anderen op te dringen, wat niet getuigt van in zicht in hun godsdienstige gezindheid. Dit monument is een bewijs van zeer beperkt gemeenschapsgevoel. Men kan Christus beter eren door de in de oorlog getroffenen te steunen. Zou de gehele bevolking een monument aan de vrede gewijd, in een Christus beeld kunnen aanvaarden? Het is al les te eenzijdig opgezet. De heer Groot (P.v.d.A.wees er op, dat deze kwestie o.a. ook reeds in het seniorenconvent van de noodraad was besproken. Hoewel men wist, dat er geen meerderheid voor te vinden was komt het Genootschap toch met een officieel verzoek. Zou 't niet beter zijn geweest daarmee te wachten tot na de benoeming van een nieuwe bur gemeester, die boven de partijen staat? De grote meerderheid van Alkmaar is nog altijd protestant Spr. geloofde niet dat dit verzoek zoveel weerklank heeft gevonden. Hij kent katholieken, die er niets van moeten hebben in dit pro testantse centrum. Dankbaarheid tonen is zeer lofwaardig maar laat men dat in deze vorm dan op eigen terrein doen. Het gaat er niet om of Alkmaar arm is aan monumenten. Figuren, zo verheven plaatst men niet op de stra ten waarlangs het jachtende leven gaat. De heer W i e s e (P.v.d.A.wees er op, dat men zijn dank ook zonder mo nument kan tonen. Tegen het oprichten van Katholieke beelden hebben de pro testanten bezwaar. Zij zien in het kat holicisme een afdwaling van het oor spronkelijke en apostolische Christen dom. Wij zouden ook geen kans krijgen in Brabant of Limburg een typisch pro testants beeld op te richten. De heer Kirpensteijn (P.v.d.A.) wees op de versnippering welke reeds bestond bij de groepen welke oorlogs monumenten wilden oprichten. Het beste monument is voor hen die vielen en men kan dan zijn dank uiten door de nabestaanden te steunen. Willibror- dus was een apostel en als 't ware een figuur uit onze historie uit de tijd toen er no één kerk was. Zijn beeld was geen heiligenbeeld. Aan een Christus beeld zullen vele protestanten zich sto ten. Het verband tusen Christus ais vredesvorst en de oorlog is niet_ duide lijk. Wij zingen en zongen wel „Vrede op aarde", maar wij weten dat er op aarde geen vrede is. Wij weten, dat de komst van Gods Zoon ons de vrede in het hart bracht. Het stemt friet prettig dat het College op dit tijdstip met het verzoek van het Genootschap komt. Spr. is geen anti-papist, maar er zijn ook katholieken, die er anders over denken. Eerst na de jongste dag zal er absolute vrede zijn. De heer Knuistingh Neven (Comm.sluit zich bij de vorige spre kers aan. Het is onjuist een typisch RK beeld te plaatsen. Als de RK prijs stel len op een monument laat het dan uit beelden de samenwerking en de eens- gezindheid in de bezettingstijd. De heer Ho y t i n k (AR) wees in het kort op de ingezonden stukken in het RK dagblad welke hij niet nader wilde analyseren. Men was er van RK zijde gerust op, dat vele niet-RK zouden meegaan. Men doet een beroep op onze liefde voor Christus, maar is er werke lijk de begeerte om terwille daarvan naast elkaar te gaan staan? Stonden ooit de RK naast spreker als hij voor zijn beginselen pleitte. Zullen ze straks naast hem staan als hij de motorraces op Zondag wil verbieden. (Kath. stemmen: Ja!) Spreker ver oordeelt de houding van de meerder heid van het college niet, want dit adres moest toch behandeld worden, maar het Genootschap had het moeten intrekken. De meerderheid van 't Col lege stelt de zaak te symplistisch. Het gaat hier niet alleen om een stukje gemeentegrond. Voor een zeer verdien stelijk man wat ook Willibrordus was kan men een standbeeld oprich ten maar daar moet het bij blijven. Een Christusbeeld is niet t~ -"heiden van aanbidding. Men doet Hem te kort met een standbeeld ofwel men geeft het een religieuse betekenis en komt dan tot beeldverering, waaraan spr. niet meewerken kan. De heer Van der Borden zegt, dat men hem dwingt dingen te be spreken welke hem heilig zijn. Wij er kennen Christus in verband met het Goddelijk Wezen en het is niet ver oorloofd daarvan afbeeldingen te ma ken. DE KWESTIE VAN R.K. ZIJDE BEZIEN. De heer Venn.eker zeide dat men op een terrein is gekomen, dat niet des raads is, maar het is te be treuren, dat men er afwijzend tegen over staat, al verwachtte spr. geen me dewerking der principiëlen. Men vraagt hier slechts een stukje grond zoals dat vroeger ook door de patiënten van dr. van Dam geschiedde en men wil de gemeente een kunstzin nig monument schenken. In Amster dam richtte men een standbeeld van Domela Nieuwenhuis op, maar spr. begrijpt, dat het hier niet om een per soon gaat. Toch leven wij in een Chris telijke samenleving waarin wij de Chr. feestdagen vieren, w.o. ook Christus' geboorte. Wie was er van wie meer invloed uitging op onze Westerse be schaving! Spr. haalde een rede van prof. Schermerhorn aan en hoopte dat diens woorden weerklank bij zijn par tijgenoten zouden hebben. Waarom zouden wij Christus in onze stad niet mogen uitbeelden? Hij heeft als levend mens onder ons geleefd. Het Christus beeld is niet een specifiek r. k. uitbeel ding. In oude schilderijen in het Rijks museum van onze grootste meesters kan men die uitbeeldingen vinden. Vrede op aarde kan slechts ontstaan als er vrede in mensenharten is en die kan alleen van Christus komen Als er in twee gezii en kinderen ziek zijn Hedenmorgen omstreeks 9 uur had een tragisch ongeluk plaats, waarvan het elfjarig dochtertje van de familie Helderman, van de Om val, het slachtoffer is geworden. Zij reed met een vriendinnetje, dat achter op de bagagedrager zat, near de stad op de Kanaaldijk enige me ters voorbij de plaats waar het rijwiel pad op de rijweg'uitkomt. Een vrachtauto met aanhangwagen passeerde de kinderen, doch de fiets v.erd juist door het achterstuk van de aanhangwagen gegrepen en met de beide kinderen tegen de grond ge slagen. Tengevolge van de aanrijding en de val is het dochtertje van de fam. Hel derman vrijwel op slag gedood, terwiil haar vriendinnetje met een schaaf wonde aan het hoofd er buitengewoon goed is afgekomen. De verbeteringen aan dit rijwiel pad zyn dus niet afdoende gebleken, daar het verkeer op de Kanna'dijk op de spitsuren zeer druk en het weg dek te smal is. Beter ware geweest het rijwielpad voor de huizen van de Kanaaldijk en achter het huizencom plex, op de hoek van Kanaaldijk en Friescheweg, om te leggen. en één ervan geneest is het toch be grijpelijk, dat men daar zijn dank wil demonstreren Tegen een beeld uit dankbaarheid mag geen bezwaar be staan Christus is de stichter van ons aller godsdienstig leven. De debatten tonen wel, dat niemand hier anti-pa pist wil zijn, maar deze zaak behoo-t in de raad thuis. De beslissing op dit verzoek liet reeds te lang op zich wachten. Het voorstel kwam trouwens reeds binnen toen prof. Koelma nög burgemeester was. Dit is niet iets spc« cifiek katholieks. Men heeft de zeker heid, dat men een moument krijgt, dat ieders kunstgevoel bevredigt en velen tot een beter mens kan maken. Men vraagt niemand om het met onze leer stellingen eens te zijn. Dat deed men ook niet bij het monument voor Do mela Nieuwenhuis in Amsterdam. Spr. hoopt, dat de niet-principiëlen alsnog met de voorstellen zullen meegaan. De heer De Wilde (PvdA) wilde geen eigen levensbeschouwing geven, maar vroeg begrip voor dat deel der bevolking, dat zich principiëel met de figuur van Christus niet kan vereni gen. De Humanistische levensbeschou wing verbiedt aan dit voorstel mede werking te verlenen. De 'woorden van Prof. Schermerhorn zijn geen argu ment om dit voorstel te aanvaarden. Afstemming van het voorstel mag geen verkeerde conclusie geven. Wij zijn niet antipapistisch, maar wij zijn ook geen Christelijk volk. al moeten wij daarnaar streven. Men mag ons dit monument principiëel niet vragen. ,De heer De Zeeuw (RK) zeide, dat er geen sprake van is dat de R.K. de figuur van Christus willen opdrin gen. al valt Christus nooit weg te cij feren. Als wij goed en bloed veil heb ben voor de verdediging der Chr. be schaving, moeten wij Christus ook een standbeeld geven. Als wij 't afstemmen zullen wij Christus verloochenen. Wie zonder dogmatische gronden tegen stemt, stemt verkeerd. Is het beter geld Voor de verzetssiachtoffers te geven? Waarom wil men het aan een nood- schouwburg spenderen? Wie 'n stand beeld van Willibrordus accepteert moet ook het beeld van Christus zelf aan vaarden. De voorzitter zeide, dat 't ver zoek reeds inkwam toen de heer Koel ma nog als burgemeester fungeerde. Er moesten vele instanties geraad pleegd worden en inmiddels werd de burgemeester ziek. Vandaar het opont houd. Het is beter een nieuwe burge meester niet direct vöor deze precaire kwestie te zetten. De heren Bakker en Coerts hadden een minderheidsstand punt bij het voorstel kunnen geven. Spr. deelde mede, dat men tijdens burg. Van Kinschot en de noodraad niet principiëel afwijzend tegenover 't voorstel stond, al waren er dan later wel bezwaren. Wil de Raad het ont werp ook keuren dan heeft spr. daar tegen geen bezwaar. Spr. bracht dank voor de wijze waarop dit debat is ge voerd en kon zich begrijpen, dat er principiële bezwaren kunnen zijn. Toch zou spr. gaarne een meerderheid voor het voorstel zien. De heer Groot verklaarde zich een principiëel tegenstander. De fi guur van Christus is te hoog om zijn beeld aan de openbare weg te plaat sen. Wethouder Bakker zeide het col lege niet verweten te hebben, dat men daar van de situatie gebruik zou ma ken. Het was een moeilijk geval voor een politiek college als 'de Raad, maar haast was er nu ook niet bij. Men ken de terdege de verhoudingen in de Raad. Het Genootschap had ons dit moeten besparen. Nadat de heren Kirpestein. VanderBorden en Groot hun zienswijze opnieuw naar vo ren gebracht hadden werd 't voor stel om tot stichting van dit beeld over te gaan, met 16 tegen 9 stem men verworpen. Vóór stemden de Katholieken, tégen alle andere le den van de Raad. AFSCHEID BODE STOORVOGEL De voorziter herinnerde er aan, dat bode Stoorvogel voor het laatst in de Raad is, daar hij met 1 Januari met pensioen gaat. Hij heeft vele emmers water aan dorstige raadsleden ver strekt en talloze stembriefjes opge haald. Spr. dankte hem voor de vele bewezen diensten en hoopte dat hi] nog vele jaren in gewondheid de raads- deba't-n zou mogen volgen. lApplaus). De ve gadering werd daarna geslotfl#- Hartelijke huldiging Gulden Vlie Rika Hopper heeft h: toneeljubileum gisteravon maar in het Gulden Vlie: dere wijze gevierd. In de e was de zaal geheel bezet, weinig bijdroeg, dat de „V is de vereniging van perse firma Met, met meer dan i sonen de voorstelling bijv uitstekend idee! En dan h zeischap „Comedia" van Paleis" (door Jeanne va Willing, bewerkt naar i gegevens van Sidney How boeiende voorstelling geg Hopper had bij voortduri dacht door haar sterke van mevrouw Phelps, de door verkeerd begrepen het geluk van haar kinds beste bedoelingen verniet! Hester, Roberts verloofde, offer wordt. En aan het wanhopige moeder alleen sterke rol van Rika Hop] innert aan haar beste pre v. d. Moer als Christina, en Lous Hensen, de verloc bert, waren eveneens uit laatste vooral in haar gr II. De rollen van de zoi Robert waren minder dan Henk Rigters en Gerard F den er in ze op de juiste geheel te plaatsen. Bij geboeid hebben de aanwez spel gevolgd en na elk c klonk een spontaan appli het slot tot een ovatie aa in het bijzonder Rika I doch ook door „de kinden was. 1 Maar de voorstelling k: mooi slot. De heer J. Bee het toneel en richtte ziel lijke woorden tot de waarbij hij haar hulde alles wat zij op zo uitns voor ons toneel had ge hij tevens de wens uitsp voor mevr. Hopper nog j van het toneel zou zijn. I als hulde een fraaie bloei waarin hoe kon het bi; tot grote vreugde van d een Alkmaars kaasje we Namens de directie vai Vlies en een onbekende nog een enveloppe met verzoek voor het geld ee aan Alkmaar te willen applaus). Vervolgens richtte de voorzitter van „Vermete" zijn vereniging met een toespraak tot mevr. Ho; hij haar niet alleen hulde het spel van haar en hi Iers, maar tevens kon ze; een uitstekende gedacht OPENING STAND MIDDEN-DAMTE1 Bij Vroom en Dreesma denmorgen geopend de s Alkmaarse comité voor het Midden-Damterrein t Naar bekend is zal van van deze verkoop een c< ment voor de gevallenen richt, terwijl het restant dienen voor steun aan i betrekkingen. Het comité was o.m, digd door de voorzitter, gemeester, de heer G. ve en de secretaris, de hee sen, terwijl eveneens aa: de directeur en de bedr: Vroom en Dreesmann, Berentzen en Weijer. De heer Van Slingerla directie van Vroom en D haar medewerking. Gee: te veel geweest om een i te richten. Spr. hoopte brengst van de verkoop zijn aan het vele werk, richt is. Vervolgens kochten de Slingerland en Berentze certificaten. De stand is tot en mei a.s. voor het publiek toe Er zijn ook collectebu waarin bezoekers, die c een certificaat te hoog v offerèn voor het goede opbrengst worden dan ce mens de bezoekers va: Dreesmann" gekocht, groot aantal certificaten len kopen kunnen stand terecht, maar zuil: pen worden aan da geme Wij willen er hier nog ook scholen en klassen i certificaten kunnen kope daarna op naam van de klasse gesteld worden. Is dat geen prachtig: om in een lijstje te zett hangen? Een school of eigenares van een stukj roemde Dam is geweest! DIERENBESCHE! Zwervend zijn te AT troffen bruine hond mei een type Foxhondje en i te poes. Eigenaar of lie nen zich vervoegen bij dame, die een advertei C. Verwer, Baanstraat, plaatst „Witte Keeshond zocht zich te melden bij GESLAAGD ALS Aan de Ned. school vo< coupeuses te Doetincher coupeuse de dames: N. Koedijk, G. de Bree Langedijk, C. Mazereeuv

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2