Veilingen wensen bodem de markt in Anti-communistische maatregelen in Frankrijk Er komt minder chocolade Maandag 22 Dec. 1947 144e Jaargang no. 243 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Duclos is 't vice-presidentschap ontnomen De trouwplannen van Koning M'chael K.L.M. gaat op Sjanghai vliegen Verplichte verzekering tegen werkloosheid WEERBERICHT f Munitie-ontploffing in Zwitserland Dr. Beel's rede maakt indruk Mechanisatie onderwerp van besprekingen League overzicht Van Vliet wint het hoofd klasse kampioenschap Noord-West gaat niet door Thans cholera in Syrië De status van Berlijn BUREAUX ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 Rldderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 434000 (t. n. v. N.V. Ver. Noordh. Dagbl. i. o.. Alkmaar) Directeur: J. Bijlsma ALKMAA E COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. De Frqnse Nationale Vergadering heeft het eerste artikel van een wet goedgekeurd, welke beoogt communis tische afgevaardigden 't voorzitterschap van parlementaire commissies te ont nemen evenals het, vice-presidentschap. Het artikel vormt een amendement op het huishoudelijk reglement van de Assemblee. Het is aangenomen met 385 stemmen vóór en 183 (van de commu nisten) tegen. Volgens het nieuwe arti kel moeten vice-presidenten en voor zitters van parlementaire commissies voortaan aanvaard zijn door de meer derheid van de Assemblee, terwijl ze tot dusver naar gelang vap de sterkte der fracties werden aangewezen. Onder de oude regeling is de commu nistische afgevaardigde Jacques Duclos eerste vice-president van de Assemblee geworden. Volgens de grondwet zou Duclos tijdelijk hoofd der regering worden, indien tussen een ontbinding van het parlement en de nieuwe ver kiezingen de voorzitter van de Assem blee de taak van tijdelijk regerings hoofd niet zou kunnen vervullen. Tegelijkertijd is men begonnen „met de discrete Verwijdering van commu nisten in het bestuursapparaat", gelijk blijkt uit de kolommen van de staats courant. Twee communistische prefec ten hebben hun ontslag gekregen. De communistische directeur van de gena- De prijzen van cacaobonen op de we reldmarkt vertonen een sterke stijging, waardoor het voor Nederland niet mo gelijk blijft de omvang van zijn aan kopen te handhaven, zo deelt ons het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Ook zou de ze stijging van de wereldmarktprijs een evenredige verhoging van de prijzen van cacaoproducten in het binnenland ten gevolge moeten hebben. Er zijn echter in het binnenland nog voorraden cacaobonen, die tegen een lagere prijs zijn aangekocht. Door deze tezamen met de duurdere partijen t^ verwerken kan op de binnenlandse markt de prijs verhoging zeer matig zijn. Teneinde de ze doorsneeprijs en een noodzakelijke beperkte bevoorrading van de handel mogelijk te maken is een verbod tot af levering en vervoer van cacaobonen, cacaomassa, cacaopoeder, couverture, chocolade en alle andere cacao-grond- stoffen en cacaoproducten aan of door respectievelijk naar of van cacao- of chocoladefabrikanten uitgevaardigd, dat op 21 December a.s. van kracht wordt. Productie en bevoorrading in t' nieuwe jaar dienen zich aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden. Gevolg van een en ander zal zijn, dat in het versnaperingen-assortiment een verschuiving naar de suikerpro ducten plaats heeft. Voor de uitvoe ring van export-orders voor 31 Dec. a.s. voorzover deze op 21 December waren geregistreerd zal vergunning worden verleend. Het op deze mate rie betrekking hebbende, „besluit blokkering cacao cacaoproducten" is afgekondigd in het voedselvoorzie ningsblad no. 102 van 20 December 1947. Wie wat bewaart, heeft wat! In verscheidene streken van ons land doen vele zorgzame huismoeders aan „verstandige voorraadvorming" en brengen grote hoeveelheden boe renkool naar de bakker om het in de oven te laten drogen. De boeren koolmaaltijd is dus verzekerd voor deze winter, maar of het met de worst ook zo is tionaliseerde kolenmijnen heeft vorige maand zijn ontslag genomen en zijn op volger, eveneens een communist, is thans verwijderd na veroordeeld te zijn vegens handtastelijkheid jegens „een mijnwerker, die bezwaren had tegen de jongste staking". Ook de communisti sche burgemeesters van een aantal ge meente binnen Parijs wil men ont slaan. Een reeks uitzendingen, die als „zuivere pro-Sowjet-propaganda be schouwd worden zijn uit de program ma's der Franse radio geschrapt. Koning Michael van Roemenië is Za terdagmorgen uit Zwitserland te We nen aangekomen. De aide-de-camp van de koning, majoor Vergotti, verklaarde ten aanzien van de geruchten over ver loving van Koning Michael, dat de Roe meense regering de koning voor zijn vertrek uit Boekarest had'doen weten, dat zij het zou toejuichen wanneer hij in het buitenland zou omzien naar een passende echtgenote. Wanneer toestem ming van de regering verkregen zou zijn. zou officiële verloving met Prin ses Anne de Bourbon-Parma volgen. Vergotti zeide verder: „De koninklijke huwelijken in Roemenië zijn niet altijd goed terecht gekomen,,. Daar waren Carol en Nicolas; doch in dit geval zou alles wel in orde zijn, daar 't een prin ses van Koninklijke bloede betrof. Ver gotti voegde er nog aan toe, dat Koning Michael in Roemenië zou blijven „zo lang hij kan". Toen een Amerikaanse journalist daarop vroeg, hoe lang Ko ning Michael „de huidige omstandighe den zou kunnen verdragen" antwoord de Vergotti: „hoe lang kunt u ze ver dragen?" Naar Aneta-Batavia van de K.L.M. verneemt zal omstreeks April een lijn Amsterdam-BangkoK-Kanton-Sjanghai worden geopend. Indien een overeen komst daaromtrent zal Worden bereikt, zal Dovendien de route Amsterdam-Ba- tavia een maal per week naar Sydney worden verlengd. Tevens bestaan er plannen om de Indië-route eenmaal per week met Constellations te vliegen, die met „sleepers" zijn uitgerust. Sedert korte tijd ontvangen de K.L.M-passagiers tijdens hun vliegtocht het laatste nieuws, het zgn. „K.L.M.-World News", dat in twee edities per dag uitkomt en de belangrijkste berichten en de diverse beursnoteringen bevat. - Naar het A.N.P. verneemt, is bin nenkort de indiening bij de Tweede Kamer van een ontwerp-werkloos- heidswet te verwachten. Dit ontwerp zal dan beogen de in voering van een verplichte verzeke ring van werknemers tegen de gelde lijke gevolgen van onvrijwillige werk loosheid, door respectievelijk een w achtgeldverzekering, gedragen, even eens uitgevoerd door het bedrijfs leven maar gedragen door bedrijfs leven en overheid te zamen. Het moet voorts in de bedoeling liggen, dat er bij de wachtgeldverzekering verschei denheid van regeling per bedrijfstak zal bestaan, terwijl bij de werkloos heidsverzekering de voornaamste be palingen uniform zullen zijn. Vliegtuig verongelukt Op weg van Innsbriick naar Wenen is nabij Praag een vliegtuig, dat poogde te landen, verongelukt Het vervoerde, naar men aanneemt belangrijke passa giers. De geallieerde autoriteiten heb ben een onderzoek bevolen. Uit Franse bron wordt vernomen, dat het vlieg tuig na "een avontuurlijke vlucht" over tijd was. KRACHTIGE WIND. Zwaar bewolkt met nu én dan enige regen of motregen. Krach tige, aan de kust tijdelijk storm achtige Noordwestelijke wind. Aanvankelijk nog iets zachter, later weer iets kouder. Nieuwe bruidegom brengt uitkomst Het 21-jarige Italiaanse meisje Maria l ormicola verkeerde wel in een heel onplezierige toestand, toen zij enige da gen geleden te New-York aankwam. Haar aanstaande echtgenoot, egn gede mobiliseerde Amerikaanse soldaat, bleek te zijn overleden en de Ameri kaanse autoriteiten waren van mening, dat er geen reden meer bestond om Maria in de V. S. toe te latén. Een jonge New-Yorkse muziekleraar, Al- fidi geheten, die Maria's foto in de krant zag, schijnt nu uitkomst te brengen. Hij heeft Maria een huwelijksaanzoek gedaan en zij heeft het aanvaard. Al- fidi is er reeds in geslaagd haar de verlovingsring aan de vinger te schui ven, doch Maria's bevrijding uit het immigratiestatnon Ellis Island kan hij nog niet bewerkstelligen. Acht doden Gisternacht heeft zich bij het kleine spoorwegstation van Blausee aan de lijn Bern-Bindestrich-Loetschberg-Sim- lon een ontploffing voorgedaan in de rotskelders, waarin munitie van het Zwitserse leger is opgeslagen. Het plaatsje Blausee is .ernstig be schadigd. Er ontstonden talrijke bran den. De bewoners Vluchtten, velen in nachtgewaad, door de hoge sneeuw de bossen in. Acht mensen zijn om het leven geko men. Het station van Blausee-Mittholz is volkomen vernield, de stationschef werd gedood. Door de kracht van de explosie wer den ongeveer 50.000 kubieke meters aarde in de lucht geworpen en de weg van Frutigen naar Kandersteg werd over vijfhonderd meter 'vernield. Zes huizen werden geheel vernield en tien huizen werden zo zwaar bescha digd, dat zij waarschijnlijk afgebroken moeten worden. „Het Dagblad" te Batavia schrijft over de rede van dr. Beel, dat deze niet zal nalaten overal, doch wel in het bij zonder in republikeinse kringen te Djogja diepe indruk te maken. Ten aanzien van de vraag, of zijn beroep op de republiek te Djogja z£l worden ver staan, meent 't Dagblad, dat er bepaald goede kansen zijn, ten eerste, omdat in de verklaring van dr. Beel wordt ge zegd, dat voor de republiek een recht matige plaats in het geheel wordt open gelaten en ten tweede, omdat Djogja van mening is, dat wanneer de volkswil zich daarvoor uitspreekt, de federatie geen tegenwerking van zijn kant zal ondervinden. De strijd om Moekden Te Moekden. de voornaamste stad van Mandsjoerije, is de staat van be leg afgekondigd alsmede een uitgaans verbod van 12 uui? Drie communisti sche legers zijn naar verluidt de stad tot op 30 km. genaderd. Het gedreun van de zware artillerie is reeds duide- üik in de stad hoorbaar. BERICHTEN OMTRENT SCHACHT TEGENGESPROKEN De berichten, volgens welke dr. Hjalmar Schacht, de financiële tove naar" van het derde rijk, zijn mede werking zou verlenen aan de opstelling van een financieel plan voor West- Duitsland zijn te Londen officieel te gengesproken. Zaterdag vond in het Gulden Vlies te Alkmaar onder leiding' van de heer P. J. Nijssen, voorzitter van de Veilingvereniging Kennemerland te Bever wijk, de taai vergadering plaats van de Provinciale commissie uit de Veilin gen in Noord-Holland. De. vergadering, die druk bezocht was, had een ge animeerd en vruchtbaar verloop. Uit alle delen der provincie waren de afgevaardigden van de veilingbesturen samengekomen, om van gedachten te wisselen over het onderwerp, dat allen bezig houdt, n.l. het vaststellen van minimumprijzen, de zgn. bodem in de markt. Notulen, jaarverslag, rekening en verantwoording en begroting werden zonder discussies goedgekeurd en vastgesteld, vaarbij dank werd gebracht aan de financiële commissie gevormd door de afdelingen Hoogkarspel, Wog- num en Zaandam. Voor het nieuwe jaar werden in de commissie benoemd de afdelingen Beverwijk (Kennemerland), Enkhuizen (Bloemenlust) en Hem (Zuiderkogge). Opnieuw werd de contributie vastgesteld op 1/30 van de omzet. Tegencandidaten waren niet gesteld, zodat de heren S. de Boer, T. Groot en C. Gortzak in het bestuur werden herkozen en de benoeming aanvaard den. Aardappelexport ongunstig Vervolgens kwam ter sprake het onderwerp aanvoerregeling. Van de de zijde van het bestuur kwam het voorstel, om in samenwerking met de Friese vereniging aanvoerrege- lend op te-treden, indien dit nodig geacht mocht blijken. Het bestuur vreest namelijk, dat het grillige prijsverloop van zomerproducten zich ook bij de winterproducten zou kunnen voordoen. Vanuit de vergadering gingen stem men op, die deze maatregel toejuich ten, doch dan dient ook een ieder zich hieraan te houden, hetgeen thans nog met algemeen het geval is. De voor zitter achtte, deze manier van doen te laken en sprak zijn afkeuring er over uit. Gevraagd werd, of boerenkool, die niet aan de prijs komt, niet verkocht kon worden aan de fabriek, b.v. de dregerij van het Centraal Bureau. Da heer Prins, voorzitter van 't C.Bver klaarde, dat dit bureau gebonden is aan contracten met de regering waarbij het vastgestelde kwantum van 40000 kg per maand reeds werd bereikt. De heer Prins merkte op dat het bestuur van 't C.B, geen vertegenv ^-vdiger uit de Noordhollandse veilingen telde, doch dat men dit graag veranderd zag. De bodem in de markt. Voorzien van één prac-advies kwa men vervolgens de voorstellen van de afdelingen Medemblik, Warmen- huizen, Hoogkarspel, Purmerend, Ob- dain en Noord-Scharwoude ter tafel, allen behelzende het onderwerp mi nimumprijsregeling, al dan niet ge koppeld aan een fondsvorming. De heer Prins betoogde, dat dit on derwerp ook de aandacht van het CB. heeft, doch dat het vraagstuk niet is los te maken van het totale tuinbouw- beleid der regering. De productie is niet meer afgestemd op 3e afzet, door dat ons tuinbouw-areaal te groot is. Dit is echter een zaak der regering en daarom is het volgens de heer Prins verkeerd een gedeelte van deze poli tiek in eigen hand te nemen. De af keuring kwam reeds tot uiting in de bekende motie-Groen, waarin ook een bodem in de markt werd geëist. Deze motie w.erd aanvaard, doch nog steeds niet ten uitvoer gelegd. Laat ons een bedrag bijeen brengen, aldus de heer Prins, en dat de minister aanbieden. Met dit fonds als basis kunnen wij dan de minister vragen doen. Als de ex port naar Duitsland mislukt, zullen wij het volgend jaar een overschot van 200.000 ton hebben! De heer Blokdijk (Warmenhuizen) betoogde dat tuinbouwbedrijven onbe schermd zijn en zichzelf moeten zien te redden. Een minimumprijs is onnio- gelijk zonder geld, dus er moet ook 'n fonds komen. De heer Visser (Hoogkarspel) sloot zich hierbij aan. Op de regering wilde spreker maar liever niet rekenen. De afdeling Purmerend was van oordeel, dat het prae-advies klopt. Hierin wordt voorgesteld, terug te ke ren tot de minimumprijsregeling van 5070 pet. waarbij ret C.B. 1 millioen gulden beschikbaar stelde. De minister wilde echter de regeling niet ten uit voer leggen vóór hij dit nodig achtte, waarna het C. B. het aanbod introk. Thans zal een verzoek w^-den gezon den aan het C B„ het Bedrijfsschap voor Groenten en Fruit en de Stich ting voor de Landjiouw om de motie- Groen ten uitvoer te leggen en voor 1948 een aanvaardbare bodem vast te stellen.' De heer De Wijs (Obdam) zeide, dat zijn voorstellen dicht bij die van het C. B. sjonden, dat er steun nodig is, dus een fonds, omdat er teveel teelt vergunningen worden uitgereikt. De heer Volkers (Noord-Scharwou de) vond de aanneming van de motie waarin de tuinbouw eensgezind bel- chaamd is. een zaak van algemeen be lang, ook voor de toekomst. Leg deze motie dan ook ten uitvoer, aldus spr., als vaste basis! Tenslotte ging de vergadering ac- coord met het door het bestuur uitge brachte prae-advies, waarna gepau- seerd werd teneinde de lunch te ge bruiken. Huur voor fust. Na de pauze kwam aan de orde een voorstel van de veiling De Een dracht te Hoogkarspel, waarin werd aangedrongen om via het C. B. bij het bedrijfsschap stappen te doen voor een betere buurregeling voor fust. De thans bestaande regeling veroorzaakt n.l. grote verliezen voor de veilingen, waardoor zelfs hier en daar de uitgifte van fust moest wor den stopgezet. Door het C. B. eïi de handel is ech ter een overeenkomst gesloten die misbruik tegengaat en zware straffen zijn bij overtreding reeds opgelegd. Door het C. B. zal een vergadering met de betrokken veilingen worden uitge schreven om tot een betere regeling te komen. Centraal Magazijn. Als laatste punt stelde het bestuur voor, dat de aangesloten veilingen, gelegen ten Noorden van het Noord zeekanaal aan de commissie Centraal Magazijn van de mechanisatiecom- missie een bijdrage zouden verlenen van f 7500, in verhouding tot hun omzet over 1947. Dit komt te staan op 20 cent per f 1000 omzet. Tevens vroeg het bestuur machtiging om uit de reserve f 2500 te voteren voor het zelfde doei. De tuinbouw heeft groot belang bij een goede service bij de toenemende mechanisatie, zodat het bestuur het voorstel verantwoord achtte. De heer Rietsema, die de geestelijke' vader van de commissie is ging op verzoek van het bestuur, iets dieper op de zaak jn De laatste jaren is er veel gemechaniseerd, aldus spr., doch de handel is traag met repareren, hoewel er wel graag geleverd wordt. Soms kan een defect geraakte machine niet gemist worden, waardoor voor honder den guldens schade kan worden gele den. Daarom moet er in de toekomst een Centraal Magazijn komen, welke zaak echter nog niet definitief is gere geld. Om de tuinders een dienst te bewijzen moeten importeurs van ma chines en de tuinbouw tot elkaar worden gebracht Met algemene stem men werd het voorstel aangenomen, daar de afdelingen het grote voordeel van de voorgestelde regeling terdege inzagen. De héér Dragt (Hoorn) belichtte 't grote belang van de juridische com missie uit de veilingen, die in samen werking met de Voorlichtingsdienst in de "tuinbouw onderlinge geschillen en geschillen tussen tuinders en Justitie oplost. Rondvraag. Tijdens de-rondvraag werd geant woord op een desbetreffende vraag, dat de vooruitzichten voor de export van pootagrdappelen ongunstig zijn. De heer Ootjers, secr. der Commis sie. had vernomen, dat er van export tot Februari 1948 geen sprake zal zijn. De landbouw heeft al zijn voorraden verkocht, door de eigen aardige regelingen op dit gebied, zo dat de tuinders nu zitten met hun voorraden in het vooruitzicht van 'n enorme strop Van bestuurszijde i werd de toezegging gedaan, dat een betere regeling van deze materie ze ker zal worden bewerkstelligd. Gister begon de tweede helft van het League seizoen. Geen enkel uit-spe- lend team heeft beide punten kunnen bemachtigen. Burnlev, dat verleden jaar nog in de tweede divisie speelde, toonde zich gistermiddag een waardig mededinger van Arsenal naar het kam pioenschap door een overwinning in Portsmouth. Intussen toonde Arsenal weer eens zijn grote defensieve kracht in de wed strijd Sunderland-Arsenal (1-1). Bryn Jones, die vorige week in het Gunners team was teruggekeerd, be zorgde Arsenal de gelijkmaker en te vens een voorsprong van 3 punten op no. 2 van de ranglijst: Burnley. Bijna had Grimsby Town in de wed strijd tegen Aston Villa voor een ver rassing gezorgd, maar de thuisclub kon ïr de laatste seconden nog 'juist een ge lijk spel bemachtigen door het benutten van een strafschop. Ook Liverpool leek aanvankelijk van plan een der top clubs te doen struikelen Na 22 minuten hadden ze maar liefst een 30 voor sprong, maar Preston zette de tanden eens extra op elkaar en wist de achter stand geheel in te lopen, ja het scheel de zelfs niet veel, of ze hadden beide punten in de wacht gesleept. De uitslagen zijn: Eerste divisie: Aston Villa-Grimsby Town 2-2; Burnley-Portsmouth 3-2; Chelsea-Blackpool 2-2; Everton-Black- burn Rovers 4-1; Huddersfield Town- Derby County 2-1; Manchester United- Middlesbrough 2-1; Preston North End- Liverpool 3-3; Sheffield United-Charl- ton Athletic 1-1; Stoke City-Bolton Wanderers 2-0; Sunderland-Arsenal 1-1; Wolverhampton Wanderers-Manch. City 1-0. De Leeuw heeft de laatste partij tegen van de Pol gewonnen in 17 beurten, hoogste serie 134 tegen- van de Pol 309 punten, hoogste serie 59, waardoor de Hagenaar van Vliet door beter algemeen gemiddelde kampioen van Nederland is geworden. Van Vliet 6 2764 70 231 39.49 Van d& Pol 6 2709 80 202 33.86 de Leejiw 5 2557 84 373 30.44 Metz j 5 2491 104 131 23.28 de Ruyter 3 2228 93 201 23.96 Lubach 2 2280 87 121 20.21 Sweering' 1 1711 78 145 21.94 Jacobs 0 1620 81 184 20 Er zijn in dit tournool 51 series boven de 100 gemaakt, waarvan 7 boven de 200 en 1 boven de 300. Het tournooigemiddelde bedraagt 27 (in het vorige kampioenschap te Apel doorn was het gemiddelde 23.34). Naar wij vernemen heeft de weste lijke districts-commissie besloten, aan gezien de Ajax-spelers bedankt hebben voor de ploeg, welke op Tweede Kerst dag te Groningen tegen het Noordelijk elftal zou uitkomen, de ontmoeting niet t» laten doorgaan. Men is van me ning geen representatief elftal samen te kunnen stellen zonder de Ajaxieden. In het dorp Muhajo (Syrië) zijn ze ven personen aan cholera gestorven, 'n twintigtal nieuwe gevallen heeft zich voorgedaan, zo meldt hierover het eer ste regerings-communique. De Syrische regering hféft inenting verplicht ge steld en heeft een crediet van een mil lioen Syrische ponden gevraagd om een choleraepidemie te bestrijden. Zuid-Sy- rië zal tot gevaarlijke zone verklaard worden. Indien de Westerse geallieerden een hi zonale of trizonale oplossing voor West-Duitsland zouden vinden, zou de Sovjet-Unie Berlijn onmiddellijk op eisen als een politiek, geografisch en economisch onafscheidelijk deel van de Sovjet-bezettingszöne, aldus een artikel in het officiële blad van de bezettingsautoriteiten in de Sovjet- zóne „Taglicher Rundschau". In Sovjet-kringen zegt men, dat het artikel geïnspireerd is door kolo nel Toelpanof, het hoofd van de poli tieke afdeling van het militaire Sov- jetbestuur. In kringen, die zich ook beroepen bet officiële standpunt der Sovjet- Unie te vertolken, meent men, dat het teken voor de beëindiging vaD het vier-mogendhedenbeatuur van Berlijn gegeven zal worden als de geallieer den alle functionnarissen uit de ge allieerde bestuursraad zouden terug trekken en dat daarmee een einde zou komen aan dat gedeelte van het verdrag van Yalta, dat Berlijn als ge allieerd hoofdkwartier heeft" bestemd. Volgens het Sovjet standpunt zou den de zonale grepzen, zoals die te Yalta zijn bepaald, niet aangetast worden, noch het recht van een ge allieerde bezetting van Duitsland. HEVIGE BRAND TE ELKTON Te Elkton (V.S.) dreigt een hevige brand de gehele binnenstad te vernieti gen. Twee hotels, een theater en ver schillende huizen zijn geheel vernield. Er deden zich geen dodelijke ongeluk ken voor. Enige brandweerlieden lie pen echter verwondingen op.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1