HET KIND Na negentienhonderd zeven en veertig jaar PER 1 JANUARI NIEUWE DISTRIBUTIEREGELING DER MEELPRODUCTEN NIEUWE PRIJSVERLAGINGEN AANGEKONDIGD IN HOE DE WAPENSTILSTAND INDONESIË EFFECTIEF KAN WORDEN Woensdag 24 Dec. 1947 144e Jaargang no. 245 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Sociale voorzieningen voor de gedemobiliseerden Hoop erf vertrouwen voor het nieuwe jaar Het Franse volk over de politiek Voetbal Nederland-België Eindexamens der middel bare scholen Vliegtuig bij Brussel neergestort BUREAUX ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noordh. Öagbl. i. o., Alkmaar) Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oli Oliemans. De commissie voor goede diensten heeft gisteren haar plan om de resolutie „staakt het vuren" ogenblikkelijk effectief te maken vrijgegeven. (Het be treft hier het plan, waarnaar reeds verscheidene malen verwezen is en waar op de Nederlandse technische commissie tegenvoorstellen deed.Dit plan bestaat uit tien punten. Ten eerste moet elke partij aan de commissie voor goede diensten een kaart ter beschikking stellen, waarop is aangetekend, wat volgens elke partij „gedemilitariseerde zones" moeten zijn. Ten tweede moeten argumenten voor de definitie van deze zones naar voren worden gebracht. Ten derde moeten bij deze argumenten inbegrepen zijn: a. de militaire posities op 4 Augustus; b. de verzorging der bevolking; c. een opgave van de administratieve gebieden, zoals deze waren van 4 Augustus tot 20 November in de omgeving van de voorgestelde ge demilitariseerde zones. Punt zeven zegt, dat, indien de partijen met het plan van de commissie accoord gaan, elke partij het „staakt 'het vuren" en het „plaats rust" (stand-fast) in de huidige posities moet afkondigen. Punt acht zegt, dat zaken, waarover op die dag overeenstemming is bereikt, onmiddellijk uitgevoerd moeten worden. Punt negen houdt in, dat de partijen overeen moe ten komen, dat, zodra gedemilitariseerde zones geac cepteerd zijn: a. beide partijen de normale handei en het verkeer tussen de gedemilitariseerde zones, alle Nederlandse en alle Republikeinse bezette gebieden moe ten hervatten en zover mogelijk handel en verkeer moeten trachten te vergemakkelijken; b. alle strijd krachten van beide partijen onder toezicht van militaire waarnemers der commissie met medeneming hunner uitrustingen naar de eigen gebieden moeten evacueren. In het laatste punt (10) wordt gezegd, dat de ver tegenwoordigers van de commissie voor goede dien sten verdere voorstellen moeten do'en ten aanzien van de methode tot controle" en handhaving van rust en orde in de gedemilitariseerde zones. In een brief met aangehecht memorandum, dat be trekking heeft op het plan van de commissie voor goede diensten, zegt de voorzitter van de Nederlandse technische commissie, Jhr. Mr. van Vredenburch, dat deNederlandse commissie gaarne het plan van de commissie van drie wil overwegen als werkbasis voor uitvoering van ceasefire. Hij voegt eraan toe, dat de op merkingen in 't memorandum gezien moeten worden als algemene principes, waarvan de uitwerking en aan passing aanleiding zouden moeten geven tot verdere besprekingen met militaire experts van de commissie van drie. In het Republikeinse memorandum zegt de Repu> blikeinse technische commissie onder meer verheugd té* zijn, dat de Nederlandse commissie het plan aan vaardt als werkbasis voor verdere besprekingen. Gisteren is door de Tweede Kamer de begroting van Oorlog z.h.st. goedgekeurd, nadat minister Fièvez had verteld met welke sociale voorzieningen de overheid de gedemobiliseerde soldaat zal tegemoet treden. Zij, die in verband van het Koninklijke Leger en de Konink lijke Marine uit Indonesië zullen terugkern, krijgen: 1ste ongeveer een maand, als militair, verlof; 2de een bonus van 100 gulden; 3de bij een goed volbrachte dienst een premie van 10 gulden per maand tot een maximum van 300 gulden; 4de een burgercostuum of wel textielpunten daarvoor met een bedrag, plus 130 punten textiel extra; 5de een overbruggingsuitkering voor gehuwden, gedurende een jaar en voor ongehuw- den gedurende een halfjaar; het bedrag kan desgewenst ineens worden opgenomen; 6de voorlichting bij beroeps keuze; 7de strikte voorrang bij Gewestelijke Arbeids- bureaux en 8ste gelegenheid tot scho- lingf, her- of omscholing. Bovendien is er een regeling ontworpen voor studietoelagen, onderverdeeld in aca demisch, middelbaar en gewoon on- cerwijs en ten slotte is er een regeling ontworpen voor zakelijke bedrijfs schade. „O, Kerstnacht schoner dan de dagen. Er is een kindeke op Aard' Het „liefst" aan Kerstmis, Kaars en Vrede ligt in m'n kinderziel [bewaard, toen 'k zong met open kinderogen, die glansden als het sterrelicht, toen 'k niemand schuwde, niemand vreesde en liefde droeg op m'n [gezicht. „O, Kerstnacht schoner dan de dagen"Een kind, dat ieder mens [vertrouwt, was ééns het leven, voortgedreven en in die weelde opgebouwd „O, Kerstnacht rijker dan de dagen. O, Stille, mysterieuze Nacht", het „mooist" aan Kerstmis, Kaars en Vrede wordt in m'n kinderziel [herdacht, toen 'k roerloos 'luisterde naar 't sprookje, dat Moeder bij de Kerstboom [zei, en 'k stil bevangen, gans verloren m'n hand in die van Vader lei. „O, Kerstnacht schoner dan de dagen"Een kind dat ieder mens [begroet, Was ééns het leven, voortgedreven en rijkdom opgevoed „O, Stille Nacht en klare dagen. O, Jesu U zijt wellecoom", het „teerst" aan Kerstmis, Kaars en Vrede ligt in m'n diepe kinder- [droom, toen 'k lachte naar de ganse wereld, die om me heen verborgen lag, toen 'k ied're tale kon begrijpen, in ieder mens iets innigs zag. „O, Kerstnacht schoner dan de dagen" Een kind dat op een ander [bouwt, was eens het leven zo gebleven, zo schuldeloos en diep vertrouwd.... „O, Kerstnacht schoner dan de dagen Er is een kindeke op Aard". Ik heb zo stil en schuwverborgen 't verlangen naar dat Licht bewaard. De glans van geven en vergeven zo blij gedragen en behoed, en 't ieder jaar met nieuw verwachten bezegeld en ontroerd Degroet. „O, Kerstnacht, schoner dan de dagen"Als kind heb ik zó diep [vertrouwd. In mij wordt 't Leven voortgedreven en met die „liefde" opgebouwd GRé DE REUS. Na 1 Januari a.s. zullen meelproducten op enkele uitzonderingen na, weer alleen op bon verkrijgbaar zijn. Zoals reeds bekend is, worden de meelproducten binnen het raam van het broodrantsoen gebracht doordat elke week een daarvoor speciaal aangewezen broodbon voor 400 gram (keuzebondesgewenst voor de aankoop van een bepaalde hoeveelheid meelproducten kan worden besteed. De bonaanwijzing zal na 1 Januari voor elke vier weken als volgt ge schieden: Personen van 21 jaar en ouder. Ie week 1800 gram brood plus keuzebon; 2e week 1600 gram brood plus keuzebon; 3e week 1600 gram brood plus keuzebon; 4e week 1800 gram brood, plus keuzebon. ■Rijpere jeugd (15 tot 20 jaar): le week 2600 gram brood plus keuzebon; 2e week 2400 gram brood plus keuzebon; 3e week 2400 gram brood plus keuzebon; 4e week 2600 gram brood plus keuzebon. Jeugd van 414 jaar: le week 2200 gram brood plus keuzebon; 2e. week 2000 gram brood plus keuzebon; 3e week 2000 gram brood plus keuzebon; 4e week 2200 gram brood plus keuzebon. Kinderen van 14 jaar: le week 1000 gram brood plus keuzebon; 2e week 800 gram brood plus keuzebon; 3e ,week 800 gram brood plus keuzebon; 4e week 1000 gram brood plus keuzebon. Kinderen van 01 jaar: le week 600 gram brood plus keuzebon; 2e week 400 gram brood plus keuzebon; 2e week 400 gram brood plus keuzebon; 3e week 400 gram brood plus keuzebon; 4e week 600 gram brood plus keuzebon. De voor de eerste en derde week aangowezen keuze bonnen geven recht op het kuipen van 400 gram brood of 300 gram vermicelli, macaroni, spaghetti, z.g.n. noe dels, mie, tarwegriesmeel, alle soorten puddingpoeder, custard, maizena, tarwezetmeel, aardappelmeel, geoxy- deerd aardappelmeel, aardappelsago, aardappeltapioca, of 400 gram vermicelli-soep (droge soepen, die of de vermicellivorm hebben dan wel voor ten minste 75 uit vermicelli bestaan). De voor de tweede en vierde week aangewezen keuze bonnen geven recht op 400 gram brood of ca. 280 gram beschuit (2 hele rollen), of 300 gram biscuits, of 300 gram wafels (ongevuld), of 300 gram crackers, of 300 gram matzes, of 300 gram toast, of 400 gram specu laas, of 400 gram koekjes, of 560 gram ontbijtkoek, of 560 gram taai-taai. of 560 gram Amsterdamse korst jes, of 600 gram stroopwafels, dan wel een hoeveel heid gebak, waarin 280 gram bloem en/of zetmeel is verwerkt. De broodbonnen en de in de eerste en derde week aangewezen keuzebonnen (dus voor vermicelli enz.) zijn één week geldig. De keuzebonnen voor biscuits enz. zijn na de week, waarin ze zijn bekend gemaakt nog vier weken geldig. Blijkens een enquête van het Franse Instituut voor opinieonderzoek wil 40 pet. van de Franse bevolking de ont binding van het huidige parlement. 33 pet. is hiertegen en 27 pet. heeft geen mening over deze kwestie. Op de vraag: „Wilt U, dat de com munistische partij zal worden ver boden?" antwoordde 52 pet. „ja", 32 pet. „nee" en 16 pet. had geen mening. 33 pet. verklaarde zich voorstanders van een „sterke staat", 46 pet. vond dit minder aanlokkelijk en 21 pet. had geen mening. Een „wantrouwende" politiek ten op zichte van de Sovjet-Unie wilde 54 pet. van de ondervraagden, 27 pet. ver klaarde zich tegen een dergelijk beleid en 19 pet. had ook hierover geen mening. Naar wij vernemen zal de wed strijd BelgiëNederland op 14 Maart 1948 worden gespeeld, en NederlandBelgië op 18 April. Waar deze ontmoetingen zullen plaats hebben is nog niet belist. Kerstfeest. Na negentienhonderd zeven en veer tig jaar zullen honderden millioenen mensen op aarde voor enkele ogenblik ken hun gedachten richten op het won dere gebeuren, dat in die verre nacht plaats vond, het gebeuren waarvan zo weinigen getuige waren, het gebeuren dat het grote middelpunt is geworden in de geschiedenis van deze wereld: de komst van Christus te midden der men sen. Het feit wordt herdacht, telkenjare opnieuw. De wijze echter waarop deze herdenking plaats vindt, is soms wat vreemd. Het is dikwijls zó, dat men aan de kern van dit machtige voorbij gaat, dat men dit feest aanvaardt als een wel kome afwisseling in de rij der donkere dagen. De aandacht wordt geheel ge concentreerd op de bijzaken: een kerst gratificatie, een kerstkrans, een kerst diner, een kerst-soirée-dansante, een kerstcadeau, een kerstreis ja, ook weer een kerstgave voor de armen dat stemt het eigen hart zo mild een kerstconcert en de mooie japon, die ik dan zal dragen, een kerstboom Daarmee wordt niet gezegd, dat dit alies direcie afkeuring verdient, doch als dit het enige is, komt men na de Kerstdagen maar al te vaak mopperend op kantoor, staat moeder zuchtend in een keuken vol vuile vaat en merkt een ander op: „Ook al weer voorbij Dat is het nu juist. Als het licht van de kerstboom in de huiskamer, op het station en in de hall van het hotel is gedoofd, kan er een ander onzichtbaar licht blijven schijnen. Het is dat Licht, die warmte en die liefde, welke het Christuskind reeds m de eerste uren van Zijn leven op aarde om zich heen verspreidde, dat Licht, dat als een zachte schone sluier alles wil schutten en om geven. „Ik ben de goede Herder...." Dit Licht heeft de macht om in een donkere wereld, in een wereld waarin het raffinement der vernietiging hoogtij viert, toch de vreugde te geven te mo gen leven, ook nu. Het verwarmt de harten en geeft de moed staande te blijven, wanneer egoïsme, hebzucht, haat, jaloersheid en valse neigingen een aanval op hart en karakter onderne men. De gedachten aan dit Christuskind en de woorden, die Hij in deze wereld sprak, gaven duizenden de kracht om staande te blijven, als duivelse elemen ten in de medemens hem lichamelijk en geestelijk in uiterste nood brachten. Wij behoeven slechts te wijzen op le wi eedheden der Romeinse keizers, de uitmoording der Armeniërs door de Turken, de Duitse martelkampenZij konden hun moordenaars vergeven, ge lijk hun Meester, toen Hij als een uit- geworpene door de mensen aan het kruishout werd geslagen. Ook deze wereld tracht Hem dikwijls op zij te Binnenkort zal de prijs van verschil lende artikelen verlaagd worden. Zo zal toiletzeep van 90 gram per stuk met ingang van 1 Januari a.s. verlaagd wor den van 27 op 26 cent, resp. van 25 op 24 cent, afhankelijk van het merk. Voor waspoeder wordt de prijs per pak van 250 gram gebracht van 22 tot 21 cent per pak van 500 gram van 40 op 38 et. De maximumprijs voor bleekwater is dezer dagen verlaagd van 25 op 24 cent per fles van een liter. Met ingang van 1 Februari zal ook schoensmeer in de voornaamste mer ken goedkoper worden. De maximum prijs van 't meest voorkomende doosje a 36 gram wordt van 23 op 22 cent ge bracht. Daarnaast blijft 'loensmeer van 20 cent per doosje in de handel. De prijzen van de voornaamste eau de colognemerken zullen binnenkort met 10 a 20 pet worden verlaagd. Een aantal pioducten zal binnenkort, ten dele dank zij de medewerking van het be drijfsleven, in prijs worden verlaagd. Zwavelzuur 66 pet bome gaat met on geveer 15 pet omlaag, nl van f 72 op f 60 per ton. De maximumprijs van azijnzuur zal circa 10 pet lager worden. Carbid wordt omstreeks 6 pet goed koper, hetgeen een overeenkomstige prijsverlaging voor dissousgas zal mee brengen. Ten dele reeds uitgevoerd, ten dele in voorbereiding, is een verlaging van de prijs van een aantal in land bouw, veeteelt en huishouding gebrui kelijke insecten-bestrijdings-middelen op basis van cyclochloorhexaan. Al naar de verpakking, concentratie en ge bruiksmogelijkheden, bedraagt de prijsverlaging van 10 tot 20 pet. Als gevolg van een verlaging der fa- brikantenprijzen en handelsmarges werd met ingang van 15 Dec. j.L de maximumprijs van electrische geleidin gen met 10 tot 27 pet verlaagd. Hier onder vallen o.m. met rubber, rubber katoen, rubber-zijde en plasti geïso leerde leidingen, waaronder ook huis- houdsnoeren, rubber-lood-kabel, zwak stroom-kabel. Met ingang van 1 Febr. a.s. wordt 7e maximumprijs voor fiets banden van de meest gebruikelijke soort als volgt verlaagd: toerbuitenban- den van f 3.85 op f 3.60, binnenbanden van f 1.50 op f 1,35. zetten. Soms denkt men gelijk toen, dat men er zelfs in zal slagen. Doch Hij stond aan het begin en zal straks, als alles op deze wereld voorbij is, als dit alles rondom ons heeft opgehouden te bestaan, er nog zijn. Het is mogelijk, dat gij die dit leest uw schouders ophaalt, achteloos de krant weggooit, wellicht het woord „preek" in de mond neemt. De verant- woordihg daarvoor is geheel aan Uzelf. Doch nogmaals, gaat dit Kerstfeest voor u zonder dit voorbij, dan is het inder daad voorbij, dan gaat ge over tot de orde van de dag, van alle dag. Wij zijn dikwijls genoodzaakt in deze kolom sombere gedachten neer te schrijven. Het is dan een spiegel, waar in het wereldbeeld wordt opgevangen. Zc zal het morgen en overmorgen weer zijn: conferentie mislukt, geheimen ach ter het ijzeren gord;jn, nieuwe proeven met automatische wapens, groeiende verwijdering, een voedseltrein, corrup tie, versobering van levensomstandig heden, voortdurende scheiding.... Het zonlicht vermag slechts zelden door de sombere wolken heen te breken. Onlangs ontmoette ik iemand, die tegen mij zei: Als ik wist dat hetgeen ik om mij heen zie het enige was dan zou ik wanhopig worden. Gelukkig, er is vrede mogelijk op aarde: geestelijke vrede in de harten van honderden mil lioenen. Het Licht kan echter nog veel meer mensen vreugde en blijheid, echte blijd schap brengen. Zij hebben slechts de deur van hun hart open te zetten. Dan zal het echt feest zijn, dan zal het Licht blijven branden, ook als de kaarsjes in de kandelaars zijn opgebrand en do kerstboom is verdord. Als dit gebeurt, zal Kerstmis 1947 voor die mensen de belangrijkste dag van hun leven wor den. Nu syt wellecome. AD INTERIM. De bevelhebber der zeestrijdkrachten heeft een dag order gericht aan het marine-personeel, waarin hij o.m. zegt: Wederom is een jaar voorbijgegaan, een jaar dat met goede wensen en verwachtingen begon, een jaar echter van moeizame arbeid met weinig bevredigende resultaten, een jaar dat u en mij niet kon brengen de vervulling van onze hoop op consolidatie en opbouw, welke zo hard nodig zijn. Doch kijk om u heen. De gehele wereld lijkt verzeild geraakt in een maal stroom van ideeën en maatregelen, welke de mensen tot zegen willen strekken en met het oude afgeleefde wil len afrekenen. Er is echter geen enkele verbetering aan te wijzen. Het is onmogelijk te eisen of te verwachten dat het dan alleen in de marine allemaal rozengeur en maneschijn zou zijn, daarom laat de Kerstdagen in u f bezinken en Uwe gedachten richten op hem, in wiens handen het lot der wereld ligt. Laat het nieuwe jaar wederom het begin zijn van een nieuw tijdperk, dat gij althans goed inzet met hoop en vertrouwen in de toekomst. We hebben wel eens voor hetere vuren gestaan. In het jaar 1948 zal het schriftelijk gedeelte van de eindexamens der open bare en de aangewezen bijzondere ?ymnasia en afdelingen gymnasia van lycea gehouden worden op 25 en 26 Mei. Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens der aangewezen bijzon dere hogere burgerscholen met vijf jarige en vierjarige cursus en van de eindexamens der afdelingen hogere burgerschool der openbare lycea en de aangewezen afdelingen hogere burger school der bijzondere lycea zal worden gehouden op 28 en 31 Mei en 1, 2, 3 en 4 Juni. Dat der middelbare scholen voor meisjes, zal worden gehouden op 31 Mei en 1, 2 en 3 Juni en het schriftelijk gedeelte van de eindexamens der han delsscholen met vierjarige cursus, zal worden gehouden gehouden op 28 en 31 Mei en 1, 2, 3 en 4 Juni. Naar de Belgische luchtvaartmij Air-Transport mededeelt, is op het vliegveld van Koeming (China) een viermotorig toestel neergestort, dat een 30-tal Belgische missionnarissen vervoerde, die enkele dagen geleden uit Brussel waren vertrokken.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1