EEN SCHIP VERGING IN DE KERSTNACHT HOE DE WERELD KERSTFEEST VIERDE Generaals spraken tot hun soldaten itstemming 111 Zaterdag 27 Dec. 1947 144e Jaargang no. 246 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Zes en twintig mensen verdronken voor Hollandse kust Bruiloftsfeest eindigde in doodslag Italiaanse gezant in Zweden vermoord Vervroegde koffie- en theebon Extra vlees Kersf- en Nieuwjaarsboodschappen van H. M. de Koningin Een soldaat antwoordt m WEERBERICHT Geen motorsport in 1948? Groot verlof dienstplichtigen lichting '45 >JD vanaf 7.30 uur. vanaf 3 tot 6 uur. onds vanaf 7.30 uur. vanaf 7.30 uur anaf 7.30 uur. voorbehouden. 8 jaar geen toegang. BUREAUX ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 434000 (t.n. v. N.V. Ver. Noordh. Dagbl. i. o., Alkmaar) Directeur: J. Bijlsma ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Enige overlevende spoelde aan bij Camperduin (Van onze speciale verslaggever) Zo ligt hij daar, de 24-jarige stoker Arndt Rokken, in het kamertje bij de familie Eduard, waaromheen de Westenwind rukt en joelt. Hij ligt daar rustig en warm, warm vooral na de doorgestane ontberingen van uren en uren in een motorvlet. Zijn donke re hoofd plekt op het witte kussen, nog staat de spanning in zijn ogen, maar hij weet zich in goede handen. De Eduards doen, wat zij kunnen, dokter Risselada van Groet stuift herhaalde malen in zijn groene jeep- je naar Camperduin, om naar zijn pa tiënt to kijken en 't is op zijn advies, dat Arndt straks zai worden overge bracht naar het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar, niet, omdat het hem niet goed zou gaan, maar omdat hij daar de verzorging kan krijgen, die hij no dig heeft. Rokken spreekt bijna uitsluitend Noors, met een paar woorden Duit^, een losse uitdrukking in het Zweeds en 'n beetje steenkolen-Engels, maar bij stukjes en beetjes, onsamenhan gend soms, krijg je toch het hele verhaal. HOE HET GEBEURDE De Skoghaus laadt in Rotterdam ko len voor Oslo en juist voor de Kerstmis komen de laatste grijpers erin. Het schip gaat naar zee. Om ruim twee uur vertrekt het van Rotterdam, om tien minuten na zessen kruipt het tussen de pieren van Hoek van Holland door de Noordzee in en wendt de steven naar het Noorden, naar huis. De stemming aan boord is opgewekt, 'n kerstboomp je in de messroom, in de logiezen. No ren zijn een volk van tradities. En dan, zullen ze niet een grote kans lopen met Oudejaar thuis te zijn? En is dat geen groot voorrecht voor een zeeman? Het schip ploegt verder om de Noord. De zee schiet aan, de wind kruipt ver der naar het Westen en de Skoghaus houdt strak de boeienlijn. Op de brug lopen de stuurman van de wacht en af en toe de kapitein, beneden voor de brullende vuren smijten de stokers steeds nieuwe happen kolen in de roodgloeiende muil Dan gebeurt hetEen krakende explosie rukt het schip uit elkaar. Het schijnt uit het water te worden opgetild en er met een smak weer in te worden geramd. Glaswerk breekt, meubilair wordt dooréén gesmeten. Arndt heeft geen wacht. Dat wordt zijn geluk, want zijn makkers beneden worden levend gekookt door de ont snappende gloeiende stoom. De ont ploffing rijt een ontzaglijk, gapend gat in het scheepslijf, de Noordzee grijpt toe en stort tonnen water naar binnen. Binnen enkele minuten is de Skoghaus gezonken. Er blijft niet eens tijd om vuurpijlen af te steken, laat staan om de radio te gebruiken. Het gaat alles te vlug, te onwezenlijk, om het te kunnen navertellen. Arndt vind- zichzelf terug in een motorvlet, samen met de 20-jarige lichtmatroos Stilleseu uit Haugesund. Eerst vertelde hij, dat er nog vijf anderen waren, maar later heeft hij die verklaring herroe penDe stroom trekt hen om de Noord, maar de aanlandige wind ver- He Noordzee heeft in de Kerst nacht toegeslagen en zesen twintig mensenlevens opgeëist. Het Noorse stoomschip Skoghaus van 1950 ton, toebehorende aan de Rederij Alf Lindöe te Haugesund, vertrok op 24 December van Rot terdam naar Oslo met een lading kolen. Kort na het vertrek uit Hoek van Holland is het schip door 'n ontploffing uiteengereten en gezonken. De enige overleven de, de 24-jarige stoker Arndt Rok ken uit Trondjem, spoelde met 'n dode makker in een motorsloep tegen de hoofden van de Honds- bosse zeewering en werd aan land gebracht en verpleegd bij de fa milie Eduard in Camperduin, tot hij naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar werd overgebracht. De Neeltje Jacoba en de Dorus Rijkers zochten de zee af, doch keerden terug zonder resultaat. De kustwacht is gewaarschuwd, naar overlevenden uit te kijken. Daar het schip binnen enkele mi nuten zonk is het resultaat echter zeer twijfelachtig. De geredde houdt vol, dat het een ketel-ex plosie betrof en wil van een on geluk door een mijn niets weten. hoedt gelukkig afdrijven naar zee. Eén voor één passeren ze de Nederlandse kustlichten en slaan na uren tegen een van de hoofden aan de Hondsbosse. Arndt was te zwak om de motor op gang te krijgen Daar wordt op hen gewacht. Het hoofd van de kustwacht Kroon was op zijn qui vive, want al in de morgen van de eerste Kerstdag spoelde wrakhout aan en een boei met de naam van het schip. De motorvlet slaat aan diggelen tegen het hoofd, maar Rokken en Stille seu worden eruit getrokken. 'Frans de Rooy en Folkert Breed en de jonge Ja cob Eduard dragen hen aan land. Stil leseu is dood. Dokter Risselada consta teert een schedelbreuk, die hij bij de explosie moet hebben gekregen Maar Arndt leeft. Hij kan niet spreken, is volkomen uitgeput en verkleumd, al leen gekleed in een shirt en een jas, maar hij leeft en zorgzame handen dra gen hem bij Eduard binnen GERED Hij wordt vertroeteld en verzorgd en knapt al gauw een beetje op. Deze sto ker van vierentwintig jaar is de enige overlevende. Stilleseu is dood en wordt opgebaard in het gemeentelijk lijken huisje. In de loop van Vrijdag spoelen er bij Callantsoog nog meerdere lijken aan. De Neeltje Jacoba uit IJmuiden, de Dorus Rijkers van Nieuwediep, ze zoeken de Noordzee af naar schipbreu kelingen, maar keren onverrichterzake terug naar hun standplaats. De Noord zee heeft toegeslagen en zesentwintig mensenlevens opgeëist En terwijl de wind giert door de te lefoonlijnen in Callantsoog en rukt en trekt aan de woning van Eduard, ter wijl de wollige vlokken schuim voort jagen over het strand en zelfs tot bo ven de duinen, wordt Arndt zorgzaam in een ziekenauto gedragen, om in Alk maar verdere genezing te vinden. Een telegram is verzonden naar zijn familie, naar de reders, door tussenkomst van de burgemeester. Over een poosje zal Arndt Rokken terugkeren naar Oslo, naar zijn woon plaats Trondjem. Dan zal hij de nabe staanden moeten troosten van zes entwintig van zijn scheepsmakkers. Maar opnieuw zal hij uitvaren, mis schien met een grote boot van Bakke, misschien weer met zo'n haasje-over- scheepje, als de Skoghaus was. Op nieuw zal hij door de Noordzee ko men en met een rilling terugdenken aan de Kerstnacht van 1947. Maar dat zal hem niet weerhouden te blij ven varen, want Arndt Rokken is een Noors zeeman, en die hebben de zee in hun bloed. EEN TWEEDE SLOEP. Een tweede sloep is in de nacht van Donderdag op Vrijdag (10 uur nadat de eerste bij Camperduin was aange spoeld en ruim 24 uur na de ontplof fing) tussen Petten en Den Helder bij Callantsoog aan land gekomen. Nie mand zal de zwerftocht van deze boot en de ontberingen van de inzittenden ooit te weten komen, want de beide opvarenden, die erin werden aange troffen, waren bezweken. Van hun stoffelijke overschotten zijn foto's ge nomen, die aan de enige overlevende zullen worden voorgelegd ter identifi catie, zodra diens gezondheidstoestand dit toelaat. De beide ongelukkigen wa ren gekleed, maar hadden geen papie ren op zich. In hun trouwringen zijn naar Noor se gewoonte de voornamen gegraveerd van hun echtgenoten: Kari en Alma. Gisteravond spoelden te Callantsoog en Petten nog drie lijken van opvaren den aan. Het vrouwelijk hulpcorps van het Amcrkaanse leger is 't laatste onderdeel, dat Italië verlaten heeft. Men ziet hier de inscheping in de haven van Livorno. „AB" zeggenI B00MKAMPSÏR. 7: V- ANNASTR- 31 Woensdagavond vierde het echtpaar H. den D. zijn 45-jarig bruiloftsfeest in een perceel aan de Rotterdamse- straat te Scheveningen. In de loop van de avond vervoegde de oudste zoon van het echtpaar, de 44-jarige J. den D., zich in beschonken toestand aan de wo ning en trachtte daar toegang te ver krijgen. J. den D., die met de gehele familie in onmin leeft, was naar de woning van zijn ouders gekomen om dat hij ontstemd was over een adver tentie waarin het bruiloftsfeest werd aangekondigd. Het lukte de feestvierenden aanvan kelijk de zoon de toegang tot het huis te ontzeggen, doch in de loop van de avond keerde hij nog tweemaal terug, Hij dreigde iedere keer de gehele fami lie „aan het mes te zullen rijgen." Toen J. van D. zich omstreeks half elf weer aan de woning vervoegde luk te het hem binnen te dringen. Toen hij eenmaal binnen was ontstond 'n vecht- partij tussen hem en zijn 32-jarige broer H. den D„ zijn zwager, de 33-ja- rige P. K. en zijn 69-jarige vader. Bij deze vechtpartij werd de vader vrij ernstig gewond door een messteek in zijn rechterarm. J. den D. werd fijdens de vechtpartij neergeslagen en overleed ter plaatse. Typhoon teistert Manilla Tot dusver zijn tengevolge van een typhoon boven Manilla 56 personen om het leven gekomen. De wind had een snelheid van ongeveer 200 km per uur. De Italiaanse gezant in Zweden, Bel- lardo Ricci, is in zijn woning te Stockholm door een andere Italiaan vermoord. Ricci zat aan de Kerst- lunch toen h(j van tafel werd ge roepen om de moordenaar te woord te staan, die hem met een schaar dodelijk verwondde. De moorde naar, die Giuseppe Capocci zou he ten, zou zich „als een krankzinnige" voorgedaan hebben. De moordenaar zou de gezant verteld hebben, dat hij een belangrijke uitvin ding wou laten zien en haalde toen een grote schaar en een schroevendraaier uit zijn zak. Ricci trachtte hem toen de deur uit te krijgen via de keuken. Bij de deur keerde de moordenaar zich plotseling om en stak de gezant enkele malen met zijn schaar in de borst. De bedienden kwamen op het hulpgeroep toesnellen, doch konden niet verhinde ren, dat de moordenaar nog meer ste ken toebracht. De gezant, die hevig bloedde, werd op een divan neerge legd. Hij stierf spoedig na aankomst in een ziekenhuis. De bedienden en het keukenpersoneel slaagden er tenslotte in de moordenaar te overmeesteren en hem aan de politie over te leveren. Ricci is 55 jaar. Hij is in Stockholm wel bekend en bemind. Hij zou in Fe bruari uit Zweden vertrekken. Zijn vrouw en twee zoons waren reeds naar Italië gereisd. De moordenaar was sinds 1940 in het gesticht Langbro buiten Stockholm op genomen. Voor Kerstmis mocht hij naar huis op voorwaarde, dat zijn vrouw hem zou halen en brengen. Hij ont snapte echter aan zijn vrouw en ging naar de legatie. Men meent, dat de krankzinnige gedacht heeft, dat de Italiaanse gezant met zijn opsluiting te maken heeft gehad. Op een vraag van de aanklager, of hij zijn misdaad betreurde, antwoord de Capocci: „Neen, en indien u me vrijlaat, zal ik iedereen in de Italiaan se legatie vermoorden." In verband met de feestdagen zullen do voor de bc: "-lijst van 2 Januari bestemde bonnen voor koffie en thee vroeger aangewezen worden, namelijk op Maandag 29 December. Deze bon nen, rechtgevend op het gebruikelijke rantsoen, zuil- Dinsdag 30 December kunnen wotden besteed. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van heden tot 4 Januari 1948 de bonnen 060 alge meen en 581 algemeen zijn aangewezen voor het kopen van 50 gram vlees. H. M. de Koningin heeft de volgende Kerst en Nieuwjaarsboodschap gericht aan hen, die deel uitmaken van de strijdkrachten, zowel hier te lande als in Suriname en Curacao: „Aan allen, die deel uitmaken van de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht, zowel hier te lande als in Suriname en Curacao, zend ik mijn beste wensen voor een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig Nieuwjaar. Ik weet, dat veel van u gevraagd wordt, doch ik vertrouw, dat ieder zich met zijn gehele persoon en al zijn krachten zal wijden aan de opbouw van onze strijdkrachten. WILHELMINA". De Koningin heeft tevens de volgende Kerst- en Nieuwjaarsboodschap gericht tot de troepen in Indonesië: „Ter gelegenheid van het Kerstfeest en de jaarwisseling zend ik allen, die deel uitmaken van zee-, land- en luchtmacht in Indonesië, mijn beste wensen voor een gelukkig Kerstfeest en voorspoedig Nieuwjaar. Het afgelopen jaar heeft aan u allen zware eisen gesteld, aan welke gij ten volle hebt voldaan. Ik verwacht van u, dat gij ook het nieuwe jaar uw taak op dezelfde voortreffelijke wijze zult volbrengen. z Voor velen uwer is het uitstel van de terugkeer naar het vaderland een ware teleurstelling. Ik vertrouw, dat ook diegenen, ondanks deze teleurstelling, met hun kameraden hun taak met dezelfde toewijding zullen blijven vervullen. WILHELMINA". In het programma van de Nederland se Strijdkrachten van Donderdag avond richtte een soldaat van 3-VIII R.I. zich van uit Indonesië tot H. M. de Koningin naar aanleiding van de bovenvermelde boodschappen. Deze soldaat, sprekende namens alle Nederlandse soldaten in Indonesië, dankte de Koningin voor haar wensen en wenste haar en de leden van het Prinselijk gezin een gelukkig Kerst feest en een voorspoedig Nieuwjaar. DINERTJES VAN 6000 FRANCS Eén ei per persoon en twintig Duitse sigaretten voor de mannen was deze Kerstmis het enige ex traatje voor de Duitsers. Voor hen, die geen zwarte prijzen kunnen be talen, bleef de tafel nog even leeg als het vorig jaar. De Hamburge naren beschouwen het buitenge woon zachte weer als hun beste Kerstcadeau. Te Berlijn kost een kalkoen of gans op de zwarte markt 1.500 mark, dit is vele malen het maand loon van de gemiddelde arbeider. In de dure restaurants en nacht clubs te Parijs kost een diner, sa mengesteld uit oesters, kalkoen, ganzelever, salade, Kerstcake en wijn ongeveer 6000 fr. Een fles champagne verhoogt dit bedrag met 2600 fr. President Truman vierde dit jaar voor de eerste maal Kerstmis in het Witte Huis. Hij ontstak een geweldige kerstboom voor 't Witte Huis en sprak daarop zijn Kerstboodschap uit. Tass, het officiële Sowjet persbureau, meldde, dat naar verwachting meer dan vijftien millioen kinderen in de Sowjet-Unie Kerstpartijtjes zouden bij wonen en hierbij hun nieuwjaarsge schenken zouden ontvangen. (Kerst mis wordt in de Sowjet-Unie niet of ficieel erkend, de eerste en tweede Kerstdag wordt dan ook normaal ge werkt) In Palestina is de gebruikelijke pro cessie van Jeruzalem naar Bethlehem gehouden, echter onder zware escorte, ter verdediging tegen eventuele aan vallen. Ongeveer 4000 Britse soldaten liepen mede, de laatste maal vóór de ontruiming van Palestina. Te Londen is druk gewinkeld. Voor het eerst sedert vele jaren zijn er te kenen waar te nemen, dat de vooroor logse feestelijkheid terugkeert. Londen- se winkeliers schatten, dat de Engel sen dit jaar meer geld hebben uitge geven en zich meer hebben ingespan nen om passende cadeaux te geven dan zij sedert het uitbreken van de oorlog, hebben gedaan. KERSTBOODSCHAPPEN Aan de vooravond van Kerst heeft de Paus voor de Vaticaanse radio zijn gebruikelijke Kerstboodschap uitge sproken, waarbij hij erop wees, dat de traditionele Kerstgroeten de wereld niet moesten doen vergeten, dat men verder dan ooit van 'n waarlijke vrede verwijderd was. „Twee ideologieën", aldus de Paus, „voeren op het ogen blik een titanenstrijd". Behalve president Truman heeft o.m. ook de Koning van Engeland een Kerstboodschap uitgezonden. De Nederlandse ministers vierden op Java het Kerstfeest met de troepen. Weersverwachting, geldig van Zaterdagochtend tot Zaterdag avond. TIJDELIJK AFNEMENDE WIND Tijdelijk afnemende wind tus sen Zuid-West en Zuid. Meest zwaar bewolkt met regen. Weinig verandering in temperatuur. De KNAC en de KNMV ontvin gen van de minister van Verkeer en Waterstaat een dezer dagen een brief, waarin onder verwijzing naar de dringende noodzaak tot be sparing van materiaal en benzine, in 's lands belang met de meeste klem wordt verzocht voorshands geen toestemming te verlenen voor het organiseren van automobiel en mótorsportevenementen, in wel ke vorm ook. Beide genoemde organisaties heb ben de minister verzocht enige verzachting op deze maatregel toe te passen en voor enkele van deze sportgebeurtenissen toestemming te verlenen. Pater Borromaeus de Greeve overleden Donderdagmorgen overleed vrij plot seling in het St. Franciscus-gasthuis te Rotterdam de bekende kanselredenaar pater Borromaeus de Greeve O.F.M. Gerard Willem Marie de Greeve werd 24 Febr. 1875 te Amsterdam geboren. Pater Borromaeus was een rondtrek kend predikant. Hij hield vastenmedi taties, novenen, tritia, conferenties en feestpredicaties. Hij sprak op katholieke congressen in Nederland en ook daarbuiten in Bel gië, Duitsland, Italië, Jeruzalem, Con- stantinopel, Batavia en Soerabaja. AUTOBUS VERONGELUKT BIJ COMO. Bij Como is een autobus met win tersportliefhebbers in een ravijn ge stort, tengevolge waarvan 21 perso nen om het leven kwamen. Er zijn 29 gewonden. De minister van oorlog heeft be paald, dat in verband met de door voering van de gewijzigde vredes organisatie, met ingang van 1 Jan. 1948, dienstplichtigen van de lich ting 1945, met inachtneming van de volgende normen met groot verlof dienen te worden gezonden. De dienstplichtige moet ten minste, hetzij aaneengesloten, hetzij met on derbreking, vijftien maanden voor eer ste oefening in werkelijke dienst zijn geweest. Vrijwillige dienst wordt hier bij buiten beschouwing gelaten. Zij, die vijftien manden of langer voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn geweest, worden binnen tien dagen met groot verlof huiswaarts ge zonden, of, indien naar het oordeel van de korspscommandant de dienstbelangen dit niet toelaten, zo spoedig mogelijk daarna, doch uiterlijk 28 Febr. 1948. De overigen gaan met groot verlof zodra de vijftien maanden zijn verstre ken. Voor de dienstplichtigen van de luchtstrijdkrachten geldt niet de datum van 28 Februari 1948, maar 30 April 1948. Aan de dienstplichtige, die daartoe de wens te kennen geeft, kan door de korpscommandant, degene, die als zo danig wordt beschouwd, worden ver gund in werkelijke dienst te blijven gedurende nog ten hoogste zes weken. Voor groot verlof komen nog niet in aanmerking: 1. Kaderleden (korporaals inbegre pen), die een opleiding aan een Ka- derschool of een school voor reserve officieren hebben genoten. 2. Zij, die een speciale opleiding heb ben genoten en uit hoofde van dien in een bijzondere functie zijn tewerkge steld (bv. chauffeurs) en voor wie geen vervangers uit jongere lichting beschikbaar zijn, of beschikbaar kun nen worden gesteld. Zodra zij echter kunnen worden gemist of zodra ver vangers beschikbaar zijn, behoren ook zij met groot verlof te worden gezon den. 3. Zij, die in de Overzeese gebieds delen verblijven, of tijdelijk uit Indië in Nederland met verlof zijn. Overeenstemming inzake de lerarensalarissen Naar het A.N.P. verneemt, is de commissie van advies inzake de sala rissen van directeuren, rectoren en leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs erin ge slaagd, een oplossing te vinden voor de salariëring der docenten bij deze tak van onderwijs en heeft zij een eenstemmig advies aan de minister van onderwijs uitgebracht. Dit advies biedt de mogelijkheid voorlopig de bestaande moeilijkheden te ondervan gen, aangezien de minister zich er mede kan verenigen. De inhoud van het advies zal binnenkort bekend worden gemaakt. Bioscopen Oudejaarsavond dicht Het hoofbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond heeft aan de onderne mingen in het film- en bioscoopbedrijf geadviseerd op Oudejaarsavond, na af loop van de laatste middagvoorstelling, te sluiten, opdat het personeel deze avond in de familiekring kan doorbren- gen. Lt, Gen, Kruis: „Soldaten des vredes" De chef van de generale staf, Luite nant-Generaal Mr. H. J. Kruis heeft gistermiddag een kerstboodschap tot de troepen in Indië gericht. De generaal zeide o.m.: Ik weet, hoezeer U allen één zijt in het verlangen naar huis, en dan begrijp ik, hoe juist op deze Kerstdag dit ver langen zich versterkt, en, ondanks alle goede wil, 't sommigen uwer te mach tig wordt: hoe een gevoel van verlaten heid u bekruipt en u misschien harde dingen doet zeggen, of slechts denken. Maar dat mag niet en dat is ook niet nodig. Juist vandaag zijt ge minder verlaten dan wanneer ook. Vandaag kan het in u jubelen, dat het vredes feest weer gevierd wordt, door u met uw kameraden, en door u allen geza menlijk met de verwanten hier. Meer dan op welke andere dag ook, wordt vandaag aan u gedacht en zijn allen, die U liefheeft in hun geest met U verenigd. En daarom is er geen reden voor somberheid of misschien verbolgen heid. Laat dit kerstfeest u de kracht geven met opgewektheid de toekomst tegemoet te gaan, hoe moeilijk die soms ook mag lijken, met liefde en vertrouwen, te denken aan uw thuis, aan allen die U daar wachten. Soldaten en het vredesfeest. Geluk kig geen tegenstelling. Dit is zeker niet het geval met de Nederlandse soldaten in Indië, integendeel. Juist uw werk daar is een werk des vredes. Lt. Gen. Spoor „Teleurstelling en lichtpunten" Gisteravond heeft de legercomman dant Luitenant-Generaal S. H. Spoor, van Indië uit gesproken tot de familie van de soldaten in Indonesië en tot de soldaten zelf. In deze toespraak „van man tot man, van soldaat tot soldaat", zoals de legercommandant zeide, wees hij er o.m. op, dat er in het afgelopen jaar veel is gebeurd. Aan velen is droefheid en teleurstelling niet be spaard gebleven. Er zijn ook lichtpun ten aan te wijzen. De soldaat in Indo nesië ziet zijn aanwezigheid als de ver vulling van een taak en de uitvoering van een taak als Christen. Doel is Indonesië op te heffen, te hel pen het land op te bouwen. Ons streven is er op gericht Indonesië te helpen zich te ontwikkelen en niet te laten af brokkelen. Het land moet op 'n niveau gebracht worden, waarop het zich geestelijk, politiek, militair en econo misch kan handhaven en daardoor de plaats kan innemen welke het toekomt in de rij der volkeren. De legercom mandant bracht in herinnering, dat de strijd, die de Nederlandse soldaten in Indonesië hebben gevoerd en nog moe ten voeren, gevoerd is op Christelijke grondslag. De legercommandant verzocht de luisteraars aan het slot van zijn toe spraak een ogenblik de handen te vou wen voor hen, die ons ontvielen en voor hen, die gewond of ziek op hun herstel wachten.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1