Koning MICHAEL van Roemenië afgetreden Roemeense Volksrepubliek uitgeroepen Zeldzame nonchalance bij pakket zendingen Wo««s^»g 31 Dec. 1947 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Laatste monarch achter „IJzeren gordijn" MM Waar is Michael? Ruim een ton aan ge vonden voorwerpen De troebelen in Palestina Nationaal Comité ter viering van Regeringsjubileum WEERBERICHT i Drie ministers keren Zondag terug BIJ KLOKSLAG \Z „Skoghaus"wrak gevonden 20 Textielpunten De Waal buiten haar oevers Nieuwe Bonnen Han van Meegeren overleden Nieuwe bandenbonnen Bon voor een ei BUREAUX ADMINISTRATIE Voor dam 9 - Telefoon 38ik) FWMérstraat, hk Oude gracht REDACTIE Achterdam 30 - Telef. 2874 Postgiro 484000 (t. n. v. N.V. Ver. Noordh. Dggbl. i. o., Alkmaar) Directeur: J. Bijlsma 144e Jaargang No. 249 ALKMAARSCH TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Eamilieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden i.elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, f 3.90 per kwartaal Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayom e'dactebr: W. Olieinans. Koning Michael van Roemenie heeft gistermiddag te 13 uur afstand van de troon gedaan. Later op de dag werd de Roemeense „Volksrepubliek" uitgeroepen en het in buitengewone ritting bijeengeroepen parlement keurde reeds des avonds de wet op de proclamatie der republiek goed. Do koning deelde zijn abdicatie me de in-de volgende proclamatie: ,.ln de loop van de laatste jaren zijn gr ingrijpende politieke, economische ën sociale wijzigingen opgetreden in de Roemeense staat, waardoor nieuwe verhoudingen tussen de voornaamste factoren van het Staatsleven zijn ont staan. Deze verhoudingen passen thans niet meer in de omstandigheden, zoals die geschapen zijn door de grondwet van het land. en maken een snelle en fundamentele wijziging noodzakelijk. Gezien deze feiten, in volkomen over eenstemming met de verantwoorde lijke krachten van het land en mij be wust van mijn eigen verantwoordelijk heid. meen ik, dat het instituut van de monarchie niet langer past in de levensomstandigheden van onze staat, daar het een ernstige hinder nis betekent op de weg van Roeme- nië's ontwikkeling. Aldus, mij ten volle bewust van de belangrijkheid van mijn daad. die ik stel' in het belang van het Roemeense volk, doe ik afstand van de troon en van alle rechten, die ik genoot als Ko ning van Roemenië zowel uit naam van mjizelf als uit die van mijn nakome lingen. Ik laat het aan het Roemeense volk over de nieuwe staatsvorm te kie zen ROEMEENSE VOLKSREPUBLIEK. Het parlement heeft Dinsdagavond in' buitengewone zitting éénstemmig de wet aanvaard, waarbij de Roemeense Volksrepubliek wordt uitgeroepen. De voorlezing van de abdicatie-verklaring geschiedde onder toejuichingen van de Kamer en onder kreten als: „Weg met de monarchie, de ergste vijand van het volk en de democratie". Volgens de door het parlement aan genomen wet zal de wetgevende macht tot aan de verkiezing van een consti tuerende vergadering worden uitge oefend door de vergadering van afge vaardigden. De uitvoerende macht is gelegd in handen van een vijf leden tellende Raad van State. De regering heeft bij de Raad van State collectief haar ontslag ingediend, is terstond door Petru Groza opnieuw gevormd, in de zelfde samenstelling als voorheen, en heeft de nieuwe eed op de onafhanke lijkheid van de Roemeense republiek afgelegd. en met wie hij in het huwelijk zou willen treden, is thans, na een bezoek aan Luxemburg, in Denemarken terug gekeerd. Van regeringswege te Boeka rest zou men te verstaan gegeven heb ben, dat een huwelijk van Michael als voorgesteld ..ongelegen" kwam, .zowel uit een oogpunt van internationale po litieke als van financiële omstandighe den". Ex-Koning Carol, die met zijii echt genote. Magda Lupescu, te Lissabon verblijf houdt, vernam het eerste nieuws over het besluit tot aftreden van zijn zoon Michael vafi een corres pondent van Reuter. DE AANLEIDING. Volgens Dinsdagavond te Londen ontvangen bericht zou de naaste aan leiding tot het doen van troonsafstand door Koning Michael van Roemenië gevormd.zijp door zijn weigering een regeringsdecreet te tekenen waarbij Emile Bodinaras. de voormalige chef van de geheime politie, benoemd werd tot minister, van Oorlog. Het aftreden zou niet het gevolg ge weest zijn van kwestie over een hu welijk. Tien Roemeense generaals zijn op de reservelijst geplaatst. Michael blijft Roemeens burger on der een zélf te kiezen naam. Men meent te weten, dat hij zich zal noemen: Michael HohenzollernSieg- maringen. PRINSES ANNA IN DENEMARKEN Volgens berichten uit Rome en Lau sanne zou hij Dinsdag reeds uit Roe menië vertrokken zijn met onbekende bestemming. Volgens andere berichten vertoefde hij Dinsdagavond nog met zijn moeder Helena, in het paleis, dat voortaan als het „paleis van de presi dent" zal worden aangeduid. Prinses Anne de BourbonParma, de 24-jarige zuster van Prins Felix, echtgenoot van Groothertoging Charlotte van Luxem burg. die Michael tijdens zijn verblijf te Londen in verband met het huwe lijk van Prinses Elisabeth ontmoette Het Zwitsers Telegraafagentschap dort aanhaling van mededelingen uit ..br- tröuwbare bron", die melding maken van berichten uit Boekarest, volgens welke Michael wordt „vastgehouden' op het Koninklijk buitenverblijf van Si- naia. op ongeveer 125 kilometer af stand van Boekarest. Volgens dit be richt zou Michael gisternamiddag Boe karest verlaten hebben doch waar schijnlijk in de eerstkomende dagen niet in staat zijn uit Sinaia te vertrek ken. Volgens radio-Rome zijn onbevestig de berichten ontvangen, dat Michael vertrokken is naar Ankara, de Turkse hoofdstad, vanwaar hij zou willen doorreizen naar Zwitserland en dan naar Engeland. Officieel werd echter medegedeeld, dat Michael te 22.15 GMT Dinsdag avond nog in het paleis te Boekarest vertoefde. Roomsoezen naar de Oost PRINSES ANNA DE BOURDON, DE VERLOOFDE VAN EX- KONING MICHAEL. Bij een „straf'-aanval op het Arabi sche dorp Lifta aan de grens van Je ruzalem heeft de Haganah naar haar zeggen minstens twee Arabieren ge dood en een huis verwoest. Gewapende Arabieren hebben een trein tot stilstand doen komen en twee wagonladingen met meel gestolen. Voor een olieraffinaderij te Haifa werd een bom geworpen tussen een queue, gevormd door Arabieren, die op de bus stonden te wachten. Toen dc bom was geworpen, keerden de Arabieren zich tegen de Joodse ar beiders. die aldaar werkzaam waren, en doorstaken een aantal van hen. Vol- kctis een officiële schatting werden bij dit voorval 36 Joden en 11 Arabieren gedood, terwijl 14 Joden en 47 Ara bieren gewond werden. Op de Agrippaweg te Jeruzalem werd een Brits agent gedood en een ander gewond bij een aanval met een bandgranaat en mitrailleurvuur. Naar schatting zijn de laatste we ken meer dan 200.000 geschenkpak ketten door de militairen overzee naar Nederland gezonden, „aldus deel de ons de zojuist in Nederland terug gekeerde Niwin-vertegenwoordiger in Ir.dië, Ltz. I. J. L. Grypma, mede. Daar voor de St. Nicolaas-zending de tii(. van voorbereiding zeer kort /was. konden niet alle pakketten op tijd voorden uitgereikt; niettemin ver wacht men, dat de laatste pakketten voor half Januari hun bestemming zullen hebben bereikt. De zgn. nieuw- •jaarspakketen zijn een geschenk van e Indische ondernemers en de Indi sche burgerij, de werkelijke waarde van het pakket is dan ook rumi 5 s groter dan het bedrag, dat de soldaat ervoor heeft betaald. Deze pakketten, dit ten getale van rond 100.000 als een nieuwjaarsgroet van de militai ren aan hun vrienden en verwanten pelden, worden volgens de verwach ting tegen half Februari uitgereikt. Zwendelpraetijken. Dat de grote belangstelling onzer militairen voor het zenden van pak jes naar huis voor minder bonafide lieden de gelegenheid heeft geopend voor verwerpelijke praktijken, wordt bewezen door de zwendelaffaire van het „verzendka'ntoor voor geschenk zendingen van militairen in Indone sië", waardoor vele duizenden fami lieleden van militairen overzee tever gtefs wachten op een door deze mili tairen reeds betaald pakket. Over de pakketzendingen van Ne derland naar Indië deelde de heer Grypma nog mede. dat bij zijn ver trek uit Batavia pl.m. 9000 pakjes m de loodsen lagen opgi lagen. Het he treft hier vrijwel uitsluitend pakket ten, die de soldaten bij hun vertrek uit Nederland zijn meegegeven met het verzoek die te overhandigen aan vrien den en bekenden ..ergens in Indië". Een militair is echter niet vrij om te gaan, waar hij wil en over het algemeen hoort hij in Batavia, pas. welke plaats zijn uiteindelijke bestemming wordt. Het gevolg is dan ook. dat een groot aantal der meegenomen pakjes in Batavia moet worden achtergelaten, terwijl tot overmaat van ramp de adres sering vaak zeer onvoldoende is. Uit bijgesloten brieven tracht men thans de verblijfplaats der geadresseerden op te sporen, maar dikwijls lukt .dit niet meer. ook al. omdat bedorven arti kelen de inhoud der pakketten hel) ben aangetast. Ge-rookte zuurtjes en paling, potjes haring, roomsoezen, om slechts een greep te doen, zorgen geduren de de wekenlange reis ns^ar de tro pen en het verbljjf aldaar voor een grondig bederf van de gehele in houd. Ook de verpakking is vaak zo, dat de C.C.B.M.V. (Coördinatie Commissie Burger en Militaire Welfare) te Batavia nu reeds de zorg heeft voor meer tlan f 100.000 aan waarde-artikelen, zoals ringen, gouden sigarettenkokers, e.d., die door de slechte verpakking uit de pakjes zijn gevallen. Voorzover de adressen konden wor den achterhaald, heeft de N1WIN de kosten voor doorzending der pakjes op zich genomen. Afzenders in Neder land, die niet hebben vernomen dat hun pakje te bestemder plaatse is gearriveerd, kunnen schrijven aan bovengenoemde C.C.B.M.W.. Goenoeng Sari Sari 66 Batavia, met gegevens omtrent de inhoud van het pakket: op deze wijze zal getracht worden alsnog het pakje aan de geadres seerde te doen toekomen. Ter viering van het Regeringsjubi leum van li. M. de Koningin en de 300-jarige onafhankelijkheid van Nederland, zal op korte termijn een nationaal comité worden ingesteld, dat door zijn i^rede samenstelling geacht kan worden het gehele Ne derlandse volk te vertegenwoordigen.! Als orgaan van het nationale comité wordt een uitvoerend comité in het lé ven geroepen, dat als volgt is samen gesteld: Mr. A. J. d' Ailly, burgemees ter van Amsterdam, voorzitter, mr. A. J. M. van Dal, secretaris. Leden: mr. dr. F. F. M. A. H. Houben commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. H. P. Linthorst Homan, commissa ris der Koningin in de provincie Fries land, mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, C. F. Overhoff, dr. M. J. Prinsen, secretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken, mej. A. C. Schippers, presidente van de nationale vrouwen raad en -mr. J. Visser burgemeester van 's-Gravenhage Het comité heeft niet tot taak de plaatselijke viering te stimuleren. Het opstellen en uitvoeren van plan nen voor de plaatselijke viering en 't bijeenbrengen van de daarvoor beno digde gelden blijft geheel overgelaten aan de plaatselijke comité's. Naast de plaatselijke en regionale initiatieven bestaat behoefte door een nationale daad blijk te geven van de innige verbondenheid van het Neder landse volk met zijn Vorstenhuis. Een nationale huldeblijk aan Hare Majes teit de Koningin lijkt de aangewezen vorm om aan dit gevoelen uitdruk king te' geven. Nadere mededelingen omtrent dit huldeblijk zullen worden gedaan, zodra H. M. de Koningin zich terzake heeft uitgesproken. Weersverwachting geldig tot Woensdagavond. - Nog iets kouder Wisselend bewolkt met enkele verspreide sneeuwbuien. Plaatse lijk mist. Over net algemeen wei nig wind. Temperatuur op de meeste plaatsen, in het Oosten van het land echter overal, bene den het vriespunt. Naar Aneta thans uit Batavia meldt, zullen de ministers Beel, Jonkman en Drees Zondag a.s. de terugreis naar Nederland aanvaarden. Minister Ne- her zal in Indonesië blijven. Officiële mededelingen over de re sultaten van hun bezoek aan Indonesië en het te Batavia gehouden overleg zullen, naar men mag verwachten, eerst voor het forum van het parle ment in de vorm van een verklaring geschieden. Te Den Haag heeft het bericht, dat de vier Nederlandse ministers naar Nederland terugkeren, enige verwon dering gewekt. LAATSTE APPèL VAN DR. BEEL. Reuter verneemt uit betrouwbare bron te Batavia, dat dr. L. J. M. Beel tijdens zijn onderhoud met de republikeinse vice-premier. Setyadjit, zijn „laatste appél" tot de republiek om zich aan te sluiten bij dc Nederlandse plannen tot vorming van de Verenigde Staten van Indonesië heeft herhaald. De klok heeft even elf geslagen. Er wefdt gelachen en gepraat, omdat het hart nog niet zo vol is in 'i nog geen twaalef uren sla'al De wijn kleurt in de ronde kelken, ie tafel geurt met sneden brood en ergens jengelt moe een kleuter wat slaperig aan moeders schoot. De klok heeft even elf geslagen... het 'amplicht siraalt met warme schijn en 'k kijk naar velerlei gezichten, tie allemaal weer anders zijn. O. kón ik kijken in die harten, waarvan ik vaak geen woord verstond. De wijn wordt klokkend ingeschonken.en iemand gaat Imet koekjes rond. De klok heeft kwart vóór twaalf geslagen. Er wordt gelachen en gepraat, omdat het hart nog niets moet geven en niet op twaalef uren staat. De rode wijn glanst op de tafel en ginder geurt wat lekkernij. Het kind hapt in het verse broodje cn leunt tevree aan moeders zij. De klok heeft kwart vóór twaalf geslagen.De kamer wordt zo I vreemd en stil en 'k denk met al de and're mensen aan wat ik strakjes zeggen wil. O. kon ik kijken in die zielen, waarvan ik soms niets kon verstaan, De wijn wordt klokkend bi.igeschonkcn.Wie heb ik toch Iverdriet gedaan? De bronzen klok bonst twaalef uren! De stoelen schuiven aan de kant. i Wat kan een zoen een ander zeggen? Wat nelpt een streling ivan een hand? De kelken klinken met elkander. Het Kind lacht met een warm gezicht en even sluiten we de ogen voor 't komend jaar eenparig dicht. De klok heeft twaalef uur geslagen. Het nieuwe leven ligt gereed, een ieder is vol goede dingen, die men zo aanstonds weer vergeet. O. kon men kijken in de spiegel, die d eigen ziel zo klaar weerkaatst, men zou wat meer aan and'ren denken en aan zich zelf het allerlaatst. GRE DE REUS. Gisteravond is door de te IJmuiden binnengekomen trawler „Amster dam", IJm. 58, gerapporteerd, dat zij het wrak van het Noorse stoom schip „Skoghaus" had waargeno men. Het werd gesignaleerd 9 mijl Noord-Noord-West van IJmuiden. Het schip moet rechtstandig ge zonken zijn, aangezien de masten hoven water uitsteken. Naar ,.De Volkskrant"' verneemt zal het Centraal Distributiekantoor de letters G en H van de textielkaart aanwijzen voor textiel. Deze aanw.j- zing geldt voor t twintig punten totaal. De rivier de Waal voor Nijmegen is in de afgelopen periode met 114 m. was zo sterk gestegen, dat de lage kade voor de stad reeds geheel is over stroomd. Over de gehele kade moest gister middag dan ook alle verkeer worden stilgelegd. voor het tijdvak van 4 tot en met 17 Januari 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 713: 3t, liter melk 8 liter melk 6% liter melk 100 gram vlees 300 gram vlees 250 gram margarine of 200 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 1800 gram brood (geldig t.m. 10 Jan. a.s) 400 gram brood of l rantsoen vermicelli e.d. (geldig t.m. 10 Jan. a.s.) 125 gram koffie (reeds aangewezen) 50 gram thee (reeds aangewezen) 800 gram brood (geldig t.m. 10 Jan. a.s.) 400 gram brood (geldig t.m. 10 Jan. a s.) BONKAARTEN KD, KE 713: 594 melk 10 liter melk 595 melk 11 liter melk 596, 597 vlees 100 gram vlees 598 boter 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 125 gram margarine of 100 gram vet 400 gram brood (geldig t.m. 10 Jan. a.s.) 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (gel dig t.m. 10 Jan. a.s.) 618 algemeen 200 gram brood (geldig tot en met 10 Jan. a.s.) 400 gram brood (geldig tot en met 10 Jan. a.s.) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas BONKAARTEN MA, MB, MC. MD, MF, MG, MH 713 (bij*, arbeid, a.s. moeders en zieken): 099 boter 114 algemeen 116 algemeen 117 algemeen 118 algemeen 119 algemeen 103 reserve 106 reserve 599 boter 616 algemeen 617 algemeen 603 reserve 605 reserve 1033 brood 1038 boter 1032 margarine 1034 kaas 1039 eieren 1037 melk 1031 vlees 1036 vlees 800 gram brood 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 5 eieren 5 liter melk 300 gram vlees 200 gram vlees Bovengenoemde bonnen kunnen réëllÉ op Vrijdag 2 Januari worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 5 Jan. a.s. mag worden gekocht. Een rantsoen vermicelli e.d. bedraagt: 300 gram vermicelli, macaroni, spag hetti, noedels, mie, maizena, aardap pelmeel. geoxydeerd aardappelmeel, tarwezetmeel, aardappelsago, aardap- peltapioca, puddingpoeder, custard, tarwegriesmeel of 400 gram vermicellisoep (d.i. droge soep, waarvan tenminste 75 pet. uit vermicelli bestaat of de vermieelli- vorm heeft). Men doet verstandig door bovenstaande opgave uit te knippen en te bewaren. In de Valerius-kliniek te Amster dam is Dinsdagavond, ongeveer 7 uur. op 58-jarige leeftijd plotseling overleden de kunstschilder Han van Meegeren. Direct na het proces, dat korte tijd geleden tegen hem werd gevoerd in verband met zijn „Vermeers" moest Van Meegeren ter verpleging worden opgenomen. Met ingang van 1 Janpuari zijn voor het kopen van een buiten- en een bin nenband geldig de inschrijvingsbewij- zen AB 04. AB 19 en AB 23. Bovendien is bon D 46 van het inschrijvingsbewijs BI 701 met ingang van die datum gel dig voor het kopen van een binnen band. De bonnen blijven geldig tot en met 29 Februari. Rauter staat in Februari terecht Rauter zal in Februari van het vol gend jaar voor het Bijzonder Gerechts hof te Den Haag terecht staan, aldus ..Het Dagblad" Men is nog bezig met de samenstelling van de dagvaarding waarin hem tal van misdaden ten lag; te zullen worden gelegd. In de bonnenlijst, die op 8 Januari a.s gepubliceerd wordt, zal een bon worden bekend gemaakt, die voor alle leeftijdsgroepen recht geeft op het ko pen van een ei. RIJKSCONFERENTIE BEGINT 21 JANUARI. i A.N.P. verneemt, zal tie met de West op de li.i.'ksio itie met dc West op 21 'Januari te 's-Gravenhage beginnen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1