Nieuwe geldig Textielpunten Spoet Stad en Omgeving, Scapino-ballet wekt sprookjes tot leven fiuÖEBT TERRA INCOGNITA door j. d. van exter Salaris van gemeente-ambtenaar wordt verhoogd Kinderfeest van kleur en beweging Openbare Leeszaal en Boekerij AGENDA Voorradig Costumes, Overjassen Regenjassen, Broeken en vele kleine artikelen Kledingmagazif nero LANGESTR. 20-22, Alk ~r Dat is geen spel meer! Alcmaria speelt Heiloo. Zorgt de natuur voor de vogels? Egmond-Binnen. Eensgezindheid Egmond aan den Hoef Inter nos Kerstavond Noordscharwoade. Schaakmat Marktberichten Raadsvergadering De Rijp Onderwijzer aanvaardt benoerr ing wenst allen een 1948 Er waren gistermiddag in t Gul den Vlies hier en daar open plekken in de zaal Be Alkmaarse ouders hielden hun kinderen thuis, of lie ten ze in de sneeuw spelen, en daar hebben ze verkeerd aan gedaan. Want die sneeuw ligt er morgen ook nog wel, maar het Scapino-bal let komt pas over wie weet hoe lang weer terug. Seapino, niet alleen "a naam zon der Inhoud, maar een benaming voor een groep kunstenaars, uit de Am sterdamse Balletcombinatle en het Georgi-ballet die zich een plaats hebben veroverd onder hun colle ga's maar ook, wy zouden haast zeggen onder de paedagogen. Want wat dit ballet hier brengt in een werveling van kleuren en klanken, brengt het allereerst voor de jeugd. Laat toch ook in onze omgeving het onderwijs zich voor dit ballet inte resseren, laten bij volgende gelegen heden de scholen en bloe met hun leerlingen naar de zaal trekken! Zi) zullen er rijker vandaan komen! De kinderen en niet alleen zij, maar ook de volwassenen die giste ren Andersen's sprookje: „De nieuwe kleren van de Keizer" hebben zien dansen met choreografie van Jacoba van der Vies en tegen de uitmunten de décors van Nico Wijnberg, belééf- den werkelijk dat sprookje. Zij luis terden naar de stem van de vertelster, lieten de sprankelende muziek van Wokke Wijdeveld over zich heen kab belen, brillant gebracht door Wim Franken, en keken hun ogen uit, muis stil en aandachtig. Eén en al kleur en leven en beweging, daar op het to neel, en zoals wij konden constateren, Voor peuters van vijf. zes jaar al vol komen begrijpelijk. Hier kunnen zij kennis maken met het theater en daardoor iets van waarde mee naar huis nemen. Weinig konden wij bevroeden, dat het „ballet van de rovers", na de pau ze, de eerste programma-helft nog Gisteravond werd in het gebouw van de Openbare Leeszaal en Boekerij in de Langestraat een algemene vergade ring gehouden. In de daaraan voorafgegane bestuurs vergadering werd door de penning meester, de heer H. Lind, een over zicht gegeven Van de yerhoging van de rijks-, provinciale- en gemeentelijke subsidies, waardoor het in alle lees zalen mogelijk is geworden, een vaste loonschaal voor de gediplomeerde krachten vast te stellen. Medegedeeld werd, dat een nieuwe eatelogus voor de uit te lenen werken in voorbereiding is. De drie aftredende bestuursleden, mevrouw Lourens—Van Hamel en de heren Tj. N. Adema en W. v. d. Pol werden herkozen. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren M J. Roggeveen en Kloos. De voorzitter, de heer Tj. N. Adema, deelde mede, dat het in het voornemen ligt het 40-jarig bestaan van de Open bare Leeszaal in 1948 te herdenken, Waarschijnlijk met een tentoonstelling, welke, zo mogelijk, in het expositie zaaltje van het Stedelijk Museum aan de Breedstraat zal worden gehouden. BARON KNEUT. Dit zeldzaam grote lachsucces met de bekende revue-komiek Siem Nieuwen- huizen in de hoofdrol komt Zondag weer eens in 't Gulden Vlies. Dan kan men weer lachen, gieren en brullen in deze lachschlager. Tot nu toe waren alle voorstellingen van „Baron Kneut" Uitverkocht en het laat zich aanzien dat voor de komende voorstelling weer grote belangstelling zal bestaan. HET KERSTFEEST IN DE GEVANGENIS. Men verzoekt ons te melden, dat be halve de firma Ypma ook de firma KOH het Kerstfeest voor de gedeti neerden heeft helpen slagen, daar het deze firma was, die de geluidsinstal latie in de strafgevangenis heeft ver zorgd. 5000.-. of méér salaris? En wat hebt Gij aan te bieden? Hoe staat het met Uw ontwikkeling? Studeer bij Resa en ver over dat wat Gij begeertl Vraagt ons prospectus: Staatsexamen A B, H.B.S. A&B. Mulo. Onderwijzersakte. Bekende Schriftelijke Curau» zou overtreffen. Toch bleek dit nog mogelijk, door een weinig meer actie, die de verbeelding van de jeugd te meer prikkelde. De choreografie van het Roversballet berust bij Hans Snoek, terwijl Wim Franken met zijn eigen compositie begeleidde. Een sug gestief doek van Lex Horn verhoogde het effect van de fleurige costumes en de belichting. Straks gaat Seapino onder de artis tieke leiding van Abraham van der Vies voor de derde maal op tournée, waarbij behalve Rotterdam ook Oost- Nederland op het program staat. Men overweegt in de toekomst ook b.v. Roodkapje of Sneeuwwitje te brengen, want het Scapino-ballet werkt voor de gewone kinderen en gewone ouders en grijpt zeker niet te hoog. Maar laten bij een volgende gelegenheid, die zich zeker weer zal voordoen, dan al die gewone kinderen mèt hun gewone ouders de zaal komen vullen. Voor hun eigen bestwil! BOND ZAN ZANGKOREN. Op Zondag 4 Januari a.s. zal de Bond van Zangkoren in Noord-Holland in Paviljoen Kinheim een algemene ver gadering houden, waarop o.a. aan de orde zullen komen de plaats, het tijd stip en de organisatie van het in 1948 te houden concours. Vanuit verschil lende afdelingen hebben het bestuur voorstellen bereikt, welke op de ver gadering zullen worden besproken. DE KERSTPAKKETTEN. Men verzoekt ons te melden, dat de kerstpakkettenactie, waarmee talloze ouden van dagen werden verblijd niet is uitgegaan van Maatschapplijk Hulp- vertoon maar van het comité ,.Een kerstverrassing voor Ouden van Dagen." CoovrUbt R.D.P. WOENSDAG Stedelijk Museum: 10—12 en 2—4 uur: Var, Gogh-tentoonstelling. NIEUWJAARSDAG 24 uur: Van Gogn- Stedeiyk Museum: tentoonstelling. Wapen van Heemskerk: 7,30 Dansen. BERGEN, De Rustende Jager: 8 uur Dansen. VRIJDAG Stedelijk Museum: 10—12 en 24 uur: Van Gogh-tentoonstelling. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Gevangenen in het verleden; tot 14 jaar o. g. Nieuwjaarsdag: 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Woensdag geen voorstelling. Victoria Theater, 8 uur: De wjlde bloem; 14 jaar. Nieuwjaarsdag: 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Woensdag geen voorstelling. BERGEN, De Rustende Jager: De Klok- keluider van de Notre Dame, 14 jaar. (1, 2, 3 en 4 Januari) Gister zijn elf jongens door de politie aangehouden en naar het hoofdbureau overgebracht. Zij strooiden explosieve stoffen (v.n.l. zwavel) op een betonnen vloer aan de Kanaalkade. Daarop wer den stenen gestapeld. De zaak werd ver- volgens tot ontploffing gebracht. De stenen vlogen 10 12 meter weg. Dit is geen spelletje meer. De knapen zijn ernstig door de politie onder houden; ook de ouders zijn gewaar schuwd. wedstrijden, die morgenmiddag het Sportpark gehouden worden ter gelegenheid van het jhbileum van Alcmaria Victrix gaan door. Het ter rein is vrijgegeven, terwijl de sneeuw geruimd wordt De op Men schrijft ons: De herfst van 1946 gaf een zeer over vloedige oogst van beukennootjes. Zo overvloedig, dat zeer vele persjnen, jongeren en ouderen, een grote hoe veelheid wisten te vergaren. Een oude man gaf het volgende te kennen: „Let maar eens op, dat geeft een zeer stren ge winter". De herfst van 1947 gaf piactisch hele maal geer oogst van beukennoctjes. Mede aan de hand van bovenstaande zou men zeggen: dit belooft dan geen strenge winter. Het is nog te vroeg om hier ook maar iets van te zeggen. De komende maanden Januari en Februari zullen dit uitwijzen. Tcch is het goed hier op te letten. Heiloo, einde December 1947. KERKDIENSTEN EVANGELISATIE VERENIGING. Oudejaarsavond 7 uur de heer J. G. de Bruin van Heiloo. Nieuwjaarsdag 10.15 uur ds. Alkema van Amsterdam. Op 29 Dec. J.l. hield de Fanfare Eensgezindheid te Egmond-Binnen haar laatste vergadering in 1947. De heren P. Mooij en C. Baltus werden met algemene stemmen als bestuurs lid herkozen. Besloten werd op 2de Pinksterdag 1948 te Nieuw-Loos- drecht deel te nemen aan een mu ziekconcours, n.l. 1. aan de marswed strijd, 2. aan concertwedstrijd in de Ere-afdeling fanfare. Vervolgens werd vastgesteld, dat in het laatst vap Jan. '48 2 uitvoeringen zullen worden gegeven en wel, één ln de Vergulde Valk te Egmond aan Zee voor de donateurs uit Egmond aan Zee en Eg- mond aan den Hoef, en één te Eg mond-Binnen voor de donateurs uit genoemde dorpskom. De stand van de kas op 29 Dec. j.l. was f 2230, terwijl de opbrengst van de ln 1947 gehouden verloting bruto f 1953 bedroeg. De onkosten der ver loting hebben f 750 bedragen. Op 26 en 28 December j.l. gaf de R.K. Toneelvereniging „Inter Nos" te Egmond a. d. Hoef in de zaal van P. Mooij een opvoering van een toneel spel ln 3 bedrijven, getiteld „Het ver leden keert weer". Soms moge het verslaan van uitvoeringen (die van twijfelachtig spelgehalte) een onaan gename opgave zijn, wat op genoem de avonden aan spel werd gepresen teerd, bood geen moeilijkheid, want het was mooi, het was goed, het was in sommige scènes zelfs heel goed, hoewel het stuk broos-speelbare passages had. De regisseur heeft kans gezien de dramatisch-gevoelige in houd via zijn spelers op het toneel te doen leven tot echte werkelijkheid. Het daverend, spontane slotapplaus was dan ook volkomen verdiend en bewees duidelijk, dat het stuk alle aanwezigen had gepakt. Op beide avonden was de zaal tot de laatste plaats bezet, hetgeen van een goed meeleven met onze toneel vereniging getuigt. Toch geloven wij, dat een derde avond voor dit stuk tot de mogelijkheden moet behoren. De inhoud van het stuk en het vertoonde spel zijn een herhaalde opvoering alles zins waard. Een compliment voor de spelers met het behaalde succes, dat ook en op de voornaamste plaats geldt voor regisseur C. Valkering, mede ook om het feit, dat hij in de korte tijd sedert de bezetting in edn kleine dorpskom als de Hoef neeft weten klaar te spelen, om een groep behoorlijke spelers samen te brengen, die onder zijn leiding in staat zijn iets goeds te schenken. Moge het In- ter Nos nog lange jaren gegeven zijn onze dorpsgemeenschap met mooie toneelavonden te dienen. Tweede Kerstavond werd voor de kinderen in de N. H. kerk een Kerst feest gehouden. Ds. E. A. J. Plug. die het Kerstfeest leidde had voor deze avond een spel in bijbelse trant, dat door de kinderen zelf werd opgevoerd Zo zagen we Maria en Joseph, de sim pele herders en de statige wijzen uit het Oosten naar Bethlehem optrekken in klurige gewadn en onder plechtig gezang. Er werd door de kinderen aar dig spel gegeven, zó zelfs, dat er voor de overige belangstellenden werkelijk van te genietn vil. Te ruim 9 uur keerden de kinderen met hun Kerstcadeautje onder de arm voldaan huiswaarts. In de eerste klasse nam Konijn dj leiding ten koste van C. P. Witsmee- W. Kaan verloor van G. Keppel, even als G. Goudsblom van P. Semeins, die hierdoor weer wat steviger kwam te staan. Goudsblom is nu roae lantaarn drager, terwijl K. Bierman zijn zoveel ste remise-partij maakte. Ditmaal te gen Jn. Krijgsman. In ae tweede klas wist ank W. Groot tegen Jn. Leegwater het niet verder dan remise te brengen. Het scheen aanstekelijk te werken, want Glas Sluik werd eveneens een remise-partij Dr. Jn. de Wit trok in de partij tegen Jn. Klinkert aan het kortste eind. In de derde klasse wist Jn. Moeyes een overwinning te boeken op N. Kaan maar D. Kossen hield zijn eind vast en bracht het tot remise. Ondanks de al gemene verwachtingen werd de partij Koorn-Wagenaar tóch winst voor D. Koom. P. Glas kreeg klop van M. Groot, evenals v. Loenen van J. J. Kroon. In de vierde klasse blijft zwart de kleur van de overwinning Witsmeer zette zijn verlies-partijen voort, dit maal tegen P. Kliffen. Jn. Stoop werd zowaar slachtoffer van J. Kroon. C. Kliffen verrastte zijn tegenstander. Winst boekten ook Goemans en Mei- nema. Aan het Hoogoven Jubileum-Tour - nooi, dat op 8 Januari a.s. aanvangt, zal ook een aantal spelers van Schaakmat deelnemen. Aan de acht- kampen zullen deelnemen: C. Krijgs man C. P. Witsmeer en Jn. Krijgsman. Van Jn. Krijgsman heeft men wel de beste verwachtingen. Aan de vierkamp au zal worden deel genomen door Jn. Leegwater, Jn. Klin kert en W. Kaan. Vanzelfsprekend heeft men verwachtingen van W. Kaan, die zich bij deze wedstrijden hopenlijk van zijn beste kant zal laten zien. WARMENHUIZEN, 30 Dec. 1947. Uien 22—22.10; Roode kool 9—17.10; Gele kool 6; Witte kool 917.60. Groe ne kool 819; Andijvie 40. Aanvoer: 2300 kg uien; 81000 kg roode kool; 23200 kg witte kool; 2500 kg Groene kool; 200 kg Andijvie. NOORD-SCHARWOUDE, 31 Dec. '47. (Noordermarktbond)65.000 kg witte kool f 9—f 18.20; 37.000 kg rode kool f 12.30—17.30; 11.000 kg gele kool f 6— f 7; 3.000 kg andijvie I f 56.50; andijvie II f 40.30—f 45.40; 1600 kg uien f 22.50— f 23; grove uien f 23.30. 47 „Ziezo, wie volgt!'' roept Pim vrolijk, als ze weer op pad zijn gegaan. Betty Big op het Zwijnspad is onze tweede klant! Voorwaarts broeders", roept Pom, die' voorop loopt. En ze bedenken weer 'n nieuw liedje: Nu moeten wij naar 't Zwijnspad toe. Maar we zijn nog lang niet moe. Integendeel, we vinden het fijn, Dat we zulke flinke honden zijn! 48. Maar.als ze bij het huisje van Betty Big aankomen, houden ze ver schrikt stil. Want, een luid gesnik linkt uit het huisje van Betty Big. Onder voorzitterschap van de heer J. Daienbcrg vergaderde Dinsdag avond de Rijper raad. Uit de inge komen stukken bleek, dat van het P.E.N, en P.W-N. bericht was binnen gekomen, dat aansluiting op het elec- trisch net, en op het waterledingsnet, van de percelen, gelegen aan de Zand dijk, wat betreft mogelijkheid en rendabiliteit zal worden onderzocht. Ook dat door Ged. Staten goedkeu ring was verleend, tot het aangaan van een kasgeldlening ad 80.000. Door de heer Posthnma was mede gedeeld, dat hij zijn benoeming als onderwijzer aan de o. 1. school aan neemt. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat aan het losse gemeentepersoneel G. de Jon" n J. Zwerver een gratificatie was toe0 kend, overeenkomende met een week loon. De los- en laadplaats verkeert momenteel in een slechte staat. Medewerking was toegezegd van de plaatselijke afd. van de L.T.B bij het wederom in orde maken, gewacht hier mee zal echter worden, tot dat de be strating in Graft zal zijn voltooid. De plannen betreffende het aanstellen van een gemeente-werkman, waren al vergevorderd. Na 1 Januari zal een op- reeping geplaatst worden. Bij aanstel ling zal als voorwaarde gesteld worden, een proeftijd van een jaar, terwijl daar na bij gebleken geschiktheid vaste aan stelling zal volgen. Na een voorstel van B. en W. werd besloten als vergoeding voor gebruik gymnastieklokaal, een tarief vast te stellen tot een bedrag van ,1.— voor iedere avond voor verenigingen met minder dan 150 werkende leden, met meer dan 150 werkende leden zal een vergoeding gelden van 1.25 per avond. De heer Sasse zag gaarne de ringen in het gymnastieklokaal verhoogd, ter wijl „Bato" had verzocht electrisch licht aan te brengen in het gymnastiek lokaal. Na enige discussie werd besloten de gevraagde lichtinstallatie aan te bren gen en de kosten ad 160.voor 100 ten laste van de gemeente te nemen, en 60.— door de diverse verenigingen te laten betalen. Aan het bestuur van de R.K. Ver. tot bev. van land- en tuinbouw- en land- bouwhuishoudschool zal een subsidie beschikbaar worden gesteld van 150. Als voorwaarde zal worden gesteld in zage van de rekening van inkomsten en uitgaven. Ook zal aan het R.K. Lyceum te Alk maar een bedrag, groot 85 per leer ling uit de Rijp, die de school bezoekt, worden beschikbaar gesteld, dit mede naar aanleiding van een ontvangen schrijven van de Vereniging van bur gemeesters in het rayon Alkmaar. Als regenten van het gemeentelijk Wees- en Armenhuis werden herbe noemd de heren C. Sieswerda en P. Bakker. De vergoeding over 1946 voor het bij zonder lager onderwijs, werd vastge steld op: a. voor vergoeding 4907,16, b. voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven 5844,03. Het z.g. Drilveld zal wederom ver huurd worden aan de heer Joh. Bakker voor 60 per jaar onder voorwaarde, dat de huur ophoudt, zodra de raad mocht besluiten het perceel tuingrond, voor enig ander doel (huizenbouw) te gebruiken. Na toelichting van de voorzitter, waarin tot uiting werd gebracht, dat de salariëring van de gemeente-ambte naren van dien aard is, dat bij een cventuële vacature, moeilijk vervan ging zal plaats hebben vanwege het voor deze gemeente geldende loon- tarief, werd besloten, de lonen voor bovengenoemde ambtenaren aan te rassen, aan de toetsingsnormen, door de minister van binnenlandse zaken, in zijn circulaire van 16 October 1947 aan gegeven. Voor deze gemeente zal dit neerkomen, op een salaris van, na in corporatie der toelage ingev. besl. G 13 en G 362 resp. voor gehuwd 2652 en f 2520 voor ongehuwd. Het salaris van de secretaris-penning meester van het gemeente wees- en armenhuis werd, overeenkomstig het voorstel in de vorige vergadering ver hoogd van 200 op 300 per jaar. Ook werd, evenals dit voor alle oude amb tenaren is geschied, het salaris van de keuringsveearts, kring de Rijp, ver hoogd met een overbr. toelage van 240 en 10 pet. tijdelijke toelagen van de basiswedde. Na vaststelling van regelen omtrent toepassing van art. 1 der Woonruimte- wet, keurde de raad goed. dat voor deze gemeente een uitbreidingsplan zal wor den voorbereid. P- bedoeling hiervan is, dat met het oog op de bouwplannen, het gemeentebestuur het heft in han den kan houden. De geschiktste per celen die voor opneming in het uit breidingsplan in aanmerking komen, zijn gelegen o.m. aan het Oostdijkje. Baanmanslaantje, Lievelandsbuurt, en verder het Drilveld, weiland S. Hot tentot enz. tot aan de woning S. v. d. Heide. Ingevolge de circulaire van de min. van binnenlandse zaken, zal ook in deze gemeente worden overgegaan tot verhoging van de vermakelijkheids belasting, aanvangende 1 Jan. '47. Dit besluit werd na enige discussie, waar- ui^ de tegenzin bleek, aangenomen, overwegende dat hier nu eenmaal niet ondernit is te komen, met 6 tegen 1 stem van de heer Roemer. Alvorens de begroting voor het dienst jaar 1948 werd vastgesteld, werden nog enkele veranderingen aangebracht. O.a. werd naar aanleiding van een voorstel van de voorzitter, de vergoeding van de wethouders verhoogd van 100 tot 150 per jaar. De subsidie voor het Witte Kruis werd gebracht van 15 op 50 per jaar, terwijl aan de uit te keren subsi die aan het fanfarekorps de voorwaar de zal worden verbonden, dat ten minste één gratis buitenconcert zal worden gegeven, terwijl tevens zal wor den verzocht medewerking te verlenen, wanneer de kinderen thuiskomen vr.i een schoolreisje. Bij de rondvraag verzocht de heer de Langen of het mogelijk was, op de Dam de gehele nacht licht te laten branden, ook bij maanlicht. De Heer Sasse dankte voor de activi teit, welke was betoogd bij het streven naar nieuwe huizenbouw en hoopte aeze zelfde activiteit te ondervinden bij de plannen voor het bouwen van een badinrichting. De heer Roemer in formeerde naar de vorderingen be treffende de nieuw te bouwen tilbrug, terwijl de heer Poel bedankte voor de toegezegde verhoging van de jaarwedde. Hierna sloot de voorzitter deze vijf volle uren geduurd hebbende vergade ring, na de raad bedankt te hebben voor de prettige samenwerking in 1947 en na de raad en de pers een goed Kerstgeest en een goed jaar 1948 te hebben toegewenst. „Beter dan ooit" ST. BAVO 1—FORESTERS 1 4—3. Het is Foresters niet mogen geluk ken haar zegetocht voort te zetten, want alB zovele andere is zij in de modder blijven steken. Als de scheidsrechter laat beginnen, zien wij bij F. een invaller voor van Steeg in de middenlinie. Na de aftrap neemt F. direct het 11 itiatief in handen en gesteund door de van doel tot doel staande sterke wind levert de eerste aanval reeds een doelpunt op van de voet van Go- dijn (01). Enkele minuten later weet Rus met een diagonaal schot van links de voorsprong zelfs te vergro ten (02). Ook St. B. weet zich wat los te werken en uit een der aanval len weet zij te scoren (12). F. komt geleidelijk meer in de aan val doch de afwerking der aanvallen is bedroevend. Zo krijgt Komen de kans de bal in het verlaten doel te schieten, doch zijn schot gaat naast. Even later kom* Otte alleen voor de keeper maar ook hij faalt. In de F. voorhoede wordt "eel te veel gecom bineerd, te» wijl schieten met de wind mee het juiste wapen geweest zou zijn. Komen heeft even later succes (13) en wij denken Postma de voor sprong uit een vrije trap van grote af stand te zien vergroten maar het leder wordt nog net cornet gestompt. Na de rust scoort St. Bavo reeds direct (2-3) en weel zelfs door een misverstand in de F verd. gelijk te maken. (3—3). Uit een penalty wordt het zelfs 4 3. na nauweliiks 15 min. soelen. Het laatste half uur is weer geheel "oor F doch ze begaan dezelfde fo" sis de rust. n.l. dat aanvallen dood gecombineerd worden.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 6