Minister Fiévez schetst „de weg terug" Truman vond 1947 een goed jaar Tornado verwoest Amerikaans stadje Rijksconferentie met West-lndië De 20 nieuwe textielpunten Prinses Anna volgt ex-Koning Michael Thans ook een plan Wallace Vrijdag 2 Jan. 1948 145e Jaargang No. 1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN WEERBERICHT i Vader verdronken bij redding van zoontje Zeven doden bij treinontsporing op Java Trygve Lie is pessimistischer Nieuwjaarsrede van Soekarno Telefoonkosten naar gespreksduur Zware verwoestingen op de Philippijnen Op pagina 3 beginnen wij de publicatie van „Het dagboek van Hermann Göring" Jaar van weer-records bureau administratie Voordam 9 Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracbt EEDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor ^oord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAAHSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Voorzieningen voor de gedemobiliseerden De minister van Oorlog, tevens mi nister van Marine ad interim, heeft gisteravond in een toespraak tot de manschappen van landmacht en ma rine ,,de weg terug" geschetst voor hen, die gedemobiliseerd worden. Na zijn grote waardering uitgesproken voor de taak die soldaten en mariniers en matrozen in trouwe kameraadschap met hun makkers van het KNIL verrichten en hebben ver richt, vervolgde hij, dat de demobili satie-voorzieningen de ministerraad reeds gepasseerd zijn en binnenkort zullen worden aangekondigd. Deze voorzieningen, zo zeide minister Fievez o.m., gaan er van uit, dat zij, die tenminste 6 maanden in de tropen hebben gediend en deze dienst op goe de wijze hebben verricht, met verlof zullen gaan. „Dit is een uitgangspunt, dat naar ik hoop, waardering bij u zal vinden". Minister Fievez kondigde een verlof aan voor iedere gedemobiliseerde, die in Nederland aankomt, van 14 Jagen per vol jaar in de tropen waarDij een periode van ruim een half jaar voor een jaar zal gelden. Voorts ontvangt men een demobilisatiebonus van f 100.- alsmede 10 gulden premie voor iedere maand tropenverblijf met een maxi mum van 30 maanden. Voorts krijgt de gedemobiliseerde uit Indonesië 70.- plus punten voor kle ding en bovendien 130 textielpunten voor aankoop van ondergoed, sokken e.d. Men kan deze goederen ook in daartoe aangewezen magazijnen aan schaffen. Op grond van verkregen in lichtingen worden de vraagstukken van arbeidsbemiddeling, scholing, her scholing of omscholing aangepakt. De arbeidsbemiddeling geschiedt via de arbeidsbureaux. Voorts kan men ad vies voor beroepskeuze krijgen. Er is een regeling getroffen voor de financiële voorziening tijdens scholing. Bovendien staat de mogelijkheid open voor hen, die niet dadelijk in het ar beidsproces worden opgenomen, om in een overbruggingsregeling te vallen. Kostwinners kunnen uiterlijk 6 maan den 80 procent en daarna nog 6 maan den 60 procent van hun militair inko men ontvangen. Niet-kostwinners krij gen dezelfde rechten voor 2 maal 3 maanden. Per week kan hoogstens 75 worden uitgekeerd. Ten aanzien van schade lijdende eigenaars van midden- standsbedrijven of van bedrijven in landbouw of visserij zullen bij geble ken levensvatbaarheid deze bedrijven zakelijke bedrijfstegemoetkomingen kunnen worden verstrekt, bij wijze van aanvulling van inkomens. STUDIEMOGELIJKHEDEN Ook in studiemogelijkheden is voor zien, waarbij onderscheid wordt ge maakt tussen universitaire studie, vak studie en cursussen. Buitendien is een regeling voor demobilisatie in Indone sië zelf gereed. Deze is aangepast aan de in deze streken geldende normen. De demobilisatiebonus bedraagt 200.- de premie blijft gelijk. De behoeften van burgerkleding wordt van rijks zijde gedekt door een kledingpakket of een kledingtoelage van 250. De gedemobiliseerde behoudt het recht tot een jaar na demobillisatie op vrije overtocht naar Nederland, tenzij hij op andere wijze deze aanspraak verwerft, dan wel op kosten van het ministerie van Oorlog of dat van Ma rine, een of meer leden van zijn gezin deed overkomen. Gehuwden zijn hiertoe tot 2 jaar, na hun demobilisatie gerechtigd. Na gesproken te hebben over de ar beid en de taak van de nationale de- mobilisatieraad onder presidium van Prins Bernhard, wijdde minister Fievez aandacht aan de taak die de gedemobi liseerden zelf hebben. Hij zeide er op te vertrouwen, dat men in de eerste plaats zelf zal aanpakken, omdat hiervan af hangt welke plaats men in de toe komst zal innemen. Hiertoe wordt door de overheid steun, bemidde ling en voorlichting verleend, in dank voor trouwe dienstvervulling onder moeilijke omstandigheden. Men dient echter zelf van de stijg beugel in het zadel te komen om „de weg terug" te voleinden. ZEER ZACHT. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen en later opnieuw enige regen. Matige, aan de kust vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Temperatuur ver boven normaal. De harde stormen van de laatste weken hebben ook aan de Afsluitdijk enige schade veroorzaakt. Voordat echter de schade ernstiger vormen gaat aannemen, worden de nodige herstellingen verricht. Boodschappen bij het nieuwe jaar De politie te Minden in de Ameri kaanse staat Louisiana deelt mede, dat een tornado het stadje Cotton Valley heeft verwoest. Tweehonderd mensen zijn gedood of gewond. Cot ton Valley ligt ongeveer 45 km ten noord-oosten van Shreveport. Het is een petroleumstadje van vierduizend inwoners. De zestig bedden van het ziekenhuis te Minden worden thans in beslag geno men door „ernstig gewonde personen". De tornado heeft eerst Vanceville, ruim vijftien kilometer ten noord oosten van Shreveport, getroffen. De verbindingen met het verwoeste gebied zijn gestoord. De politie te Shreveport deelt mee, dat honderd gebouwen te Cotton Val ley Vernield zijn. Een inwoner van Cotton Valley, Tom Anderson, heeft verklaard, dat de tor nado bijna alle gebouwen heeft doen instorten. De tornado stak onverwacht op. Even tevoren was de hemel nog helder. Verschillende andere steden hebben door de tornado schade geleden, bijv. Haynesville en Leton in Louisiana en Dequeen in Arkansas. Tot nu toe is bekend geworden, dat 11 personen, waaronder verscheidene kinderen, zijn gedood en 2000 gewond. De burgemeester van Cotton Valley schatte het aantal daklozen op 500. Volgens een later bericht is Cotton Valley voor een derde verwoest. Dr. BEEL VOOR BEZOEK AAN AUSTRALIË UITGENODIGD. De Australische regering heeft dr. Beel uitgenodigd begin 1948 een be zoek aan Australië te brengen teneinde belangwekkende wederzijdse proble- blemen van Nederland en Australië te bespreken, aldus verneemt AFP uit regeringskringen te Canberra. verhoogde winterprijs voor kippeneieren wordt gehandhaafd De op 21 September 1947 ingegane verhoogde winstprijs voor kippeneieren, die tot 3 Januari 1948 van kracht zou zijn wordt na laatstgenoemde datum voorlopig gehandhaafd. Woensdagmorgen had te Veendam een zeer ernstig ongeluk plaats. Drie kinderen uit het gezin Buurmeijer, jongens van 7, 11 en 12 jaar, speelden op een brug over het beneden Ooster- diep, waarvan het dek zeer glad was door sneeuw en ijs. Op een gegeven moment gleed de jongste van het drie tal, Hendrik Jan, in het kanaal, waar op de twee andere jongens om hulp riepen. De vader kwam op het hulp geroep uit zijn woning gesneld en sprong het ventje, dat midden in het kanaal spartelde, na. De man kon ech ter niet zwemmen en hij verdween dan ook onder water eer hij zijn jongen had bereikt. Beiden verdron ken. De weduwen blijft met drie kin deren achter. Franse anti-inflatiewet aangenomen De Franse nationale vergadering heeft met 352 tegen 185 stemmen de anti-inflatiewet van René Mayer aan genomen. De wet maakt het mogelijk de overmatige winsten zwaarder te belasten. Voor de grote gezinnen betekent zij echter een verlichting van de belas ting. Inkomens beneden de 96.000 francs per jaar zijn belastingvrij. Voorheen was de grens 80.000 francs. Een belasting van 50.000 francs zal dienen te worden betaald door alle. Fransen beneden de 60 jaar, die geen betaalde arbeid verrichten. Ook de luxe zal worden belast, zoals het hou den van een dienstbode of een auto. Soerabaja. Bij een ontsporing van de ochtendtrein van Probolinggo naar Soerabaja zijn 7 personen gedood en 17 gewond. Onder de slachtoffers bevon den zich passagiers, die clandestien op de bordessen van de goederenwagens meereisden. In de passagierswagen vie len geen slachtoffers. In totaal ont spoorden 18 goederenwagens, waardoor een enorme ravage werd veroorzaakt en de baan zwaar werd beschadigd. Catastrofale overstroming in Luxemburg De overstromingen in de Moezelval lei nemen catastrofale afmetingen aan. Volgens de laatste berichten staan de meeste dorpen thans onder water. Te Schengen en te Grevenmachter staat het water in de hoofdstraten een me ter hoog. Ook Remich staat geheel blank. Talrijke dorpen zijn geheel van de buitenwereld afgesloten. Het spoorweg verkeer tussen Luxemburg en Metz is evenals de telefoonverbindingen on derbroken. Het verkeer met Zwitser land ligt volledig lam. President Truman heeft in een Nieuwjaarsboodschap uiting gegeven aan zijn vertrouwen, dat de wereld een bruikbare vrede en een juiste vervulling van de taak der V.N. kan bereiken. Op een persconferentie op Oudejaarsavond verklaarde hij: „1947 is een goed jaar geweest niet zo goed als wij gehoopt hebben doch dat is altijd het geval. Ik heb nog het vertrouwen, dat wij in staat uilen zijn een vrede te verkrij gen. waar a!le landen mee kunnen instemmen, en deze ook daarna op de juiste wijze kunnen nakomen'. Presi dent Truman zeide opnieuw te ver trouwen, dat de vrede en voorspoed kan bereikt worden ondanks de feilen van de raad van ministers van Bui tenlandse Zaken en de conflicten in de boezem der V.N. „Alleen al uit eigen belang staat de gehele wereld voor geen andere keuze", aldus Tru man. GELOOF IN DE VERENIGDE NATIES Trygve Lie, de secretaris-generaal der Verenigde Naties, was over 1947 niet zo optimistisch. Hij verklaarde, dat, hoewel de leden van de V.N. op vele punten overeenstemming hebben bereikt, de wereld in haar grootste hoop teleurgesteld is, de hoop name lijk, dat de grote mogendheden in staat zouden zijn eens voor al en voor uitstrevend te trachten tot wederzijds begrip te geraken over de problemen die haar scheiden. „Wij moeten de hoop op overeenstemming nooit op geven" en wij moeten nooit ophouden daarvoor te werken". Met de gezamenlijke hulp van de gewone mensen van de gehele wereld vormen de Verenigde Naties heden ten dage een sterke dam tegen de oorlog en vertegenwoordigen zij de hoop van de gehele mensheid voor 'n betere wereld". „Gelooft in haar, werkt voor haar en verdedigt haar in het ko mende jaar", aldus Lie. Soekarno heeft Donderdagavond voor Radio-Djokja een nieuwjaarsrede uit gesproken, waarin hij onder meer zei de, dat de republiek de voorstellen van de Commissie van Goede Diensten voor het bereiken van een overeenkomst langs vreedzame weg in principe ac cepteert. Soekarno zeide verder, dat de Republiek de wapens slechts had opge nomen wanr.eer zij werd aangevallen en immer in het defensief was geble ven. Hij verklaarde deze rede te rich ten tot de gehele wereld en ook tot de Nederlanders en zeide te hopen, in dit nieuwe jaar de Nederlanders in vriend schap de hand te kunnen .schudden. 10 jaar voor ex-hoofdredacteur van „Het Volk" Conform de eis veroordeelde het Am sterdamse Bijzonder Gerechtshof Woensdag de ex-hoofdredacteur van 't voormalige dagblad „Het Volk", de heer W. Goedhuis, tot een gevangenisstraf van tien jaar. Voorts werd Goedhuis voor de duur van het leven ontzet uit beide kiesrechten en het recht een jour nalistieke functie te bekleden. Stadion wordt uitgebreid In het komende voorjaar zal het aantal plaatsen van het Olympisch Stadion te Amsterdam aanzienlijk zijn uitgebreid. Voor de Marathontribune zal bij grote wedstrijden een houten tribune worden geplaatst met ruim 2000 plaatsen. Bovendien zullen twee bovenvakken van de noordelijke tribu ne en vier bovenvakken van de zuide lijke tribune in staanplaatsen worden omgezet. Hierdoor zal de capaciteit van het Olympisch Stadion bij grote wedstrijden ruim 65.000 plaatsen be dragen. Er is een nieuw tarief voor telefoon gesprekken in voorbereiding. Hierbij zullen de automatische gesprekken niet meer worden berekend met een heden van drie minuten, maar in over eenstemming met de werkelijke ge spreksduur. De PTT verwacht, dat de duur van de gesprekken daardoor in het algemeen zal worden bekort, maar dat het aantal zal toenemen. Volgens verlate berichten, die nu ir, Manilla binnenkwamen, hebben zware aardbevingen en typhonen op het schiereiland Bicol, ten Zuiden van Luzon, hele steden en dorpen wegge vaagd. In de haven Legaspi werden ziekenhuizen, coprapakhuizen, dokken en huizen vernield. Het centrum van de hoofdstad van het eiland Leyte, Tacloban, werd door een geheimzin nige brand met de grond gelijk ge maakt. Muzikale rat I Een grote bejaarde rat heeft on langs wanklanken veroorzaakt op een concert te Melbourne, waar de pianiste Lily Kraus als soliste optrad. De rat kwam het podium afhippen, juist toen Lily Kraus be gon te spelen; de vrouwen in de zaal gilden, gingen op stoelen staan en één viel in zwijm. Het concert werd gestaakt en kon pas hervat worden, toen de rat na een wilde jacht uit de zaal was ver dreven. Mr. Dr. Buiskool onder de deelnemers Bij koninklijk besluit is bepaald dat de conferentie van vertegenwoordi gers van Nederland, Suriname en Curacao ter voorbereiding van een nieuwe rechtsorde in het bijzonder voor wat de verhouding tussen Su riname, Curacao en Nederland be treft, te 's-Gravenhage zal worden bijeengeroepen, aanvangende op 21 Januari 1948. Als vertegenwoordigers voor Neder land werden op voordracht van de raad van ministers benoemd: 1 Ir. J. W. Al- barda; 2 Prof. dr. J. R. M. van den Brink; 3 J. C. Heldring; 4 Dr. W. L. P. M. de Kort; 5 Prof. dr. J. H. A. Loge- mann; 6 H. J. Meyerink; 7 Prof. mr. C. P. M. Romme; 8 Mr. D. U. Stikker; 9 H. W. Tilanus; 10 mevr. dr. E. F. VerkadeCartier van Dissel. De vervulling van de elfde en twaalf de plaats kan dezer dagen worden ver wacht. Voor Suriname werd o.m. benoemd: Mr. dr. J. A. E. Buiskool. Voorts werd als voorzitter van de conferentie, met raadgevende stem, aangewezen de minister van Overzee se gebiedsdelen, die zal worden bijge staan door een drietal adviseurs, even eens met raadgevende stem. De omschrijving van het doel der conferentie vindt men neergelegd in het koninklijk besluit in de uitnodi ging om „de beginselen te formuleren voor de wenselijk geachte hervor ming in de tussen Suiiname, Curacao en Nederland bestaande staatkundige betrekkingen als deel van de staatkun dige herbouw van het gehele konink rijk" en „deze beginselen uit te wer ken in een of meer ontwerpen tot na dere regeling van de verhouding tus sen deze staatsdelen en tot verwezen lijking van de nieuwe rechtsorde". STOFFELIJK OVERSCHOT HAN VAN MEEGEREN ZATERDAG GECREMEERD Het stoffelijk overschot van de over leden kunstschilder Han van Meegeren zal Zaterdagochtend ca. 11.30 uur te Westerveld worden gecremeerd. 's-Gravenhage. Het C.D.K. deelt ons mede, dat wederom 20 punten op de textielkaart VA 705 worden aange wezen. Met ingang van 1 Januari 1948 worden geldig verklaard de bonnen ge merkt: „textiel g één punt", textiel g vijf punten", „textiel h één punt" en „textiel h vijf punten". De bonnen „textiel g reserve" en „textiel h reserve" zijn derhalve niet aangewezen voor de verkoop van tex- lielgoederen. productie „willem barend sz" Blijkens door de directie van de Ned. Maatschappij voor de Walvisvaart ont vangen gegevens bedroeg de productie van de „Willem Barendtsz" op 28 Dec. tot dusver 7.256 vaten 1.209 ton) traan en 4.081 vaten 680 ton) spermolie. post naar duitsland. Naar Duitsland kunnen voortaan brieven tot een maximum van 2 kg worden verzonden. Afgetreden vorst nog in Roemenië De correspondent van het Londense avondblad „Star" meldt uit Kopen hagen, dat Prinses Anne de Bour bon Parma heeft verklaard, dat zij ex-Koning Michael zou volgen, waarheen hjj ook ging. Zij zeide niet te weten wat zijn plannen waren en het nieuws van zijn abdicatie slechts door de radio ge hoord te hebben. Zij noemde het be richt, dat Koning Michael met zijn moeder op weg was naar Zwitserland „het beste nieuws dat zij ooit gehoord had". Prinses Anne had 24 uur op een te lefoontje van Michael gewacht, daar zij Boekarest niet telefonisch kon be reiken. Zij verklaarde, dat niemand in Londen getracht had Michael te over reden niet naar Boekarest terug te keren en noemde zijn daad heel dap per. Zij verklaarde, dat men te Londen van liefde op het eerste gezicht hadtj gesproken. Men verwacht, dat Prinses Anne zich bij de ex-Koning zal voe gen als hij in Zwitserland zou aanko men, terwijl zijn moeder naar Kopen hagen zou gaan om de voorbereidin gen voor het huwelijk te treffen, al dus de correspondent. Uit Boekarest wordt gemeld, dat cx-Koning Michael van Roemenië de jaarwisseling nog in zijn kasteel te Sinaia zou vieren. De koninklijke trein, waarmee hij over twee of drie dagen Roemenië zal verlaten, bevindt zich reeds te Sinaia. De ex-Koning, die door een gevolg van 10 a 15 per senen wordt vergezeld, zal zeer waar schijnlijk Zwitserland als eerste be stemming kiezen. Hij zal in Roemenië terug kunnen komen, wanneer hij dat wil. Alle leden van de koninklijke -'a- milie behouden het Roemeens staats burgerschap en blijven in het land. De kroondomeinen, die eigendom van de staat waren en waarvan de kroon het vruchtgebruik had, blijven uitsluitend eigendom van de staat. Het persoon lijk vermogen van de Koning dat op tien millioen gulden wordt geschat, blijft onaangetast. Een volledig cijfermateriaal van het weer van het afgelopen jaar is uiter aard nog niet ter beschikking, maar toch kunnen nu reeds enkele interes sante bijzonderheden worden vermeld. Allereerst geldt dit de temperatuur, die in De Bilt gemiddeld 9,5 gr was tegen 9,1 gr normaal. De eerste maan den waren buitengewoon koud, vooral met Februari was dit het geval. Van April tot en met September hadden de maanden daarentegen een tempera tuur boven normaal. October was weer iets te koud, maar November en De cember waren belangrijk zachter dan normaal. De zomer heeft dus ruim schoots goed gemaakt wat wij in de eerste maanden aan warmte tekort wa ren gekomen. Wij hadden de warmste Augustus sedert 1706, het eerste jaar waarvan waarnemingen bekend zijn. Daarentegen komt Februari op de twee de plaats, wat de koude betreft. Sedert 1855 was Februari niet meer zo koud geweest. De laagste in ons laiid afgelezen temperatuur was 18,4 gr op vliegveld Groningen op 24 Februari, de hoogste 38,4 gr te Maastricht op 27 Juni. Laatst genoemde was slechts 0,2 gr. lager dan de hoogste temperatuur die ooit in ons land is afgelezen. Het aantal zomerse dagen te De Bilt bedroeg niet minder dan 62, het groot ste aantal van de laatste 100 jaar, even groot als dat van 1868. Tegen een normaal aantal van bijna 1575 uren zonneschijn, levere 1947 er te De Bilt 1882, een aantal, dat in deze eeuw nog niet eerder was bereikt. Tot nu toe had 1921 met 1852 uren de meeste zonneschijn opgeleverd, op de voet gevolgd door 1929 met 1842 uren. De meeste maanden hadden een te kort aan neerslag, gemiddeld over het gehele land waren alleen Maart, No vember en December te nat, vooral No vember. Er viel ongeveer 650 mm te gen ruim 700 mm normaal. Vooral de periode Juli-October was droog, toen gemiddeld slechts 165 mm regen viel tegen 284 mm normaal. Henry Wallace, onafhankelijk candi- daat voor de presidentsverkiezingen in de V. S„ heeft een zeven punten om vattend program, het „plan-Wallace", voorgesteld voor het herstel van Euro pa, dat door alle naties „die middelen bezitten" zou moeten worden gefinan cierd en door de V.N. zou moeten wor den uitgevoerd. De punten van zijn plan zijn: 1. De V.S. moeten aan de V.N. de stichting van een herstelfonds der V.N. voorstellen, 2. het beheer hierover moet bij een bureau der V.N. berusten, 3. de gelden voor het fonds moeten bestaan uit bijdragen van de V.S. en andere „bemiddelde" naties en voldoen de zijn voor de financiëring van een allesomvattend vijfjarenplan, 4. toewijzingen moeten in de eerste plaats verleend worden aan die landen, welke het meest van de agressie der asmogendheden te lijden hebben gehad, ongeacht hun politieke of sociale struc tuur, 5. de nationale souvereiniteit der ontvangende landen mag door de toe wijzingen niet aangetast worden, ook mogen aan leningen of schenkingen geen politieke of economische voor waarden verbonden worden, 6. het gehele fonds moet uitsluitend voor vredelievende doeleinden gebruikt worden, 7. het hart van de Duitse industrie, het Ruhr-gebied, moet door de „Grote Vier" onder internationaal beheer ge steld worden, opdat zijn hulpbronnen ten dienste gesteld kunnen worden van het herstel van Europa en de garantie verkregen wordt, dat Duitsland nim mer meer de veiligheid dér wereld zal kunnen bedreigen. Wallace zeide, dat hij in de beginne niet afkerig was van het plan-Marshall. Het had echter fatale tekortkomingen. Daar het gebaseerd was op de Truman- leer moest het een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen inhouden. Hij was be gonnen met de bestrijding van het plan- Marshall, toen Winston Churchill zijn rede te Fulton had gehouden, welke rede de aankondiging van de „koude oorlog" betekende. De Sovjets gingen zeker niet vrijuit wat deze oorlog be trof. „Maar zelfs als wij iedere be schuldiging tegen de Sovjets aannemen, is dit nog geen verontschuldiging voor de Amerikaanse politiek, die in strijd is met de Amerikaanse beginselen", al dus Wallace. im »r- n- at as -4. rd d- o- zij ils n- n- o- an :n an an s- r- a- er ie nt :n 1; 3; 0; i- s- !e 11 Ie i-

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1