RAAD HEILOO VAN GOGH, Londen en Alkmaar Stad_mOmgevi^ Onze stad blijft achter Zangers uit de provincie vergaderden AGENDA TYPOGRAFEN VIEREN FEEST Nederlandse Biljartbond rn Het Geestelijk en Culturele leven ALKMAARSCHE COURANT sinds 1798 Vergadering van beroepsvervoerders Nieuwjaarsrede van de burgemeester Goede vangst Kleine oorzaken, grote gevolgen Glas! JluMiaxties De salaris-voorstellen van het G. O. aangenomen Is een concierge plus bode en schoonmaakster nood zakelijk Daders van textieldiefstallen gegrepen Ds. Bloemhoff bedankt voor Tiel Beemster Burgerlijke Stand Toen ir. V W van Gogh op 24 Deceiïiber 1.1. Alkmaar bezocht ter gelegenheid van de opening van de expositie van tekenin gen door Vincent van Gogh, waartoe h>4 een belangrijk deel van zijn rijke collec tie geheel belangeloos afstond, toonde hij zich verwonderd over de energie waar mee hier ter stede deze zaak werd aan gepakt. Dit in gunstig contrast met de organisatie van de Van Gogh-tentoonstel- ling in Londen, die veel stroever ble^k te gaan. De heer Van Gogh krijgt echter noj eens de gelegenheid om zich te verwon deren'over de Alkmaarders: het bezoek aan onze tentoonstelling blijft namelijk vèr beneden de yerwachting. En dit is weer in flagrante tegenstelling met En geland. De Van Gogh-tentoonstelling, die op het ogenblik in de Tate-Gallery te Londen wordt gehouden, blijkt daar, zoals de bladen ons melden, het grootste sue ces te zijn, dat ooit in een Londens mu seum is geregistreerd. Ondanks het feit dal deze tentoonstelling, evenals de onze, niet gratis toegankelijk is voor de Tate-Gallery is dit de eerste verbreking van een traditie, waarover vele hoofden zijn geschud moeten in de loop van de middag daar vrijwel elke dag de deuren worden gesloten wegens de grote drukte De tentoonstelling werd door de Neder landse ambassadeur geopend, en het be zoek was op de eerste dag al zeer groot De tentoonstelling in het Stedeijk Mu seum te Alkmaar bevat ongeveer een zelfde aantal tekeningen als die in Lon den, waar echter ook nog schilderijen van Vincent worden geëxposeerd. Zoals be kend, was ook het plan van de Alkmaarse commissie om bij voldoende gebleken be langstelling zo mogelijk nog dit jaar een tentoonstelling van schilderijen van Van Gogh te houden. Wordt het niet beter met het aantal bezoekers, dat slechts en kele tientallen per dag bedraagt, dan kan er van het nadere plan natuurlijk niets komen. Dat er in Alkmaar niet voldoende be langstelling voor kunst zou bestaan, dat er geen sterk cultureel leven zou zijn. moet betreurd worden. Toch bestond er destijds voor een andere kunstmanifesta tie in onze stad wel degelijk belangstel ling. Wanneer namelijk de Alkmaarse kunstschilders in ons museum exposeren, bedraagt het bezoek een veelvoud van net aantal, dat de Van Gogh-expositie be zoekt. Het staat dus vast dat velen het werk van hun stadgenoten prefereren bo ven dat van Vincent van Gogh. Dit symp toom van een kleinsteeds chauvinisme zal, waar het ongetwijfeld ook op ander terrein werkzaam is, fataal blijken te zijn. Alkmaar plaatst zichzelf in het iso lement. Het werk voor de museum-com missie, in het voorjaar van 1947 door prof. Koelma geïnstalleerd om het cultureie leven in Alkmaar te bevorderen, wordt daardoor wel heel moeilijk. De oorzaak van de geringe belangstel ling kan voor een deel in onbekendheid met de persoon van Van Gogh en diens werk gezocht worden. Wellicht meent men dat het geen kost is voor ons, provincia len. Dat zou wel een totaal verkeerde opvatting zijn! En tevens een grote on- Zondagmorgen werd in paviljoen Kinheim de algemene vergadering gehouden van de Bond van Zang koren in Noord-Holland onder voor zitterschap van de heer P. J. Mink uit. Warmenhuizen. Op deze vergade ring werd besloten, het jaarlijkse concours van de bond in 1948 te houden in Midden-Beemster, waarbij de vergadering accoord ging met het door „Harmonie" te Beemster inge diende voorstel. De afdeling N.- Niedorp (gemengd koor) trok een door haar gedaan en door Binnen- wijzend geamendeerd voorstel weer in, daar het practisch onuitvoerbaar bleek te zijn. Dit voorstel behelsde namelijk om op het concours geen werken uit te voeren van compo nisten, die in de jury zitting hebben. Afgewezen werd een voorstel van de Woudzangers te Binnenwijzend om drie verplichte koornummers toe te zenden, waaruit de dirigent zou krfn- nen kiezen. Ook dit werd practisch onmogelijk geacht in verband met dif ferentiatie van de beoordeling. Het huidige systeem van prijs-toe- kenning voldoet goed in de practijk, zodat er, in afwijking van de opvatting van Inter Nos te Grootebroek, geen aanleiding bestond, hierin wijziging te brengen. D.O.S. te Beets wilde een collectief contract met het B.U.M.A. De verga dering wenste echter niet over te gaan tot afsluiting van een dergelijk con tract. In de jury werden benoemd de heren Otto de Vaal, Fred. J. Roeske en één van de heren P. Ketting of H. Altink. Er bestaat thans ook een eigen bondslied, dat voor de aanwezigen ten gehore werd gebracht. Uit het financiële gedeelte stippen wij aan, dat de rekening over 1947 een batig saldo gaf van f 452,77.' De be groting werd vastgesteld op f 727,77, waarvan onvoorzien f 512,77. De con tributie werd verhoogd tot 30 ets. per lid. Ter vergadering deelde de voorzit ter mede, dat een door de Nieuwe Schager beschikbaar gestelde wissel- prijs nog steeds niet door dat blad vergoed was. Het bestuur deed her haalde pogingen in deze richting, doch tot nu toe zonder resultaat. Het ziet er naar uit, aldus de voorzitter, dat wij het geschenk zelf moeten betalen. Van dergelijke cadeaux hopen wij in het vervolg verschoond te blijven. Vermelden wij tot slot nog, dat het bestuur werd uitgebreid tot 7 leden In de vacature A. van Bergen werd gekozen de heer A. Schrijver uit Zuid- Scharwóude; de heer». Balk zag zich herkozen, en als nieuw bestuurslid deed de heer G. Koster te Midden- Beemster zijn intrede. rechtvaardigheid tegenover de nagedach tenis van Vincent van Gogjh, wiens liefde steeds uitging naar het land, naar de boeren. Steeds was het de natuur, waren het de werkers in de natuur die hem in spireerden. Het werk van Van Gogh heeft een natuurlijke eenvoud en eerlijk heid, waar wij allen heel veel van kun nen leren. Voor velen is het nog steeds niet duidelijk, dat het waarlijk grote zich allereerst kenmerkt door - eenvoud. Zij menen dat het wezen van de kunst ligt in het bijzondere, in het opzettelijke, m gekunstel en in maniertjes. Men verzuima de gelegenheid niet om in deze dingen tot een juist inzicht te komen door deze tentoonstelling te bezoeken, die tot en met 18 Januari in het museum aan de Breedstraat geopend zal zijn. Moga Alkmaar tonen, ook het waar achtig goede van buiten haar wallen te kunnen waarderen! DINSDAG Stedelijk Museum: 10—12 en 24 uur: Van Gogh-tentoonstelling. Gulden Vlies, 7,30 uur< Feestavond Alc- maria Vietrix (alleen voor genodigden? WOENSDAG Stedelijk Museum: 10—12 en 2—4 uur: Van Gogh-tentoonstelling. Gulden Vlies, 7,30 uur: Feestavond Ale- maria Vietrix (alleen voor genodigden) Aula Gymnasium, 2,30 uur: Concertge bouw-trio voor I.C.A. Wapen van Heemskerk, 8,15 uur: Piano- avond Fien Vermeulen en Coby van Egmond—Lankester. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Gevangenen van het verleden; tot 14 jaar onder geleide. Woensdag 2,30 uur matinée. Victoria Theater, 8 uur: De wilde bloem; 14 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée. In navolging van de in het vorig winterseizoen gehouden cabaret- en filmvoorstellingen heeft het Hoofd bestuur van de A. N. G. B. besloten, ook in de komende wintermaanden aan de leden en hun huisgenoten een fees telijke bijeenkomst aan te bieden. Dit om. het contact met de leden onderling te verstevigen. Zo trad dan gisteravond in ,,'t Wapen van Heemskerk" óp het bekende radio cabaretgezelschap van Max van Praag met als medewerkenden: Cora May, Jan Vogel, Eddy Cabbage en Max van Praag. Te ruim acht uur opende de voor zitter, de heer H. W. Kaagman, de bijeenkomst en sprak zijn vreugde er over uit, dat de zaal geheel bezet was. Daarnaast sprak hij een bijzonder woord van welkom aan de leden van de afdelingen Schagen en Noord- Scharwoude, alsmede aan de vertegen woordigers van de Alkm. Bestuurders- bond. Max van Praag leidde het programma in onder de titel: „Wat kan me ge beuren". Het zou te ver voeren om alle negentien nummers te bespreken, maar dat de stemming er direct in zat bleek wel, toen de refreintjes uit volle borst werden meegezongen. Vóór de pauze hield de hoofdbestuur der, de heer J. v. d. Vegt, een korte toespraak met als onderwerp: „Hoe staan -wij er voor?" Spr. behandeldte zijn onderwerp in 3 delen, internatio naal, nationaal en tenslotte ons bedrijf betreffende. Voor duizenden mensen was het mislukken van de conferentie van „De Grote Vier" te Londen een teleurstelling geworden. Nationaal be zien meende spr., gezien de ellende, die over de gehele wereld heerst, dat wij het hier zo slecht nog niet hebben, of mogen we graag mopperen. Het is een vaststaand feit, dat het hier beter is dan in de andere West-Europese landen. Verder stelde spr. in 't licht de poli tiek die hier gevoerd wordt betreffende de lonen en prijzen. Dat de regering de prijzen niet voldoende in haar macht heeft is te betreuren, maar dat loons verhogingen tegengehouden worden is om inflatie te voorkomen. Wanneer in flatie werkelijkheid zou worden, dan zijn de arbeiders het meest de dupe daarvan. Spr. wees in dit verband op wat Frankrijk te zien geeft. De staak-maar-raak-periode is voor bij. Willen we uit 't moeras komen, dan moet de productie opgevoerd worden. Het gaat niet meer om ,een centje meer of minder, zoals dit 25 jaar ge leden het geval was. Spr. wees op wat in de na-oorlogse tijd tot stand was gekomen. Het belangrijkst was wel de noodfoorziening ouden van dagen van minister Drees. Ofschoon op dit stuk nog wel wat aan te merken valt, is nu in de allerslechtste tijd een belangrijk stuk sociaal werk tot stand gekomen, dat voorheen in 't rijke Nederland niet mogelijk was. Verder is de zieken gelduitkering bij ziekte van een half jaar op een jaar .gebracht, terwijl de meeste arbeiders nu 12 dagen vacantie hebben. Spr. eindigde met vooral de jonge leden op te wekken, met de or- afd. Alkmaar STAND DER COMPETITIE OP 4 JANUARI 1948 A-KIasse: Drie Ruiten 3472 640 32 14 18 28 Optimisten 3552 527 28 11 17 22 B-Klasse: Excelsior 6270 1397 60 39 2 19 80 Alcm. Vietrix 5116 1661 65 29 3 33 61 O O., C'cum 5114 1446 60 28 3 29 59 De Driesprong 4982 1316 60 27 4 29 53 Volharden 4787 1156 55 19 4 32 42 C-Klasse: Excelsior A 5682 1509 65 49 2 15 100 Excelsior B 5062 1771 65 38 2 25 78 Optimisten 5185 1797 65 34 2 28 70 Z E K Z? 4462 1782 65 34 2 29 73 O O., Alkmaar 4912 1692 65 33 1 31 «7 Gekroonde Valk 4632 1743 65 23 42 46 Drie Ruiten 5004 1666 65 22 1 42 45 Volharden 3937 1571 65 20 45 40 D-Klasse, gorep I: Drie Ruiten 3757 1681 55 35 2 18 72 Optimisten 3624 1763 55 32 4 19 63 Driesprong 3637 1704 60 30 2 28 62 Alcm. Vietrix 3657 1884 60 28 1 31 57 Lindenhoek 3314 1646 55 25 30- 50 Excelcior 2967 1789 55 25 30 50 Harmonie 3586 1839 60 20 1 39 41 D-Klasse, groep II: Driesprong 3008 1885 55 34 2 19 70 O O., Alkmaar 3310 2086 60 33 26 67 Drie Ruiten 4 3153 1862 55 31 24 62 Harmonie 2273 1729 50 25 1 24 51 Lindenhoek 2366 1962 55 23 32 46 Alcm. Vietrix 2331 2014 55 22 1 42 45 Volharden 2730 1684 50 19 1 30 19 ganisatie mee te leven. Wanneer in de' nabije toekomst de Bedrijfsradenwet tot stand komt, moeten wij de mensen kunnen leveren, die de dan aan de orde komende problemen kunnen oplossen. Van hen hangt het af, of we daar in zullen slagen en werkelijk aan een nieuwe toekomst kunnen bouwen. Na de pauze trad het cabaretgezel schap weer op. Het was 'n programma van ernst en luim. Het herhaalde applaus bewees, dat het „af" was. Er is dan ook volop genoten. De voorzitter dankte aan 't einde alien, die hadden medegewerkt om deze avond te doen slagen en hoopte, dat het hoofdbestuur op deze wijze voort zou gaan en wenste Max van Praag en de zijnen op hun verdere tournée door het land hetzelfde succes als hier is be haald. wordt door onze Redac tie met de meeste aan dacht gevolgd. Onze kolommen spreken hier dagelijks van en onze abonné's stellen dit op grote prijs, vandaar dat stijgt. ons abonnementental zo NEEMT OOK EEN ABONNEMENT OP ALKMAARSE BILJARTCOMPETITIE In de D-Klasse, groep I, is na de giste-- avond gespeelde wedstrijden Optimisten D kampioetijkgeworden, In de C-Klasse is Excelsior A reeds kampioen. Vele particuliere vervoerders waren Zaterdagavond in „Central" bijeen gekomen in een vergadering van het District Alkmaar van de Vakgroep Goederenvervoer langs de weg Ned. Org. voor het Beroepsgoederenvervoer fN.O.B.) Deze avond stond in het teken van de nationale actie inzake de Wet Autovervoer Goederen (W.A.G.), die thans bij de Tweede Kamer is inge diend. Als eerste spreker kwam de heer J. N. Hulswit (voorzitter Vak groep) naar voren, die een toelich ting gaf op deze Wet en zeer duide lijk de verschillende bezwaren, die de vakmensen tegen deze Wet hebben, rear voren bracht. Een van de voor naamste bezwaren is wel de vaagheid op vele punten in het Wetsontwerp, zodat men niet weet, waar men aan toe is, terwijl juist de Wet zo ingrij pend is. Zelfs zou het mogelijk wor den, bedrijven zonder enige schade loosstelling te sluiten en het gehele ontwerp maakt de indruk een „stille nationalisatie" te willen bevorderen. Spreker deed verder enkele nadert mededelingen over de landelijke pro- paganda-actia, die gevoerd zal worden om het publiek op de hoogte te bren gen van de grote gevaren, die voor het particuliere bedrijfsleven in dit entwerp schuilen en om te trachten het wetsontwerp gewijzigd te krijgen of ongedaan te maken. De heer P. Visser uit Haarlem lichtte op een zeer duidelijke wijze nog een aantal punten uit de W.A.G. toe en wees de aanwezigen op het grote belang de eenheid te bewaren er haar krachten niet in verschillen de bonden te versnipperen. Dat de aanwezigen de ernst van het ogenblik inzagen kwam heel dui delijk naar voren, toen er gedurende deze vergadering een bedrag van ca. 4000 bijeengebracht werd ten be hoeve van het Actiefonds. 1 Enkele vragen uit de vergadering werden door de inleiders naar genoe gen beantwoord en de voorzitter dankte in zijn slotwoord de inleiders en alle overige aanwezigen, die mee werkten aan het welslagen van deze avond. MARKTBERICHT 5 JANUARI 1948. 32 Vette koeien, 1 graskalf, 39 nuch tere kalveren f slacht), 42 vette scha pen, alles Centrale. De raad der gemeente Alkmaar zal op Donderdag 15 Januari a.s. in open bare vergadering bijeenkomen, bij welke gelegenheid de loco-burge meester, i de heer G. van Slingerland, de traditionele Nieuwjaarsrede zal uitspreken. Omstreeks drie uur in de nacht van Zaterdag op Zondag hoorden bewo ners van een perceel aan de Kenne- merstraatweg beneden gerucht. De dochter des huizes stelde een onder zoek in en vond de voordeur open, een damesfiets uit de gang verdwenen en twee mantels van de kapstok eveneens spoorloos. Binnen enkele uren is het de onmid dellijk gewaarschuwde politie gelukt de dader in Zaandam aan te houden, in 't bezit van rijwiel en de beide mantels. Hiermee deed de politie een goede greep. De man bleek een Amsterdamse zware jongen te zijn die al een aantal feiten achter de rug heeft, en die ver moedelijk ook de dader is van de al hier in de laatste tijd gepleegde inslui- perijen. Het- heerschap bleek boven dien gezocht te worden door de politie te Groningen wegens diefstal van een paar duizend gulden. Het feit, dat iemand geen kans zag, z'n fietsdynamo aan te zetten leidde tot zijn arrestatie. Het ging hier om een fiets, die bij een inwoner van Heiloo was ondergebracht en die afkomstig was van diefstal aan de Kennemer- straatweg. De dief was kort te voren door een agent gewaarschuwd wegens het rijden zonder licht, en vond het blijkbaar de beste oplossing meteen maar een fiets met een goede lamp te stelen. Toen hij die later kwam opha len en last met de dynamo had, kreeg de bewaarder argwaan en waarschuw de de Rijkspolitie te Heiloo. Gevolg 'n arrestatie. Het wachthuisje van de Berger Bus zit weer rondom in het glas. De verleiding Voor de Alkmaarse jeugd is natuurlijk groot, doch, Alk maarders, laat ons bedenken, dat glas schaars is en erop toezien, dat de wachtenden op de bus kunnen blij ven genieten van de bescherming van het huisje, dat nu weer een huisje is en geen tochtig skelet. Wij bevelen dit wachthuisje gaarne in de bescherming van het Alkmaarse (èn Bergense) publiek aan! AANRIJDINGEN IN TELEGRAM STIJL 1. Op de Laat: Twee wielrijders in botsing. Eén gevallen en door auto aangereden. Licht gewond; 2. Verdron- kenoord: Vrachtauto achteruitrijdend door een ruit. Ruit aan diggelen. 3. Westerweg: Auto over hond. Hond overleden. 4. Oudegracht: Auto versus lantarenpaal. Paai afgevoerd van de lijst van lantarenpalen. DIERENBESCHERMING Ter beschikking een mooi zwart hondje, reu, plm. 6 maanden oud, zindelijk, wordt middelmatig groot. Wie redt deze van de gaskast? Ter beschikking twee jonge hondjes, plm. S weken oud Men wordt er aan herinnerd, dat eigen dieren, dus geen zwervers, niet in deze rubriek mogen geplaatst worden, daar is de advertentie-rubriek voor. Adres inspecteur: C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. DE BIJNA „VERDRONKEN" AUTO Wij hebben gisteren gemeld, dat een auto, die op de Lindegracht te water reed en daarbij half op de waterkant bleef han gen, door een takelwagen van de firma Met weer op veilig gebied werd gebracht Op verzoek melden wij, dat dit de ta kelwagen van de heer Schmidt van het Heiligland is geweest. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met hylagen van de heer H. VOS, alhier, om vergunning tot het oprichten van een timmermanswerkplaats, inrich ting voor machinale houtbewerking, waarin zullen worden gebezigd 4 eiectromotoren resp. van 1, 2, 3 en 4 P.K., voor het aandrijven van diverse machines, in het perceel Doelen- stiaat nr. 17. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten stad- huize, mondeling op DINSDAG 20 Januari a.s., voormiddags te ELF uur en schriftelijk vóór of op die tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelde dkg kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de se cretarie dezer gemeente van d£ ter zake ingekomen stukken kennis ne men. v A'kmaar, 6 Januari'1948. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, 'Lo.-Burgemeester. R. VEENDORP, Secretaris. Gisteravond werd de vervolgvergade- ring voortgezet, die vorige week Maandag door de langdurige bespre kingen over de Gemeentebegroting, op voorstel van de heer P. Kraakman was verdaagd. Burgemeester Kalff ving deze verga dering aan met erop te wijzen, dat verschillende belangrijke dingen de revue in 1947 zijn gepasseerd. O.a. wees spr. op het passeren van de 10-000 inwoners, waarvan hij hoopte, dat deze groei niet beknot zal wor den door het afnemen van grond door Alkmaar. Hij verheugde zich verder over de sluitende begroting van 1948 en wees op de plicht van de raads leden nu niet te denken, dat alles weer mogelijk is. Graag zou hij oude scholen vernieuwen, gymnastieklokaal laten houwen, doch onze zelfstandig heid is problematisch. De belasting in onze gepieente is hoog en daarom moeten de raadsleden medewerken In het beïang van de gemeente te han delen. Ook uw kiezers kijken naar u en het is zaak, dat deze tevreden zijn, anders zou iiet Uw raadszetel kunnen kosten. Verder wenste hij allen een voorspoedig 1948. Weth. Rus dankte als oudste der aan wezigen voor de wensen voor 1948 en hoopte dat ook de burgemeester met zijn gezin een goed 1948 beschoren moent zijn. Een voorstel tot vaststelling van re gelen ter uitvoering van art. 4 der woonrufmtewet 1947 werd z..h.st. aan genomen. Een voorstel tot vaststelling van een verplaatsingskostenbesluit. werd even eens na ampele bespreking goedge keurd. ONTSLAG GEM.-VROEDVROUW. Het voorstel van B. en W. tot herzie ning van de instructie van de gemeen te-geneesheer en tot het verlenen van eervol ontslag aan de gemeente-vroed vrouw, werd uitvoerig besproken. De heer B o 11 e n vraagt of hier een contract verbroken wordt. De voorzitter zegt, dat het hier niet betreft het afbreken van een car rière, daar de vroedvrouw pas kort in gemeente-dienst is. Er is hier geen be hoefte aan een vroedvrouw. Men heeft liever in onze gemeente de hulp van een dokter. De heer B o s m a vraagt of er over leg is gepleegd met dr. Van Driel, waar op de voorzi.tter antwoordt, dat dl', v. Driel alleen optreedt als plaats vervanger van dr. Hoekstra. Spr. zegt verder, dat dr. v. Driel naar aller ge noegen zijn werkzaamheden verricht. De heer S c h u ij t zou het toejuichen als dr. Hoekstra zou bedanken, want dan konden wij de regeling opnieuw bezien. Gewenst is een roulerings- systeem. Het voorstel werd tenslo'tte goedge keurd. NIEUWE BEZOLDIGINGSREGE LING VOOR HET GEMEENTE- PERSONEEL. Het voorstel van B. en W. tot vast stelling van een nieuwe bezoldigings regeling voor het gemeente-personeel maakte de tongen van de raadsleden los. De heer M a j o 1 e e opent de rij der sprekers en betreurt dat door B. en W. niet is ingegaan op de wens van de commissie van overleg. Vooral het werk van het lager personeel verdient hoger beloond te worden. Dit geldt ook voor de tuinman en de beheerder van de begraafplaats. Als deze verhogingen niet mogelijk zijn, stelt hij voor om te trachten van de 3e naar de 2e loonklas- se over te gaan. Het is in' Heiloo net zo duur leven als in de stad. De heer S e n f f merkt op, dat het gemeentepersoneel uit 10 man bestaat. Het loonverschil is echter zeer groot, vergeleken met hun chef. Verder vraagt hij of de betreffende chef aan de ge schoolde eisen voldoet. De heer De Jager heeft bezwaar togen de verandering van namen. O.a. typiste in machineschrijver. Gemeente werkman Wassenaar wordt nu tuinman. Hij ziet daar een gevaar in. Een klok kenist van 50 per jaar vindt hij te laag. De heer B o s m a kan zich met het laatste van de heer De Jager vereni gen en zegt verder, dat de salarissen van diegenen die in dienst komen te laag zijn. Hij zegt verder, dat wanneer aan een foutieve ex-burgemeester 10 pet. toeslag mag worden gegeven, de lager gesalarieerden daar zeker eerder recht op hebben. Verder vraagt spr. naar een juistere omschrijving van net werk van de concierge. Hij vindt een salaris van 520 voor het schoonhou den van het gemeentehuis niet te hoog. Hij wil het salaris van 1465 voor de concierge gehandhaafd zien, met een duidelijke omschrijving. Ook de heer Olivier uitte deze gedachte. De heer De Jager zegt, dat voor deze kleine werkzaamheden en 't stofvrij houden van het gemeentehuis ruim vol doende betaald wordt en stelt voor aan B. en W. mandaat te geven naar goed dunken. De heer B o s m a handhaaft zijn voorstel, terwijl B. en W. voorstelden 1068 voor de concierge en 260 voor het schoonhouden uit te geven. In stem ming gebracht werd het voorstel van B en W. aangenomen met 8 tegen 4 st. De heer B o 11 e n zegt bij de verdere behandeling van de salarisherziening, dat aan de minstgesalarieerden ook het minst gedacht is. Hij hoopte, dat de 5 pet. toeslag verkregen zal worden. De heer Kraakman brengt onder de aandacht dat bepaalde ambtenaren een titel toebedeeld krijgen om de sa larissen omhoog te brengen. Als dit aan één kant gebeurt, zijn wij op de verkeerde weg. De voorzitter deelde mede, dat wat de klassificatie betreft, Heiloo op de helling staat. Als de grens van 10.000 inwoners niet was overschreden, zouden de salarissen nog lager staan. Als Alkmaar ons inwoners afneemt, wordt de situatie nog meer precair. Spr. voelde het grote verschil in salarissen van dc architect en zijn opvolger. Doch deze moet veelzijdig zijn met grote vak kennis. Hij is het eens met de heer De Jager wat betreft de tuinman. Deze komt in de loongroep van halfvaklie- den. Hij is niet tuinarchitect, zoals in GO. is gezegd, doch heeft een schrif telijk diploma behaald bij een of an der instituut. Wat de klokkenist betreft is hij voor een verhoging van 100 pet. De doodgraver wil men in de 6e klasse plaatsen. Deze zou 'hu dus 2 klassen hoger geplaatst worden dan de klasse van bijzondere vaklieden. Spr. vindt, dat men de doodgraver maar wat wil toestonpen. De heer Kraakman ant woordt spr., dat hij het met hem eens is. Ook de tuinman is gediplomeerd en verhoogd en dus niet alleen de hogere ambtenaren. Vergeleken bij andere ge meenten vindt hij het salaris van de lieer Torken aan de hoge kant. Mocht de heer Torken nog eens vertrekken, dan moet het mogelijk zijn op dit sala ris een nieuwe gem.-opzichter te be noemen. De heer Torken heeft nu een salaris van 4640. De heer De Jager zegt, dat wij ons gelukkig moeten prijzen met iemand als de heer Torken. Deze is letterlijk van alle markten thuis. Dit onderdeel werd hierna z.h.st. aan genomen. De heer B o s m a zou gaarne zien, dat ook het lager personeel hoger geplaatst werd in loonklasse, want ook zij moe ten van alle markten thuis zijn. De heer M a j o 1 e e wil de beheerder van de begraafplaats hoger salariëren, venals de tuinman. Tenslotte doet hij het voorstel het sa laris van voorman te stellen op 2052- 2196 in groep 4, terwijl B. en W. dit deden in groep 3 op 1946-/ 2096; dat van chauffeur op 1956-J 2100 in groep 3 B. en W. stelden dit op 1946-J 2096; doodgraver op 2352-J 2496 in groep 6', B. en W. stelden dit in groep 4 op 2046-J 2196; tuinman op 2052-/ 2196 in groep 4, B. en W. in groep 3 op 1946 2096; terwijl dat van werkman ge bracht moest worden op 1884-/ 2028 m groep 3, terwijl B. en W. voorstelden dit te brengen in groep 2 op 1796- 1946. De heer B o 11 e n zegt, dat deze voor stellen zullen worden goedgekeurd, doch de voorzitter betwijfelde dit omdat b.v. vuilnisophalers niet geplaatst Kunnen worden in de groep van boven de bijzondere vaklieden. De heren Kraakman en Bosma zeggen nog eens, dat wel degelijk re kening gehouden moet worden met de wensen, dat de titels zoals die in G.O. zijn gedaan gehandhaafd moe ten worden. Het voorstel van de heer Majolee om het salaris van de gemeentewerklie den te verhogen werd hierna aange nomen. HET LAATSTE PUNT Verder werd nog een voorstel aange nomen tot het verlenen van medewer king aan de plannen der woningbouw vereniging „Volkshuisvesting". Hierna ging de raad in comité oha de uiteenzetting van de burgemeester aan te horen betreffende de vragen die door de heer Bosma in de vorige raadsver gadering waren gesteld betreffende de ordering door de burgemeester van de woningen De Specht en De Merel. In het Huis van Bewaring in Den Bosch zijn twee personen ingesloten, die door de politie te Boxtel gearres teerd waren en bekenden betrokken te zijn geweest bij inbraken in de Sint Willibrordusstichting te Heiloo waar in de nachten van 4 op 5 en van 9 op 10 December diverse partijen textiel ontvreemd werden. Het bleek, dat een van hen, zekere R. van E. ongeveer tien jaar geleden in de stichting als verpleegde vertoefd heeft, zodat hij geheel met de situatie van deze inrich ting bekend was. Ds. H. W. Bloemhoff te Heiloo heeft bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. kerk te Tiel. WONINGVERDELING EN WONINGBOUW. Donderdag 8 December des avonds om kwart voor elf spreekt voor de Avro de heer J. J. M. Festen, gemeente secretaris van Heiloo, over „Rechtvaar dige woningverdeling en doelmatige volkswoningbouw. POSTAGENTSCHAP HEERENWEG De Directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Alkmaar vestigt er de aandacht op. dat aan 't postagentschap Heiloo Hecrenweg, de gelegenheid is opengesteld telegrammen ter verzen ding aan te bieden. Geboren; Guurtruida Maria, d. v. J. ten Dam en G. Timmer.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2