Engeland en Amerika organiseren Duitsland Ministers uit Indonesië teruggekeerd BIJ EEN JUBILEUM Wat Nederland van meriKa krijgt Donderdag 8 Jan. 1948 145e Jaargang no. 6 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Dr. Beel optimistisch Meer uniformiteit op kampeergebied WEERBERICHT i Drama te Apeldoorn Nieuwe Bonnen P5 3' Van Steenis Conferentie te Frankfurt Een dronken koe Zuivering in Britse zone ten einde „Aufsehenn" tot tien jaar veroordeeld Een vroeg voorjaar? BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 Ridderstraat/hk Oudegracht REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAABSCHE TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredaeteur: W. Oliemans. Gisteravond om 8.55 uur zijn de minister-president Dr. L. J. M. Beel, ae minister van Sociale Zaken, de teer w. Drees, en de minister van Overzeese Gebiedsdelen, Mr. J. A. Jonkman, uit Indonesië op Schiphol aangekomen met de K.L.M.-constella- tlon PH-TET. Ter begroeting van de ministers waren aanwezig de leden van het kabinet Baron Mr. C. G. W. H. van Boetzelaer ovano Oosterhout, Mr. J. H. van Maarseveen, Dr. P. Götzen, Dr. J. Gielen en Lt.-Kol. Fie- vez, de secretarissen-generaal van O.G. en Binnenlandse Zaken de heren j. M. Kiveron en Dr. M. J. Prinsen, dé perschef van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen Dr. G. W. Fris, Dr. J. P. Bannier, gecommitteer de voor Indische zaken, de heer Kcos Vorrink, voorzitter van de PvdA en de president-directeur van de K.L.M., Dr. A, Plesman. Onmiddellijk na zijn aankomst stond minister Beel de talrijke journalisten te woord. Minister Beel zeide optimis tisch te zijn over de verdere ontwik keling in Indonesië. Het heeft hem zeer gespeten, dat hij niet is kunnen ingaan op de uitnodiging van Austra lië om dat land te bezoeken. Via de gezant, de heer Teppema, heeft de minister-president zich hierover bij de Australische regering geëxcuseerd. De minister-president zeide nog niet bekend te zijn met het Antara-be- richt, waarin gemeld wordt, dat de republiek bereid zou zijn toe te treden tot de federatie. Evenmin was hem ter ore gekomen, dat de staat Oost- Indonesië zijn toetreding tot de fede ratie afhankelijk zou stellen van de deelneming van de Republiek. Wel was hem bekend, dat Oost-Indonesië grote aandrang op de Republiek heeft uitgeoefend. Minister Beel verklaar de, dat hij ook voor de toekomst de Naar het A.N.P. verneemt, is de aotie, die de A.N.W.B. de laatste tijd voert, om tot een grotere eenheid te geraken op het gebied van kampeer- verordeningen, op vele plaatsen reeds met succes bekroond. De strekking van de nieuwe regeling, die door de A.N.W.B. aan de Nederland se gemeenten is voorgesteld is als volgt: Het exploiteren van een kampeerter rein als bedrijf of als neven-bedrijf wordt gebonden aan een exploitatie vergunning van de burgemeester der gemeente, binnen welke het bedrijf ge vestigd is. Deze, vergunning wordt slechts verleend, indien het betrokken bedrijf aan redelijke eisen van zedelijk heid en hygiëne voldoet en de beheer-, der ervan te goeder naam en faam be- kend staat. Op deze erkende terreinen zal alleen gekampeerd mogen worden door hou ders van geldige kampkaarten der Ne derlandse Kampeerkaarten Centrale (UKC). Verwacht mag worden, dat zeker 400 bedrijven in ons land nog vóór he% ko mende seizoen een exploitatie-vergun ning zullen krijgen. Zij, die buiten deze erkende terreinen hun tenten willen opslaan, mogen dat d^- i, als zij zich die grotere vrijheid hebben waardig getoond en ten bewijze hiervan een kampeerpaspoort kunnen tonen. Reeds circa 50 Nederlandse gemeen ten waaronder de voor kamperen zeer belangrijke gemeenten Putten, Apel doorn, Giethoorn, Tubbergen, enz. hebben deze verordening reeds aan genomen. In meer dan honderd andere ge meenten wordt de aanneming een punt op de agenda van de komende gemeenteraadszittingen. Ongetwijfeld zal het bovenstaande goed nieuws zijn voor de talloze kam- I Peerders in ons land, die deze zomer I; naar alle waarschijnlijkheid van een i grotere vrijheid zullen kunnen genie- E ten. wenselijkheid zag van regelmatig persoonlijk contact met het rijk over zee. Minister Neher zal, aldus Dr. Beel, voorlopig niet terugkeren. DONDERDAG MINISTERRAAD Naar het A.N.P. bij de aankomst der ministers uit Indonesië op Schiphol vernam, zal de minister raad heden Donderdagmiddag om 2 uur bijeenkomen. In het kader van de Amerikaanse hulpverlening aan Europa zullen aan Nederland de volgende producten ge leverd worden: graan 2.285.000 ton, steenkool: 1.521.000 ton; staal: 1.273.000 ton; machines: 36.100.000 dollar; olie: 4.697.000 ton. De gespecificeerde cijfers voor Ne derland luiden: broodgraan AprilJuni '48 155.000 ton; Juli '48Juni '49 315.000 ton; Juli '49Juni '50 300.000 ton. In de volgende jaren 250.000 ton per jaar. Grofkorrelig graan April-Juni '48 nihil; Juli '48Juni '49 315.000 ton; Juli '49 Juni '50 200.000 ton. De volgende jaren 250.000 ton per jaar. Kolen: AprilJuni '48 779.000 ton; Juli '48Juni '49 2.000.000 ton; Juli '49 Juni '50 533.000 ton. Nihil in de vol gende jaren. Staal: AprilJuni '48 100.000 ton af gewerkt staal; Juli '48Juni '49 399.000 ton afgewerkt staal; Juli '49Juni '50 394.000 ton afgewerkt staal; Juli '50 Juni '51 112.000 ton afgewerkt staal; Juli '51 268.000 ton afgewerkt staal. Machines voor de kolenmijnen Juli '48 Juni '49 voor een waarde van 2,3 mil- lioen dollars; Juli '49Juni '50 2 mil- lioen dollars; Juli '50Juni '51 1,8 mii- lioen dollars; Juli '51Juni '52 3,8 mil- lioen dollars. Landbouwmachines: Juli '48Juni '49 voor 'n waarde van 6,4 millioen dollars; Juli '49Juni '50 7,6 millioen dollars; Juli '50Juni '51 6,8 millioen dollars; Juli '51Juni '52 5,4 millioen dollars. Olie: AprilJuni '48 253.000 ton; Juli '48Juni '49 1.065.000 ton; Juli '49Juni '50 1.092.000 ton; Juli '50Juni '51 1.118.000 ton; Juli '51—Juni '52 1.169.000 ton. Vliegtuigramp in de V.S. In de nabijheid van Savannah in de Amerikaanse staat Georgia is een Da- kota-passagiersvliegtuig neergestort. Hierbij kwamen zestien personen om het leven, w.o. de eerste piloot en werden 10 personen onder wie de tweede piloot, gewond. Laatstgenoemde heeft verklaard, dat het vliegtuig op ongeveer 900 meter hoogte plotseling onbestuurbaar werd. Het is op de grond in brand gevlogen. De overlevenden hebben hun behoud te danken aan het feit, dat zij uit het toestel werden geslingerd. VAN HET TIENDE HOOG- OVEN-SCHAAKTOURNOOI. Prins (links) die momenteel de leiding heeft, in zijn partij tegen O' Kelly. Weersverwachting, geldig tot he denavond: KOUDER. d» Krachtige tot harde wind uit rich tingen tussen Noordwest en West. Meest zwaar bewolkt met nu en dan buien. Kouder. Halve slagbomen op van verre bediende overwegen De Nederlandse Spoorwegen hebben in hun wekelijkse radio-uitzending be kend gemaakt, dat zij dit jaar bijzonde re aandacht zifllen wijden aan het pr'o- bleem der overwegen. In de eerste plaats zal het aantal flikkerlichtbevei ligingen bij onbewaakte overwegen worden uitgebreid en de verlichting van bewaakte worden verbeterd; in de tweede plaats zal bij de overwegen, die over een afstand bediend moeten wor den, een geheel nieuw systeem worden toegepast. Het gebeurde n.l. meermalen, dat een auto nog onder een dichtval lende boom doorglipte en dan tussen de twee spoorhekken gevangen zat, zonder dat de overwegwachter het be merkte. Men hoopt ongelukken, op de ze manier ontstaan, te vermijden, door de slagboom te vervangen door 'n hal ve, die alleen het rechter weggedeelte afsluit en waarop twee rode flikker lichten worden aangebracht. Een auto, die onder de eerste slagboom is door geglipt, zal dus altijd nog de overweg kunnen verlaten, doordat aan de ande re zijde op zijn weghelft geen boom de weg verspert. Te Apeldoorn heeft gisteravond de 37-jarige typograaf J. W., waarschijn lijk in een vlaag van waanzin, zijn 41- jarige Vrouw met een mes aan de hals verwond. Terwijl de vrouw in nacht gewaad naar haar in de nabijheid wo nende ouders vluchtte, begaf de man zich naar de slaapkamer, waar hij zijn bijna 1 jaar oude dochtertje in het wil de weg enkele steken toebracht. Ten slotte sloeg hij de hand aan zichzelf. Een door de ouders ijlings gewaar schuwd geneesheer kon bij de kleine slechts de dood constateren, terwijl de man in levensgevaar verkeert. Zowel hij als de vrouw die er betrekkelijk goed is afgekomen zijn in het Julia- naziekenhuis opgenomen. Voor het tijdvak van 11 t.e.m. 24 Januari 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KG 713 113 Algemeen 750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen. 112 Algemeen 250 gram waspoeder. 109 Algemeen 1 ei. 110 Algemeen 1600 gr. brood (gel dig tot 17-1 a.s.) 111 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (gel dig t/m 7 Febr. a.s.) 105 Reserve 800 gr. brood (geldig t.e.m. 17-1 a.s.) 108 Reserve 400 gr. brood (geldig t.e.m. 17-1 a.s.) 115 Algemeen 500 gram sinaasappe len (voorinleverings- bon). BONKAARTEN KD, KE 713 NIEUWELINGEN KAMPIOENSCHAPPEN DISTRICT NOORD-HOLLAND Het district Noord-Holland van de Nederlandse Boksbond organiseert op ky te Amsterdam de districtskampioen- 13, 14 en 15 Januari a.s. in Krasnapols- schappen voor nieuwelingen. Zondag a.s. worden de boksers gewogen en mochten velende licht bevonden wor den, dan zal ieclere avond het program ma aangevuld worden met selectiewed strijden voor amateurs. Scheltinga leidt in Hoogoven Schaaktournooi inDdeeUvhMcen Va,n de partijen' gespeld vi!, «J?"ü- Kottnauer—Prins 1—0; Van Scheltinga—Wood 1—0; Cortlever —Kramer afgebr. ,.De Jtan<?,.n; de vijfde ronde luidt: 1. Van Scheltinga 31/1 p. pius 1 afgebr LPt nv n ?cli: 4' Kettnauer, 3 pnt., 5. OKeily de Galway 21/- pnt- 6 Rossolimo 2 pnt.; 7 en 8 Wood en c'ört' lever 1 Vt punt en 1 afgebroken partii- 9- Henneberke 1% pnt.; 10. Kramer 1 pnt en 1 afgebroker partij. Voor het damestournooi werden gis teren de volgende partijen gespeeld- mevr. Roodzant—mevr. Van Schaik 1-0; mevr. Peening—mevr. Klijn 0—1; mevr'. Van der Veen—mevr. Van Aalst 1—0! Gisternamiddag is in het gebouw van het Amerikaanse militaire be stuur te Frankfort een conferentie begonnen van Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, en Gene raal Sir Brian Robertson, de Britse gouverneur, met de Duitse eerste- ministers van de Britse en de Amerikaanse zone. Generaal Clay deed zes voorstellen, volgens welke de Duitsers meer poli tieke zelfstandigheid krijgen. Sir Brian Robertson zeide, dat de voorstellen, waarmede de Britse rege ring instemt, slechts voorstellen zijn er. geen definitieve besluiten. Het gaat om het volgende: 1. De grootte van de bizonale eco nomische raad moet van 52 op 104 leden worden gebracht, die evenals voorheen door de politieke partijen worden benoemd. 2. De economische raad dient te worden aangevuld met een tweede wetgevende kamer, die uit 16 leden zou moeten bestaan, n.l. twee uit elke der acht staten van de gecombineer de zones. Deze leden moeten worden gekozen door de regeringen der sta ten, die ook de bevoegdheden van de kamer moeten vaststellen. 3 Er moet een uitvoerende commis sie worden gevormd, waarvan de functie te vergelijken is met die van een kabinet. De voorzitter moet door de economische raad worden gekozen. Hij zal bevoegd zijn zes medewerkers te kiezen, die reSp. zullen fungeren als minister van financiën, voedsel en landbouw, economische zaken, com municaties, openbare diensten en ver veer. De voorzitter van de uitvoeren de commissie zal de hoogste Duitse bestuursambtenaar en gezagsdrager zijn en worden bijgestaan door oudere ambtenaren, die geschikt zijn de ver schillende departementen te leiden. 4. Er moet in de gecombineerde zónes een hooggerechtshof worden ge sticht om in laatste instantie te be slissen in alle geschillen tussen de staten („Lander) en bizonale bu reaux. Het Hof zal voorts beslissen in geschillen van de economische raad met particulieren en vennootschap pen. 5. Voor de gecombineerde zónes moet een bank worden opgericht, die onder toezicht zal staan van de militaire gouverneurs en toebehoort aan de banken in de verschillende staten. Deze bank zal het recht heb ben geld uit te geven en toezicht uit te oefenen op het credietwezen en de in- en uitvoer. Clay wees er op, dat, hoewel de bank het recht zal hebben geld uit te geven, dit niet behoeft te betekenen, dat zij onmiddellijk na de oprichting daarmede moet beginnen. 6. De economische raad zal het toe zicht op alle economische lichamen, die tot dusver onder de staten of het militaire bestuur ressorteren, overnemen. Een boer in Devonshire (Enge land) bemerkte, dat de melk uit zijn stal een eigenaardige „geest rijke" geur had en riep de hulp van een deskundige in. Bij onder zoek in de stal zag men, dat één van de koeien op een weinig „damesachtige" manier op haar poten stond te zwaaien. En de boer zette grote ogen op, toen hij constateerde, dat de adem van de koe bepaaldelijk naar sterke drank rook. Het beest bleek inderdaad dronken te zijn. Het was name lijk de boomgaard binnengedron gen, aldus bleek achteraf, en had van een hoop gistende rotte ap pelen gesnoept.... 613, 614 Algem. 612 Algemeen 609 Algemeen 610 Algemeen 611 Algemeen 604 Reserve 608 Reserve 615 Algemeen De Britse bestuurscommissie voor Duitsland maakte vandaag bekend, dat de verwijdering van nazi's uit open bare ambten met ingang van 1 Januari 1948 in Rijn-Westfalen, Sleeswijk Hol- stein, Hamburg eft Nedersaksen ge ëindigd is. Uitgezonderd ten aanzien van personen die onder drie speciale categorieën vallen, eindigt volgens deze mededeling de denazificering in de staatsregeringen in de Britse zóne per 1 Januari, omdat veilig kan worden aangenomen, dat de grote meerderheid van de actieve nazi's uit de ambten verwijderd is. De drie uitzonderings-categorieën zijn de volgende: 1. Personen, tegen wieoor de eerste Januari een denazificatie-procedure aanhangig is gemaakt, welke nog niet ten einde is. 2. Personen, tegen wie een nieuwe procedure aanhangig is gemaakt, waar voor het militaire bestuur vóór 1 Jan. 1948 toestemming heeft gegeven. 3. Personen, van wie aangetoond kan worden dat zij hun „fragebogen" ver valst hebben. Alle andere personen in officiële of semi-officiële dienstbetrekkingen of op leidende posten in het particuliere le ven, onverschillig of zij het denazifi- catieproces al dan niet doorgemaakt hebben, kunnen niet meer uit hun fncties verwijderd worden. Uitspraak doende veroordeelde het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de 42-jarige Johanna E. M. uit Am sterdam tot een gevangenisstraf van 10 jaar. J. M. had in Den Haag van Maart 1943 tot Augustus 1943 bij het Duitse Rode Kruis gewerkt. Vérvol gens had zij in Vught in Januari 1944 dienst genomen bij de S. S. Tot Fe bruari 1945 heeft zij als telefoniste ge werkt in kampen, waarin politieke ge vangenen waren ondergebracht. Tenslotte heeft zij van Februari '45 to' April 1945 als „aufseherin" dienst gedaan in het Huis van Bewaring te Amsterdam ten behoeve van de Duit se Sicherheitspolizei. De eis was 12 jaar. 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen. 500 gram waspoeder. 1 ei. 400 gram brood (gel dig t.e.m 17-1 a.s.) 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (gel dig t/m 7 Febr. a.s 400 gram brood (gel dig t.e.m. 17-1 a.s.) 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. 500 gram sinaasappe len (voorinleverings- bon). BONKAARTEN MA, MB, MC, MD MH 801 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1035 Suiker 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram versnaperingen. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 711 V-01V-02 Tabak 1 rantsoen sigaretten of kerftabak. V-03 Tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. V-01 Versnap. 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boterh.strooi- sel enz., of 400 gram jam, stroop enz. V-03 Versnap. 100 gram versnape ringen, of 100 gram suiker, boterh.strooi- sel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Tabaks-Reserve 50 gram scheerzeep of 100 gram scheer- creme of 400 gram snelscheercreme. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 Januari worden gebruikt. De bonnen 115 en 615 Algemeen voor sinaasappelen moeten uiterlijk op 17 Januari a.s. bij 'n handelaar in groen ten en/of fruit worden ingeleverd. De bon voor scheerzeep blijft voorlopig geldig. Een rantsoen gebak bedraagt: onge veer 280 gram beschuit (2 hele rollen) of 300 gram biscuits, ongevulde wa fels, crackers, matzes, toast, of 400 gram speculaas, koekjes of 560 aram ontbijt koek, taai-taai, Amsterd. korstjes of 600 gram stroopwafels of een hoeveel heid gebak, waarin 280 gram bloem en/of zetmeel is verwerkt, met uit zondering van poffertjes, verse Holl en Parijse .wafels en oliebollen. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen: 049, 051, 549, 551, 554 algemeen, 040, 041, 042 048, 547, 548, 070, 071, 072, 077, 576 577 Reserve, 032, 033, 533, 062, 063 563 melk. Sinaasappelen in distributie De thans in Rotterdam aangekomen sinaasappelen uit Palestina zullen zoals gemeld binnenkort in distributie wor den gebracht. De voorinleveringsbon- nen 0-89 algemeen en 5-89 algemeen, aangewezen op 18 December 1947, zijn tevens koopbonnen, zodat de groente en fruithandelaren onmiddellijk tot af levering aan hun klanten kunnen over' gaan, zodra zij de zuidvruchten hebben ontvangen. In de bonnenlijst van deze week worden nieuwe voorinleverings bonnen van 500 gram aangewezen, Hierop mag pas worden afgeleverd als alle oude bonnen zijn gehonoreerd. De prijs, naar gemeld vastgesteld op f 0.76 per kg., geldt zowel voor Palestijnse, Spaanse als voor Surinaamse sinaasap pelen. JJET jaar 1948 is een jaar van vele en veelsoortige jubilea. Dit jaar is het driehonderd jaar geleden dat de Vrede van Münster een einde maakte aan de tachtigjarige oorlog, 't is honderd jaar geleden, dat Thorbecke met zijn be faamde grondwetswijziging ons land zijn tegenwoordige staatsvorm gaf, het is vijftig jaar geleden, dat Koningin Wilhelmina de regering aanvaardde. Het aantal herdenkingsdagen, dat ons volk onmiddellijk betreft is nog wel uit te breiden en aan al deze feiten zal te gezetter tijd zeker de nodige aandacht besteed worden. Het is dit jaar ook honderd jaar ge leden, dat er een klein boekje ver scheen, niet meer dan een brochure, dat een machtige invloed heeft uitge oefend op de geesten en dat voor een belangrijk deel medebepalend geweest is voor de geschiedenis van de negatie ve en twintigste eeuw. Het boekje, dat wij bedoelen, is het Kommunistisch Manifest, dat in 1847 te Londen door de Bond der Kommunis- ten was goedgekeurd en in Februari 1848 tegelijk in 't Engels, Frans, Duits, Italiaans, Vlaams en Noors ver scheen. De verschijning, die nagenoeg samen viel met revolutionnaire bewegingen in Frankrijk en Duitsland, baarde veel op zien. Weliswaar waren er reeds eerder plannen gesmeed, die ten doel hadden het ongebreidelde kapitalisme met zijn verfoeilijke exploitatie van vrouwen en kinderen, met zijn onmenselijke ar beidstijden, zijn minimale lonen, zijn onbeschrijflijk slechte woningtoestan den, te vervangen door andere en bete re systemen van voortbrenging en ver deling. Maar deze plannen waren, zo als prof. Quack zegt, vaag en nevel achtig en waren een samenstel van il lusies. Het Kommunistisch Manifest echter „behelsde een volledige instruc tie van hetgeen de arbeider weten moest om zich in de bestaande maat schappij te kunnen oriënteren; en voorts gaf het een aanwijzing hoe als dan in het leven te handelen. Men alleen werkelijkheid en ervaring als moest de verbeelding prijs geven en grondslag van daden aanvaarden. Vast heid van gedragslijn en helderheid van doel waren dus eerste vereisten. Marx en Engels waren in staat die te ver schaffen." (Quack). O— Het Kommunistisch Manifest behelsde niet alleen enkele fundamentele begin selen van wat later het Mdrxisme zou worden genoemd, het was ook in zijn vorm van grote suggestieve kracht. Van het begin tot het bekende slot „ar beiders aller landen verenigt u!" was 't geschreven in een taal, die verstaan werd door hen aan wie het gericht was. Tientallen jaren zou deze brochure dfe bron van alle bezieling zijn voor gene raties arbeiders en ook voor anderen, die de maatschappelijke strijd aanbon den. De verder schrijdende ontwikkeling en 'n nadere studie van de maatschap pelijke en economische verschijnselen hebben aangetoond, dat het beeld van de krachten, die in de samenleving wer ken, zoals het in het Kommunistisch Manifest is gegeven, onvolledig en zelfs hier en daar onjuist is. Dit is van geen enkele betekenis. Als men de waarde er van beoordeelt. De waarde is gele gen in het feit, dat met het verschijnen van het Kommunistisch Manifest een beweging geboren is, die is gegroeid en groot geworden, die honderdduizenden heeft bezield en levensmoed heeft ge geven. Het moderne socialisme, hoe zeer het ook is gewijzigd, aangevuld, verrijkt, aangepast aan nieuw ontstane toestanden eninzichten, het is een vrucht van de ontwikkeling, die be gonnen is met de publicatie van het Kommunistisch Manifest. Voor- en tegenstanders zijn gedwon gen geweest zich rekenschap te geven van de vraagstukken die door Marx en Engels zijn gesteld. En als nu, honderd jaar later, Katholieken, Protestanten, buitenkerkelijken samen aan de verwe zenlijking van het socialisme werken en als buiten de socialistische beweging geen politiek denkbaar is, die zich niet in belangrijke mate met het sociale probleem bezig houdt, is dat voor een groot deel te danken aan het feit, dat in 1848 het woord van het Kommunis tisch Manifest als een klaroenstoot over Europa ging en de gewetens wakker riep. H. VAN HULST Haarlem schaft de tram af Na een beraadslaging van ruim drie uur heeft de gemeenteraad van Haar lem gistermiddag in een vergadering een motie aangenomen, waarin de raad het college van B. en W. uitno digt maatregelen te treffen, welke zullen strekken tot het afschaffen van de electrische tram voor het locale openbare vervoer in Haarlems bin nenstad en tot het doen verzorgen van dit vervoer door autobussen. De motie werd aangenomen met 31 tegen 5 stemmen. Hoewel het nieuwe jaar nog slechts enkele dagen oud is en het voorjaar nog niet voor de deur staat, is in Borne reeds een teken van de komende lente waarge nomen. Gistermorgen zat name lijk op het dak van de werk plaats der gemeentebedrijven een jonge mus, die door één zijner ouders gevoed werd. Daar dieren, naar menigmaal ge bleken is, de beste weervoorspel- lers zijn, is dit, vooral in deze tijd ■an brandstoffenschaarste, een erheugend verschijnsel.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1