Koninkrijk wordt verdeeld in twee souvereine Staten Nederlands-Indonesische Unie onder het Huis van Oranje Koning Leopold Geruchtmakende verduisteringsaffaire in Den Helder „Wij hadden een hardetraining Dinsdag 13 Jan. 1948 145e Jaargang no. 10 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN REGERINGSVERKLARING OVER INDONESIË College voor de algemene belangen van het Koninkrijk Dodentransportschip in brand per H.A.L. naar Havanna Paspoortenzwendel in Engeland WEERBERICHT S aldus Jan Langedijk Hypnose door speelgoed bureau 'administratie Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. n.v. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsraa ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Hedenmiddag heeft de minister-president, dr. Beel in de Tweede Kamer een verklaring afgelegd "betreffende het regeringsbeleid t. a. V. Indonesië, waarbij hij tevens verslag uitbracht over de reis der drie ministers naar Batavia. „Mijn ambtgenoten en ik", aldus de minister-president", hebben ons ver blijf in Indonesië als een welkome aangelegenheid aangegrepen om ons van de toestand der militairen in Indië persoonlijk op de hoogte te stellen. Wij hebben daartoe enige militaire hospitalen en verschillende troepenonderdelen bezocht." Minister Beel bracht hulde aan de leiding en de manschappen van leger en marine voor de wijze waarop zij zich van hun moeilijke taak kwijten. andere vijandelijkheden niet is ver wezenlijkt". Bovendien is er op ge wezen, dat het voeren van besprekin gen over deze vanzelfsprekende eis niet tot in het eindeloze kan worden gerekt. Het tweede punt van bespreking was de voorziening van het overheidsappa raat in Indonesië met personeel uit Nederland. Het ligt in de bedoeling op korte termijn een commissie in te stel- lt welke tot taak zal hebben het ge hele vraagstuk van de personeelsvoor ziening van Indonesië, met name door de Nederlandse overheidsorganen, na der onder de ogen te zien. De commis sie zal voorts een reglement moeten ontwerpen, op de voet waarvan deta chering naar Indonesië kan plaats vin den. De voedselsituatie is redelijk goed. Ook de uitvoer van producten herstelt zich geleidelijk. „Het vraagstuk van de deviezenpositie baart ernstige zorg" Er is reden te verwachten, dat de voor deze reconstructie onontbeerlijke bui tenlandse credieten niet zullen uitblij ven." Als eerste middel tot verbetering' der samenwerking noemde minister Beel 't persoonlijk contact met de autoriteiten te Batavia. COMMISSIE VOOR DE AL GEMENE BELANGEN. „Bij Koninklijk Besluit zal worden ingesteld een college bestaande uit de Luitcnant-Gouverneur-Generaal als voorzitter en twee leden te benoe men door de Kroon. De Luitenant- Gouverneur-Generagl zal dit college hebben te raadplegen over alle aan gelegenheden, welke de algemene belangen van het Koninkrijk raken. Als zodanig zullen o.m. gelden de staatkundige, mijitaire, economische financiële en culturele verhoudingen van Indonesië tot Nederland, Surina me en Curacao. Spr. zette de bevoegdheden van dit lichaam nader uiteen. Dr. Beel deelde voorts nog mede, dat het in de bedoeling ligt, om zodra het betreffende koninklijk besluit is verschenen, de heren L. Neher, thans minister van wederopbouw en volks huisvesting en jhr. mr. H. van Vrede- burch, chef der directie politieke zaken aan het ministerie van buiten landse zaken, voor te dragen voer benoeming tot leden van dit college. De minister-president sprak vervol gens over de-problemen, welke betrek king hebben op onze verhouding tot de onderscheidene delen van het eilandenrijk. De minister-president wijdde vervol gens een afzonderlijke beschouwing aan elk der gebieden, die bij de politionele actie betrokken waren en constateerde met voldoening, dat overal door spon tane medewerking van de bevolking hard gewerkt wordt aan herstel. Het zou van een verkeerd inzicht blijk geven, indien gestreefd werd naar eenheden, die door de bevolking der betrokken gebieden zelf als kunstmatig worden aangevoeld. Met name immers OP Sumatra zijn de tegenstellingen tus sen de verschillende gebieden tus sen dc bevolking van Sumatra's Oost kust bij voorbeeld en de Atjehers, tus sen de Bataks en de Minangkabauers groot. Mitsdien moet worden verwacht, dat Sumatra meer Negara's zal tellen". Oost-Indonesië heeft aangedrongen op een eigen overeenkomst, die de grondbeginselen der nieuwe structuur zou verankeren. Uitvoerige besprekingen met de vertegenwoordigers van deze deel staat hebben geleid tot een voorlopig ontwerp. Zodra overeenstemming zal zijn verkregen, zal de tekst der ont- werp-overeenkomst aan de Kamer worden voorgelegd". Dr. Beel beschouwde het als een enkfout de republiek te vereenzelvi gen met iedere regering daarvan. „De ontwikkeling in de laatste maanden heeft aan het vraagstuk van onze verhouding tot de republiek, zijn over heersend karakter in het Indonesisch beleid ontnomen". „De regering heeft tegenover de re publiek onveranderlijk vastgehouden aan het standpunt, dat van enige vruchtbare politieke onderhandeling geen sprake zal kunnen zijn, zolang het staken van het vuren en van de DE COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN. Met waardering sprak Dr. Beel over de werkzaamheid van de commissie voor goede diensten. Wij willen geen gebied, dat effectief onder onze controle stond, ontruimen. Daarom konden wij geen andere demarcatielijn dan de z.g. van Mook-lijn accepteren. Wij blijven de verantwoordelijkheid tegenover de binnen dit gebied wonende bevolking erkennen". „In het ontwerp van de commissie voor goede diensten werd inderdaad de van Mook-lijn als demarcatielijn voor de wapenstilstand voorgesteld. Aan weerskanten van deze lijn zou een ge demilitariseerde zóne worden gevormd, die zich aan beide zijden zou uitstrek ken tot de lijn, die de verst vooruitge schoven posten van elke partij onderling verbindt. Het wederzijdse patrouille- gebied dus. Wij hebben gemeend een voorstel in deze geest te mogen aan vaarden". DIVERSE PROBLEMEN. Dr. Beel kwam daarna tot de be spreking van een aantal zaken en pro-i blemen, die betrekking hebben op de staatkundige hervorming van Indone sië en van het Koninkrijk in hun ge heel. Het terrein voor vruchtbare politieke besprekingen zal eerst vrij zijn wan neer het staken der vijandelijkheden inderdaad een feit zal zijn. Nederland kan de staatkundige op bouw niet alleen afhankelijk stellen van de houding der Republiek. Aan de commissie voor goede diensten zijn uiteengezet de beginselen, waardoor Nederland in zijn beleid jegens Indo nesië wordt geleid, alsmede de grond trekken der nieuwe staatkundige orde zoals Nederland zich steeds heeft voor gesteld 1 verwezenlijkc"". Drie beginselen worden vervolgens door de minister opgenoemd. Vervolgens schetste dr. Beel de grond trekken der nieuwe staatkundige orde. TWEE SOUVEREINE STATEN. In de plaats van het ene souvereine Koninkrijk der Nederlanden treedt een Ned.-Indonesische Unie, gevormd door twee souvereine staten, te we ten: het Koninkrijk der Nederlan den, gedacht als omvattende Neder land, Suriname en Curacao. De ver enigde staten van Indonesië, omvat tende een aantal deelstaten (Nega ra's), die ieder voor zich weer kun nen zijn onderverdeeld in Daerah's met autonome bevoegdheden. Beide souvereine staten zijn gelijk waardig. De Nederlands-Indonesische Unie zal een reëele gemeenschap vormen, aan welker hoofd het Huis van Oranje staat. In het statuut der Unie zullen diverse bepalingen die nen te worden opgenomen. De verenigde staten van Indonesië zullen een democratische staat op fe- Op de Atlantische Oceaan is brand uitgebroken in de machinekamers van Amerikaanse dodentransportschip „Joseph V. Connolly" waardoor het schip onbestuurbaar werd. De kapitein heeft gemeld, dat de manschappen en de enige passagier allen in dj redding boten zijn gegaan. Men is nu bij hoge zee en vliegende storm op .zoek naar de reddingsboten. Het Amerikaanse troepentransportschip „General R. E. Callan" heeft geseind, daf het via de radarinstallatie iets waargenomen heeft dat het wrak zou kunnen zijn. Volgens de kustwacht bevindt dit schip zich binnen 35 km van het wrak. Het dodentransportschip was op weg naar Antwerpen met 5000 doodkisten om gesneuvelde Amerikanen naar Arrerika te vervoeren. Later hebben vliegtuigen, die op zoek zijn naar de reddingsboten, deze waargenomen. In de reddingsboten bevinden zich de 46 personen van het brandende schip. Alle zes en veertig personen, die zich in vier reddingsboten van het bran dende schip bevonden, zijn gered. deratieve grondslag vormen. De grond wet zal erkennen en waarborgen het zelfbeschikkingsrecht en het recht van zelfregering der volken van Indonesië, zal behouden blijven. REPUBLIEK ALS NEGARA. Over de plaats van de Republiek in het geheel van de Verenigde Staten van Indonesië zeide minister Beel:. „Wij hebben ons bereid verklaard de Republiek als Negara te betrekken, mits de Republiek zich bereid ver klaart de beginselen der nieuwe staats kundige vormgeving te aanvaarden". Aan de vrije wilsuiting wordt overge laten, welke deelstaten er zullen zijn en in welke gevallen, daarbinnen au tonome gebieden zullen worden ge vormd. Er zullen orde en veiligheid moeten zijn en gewaarborgd door een deugdelijk politie-apparaat". Vervolgens ging dr. Beel nog uit voerig in op de voorgeschiedenis van do tot standkoming van het actieve Komite Indonesia Serikat. De minister president heeft ook namens de Neder landse regering op de laatste bijeen komst tijdens zijn verblijf aldaar de verzekering gegeven, dat ook van de kant der Nederlandse regering de grootste voortvarendheid zal worden betracht. Er zal een „pre-federale" regering worden ingesteld. De lt-gouverneur- generaal zal ten spoedigste in over leg met de vertegenwoordigers der Negara's en Daerahs een zestal hun ner benoemen, die tezamen met de landvoogd de vorm zullen uitwerken, waarin gedurende de overgangstijd 't voorlopige federale bestuur zal wor den gegoten. Bij het zoeken naar de concrete vorm van democratie moet enerzijds aansluiting worden gezoéht bij het geen reeds eeuwenlang bestaat, moet anderzijds echter de ontwikkeling der nationale en sociale bewustwor ding op de voet worden gevoigif, moeten hinderpalen op de weg naar de vooruitgang worden weggenomen en dc voorwaarden worden gescha pen, die het begaan van deze weg mogelijk en gemakkelijk maken". Met een korte samenvatting be sloot de minister-president zijn ver klaring. f> De nieuwste foto van dc Belgische Koninklijke familie: Staande (links) Kroonprins Boudewijn, rechts Prins Albert. Zittend: Koning Leopold en zijn gemalin Prinses de Rethy. Naast haar Prins Alexander Emanuel en rechts Prinses Josephine Charlotte. Naar wij uit gezaghebbende bron vernemen, heeft Koning Leopold van België passage besproken op het s.s. „Sommelsdijk" van de Hol- land-Amer'ka-ljjn, dat op 17 dezer uit Rotterdam vertrekt. Op 20 Ja nuari zal de Koning scheep gaan in Lissabon, om vandaar uit een vacantiereis naar Havanna te on dernemen. K.L.M. tweemaal per week naar Johannesburg Met ingang van 10 Februari a.s. zal de KLM de frequentie van haar dienst Amsterdam-Johannesbrug verhogen tot tweemaal in de week, nadat sedert 16 Augustus 1946 ééns in de week werd gevlogen. Met het instellen van de tweemaal Wekelijkse dienst zullen de Vliegtuigen (Lockheed -Constellation) op Dinsdag en Zaterdag uit Amster dam vertrekken (aankomst Johannes burg resp. Donderdag en Maandag). Vertrek uit Johannesburg op Dins dag en Vrijdag, aankomst fe Schiphol Woensdag en Zaterdag. Op de heen reis zullen de toestellen te Lepoldville een nacht overblijven, op de thuisreis wordt 's nachts doorgevlogen. Bedrijfsleider van de „Coöperatie" bracht f 3o.ooo. zoek (Eigen berichtgeving) De Helderse politie is er na een grondig onderzoek in geslaagd klaar heid te brengen in een wel zeer kwa lijke verduisterings- en zwarthandel affaire. De 33-jarige J. W. van de Vij ver, gewezen bedrijfsleider van de „Coöperatie" te Den Helder, werd ge arresteerd in verband met een tekort van ruim f 30000, dat bij de in October door de controledienst van de Centrale van Coöperatieve Verbruiksvereni- gingen te Rotterdam gehouden contro le aan het licht kwam. Het bleek, dat Van de V. gedurende de laatste der tien maanden van zijnbedrijfsleider schap een bedrag van ten minste f 4700 uit de Coöperatie-kas ten eigen bate had aangewend, onder andere ten ge rieve van een zevental vriendinnetjes in andere'plaatsen. Hij had dit geld „verantwoord" door kasbonnetjes te maken voor fictieve aankopen van bakkerijgrondstoffen e.d. Bovendien had hij, zoals bij het on derzoek bleek, getracht het bedrijf „op te bouwen" door het creëren van een zuster-bedrijf, de Copa, waarin allerlei zwart gebak werd verhandeld. De chef-banketbakker M. L., de chef-bak ker J. O. en de winkelchef J. J. K. hadden bij deze kwalijke bezigheden gewillig assistentie verleend Tegen alle vier verdachten werd proces-verbaal opgemaakt, evenals te gen verscheidene leveranciers der zwarte grondstoffen, 'o.a. de eierenhan- delaar H. en zijn vertegenwoordiger J. V., de visser P. J. P. te Oudeschild, de groentenhandelaar W. J. V. te Den Burg, de winkelchef C. T. te Oude- Fiim van de maand Het bestuur van de Nederlandse F ilmclub heeft over de maand Januari het praedicaat „film van de maand" verleend aan de film „The best vears of our ïive" een Samuel Goldwyn-productie, geregisseerd door William Wyler. De première van deze film, die wordt uitgebracht door het filmver huurkantoor Nederland, is vastgesteld op 30 Januari a.s. in het Tuschinski- Theater te Amsterdam. schild, die allen clandestiene eieren hadden geleverd; de winkelier J. J. te Oudeschild, die voor een partijtje zaad olie had gezorgd; de procuratiehouder D. R., die via zijn maalderij, van de landbouwers G. H. G. te Anna Pau- lowna en D. J. de G. te Koegras zestig balen meel ten behoeve van Van de Vijver en zijn trawanten had betrok ken. Er worden nog enkele andere ar restaties verwacht. Volgens een eerder bericht van AFP is Scotland Yard op het spoor gekomen van een zwendel in paspoorten, waar door een vrij groot aantal buitenland ders, hoofdzakelijk Duitsers, in staat zou zijn geweest op Britse passen naar Canada te gaan. Reuter meldt, dat het Britse ministerie van buitenlandse za ken geen commentaar wilde verstrek ken op het bericht, dat twee functiona rissen geschorstzouden zijn. Men meent, dat de passen zelf niet vals zijn, doch dat de inschrijvingen vervalst zijn. De bende te Londen zou aanzien lijke bedragen ontvangen hebben. De Canadese politie meent, dat vele Britse paspoorten gedurende de oorlog in vreemde handen zijn gekomen ei) dat deze gebruikt zijn voor illegaal doel. Volgens een verklaring zijn de personen afkomstig uit Duitse kampen voor verplaatste personen, en zouden verscheidene vreemdelingen te Toronto reeds gearresteerd zyn. Verdere arres taties zijn te verwachten. Twee ambtenaren van het Britse pas poortenbureau zijn geschorst, totdat het onderzoek zal zijn beëindigd. Kennelijk zijn een aantal der pas poorten tijdens de oorlog in Duitsland vervaardigd om krijgsgevangenen -in staat te stellen Brits gebied te verla ten. Volgens de Canadese politie zijn de zes te Toronto gearresteerde vreemde lingen „Joden van verschillende natio naliteit". Het is niet geheel zeker, dat df vreemdelingen uit kampen voor ver plaatste personen komen. Het Canadese ministerie voor immi gratie behandelt de zaak met gesloten deuren. Weersverwachting, geldig tot he denavond: STORMACHTIG. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Stormach tige Zuidwestelijke wind. Zeer zacht voor de tijd van het jaar. Loting vierde Cup-ronde De wedstrijden, die voor de vierde Cupronde op 24 Januari gespeeld zul len worden zijn: Luton TownCoven- ventry; Leicester CitySheffield Wed nesday; Charlton AthleticStocport; Manchester CityChelsea; Fulham Bristol Rovers; Wolverhampton Everton; Crew Alexandra-Derby Coun ty; BrentfordMiddlesborough; Gil lingham of QueensparkrangersStoke City; ColchesterBradford; Swindon Nottscounty; SouthamptonBlackpool; Tottenhamhotspur-West Bromwich Al bion. De wedstrijd Manchester United Liverpool zou volgens de loting ook worden gespeeld, maar aangezien Man chester City dan ook „thuis" speelt,' heeft men de beslissing omtrent de datum van Manchester UnitedLiver pool nog even aangehouden. Per lijntoestel van de DNL arriveer de gistermiddag op Schiphol het viertal Nederlandse schaatsenrijders, dat door de KNSB uitverkoren is om de Nederlandse kleuren op de Olym pische Spelen in St. Moritz hoog te houden. Langedijk, Broekman, Huis- kes en De Koning werden ontvangen door Ir. van der Scheer en de heer Ta conis, terwijl familieleden naar het vliegveld waren gekomen om hen voor enkele dagen in de schoot van het ge zin op te nemen. Daarna vertrekt het viertal, vergezeld van de equipeleider, Ir van der Scheer, naar Zwitserland. Ir. van der Scheer vertelde, dat hij van plan is de jongens de eerste week kalm te laten trainen, zodat zij aan de ijle lucht en het gladde ijs kunnen ".vennen. De tweede week wordt de training straffer om in de week vóór de Spelen weer wat te verflauwen. Waarschijnlijk zullen zij enige onder linge wedstrijden rijden, maar of zij vóór de Spelen tegen buitenlanders uitkomen, wist Ir. van der Scheer niet. Jan Langedijk als woordvoerder van de vier, vertelde, dat zij zeer tevreden zijn over het verblijf te Hamar, waar zij als kinderen werden ontvangen. ,Wij hebben er ontzettend veel op gestoken en een harde training gehad. In het begin ging het wat moeilijk, maar iedere week voelden wij, dat 't al beter ging". Langedijk heeft goede hoop voor de nabije toekomst, vooral voor de jonge De Koning, die, volgens hem, een zeer goede rijder kan worden. Hij vertelde voorts, dat de overige leden van de ploeg, die in Noorwegen getraind heb ben en trainer Nap morgen per trein uit Noorwegen in Amsterdam zullen aankomen. De Koning zelf, wiens eerste buiten landse reis dit was, uitte zich enthou siast over het vele schoons, dat hij ge zien heeft. Hij vond het in het begin v/el wat vreemd, maar al heel spoedig was ook hij in de grote schaatsenrij dersfamilie, die op de boerderij „Fjet- re" te Hamar bijeen was, geheel thuis. Alle vier zijn zij zeer blij,., dat zij naar Zwitserland mogen gaan en in de afgelopen vijf weken in het ho ge Noorden hebben zij getoond, dat zij dit waard zijn. Noodweer in Denemarken Denemarken wordt door zw&re sneeuwstormen geteisterd, die het ver keer gedeeltelijk hebben stilgelegd. Het vliegveld van Aalborg, in het noorden van het land, is gesloten. Het vliegveld van Kopenhagen werkt nog normaal. HET REGERINGSJUBILEUM EN DE LANDBOUW. De centrale landbouworganisaties plegen overlég over een eventuele ma nifestatie van landbouwzijde bij de aanstaande viering van het regerings jubileum van H. M. de Koningin. Een bespreking met het nationale comité ter viering van het jubileum zal in Fe bruari gehouden worden. Een psycho-analyst, genaamd Ousby, die een experiment hield in massa-hypnose per radio, zag, toen hij zich van de microfoon af wendde, een twintigtal van de dertig in de studio aanwezige personen in trance verkeren. Terwijl hij doende was deze per sonen tot het normale bewust zijn terug te brengen, werd de studio van vele kanten opgebeld door verontwaardigde luisteraars, die mededeelden, dat personen uit hun familiekring, rond de radio' •geschaard, eveneens „buiten wes ten" geraakt waren. Ousby advi seerde de „knock-out" geraakten bij te brengen door middel van een tik tegen de wang. Een dame belde nogmaals op met de mededeling, dat zij, ook met tikken, haar man maar niet bij kon krijgen; zij voegde er aan toe, niet te weten of manlief nu door het experiment van Ousby in trance was geraakt, of tijdelijk in het Nirwana verkeerde tenge volge van het feit, dat 't zoontje een stuk speelgoed op pa's hoofd had laten vallen ALS KINDEREN DE KACHEL AAN MAKEN In de Solostraat te Amsterdam wil de Zondagochtend het driejarig jonge tje zijn wat oudere zusje behulpzaam zijn bij het aanmaken van de kachel de ouders lagen nog te bed. Het knaapje wierp daarbij de in houd van eenblikken trommeltje in bet vuur. Het'trouwboekje en alle dis tributiebescheiden van de familie gin gen daarmee door de schoorsteen. Ghandi gaat weer vasten Ghandi heeft tijdens zijn gebruike lijke gebedsbijeenkomst meegedeeld, dat hij van heden af weer voor een on bepaalde tijd gaat vasten om de een heid van Hindoes en Mohammedanen tot stand te brengen. Ghandi zou na zijn vorige vast- periode in September j.l. (uit protest tegen de ongeregeldheden tussen Hin does en Mohammedanen) hebben ver klaard, dat hij, indien er nog meer on geregeldheden zouden voorkomen, de volgende maal „tot de dood toe" zou vasten. Dit zal Ghandi's vierde belangrijke vastperiode zijn. Ghandi verklaarde niets anders tot zich te zullen nemen dan water en zure limoenen. Men is van mening, dat India op het vasten zal reageren. Het is echter de vraag, welke invloed het op Pakistan zal hebben. „Skoghaug" gevonden? Een marine-motorboot heeft geruime tijd gekoerst in de buurt van 'nwrak, dat zo goed als zeker de verongeluk te Noorse „Skoghaus" is. Het ligt ze ven mijl uit de kust, recht tegenover Castricum. Om volstrekte zekerheid te krijgen omtrent de identiteit van 't schip, wil men, zodra dit mogelijk is, een duiker naar het wrak laten afda len. De commandant van de marine-boot, luitenant-ter-zee eerste klasse, C. Rei- nalda, acht berging mogelijk, wanneer de zee rustig is. Men zal hiermee dus v.el tot het begin van de zomer moe ten wachten. Michael blijft in Zwitserland Een persoon uit de omgeving van ex- koning Michael heeft verklaard, dat Michael Zwitserland niet ,zal verlaten voordat een overeenkomst is bereikt tussen dr. Popescu, die belast is met de behartiging van de belangen van Mi chael in Roemenië, en de Roemeense regering, over de bezittingen van de ex-koning. 28 doden'bij vliegramp Bij een vliegtuigongeval in de Do minicaanse Republiek zijn 28 personen om het leven gekomen, aldus verneemt Reuter te New York. Het ongeluk gebeurde in de buurt van Cindad Trujillo aan de Zuidkust v» Santo Domingo. DE AANSTAANDE VERGADERING VAN DE V. N. Volgens de Times heeft Trygvie Lie te Geneve verklaard, dat de keuze voor het houden van de aanstaande algemene vergadering van de V. N. thans gaat tussen Frankrijk, Zwitser land, Nederland en België, daar Praag is uitgeschakeld.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1