f Siad en Omgeving, N.V.V. met ledenaantal boven vooroorlogs peil Koopkrachtige lezers .Mijnheer, il m Het geld in de wereldlitteratuur ZIJ MOEST HEM NIET MEER Constructieve arbeid noodzakelijk De thuiskerende Indische militairen Acht jaar voor Politie- vaandrig Balkenende Verrader krijgt twaalf Jaar Toch Jodengoederen DE ALKMAARSCHE COURANT sinds 1798 Al sinds het Paradijs Belangstelling voor Van Gogh SEEWALD wint Hoogoventienkamp Biljarten Het tournooi te Wormerveer Partiële herziening uitbreidingsplan Benoeming tijdelijk leraar Handelsschool Een dure huishoudster Bergen. Schoort. „De mooiste ogen van de wereld" Hensbroek. Succesavond Daan Pool Stompetoren. Plannen van de Schermer Gemeenschap Castricum. Raad behandelt begroting 1948 zo luidt het ar Christiansen ai lier:.... „Radio Or a Durf te L eve li m De Alkmaarse Bestuurdersbond kan op een prachtig geslaagde feestavond, die voor de besturen en werkers van de bij deze bond aangesloten vak organisaties werd georganiseerd, terug zien. Een klein kunstensemble onder leiding van André Carreli, waarin de Two Happy Days en Herman Teunis- sen meewerkten, brachten voor en na de pauze onder het motto: „Van dit, van dat, van alles een klein beetje", kleinkunst van de eerste rang. Vóór de pauze sprak de heer Chr. de Vries, als propagandist van het N.V.V., een rede uit, waarin hij wees op het herstel van de moderne vakbeweging, het doel wat men had bij de oprichting en het doel wat men zich thans had gesteld. Het stemde spr. tot blijdschap, dat men in Alkmaar reeds ver over het vooroorlogse ledenaantal was geraakt, evenals het N.V.V. zelf, dat reeds weer de 350.000 leden was gepasseerd. Ook in de grote steden, waar eertijds een groot aantal ongeschoolde arbeiders zich bij syndicalistische vakorganisaties had aangesloten, bleek men meer en meer bereid om het verstand in plaats van het gevoel te laten spreken en schaarde men zich allengs achter de vanen van het N.V.V, zodat ook hier van een volledig herstel kan wor den gesproken. Juist in deze tijd, vervolgde spr., is het zo noodzakelijk, om constructief te helpen bouwen aan onze volksgemeen schap en is het streven om de zaak maar neer te smijten, zo funest. De verbeteringen, die in de sociale omstandigheden, zoals loonnorjnen, va- cantie, vacantietoeslag, ouderdomsvoor ziening, kinderbijslag, consumenten- credret en de controle op de prijsbe- heersing tot stand zijn gekomen, be wijzen wel, dat er in Nederland een dus danige politiek wordt gevoerd, die tracht het arbeidersgezin op een hoger niveau te brengen. Tevens is dit het bewijs, dat de in vloed van de vakbeweging in de sociale sector van ons regeringsbestel is door gedrongen. Wij zijn er echter nog lang niet, zei spreker. De spanningen tussen lonen en prijzen zijn nog van die Mr. A F. KAMP voor de R L W.S. Als eerste in een serie van vier le zingen hield mr. A. F. Kamp gistermid dag in het Wapen van Heemskerk te Alkmaar een inleiding over het onder werp: „Het geld in de wereldlitera tuur". De lezingen worden georganiseerd voor de bond van oud-leerlingen der Rijkslandbouw-winterscholen te Alk maar en Schagen en worden beurtelings in beide plaatsen gehouden. Toen de voorzitter, de heer J. Rezel- man het woord gaf aan mr. Kamp, was de zaal geheel gevuld met een aan dachtig gehoor, dat sprekers interes sant betoog, doorspekt met vaak heel geestige zinsneden en terloopse op merkingen, met de grootste belang stelling heeft gevolgd. Het zou ons te ver voeren, gede tailleerd in te gaan op mr. Kamp's lezing, trouwens spr. zelf bepaalde zich tot enkele willekeurige „dwars doorsneden" zoals hij dat uitdrukte en behandelde voornamelijk het onder werp „geld" in de bellettrie. Mr. Kamp sprak over de rol van 't geld in het leven van de mens, reeds van de prille jeugd af: Karl Ewald's kostelijk boek: „Mijn kleine jongen", „Boefje", „Ciske de Rat", Van Loon's „Jaapje", om vervolgens tot de vol wassen mens te komen bij Molière's „De Vrek", „Gösta Berling" en het sa tirieke: „Je kunt het toch niet mee nemen". Stefan Zweig, Arthur Schnitz- ler, Dickens, Hugo Penning ,zij allen schreven boeken waarin het geld een grote rol speelt. Na de pauze sprak mr. Kamp over boeken, die het geld als begeerlijk ob ject zien, boeken over goudzoekers (Curwood), detective-stories e.d. Spr. belichtte alle zijden van het onder werp geld, zoals dit in de wereldlite ratuur tot uiting komt, en noemde een lange, doch gevarieerde reeks van auteurs met voorbeelden uit hun werk. Met enkele citaten uit het Boek der Boeken besloot nv-. Kamp zijn boei ende, goed gefundeerde inleiding, waarvoor hem een warm applaus ten deel viel. Wij hebben in ons nummer van Za terdag de terugkomst op 16 Januari gemeld van twee Alkmaarders, de he ren J. van der Meulen uit de Dubbele Buurt en N. Quast van de Westerweg. Hierbij moet nog gevoegd worden de heer C van der Weijde van het Vogelenzang. Doordat achter zijn naam alleen .Vogelenzang" gemeld werd, had de betrokken commissie oorspronkelijk gedacht, dat hij uit die gemeente afkomstig was en hem dus niet bij de repatriërende Alkmaarders opgegeven. Doordat de lijsten telegra fisch worden doorgegeven kunnen fouten voorkomen. aard, dat het vele huismoeders steeds weer zorgen baart. Daarom is het zo noodzakelijk, dat wij ook in de economische sector zul len doordringen, opdat de arbeidersver tegenwoordigers naast de directie, met ue wet als steun in de rug, de zwendel die thans hier en daar nog mogelijk is, kunnen voorkomen. Deze medezegging schap zal heel spoedig komen en dat stemt ons tot blijdschap. Oan zal de propaganda voor het Plan van de Ar beid, die wij vóór de oorlog reeds zo veel krachtig voerden, niet geheel voor niets zijn geweest. Dan zal het levende kapitaal boven het dode komen te staan. Dit schept echter een veel gro tere verantwoordelijkheid, maar wan neer wij met onze twee benen op de grond blijven staan en niet achter raise leuzen aanlopen, dan klaren wij het om het algemeen welzijn te dienen. Voorts, vervolgde spr., zal binnenkort een Vrouwenbond worden opgericht, waardoor wij onze draagvlakken kun nen verbreden en de fundering kunnen verstevigen. Hierdoor kunnen meer zaken worden aangepakt, meer zorg worden besteed aan zieke leden, we kunnen ons beter verdiepen in sociaal inzicht, kortom wij kunnen meer doen ten bate van geheel ons volk. Het is goed om hiervoor te willen werken en wanneer wij met elkaar voortgaan op deze weg, dan zal het ons volk in de toekomst wèl gaan. Na deze woorden van Chr. de Vries, die begeesterend werden uitgespro ken en een belangrijk aandeel in het welslagen van deze avond hadden, werd enkele minuten gepauseerd. Ook na de pauze wist André Carreli met zijn gezelschap, de Two Happy Days met zang, Herman Teunissen met zijn accordeon, hij zelf met een vlotte conference en liedjes en het gehele viertal met enkele zeer geslaagde sketches, de zaal goed te amuseren, zodat om half twaalf voorzitter Meijer de zeer geslaagde avond kon sluiten. Het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof veroordeelde gister de 32-jarige ex-marechaussee en vaandrig bij de politie P. B. Balkenende uit Alkmaar tot 8 jaar gevangenisstraf met aftrek van voor-internering en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de duur van het leven. In 1942 en 1943 in Leeuwarden en omgeving, later na overplaatsing in Alkmaar en omstreken, heeft hij zich actief bezig gehouden met het opspo ren van niet-ingeleverde radiotoestel len, het verrichten van huiszoekingen en het arresteren van onderduikers en illegale werkers. Hij had de gewoonte zijn arrestanten goed te laten voelen, dat zij zonder pardon zouden worden neergeschoten, indien zij poogden te ontvluchten. Bij de behandeling van zijn - zaak voor veertien dagen bleek, dat veroordeelde in zijn dienstijver soms zover ging, dat de Duitse Kriminalsekretar Rühl hem moest remmen in zijn activiteit en hij zich eens wegens eigenmachtig op treden bij de Kriminalrat Lages moest verantwoorden. De eis luidde 10 jaar. A. C. Groen te Alkmaar, wegens ver raad voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, was van dit vonnis in be roep gekomen bij de Bijzondere Raad van Cassatie. De raadsman, mr. J. Bottenheim te Amsterdam betoogde, dat requirant als lid der hulppolitie wel assistentie bij airestaties heeft verleend, doch niet zelf arrestaties heeft verricht. Dienst neming bij het NSKK en het verrich ten van chauffeursdiensten is niet be wezen. Dat requirant een ware terreur zou hebben uitgeoefend acht pl. te sterk uitgedrukt. De man heeft ook positief goede dingen gedaan. Pl. dringt aan op nieuwe behandeling sub sidiair vermindering der straf. De pro cureur-fiscaal mr. Bakhoven conclu deerde tot een gevangenisstraf van 12 jaar. DINSDAG Van met Stedelijk Museum: 101 en 7—8 uur: Gogh-tentoonstelllng. Gulden Vlies, 7,30 uur: De Maskers „Een huls vol herrie". Wapen van Heemskerk,. 7,30: Afscheids avond voor brandweercommandant Ringers (alleen voor genodigden). Stadhuis, 3,30 uur: Afscheidsreceptie F H Ringers. Gulden Vlies, 2.30 uur. Lezing voor Ver. v. Huisvrouwen. Café Koelemey, 7.30' uur: Biljartwed strijd voor de Niwin. WOENSDAG. Stedelijk Museum: 104 en 7—9 uur: Van Gogh-tentoonstelllng. Gulden Vlies, 8 uur: R.K. Middenstands dansclub. Café Central, 7.30 uur: Verg. Band NederlandIndië. Victory-Hötel, 8.15 uur: Lezing voor Gem. NederlandEngeland. Dancing Harmonie, 8 uur: Spiritistische séance. Waakt en Bidt, 8 ur: Filmvoorstelling voor ,,'t Hoogeland" BIOSCOPEN: Harmonie-Theater, 8 uur: De vrouw met het geschonden gelaat; 18 jaar. Woensdag, 2.30 uur, matinée. Victoria-Theater, 8 uur: Danny-boy; tot 14 jaar onder gelelde. Extra: Het hu welijk te Londen. Woensdag, 2.30 uur, matinée. BERGEN: De Rustende Jager, tot en met Woensdag: Caesar en Cleopatra; 11 jaar. Extra: Het huwelijk te Londen. Tribunaal Wederom vond, thans voor de twee de kamer Van het Alkmaars tribunaal onder voorzitterschap van mr. Wind- hausen. behandeling plaats van de zaak tegen de overleden Pieter K. te Scher- merhorn. Het doel tan deze nernieuwde be handeling was een juist overzicht te verkrijgen over het voorgevallene met de joden-goederen, die door K. wer den geaccepteerd. Deze beschuld'.g'ng v/erd wel door de bijzondere vertegen woordiger, de heer J. Met, schoonva der van de overledene, ontkend. Wel waren deze goederen, w.o. tafels, stoe len en kisten met texsielgoederen en zilver inderdaad ten huize van de fam. K. gevonden, doch men ontkende geweten te nebben dat het jodengoe deren waren. Inmiddels werden djor de PRA verschillende inlichtingen in gewonnen, o.a. bij knechts van de fain. K., bij de chauffeur van de vrachtwa gen van Puls, die de goederen bij K had afgeleverd en nog anderen, die allen verklaarden dat dit jodengoe deren waren geweest. Nochtans bleven de heer Met en mevr. de wed. K. aanvankelijk ont kennen. t Mr. Winlhausen wees ec'der "op de mogelijkheid om deze schriftelijke verklaringen door een getuige-ver- hoor te laten bevestigen. Mr. Berkhouwer, de verdediger in deze zaak, verklaarde daarna echter, na 'n kort onderhoud met zijn cliën te, dat mevr. K. dit punt dan maar zo wilde laten. Hierna volgde een uit voerig onderzoek naar de vermogens toestand, hetgeen een nogal ingewik kelde zaak bleek te zijn. Hierna nam mr. Berkhouwer het woord, die als onbetwist meende te kunnen aannemen de punten van be schuldiging dat K. lid was van NSB, W.A. en zijn werkzaamheid als boe renleider. De beschuldiging betreffende de dienstname bij de Landwacht, werd ontkend, terwijl het bezit van de jo dengoederen aan 't oordeel van 't tri bunaal werd overgelaten. „Hoe moeten deze misdragingen nu v/orden gestraft" vervolgde mr. Berk houwer. „In feite is deze beschuldig de reeds gestraft met de hoogste straf: de doodstraf, doordat hij door onbe- \oegden is gefusilleerd. „Deze onbe voegdheid zou ik liever in het midden willen laten", merkte de president, mr. Windhausen op. Een dispuut .tus sen raadsman en president dat hierna ontstond, leidde tot een voorzichtiger wijze van spreken door de raadsman. Hij vervolgde verder met een per soonsbeschrijving van K. die hij een eigenaardig, ruw persoon moet zijn ge weest, doch met een goede inborst. Mr. Berkhouwer was van mening dat het verlies van haar echtgenoot voor mevr. K. reeds een voldoende zware straf was geweest en verzocht de meeste clementie. De uitspraak in deze zaak werd bepaald op 26 Januari a.s. Er zit niet alleen stijging in ons abonnementen- aantal, maar ook de O handeldrijvende Midden stand ziet zijn belang en adverteert in steeds toenemende mate in de Alkmaarsche Courant, daar dit de krant is met koopkrachtige lezers Een verrassend stuk van Priestley, schitterend gespeeld. De Engelse toneelschrijver J. B. Priestley heeft zich in zijn nieuwste stuk „Ever since Paradise" weer een zeer bekwaam vakman getoond. Hij heeft voor zijn „onsamenhangend stuk over liefde en huwelijk", zoals hij dit spel zelf noemt, slechts zes personen nodig en hij geeft Het in een wel heel bijzondere vorm, die echt weer eens iets aparts was. Met veel genoegen hebben wij deze derde „Covoto"-abon- nementsvoorstelling gezien en al zal misschien de één iets meer genoten hebben dan de ander, eenmaal aan de bijzondere vorm gewend, zal ieder het voortreffelijke spel ten zeerste hebben gewaardeerd. De pianist en pianiste openden het spel, gevolgd door de con férencier en de conférencière, die de geschiedenis van Paul en Rose-Marie zo geestig toelichtten en de toneelspeel ster en de toneelspeler, die het geneel vanaf de eerste ontmoeting tot de echt scheiding en hereniging in tal van ta ferelen op het verhoogde podium speel den, daarbij ter zijde gestaan door ver schillende uitbeeldingen van conféren cier en conférencière en het het in het spel betrekken van pianiste en pianist. Geestig waren de situaties en de philo- sofische wijsheden over de verhouding tussen man en vrouw deden het uil- stekend. Voor. velen zal het een eerste kennis making geweest zijn met de actrice Loudi Nijhoff (de Badeloch uit de Gijsbrecht-voorstellingen) die de con férencière speelde en wel op schitte rende wijze. Als Pauls moeder, als ver leidelijke vrouw, als waarzegster én als burgerjuffrouw toonde zij zich daarnaast van haar beste zijde. Elke typering was iets bijzonders. Johan Schmitz als de conférencier was een verrassing. In de kleine rollen leverde hij uitstekend spel. Eveneens alle lof voor de fijne creatie die Mary Smit- huysen gaf van Sose Marie. En Jacques Snoek als Paul wist zijn spel tot de zelfde hoogte op te voeren, zodat een samenspel werd verkregen, dat men met de grootste interesse volgde. Lerye Rovers en Han Beuker waren niet alleen de goede pianisten, maar speelden kranig mee als zij in het stuk betrokken werden. Het dappere zestal heeft het enthousiaste applaus dat na elk der bedrijven en vooral aan 't slot opklonk, in alle opzichten verdiend. G. Gisteren bracht een gezelschap, be staande uit personeelsleden van de Amsterdamse Bank, onder leiding van de directeur, mr. F. A. Josephus Jitta een bezoek aan de Van Gogh-tentoon- stelling in het Stedelijk Museum. De bekende Bergense kunstschilder Jan Ponstijn heeft bij deze gelegenheid een deskundige toelichting gegeven, waar door de geëxposeerde tekeningen nog duidelijker tot de bezoekers spraken. Na afloop van de rondgang heeft mr. Jitta de schilder dank gebracht voor zijn heldere uiteenzettingen. A.s. Zaterdag zal de Schermer Ge meenschap de expositie bezoeken. BILJARTEN VOOR DE NIWIN Wij vestigen er de aandacht op dat de biljartwedstrijd in café Koelemey, waar Sweering en de Leeuw ten bate van de NIWIN hun krachten zullen meten, hedenavond om precies half acht begint. Kaiser en de Waal op de vierde plaats De internationale Tienkamp won Lod. Prins met 6Vt uit 9 In de overige groe pen namen zeven „VVV"-spelers deel. Reserve Tienkampen: Afd. A. Hier be haalde P Seewald de eerste prijs en werd ongeslagen winnaar met 71/* punt uit 9 partijen In de voorlaatste ronde versloeg hij de Haarl crack G Kroone, die tweede werd Derde K D Mulder van Leens Dijkstra 6 punten. Vierde E G Kayser, Alkmaar, met 5Vs punt de 4e prijs. V-oor de heer Kayser, die voor het eerst in een derge lijk sterk bezet tournooi uitkwam een fraai resultaat In Afdeling B verkreeg E de Waal de 4e prijs met 5V* punt. Vierkampen: Ook deze waren sterk bezet. In groep I verwierf DBA Appel Jr. de le prijs met 21/* punt voor H Bouwmeester, de Haarlemse kampioen en J Wijker, de Helderse kampioen. In groep IV» versloeg A Kirkenier de Haarlemse hoofdklasser Saeys en bereikte de tweede plaats. In groep XV gaf D Appel Sr, fraai spel te zien en won de 2e prijs In groep XVII werd de le prijs gewonnen door G S Groenewoud, De Alkmaarse „VVV"-spelers kunnen over hun successen meer dan tevreden zijn G. "Wessels op de tweede plaats. In Wormerveer is Zondag een vier- daags-tournooi beëindigd, dit was uit geschreven ter gelegenheid van het A.B.V. Jubileum en waarvoor acht spelers waren uitgenodigd, n.l. v. I,eeuwarden,' Kok, Blind, Schoen, Mol, Broerse, v. d. Lem en de Alkmaarse speler G. Wessels. Na een mooie strijd is dit tournooi gewonnen door de bekende Amster damse speler Mol, die b.v. Zondag middag zijn partij van 300 car. in 3 beurten uitmaakte. G. Wessels werd een goede tweede. De eindstand was als volgt: Mol WeSssels H. Schoen J. Broerse J. Blind v. Leeuwarden A. Kok P. v. d. Lem 7 14 2100 161 5 10 1931 139 4 8 1784 124 6 1692 124 5 1475 109 5 1689 88 4 1439 74 4 1582. 75 23.07 15.31 14.86 12.44 9.16 11.56 11.16 8.94 De beker werd gewonnen door Mol. Elke speler kreeg een zilveren wapen lepeltje met een Zaans wapen. G. Wessels kreeg als tweede prijs een fles likeur, terwijl een gelijke prijs voor de hoogste serie door een Zaan- se speler gemaakt, naar H. Schoen ging (serie 124). B. eri W. "bieden de Raad een ont werp aan tot partiële herziening van het uitbreidingsplan „Overdie, en Ach- termeer", betrekking hebbende op het terrein ten Z. van de lijn Hooftstraat Uitenboschstraat, Gelijkijdig moeten een aantal bebouwingsvoorschriften worden vastgesteld. Het ontwerp is afkomstig van de Comm. voor de gem. plannen van de Prov. Planologische Dienst van N.-Holland. B. en W. stel len voor een en ander vast te stellen. B. en W. stellen de Raad voor de heer F. H. Holzmüller alhier voor het tijdvak 'van 10 November 1947 t.e.m 31 Aug. 1948 te benoemen tot tijdelijk leeraar in aardrijkskunde aan de Han delsschool alhier. STICHTING VOOR DE LANDBOUW. In het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw werd voor de Ka tholieke Nederlandse Boeren- en Tuin ders Bond herbenoemd onze stadgenoot de heer Jac. Groen. Bij tfe Politierechter De heer Hendrik B. uit Amersfoort had enige maanden connecties gehad met mej. C. O. Een en ander was voor B. aanleiding geweest zijn vrouw te verlaten. Toen mej. O. naar Alkmaar verhuisde, dat zij dit als het einde van de connecties beschouwd, doch B. was een andere mening toegedaan en was op een Zondag met zijn voetbal club naar Alkmaar getrokken en had deze gelegenheid aangegrepen om een bezoek aan zfln beminde te brengen. Hij vroeg haar mee te gaan naar de voetbalwedstrijd, maar zij vertelde hem, dat zij ziek was en het huis niet "tocht veriaten. Groot was zijn ergenis, toen hij haar later met een andere man op het voetbalterrein zag en tot overmaat van ramp na afloop der wedstrijd in een café zag zitten met die andere man. De dame voorzag moeilijkheden en stelde zich ergens in een hoek van het café op achter de rug van haar galant. B. stevende vol kwade bedoe lingen op 't tweetal af, doch staakte spoedig zijn pogingen om de dame hardhandig te raken. Wel voegde hij haar enkele woorden toe, waarvan het woord slet wel het minst beledi gend was. Hiervoor stond hij Maan dagmiddag bij de Politierechter, mr. v. d. Wall Bake, terecht, die hem con form de eis van de officier van Justi tie, mr. Meischke, tot f 15 of 9 dagen veroordeeld. DE HUISHOUDSTER. Maartje B.B. uit Alkmaar had gedurende enkele weken het huishou den van mevr. v. d. B. waargenomen, daar deze dame in het ziekenhuis lag. Na terugkomst uit het ziekenhuis In ventariseerde mevr. v. d. Ja. haar spulletjes en het bleek, dat zij o.a. een tafelkleed, slopen, kousen, 3 knot ten schapenwol, pyama, kop en scho tel, sprei, wanten en een kinderman teltje miste. De politie trof enkele van deze artikelen in het huis van Maartje aan, waarvoor zij door de Politierechter tot f 40 of 24* dagen werd veroordeeld. EEN KWADE DRONK. Schijnbaar had Nicolaas d. V. uit Lgmond aan Zee last van een kwade dronk, toen hij zich op zekere dag van des morgens 10.30 uur tot des middags omstreeks 1 uur aan „en kele glaasjes jenever te goed had gedaan. Htj kreeg onenigheid met C. G., maakte een slaande beweging, waar door ook G. agressief werd en een vechtpartij ontstopd. G. kwam hier letterlijk en figuurlijk niet zonder kleerscheuren af, zodat dit muisje voor d. V. nog een staartje had in de vorm van 10 dagen gevangenisstraf, mede door het feit, dat hij reeds en kele malen met de politierechter in aanraking was geweest. 250 PAKJES SHAG. Als A.T.O.-koetsier had Jacobus d. J. uit Alkmaar enkele pakken ter be stelling ontvangen. Een pak, er zaten 250 pakjes shag in, had hij voor een zwarte prijs aan Pieter H. verkocht, die echter niet wist, dat de shag van diefstal afkomstig was, maar aan een zwart handeltje had gedacht. Na dat de diefstal was uitgekomen, had H. de shag weer teruggegeven en J. betaalde prompt het geld aan hem terug. Er werd geen uitspraak ge daan, daar eerst een voorlichtings rapport ovep deze heren zal worden ingewonnen. HET DUURDE TE LANG. Een conducteur, de 37-jarige Simon R. uit Alkmaar, van een der NACO- bussen, had in de bus een tasje ge vonden en dit niet aan het bureau voor gevonden voorwerpen van deze dienst afgegeven. Nadat hij enkele distributiebonnen, die zich in dit tasje bevonden, had besteed, werd 3 maanden later het tasje bij de eigenaresse terugbezorgd. Ook hier besloot de politierechter eerst een voorlichtingsrapport te la ten uitbrengen. FILMAVOND VOOR „HET HOOGELAND". Morgenavond wordt in „Waakt en Bidt" aan de Laat voor de Vereniging „Het Hoogeland" de geluidsfilm .Red ding" vertoond, die een treffend beeld geeft van het werk der vereniging. Bovendien wordt het programma aangevuld met enkele andere geluids films. Kaartverkoop bij boekhandel K. tf- Burg en aan de zaal. ACHT JAAR VOOR LANDWACHTER De Bijzandere Raad van Cassatie te Den Haag behandelde gisteren de zaak tegen de ex-landwachter E Rijnierse uit Bergen Deze schoot bij een jacht op een onderdui ker in de Wieringermeer deze door beide benen. Hij kwam in beroep van Cassatie tegen een veroordeling deswege tot tien jaar gevangenisstraf. De procureur-fiscaal concludeerde tot verwerping van dit be roep. De Bijzondere Raad van Cassatie veroordeelde de man tot acht jaar rnet'af. trek De toneelvereniging „De Flierefluiters" uit Landsmeer trad Zatedagavond in de uitverkochtezaal van Nic. Schuyt voor de Schoorlse Kunstkring op met een to neelspel in drie bedrijven van Jean Sar- ment, getiteld „De mooiste ogen van de wereld". In het tweede bedrijf gaven mevr. SteinvoorteHelenklaken en Roel Stein- voorte meesterlijk spel te bewonderen. Met een hartelijk applaus gaf het pu bliek uiting aan zijn waardering van het gebodene Het gesproken woord 4was he laas niet overal in de zaal duidelijk ver staanbaar. Het gezelschap Daan Pool trad Zondag avond voor een uitverkochte zaal in café Kossen op Het was de laatste ronde, zo als Daan in zijn „openingswoord" ver klaarde, m.a w. het gezelschap wordt bin nenkort ontbonden en we willen hieraan onmiddellijk verbinden dat we dit, en met ons zeer velen, bijzonder betreuren, voor- ai na dit optreden, dat over alle kanten zo n uitnemende indruk heeft achter gela ten, niet in het minst t.a v. de leider. We zeggen zeker niet te veel als we be weren, dat Daan Pool een onvervang bare plaats heeft ingenomen, in het bij zonder voor onze contreien. Aan het einde van de avond, waarbij d® lach bijna ononderbroken was, doch zeer gepast werd afgewisseld door ernst, bood d® heer De Wit namens het publiek onder het uitspreken van hartelijke woorden van dank een bloemenmand aan, waarvoor de heer Pool zijn warme dank betuigde. Vermelden wij nog, dat ten bate der af deling Kinderuitzending een verloting ge houden werd, die tot resultaat had dat één kind extra kan worden uitgezonden De bloemenmand leverde bovendien nog f 15,— op, zodat voor deze kas de avond ook een succes werd. In de laatste vergadering der Schermer Gemeenschap werd de om vangrijke agpnda door ds. de Jong vlot afgewerkt. Nu deze heen gaat werd tot tijdelijk voorzitter de heer J. Blauw benoemd. Besloten werd dat de jaarvergadering zal gehouden worden op 17 Febr. a.s. in 't café van de heer Saase aan de Zui-- dervaart. Dan zullen ook de verkiezin gen plaats vinden. De heer Van Dok gaf een inleiding over de schilder Vin cent van Gogh. Met voldoening kan worden medegedeeld, dat Jan Strijbos op 14 April een film zal vertonen over zijn tocht met de Willem Barendsz. F,en feestcomité werd gevormd voorde viering van het koninklijk regerings jubileum. De namen .der comitéleden kunnen nog niet worden gepubliceerd. Bij de rondvraag sprak pastoor Kloes een waarderend woord tot ds. de Jong. Als diens grote verdienste werd ge noemd dat 't hem gelukt is met grote tact mensen van allerlei geestesstro mingen en politieke richtingen, die el kaar aanvankelijk met wantrouwen bejegenderf, bijeen te brengen. Ds. de Jong sprak woorden van dank en vertrouwen in de toekomst der Schermer Gemeenschap. Hem werd 't ere-voorzitterschap aangeboden. Mevr. de Jong werd wegens haar verdiensten op cultureel gebied het erelidmaat schap aangeboden. Op 17 Januari, zal een excursie naar de Vincent v. Gogh- tentoonstelling te Alkmaar onder des kundige leiding worden georganiseerd. Een openbare vergadering van de raad onzer gemeente wordt gehouden op Donderdag 22 Januari a.s. des-mor gens om half tien. De raad komt hoofdzakelijk bijeen voor de behandeling van de begroting voor 1948. Verder zijn er voorstellen tot het verlenen van een subsidie voor de restautratie van de N. H. kerk, tot het toekennen van verhogingen van bouwvoorschotten aan de bouwvereni ging St. Joseph, voor financiering van de oorlogsschade aan haar woningen en tot onderhandse verhuur van een perceel grond voor speelterreinen te Bakkum. VEEMARKT, ALKMAAR, 12 Januari, 45 vette koeien, 6 pinken, 1 graskalf, 26 nuchtere kalveren en 37 vette schapen: alles voor de Centrale. NOORD-SCHARWOUDE, 13 Januari. 88.000 kg Rode kool 12—13,20; 32 000 kg Gele kool 6; 123.000 kg Witte kool 10—17,40; 4000 kg Groene kool 12,60—22,80; 5200 kg Uien 22,8023,10, idem grove 25,2025,70 en idem drieling 17,00. WARMENHUIZEN. 12 Jan. 1948. 9700 kg Rode kool f 12—f 12.80; 3300 kg Gele kool f 6—f 6.10; 2500 kg Witte kool f 10—f 16.90. poseert als een braai ze •wnewel de dagvaarding nog Litgebracht - de instructie is k u,l Christiansen, de voormalige nachtsbefehlshaber", verantwoc worden gesteld voor het doen in keken van Putten, het wegvoer de mannelijke bevolking en h< tfoorden van 5 Nederlanders Michielsgestel op 15 Augustus Waarschijnlijk zal het proces ari te Arnhem beginnen. Di1 Jchter af van de gezondheidsti tgn de procureur-fiscaal aldaar frisser die momenteel ongesi Kocht' deze niet tijdig herstel jan wordt de zaak in handen |in de advocaat-fiscaal, mr. I vat waarschijnlijk vertraging m gal meebrengen. De procureu |aai van het bijzonder gerecht: eeuwarden, mr. H. R. de Zaayi n deze zaak en die van Ch: Cn's stafofficier rechtercommis „Een slappeling". Dit is een „ervolle betiteling voor de voo: Wehrmachtbefehlshaber" Crist [naar in de ogen van de mense door het onderzoek met hem i raking kwamen, is hij het. C mogelijke manieren probeert h de ingebrachte beschuldigingen komen. Hij poseert als de e [rondborstige zeeman, die door lige omstandigheden in het lei cht gekomen is. En inderdaa H. J. van den Broek Uitgave Vrij Nederland, Amsl zonder f—nAru De schrijver. VAN DvtiX bekend als terdammer", I TO T BOEK in dit bijn; bladzijden werk een ov van de arbeid der Nederlandse in oorlogstijd. Wie nog niet vi dat hij in een kelderkast kr onder zijn bed, om clandestiei radio Oranje of naar Herrijzei derland te luisteren, zal grote s van dit boek met smaak lezen, opnieuw een spannend stuk g flenis van ons volk beleven, en énig inzicht krijgen in het mo radiowerk tussen 1940 en 1945. Als documentatie mag dit bo< ok geslaagd heten, Hoewel dc Biet fraai, en de drukfouten vel ïaar bepaald irriterend werkt boek de propaganda. De rad: Zegt de Rotterdammer, is in d ïogstijd een element van de ps; fische oorlogvoering. Over dit „psychologische" struikelt u dai om de vijf bladzijden. Maar de ver heeft, waarschijnlijk omdi zelf één der hoofdfuguren van dio in oorlogstijd was, toch ni grepen, waarom vele Nederl steeds geluisterd hebben naar d« In de dagen toen in Noord Afr strfjd tussen de as-troepen en c kllieerden op en neer golfde, de BBC spreken van een vi match, waarbij beide partijen beurten een goal maakten. Deze terheid, dit uitsluitend houder de feiten, dit nieuws-geven, commentaar, dit zoveel mogelijl propaganda weren, dat heeft d Van den Broek met zijn radio, i ook in zijn boek, niet als doel g Propaganda is een onding. In d log wordt het kortweg misl Wie deze misleiding zonder mee heerlijkt en dat gebeurt in di vrij openlijk is nog niet bevr: de oorlogspsychose. Het is deze propagandistische king, dit element van psycholc oorlogvoering, dat het boek vi Rotterdammer tenslotte onuitsta: maakt. FEUILLETON Door: HILLFGONDA VAN REENE Goede vrienden waren zij ge Arthur en John; Arthur zes jaar maar even jong in zijn onbez ogenblikken en goed beschouwd rijn onbezonnen ogenblikken ve weest. Hij had alleen meer verant delijkhéidsgevoel, meer ernst, da dekselse jpngen van Ellaline. I oorzaak in de zes jaar, die hij geweest was? Niet gehagl Arthur had zie nooit te schande gemaakt. Arthu zich nooit voor zijn reputatie beb 'e. schamen. Lag de schuld mis bij Ellaline? Zo 'n dwaze vrouw moeder zonder enige gestrengheii wat moeders toch behoorden te h. Een rusteloze vrouw, die het gri gemakkelijk mogelijk had en di nooit schrap gezet had waar hel vaderloze jongen betrof. „Oh, Osborne, kun je het hei vergeven? Wil je het niet noi met hem proberen? Het is zo m voor hartstochtelijke jongens Zwakheid. Hij haatte zwakhei had altijd een visioen gehad v horden der zwakken, de weinige deren der sterken verstikkend, de voet lopend, de handen der si bindend vijftig tegen een. Ve: tend, onheil stichtend en verspill „Laat hjj het zelf proberen, Elk „Zelf. Oh, oh. Hoe bedoel je? Hi een jongen het zelf proberen?" „Ik heb rijknechten en chauffei zelfs dienstmeisjes, die het nas |kL

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2