Dr. Beel verwacht Zaterdag a.s. wapenstilstand Debatten in de Tweede Kamer over Regeringsverklaring xsxsr***-- Terdoodveroordeelde viel President aan KOUDE OORLOC Vrijdag 16 Jan. 1948 145ste Jaargang no. 13 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Waardering bij regeringspartijen Dit is mijn spoorweg... Auto te Franeker te water gereden Prinsesjes gingen cadeautje kopen WEERBERICHT Masjoemi trekt zich terug uit Republikeins kabinet Amerikaans aanbod voor Nel van Vliet Proefbombardement op Helgoland Kwestie Kashmir voor de Veiligheidsraad BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHE GOU TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en tanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, f 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Gistermiddag omstreeks 3 uur heeft de minister-president, Dr. It. J. M. Beel, nog de volgende aanvullende verklaring betreffende Indonesië af gelegd. Hoewel er nog geen officiële mededeling door de Commissie voor goede diensten is gedaan, is er alle reden om aan te n%men, dat de voorzitter der Republikeinse delegatie heden officiëel heeft aanvaard het voorstel nopens de uitwerking van de wapenstilstand, alsmede het voorstel, dat als basis zal dienen voor verdere politieke besprekingen, met welke voorstellen wy ons reeds hadden verenigd. Voorts, dat de wapenstilstand zeer waarschijnlijk Zaterdag a.s. door beide partijen zal worden ondertekend. Het verheugt de regering, dat de Commissie voor Goede Diensten dit reeds thans heeft weten te bereiken. Da heer Schouten (A.R.) merkt op, dat men tot het inzicht is gekomen, dat de plaats van de 'republiek een gans andere is dan aanvankelijk werd ge dacht. Dat verheugt hem en geeft te vens het bewijs, dat de oppositie het juiste standpunt heeft ingenomen. Ook op andere punten heeft zij z.i. gelijk gehad. Spr. sluit zich aan bij de hulde aan de militairen in Indië gebracht. Spr. had gaarne gezien, dat iets was medegedeeld over de militaire positie in het algemeen. Gaarne zou hij heb ben vernomen of de ministers tot het inzicht zijn gekomen dat de plannen tot aflossing gerealiseerd zullen kunnen worden. Vervolgens gaat hij nader in op de voorziening van het 'overheidsapparaat in Indië met personeel. Hij wijst erop, dat er corruptie voorkomt. Daarover had hij gaarne een verklaring gehad en ook over de maatregelen daartegen. De voorziening met overheidspersoneel moet de zeer bijzondere aandacht heb ben. Vervolgens belicht hij de positie der Indische Nederlanders, aan wie gezegd wordt: Los U maar op in de Indische maatschappij. Z.i. moet het uiterste ge daan worden om de consequenties, daaraan verbonden, te vermijden. Daarna bespreekt de heer Schouten do financieel-economische toestand. Het collegiaal orgaan besprekend zegt de heer Schouten, dat de ervaring met de commissie-generaal staatsrech telijk gezien, onaangenaam is geweest. Zuilen deze onaangenaamheden zich niet herhalen? Een nauwkeurige formulering van wat de regering onder de unie ver staat is naar 's heren Schoutens oor' deel noodzakelijk. In de regeringsver klaring wordt hardnekkig vastgehou den aan de datum 1 Januari 1949. Spr. acht dat irreëel. Zo worden er weer verwachtingen gewekt," die niet ver- j wezenlijkt zullen worden. Ten aanzien van de republiek zegt spr., dat haar „ja" niet „ja" en haar „neen" niet „neen" is. Door haar toe lating wordt het gif in het lichaam I der Verenigde Staten van Indonesië toegelaten. Het ware voor de volkeren van Indië van belang geweest als men gezegd had: met deze republiek kun. I nen wij geen overleg plegen. de heer romme. De heer Romme (kvp) spreekt zijn voldoening uit over een aantal pun- ten in de regeringsverklaring. Zo om- t trent hetgeen de regering zegt over i de troepen, die hij andermaal hulde brengt. Gaarne wil spr. nadere mededelingen ontvangen over de zorgen, die de mi- I nisters met de militairen hebben be- I sproken. De sigaret welke de jongens j er roken schijnt slechter dan die wel- t ke wij roken. Dat zou een volksschan- I daal zijn. Een waarborg is gelegen tegen voort- zetting van de eenzijdige samenstelling I der Indonesische bevolkingsgroepen. I Spr- vraagt, of de regering kan me- dedelen, dat de opzet der bntwerp- I °vere™komst met Oost-Indonesië van I ®'.e aard is, dat zij zowel de staatkun- dige als de financiële en economische H omvat. Spr. verheugt zich over et Pesluit tot het „cease fire" al y Sereserveerd in zijn 'verwachtin- I 6 n omtrent de uitvoering ervan. I inn»!* Zegt .zich verheugen, over de e onwikkeling in de richting van deekhu fei?eratie, waarvan de i' en Politiek gelijkwaardig zijn. t de avondvergadering a negen gisteravond heeft de Tweede Kamer de beraadslagingen over de regeringsverklaring van j.l. Dinsdag voortgezet. De heer Ti 1 a n u s (C.H.) vraagt zich af, of er nog wel een grondslag aan wezig is voor overleg met de regerings partijen of met een harer. Van het begin af heeft hij het be treurd, dat de Indische kwestie in po litiek water is geweest. Het wordt hoog tijd in het belang van Indië en van Nederland dat ze onttrokken wordt aan de politieke sfeer. Het collegiaal orgaan zal ook volgens zijn opvatting bij de wet moeten wor den ingesteld. Aan de mededelingen van de minis ter-president van gistermiddag heeft men z. i. niet veel houvast. De regering kan wel verklaren, dat het oude Koninkrijk, niet in twee delen uiteenvalt, maar dat is onjuist, zo be toogt de heer Tilanus, die de gekozen oplossing betreurt. Overigens blijft hij in de republi keinse regering een groot gevaar zien. De heer de Groot (CPN) zegt in de regeringsverklaring vergeefs naar in lichtingen over de militaire toestand gezocht te hebben. De aanvullende me dedeling van de minister-president kan de toestand doorslaggevend beïnvloe den, maar daaromtrent tast men in het duister. Spreker betoogt, dat de Veiligheids raad tekort is geschoten en geen op lossing heeft gebracht; de Commissie van Drie is niet bemiddelend opgetre den. Hij verklaart een reële oplossing te wensen. Het program in de regeringsverkia- rin'g biedt geen democratische oplos sing, zegt de heer de Groot, maar mis schien is dat ook niet bedoeld. Er ko men verkiezingen en zo is het wellicht gedacht als een bruikbaar verkiézings- platform. Dit program zal z.i. geen vrede brengen. de partij van de vrijheid. Deheer Vonk (Vrijh.) verklaart te willen streven naar een hervorming Van het Koninkrijk in een vereniging van gelijkwaardige delen onder de Kroon. Spr. wenst niet een personele band in de Unie, maar een zakelijke. De heer Vonk betoogt voorts o.m., dat door het projecteren van de Repu bliek in de federatie de duivel in huis wordt gehaald. De regering gaat z.i. voort de Kamer voor voldongen feiten te plaatsen en zo vraagt spr. zich af, wat de Staats commissie voor de grondwetsherzie ning nog te beduiden heeft. joekes brengt hulde. De heer Joekes (Arb.) sprak zijn waardering uit voor de voortvarende wijze, waarop de regering is te werk gegaan met het afleggen harer uit voerige verklaring. De indruk van de verklaring is, dat de reis der ministers van groot nut is geweest. Hij sluit zich aan bij de waardering geuit voor de wijze, waarop de ambtenaren, civiel en militair, hun taak uitvoeren. Spr. vraagt, hoe het staat met het onderzoek naar de gebeurtenissen op Celebes en inzake de dodentrein van Bondowoso. Is op het gebied der cor ruptie de toestand zoals men tracht te doen voorkomen? De heer Joekes is van oordeel, dat de heer Schouten nader zal moeten aangeven, wat hij bedoelt, als hij zegt, dat er na het overlijden van de Ko ningin geen sprake meer zal zijn van het Huis van Oranje. Met de algemene opzet, zoals deze in de regeringsverklaring is gegeven, kan spr. zich verenigen en hij zal er gaarne zijn medewerking aan verle nen. Wie wil medewerken aan het berei ken van een oplossing moet z.i. niet teruggrijpen tot de positie, dat men niets van Linggadjati wil weten. Voorts bepleit de heer Joekes da noodzakelijkheid van voortzetting van het overleg met de Republiek en de Malino-gebieden. Te middernacht werd de vergadering verdaagd tot Vrijdagmiddag. Dat het feit van de nationalisering van het Britse transportwezen voor het Britse publiek zomaar geen dode letter is, bleek uit een voorval op het King's-Cross- station te Londen, waar een zich zelf bewust Brits burger had plaatsgenomen in een posttrein voor het noorden. Eén der con ducteurs beduidde de man, dat in •deze trein geen passagiers werden toegelaten en verzocht hem uit te stappen. Maar de Britse burger weigerde hieraan gehoor te geven. „Ik denk er niet over uit te stap pen, zei hij trots, want deze spoor weg is nu van mij". Het treinper soneel probeerde tenslotte'de man uit de wagon vandaan te slepen, doch de ongewenste passagier klemde zich vast aan het bagage rek-. Men zag zich genoodzaakt de wagon af te haken en de trein zonder deze te laten vertrekken. De politie heeft uiteindelijk de zelfbewuste burger van „zijn spoorweg" vandaan gehaald Drie personen verdronken Hedenmorgen om 6 uur is een per sonenauto uit Twijzelerheide in Fries-' land, die met vier inzittenden op weg naar Den Haag was, komende uit de Vijverstraat in Franeker in plaats van rechtsaf recht door in het water van de Zuidergracht gereden. De wagen kwam op de kop in het water terecht. De chauffeur, J. Kempenaar uit Twij zelerheide wist zich door een der ra men te bevrijden. De drie andere in zittenden, de bakker G. Zijlstra, de landbouwer J. O. Bosma (beiden uit Twijzelerheide) en de landbouwer Tj. van der Meulen uit Kollumerzwaag zagen geen kans meer uit de omgesla gen auto te komen en verdronken jammerlijk. Als er een kameraadje van je ver jaart, ga je een cadeautje voor hem kopen! Zo dachten "Beatrix, Irene en Margriet er ook over. En dus togen zij, vergezeld van een hofdame, naar de Galeries Modernes te Utrecht. Beatrix nam meteen de leiding en terwijl haar zusjes belangstellend toekeken, maakte zij allerlei dozen open. Ten slotte kon een tafelbiljart de goedkeuring der prinsesjes weg dragen. Na de prijs gecontroleerd te hebben zij mochten niet ho ger gaan dan 7.50 vertrokken de prinsesjes. Trix mocht het pakje dragen. c Jammer dat het publiek, toen het de kinderen herkende, weer op dringerig werd, waardoor het win kelen voor de prinsesjes toch niet zó plezierig was. Indonesische kwestie weer voor Veiligheidsraad? Indien de Commissie van Goede Diensten al maar wacht met het uit brengen van haar rapport over de ont wikkelingen in Indonesië, zal de repu bliek Indonesia de veiligheidsraad ver zoeken zich uit te spreken over de wettigheid van de handelingen der Ne derlanders, aldus verklaarde gisteren de heer Palar, afgevaardigde van de republiek te Lake Success. ANP-Aneta meldt voorts, dat Palar de Nederlanders er van beschuldigt, dat zij in Indonesië een rookgordijn op richten en dat zij de vrede en de voor stellen van de Commissie van Drie ver ijdelen. Rijksbijdrage voor Provincie Uit de begroting der provincie Noord-Holland blijkt, dat de rijksbij drage, die in 1947 433.200 gulden be droeg, thans geraamd wordt op f 1.593.000 een verhoging van 959.800 gulden. Deze hogere raming is een gevolg van de voorstellen der com missie-Oud, waarvan de invloed even eens merkbaar is bij de raming der' uitkering uit de motorrijtuigenbelas ting: in de provinciale begroting voor 1048 is deze uitkering geraamd op 2 225.000 gulden, dat is evenveel als de motorrijtuigenbelasting plus de rij wielbelasting vóór de oorlog tezamen opbrachten. kouder. Half tot zwaar bewoltt i lijk regen, later over! gaand in sneeuw. n=i;„„ temperatuur, in het Nni2 V3n het land bij Oostelijke wtnd Trü beneden het vrie5punl jnd Zuiden veranderlijke wind Radio Djogja maakte bekend, dat e Masjoemi gisteravond haar mi nisters uit het Republikeinse kabinet heeft teruggetrokken, daar de Mas joemi niet instemt met de wapen stilstandsovereenkomst. Dit besluit betreft onder andere de vice-premier Sjamsoeddin en de mi nister van Binnenlandse Zaken Mr. Mo hamad Roem. Tevens wordt gemeld, dat in verband met deze ontwikkeling de Amerikaanse vertegenwoordiger in de commissie voor goede diensten, Frank Graham, een bezoek heeft ge bracht aan de voorzitter van de Mas joemi, dr. Soekiman. Het besluit tot het uittreden van de Masjoemi-ministers werd reeds Woens dagavond genomen, doch werd eerst gisteravond geëffectueerd. KONING VAN YEMEN OVERLEDEN Volgens uit Cairo, ontvangen berich ten is de Imam (koning) van Yemen, Yehia, op 85-jarige leeftijd overleden. In Sana, de hoofdstad van Yemen, is gen nieuwe .constitutionele regering gevormd, aan het hoofd waarvan, al dus berichten uit Aden, eep nieuw ge kozen Imam staat. Naar verluidt, is de naam van de nieuwe Imam: Sayed Abdoellah Ibn Ahmed Al Wazir. Hij is gekozen „vol gens het heilige nationale handvest, dat door het gehele volk vóór de dood van Imam Yehia is aanvaard". Naar voorts gemeld wordt is de zoon van de overleden vorst, die in December 1946 naar Aden is gevlucht, tot voor zitter van het parlement benoemd. De Hilversi—ïse zwemster Nel van Vliet, Europees en Amerikaans kam pioene 200 m schoolslag, voert, naar wij vernemen, reeds geruime tijd met een impressario in Chicago onderhan delingen om daar als prof op te treden. Direct na haar overwinning te Chi cago in de afgelopen zomer kreeg zij de eerste verzoeken om naar het pro fessionalisme over te gaan en naar Amerika te komen. Toen wij ten huize van de zwemster informaties inwonnen, zei Nel van Vliet 'openhai g, dat zij er zeker veel voor voelde, om direct naar Amerika te, vertrekken. ,Maar.je kunt niet gaan zonder mijn toestemming" zei Pa van Vliet, „ik moet de contracten tekenen", waar mede Nel het overigens niet eens was, omdat zij immers meerderjarig is ge worden. Het is te verwachten, dat zij met deze stap zal wachten tot na de Olym pische Spelen te- Londen. Zoals men zich herinnert hebben de gealliëerde militaire autoriteiten enige tijd geleden opdracht gegeven tot ver nietiging van het eiland Helgoland, dat altijd voor de Duitsers een belang rijk militair steunpunt is geweest. Het eiland werd, zoals men weet, geheel met dynamiet ondermijnd en voor een belangrijk deel gingen de verdedigings werken de lucht in. Na deze vernie tigingen werd aangekondigd, dat men de nog in tact zijnde verdedigingswer ken te zijner tijd als oefenobject voor de RAF zou gebruiken. Naar wij thans vernemen is de RAF Dinsdagnamiddag om 18 uur begonnen Helgoland te bom barderen. Sinds dat tijdstip trekken des middags en vooral des nachts Engelsche bombardementsvliegtuigen over Delfzijl. De scheepvaart- is ge waarschuwd 10 mijl uit de kust van Helgoland te blijven. De oefeningen zouden 72 uur duren. Sir Gopalaswami Ajjangar, minister zonder portefeuille van India, heeft Donderdag namens de regering van India de kwestie-Kasjmir, waarover een geschil met Pakistan is gerezen, aan de Veiligheidsraad voorgelegd. Ajjangar verzocht de Veiligheids raad zijn invloed en macht te gebrui ken om: 1. De regering van Pakistan te be letten met burgerlijk of militair per soneel deel te nemen of hulp te ver lenen aan de inval in Djamma en Kasjmir. 2. Een beroep te doen op de bevol king van Pakistan geen deel te nemen aan de gevechten in Djamma en Kasj mir. 3. De invallers te beletten gebruik te maken van het grondgebied van Pakistan, of van iedere andere hulp, die de strijd zou kunnen verlengen. Ir. Mansholt Minister van Economische Zaken a.i. Naar wij vernemen, zgl in verband met het aftreden van minister Dr. G. W. M. Huysmans, die op medisch ad vies zijn ontslagaanvrage heeft inge diend, ,pls minister van Economische Zaken ad interim optreden de minis ter van Landbouw en Voedselvoorzie ning, Ir. S. L. Mansholt. Wij hebben redenen om aan te ne men, dat de interim-periode slechts van korte duur zal zijn. Incident bij Amsterdams Gerechtshof De ter dood veroordeelde S.D.'er W. M. Willemsen, die als getuige moest optreden voor het Amster damse Bijzonder Gerechtshof, heeft gistermorgen om tien minuten voor *elf de president van het hof, Mr. M. Yugt, aangevallen. De president had juist het verhoor van de verdachte, l. Plas uit Haar lem, beëndigd en liet de eerste ge tuige in deze zaak, Willemsen, voor komen. Voordat de parketwacht hem voor het getuigenhekje had kunnen leiden, vloog WiUemsen. langs een zich naar de perstribune begevende journalist heen in de richting van de groene tafel. Binnen enkele ogenblikken was hij over de tafel gesprongen en vloog Mr. van Vugt, die geen tijd meer had hem te ontwijken, naar de keel. Mr. van \ugt werd met stoel en al tegen de grond geworpen, terwijl Willemsen zich op hem had geworpen. Vijf geuniformde parketwachten knel den onmiddellijk de belaagde president te hulp en wisten Willemsen te over meesteren. Mr. van Vugt kwam vrijwel onge deerd uit de strijd. Na zich afgestoft te hebben, schorste hij de zitting' voor enige tijd en verdween met zijn raad- heren in de raadkamer. Willemsen werd aan handen en voe ten door de parketwachten uit de zaal gesleept. Hij had of simuleerde een tceval. Op 8 September verscheen Willemsen voor het Hof en werd door mr. van Vugt ter dood veroordeeld, nadat mr. Besier, de procureur-fiscaal, de dood straf had geëist. Gisteren werd hij als getuige gehoord in de zaak Vrij Ne derland en vloog de rechter naar de keel, die met zijn raadsheren hem tot de kogel veroordeeld had. REACTIE VAN VALSE HOOP? Men sprak op het Bijzónder Ge rechtshof gistermorgen als vaste overtuiging uit, dat dit de reactie Van een ter dood veroordeelde is, die reeds maanden de dreiging van een doodvonnis gevoelt zonder dat dit ten uitvoer wordt gebracht en Woens dag vernam, dat de 43-jarige V.- vrouw van de S.D., Ans van Djjk, was geëxecuteerd. Ongetwijfeld heeft ook Willemsen nog de hoop gekoesterd, dat nu er geruime tijd geen enkel doodvonnis is voltrokken hij de zwaarste straf nog zou ontlopen. Nu deze hoop de bodem was ingeslagen door de executie van Ans van Dijk besloot hij zich te wreken. Zo zagen gistermorgen de vele aanwe zigen in de zaal van het Bijzonder Ge rechtshof met ontzetting de lange Wil lemsen (bijna 1,90 meter) op de klein ste president van het Amsterdamse Hof toespringen: mr. Van Vugt, die nog geen 1,60 meter meet. „NIET SLAAN, NIET SLAAN!" Nadat de wachtmeester, die Wil lemsen bewaakte, zijn arrestant met een gummistok enkele slagen op het hoofd gegeven had, liet de SD-er de president los. Zodra mr. Van Vugt, wiens witte bef ongeveer op zijn rug was terecht gekomen, was opgestaan, zei hij onmiddellijk tegen de tehulp ge snelde parketwachters „Niet slaan, niet slaan"! De president bewaarde een stoïcijnse kalmte. „Wij zullen de zitting thans voor enige minuten schorsen", waren zijn woorden. Willemsen wérd door de parketwacht weggedragen en weer naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het talrijke publiek sloeg het gebeurde, dat slechts drie minuten duurde, onder doodse stilte gade. De vrouw van Willemsen, die op de tribune aanwezig was, verklaarde, dat Willemsen zich sinds de executie van Ans van Dijk in nerveuze toestand bevond. Zij gelooft, dat het gebeurde hierop ben reactie is. „Gisteren was hij zeer zenuwachtig", verklaarde bij. Willemsen was tijdens de bezetting een der actiefste leden van de beruchte Haarlemse Inlichtingendienst. Hij ar resteerde, voor zover dat tijdens zijn berechting bewezen kon worden, 106 Nederlanders, waarvan er 56 de dood hebben gevonden. Naar wij vernemen is het niet waar schijnlijk dat tegen Willemsen, voor het feit van gistermorgen, gerechtelijke vervolging zal worden ingesteld. Wel zal een rapport hierover aan het dossier van Willemsen worden toege voegd. Zijn zaak moet nog door de Bij zondere Raad van Cassatie worden be handeld. goed de feiten onder het oog te zien, want een gewaarschuwd man geldt VGor twee. En daarom moeten wij de Amerikaanse journalist dankbaar zijn. H. v. HULS®. UEN Amerikaanse journalist heeft een nieuwe uitdrukking ge bruikt. Hij spreekt van een „koude oorlog" en bedoelt daarmee de strijd zender wapenen, die gaande is tussen twee denkwerelden, de Oosterse en de Westerse. Onder de Oosterse moeten we dan verstaan Rusland met een ring van staten daaromheen en de Westerse wereld groepeert zich om de Verenigde Staten. Zij strijden om een zo groot mogelijke invloed, om grondstoffen zoals olie, metalen, ura nium en andere ertsen, die van be lang zijn voor de ontwikkeling van atoom-energie en ten slotte om mili taire steunpunten, die van belang kunnen worden, als de koude oorlog omslaat in een warme oorlog. De koude oorlog wordt op verschil- - lende fronten gevoerd, verspreid over de hele wereld. Wie in zijn krant niet alleen de tweekolomskoppen leest, maar ook met verstand de kleine be richtjes in zich opneemt, die zo hier en daar als bladvulling verstrooid' liggen, kan van de koude oorlog al aardig wat aan de weet komen. Hij leest daar bijvoorbeeld, dat Australië en de Zuidafrikaanse Unie plotse ling belangstelling krijgen voor een paar vergeten eilanden aan de rand van de Zuidelijke IJszee. Hier zullen stations gesticht worden voor het doen van metèorologische waarnemin gen en daarom gaat men er met een oorlogsschip op af. Aan de andere kant van de aard bol, in Alaska, worden grote vlieg velden aangelegd door de Verenigde Staten. Wij mogen aannemen, dat men het in Rusland nog steeds be treurt, dat de Czarenregering inder tijd Alaska voor een appel en een ei heeft verkocht. Een ander stuk koude oorlogsvoering s^feelt zich af rondom Japan. De voorbereiding van de vre desconferentie is hier de inzet van de strijd. Rusland wil een ontwerp-ver- drag laten opstellen door de vier groten, namelijk de Verenigde Staten, Engeland, China en Rusland Enkele dagen vóór de ineenstorting van Japan heeft Rusland ook nog de oorlog verklaard aan dit land. En Rusland beweert zelfs, dat deze oor logsverklaring voor Japan de maat volgemaakt heeft. Engeland en Ame rika willen echter dg Russische aan spraken in het Verre Oosten beperken en menen dat te kunnen doen door alle landen, die meegeholpen hebben Japan te bestrijden, in het overleg op te nemen. Nederland is bij deze strijdvraag nauw betrokken en het komt ons voor, dat Nederland inder daad wel een woordje mee mag spré ken. In China wordt een voortdurende strijd gevoerd en nu geen koude, maar een zeer hete tussen de com munistische troepen en de troepen van Tsjang-Kai-Tsjek. De communis ten beheersen ongeveer een vierde deel van de Chinese bevolking. Ame rika trekt voor het herstel van China ruim tien milliard gulden uit en wij mogen aannemen, dat die tien mil liard niet voor de communisten be stemd zijn. En nu Europa. QOK hier wordt de koude oorlog met kracht gevoerd. Europa is op dit ogenblik wel het voornaamste wrijvingsvlak tussen V/est en Oost. Door middel van het Marshall-plan, dat nu officieel heet het Europees-herstelprogramma, pcogt Amerika de Russische invloed in West- en Midden-Europa te be perken. Daartegenover stelt Rusland de invloed, die het heeft in de com munistische partijen in de verschillen de landen. In de landen, die onmid dellijk aan Rusland grenzen, is men er in een snel tempo in geslaagd de niet-communistisehe partijen te doen verdwijnen. De methode is vrij eenvoudig. Men beschuldigt zijn tegenstanders er van, dat zij verbindingen hebben met En gelsen en Amerikanen. Dat zal allicht wel waar zijn. Vervolgens zegt men, dat deze verbindingen een volksvijan dig karakter hebben. De leiders van de oppositie worden gevangen geno men, de partijen worden ontbonden. Voor de socialistische partijen volgt men een andere weg. Zij worden met de communisten samengesmolten in een eenheids (lees: communistische) partij. Hoe verder me: naar het Westen komt, hoe lastiger deze methode is toe te passen. Maar men heeft de tijd en is bereid een mislukking te aanvaarden. In Frankrijk bijvoor beeld is de eerste aanloop mislukt. Maar het is niet onwaarschijnlijk, dat in Italië en Frankrijk^ binnen korte tijd .„spontane" volksbewegingen zul len uitbarsten, Ook in ons land kan de aandachtige toeschouwer de voor bereidselen zien voor een agitatie, die zich zal richten tegen de hulp uit Amerika, tegen het kapitalisme en tegen het sociaalfascisme. Reeds wor den dagelijks de tegenstellingen aan gescherpt en tenzij het Nederlandse volk zijn critische zin en nuchterheid bewaart, zullen ook wij in de koude oorlog een frontgebied gaan vormen. Het is niet prettig, dat wij enkele jaren na Wereldoorlog II al weer in een oorlog gewikkeld worden, al is het maar een koude. Maar het is (Zie vervolg kolom 9) i.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1