PYAMA'S A 1 DE ZUIDEF WEI Stad m Omgeving, r am om door J. D. v. Exter j r Alkmaar's vroede vaderen en moederen vreedzaam bijeen Be Quick nam afscheid van haar Directeur im Geen moiorraces op Zondag Uurrede van wnd. burgemeester DoJe,;'k ongeval in de Achterstraat AGENDA ONDERGOEDEREN Gerard Worm Herenleden Drie gelukkige gezinnen Het festival te Bath Voetgangers Zilveren jubileum bij P.T.T. Verhoogde activiteit van de Jeugdraad VAN TOT ALKMAARSCHE COURANT sinds 1798 Zeelui aan de wal Veilig verkeer Burgerlijke Stand Bergen. Accordeonclub opgericht te Bergen Wapen ter verdediging De Stem des Volks herrezen Witte en Wit-Gele Kruis Ursem. Urk behoort pro Assers besomden in maanden 50 a 6( duizend gulden Z^anJ: waarde °p meer Donderdagmiddag vergaderde de Alkmaarse Raad onder voorzitterschap van de loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland. Afwezig was de heer Leesberg. GROTE REDE VAN DE BURGEMEESTER. Onmiddellijk na de opening der ver gadering hield de w.n. burgemeester zijn grote rede over de gebeurtenissen in onze gemeente in 1947, welke wij in ons nummer van gister gepubli ceerd hebben en waarvan het uit spreken een uur tijds vorderde. Met een dankbaar applaus werd de rede door de Raad beloond. De nestor van de Raad, de heer P. W. Groot, zeide, dat de Raad zich na tuurlijk van harte verenigt met alle goede wensen t.o.v. prof. Koelma en de verheugende gebeurtenis in het Prinselijk gezin uitgesproken. Veel cij fermateriaal is daarnaast door de burgemeester gegeven en, alhoewel cijfers in de regel kleurloos zijn, ge ven deze toch een interessante kijk op wat in 1947 ten opzichte van 1946 veranderd en verbeterd werd. Spre ker zeide als tolk van de Raad harte lijk dank te willen brengen voor de tot deze gerichte woorden. Ook de w.n. burgemeester en diens gezin wenste spr. veel goeds toe. De Raad is de heer Van Slingerland zeer er kentelijk voor diens aangename en vaak humoristische leiding. Er zal 'n tijd komen aldus spr. dat er op uwe plaats een ander zal zetelen, maar voor de prettige leiding, welke u ons heeft gegeven en nog geeft zullen wij u steeds zeer erkentelijk blijven. (Ap plaus) INGEKOMEN STUKKEN Na vaststelling vah de notulen werd mededeling gedaan van de ingekohien stukken. Voor kennisgeving werden aangeno men goedkeuringen van het Kon. be sluit tot ongegrondverklaring van het beroep van mej. J. H. van Raalte met betrekking tot haar eervol ontslag als onderwijzeres aan de Lindenschool. Ingekomen waren brieven van de heren J. A. Pesman, mr. D. Bree- baart, mevr. Ringers-Wolzak, mevr. T Smink-Houer en de heren H. Koot en B. N. M. Broere alhier, met medede ling, dat zij hun benoemingen in di verse gemeentelijke instellingen ac cepteren. Een verzoek was ingekomen van de bioscoopondernemers C. H. de Lange en W. Kessler alhier om de vermake lijkheidsbelasting op filmvoorstellin gen niet te verhogen of de verhoging dezer belasting tot een redelijk per centage te beperken. Besloten werd dit verzoek te be handelen bii de herziening der Veror dening op het heffen en invorderen ener belasting op openbare vermake lijkheden. Voor kennisgeving werd aangeno men een schrijven van de heer J. Ver dwaald te West Graftdijk inzake scha deloosstelling met betrekking tot het overnemen van de huur van grond in de polder „Overdie en Achtermeer" ten behoeve van de aanleg van sport velden. Deze aangelegenheid is na melijk aanhangig bii de pachtkamer van het kantongerecht. Ingekomen was nog een brief van Gistermiddag omstreeks 12 uur had in de Achterstraat een aanrijding plaats waarvan het driejarig doch tertje van de familie Kruidenberg uit de Achterstraat het slachtoffer is ge- worden. De bestuurder van een be stelwagen die in deze' straat stond geparkeerd moest enkele tientallen meters achteruit, toen hij bemerkte ergens tegenaan te zijn gereden. De kleine bestelwagen stond gepar keerd ongeveer 60 meter van de Markt straat verwijderd. Dagelijks werd deze manoeuvre uitgevoerd. Om de rijbaan zo weinig mogelijk te versperren reed de bestuurder zijn wagen zo dicht mo gelijk langs de huizen. Plotseling be merkte hij dat zijn wagen .ergens te genaan reed De man stapte uit en tot zijn schrik bemerkte hij, dat een meisje door het achterwiel van zijn wagen was overreden. Vermoedelijk speelde het kind, niets vermoedend, in de meestal vrij rustige Achterstraat. Zonder geneeskundige hulp in te roepen en de politie van het ongeval in kennis te stellen heeft men met een andere wagen het slachtoffertje naar het Centraal- Ziekenhuis vervoerd, waar het vermoedelijk reeds bij' aan komst was overleden. Deze week publiceerden wij een ar tikeltje waarin wij tggen zo'n han delwijze waarschuwden, want de goede bedoelingen ten spijt, is het voor het sl««Wnffer heter dat eerst een a-ts de toestand in ogenschouw neemt. Eventuele gptuig"n van dit ongelu'' wordt verzocht zich op het bureau van politie, afd. Verkeer, 'te melden. BENOEMD. Onze oud-stadgenoot dr. H. P. Cloeck is benoemd tot secretaris van de Ar menraad te Amsterdam. Ged. Staten inzake toepassing van 't verplaatsingskostenbesluit 1946 voor gemeentesecretarissen en ontvangers. De Raad kon zich daarmee verenigen. Eveneens was binnengekomen een adres van het bestuur van het Alk maarse Drankweercomité houdende 't verzoek om voor 1948 een subsidie uit •de gemeentekas te mogen ontvangen van f 250. Dit verzoek zal bij de vol gende gemeentebegroting in behande ling worden genomen. VERDELING IN AFDELINGEN De Raad ging over tot verdeling van dit college in de gebruikelijke afde lingen. In de le afdeling werden benoemd de raadsleden Knuistingh Neven, De Zeeuw, Van der Borden, Mulder en mevr. Kommervan der Zwaard, in dt 2e mej. Kamphuis en de heren Vleugel, Kirpensteijn, Asjes en Ven- neker, in de 3e de heren Schouten, V/ie-se, Groot, Van Berkum en Bos en in de 4e de heren Sietsma, Hoytink, De Kort, De Wilde en Woldendorp. MOTORRACES OP HET GEM. SPORTPARK. In ons nummer van Maandag j.l. hebben wij mededeling gedaan van het verzoek van V.V.V. „Alcmaria" om toe stemming de door haar te organiseren motorraces voortaan ook op Zondag te mogen houden en van het gemotiveerde voorstel van B. en W. om de dagen waarop thans motorraces worden ge houden Voor 1948 te handhaven. Dit zijn de Zaterdag en feestdagen als Tweede Paasdag en Hemelvaartsdag. De heer Asjes zeide verhinderd te zijn geweest destijds de vergadering van de Sportparkcommissie waarin deze kwestie werd besproken bij te wo- r.en. B. en W. waren vroeger niet te gen het toestaan van het houden van de races op Zondag. Waarom dan nu een andere houding aangenomen? Uit de bijlage blijkt wel, dat op Tweede Pinksterdag, die een Zondag is, veel meer bezoekers zijn gekomen dan op Zaterdag. Het blijkt dus wel, dat de Zondag de beste dag is en waar de gemeente ook aan deze races verdient moet men om onze precaire gemeente begroting denken. Wanneer het chris telijk volksdeel op Zondag last van het drukke verkeer heeft, zou men dat bui ten de stad kunnen omleggen. Wethouder Bakker zeide, dat de comm. voor het Sportpark t.o.v. het houden van motorraces een andere mening had dan B. en W. oorspronke lijk hadden en waarmede het College thans accoord gaat. Men kan de Twee de Pinksterdag niet als een gewone Zondag beschouwen. Bovendien wa ren er andere factoren waardoor er juist op die dag zo vele bezoekers kwa men. Uit de nadere gegevens van VW is het College niet gebleken, dat de Zondag extra voordelen brengt. Het Sportpark is druk bezet en als men motorraces op Zondag gaat houden moeten de voetbalwedstrijden daaron der lijden. Per slot van rekening gaat het bij VVV nu om één Zondag en men kan het volgend jaar de kwestie weer eens opnieuw bekijken. De heer Asjes bleef op het stand punt, dat het aantal bezoekers op Zon dag veel groter zal zijn dan op andere dagen. Men zou overleg kunnen plegen' met de voetbalverenigingen. Wethouder Bakker zou van dat overleg geen misbruik willen maken. Het voorstel van B. en W. werd ver volgens aangenomen met 20 tegen 4 stemmen. Tegen stemde de communis tische fractie. KLEINERE AGENDA t Tot tijdelijk leraar in de aardrijks kunde aan le Handelsschool, werd de heer e'. H. Holzmüller benoemd- Besloten werd tot intrekking van de verordening regelende de aflevering van klompen door de kleinhandel in deze gemeente, aangezien de distributie van klompen is opgeheven. AANSCHAFFING VAN SCHOOLMEUBELEN. Besloten werd gelden te verstrekken voor het aanschaffen van schoolmeu- belen, schoolboeken, enz. ten behoeve van de Julianaschool (ulo), de Juliana- school (glo) en de Wilhelminaschool. PARTIëLE HERZIENING UIT BREIDINGSPLAN „OVERDIE EN ACHTERMEER". Vastgesteld werd een ontwerp-besluit tot partiële herziening van het uitbrei- jsplan „Overdie en Achtermeer", betrekking hebbende op het terrein ten Z. van de- lijn HooftstraatUitenbos- straat. Daarbij behoren een aantal 6e- bouwingsvoorschriften welke ten doel hebben de bestemming van het plan in onderdelen nader te beschrijven. Het ontwerp is afkomstig van de Comm. voor de gem. plannen van de Prov. Planologische Dienst in Noordholland. ERFPACHT TERREIN AFGESNEDEN KANAALVAK. Besloten werd met ingang van 1 Ja nuari j.l. een perceel grond aan het Af gesneden Kanaalvak ter grootte van 3117 m2 voor ten oogste 25 jaren met recht van optie op verlenging voor 10 jarer aan de N.V. Alkmaai Veem in erfpacht af te staan tegen een canon van 950.per jaar, onder nader aan gegeven voorwaarden. VERHUUR TERREIN NABIJ SPORTPARK AAN DE NIEUW POORTSLAAN. De Raad besloot het aan de Z.O. zijde van het Gem. Sportpark gelegen ter- DONDERDAG. VRIJDAG Stedelijk Musjum, 104 en 79 uur: Van Gogh-tentoonstelling. Gulden Vlies, 8 uur: Vierde abonne mentsconcert H.O.V. ZATERDAG Stedelijk Museum: 104 en 7—9 uur: Van Gogh-tentoonstelling. Gulden Vlies, 2.30 uur: Kindermatinée Tom Poes. Gulden Vlies, 7.30 uur: Masker in 't blauw, A.O.O.V. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, 8 uur: Twee meisjes en één matroos, tot 14 jaar onder geleide. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Sinbad de Zeeman, 14 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Bergen, De Rustende Jager: Tarzan's verborgen schat, 14 jaar. en IN DE HOUTTIL modes kleding rein aan de Nieuwpoortslaan, vormende de voormalige toegang tot het Sport park, ter grootte van ongeveer 390 m2 met ingang van 1 Januari j.L te ver huren voor de tijd van een jaar (met recht van stilzwijgende verlenging tot 1 Januari 1952) aan de heer C. J. Best voor de prijs van 50.per jaar. WIJZIGING BEGROTING 1945. Goedgekeurd werd ten slotte een ont werp ter vaststelling van een besluit tot wijziging van de gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1945. In drie Alkmaarse gezinnen was 't gisteren feest. Drie militairen keer den huiswaarts na een langdurig ver blijf in de tropen, waar zij hun plicht hadden vervuld. De Grote Beer, het schip, dat hen naar Nederland terugbracht, had zelf haast om thuis te komen. Hoewel men verwachtte, dat de ontscheping niet eerder dan hedenmorgen zou kunnen plaats vinden, gebeurde dit reeds gisteren in de morgenuren, na dat de Grote Beer Woensdag in IJmuiden was gearriveerd en meteen was doorgestoomd naar Amsterdam. Zo hingen gisteren de vlaggen uit, en tot laat in de avond brandde er licht bij de drie gezinnen, want er was zo héél veel te vertellen.... De demobilisatie-commissie is in 't -geweer gekomen, de commissie van ontvangst liet zich door de vroege komst niet verschalken en heeft de drie Alkmaarders al van harte wel kom geheten. Onzerzijds willen wij onze woorden van welkom daaraan gaarne toevoe gen! Er zijn thans nadere bijzonderhe den bekend geworden omtrent het festival, dat onder de naam „The Bath Assembly" van 21 April tot 1 Mei in de Engelse stad Bath zal worden gehouden en dat ongetwijfeld door vele Alkmaarders zal worden bezocht. Het festival brengt voor jong en oud filmvoorstellingen, concerten, toneel uitvoeringen, voorstellingen van ma rionettentheaters enz. Medewerking verlenen „The Boyd Neel Orchestra" onder leiding van Boyd Neel met Leon Goossens als solist, het BBC Sympho ny Orchestra, onder Sir Adrian Boult, het London Philharmonic Orchestra onder Lionel Tertis en Victor de Sa- bata met als vioolsoliste Gioconda de Vito. In de Abbey wordt Bach's Mat- theus Passion uitgevoerd met het Bachkopr van Bath en het Boyd Neel Orchestra. The Assembly Opera zal Mozarts „II Seraglio" in de Koninklij ke Schouwburg ten tonele brengen onder leiding van Bethold Goldschmidt. Verder zullen de Sherek Players een voor deze gelegenheid geschreven stuk opvoeren. Bovendien staan negen op voeringen van Clifford Bax' „Immor tal Lady" in het jeugdtheater op het programma. De Rank-organisatie zal jeugdfilms uit Rusland, Portugal, Zwe den, Tsjecho-Slowkije, Engeland en andere landen op het witte doek bren gen. Voorts zal het Tsjechische Mario nettentheater van Prof. Skupa aanwe zig zijn. Wilt U de rijweg oversteken? Dan eerst naar links en rechts [gekeken! Gisteren herdacht de heer A. Hoek, chef-monteur hij de PTT, alhier, de dag waarop hij zich vijfentwintig jaar geleden bij de grote postfamilie aan sloot. De jubilaris heeft het aan belang stelling op deze voor hem zo heuglijke dag niet ontbroken. Van de zijde van de directie en het personeel werden hem tal van bloemstukken aangebo den en 's avonds bracht 5e Postharmo- nie hem een serenade voor zijn wo ning in de Houthavenstraat, waarme de de feestdag voor de heer Hoek waardig besloten werd. ZANGAVOND POLMAN EN TIGGERS. Door de Alkmaarse Jeugdgemeen schap wordt op Maandagavond 19 Ja nuari a.s. om half acht in de zaal van de Muziektuin een avond belegd voor alle Alkmaarse jeugdleidsters en jeugd leiders der aangesloten organisaties. De bekende volkszangleidc.s Polman en Tiggers zullen deze avond 'n cau serie houden over vo'kszang, terwijl verder verschillende liederen zullen worden ingestudeerd. Het ligt dan ver der in de bedoeling vd& de Alkmaar se Jeugdraad om binnenkort weer bij elkaar te komen met de leidsters en en leiders, om nog meerdere liederen gezamenlijk in te studeren, welke lie deren dan weer kunnen worden ge leerd bij de diverse jeugdgroepen. Bij gezamenlijk optreden der Alkmaarse georganiseerde jeugd (b.v. op aebe vrijdingsdag of bij de feesten van het regeringsjubileum) kunnen dezelie deren gezamenlijk gezongen worden. Nog veel te weinig wordt in de jeugd organisaties het goede Nederlandse lied gezongen. Het is daarom een lof waardig initiatief van de Alkmaarse Jeugdgemeenschap om op deze wijze bij te dragen tot stimulering van de volkszang onder de jeugd. Overigens valt een verhoogde activi teit bij de Jeugdraad te constateren. In de maand December 1947 werd reeds een contact-avond voor de Alk maarse jeugdleiding gehouden en na deze zangavond staat er alweer één op het programma. Op deze manier leren de leiders en leidsters der di verse organisaties elkaar kennen, maar dat niet alleen, ze leren ook eikaars werk waarderen en begrijpen. Onge twijfeld wordt deze geest van begrij pen en waarderen op de verdere jeugd overgebracht, zodat de jeugdgemeen schap daardoor een werkelijke jeugd „gemeenschap" belooft te worden. Ér zijn nog enkele organisaties, die nog afzijdig blijven. Wanneer echter de jeugdgemeenschap de activiteit zo ten voordele van de gehele jeugd blijft ontplooien, zullen ook de afzijdigen ongetwijfeld spoedig het gemis van 't niet aangesloten zijn beseffen. De goedkoopste vorm van reclame is dagblad reclame. De adver tenties, geplaatst in de Alkmaarsche Courant, worden door duizenden koopkrachtige lezers van A tot Z gelezen. Zorgt ervoor, dat deze 'koopkrachtige lezers ook UW advertentie onder de ogen krijgen. ii Gisteravond kwam de A.T.V. „Ont waakt" opnieuw voor hetvoetlicht met Jack Bess' volksstuk „Zeelui aan de wal". De opvoering had plaats in het Gulden Vlies. Reeds ter gelegenheid van de eer ste vertoning door Ontwaakt wijdden wjj een beschouwing aan dit' feit in ons nummer van Vrijdag j.l. Daarom menen wij thans met een enkele op merking te kunnen volstaan. Op nieuw waren de herenrollen zeer goed bezet, en vermoedelijk door het meer ingespeeld geraken, vlotte het bij de dames ook beter, zodat wij onze be zwaren van verleden week, gedeelte lijk althans, menen te kunnen her zien. Toch blijven er nog zwakke plek ken over, die echter ongetwijfeld bij een volgende gelegenheid wel zullen zijn verdienen. Opnieuw is in onze stad een actie voor veiliger verkeer i/igezet. Minder lawaai, langzamer rijden, richting aangeven, goed oversteken, kortom, de étiquette van de weg wordt ons v/eer eens onder het oog gebracht, een zeker heel goede maatregel. Er zijn weer vlugschriften en va derlijke vermaningen en voor ieder valt er wel weer wat te leren! Laten wij allen medewerken, het verkeer in onze stad in de juiste ba nen te leiden! Het is toch al ingewik keld genoeg! Geboren: Ann L., d. v. N. C. Helleman en C. A. Hurst; Petronella M., d. v. P. Koning en P. A. Kok; Le na L.. d. v. H. Timmerman en A. M. Wortel: Susanna M„ d. v. W. Verha- ge en B. Boschinek. Ondertrouwd Ferdinand J. Ris en Neeltje Vennik; Johannis C. van Bennekom en Maria B. J. Beekman; Carl A. Visser en Aukje de Boer; Jo hannes C. Hagemans en Immetje Hól lander; Cornelis Koreman en Johan na C. Bloemendaal; Willem Koopman en Margaretha M. Pater; Johannes .Kroonen en Trijntje J. Kieft. Overleden: Simon P. Tismeer, 48 jaar, geh. met A. G. Beverwijk. Geslaagde feestelijke demonstraties Op de gymnastiekuitvoering die Don derdagavond in de Rustende Jager werd georganiseerd, nam de Bergense Gymnastiekvereniging afscheid van haar directeur v. Zoonen, die op deze avond zijn functie overdroeg aan de heer J. Schuyt, in Alkmaar en om streken zeker geen onbekende in de turnwereld. Twintig jaar lang is de heer v. Zoonen als directeur van Be Quick opgetreden, doch heeft dit door zijn drukke werx- zaamheden moeten opgeven. Zoals nij bij zijn afscheidswoorden zei, viel dit besluit niet gemakkelijk. Dit is begrijpe lijk, wanneer men met een vereniging twintig jaren heeft opgetrokken, al net lief en leed heeft meegemaakt, dan is dit een deel van je leven geworden en komt men niet licht tot zulk een be sluit. Wat het zwaarst is moet echter het zwaarst wegen. Vóór de heer v. Zoonen echter afscheid nam had hij zorg gedragen voor een waardige plaatsvervanger en had die gevonden in de persoon van de heer Schuyt, die reeds vanaf October een gedeelte der nu, na de laatste grote uitvoering, ge heel de leiding in handen heeft ge- werkzaamheden had overgenomen en kregen. De voorzitter van Be Quick memo reerde met enkele woorden de afge lopen twintig jaren en prees daaroij het vele en goede werk, dat de heer v. Zoonen voor de vereniging had ge daan en overhandigde, namens Be Quick een gedenkbord en sprak daarbij de hoop uit dat het een blijde herinne ring mocht zijn. De scheidende directeur zei dat het hem dit moment moeilijk viel met veel woorden te bedanken, doch uit de wei nige woorden die hij sprak bleek wel zijn gehechtheid aan de vereniging. Hierna droeg hij zijn taak over aan de heer Schuyt. De turndemonstraties die deze avond aan het publiek werden voorgezet, waarvan de vrije oefeningen dames, en rek en brug van d heren wel het beste waren, werden afgewisseld door schetsjes zang, muziek en dans. Lang zamerhand wordt deze wijze van het geven van een gymnastiekuitvoering „Was muziek en zang er niet, 't leven had geen waarde!" zegt een oud vers je. Bergen krijgt steeds meer beoefe naars van zang en muziek. In de lunchroom De Ruïne werd een dezer dagen door liefhebbers van het schippersklavier de „Bergense Accor deonclub" opgericht. De heer Wolf uit Alkmaar, geen onbekende in het ac cordeonwereldje, zal optreden als diri gent. Liefhebbers van vocale muziek gingen Woensdagavond in Het Dorps huis over tot heroprichting van het gemengde koor „De stem des volks". Een 35-tal dames en heren traden toe als lid. Voorzitter werd de heer Pol dervaart. Zo spoedig mogelijk hoopt mpn een directeur te kunnen benoe men. Op een door de onderafdeling Alk maar van de Watch Tower Bible Tract Society in het Oranje Hotel ge organiseerde bijeenkomst hield de heer J. Aué een lezing over „Het Wa pen ter verdediging" (Efeziërs 6 11, 16, 17). Spreker begon zqn door een dertigtal aanwezigen met de grootste aandacht gevolgde rede met te wijzen op het leed, de ver schrikkingen van de oorlog, op de heersende vrees voor een nieuwe ramp als In de dagen van Noach. Zullen de pogjngen, die men aller- wege ziet ondernemen, om een duur zame vrede te verzekeren, succes hebben-? Een onderzoek naar de oor zaken van de verdeeldheid kan hier op een antwoord geven. Spreker ziet in de ongehoorzaamheid aan Gods Woord de bron van alle ellende. I Petrus 1 7 spreekt van broeder liefde en liefde jegens allen, en wat z'et men in de wereld? Spreker spoorde zijn hoorders aan tot volgen van Gods geboden, opdat het de mens- heia niet zal vergaan als in Spreu ken 1 2429 is aangekondigd. Nadat verschillende vragen waren beantwoord, werd de aandacht ge vestigd op de volgende lezing: „Zwaarden tot spaden". meer en meer populair en werkt zeker mede om de aantrekkelijkheid van de avond te verhogen. Gezien het feit dat Be Quick dit voor de eerste maal pro beerde kan de vereniging zeker van een geslaagde avond spreken en ook het publiek wist de uitvoering zeer goed te waarderen gezien het vele ap plaus dat de turners (sters) en artisten mochten ontvangen. Tonny Willemsen en zijn band droe gen zorg voor een gezellig bal, dat in de daarvoor tij uitstek geschikte balzaal van de Rustende Jager tot twee uur duurde. Woensdagavond kwam de Stem des Volks in Bergen weer tot stand. Vijf- en-twintig leden van de Partij van de Arbeid gaven zich als lid op. Het koor koestert niet de bedoeling om concer ten te geven, doch stelt zich voor de bijeenkomsten van de afd. Bergen van de Partij van de Arbeid met zang op te luisteren. De heren Bosschart en Ooymans en de dames PrinsKeizer en v d. MeijdenPaulussen vormen het bestuur onder voorzitterschap van de heer J. Poldervaart. EERVOL ONTSLAG VOOR OUD BURGEMEESTER VAN REENEN In het kader van rechtsherstel is bij Koninklijk Besluit met ingang van 5 April 1946 wegens gezondheidsrede nen eervol ontslag verleend aan mr. H. D. A. van Reenen als burgemees ter der gemeente Bergen; PocTQ - PüCtol- PuCtO tin' la u ïeeua nu van een oer Kruis- veienigingen 7 Dit is ue vraag, die gesteld wordt door de Contact-Commissie van de in onze gemeente bestaande insteilingen voor maatschappelijk werk. Hieruit blijkt dat er een innige samenwer king bestaat tussen de verschillende instellingen en in het bijzonder tussen het Witte en Wit-Gele kruis. Uw aandacht werd reeds getrokken door de vele reêlame-biljetten. Uit een strooibiljet heeft U reeds 'kennis kunnen nemen van hetgeen de kruisverenigingen voor U en uw gezin wensen te betekenen. Zelfs uw kin deren voor zover schoolgaande, heb ben U middelseen strooibiljet hun wens' kenbaar gemaakt. Bovendien heeft U nog een circulaire ontvangen. Wat heeft U reeds gedaan? De strook van de circulaire'' reeds irgevuld, waarbij U zich opgeeft als lid? Mocht U dit nog niet gedaan hebben, doe het alsnog. Denkt toch vooral niet: bij kan niets gebeuren, ik hoop die verenigingen niet nodig te hebben. Niets in deze wereld is be stendig. Wat vandaag niet is, kan morgen komen. En bovendien, Gij draagt elkanders lasten. Nu niet de ingevulde strook zo goed opbergen, dat niemand ze meer vin den kan als de dames of heren ze tlezer dagen komen afhalen. Het is toch wel niet nodig thans wederom het doel en de werkwijze van de Vereniging v. Huis- en Kraam- verzorging en het Wit-Gele Kruis uiteen te zetten. Gij, die er reeds ge bruik van maakte, weet het, de overigen hoorden het wellicht van de eersten. Verleent uw medewerking aan deze actie, zelf heeft U uiteindelijk het grootste voordeel. Het is te wensen, dat heel ons dorp in al zijn schakeringen als één man achter de reeds genoemde verenigin gen staat, opdat wij kunnen zeggen: „Leden van 't Witte en Wit-Gele Kruis" Tref je in Bergen in ieder huis". EERVOL ONTSLAG VOOR OUD- BURGEMEESTER VAN DEN HEUVEL Aan de heer D. F. C. F. van den Heuvel is in het kader van rechtsher stel met ingang van 10 Juni 1946 eer vol ontslag verleend als burgemeester van Ursem. 73. „Nee, we moeten er nu dadelijk heen", roept Wetsnavel. „Nu is het nog licht en spoken komen allgen 's nachts. Als ze komen tenminste! Endat geloof ik ook nog niet eens. Allemaal onzin! Hebben jullie wel eens een spook gezien?" Nee, Pirn, Pam en Pom hebben nog nooit spoken gezien. Maar ze zijn dan ook nog maar heel jong! 74. „Kom, sta nu niet zo te treuze len", zegt Wetsnavel weer. „We moeten voortmaken, het begint waarachtig al te schemeren. We moeten nu meteen op pad gaan en het kasteel besluipen, zonder dat Gerrit er iets van merkt". „Vooruit dan maar", roept Pim luid. „Ik ben niet bang! Maar ga jij maar eerst": 7»"t hli er heel zachtjes achter (Van onze re „Wat baat het, of mijn klein: Urk, de dichteres van het gelij weemoedige volksliederen, gein: der Zuiderzee in 1932. Die stro ting, dat het ingedamde IJsseli de gehele visserij ten dode op: Urkers allerminst bewaarheid. 1 dan is het wel onder de opper grauwe plas, waar het wemelt vaart van Neerlands enige gem JAREN geleden hebben de E Generaal hun goedkeuring hecht aan het ontwerp-2uid steunwet, dat het, toen het wet worden was, mogelijk maakte slachtoffers van de afsluiting cieel te steunen uit 's Rijks ka: slachtoffers waren de vissers Marken en Volendam, van BI en Vollenhove, van Medembli Enkhuizen, van Kampen en E van Huizen en Harderwijk, van schoten en Schellingwoude en h- die plaatsjes rondom de Zuiderze hen heten. Het zijn er tientallen zijn er heel kleine bij kent u gum bij het Rode Klif? en Jjrote, zoals Urk, het zelfbewuste je met zijn 4500 inwoners op de Jgeemrots daar in het hartje vai rtns onze onstuimigste zeeb tasi Het kostte velen moeite de §aar het Rokin, die Amster racht, waar het steunkantoor i fcgd was. Maar nu? De slachtoffers zijn allang Slachtoffers meer, vertelt mij ee: ker Noordzeevisser, eigenaar va •trotse motorkotter, die meer da: ton heeft gekost; en de ware sla fers komen' niet in aanmerking. Wie zijn dat dan? |<SDat zijn de Waddenvissers, haring en ansjovis moeten misse dé palingvissers van de Noordho se binnenwateren. Hoe bedoelt u dat? 3Kijk, dat binnen de Afsli n* 1932 geen zeevis meer zou vc men kon iedereen voorzien, mas zij ook uit de Waddenzee zou w< ven, daarop had niemand gere Vandaar, dat de Waddenvissers onder de Zuiderzeesteunwet i En wie kon hebben voorspeld, c' pélingen het tegenwoordig in 't meer zo naar hun zin hebben, c eenvoudig niet meer de binner ren optrekken? En wist u in toen wij de vlag halfstok lieten gen, omdat er nooit meer een 1 te vangen zou zijn in het Vai va: ofi daaromtrent, te voorspellen, i tegenwoordig aan snoekbaars, van wij toen nog het bestaan ni wisten méér verdiend zou v, dan ooit tevoren aan de haring ansjovis van weleer? Wordt er dan zoveel aan diend? vraag ik. Wij hadden in 1947 een r omzet aan de gemeentelijke vis: 2.2 millioen gulden is er opgei bijna driemaal zoveel als het ja voren, dat met 8.5 ton ook al e< cord had gevestigd, vertelt mij 1 meester G. Keijzer. Hoe verklaart u dat? Dat is te danken aan de prijzen. Tot '46 was 60 cents pe: het maximum. Maar nauwelijks de rem los of de pondsprijs lie tot een rijksdaalder. Meer dan visser heeft tussen 1 Mei en 1 Ier, het palingseizoen, 50 tot 6< zend gulden besomd. Urk verdient geld als water. En Urk vaart ec wel bij. Scl en hypotheken zijn afgelost, ,f™n. hun vaartuigen verbetert Vloot tweehonderd schepen ster) nu al een half dozijn Noordzeek 1UÜ.000 gulden wordt geschat. I Rebus-prijsvraag voor Diaconessenhuis Arr Is de oplossing van een rebr zirfizelf reeds een prettige bezi het verhoogt nog aanmerkelijk h noegen, als het hier een puzzle b waarvoor een kerncollectie fraai* zen beschikbaar is gesteld. In zijn 1000 prijzen beschikbaar vc vierde Rebus-prijsvraag, welke ganiseerd wordt ten behoeve v herbouw van het Diaconessenhi Arnhem. Het zal onze lezers een de zijn in groten getale mede te i naar deze prijzen en hiermede steentje bij te dragen voor dit s thieke doel. Voor de rebus en de Waarden tot deelneming zie mer "dvertentie-pagina.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2