Stad en OmqzuiitQ HetTimmermans-Ziekenfonds jubileert êvwmd doch iljn cjfans im A.F.C. begi I Schipper naast God Burger! iïke Stand De Vogel gevangen De A K B. en de N I.W I.N.-Kerstpakketten-aclie Van de politie AGENDA Multatuli als kunstenaar Altmark-Holland Openbare !eeszaal en bibliotheek Nieuwe aanwinsten Distributie rijwielbanden De Van Gogh-tentoonstelling De contact-avond van het I.I.B. Tom Poes en onze jeugd Egmond aan Zee. Onder één dak ABONNEERT U OP DIT BLAD Heiloo. Oud-gemeente-secretaris Bruul overleden Oterleek. Het wordt gvv j/vz ik- Instelling van tradities bestaat 100 jaar Eén der merkwaardigste instel lingen, die onze stad rjjk is, zal bin nenkort, namelijk op 30 Januari a.s., liaa-r honderdjarig bestaan vie ren. Een eeuw geleden, op de der tigste Januari van het jaar 1848 werd opgericht het Timmermans- Ziekenfonds te Alkmaar. Het fonds, dat nog steeds bestaat en zijn werkzaamheden onverdroten voort zet, zal die dag niet ongemerkt laten voorbijgaan, doch het jubi leum herdenken met een bijeen komst in het Gulden Vlies. Het Timmermans-Ziekenfonds heeft, zoals een instelling van die aard be taamt statuten en 'n reglement, 't Eigen aardige is, dat dit regelement eerst zeer onlangs werd gewijzigd en enigs zins aangepast aan de veranderde omstandigheden. Bijna honderd jaar lang zijn de be palingen van kracht gebleven, die bij de oprichting in het leven werden ge roepen. Zo is er een voorschrift, dat bepaalt, dat slechts zij, die een „kloppend ambacht" uitoefenen, lid kunnen zijn van het Timmermans- Ziekenfonds, op welke bepaling an ders zou het geen goede regeling zijn) v/eer enkele uitzonderingen bestaan. Het fonds is een instelling van tra dities, die van geslacht op geslacht zijn overgegaan. Zelfs enkele be stuursfuncties bleven „en familie". De heer F. H. Ringers bijvoorbeeld is de derde penningmeester sinds 1021, terwijl diens vader en grootva der resp. de tweede (tot 1921) en eerste penningmeester (tot 1883) wa ren. Dezelfde lijn loopt langs de func tie van de bode. De eerste bode, die de verzekerings- ptnningskes Inde, was de heer Groen, en zijn fun tie werd overgenomen door zijn zoon, waarna op zijn beurt de kleinzoon, de heer A. J. Groen, ais derde lid van het geslacht-Groen de bode-werkzaamheden voortzet. Het ziekenfonds is de storm der tijden bijzonder gelukkig doorgeko men. De bezettende macht, die zich ook mengde op het terrein van het Ziekenfondswezen, liet het Timmer mans-ziekenfonds om overigens on verklaarbare redenen ongemoeid, zo dat het thans nog rustig voortbe- staat, hoewel het aantal leden nog slechts 141 bedraagt, waar men tijden heeft gekend, dat de 300 overschre den werd. Ook heden ten dage nog, met ver- WIEI. RIJDERS! Twee mogen naast elkander rijden, Dus meer dan twee moet men vermijden! Alkmaar heeft Vrijdag 23 Jan. 8 uur het voorrecht om het veel be sproken toneelstuk van Jan de Har- tog „Schipper naast God" te mogen aanschouwen. Zoals bekend verondersteld kan worden is dit boeiende toneelwerk het grote succes van het Londense en New-Yorkse toneel en het zal niet lang duren of in de gehele wereld zullen deze opvoeringen te zien zijn. Vanaf half Dec. is .Schipper naast God" in Amsterdam ten toneele ge bracht en het heeft zo de aandacht getrokken, dat H.M. de. Koningin de voorstelling van Zaterdag j.l. heeft willen bijwonen. Alle bladen, waaron der „Trouw" wijdden belangwekken de beschouwingen aan deze opvoerin gen, zodat voor de voorstelling in Alkmaar een enorme belangstelling verwacht mag worden. De plaatsbespreking begint Dins dag 20 Jan. om 11 uur, terwijl er voor telefonische bespreking om half Cén gelegenheid bestaat, mits de zaai dan niet reeds uitverkocht is. „Trouw"' schreef o.m.: „Van dit stuk kan gezegd worden dat het heimwee vertolkt naar een leven'voor Gods aangezichtIk aarzel niet dit stuk het belangrijkste te noemen, dat hier sinds jaren is opgevoerd In hoge mate actueel". Het Vrije Volk": „Volkstoneel van de goede soortJan de Hartog: Een tweede Heijermans?Voor de voorstelling niets dan lofNiet zonder reden bracht de volle zaal Cor van der Lugt Melsert een ovatie Het zou ons niet verwonderen als dit stuk lang op het reportoire blijft;, spelers en schrijver verdienen het. „De Maasbode": Niet ten onrechte dankte het publiek, dat de Kon. Schouwburg in Den Haag geheel vul de, Cor van der Lugt Melsert met een ovationeel applaus. Als régisseur komt Cor v. d. Lugt alle lof toe, want van de executanten was er geen, die niet door goede typering tot welsla gen bijdraagt. Het Alg. Handelsblad": Een waar achtig levend stuk, dat vele opvoe ringen verdient, ook hier te lande Het publiek was voortdurend sterk geboeid en gaf aan het slot blijk van zijn oprechte waardering voor stuk en opvoering. Geboren: C J, zoon van H Kager en M H J Vader Petrus, zoon van J Woutering en W J Hemels Ade'c'de C dochter van B J Orrtmefjer en E E M l Robert Malka S, dochter van S M de Jong en M B van de Rhoer Nico, zoon van W Hoekstra en A H scheepmaker Hendrik, zoon van H Bom en E Haring Overleden Hannle Kruidenberg. 3 jaar Willem P Ploeger, 2 mnd Dirk Winder, 71 jaar. gehuwd met A Kuiper. plichte verzekering en andere nieuwe bepalingen, werkt het Timmermans ziekenfonds voort en velen, die bjj een algemeen fonds verplicht verzekerd zijn, contribueren nog aan het Tim mermans-ziekenfonds, om op deze manier in het genot gesteld te worden van een aanvullende uitkering, waar op zij geruime tijd recht hebben, in geval ziekte hen mocht overvallen. Het zal de jubilerende instelling, die thans onder voorzitterschap staat van de heer Joh. Lutjeharms, waar bij de heer W. Vasbinder als secreta ris optreedt, op haar feest zeker r'et aan belangstelling ontbreken. De beruchte Feldgendarme Vogel is enige weken geleden in Duitsland aangehouden en is thans ingesloten in het politiebureau te Alkmaar, waar men bezig is de euveldaden van dit Vogeltje te onderzoeken. En het zijn er vele. Vogel, die uitstekend Nederlands sprak, heeft vele mensen mishandeld doch lang niet alle gevallen zy'n de politie hier bekend. De Commissaris van Politie verzocht daarom een ieder, die over de misdaden van deze Feldgendarme iets kan -meedelen, schriftelijk hiervan melding te ma ken. Speciaal wordt opgeroepen de ar restant, die van 31 October tot 5 No vember 1944 in hei. Alkmaarse Poli tiebureau was ingesloten en door Vogel werd mishandeld. Spoedige opgaven worden gaarne ingewacht. Zoals men zich ongetwijfeld nog zal herinneren, is door de Alkmaarse Kegelbond het vorige jaar een con cours georganiseerd, waarvan de ba ten ten goede kwamen aan de Kerst pakketten-actie van de Niwln. Mede door de spontane medewerking van de Alkmaarse middenstand, die tal van prijzen beschikbaar stelde, en de grote deelname van de kegelaars werd het initiatief van de A.K.B. een grcot succes en kon een bedrag van om en nabij de f 1000 aan de Niwin worden afgedragen. Dat de zending vam de pakketten door onze militairen in Indië bijzon der" op prijs is gesteld, blijkt wel uit het feit, dat de secretaris van de AJC.B. tal van brieven van militairen mocht ontvangen, waarin dank wordt gebracht voor de ontvangen Kerst pakketten. In alle delen van Indonesië zijn de pakketten terecht gekomen, in Bata via, Bandoeng, Soerabaja, maar ook op de buitenposten in de rimboe. Dat blijkt uit de binnengekomen brieven, die stuk voor stul waard zijn gelezen te worden en waarin overal tot uiting komt de dankbaarheid en waardering vooi het meeleven in het Vaderland met de jongens in Indonesië. Interessant is te vernemen, dat ook een Zaankanter, die Alkmaar goed" kent, is het bezit kwam van een pak ket van de A.K.B., maar groter was de verrassing voor de Alkmaarse jongen, die door de ontvangst van het pakket op wel bijzondere wijze aan zijn geboortestad werd herin nerd. Het is de soldaat soldaat J. Ot ter, een zoon uit de echt-Alkmaarse familie Otter, de bekende bierhandel hier ter stede. Dat hy het bijzonder op pry's gesteld heeft' een pakket van de A.KiB. te ontvangen, 'het spreekt vanzelf. De inhoud vielhem best mee, precies zegt hy, wat wij als soldaten wensen: een rokertje en wat te eten! In zyn uitvoerige brief vertelt hij verder van het leven in en buiten de dienst in het mooie Indonesië. Hij belooft tenslotte nog eens per- socniyk te komen bedanken. Hopen we, dat de toestand in Indonesië spoe dig zo moge zijn, dat hij aan dit voor nemen gevolg kan geven. Na afloop van de wedstrijd Alcmaria De Spartaan heeft waarschynlijk een der bezoekers een verkeerde fiets meegenomen. Inlichtingen aan het po litiebureau. Zondagavond heeft de politie drie personen aangehouden, die in staat van dronkenschap verkeerden. De jongste van het drietal was16 jaar en moest letterlijk uit de goot wor den gehaald, daar G. niet meer op zijn benen kon staan. In verband met handel in bonkaar ten zyn een viertal Alkmaarders aan gehouden. Bovendien werden nog 2 personen geverbaliseerd die als dekking voor geleend geld een bonkaart in oht- vangst hadden gegeven. Een winkelier en marktventers verden Zaterdag geverbaliseerd daar zij hun koopwaar niet van prijzen had den voorzien. In grote haast speedden twee jon gens zich Zondag per rywiel naar het Sportpark. Op de straatweg kwamen zij met elkaar in aanraking waardoor een valparty ontstond. Een der fiet sen werd behoorlijk beschadigd even als de beryder, die efchter enig ogen- Lbkken later op de fiets van zyn vriend naar huis kon rijden. Van een vrachtwagen vielen Zater dag twee kisten met lege flessen, waardoor het Scharloo met glasscher ven werd bezaaid. Met behulp van de gemeente-reiniging heeft de chauffeur het wegdek scherfvrij gemaakt. MAANDAG. óulden Vlies, 8 uur: R.K. Toneelvereni ging „Vondel". DINSDAG Gulden Vlies, 8 uur: KRO „Orkest zon der naam". BIOSCOPEN. Harmonie Theater, 8 uur: Twee meisjes efi één matroos, tot 14 jaar onder geleide. Victoria Theater, 8 uur: Sindbad de zeeman, 14 jaar. Bergen, De Rustende Jager: Tarzan's verborgen schat, 14 jaar. Voor een uitgebreid en met de grootste aandacht luisterend gehoor sprak gistermorgen in de lunchroom „De Valk" drs. H. H. J. de Leeuwe uit Amsterdam over het onderwerp: „Multatuli als kunstenaar'" op een cursus-vergadering van „De Dage raad". Drs. de Leeuwe begon met op te merken, dat gezien de gebeurtenis sen rond de Vrijdenkersbeweging van verleden jaar, het een eer en een dure plicht is, in Alkmaar een spreek beurt te vervullen. Spr. merkte, ko mend tot zyn eigeniyk onderwerp, op, hoe er een stryd om Multatuli be staat, die nog steeds niet is uitgestre den en die al dateert vanaf vanaf het ogenblik,, dat in 1860 de „Max Have- laar" het licht zag. Drs. de Leeuwe vroeg zich af, aan welke „voorwaarden" een kunstenaar moet voldoen, om kunstenaar te zyn, en noemde als voornaamste kenmer ken het inzicht en de vormgeving, die het karakter van een kunstenaar be palen. Ge-'oeiigheid en het bezit van vertrouwen in het publiek, dus het volk achtte spr. essentiële voorwaar den, en waar dat vertrouwen geschokt wordt, kan zulks de kunstenaar tot een eenzaam mens maken, die werke lijk ïydt. Ieder kunstenaar, die iets schept, wijst als het ware naar de toekomst en Is min of meer revolu- tlonnair, omdat hij nieuwe Ideeën uit draagt. Na de pauze toetste drs. de Leeuwe de persoon van Mpltautli aan de al gemene kenmerken en stelde vast, dat alle door hem genoemde eigen schappen op Douwes Dekker van toe passing zyn. Men noemde hem ex centriek, zichzelf noemde hy een een zame, en zyn pseudoniem spreekt boekdelen. Multatuli was geen groot lyricus, hoewel hy ongetwyfeld de lyrische bewogenheid bezat, getuige zyn pro za. Behalve het proza, de epiek, ls daar ook nog de dramatiek. Multa tuli was wél dramaturg, getuige slechts zyn „Vorstenschool". Douwes Dekker vormt een apart genre, uniek in de Nederlandse letterkunde, en slechts te vergelyken met b.v. Hein- rlch Heine. „Ik ben student in de menskunde", zei hy van zichzelf en dat onderscheidt hem van de roman ticus. Fragmenten uit Multatull's werk (Geschiedenis van gezag, Max Have- laar) verduideiykten drs. de Leeuwe's betoog, dat onder ademloze stilte werd aangehoord. Dat er in Amerika nog wel eens mis verstand heerst over Holland, werd weer eens bewezen door een pakje, dat een inwoner onzer stad ontving, waar op behalve zyn naam slechts de aan duiding: Altmark, Holland voorkwam. Wanneer een zekere Hitier de oorlog gewonnen zou hebben, zou ons land waarschijnlijk in Westmark zijn omge doopt. Nu begreep de alleswetende post, dat met Altmark, Holland onze oude Vic- toriestad werd bedoeld. Het pakje werd althans prompt be zorgd. BEVESTIGING EN INTREDE Op Dinsdag 20 Januari des avonds 7 uur zal de vacature van Dienaar des Woords in de Geref. Kerk (Onderh. art. 31 K.O.) na ruim twee jaar weer vervuld wórden. Op die avond zal n.l. ds. Dykema van Zwyndrecht in 't ge bouw Waakt en Bidt candidaat W. v. d Lingen van De Lier in het ambt bevestigen, waarna deze zyn intrede in de gemeente zal doen. Ds; v. d. Lingen zal ook in de kerk van Broek op Langendijk dienen. 3J-1 3e Suppl. lUst 45. JOURNALISTIEK 070 039 Oss, van. Vijftig jaren jour nalistic 1946. 070 S40 Schneider. De Nederlandse krant. 1943. Geïll. WIJSBEGEERTE, ZIELKUNDE, ZEDENLEER. 110 K90t Krlshnamurtl. Toespraken Ojai—Sarobia 1940—1944. 1947. 110 R13 Rademaker. Lente in de logica. 1946. 130 B51 Beugel, van der. Een man over vrouwen. 1947. 130 B51v Beugel van, der. Een vrouw over mannen. 1947. 130 P15 Paneth. Nervositeit en ziels conflicten. 1946. 130 R41 Révész. Creatieve begaafd heid. 1946. 136 D10 Daad (ps. v. C. N. Troost- heide). Je bent jong en dat is fyn. 1946. Geïll. 136 H62 Heyster, Sis. Kinder- en jeugdpsychologie. 1946. 136 P97 pyi. Gedachten van de kleine Frits. 1947. Geïll. 170 B57 Bierens de Haan. Innerlijk bestand zyn; 2e cjr. 170 D40 Dicke. Dat, wat je op school niet leert. 1946 (J). 170 T39 Townshend. Aarde, hemel, wording; 3e dr. 1943. 176 P76 Postma. Stippellijnen in het se— "»le leven. 1946. GODSDIENST. 200 M68 ftiJnnich. (Jna sancta. 220 S79 Spitz. Het Hooglied. 220 Z28.5 666 het getal eens mensen (door D. A. van den Bosch) 2e dr. 1946. 270 B48 Berkhof. Geschiedenis der kerk; 3e dr. 1946. 249 P71 Poortenaar. Lau-tze en Con fucius. 1946. 3e suppl. lyst 47. IN "T "NEDERLANDS VERTAALDE ROMANS A33.2 Anderson. Kit Brandon. B29br. Baum. Broadway. B76.91 Bottome. In de smeltkroes. B88.6a Bromfield. Anna Bolton's zonderlinge carrière. B93.5pv Buck. Paviljoen der vrou- wen. C18.5 Casteret. Myo, het leven van een vleermuis. *C30.4s Cloete. De strijd om Duif- I kop. C33.5g Coles. Het groene gevaar.. C33.5 Coles. Be vijfde man. "E13.7 Edmonds. Stryd langs de Mohawk. 2dln. G37d Gibbs. Dans der daemonen. G57.8 Gorbatow. De onbuigzamen H54.8 Hersey. Een klok voor Ada- no. H67.2p Hobart. De pauw legt zijn staart af. H68.4 Högberg. Moord in B-mi neur. H82.5 Hossmann. Een jongeman in Afrika. L18.7 Landquist. Medicynen. en liefde. •M21.4 Mann. De onderdaan. M34.1o Maugham, Somerset. Op het scherp van de snede. N44.1d Nordhoff en Norman Hall. Donkere stromen. W88.3 Wright. Zoon van Amerika. is historisch. In de publicatie van de Distributie- kring Alkmaar t.a.v. de uitreiking van bewyzen voor rywielbanden is een fout geslopen, welke wij gaarne even herstellen. De uitreiking van de no's B.I. 702 tot en met B.I. 706 te Bergen, Egmond aan Zee'en Heer Hugowaard zal n.l. plaats vinden op Dinsdag 20 Januari 1948. De van Gogh tentoonstelling is ten einde en heeft wel een zeer schamel aantal bezoekers getrokken. Slechts 'n 1500 Alkmaarders en omwonenden heb ben van deze unieke gelegenheid ge bruik gemaakt om deze tentoonstelling te bezichtigen. i» 3r*n 0| Om door J. b, v. Exter"^ 77. „Zeg. beledig je familie", klinkt er op eens een item. „Maar my niet!" „Dat is ook toevallig, dat we u nu juist moeten ontmoeten", zegt Pim be leefd. „Als u dan niet bang bent, zou u misschien mee kunnen gaan naar het Kasteel op de Denneheuvel?" „Wat? Wou je my, een haas, mee hebben naar een kasteel, waar het spookt? Neen hondje,.bang ben ik niet, zoals ik al zei, maar om het ge vaar nu te gaan opzoeken, nee.dat gaat me te ver!" 78. „Kom, Langoor, nu niet terug krabbelen", roept Wetsnavel. „Als je dan niet bang bent, moet je ook mee gaan. I oop maar achter ons aan". „H'm, gekkenwerk noem ik het", mompelt Langoor. „Wat gaan jullie daar dan doen?" „Wij gaan Gerrit Kraai gevangen nemen, die heeft zich daar verstopt. Hij heeft een worst van ons gestolen", roept Pim. En dan leggen de drie broertjes hem alles uit. In ons nummer van Zaterdag brach ten wij het verslag van een contact avond in de Cadi-club, waarin wij spraken van een goed geslaagde verlo ting. Dat deze verloting zo 'n groot suc ces geworden is, is voor een niet gering deel te danken aan de geste van een zestigtal Alkmaarse middenstanders, die spontaan en geheel belangeloos een keurcollectie prijzen bijeenbrachten, welke onder de verlotingen van deze aard zonder weerga was. Daarmede hebben deze middenstanders blyk gege ven, doordrongen te zyn van het grote nut van contactavonden tussen de bur- gery en het garnizoen, waarvoor hen zeker een woord van warme hulde ten volle toekomt. De goede gevers waren de volgende firma's: J. Timmerman, Modeen, J. B. Koster, 'de Frenne, A. Kruijssen, WolteringWackers, C. Bijl, Poorter, Marchand, gebr. Groot, de Raat, Bat'a, Bulthuis, Sbos, v. d. Meer, het Herenhuis, Spruyt, Albert Heijn, Spaander en Co., Kunsthandel Hymans, de Gruyter Zn., Herm. de Haan, Hof stede, Netten. Lienesch, City lederwa ren, Engeln, Heijkoop, v d. Goot, Flan- dria, Otsen, Soecker Lido, Heuseveldt, tei Burg, v. Kessel, Henstra, Koomen, v. d. Kamer, Kaper, Blaauw, Schwarzer, Wetterauw, Geus, Kloet Vosse, Ackernjan, Kamer, Ooyevaar, wed. Bis- kanter, Dekkers, Groen, Bijltjes, Appel en Adolf, van Woerden, Adams, Nauta, V. D., Nuyens en v. d. Burg. De laatste tijd heeft onze Alkmaarse jeugd nog al eens haar hart kunnen op halen bij een kindermatinée, en zo langzamerhand kunnen ook zij, die niet aanwezig waren, zich een beeld vormen van zo'n gebeurtenis. Ook Zaterdagmiddag klonken de op gewonden kreten van een schare jeug dige toeschouwers weer door de zaal van het Gulden Vlies, by de avontu ren van Tom Poes en de betoverde spiegel. Tom Poes, ontsproten aan het brein van Marten Toonder, heeft zich naast Sjors van de Rebellenclub, naast Paulus en Bulletje en Boonestaak een eigen plaats veroverd in de harten van onze kinderen. Is het dan een wonder, dat zowel het kittige katje als zyn grote logge vriend de „heer" Ollie B. Bommel de zaal in ademloze spanning hielden, die zich soms ontlaadde in spontane uitroepen van medeleven? En de volwassenen, die hun kinderen begeleidden, hadden natuurlijk nog tè veel van het kind In zich, om niet mee te genieten. Tom Poes heeft zijn belofte, bij zyn vorig bezoek afgelegd, om nog eens terug te komen ingelost, en daarmee veel jeugdige Alkmaardertjes een groot pleizier gedaan. De oud-Katholieke Jongelieden Vereni ging gaf in de zaal van het O. K Ver enigingsgebouw Donderdagavond haar eer ste uitvoering voor donateurs en ge nodigden De voorzitter der vereniging, pastoor J A J van Zanten heette de aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzon der de burgemeester, de heer Nlele en echtgenote, de oud-burgemeester en mevr Eijma, het kerkbestuur en vertegenwoor digers van zusterverenigingen Onze toneelafdeling V IO S, zo vervolg de spreker, heeft de goede gewoonte een paar keer per Jaar met een opvoering te komen van een toneelstuk Onder regie van de heer E van Pel, die zelf ook een rol vervulde, werd „Onder een Dak" van Fahrlcius, opgevoerd en zag men uitstekend spel Een bijzonder woord van waardering is hier op zijn plaats voor de regisseur, met zijn keuze van spelers. A Blaauboer als Jacob, P Gouda al3 Wolter, mej A Prins als Dora, mej 7 Zwart, J Visser en J Zwart, als Lena, Jan en de notaris, ook mej M Stam als Lies- beth, allen waren „geknipt" voor hun rol Het rustige spel en de goede uitspraak verrieden dat de spelers niet voor de eer. ste keer op de planken stonden wij wensen 'v I O S nog enige volle zalen bij de volgende opvoeringen, waarvan de eerste Zondagavond a s. plaats vindt Het gezelschap verdient het ten slotte NIWIN-bridgedrive Het is bekend, dat ook in deze stre ken na de oorlog de bridge-sport aan zienlijk veel liefhebbers en liefhebsters heeft weten te veroveren. Het is ook bekend, welk een prachtig werk de NIWIN verricht om het verblyf van de Nederlandse militair in de tropen min- dir moeilyk te maken, om hem te doen voelen, dat er in het moederland van dag tot dag, van uur tot uur met hem wordt meegeleefd. Om dit NIWIN-werk mogelijk te maken is telkens veel geld nodig. De bridgers kunnen nu spoedig het nuttige met het aangename ver enigen door op Zaterdag 21 Februari a.s. mee te doen aan de grote NIWIN- bridgedrive voor de gehele Noordkop van onze provincie. Deze zal worden gehouden In zaal Igesz te Schagen. In schrijfgeld 2.50 per paar (in tegen stelling tot andere bedragen in andere bladen genoemd!) De aanmelding kan geschieden uiter lijk tot Donderdag 19 Februari a.s. De baten van deze avond komen geheel' ten goede aan de in de hospitalen liggende gewonde militairen. Voor de vier beste spelers(sters) wordt het aantrekkelyke NIWIN-speldje beschikbaar gesteld. Voorts zyn er fraaie prijzen, aangebo den door de Schager Middenstand. De heer W. Bruul, oud-gemeente-se cretaris van Heiloo is gistermorgen op tragische wijze overleden. Zoals ge woonlijk bezocht hij regelmatig als voorzitter van de sportver. De Fores ters de wedstrijden op het gemeentelijk sportterrein en toen de dameshandbal vereniging haar wedstrijd speelde, zak te de heef Bruul plotseling ineen. Een hartverlamming bleek een einde aan zijn leven te hebben gemaakt. De da- meshandbalwedstrijd werd onmiddellijk afgelast en allen verlieten zeer onder de indruk het sportterrein. Ook de an dere wedstrijden van de Foresters wer den allen afgelast. De heer W. Bruul was ondanks zyn gevorderde leeftijd en ondanks het feit, dat zijn gezondheidstoestand vaak te wensenoverliet, steeds nog vol "tiva- liteit en hij bekleedde nog verscheide ne functies in diverse verenigingen. Zo v/as hij nog vertegenwoordiger voor de gemeente in de Landarbeidersstichting woningbouw) en was tevens voorzitter van de Foresters, bestuurslid van de i.Tsbaan Heiloo, vice-voorzitter van de muziekver. Eensgezindheid en voorzit ter van de Westfriese Bond van Harmo nie- en Fanfarecorpsen. De heer Bruul werd op 1 Febr. 1917 tot gemeente-secretaris van Heiloo be noemd en trad in functie op 1 April 1917. Tevens werd hij toen benoemd tot ambtenaar van de Burgerlyke Stand. Op eigen verzoek kreeg hy om gezond heidsredenen op de meest eervolle wij ze ontslag als gemeente-secretaris op 1 Febr. 1942. De thans overledene heeft in zijn gehele leven blijk gegeven van grote bekwaam heid en goed doorzicht in gemeente-aan gelegenheden. Reeds op jeugdige leef tijd werd hij volontair in zijn geboorte plaats Wieringën. Op 4 Maart 1880 ge boren, trad hij op 28 Mei 1893 in gem.- dienst, in 1898 werd hij als ambtenaar aangesteld en op de leeftijd van 23 jaar op 5 Maart 1903 werd hy reeds secretaris van de gemeente Wieringen. Toen hy in Heiloo kwam had de ge meente 2834 inwoners en toen hy zyn functie als gemeente-secretaris neerleg de, waren er in Heiloo 9000 ingezetenen. Veel voornaam werk heeft hy voor de gemeente Heiloo verricht en alhoe wel het natuurlyk bekend is, dat alle verbeteringen en verfraaiingen in Hei loo aangebracht, de goedkeuring van B en W. moeten hebben en in laatst* instantie ook die van de gemeenteraad, is het toch voldoende bekend dat da functie van gemeente-secretaris van die aard is, dat deze het voorbereidend* werk verricht. Als men daarby in aan merking neemt, dat de heer Bruul zyn secretarisschap heeft verricht on der leiding van Jhr. van Foreest, dan weet ieder rechtgeaard Heilooër dat hij het moet geweest zijn die in hoofdzaak de inspiratie van de vroede vaderen van Heiloo heeft moeten uitwerken. En het is dan ook nog eens goed even te memoreren het belangryke voorberei dende werk dat hy had in de aanleg van de riolering, de waterleiding, de ulo-school, het aankopen van het Hei looër bos, en de aankdop van het Heilooër bos "gezamenlijk met de pro vincie en de stad Alkmaar ieder gaf hiervoor f 100.000 voor de overdracht aan Monumentenzorg. Ook het Tuin dorp is door zijn kennis geworden wat het is. En laten we niet vergeten het rapport dat hy samenstelde ten aan zien van de annexatieplannen "van Alk maar. Daarin gaf hy blyk van grote deskundigheid en het is mede daaraan te danken dat de plannen van Alkmaar niet verwezenlijkt werden. Wij zyn er zeker van dat wy nog verschillend* voorname werkzaamheden hebben ver geten, want wat de heer Bruul voor de gemeenschap gedaan heeft, heeft hem steeds gestempeld tot een zeer aanzien lijk burger. Daarbij kwam dat hij voor arm en rijk steeds een gewillig oor had en hij een ieder het gevraagde advie» gaf, wanneer men hem daarom vroeg. Zijn gezondheidstoestand was van die aard, dat men hem steeds op rustige wijze zyn gang zag gaan, doch dat liy op het sportveld van de Forestes is overleden is eigeniyk nog een bewijs dat hij vol vitaliteit en belangstelling was voor al hetgeen wat met de groei en bloei van Heiloo verband houdt. Want het is ons bekend, dat hy veel voor de toekomst van Heiloo over had. Een zeer werkzaam en welbesteed leven is hiermede ten einde. De teraardebestelling zal plaats heb ben op Woensdagmiddag 2 uur vanaf het sterfhuis, waarna de begrafenis zal plaats hebben op de Algemene Be graafplaats. PAARD TE WATER Teen de zoons van de* fam. Kulleboer met hun paard een iepen stam bij de bekende rijtuigmaker Joh Mammen over de brug trachten te slepen bezweek deze en ge raakte het paard te water Van alle kan ten stroomden de mensen toe en met ver eende krachten kreeg men het dier weer op het droge Luc v. DamCerdan Naar het ANP verneemt zal de Ne derlandse middengewlchtkamploen Luc van Dam in begin Mei a.s. in Ost- ende, Brussel of Antwerpen in sen match om de Europese middengewicht- titel tegen de Fransman Marcel Cer dan uitkomen. De Fransman heeft het contract voor deze match in het begin van de afge lopen week getekend. Langzamerhand begint i petitie al een aardig stul schieten en onze Alkmaarse k lassers staan belden in een narde positie. Wel moeten er ree of zeven wedstrijden wo speeld en kan dus nog van beuren, maar met hen zyn andere ploegen, die In de fa held zitten, zodat het w wordt weer enkele puntjes vergaren. A.F.C. begint ziel roeren en heeft Zondag haai wedstrijd van dit seizoen ge 2e k Slechts drie wedstrijden vo deze afdeling doorgang en alle uitslagen lagen wel in de l{jn wachtifig. Voor de Alkmaarse het een gelukkige omstandigh K.F.C. tegen S.D.W. geen foul te. Bovendien bleef ook Hcrcul de nederlaag tegen D.W.V. het bereik, zodat nog alles mof en zeker gezien het goede r< tegen Z.F.C. ZFC KFC Elinkwijk DWV Watergraafsmeer Vriendenschaar Volendam Hilversum Hercules Alkmaarse Boys SDW 2e ki A.F.C. heeft dan etndeljjk we een overwinning kunnen waardoor zy gevaariyk dicht 1 marla en Z.V.V. is gekomen, verloor kansloos tegen H.V.C, meen is men van mening, dat hier wel de degradatiecandi: maar Alcmaria heeft nog vijf strijden te spelen, waarbv verse harde noten gekraakt moeten t zodat oppassen de boodsch De wedstryd W.F.C.—O.S.V. c zoals het begon, n.l. 00. Wes! schijnt weer over haar inzinkir te zijn, want gisteren wonnen 2 van het sterke T.O.G. 15 11 3 14. 11 2 13 7 3 14 6 4 14 7 1 12 3 4 13 4 2 14 4 2 14 3 3 14 3 1 14 2 3 14 13 15 15 15 15 13 15 13 13 15 13 13 13 12 14 14 13 13 13 14 11 7 7 6 5 6 5 4 2 0 In de derde kl heeft D.T.S. zich in Hoorn tege Handia kranig geweerd, zy tun doel schoon en namen daar lelangrijk puntje mee naar di [edijk. Vitesse marcheert hi ichijnbaar regelrecht naar het pioenschap. Helder verloor m niern verschil van A.D.O. Vitesse GVO iAPGS Hollandia ADO Helder DEM De Germaan DTS In de derde kl verraste H.R.C. met een grot op Beverwyk, dat de laatste w den minder goed in vorm sch zyn. Always Forward daare ?£comt er steeds beter in en v Jjjjwaar Zaandijk een gelijk spel dwingen. Ook Terrasvogels kv/a uit het gedrang door een zi H.F.C. Doch zoals de stand lai ziju de zeven iaatst geplaatstei van alle veilig. Zaandyk 14 9 HRC 14 9 Beverwijk 14 7 Always Forward 14 5 Terras vogels 14 6 Qsc i3 5 Kinheim 14 5 WE 14 3 HFC 14 4 fjRipperda 13 4 In de derde kli :wam de Meteoor maar juist, n hakken over de sloot tegen de he sluiters V.V.Z. en moest V.V.A. K.V.V. met een geiyic spel gen fiemen. 'e Meteoor '14 12 - rA 14 8 BKC DCG Zandvoortmeeuwen Bwift KW Succes pEC 4 1 2 3 1 2 1 5 3 2 '14 14 13 13 13 13 13 12 13 14 De vierde 1 wel een zeer n op J.V.C. geboekt H Berdos heeft ■verwinning T.._. 1 overwinning van Oudesluis O] *mgor\vaard was maar zeer r Ji' Texel rpkende echter m" Jfdelljke cyfers met Schoorl af, ■joo. U.LJ ILO-i, enigszins lil u pirukking begint te geraken. 12 Schagen J Berdbs Oudesluis Tgxel Sijbek. Waterv. 21 18 17 17 14 13 St. George W.'waard Schoorl J.V.C. W.Friezen De drie favorieten in 4B V t rone, ,en Gragshoppers speelde terimddag allen thuis en all.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2