jjP§ 1800.000.000 Republikeins kablne* afgetreden Eisenhower geen candidaat Thee wordt duurder ATTLEE CHURCHILL Zaterdag 24 Jan. 1948. 145ste Jaargang No. 20 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De ontwikkeling in Indonesië Zuid'Amerika spiedi mei argusogen Herstel niet binnen vijf jaar? Nel van Vliet naar Amerika vertrokken Mislukte beroving Instelling van Joodse militie gevraagd Michael en Prinses Anne ontmoeten elkaar WEERBERICHT gelooft niet in een oorlog Hoe Den Haag reageert staat achter BEVIN BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W.' Oliemans. (Van een U.P.-correspondent) I Economen der Amerikaanse, en In het bijzonder van de Latjjns- Amerikaanse landen bestuderen ^nauwkeurig de berichten uit Neder lands Indië, die wijzen op de mo gelijkheid dat deze archipel thans zich weer zal kunnen gaan ontwik kelen tot de enorme producent van diverse belangrijke artikelen, die i(j vroeger ook geweest is. Vooral de Latijns-Amerikaanse lan den interesseren zich hiervoor zeer. Tij- dens de oorlog hebben vele dezer lan- den systematisch pogingen gedaan om hun eigen productie te verhogen van die producten die Oost-Indië niet meer kon leveren, zoals rubber, tin, spece rijen. petroleum, vezelstoffen. Vóór de oorlog leverde Ned. Indië, volgens de officiële cijfers, 40 pet. van de wereM- rubberproductie, 19 pet. van die van thee, 91 pet kinine, 29 pet. cocosnoot- producten, 20 pet. tin, 2,5 pet petro leum, 77 pet. kapok, 33 pet. vezels, 92 pet. peper, 5 pet. suiker, 8 pet, bauxiet. In de oorlog ondernamen de Zuidameri- kaanse landen pogingen om deze pro ducten zelf op grote schaal te produ ceren. Men gelooft evenwel over het algemeen, dat zij niet permanent een belangrijke bron van thee of plantage rubber kunnen worden en dat hun kinine-productie nimmer een grote vlucht zal nemen, gezien de concur rentie van Indië en van de syntheti sche producten. Wel echter heeft La- tijns-Amerika vsate grond verworven voor zijn productie van plantaardige oliën, vezels en hout. Internationale handelsdeskundigen geloven niet, dat de Indonesische economie hersteld kan worden tot het /Vooroorlogse peil iu minder dan vijf jaar, zelfs al zou de politieke situatie zich gunstig ontwikkelen. Voora1 zal men te kampen hebben met gebrek aan kapitaa" voor het herstel van on dernemingen en machineriën, terwijl veel groter hoeveelheden verbruiks- artikelen voor de arbeiders nodig zullen zijn. De petroleum- en tinproductie is reeds hervat, doch de export is nog klein en fragmentarisch. Hetzelfde geldt voor kinine. Rubber en suiker kunnen, onder gunstige politieke omstandighe den, in 1950 de helft van de vóóroor logse productie bereiken. Het herstel van de koffie-cultuur zal slechts lang zaam gaan. DE BELANGEN EXPORT. VAN DE Economen hier zetten uiteen, dat een hervatting van de Indische export waarschijnlijk aanvankelijk geen on gunstige uitwerking zal hebben op de Latijns-Amerikaanse landen, daar de wereld immers voor de meeste artike len aan een groot tekort lijdt. Aan vaarding van het plan-Marshall zou de vraag naar stapelgoederen nog doen toenemen tot het ogenblik, waarop het Europees herstel grotere Europese aan kopen van Zuidamerikaanse grondstof fen mogelijk zal maken. Op de lange duur echter zal een herstelde Indone sische uitvoer wel degelijk zijn uitwer king op Zuid-Amerika niet missen, wat betreft de inrichting van de eigen na tionale productie der Zuidamerikaanse republieken. Ongetwijfeld daarom zul len de LatijnsAmerikaanse landen de toekomstige situatie degelijk onder het oog zien op een technische conferentie, die over dergelijke zaken door hen in de tweede helft van dit jaar zal wor den gehouden. President Soekarno maakte gister avond in een radio-redevoering be kend, dat het kabinet-Sjarifoeddin is afgetreden. Aan Mohammed Hatta is de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Naar Antara meldt, zal de samen stelling van het nieuwe kabinet waar schijnlijk hedenochtend worden be kendgemaakt. Naar Aneta gisteravond uit gezagheb bende kringen te Batavia vernam, kwam het aftreden van het kabinet- Sjarifoeddin, gezien de ontwikkelingen van de laatste tijd, niet geheel als een verrassing. 's Werelds snelste school slagzwemster niet naar Londen Uitgeleide gedaan door familie, vrien den en verloofde, die tot op het laat ste ogenblik niet van haar zijde week én een zeer ontroerde Jan Stender, scheepte Nel van Vliet, 's werelds snelste schoolslagzwemster, zich gis. termiddag in op de „Nieuw Amster dam". Terwijl zij, na gewillig voor 'n leger van persfotografen te hebben geposeerd, met haar armen vol bloe men nog even ging zitten op een der banken van de hall van de passage afdeling, namen wij de kans waar om een praatje met haar te maken. Wij vielen met de deur 'in huis: „Wanneer eventueel het geschil tussen U en de KNZB zou worden opgelost en U zou alsnog voor de Olympische Spelen worden uitgenodigd, wat doet U dan?" ..Daar moet jij maar op antwoorden, hoor" spoorde Nel haar verloofde aan. „Het geschil heeft met het gaan van Nel naar Amerika niets te maken. Ze was het allang van plan en bovendien heeft ze geen contract afgesloten. Ze xan terugkomen wanneer -ze wil en xeft trouwens een retourbiljet, „zo rvivÜ6- lZe ons in' Wat betreft die Olympische Spelen...." maar hoe wij w Etf**?®' daar°P bleef bet Paar «n EE** huldig. „En nu nog een waag z° hielden we aan, „vreest men ln Amerika de we reldrecordhoudster om een of andere reden wil uitschakelen voor de OW pische Spelen?" ulym „Geen kwestie van", was het ant woord „dat men in Amerika ver be neden de prestaties van Nel blijft is daar al een voldoende waarborg voor" „Heeft u al enig idee, warnar terugkomt?" Ook deze vraag door Nel's verloofde b „Dat zal er van afhangen, hoe het haar daar bevalt". Nel zelf was het aan te zien, dat wch verheugde op deze Amerikaanse trijp. Glimlachend en wuivend naar de achterblyvenden verdween ze door de deur naar de kade. U werd beantwoord: Van enige afstand zag gisternacht omstreeks half twee een chauffeur op het Damrak te Amsterdam een taxi stoppen, de bestuurder naar buiten ko men en een late wandelaar overvallen. Het slachtoffer, dat naderhand de 35- jarige procuratiehouder J. A. B. bleek te zijn, kreeg enige klappen op het hoofd, doch juist toen de taxibestuur der een begin maakte met het legen van de zakken van B. was de chauf feur genaderd en nam de bestuurder ijlings de vlucht. Op het politiebureau in de Warmoesstraat, waar B. aangifte ging doen toonde hij een aantal toewij zingen voor levensmiddelen, die teza men een waarde van f 72.000 vertegen woordigen. In een memorandum aan de Pales tijnse commissie der V. N. heeft het Joodse bureau om de onmiddellijke in stelling van een Joodse militie van 30.000 of 35.000 man in Palestina ver zocht. In het memorandum wordt verklaard, dat „de V. N. de ernstige morele ver antwoordelijkheid dragen om ervoor te zorgen, dat de inwoners van de Joodse staat na afloop van het mandaat niet onverdedigd staan tegen de agressie, die alom van Arabische zijde dreigt". Ex-koning Michael van Roemenië en Prinses Anna de Bourbon-Parma heb ben elkaar Vrijdag op het station te Dayos v°°r het eerst sinds Michaels abdicatie ontmoet. Naar het Zwitserse telegraafagent- schap meldt, kwam Prinses Anne uit Luxemburg. Zij zal geruime tijd met ex-konmg Michael te Davos verblijven. Iemand uit Michaels omgeving heeft bevestigd, dat de ex-koning met Prin ses Anne verloofd is. De verloving zal echter niet officieel bekend gemaakt worden. Wat de plannen voor de toe komst zullen zijn is nog niet vastge steld. Veel te zachte straf Roermondse rechtbank veroor deelde G. uit Reuver tot 3 weken ge vangenisstraf wegens dierenmishande ling. G. had zijn hond met een touw aan een boom opgehangen. Het touw brak, waardoor de hond in een kuil viel G. sloeg het dier vervolgens be wusteloos met een ketting en stopte et daarna in de grond, zonder er nog naar om te zien. Later werd de hond door voorbijgangers met de kop boven ae grond nog levend aangetroffen en ZW netelige positie bevrijd. De Ver. Staten hebben bij Harry Ferguson Ltd in Coventry voor een bedrag van 20.000.000 dollars aan tractors besteld. Men zegt, dat het de grootste opdracht is, welke Engeland ontvangen heeft sedert de campagne voor de verhoogde export werd ingesteld. Op het ogenblik maakt men in de fabriek 250 tractors per dag, maar men hoopt de productie spoedig te kunnen op voeren tot 500 per dag. Weersverwachting, geldig tot he denavond: OOSTENWIND. Matige, tijdelijk krachtige Ooste lijke wind. Zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuiden van het land hier en daar enige sneeuw of regen. Aanvankelijk plaatselijk nevel of'mist. Tempe ratuur om het vriespunt. Oudste grenadier honderd jaar De heer_Frans Duijnhouwer, wonende aan de Sasdijk onder Dewerken nabij Werkendam, is de oudste grenadier. 12 Februari a.s. wordt hij honderd jaar. De heer Duijnhouwer is landbouwer van beroep, maar daarnaast was hij tot zijn 95ste jaar werkzaam als taxateur van landerijen. Hij werd 5 Mei 1868 ingedeeld als lo- teling uit gemeente Scherpenisse (Z.) bij het regiment Grenadiers. De mobilisatie van 1870 heeft hij ook nog meegemaakt. Deze krasse grijsaard ge niet een goede gezondheid. Alleen wordt hij wat doof en het fietsen langs de landerijen heeft hij moeten opgeven. Het regiment Grenadiers zal, zo ver nemen wij, dezj dag niet ongemerkt laten voorbijgaan. Spaak had wederom onderhoud met Leopold Naar gisteren na afloop van een zit ting van het Belgische kabinet officieel is bekend gemaakt, heeft minister president Spaak jongstleden Zondag te Genève een onderhoud met Koning Leopold gehad. Het Belgische kabinet had tot dit onderhoud besloten op uitnodiging van de Koning. Spaak heeft de Koning de huidige si'uatie in verband met de koningskwestie uitgelegd. Nadat Koning Leopold uit Cuba zal zijn teruggekeerd, zal minister-presi dent Spaak opnieuw een" onderhoud met hem hebben. Verstekelingen in koffers Twee Argentijnse diplomaten te Mos kou, die zonder succes een poging ge daan hebben, twee mannen uit de Sov jet-Unie te smokkelen, hebben op ver zoek van de Sovjet-Russische regering thans zelf de Sovjet-Unie verlaten. Zij hadden ieder getracht in een koffer 'n verstekeling Spaanse royalisten over de grens te smokkelen. Een der verstekelingen werd eerst ontdekt, toen deze in het vliegtuig, waarin een der beide diplomaten met zijn bagage uit Moskou vertrokken was, lucht wilde hebben, tegen het deksel klopte en vroeg er uit gelaten te worden, waar na het vliegtuig in Polen landde. Het incident is op vriendschappelijke wij ze tussen Rusland en Argentinië gere geld. HOGE T.N.I.-OFFICIEREN NEMEN ONTSLAG. Volgens een door Radio-Djogja om geroepen bericht, hebben de luitenant- generaal Oerip Soemohardjo, chef van de generale staf der TNI, en generaal- majoor Didikarta Sasmita, beide pro minente leden van de Republikeinse technische commissie voor de wapen stilstand, aan de Republikeinse rege ring hun ontslag aangeboden. „ZUIDERKRUIS" MET TROEPEN NAAR NEDERLAND Gisteren zijn 634 man stoottroepen en 130 man GBI op het troepentrans portschip „Zuiderkruis", dat naar Ne derland zal reizen, ingescheept. Te Soerabaja was reeds een afdeling ma riniers aan boord gegaan. Broodbezorger raakte verstand kwijt De bezwaren, welke van alle kringen uit de bakkerij worden geuit, tegen de manier waarop thans de aanwijzing van broodbonnen voor het publiek ge schiedt, zijn besproken op een gehou den vergadering, waarop alle belang hebbenden waren vertegenwoordigd. Er heerste grote eenstemmigheid, ten aanzien van de bezwaren tegen het be staande systeem van broodbonaanwij- zipg, zowel van werkgevers- als van werknemerszijde. Als frappant voorbeeld van de heer sende verwarring en de moeilijkheden daaruit voor de bakkerij voortvloeien de, werd door een vertegenwoordiger van de werkgevers med'egedéeld, dat een zijner broodbezorgers dientenge volge zijn verstand was kwijtgeraakt. In grote lijnen is men het ter verga dering eens geworden over de veran deringen, die dienen te worden aange bracht. Generaal Dwight Eisenhower heeft Vrijdag medegedeeld, dat hij zich niet beschikbaar zal stellen als candidaat voor het presidentschap van de V.S. Bij een onlangs gehouden onder zoek van de openbare mening werd Eisenhower aangewezen als degene, die de meeste kans zou hebben de a.s. presidentsverkiezingen als Republi keins candidaat te winnen. PRINS BOUDEWIJN NIET NAAR BELGIE? Het Zwitserse blad „Basler Nach- richten" meldt, dat prins Boudewijn von België, die thans 17 jaar- is, cate gorisch heeft geweigerd zonder zijn vader naar België terug te keren. Dit zou aan Spaak zijn meegedeeld tijdens het bezoek, dat hij verleden Zondag aan koning Leopold heeft gebracht. Het blad laat de bron van het bericht on vermeld. Nieuwe samenstelling van koffiesurrogaat Naar wij vernemen zal het z.g. nieuwe koffiesurrogaat", zoals dit thans door de Horecabedrijven in ons land gebruikt wordt, slechts geduren de de lopende periode tot 13 Maart verkocht worden. Na deze datum zul len nieuwe coupures verstrekt wor den, waarop een koffiesurrogaat wordt geleverd, dat uit de volgende samen stelling bestaat: 20% gebrande koffie, 20% cichorei/peekoffie, 20% gebrande mais/veldbonen en 40% gebrande gerst. Bij de aankondiging aan gros siers en fabrikanten is vermeld, dat deze samenstelling voor langere tijd is bedoeld. Voorts vernemen wij, dat het hoofdbedrijfschap voor akkerbouw producten een verordening heeft uit gevaardigd, waarbij de theeprijs met 60 cent per kilo zal worden verhoogd. Na ministeriële goedkeuring zal deze verordening op 26 Januari a.s. van kracht worden voor de handel en op 28 Februari voor de consu menten. De prijs voor de hoogste kwaliteit, die thans 74 cent per ons bedraagt, zal dan 80 cent worden, terwijl de goedkoopste theesoort die thans 54 cent per ons kost, dan 60 cent zal gaan kosten. Leergierig schaap Het graasde in een weiland nabij de O.L. School aan de Schoolsteeg te Leusden en zag dagelijks de kinderen de school in- en uitgaan. Tenslotte kon het leergierige dier zijn nieuwsgierigheid niet meer bedwingen. Toen de kinderen gis termorgen speelkwartier hadden, wrong het zich door een hek, zatte koers naar de ingang van de school, liep de gang in, passeerde twee lokalen en stapte pardoes het derde lokaal binnen, waar de hoogste klassen door het Hoofd worden onderwezen. Daar meester niet veel met de viervoeter in zijn klas kon beginnen, was deze ge noodzaakt spoedig zijn wei weer op te zoeken. De Britse eerste minister Attlee heeft tijdens het Lagerhuis-debat over de Britse buitenlandse politiek te ken nen gegeven, dat hij niet geloofde, dat er oorlog dreigt. „Maar wel geloof ik, dat wij ons tot het uiterste moeten inspannen om de oorzaken voor een oorlog weg te ne men." De eerste minister herhaalde de door Bevin gegeven verzekering, dat een verenigd Europa niet be duidt de uitsluiting van de rest van de wereld. Het was niet juist, aldus Attlee, dat er niets wordt gedaan om een confe rentie van alle zestien landen, die geïnteresseerd zijn bij het plan Mars hall, bijeen te roepen maar zo'n con ferentie eist grondige voorbereiding en regeling. Attlee legde er de nadruk op, dat Groot-Britannië de meest In officiële kringen in Den Haag is de rede van Bevin met sympathie ont vangen. Men is van oordeel, dat de daarin aangekondigde voorstellen van zo verstrekkende aard zijn, dat zij een uitgebreide studie vereisen. De voor stellen kunnen immers alleen worden gezien in het kader van geheel West- Europa. Met name de kwestie-Duitsland rnag bij de nauwere samenwerking, zo als deze door Engeland en Frankrijk wordt beoogd, niet uit het oog worden verloren. Hiervoor is nauw contact met België en Luxemburg vereist. Bijzonder de aandacht getrokken heeft de passage over het betrekken der overzeese gebiedsdelen in de voor gestelde consolidatie. Overigens is men van oordeel, dat het van beslissende betekenis is, hoe de Verenigde Staten tegenover het project zullen staan. vriendschappelijke betrekkingen tot de Sowjet-Unie verlangt. „Er Is geen geschil tussen onze volken. Maar wij zijn niet bereid het communisme te aanvaarden". „Stalin moest het denk beeld, dat Engeland communistisch gaat worden, liever loslaten". „Op het gebied van de menselijke rechten, al dus de premier, komt Rusland heden ten dage geheel achteraan". Ik kan niet begrijpen, zei Attlee, hoe men te genstander van het plan Marshall kan zijn, als men er niets tegenover weet te stellen, tenzij men zijn denkbeelden wil verwezenlijken door de dood en de uithongering van millioenen. Op de tweede dag van het debat over de buitenlandse politiek in het Britse Lagerhuis heeft oud-premier Winston Churchill, leider van de op positie (cons), te kennen gegeven, dat de denkbeelden uit zijn rede te Ful ton thans de politiek vormen van de Engels sprekende wereld. Hij zei, dat de beste manier om een oorlog te voorkomen was: de dingen scherp te stellen en te. trachten tot een over eenkomst met de Sovjet-regering te geraken, voordat het te laat zou zijn. De tegenwoordige toestand kan niet voortduren. De Westerse democratiën moeten onderling tot eenheid komen en wel zo spoedig mogeljjk en het initiatief nemen tot een regeling met de Sov jet-Unie. Het brengt zeer grote ge varen mee, de dingen op hun be loop te laten, aldus Churchill. Churchill zei nog: „Wy juichen al les toe wat gezegd is door onze mi nister van buitenlandse zaken, Bevin, over nauwere relaties met Frankrijk erj de Benelux en ik vermoed met Zwit serland, als dit land het zou wensen, alsmede met Italië. Wij ondersteunen deze politiek geheel en al, Als de zetter de puntjes niet vergeten heeft, zullen de meeste lezers het getal, dat het opschrift is boven dit artikel, wel kunnen lezen. Maar wat achttien honderd millioen betekent, dat weten ze niet. Dat kan niemand zich voorstel len, U niet en wij ook niet. En die acht tienhonderd millioen zijn de guldens, die wij volg'ens schatting in de eerst volgende 15 maanden te kort komen bij het doen van onze inkopen in het buitenland. Te kort komen, want wij hebben ili het geheel 29 honderd mil lioen nodig, maar wij kunnen gelukkig zelf ook nog wat betalen, ongeveer elf a twaalfhonderd millioen. Het zijn duizeling wekkende getal len, als men er over gaat nadenken. 'Het betekent, dat wij per gemiddeld gezin een goede 750 gulden te kort komen. Het is voor menigeen een on- pleizierige gedachte, dat hij in April van het volgend jaar 750 gulden schuld zal hebben of zoveel van zijn spaargeld heeft ingeteerd. Maar zoals in een goed georgani seerde gemeente de dienst voor sociale zaken liever voorkomt, dat een ingeze tene aan lager wal komt en hem zo mo gelijk tijdig de hulp verleent om in zijn eigen onderhoud te voorzien, zo is er ook een internationale dienst voor sociale zaken gesticht. Deze dienst heet Europees herstelprogramma en de di recteur heet Marshall. Een voorzichtige Hollandse huisvader zal vragen of het werkelijk wel strikt noodzakelijk is, dat wij die 1800.000.000 gulden uitgeven. Kan het niet wat zuiniger? Moeten we de tering niet naar de nering zetten? Inderdaad, dat moeten wij. We doen het zelfs min of meer. Maar het gaat niet van harte. Iedereen kan in zijn omgeving en bij zichzelf! opge merkt hebben, dat men wel weet, dat het, nog geen vetpot .is, maar dat ieder van mening is, dat hij het toch wel wat beter kon hebben. Wij lijken wel wat op de man, waarvan Heiné zei, dat hij wijn drinkt en water predikt. Be zuinigen? Zeker. De tering naar de ne ring zetten? Uitstekend! Maar het broodrantsoen moet verhoogd worden. Vet krijgen wij te kort. Anderhalf jaar kun je niet met een paar schoenen doen. Textiel is er nog veel te weinig. Waarom schieten ze nu niet harder op met de woningibouw? Wij krijgen ook weer minder chocola. Gaat u nog maar een tijdje door met uw speciale verlangens. Afgezien van het feit, dat er in de wereld van sommige zaken, zoals broodgraan en vet, een tekort is, waar in wij allemaal moeten delen, kan men zeggen, dat al de nuttige en pleizierige dingen die wij zo goed zouden kunnen gebruiken, gekocht moeten worden op de internationale markt. Dat geldt voor graan, vet, cacao, koffie, wol, katoen, leer, rubber, hout, ijzer, glas, kortom voor vrijwel alles wat we nodig heb ben. Wij kunnen betalen met radiotoe stellen, zuivelproducten, vis, cokes, af gewerkte textielproducten, scheeps bouw, vrachtvaart, enzovoort, maar dan komen we nog te kort. Achttienhon derd millioen. Het Nederlandse volk, U en ik, zou het niet verdragen, als er maar 20 textielpunten'in een jaar aan gewezen werden, als we 1000 gr brood kregen, als we weer naar het anti-plof- tijdperk terug gingen. Dan zouden wij gaan muiten en zwart handelen en onze uitvoer zou dalen en onze portie zou nog kleiner worden. Het is dus om ziel kundige redenen noodzakelijk, dat er een zekere welvaart gehandhaafd wordt, ook al raken we daardoor in de schuld. Het is ook nodig, dat er huizen komen en dat ons productie-apparaat door aankoop van machines, werktui gen, kunstmest, grondstoffen weer op volle kracht gaat werken. Want alleen als er een rustige, be hoorlijk gevoede bevolking werkzaam is in een goed uitgerust land, kan de productie stijgen en kunnen we weer kopen wat we nodig hebben en wat het leven veraangenaamt. En dus moe ten we weer op gang geholpen wor den. En dus gaan we naar maatschap pelijk hulpbetoon. Als alles goed gaat, zullen de mannen die in Amerika aan de touwtjes trekken ons die 18 hon derd millioen wel geven. Dat wil zeggen: een deel moeten we lenen, 300 of 700 millioen, dat weten ze nog niet precies. En er zal worden toegezien dat we de rest niet over de balk gooien. Dat is niet onbillijk. Er zijn mensen, die vrezen dat Ame rika boze bedoelingen heeft met dit plan. Het lijkt ons ver gezocht. Veel meer voor de hand ligt, dat Amerika zijn eigen klanten de das niet wil om doen. Het is gebaat bij een koopkrach tig Europa, dat automobielen en cor- nedbeef kan kopen. Zo Inlijft ook in Amerika de molen draaien. Er schuilt in dat Marshall-plan dus een flink stuk eigenbelang. Zo is de wereld nu eenmaal. Laten wij niet bang zijn voor overheersing en ons spiegelen aan Rusland dat ook nog voor een kleine 30000000000 gulden (zet nu maar eens geen puntjes, zetter, 10 nullen!) bij Amerika in het krijt staat. H. VAN HULST. STAAT ENIGE AANDEELHOUDER VAN DE NEDERL. BANK. De nationalisatie van de Nederlandse Bank is er gisteren in de Tweede Ka mer doorgekomen, met 5223 stem men. De Christelijke partijen en de Partij van de Vrijheid bleven in de op positie.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1