J ONS PROVINCIALE VOLKSLIED VERWANTE ZIELEN (ARSOTE RUB ifoorbediende CENTRALE luchthaven BROEKMAN is Neêrland's hope Brand s in Londens restaurant WEERBERICHT i De Rijp. Burgerlijke Stand Adverteert in dit blad ?meijer§THEE n te q&nLeteta,/ Dinsdag 27 Jan. 1948 145ste Jaargang No. 22 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Dr plesman pleit voor een I ht bij Terschelling in nood 1 EN THEEZAAK Bij Burgerveen in de Haarlemmermeer Min. Jonkman ontvangt delegatie van Curagao Ongewenste veiling praktijken Spaans-Franse grens weer open? De voetbalwedstrijd op de Olympische Dag WEERBERICHT t Tweede bij oefenwedstrijden ie Si- Moriiz Melkkoe als wereldrecordhoudster BRADLEY opvolger van EISENHOWER SPAAK TEGEN AFTREDEN VAN DE KONING Vonnis tegen Lunshof bevestigd Wie kolengeld moeten halen MAAR. allereerst is daar toch de strekking van Bevins rede, welke gericht is op consolidatie der West- Europese staten -en als het ware een goed wegend gewicht wil vormen om de politieke weegschaal in Europa sta biel te houden. Deze uitspraak van de leider der Britse buitenlandse politiek komt sterk op het terrein, dat Chur chill bijna twee jaar geleden te Ful ton (V.S.) betrad en waarin deze voor het eerst na de oorlog wees op het ge vaar, dat voor Europa kan liggen in de ontwikkeling van een sterke macht (Rusland) en het teloor gaan van het politieke evenwicht. De woorden van Churchill werden hem eertijds en op dat moment wellicht terecht kwalijk genomen. Doch zij bewijzen, dat de „grand old man" een man van inzicht 'is, nu Bevin thans als het ware diens woorden onderstreept. Het is dan ook te begrijpen, dat Churchill een dag la ter Bevin in het Lagerhuis een pluim op de hoed stak. Hij drong voorts aan op spoed, opdat Rusland weet waar het aan toe is, doch wij moeten verder trachten tussen beide Europese blokken een regeling te treffen langs formele en diplomatieke weg opdat er over de kloof een brug gebouwd worde, waar over de stromingen geleid zullen wor den, die moeten trachten een algehele afscheiding te verhinderen. TER Cooyrieht B*D.P. lallo có* v.met de. mwms?l es, dm" moet ophouden! de vee_ bwst m. zoxwm"dofe 1e een plezier." we gaan er allemaal mee naap de buk- sem hiep...halloTnoseeh ZÖH SCHEUT JAJEM EH IK. HOU GEEN T^JiSFOPfWOR. MEEP OVER!', »rsverwachting, geldig tot he- avond: TOENEMENDE WIND. nemende Zuid-Oostelijke wind. ;r bewolking met hier en daar el of mist en later plaatselijk »e regen. Weinig verandering temperatuur. loren: Jacobus J, zoon van j en A Schotten, lertrouwd: T van Oosten en L Hietbrink irleden: G Duin, 28 jaar, echt van G J M Beerse Bestrijd gevatte kou van 2 kanten tegelijk I Met Karsote Rub de weldadige bataeift, waarmee ge de gevoe lige organe/i van buiten af te hulp komt. Oe verlichting brengende dampen zuiveren boven, dien de ademhaling^, organen van kwade kiemen en nemen ver. stopping weg. Vooral voor kinderen zo prettig en zeker in 't gebrtllk. Bestrijdt hardnekkige» kou ran twen kanten tegelijk R. KLEEN, Paternosterstraat bruari voor haar administratie plicht. Typen vereist. in dit prachtig uitgevoerde was binnen één maand uit- ssten wij teleurstellen. Welnu, een album f2.25 bij Uw ok deze tweede druk zal weg- iten voor de vllegtuigplaatjes behoren, zijn verpakt bij ierk-Koffie en Gala-Thee. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAABSCH TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord» meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, f 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. jacht, van Pools originie mei personen aa~ boord heeft gister noodsignalen uitgezonden, die ipgevangen door het Deense m is". jacht, dat water maakte, verzocht ;ntie van een loods om naar de itbijzijnde Nederlandse haven te Deense stoomschip bood aan het naar Borkum te slepen, doch dit id werd door de opvarenden ge- rd. Radiografisch heeft het si. is" het kustwachtstation IJmuider. gewaarschuwd. Hierop is om hall de motorstrandreddingboot „Braa- van de NZHRM uitgevaren, die acht op sleeptouw heeft genomen Terschelling. Dr. A. Plesman, directeur van de f KLM hield Maandagavond iq de auta van tie Nederlandse Economische Hoge- i school te Rotterdam op uitnodiging van iÜ ,je Vereniging voor Studiebelangen een lezing getiteld: de ontwikkeling van het internationale luchtverkeer. Na een overzicht te hebben gegeven I van het door de KLM bediende lucht- l| net. zoals zich dat in snel tempo na de I bevrijding heeft ontwikkeld, en de uit- breiding van de vloot, zette hij uiteen, B hoe een luchtvaartmaatschappij door de goede keuze van materieel, door het exploiteren van enige zeer belangrijke luchtlijnen, door een goede selectie van personeel en een gedegen organisatie eerst ten volle rendabel kan zijn. In het tweede deel van zijn lezing be sprak dr. Plesman de mogelijkheden van een centrale luchthaven voor Ne derland. Hoe sneller men gaat vliegen hoe groter d; frequentie wordt. -Heeft men centrale luchthavens op vrij korte afstand van elkaar, dan wordt de ex ploitatie veel kostbaarder. Om de pro ductie per ton-kilometer zo groot mo gelijk te maken en zo economisch mo- gelijk te werk te gaan is in deze tijd concentratie een eerste vereiste. Een luchthaven op Schiphol en een op Schieveen, door de lucht 45 km van elkaar verwijderd, zou zeer kost baar worden en 150 millioen gulden méér kosten dan 't bouwen van één centrale luchthaven. Volgens dr. Plesman, zou 'n centrale luchthaven, noch op Schiphol noch op Schieveen doch daartussen gelegen, de meest gunstige oplossing zijn. Plannen daartoe worden door de KM, maar ook door de regering aan 'n zeer diepgaand onderzoek onderwor pen, zoals men ook de plannen voor een nieuw Schiphol en voor een haven bij Rotterdam bestudeert. Door middel van kaarten, die het project in beeld ■brachten, lichtte Dr. Plesma deze plannen toe. Een centraal vliegveld, tussen Den Haag en Rotterdam, had men zich ge dacht in het zuiden van de Haarlem mermeerpolder bij Burgerveen. Deze zou dan bestaan uit driemaal twee aan elkaar evenwijdige startbanen. De weg AmsterdamRotterdam, die over dat ierrein loopt, zou dan door middel van een tunnel onder het vliegveld door worden geleid. De kwaliteit van de grond in Burgerveen is dezelfde als die van Schiphol. Spoorwegen, T'LM, PTT en industrie zijn vóór dit plan. Door een der aanwezigen werd ge vraagd of dan een terrein bij Rotter dam niet voor een centrale haven ge schikt zou zijn. Om technische redenen was dit volgens de heer Plesman on mogelijk. De grond was er niet ge schikt voor en de. bebouwing in de buurt was er te intens. Een luchthaven moet in de eerste plaats geen enkel ob stakel in de buurt hebben. Verder leverden Amsterdam en Den Haag het grootste aantal passagiers op door hun zeer gevarieerde bevolking. Berekend is dat Rotterdam niet in die mate verkeer zal aantrekken als een vliegveld bij Burgerveen. Zowel van Rotterdam uit als van Amsterdam kan dit over een goede weg in korte tijd bereikt worden. Een rapport over deze onderzoekingen zal mettertijd belang hebbenden bereiken. Negen personen omgekomen bij vliegramp Te Romainville, een noordwestelijke voorstad van Parijs, is een vliegtuig in botsing gekomen met een timmer manswerkplaats. Het huis kwam in lichter laaie te staan en twaalf per sonen zijn volgens de plaatselijke brandweer om het leven gekomen. Van de twaalf inzittenden van het vliegtuig, allen piloten of leerling piloten, zijn. er zeven om het leven gekomen. Het toestel behoorde aan de opleidingsschool voor de luchtvaart van het vliegveld Le Bourget. Zeven lijken zjjn reeds geborgen. Volgens een mededeling van de po litie zijn 9 inzittenden om het leven gekomen. Twee werklieden in het ge bouw, dat in brand geraakte, werden gewond en naar een ziekenhuis ge transporteerd. In aansluiting op de berichten, dat de delegatie van Curasao nog voor het begin der Rijksconferentie bepaalde verlangens bij de Nederlandse regering klemmend naar voren zou willen brengen zonder inwilliging van wel ke. verlangens de delegatie niet bereid zou zijn, aan de Rijksconferentie deel te nemen verneemt het ANP, dat de leden der delegatie gistermorgen te 10,30 uur door de minister van Over zeese gebiedsdelen zijn ontvangen. Het onderhoud duurde ruim twee uur. Na afloop Was de delegatie niet bereid, een verklaring af te leggen, doch wel deelde men desgevraagd mede, dat men Dinsdag hoogst waarschijnlijk bij de opening van de Rijksconferentie aan wezig zal zijn". Ambtenaren van de prijzencontröle te Utrecht hebben proces-verbaai opge maakt tegen de heer W. H. C. S uit aan Haag, die overal in het land bont on textielveilingen organiseert Gebleken is, dat reeds gedurende de aan de veilingen voorafgaande kijkda gen de meeste goederen onderhands J®, a verkocht en dat daarvoor vei- B**® rekening werden ge- N?ar Echatting heeft S. door de- te S -"1™1 zes duizend gulden ePJ!>LPTIsle geïncasseerd. Ook is geveüd /°ederen dubbel werden in het »!k r een d<* kopers dan werd hfm niets krec2 getracht te^^e^-hetgekoeh. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Frans-Spaan se grens binnenkort zal worden ge opend, eerst voor het passagiersverkeer dan voor post, telefoon- èn telegraaf- verkeer en later voor goederen. Uit de zelfde bron verluidt, dat onofficieel se dert September van het vorig jaar on derhandelingen over de heropening van de grens zijn gevoerd Een woord voerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken wilde geen com mentaar op dit bericht geven. In verband met berichten over een wedstrijd tussen een voorlopig Engels Olympisch team en een Nederlandse Bondsploeg op 20 Juni a.s. (Olympis' Dag) te Amsterdam kan gemeld woi- den dat de heer Lotsy zich enige tijd' geleden namens de KNVB tot het be stuur van de F A gewend heeft met het voorstel een sterk Engels amateur team naar Nederland te zenden als te genstander voor een gecombineerd A en B elftal. Hierbij werden tevens ver schillende suggesties gedaan wat be treft de mogelijke keuze van een Engels team. Dit voorstel viel bij de heer Rous van de F A in goede aarde, maar een beslissing zal eerst worden genomen op een begin Februari te hou den bestuursvergadering van de F. A. Weersverwachting geldig t0l Dins dagavond: OVERWEGEND DROOG. Overdrijvende wolkenvelden en vrijwel overal droog weer. Mati ge, tijdelijk krachtige Z.O. wind later uit Zuidelijke richtingen' Weinig verandering van tempera tuur. Te Tel-Aviv krijgen jongens en meisjes van de hogere scholen een militaire opleiding voor de Joodse organisatie der Haganah. Dank zij het initiatief van de mana ger der Amerikanen, Mr. Bagdad, is er gisteren te St. Moritz toch nog een 500 en een 1500 meter gereden. De uitslag van de 500 meter, waar aan 28 rijders deelnamen uit de V. S., Canada, Nederland, Engeland, Italië, Hongarije, Denemarken en Zwitser land, luidt: 1. Fitzgerald (VS) 43.7 sec. 2. Bartholomew (VS) 43.8; 3. Henry (VS) 44.3; 8. Broekman (Ned.) 46.5 samen met Kilian (Hong.) en Musoli- no (ït.); 9. De Koning (Ned.) 46.7 sa men met Hardey (Can.); 16. Huiskes (Ned.) 48.4. De slechtste tijd van de 28 deelne mers was 52.2 sec. De 1500 meter werd gereden met- 18 deelnemers, n.l. de besten van degenen die op de 500 meter waren uitgeko men. De uitslag was: 1. Werket (VS) 2 min. 24.9 sec.; 2. Broekman (Ned.) 2 min. 25.2; 3. Henry (VS) 2.26,5; 4. De Koning (Ned.) 2.27,2; 5. Fitzgerald (VS) 2.27,5; 10. Huiskes (Ned.) 2.30,9 Jan Langedijk reed niet mee op de 1500 meter, terwijl hij op de 500 meter en de 5000 meter niet in de wedstrijd maar voor training aflegde. Uit de tijden van de drie andere Nederlanders blijkt dat zij goed voor uitgegaan zijn. Ter vergelijking van de resultaten diene dat de Zweden op de 1500 me ter een uur eerder reden dan de an dere groep en de volgende tijden maakten: 1. Seyffarth 2 min. 25 sec.; 2. Bolmstedt 2.29; 3. Jansson 2.31; 4. Janemar 2.33. Van de Finnen reed Ojala ongeveer 2 min. 27 sec. Oostenrijk vraagt uitlevering van v. Papen en v. Schirach Volgens mededeling uit welingelich te bron heeft Oostenrijk verzocht om uitlevering van Franz von Papen, die van 1934 tot 1938 Duits ambassadeur te Wenen was, en Baldur von Schi rach, die ten tijde van de oorlog gouwleider van Wenen was. De componist Nico van der Linden, die de provinciale volksliederen met het koor van de P.T.T. te Amsterdam instudeert voor uitzending via de radio, kwam bij de bewerking van de liederen voor mannenkoor tot de ontdekking, dat de provinciën Noord- en Zuid-Holland een dergelijk lied niet bezaten. Om in deze leemte te voorzjen, heeft hij zowel tekst als muziek voor een gemeen schappelijke hymne der beide provinciën geschreven. Het toen ontstane lied heeft de heer Van der Linden opgedragen aan H.M. de Koningin. 1. Noord- en Zuid-Holland, gegroeid naast elkaar, Eeuwen verenigd tot onscheidbaar paar, Schoon zijn uw dreven, uw waters, uw duin, Steden en dorpen en zomerse tuin. Refrein: Wij, dochters en zonen, Trouw blijven wij tonen, Grootmaken uw steden, Bebouwen u(v grond, Trouw aan het verleden Waaruit gij ontstond. 2. Landen van Leiden, van Alkmaar, Den Briel, Landen, waar menige indringer viel, Groot is uw glorie, geboren uit moed, Rijk uw historie aan geestelijk goed. 3. Landen van Rembrandt, van Vondel, De Groot, Gij, die vervolgden een haardstede boodt, Strijdt was uw leuze voor waarheid en recht, Strijd was uw keuze, was vrijheid ontzegd. 4. Noord- en Zuid-Holland, nog nimmer gezwicht, Landen van duister, van schemer en licht, Land van de bouwer, van denkers in staal, Land van de sjouwer en watergemaal. 5. Zuid- en Noord-Holland, uw namen zij eer, Land der Oranjes van nu en weleer, Gij, fiere wachters van Zwijgers geslacht, Blijft de verachters van eerloze macht. Een zevenjarige Brits-Friese stam boekkoe te Ringwood (Hampshire) heeft het wereldrecord geslagen wat het geven van melk betreft. Tot nog toe stond dit record op naam van een Amerikaanse Holstein Fries, die in 365 dagen ruim 18.870 liter melk gaf. De nieuwe recordhouder heeft thans in 329 dagen dit kwantum reeds overschreden. Per dag moet zij vier maal gemolken worden ,en geeft zij totaal meer dan 54 liter. Enkele maan den geleden vestigde zij voor het eerst de aandacht op zich door het wereld dagrecord melkproductie op haar naam te vestigen met meer dan 67 liter in 24 uur. De tegenwoordige eigenaar kocht haar vier jaar gele den voor 183 pd. 15 sh. De wonderkoe krijgt behalve het normale voedsel per dag ruim 2 liter bier. PrinsBernhard onderdegasten zich naar Fvins Bernhard heeft voor privé-doeleinden Londen begeven. In het Londense restaurant bon viveur" in Hertfordstreet, fair, waar Prins Bernhard de lunch gebruikte, is brand uitgebroken. Ver schillende gasten verlieten de tafel, doch de Prins bleef zitten. De brand weer was spoedig ter plaatse. „Le May- President Truman heeft generaal Omar Bradley als opvolger van gene raal Dwight Eisenhower tot stafchef van het Amerikaanse leger benoemd. De senaat moet deze benoeming nog bekrachtigen, voordat Bradley zijn ambt kan aanvaarden. Tijdens een vergadering van de al gemene raad van de Belgische socia listische partij, verklaarde de Belgi sche eerste minister Spaak: „Ik ben geen voorstander van een onmiddel lijk aftreden van de Koning. Een der gelijk aftreden zou namelijk in Sep tember van dit jaar Prins Boudewljn op de troon brengen, hetgeen een on geluk voor hem zelf zou zijn, voor de dynastie en voor België". „Men vraagt mij", zo vervolgde Spaak, „of ik er goed aan neb ge daan mij naar de koning te begeven. Ik kan hierop volmondig: „Ja!" ant- vwoorden. Indien wij tót een oplossing van dit probleem willen komen, zul len wij vroeg of laat toch met de ko ning in contact moeten treden. Een linkse noch een rechtse meerderheid kan tot een oplossing komen en daarom dringt persoonlijk contact met de vorst zich op. Verder is het goed geweest, dat de koning ook eens gesproken heeft met iemand, die nu niet juist behoorde tot de Katho lieke Volkspartij of het Nationale Koningscongres". Zij het op andere gronden heeft het Amsterdams Gerechtshof gisteren het vonnis van de rechtbank dd. 15 Octo ber j.l. van 10, subsidiair 10 dagen hechtenis tegen de journalist H. A. I ;hof bevestigd. Naar bekend wei gerde de heer Lunshof destijds Vrouwe Justitia de naam te noemen van de persoon, die hem de geheime notulen van Linggadjati voor „Elseviers Week blad" had verstrekt. Wegens het „opzettelijk niet voldoen aan enige wettelijke verplichting, die hij als getuige opgeroepen te ver- .vullen had" werd deze journalist daar op zelf vervolgd. Mr. J. Fabius, pro cureur-generaal bij het gerechtshof, had 14 dagen geleden een boete van 250.geëist. De volgende stap van de veroordeel de journalist is het aantekenen van cassatie. De raadsman, mr. S. Gerbran- dy, zeide hiertoe onmiddellijk te zullen overgaan, zodat de Hoge Raad in deze kwestie het eindoordeel zal moeten vellen. Ongeval of misdaad Vrijdagavond j.l. heeft zich op de Rijksverkeersweg Den HaagUtrecht onder Zoetermeer een auto-ongeval voorgedaan, aat aan de Haagse vee arts R. het leven 1 -ft gekost. De auto is bij de wegsplitsing aldaar tegen een scheidingsmuurtje opgereden, met het gevolg, dat de vee-arts en een mede- inzittende zwaar gewond werden, aan welke verwondingen de veearts, die overgebracht werd naar het RK Zie kenhuis St. Antoniushove te Voor burg. zonder bij kenqis te zijn geko men, is overleden. De mede-inzittende bevindt zich thans nog in het zieken huis. De auto werd volkomen vernield. De juiste toedracht van het ongeval is nog niet komen vast te staan. Wel is gebleken, dat de veearts die de eigenaar van de auto was op het ogenblik van de aanrijding niet achter het stuur zat. Aangezien ook de' mogelijkheid van misdaad niet uitgesloten geacht wordt, stelt de Rijkspolitie te Zoetermeer een uitgebreid onderzoek in. Woensdag a.s. kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters GrHa van het plaat selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot n.m. 3 uur. Reizigers met veel bagage Op Kiesterzijl, een gehuchtje onder de rook van Fyaneker, verwekten twee personen argwaan bij de bevolking in verband met de vele bagage, welke zij bij zich hadden. Zoiets komt in dit'ge hucht niet vaak voor. Toen de politie echter kwam, waren de vogels gevlo gen. De volgende dag werden dezelfde twee personen ontdekt in Herbaijnen, een ander dorpje onder Franeker. De politie kwam te weten, dat zij hun intrek hadden genomen in het plaatselijke café. Hier werd 's nachts een inval gedaan en een der personen gearresteerd. De tweede was gevlucht, maar hij werd een uur later ingere kend. Het bleken twee Limburgers te zijn, die zich bezig hielden met de verkoop van gesmokkelde goederen. De politie nam o.m. 300,000 drukknopen, 4000 naalden, 59 vulpennen, 78 sigaretten pijpjes, 173 briefopeners en 4500 scheermesjes in beslag^ GENERAAL VON FALKENHATTSEN ZAL TERECHT STAAN IN BELGIë. Naar „Le Soir" van gistermiddag bericht, zgl Generaal von Falkenhau- sen, de militaire gouverneur van Bel gië tijdens de bezetting en voorko mend op de lijst van Duitse oorlogs misdadigers, die in België moeten terecht staan, begin Februari aan België worden uitgelevörd. £EN der belangrijkste redevoeringen van de laatste tijd werd Donder dag j.l. door de Britse minister van buitenlandse zaken de voormalige dok werker Ernest Bevin uitgesproken. Zijn rede moest als het ware komen nu de ontwikkeling ener Europese split sing, reeds vóór de bijeenkomst der mi nisters van buitenlandse zaken te Londen groeiende, door de mislukking der conferentie en de snelle opeenvol ging der feiten zich steeds scherper gaat aftekenen. Het opdringen van de Sovjet-Unie door intimidatie en infil tratie heeft geleid tot een uitgebreide Russische irivloedssfeer in Noordoost en Midden-Europa en de Balkan. Suc cessievelijk zijn Polen, Oostelijk Düits- land, Bulgarije, Hongarije en Roeme nië volledig ingeschakeld in de Rus sische politiek en zo zei Bevin: „vol gens onze informaties worden elders soortgelijke pogingen gedaan". Daarbij moet hij ongetwijfeld gedacht hebben aan Griekenland, terwijl ons de voor lopig mislukte maar directe aanslagen op de vrijheid van Frankrijk en Italië nog vers in het geheugen liggen. Niets", aldus Bevin weer, „zal gericht zijn tegen Rusland of tegen enig an der land, maar wij hebben het recht de verwante zielen in het Westen te orga niseren, zoals „de Sovjet-Unie de ver wante zielen in het Oosten heeft ge organiseerd". Daarna kondigde hij het streven van Engeland en Frankrijk naar een z.g. Westelijk Blok aan, waarin met deze beide landen eerst de Benelux-landen zouden worden opgenomen, waarbij ge dacht wordt aan het op 4 Maart 1947 te Duinkerken gesloten verdrag tussen Frankrijk en Engeland, in zekere zin een economisch militair verdrag, dat veel overeenkomst vertoont met het plan van de Benelux. Daarbij zal het echter de vraag zijn of de Drie Landen Frankrijk op het ogenblik gaarne als economische partner zien. De interne moeilijkheden staan eerst aan de aan vang van een oplossing en deze zou door een uitbreiding nu reeds, ernstige stagnatie in een vlotte gang van zaken brengen. Ook Attlee zeide, dat het geen zin heeft de ogen te sluiten voor de wer kelijkheid, maar dat men toch alle in spanning moet aanwenden om de oor zaken van een oorlog weg te nemen. De rede van Bevin heeft in West- Europa en de Ver. Staten veel bijval gevonden. Men ziet in deze idee een aanvulling op het plan-Marshall. Te zamen zijn ze gericht op economisch herstel en daaruit voortvloeiend een krachtiger politieke stem in het koor der volken. Marshallplan en Bevins po litiek tenslotte betekenen de materiële en morele steun, die West-Europa de kracht en de moed zullen geven om er weer boven op te komen, om de Euro pese geest te behoeden voor wegsmel ting in een groot geheel. De houding, die de Scandinavische landen hierbij aannemen is vreemd. Het Zweedse blad „Stockholms Tidningen" zegt, dat men hoopt in de strijd der gro te mogendheden met rust gelaten te worden. Het noemt Bevins rede zelfs een bedreiging van Scandinavië. Wij vragen ons echter af of men hier het eigen belang niet te zeer op een goud schaaltje weegt. Dezq engheid is fout. De wereld kent geen „eilandjes" meer. Het moge in ze kere zin te betreuren zijn, dat de situa tie zich zo ontwikkelt als tfians, aan de andere kant is Bevins. initiatief toe te juichen. Er is geen andere keus. AD INTERIM. VERGADERING VEILIGHEIDS RAAD UITGESTELD. De vergadering van de Veiligheids raad over de kwestie-Kasjmir, die gisteren zou worden gehouden, is voor onbepaalde tijd uitgesteld.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1