PARIJS tel< JOE JE Stad en Omgeving Een vreemde DE HAAGSE COMEDIE brengt een Amerikaans stuk De Postduiven-tentoonstelling in „Café Centraal" Weggebruikers De geheime zender G-elf Welkom in het vaderland De V.V.V.-prijsvraag De gaande en de komende boom Diepvries-demonstratie Order voor Alkmaarse werf AGENDA Bonnen halen Ik jok nooit Uitspraken Feestavond Rochdale De gesneuvelde Alkmaarse militairen Het verkeer in 1947 Burgerlijke Stand Passagierslijst „Kota Inten" Broek op Langendijk. „Wees een zegen'' Heiloo Reclame-consulent houdt voordracht Kunstenaars-centrum Bergen Oudkarspel. Hulp in nood Vergadering Tuinbouwvereniging „Schoorl" Hugowaard's schooljeugd krijgt revanche Personalia Holl. Mij. van Landbouw h graa Niet alleen't chagrijn van depij Cees Laseur in een bijzondere rol Het Haagse gezelschap van Cees La seur heeft gisteravond in de abonne- mentserie B in het Gulden Vlies een opvoering gegeven van het Ameri kaanse stuk van Sydney Howard: Zij wisten wat zij wilden", waarin hij de acteurs en actrices gelegenheid wil ge ven voluit te spelen zij net dan in bij zondere situaties. Nu de situatie was hier wel bij zonder. De niet zo jonge, rijke Itali aanse wijnbouwer Tony in Californië, die zal gaan trouwen met een eenvou dig meisje uit San Francisco, krijgt 'n ernstig ongeluk met zijn auto als hij de bruid van de trein gaat halen. Het meisje Amy komt in het huis en vindt daar de knecht Joe, die zij voor haar a.s. man aanziet als gevolg van het stu ren van een verkeerde foto. Tal van verwikkelingen ontstaan hieruit en on danks de zonde van Amy en Joe, komt aan 't slot het geluk voor Amy en Tony. Cees Laseur heeft zich ongetwijfeld bijzonder aangetrokken gevoeld tot de rol van Tony, waarvan hij een sterke, van leven bruisende uitbeelding gaf. Hij kreeg daarbij bijzonder goed tegen spel van Hans Kaart, die als Joe weer toonde een zeer verdienstelijk acteur te zijn. De zeer zware rol van Amy was een moeilijke opgave voor de nog jeug dige actrice Elsabeth Andersen, d; zich eechter over het geheel kranig van haar taak kweet. De verschillende zij den van de Amy-figuur deed zij mooi uitkomen. Met genoegen zag men ook nu weer Anton Roemer, die van de geestelijke, Vader McKee, een fijne creatie gaf. Pim Dikkers trok de aan dacht als de dokter. Verschillende klei nere rollen en figuratie enz. gaven aan het geheel bijzondere bekoring in een geslaagd decor. Aan het slot kregen de uitvoerenden een luid applaus, dat niet alleen de drie hoofdvertolkers, maar ook de an dere medewerkenden gold. G. In aansluiting op ons bericht van de postduivententoonstelling in het café Centraal in ons blad van Maandag laten wij hieronder de volledige lijst der be haalde prijzen volgen. Eere-prijzen De ere-prijzen werden gewonnen door: Beste doffer van K. J. Struys: ge brandschilderde duif; de beste duif van M. Pater-de Geus: medaille; dé beste jonge doffer van J. A. A. v. d. Els- kamp: medaille; de beste jonge duif van C. J. Pijper: medaille; de beste doffer late klas van A. J. Ruiter: me daille; de beste duif late klas van J. A. Egbergen: stel onderzetjes; de tweede vogel van de tentoonstelling van Gebr. Teileman: fruitschaal. De klasse-prijzen werden als volgt behaald: Klasse 1: le Gebr. Teileman; 2e. H. Mooy; 3e. M. Pater-de Geus; 4e. Fok en Groot; 5e Horst-de Jager; 6e J. A. A. v. d. Elskamp. Klasse 2: le J. A. A. v. d. Elskamp; 2e N. Ypma; 3e Fok en Groot. Klasse 3: le H. J. Struys; 2e. Horst- de Jager; 3e N. Wiese. Klasse 4: le. M. Pater-de Geus; 2e. Godschalk-Noome; 3e. J. A. A. v. d. Elskamp. Klasse 5: le. M. J. Pronk; 2e. N. Vpma; 3e J. A. Egbergen; 4e. Jansen- Knoef. Klasse 6: le. Horst-de Jager; 2e. C. Breed; 3e. N. Ypma; 4e. Kaper-Termaat. Klasse 7: le. A. Heymans; 2e. J. A. A. v. d. Elskamp. Klasse 8: le. M. Pater-de Geus; 2e. J. Oud. Klasse 9: le. S. v.d. Meulen; 2e. C. D. Huiberts; 3e. J. A. Egbergen; 4e. God schalk-Noome. Klasse 10: le. C. D. Huiberts; 2e God schalk-Noome; 3e. S. Dingerdis; 4e. C. D. Huiberts. Klasse 11: le. Horst-de Jager; 2e. Godschalk-Noome; 3e. H. Pel. Klasse 12: le. R. Middelburg; 2e. A. Haring. Klasse 13: le. Kaper-Termaat; 2e. H. Pel; 3e. Oud-Wijker; 4e. W. Themmen; 5e. C. de Waarc^ Klasse 14: le. Kaper-Termaat; 2e. A. Haring; 3e. J. W. de Moei; 4e. A. Hey mans. Klasse 15: le. J. Bleeker; 2e. J. M. Schipper; 3e. A. Haring; 4e. J. A. A. v. d. Elskamp. Klasse 16: le. C. Rabeling; 2e. J. A. A. v. d. Elskamp. Klasse 17: le. C. D'. Huiberts; 2e. H. Pel; 3e. A. de Best; 4e. H. Pel. Klasse 18: le. C. D. Huiberts; 2e. C. Jansen; 3e. Horst-de Jager. Klasse 19: le. J. A. A. v. d. Elskamp; 2e. J. C. Huiberts; 3e. A. Heymans; 4e. C. J. Pijper. Klasse 20: le. H. Schipper; 2e. J. de Cocq v. Delwijnen; 3e. Godschalk- Noome; 4e. J. Somers. Klasse 21; le. J.de Cock v. Delwij nen; 2e. N. Ypma; 3e. Kaper-Termaat; 4e. M. Teerhuis; 5e. J. A. A. v. d. Els kamp. Klasse 22: le. C. J. Pijper; 2e. J. A. A. v. d. Elskamp; 3e. J. Bleeker; 4e. N. Wiese. Klasse 23: le. A. J. Ruiter; 2e. J. A. A. v. d. Elskamp; 3e. W. Hartland; 4e. N. Ypma; 5e Jansen-Knoef. Klasse 24: le. J. A. Egbergen; 2e. S. Dingerdis;^3e. Horst-de Jager; 4e. Jan sen-Knoef; 5e. W. Themmen. Weest vooral bi) mist en nacht op Uw veiligheid bedacht De V. U. biedt ons een zeer aantrek kelijk tweede programma. Dinsdagavond 3 Februari opent de V.U. met een lezing van de heer J. Verhagen, oud-chef-marconist bij de Zeesleepvaart te Seheveningen over zijn ervaringen met de geheime zender G.-Elf. De spreker bediende van 1943 tot aan de bevrijding de illegale zender G.-Elf in Noord-Holland en slaagde er in deze als enige zender van de 16 tot aan de bevrijding in stand te houden. Het dag boek van de G.-Elf berust bij het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie. Wij twijfelen niet of zeer velen zul len deze avond willen vrijhouden om te luisteren naar de ongetwijfeld scan nende belevenissen van de- spreker en zijn helpers. Voor kaarten enz. verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Met het m.s. Kota Inten, dat vermoedelijk op 12 Februari a.s. te Rotterdam zal aankomen, repa triëren de volgende personen, af komstig uit onze omgeving: Mar va M: C. H. Eikelboom, Alkmaar; W. Minneboo, B. Bottemanne- straat 10, Alkmaar; T. E. Aronds, Kanaaldijk 23, Bergen; W. op den Kelder, Zeeweg 58, Heiloo; P. H. Souer, Zevenhuizerlaan 53 E, Hei loo; J. Smits, Bosmansweg 267, Schoorl en Marva Schr. II J. E. Bor- nemann, Wouter Sluislaan 27, Beemster. Voor de in het najaar van 1947 uit geschreven prijsvraag door de V.V.V. ..Alcmaria", waarin de medewerking der burgers werd ingeroepen ter be antwoording van de vraag welke middelen aangewend kunnen worden teneinde het „Kaasmarkt-publiek" des zomers langer in Alkmaar te bin den, bestond grote belangstelling. Tal van meelevende burgers heb ben hun visie op dit moeilijke, doch interessante onderwerp te kennen ge geven, zodat de commissie ter be- oqrdeling van een en ander dan ook geen gemakkelijke taak had. Het ging n.l. niet alleen om de vraag, wét er gebeuren moet, doch ook of de ideeën practisch uitvoer baar waren, m.a.w. te bekostigen zouden zijn, vooral daar aan perma nente attracties werd gedacht. Bij de ontvangen suggesties waren echter ook vele attracties genoemd, die Alcmaria V.V.V. in de loop der tijden reeds had gebruikt, doch waar van de instandhouding niet mogelijk was gebleken. Alhoewel geen der inzenders een idee wist te brengen, waardoor het vraagstuk als opgelost kon worden beschouwd, kan uit de ontvangen ge gevens nochtans een lijstje van actua liteiten worden samengesteld, dat een nadere bestudering en uitwerking waard is. De drie inzenders, die blijk gaven de gestelde vraag het best aan te voelen, zijn de heren: M. v. d. Ploeg, A. J. Elte en H. Haytema Pzn„ aan welke resp. een prijs van f 25, f 15 eu 10 in waardebonnen zal worden (toegekend. Van de door hen toegezonden sug gesties hoopt het bestuur dan ook 'profijt te kunnen trekken. Het zal veel wandelaars zijn opge vallen, dat de gesneuvelde bomen op het Hofplein niet een op zichzelf staand geval vormen. Op tal van plaatsen in de stad worden bomen ge rooid, die öf ernstig ziek zijn, óf reeds afgestorven. In de Hout, in het Ken- nemerpark, op de Westerweg, overal in de stad sneuvelen de zware stam men. Zo ook nu op de Oudegracht. Daar staan ze een beetje dicht bij het water en dan tuimelt er wél eens een van de wallekant af en veroorzaakt Gelukkig blijven er ook nog bomen een hoop last, eer hij weer op 't droge gebracht is. over, zodat niet alle lommer ver dwijnt en bovendien worden er op de vrijgekomen plaatsen weer, nieuwe boompjes geplant. Die zullen echter nog heel wat moeten groeien, eer ze schaduw kunnen brengen. Voorlopig steken hun magere kroontjes nog maar wat zielig naar de blauwe lucht. Vrijdag a.s. houdt de bekende fabri kant van Vink's diepvries-groenten en fruit, de C.V. Frosta te Bergschenhoek, een openbare demonstratie van haar prima producten in de van ouds beken de zaak van de heer Scheepmaker, Spoorstraat 62, Alkmaar. Wij kunnen u ten volle aanraden: gaat hier heen. U geniet van de pracht sortering en mag zich tevens overtuigen van de prima smaak van deze artike len. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij u naar de advertentie, voorko mende in het blad van Donderdag. Zoals bekend, heft de Poolse rege ring bij verschillende Nederlandse scheepsbouwwerven een order ge plaatst voor de bouw van 22 sleep boten. Ook de werf Nicolaas Witsen en Vis, alhier, heeft een opdracht ontvangen. De order omvat negen grote sleepboten en dertien kleinere. Van deze dertien zal er één bij Nico laas Witsen en Vis gebouwd worden. Wel een bewijs van de goede repu tatie, die onze scheepswerf ook in het buitenland geniet WOENSDAG Gulden Vlies, 8 uur: Kamermuziek vereniging. Wapen van Heemskerk, 8 uur: De Mollebonen. DONDERDAG. Gulden Vlies, 7.30 uur: Operettever. Odeon: „De Zigeunerbaron". Wapen van Heemskerk, 8 uur: School vereniging Kweekschool. BIOSCOPEN: Harmonie Theater, t uur: De Spelbrekers; 18 jaar Woensdag, 2.30 uur, matinée. Victoria Theater, 8 uur: Katle maakt car rière; tot 14 jaar onder geleide. Woensdag, 2.30 uur, matinée. Zij, wier familienaam begint met de letters D en F moeten zorgen, Donder dag 29 Januari in het uitreikingslokaal, Ridderstraat, hun bonkaarten 804 af halen, alsmede textiel- en extra- kaarten, schoenenbonnen en aanvraag formulieren brandstoffen. Uitreiking van 912 en 24 uur. Losse inwisse lingsbon van kaart 802 meebrengen. Meervoudige Kamer De acht borreltjes en twee glazen bier, die de verdachte Arie G. uit Eg- mond aan Zee, in de loop van de avond van de 7e Juni naar binnen had gesla gen waren volgens hem niet de oorzaak van de aanrijding die dezelfde nacht tussen zijn wagen en die van de ker- rnis-exploitant J. v. E. was 'ontstaan. Het warme weer, de vermoeidheid en het feit dat zijn tegenligger niet geheel en al aan de rechterkant moest hebben gereden waren volgens hem wél de oor zaak en hij vertelde de edelachtbare lieren dat hij wel zenuwachtig was maar nooit jokte. De agent van politie, die door omwo ners was gealarmeerd, en van de aan rijding procesverbaal had opgemaakt, verklaarde dat G. wartaal sprak,- be hoorlijk naar alcohol rook en de weg naar het politiebureau naar waar hij ter ontnuchtering was overgebracht, direct niet in rechte lijn had afgelegd. De getuige v. E. betwistte dat hij ook maar enigszins aan de linkerzijde van het wegdek had gereden. Door de kantonrechter was verdachte enige tijd geleden tot f 50 of 25 dagen veroordeeld, van welk vonnis de amb tenaar van het openbaar ministerie in appèl was gekomen. Ook de Officier van Justitie, mr. Hol ste ijn, meende dat de straf veel te licht was en eiste f 120 of 60 dagen en daar naast 6 maanden Ontzegging van het recht een motorrijtuig te besturen. De president van de Meervoudige Kamer, mr. Krabbe, bepaalde de uit spraak over 14 dagen. De Alkmaarse tandtechniker Jacob K. werd veroordeeld tot een boete van f 25 of 10 dagen voor het nemen van een gipsafdruk. Het materiaal dat in bgslag was genomen, kreeg K. weer te rug. Jacob P. R., Bergen, heling, 4 maan den voorwaardelijk. Klaas B., Bergen, diefstal, 4 maanden voorwaardelijk. Gebroeders N. M., Bergen, 1 maand voorw. en f 400 of 60 dagen. Voor de buurtvereniging Rochdale-O. bracht de toneelvereniging „Falkland" het bekende toneelspel van Fabricius „Sonna" (?oor het voetlicht. Het publiek zag wel een zeer oude bekende op de planken in de vorm van de heer Rossenbacker die de rol van kapitein Velzen heel behoorlijk ver vulde. Na een weifelend begin kwam mevr. Speur als Sonna beter opdreef en ver scheidene scenes speelde zij op aan grijpende wijze. Mevr. Smit voelde de rol van Niti, de baboe, goed aan en naar onze mening was zij de beste van het gezelschap, hoewel ook de heren Oos tendorp en Speur als de assistent-resi dent en diens bediende een goede in druk maakten. Rudi Keesen als het 10-jarige half bloedje speelde zijn rol heel aardig. De rolkennis van alle spelers was voortreffelijk, zodat het publiek van deze uitvoering zeer zeker heeft geno ten. Vóór de aanvang der voorstelling opende voorzitter Schouten, waarna hij de aanwezigen verzocht enkele ogen blikken stilte te betrachten voor de twee jonge mensen uit de buurt die in Indonesië het leven moesten laten. Een verloting en een bal completeer den deze feestavond die in het Wapen van Heemskerk was georganiseerd. KAMPIOENSCHAP VIERDE KLAS. Gisteravond werden de wedstrijden om het 4e klas kampioenschap in café Lindenhoek voortgezet. De vijf partijen brachten overwinningen voor de heren L. Prins (2 x), J. Haasbroek, G. Lou ter en J. Schrooder. TWEE LANTARENPALEN EXIT. Gisteren zijn weer twee lantaren palen gesneuveld, een op de Berger- weg hoek Jan van Scorelkade, waar een vrachtauto door de gladheid van de weg gleed, de andere op het Varne- broek hoek Metiusstraat. Hier was een met 'n paard bespannen wagen de oorzaak. OP DE ZWARTE LIJST. Door de burgemeester werd binnen korte tijd weer een persoon op de zwarte lijst geplaatst. Voor hem zijn dus voortaan de café's hermetisch gesloten. GESNAPT. Op verzoek van de politie te Hel- lendoorn is door de Alkmaarse poli tie een Amsterdammer aangehouden, verdacht van diefstal van een motor rijwiel. De man is op transport ge steld naar Hellendoorn. Zoals wij reeds in ons nummer van Zaterdag mededeelden, vermeldde de laatste verlieslijst van de Nederlandse Strijdkrachten in Indonesië de namen van twee Alkmaarse militairen. 'Wij zijn thans in staat enkele bijzon derheden mede te delen. De soldaat le klasse Piet Mulder, 21 jaar oud, diende bij het mitrailleur bataljon van de 2e divisie als seiner telegrafist. In de herfst van 1946 had hij zijn betrekking als kassier bij de firma Holsmuller alhier wegens opkomst in militaire dienst moeten verlaten. In Juli' j.l. vertrok Mulder per „Volen- dam" naar de tropen. Op 13 Januari j.l. reed een bren-carrier bij Djember op een landmijn. Van de inzittenden werd onze jeugdige stadgenoot door de ex- plosié gedood. Opperwachtmeester G. N. Roozing, gedomicilieerd ten huize van zijn schoonvader alhier, was oorspronke lijk afkomstig van 't Woud en 29 jaar cud. Reeds vóór de oorlog diende hij als wachtmeester bij de cavalerie. Na de bevrijding werd het slachtoffer al spoedig opgeroepen en na in Enge land gedetacheerd te zijn geweest, in gedeeld bij het 2e escadron van het verkenningsregiment der 7 December- divisie (Regiment Huzaren van Boreel) Op 7 Januari 1947 vertrok de op perwachtmeester Roozing naar Indo nesië, waar hij laatstelijk te Garoet was gelegerd. Op patrouille zijnde, werd hij tegeliijk met de soldaat Van Aken uit Rotterdam neergeschoten. De beide gesneuvelden zijn de eerste do- c'en van het onderdeel. Op 22 dezer werd in de parochie kerk te Egmond a. d. Hoef een heili ge mis voor de gevallen onderofficier opgedragen, waarbij de garnizoens commandant van Alkmaar, luitenant- koionel L. A. van den Berge en een deputatie van 6 man van het in onze stad gelegerde Indisch Instructie-ba taljon tegenwoordig waren. Bij de familie van de beide gevalle nen zijn o.a. schriftelijke bewijzen van deelneming ontvangen van H. M. de Koningin, de minister van Oorlog en nog enige andere hoge militaire auto riteiten, terwijl het medeleven van de burgerij ook zeer groot is. Over het afgelopen jaar 1947 was het aantal aanrijdingen en verkeers ongevallen weer belangrijk groter dan over 1946. Het aantal aanrijdingen bedroeg 187, dat der verkeersonge vallen beliep 32, in totaal dus 219. In 1946 bedroeg dit totaal 154, in 1945 9. Hieruit blijkt, dat de toename van het verkeer onmiddellijk gepaard gaat met een stijging van de ongeval len. Van het aantal van 219 verkeers ongevallen waren er 5 (3) met dode lijke afloop. Lichamelijk letsel Jcregen 44 personen, in 135 gevallen werd al- leen materiële schade aangericht, in 15 gevallen beide. In 10 gevallen werd een dier gedood, twee keer werd een dier gewond. In 8 gevallen ontstond geen schade of letsel. De meeste ongevallen vonden plaats langs de hoofdverkeers-ader, vooral bij de Bergerbrug, en in de stad op het kruispunt LaatKoorstraat, bij de Grote Kerk en bij de Friesebrug. Geboren: Pieter C., z. van C. A. Schotvanger en A. F. Swaerts. Mar griet J., d. van P. van der Borden en T. van Til. Anneke L., d. van J. F. de Moor en T. van den Berg. Getrouwd: Johannes C. Hagemans en Immetje Hollander. Johannes Kroonen en Trijntje J. Kieft. Overleden: Hendrik de Bruijn, wedr. van P. M. Noorderwerf, 85 jaar. Guurtje Maijer, wed. van D. Govers, 76 jaar. Hendrika van Broekhuizen, gehuwd met L. Hovenier, 62 jaar. Antonius J. Sman 4 maanden. Jan Peeters 2 jaar. Op ons bureau, Voordam 9, ligt ter inzage de volledige passagierslijst van het m.s. „Kota Inten", dat op 13 Janu ari van Batavia vertrok en vermoede lijk op 12 Februari a.s. in Rotterdam zal arriveren. DIERENBESCHERMING. Zwervend is in de omgeving van de Regulierslaan aangetroffen een ruw harige Foxterrier (bruin-witte teef). Adres inspecteur C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. Gistermiddag werd voor de jeugd en '3 avonds voor de ouderen in café „Welge legen" de geluidsfilm „Toendra" vertoond Di* was ten bate van de Stichting kin dertehuizen „Wees een Zegen" De avondvoorstelling werd geopend door de heer Dijkstra, die een korte toe lichting gaf op het werk van bovenge noemde Stichting. Wij zijn werkzaam, zo zeide spreker, om in de grote steden het eindeloze leed dat door de armste jeugd geleden wordt, te verzachten. Ook nu na oorlog wordt de strijd tegen de ellende nog voortgezet om de sporen van de oorlog te helpen uitwissen. „Wees een Zegen" ontvangt geen sub sidie van het Rijk of gemeente Dus moe ten wij het hebben van onze begunsti gers, zo besloot spreker Begonnen werd met de vertoning van een tekenfilm. De hoofdfilm „Toendra" speelde zich af in de wildernis van „Alaska". Het was jammer dat de Broekers M zo kleinen getale waren opgekomen om deze prachtige natuurfilm te bewonderen Tot besluit sprak de heer Dijkstra woor den van dank uit. DURE ANDIJVIE Bij de Broeker Veiling werd gistermor gen een partijtje andijvie aangevoerd door een tuinder, dat werd verkocht voor 67 cent per kilo. De bekende deskundige reclame-consu lent Franc A Bibo uit Voorburg hield gis teravond in „De Rustende Jager" voor de leden van de gezamenlijke Middenstands verenigingen een voordracht. De heer Bibo heeft zijn voordrachten in drie gedeelten gegeven Het onderwerp dat hij gister avond behandelde: „Om personen en zaak" had de volle belangstelling van alle aanwezigen en ieder die aanwezig was, heeft gisteravond iets geleerd. In een vurig pleidooi heéït de spreker een lans gebroken voor de Middenstand in het al gemeen. De heer Bibo behandelde de samen werking, de taak en de verantwoorde lijkheid in het bedrijf zelf, maar ook daarbuiten De manier waarop hij dit deed, was werkelijk voortreffelijk. Zijn lezing, welke wij hebben willen betitelen met „voordracht' werd op een dusdanige manier geformuleerd, dat allen beschaamd tcegaven: Deze spreker heeft gelijk! Wij verwachten dan ook op de beide volgende avonden, te weten Dinsdag 10 Februari wederom in De Rustende Jager en Dinsdag 24 Februari a.s. in het Bruno- gebouw, nog x meer belangstellenden dan gisteravond aanwezig waren Het vol gende onderwerp is: „Over Reclame" en het derde onderwerp gaat over „Ver kopen". Het is ongetwijfeld een goede gedachte van de Gemidza om deze vlotte, geestige en prettige spreker over bovenstaande onderwerpen te laten spreken. ZAL ER EEN NIEUWE KUNST WORDEN INGELUID? Voor het Kunstenaars Centrum Bergen hield de heer G J Slee, leeraar aan de Kunstacademie te Rotterdam en redac teur van de Maasbode, een lezing met lichtbeelden in het Huis met de Pilaren, over het onderwerp „Kunstenaar en na<- tuur in de loop der tijden" Na door mr ORE Brunner met een enkel woord bij zijn gehoor te zijn inge leid, begon de spreker zijn tocht door de eeuwen heen. Vooraf ging de opmer king, dat zoals er een relatie bestaat tus sen appel en appelboom, tussen de mens er. zijn voorgeslacht, er ook verband Is tussen de hedendaagse cultuur en die van vroeger Totale verloochening van het ver., leden zoals vele jongeren dat doen, zou catastrophaal kunnen worden Vrijheid is een grote winst voor de Kunst, maar houdt een gevaar in voor de verhouding tussen Kunstenaar en volk, als ze niet getem perd wordt. Op de reis langs het Kunstgebeuren in de loop der tijden wees de deskundige gids telkens wèer zijn tochtgenoten op de verhouding van Kunstenaar tot natuur Van de ideoplastische producten van Egyptenaren, die wel getuigden van scherp waarnemen, ging het langs sterk conven tioneel werk van de Assyriërs en meer streven naar fotografische juistheid ver radende Kunst der Perzen naar de Cre- tenzers Hun monumentale stijl werd lang zamerhand losser, er" waren schitterend geobserveerde dieren Er was nu zoetjes aan een streven naar getrouwe navolging der natuur en bij de Grieken van ideale vormen Bij de Romeinen werd even halt gehouden bij een mozaïek van Justinianus en Theodora Verder ging de tocht Hiëronymus Bosch, einde 15e eeuw, toonde zich een fel waarnemer van de werkelijkheid in zijn Zotternijen De 16e eeuw bracht opnieuw geïdealiseerde voortbrengselen tot Millet e a. het sociale element in de natuurbeschouwing brach ten (b v Arenleesters). Dan maakte het gezelschap kennis met Monet (1840—1926), die de dingen niet wilde schilderen, zoals ze waren, maar zoals ze zich aan zijn oog voordeden Voor hem was iedere schilderij een improvisatie, waarbij door steeds wisselen van lichtval en atmosferische werking, snel werken was geboden. De weg was gebaand naar impressionnisme, wat is uitgelopen op een geweldig virtuozendom Het subjectieve element neemt in on beperkte mate toe en men ontwaart een verwarrende veelheid. Alle remmen zijn losgeslagen Cubisme, futurisme, absolu tisme, surrealisme.... en humbug. Zal er een nieuwe Kunst worden inge luid? Spreker stiaat nog al sceptisch tegenover al die ismen. Mr Brunner was de tolk van de aan wezigen, toen hij de spreker dank bracht voor zijn „historisch-analytische exegese", zijn leerzame en tot nadenken brengende voordracht Maandagavond werd ten huize van de heer Jansen de 48ste jaarvergade ring gehouden van bovengenoemde ver eniging. De voorzitter, de heer G. Yff, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de twee leden van de afdeling Noord-Scharwoude. Medegedeeld werd dat de wervingsactie 5 nieuwe leden heeft gebracht. Vervolgens dankte de voorzitter de heer Visser die vele ja ren bode was geweest, voor het werk dat deze voor de vereniging gedaan had. In deze vacature was benoemd de heer P. K. Volkers. Uit het verslag van de penningmees ter bleek dat de kas er goed voor staat. De heer Th. Groen werd be noemd tot kascontroleur. De secretaris bracht het jaarverslag uit. Hij deelde mee dat het ledental achteruit was ge gaan. De vereniging telt thans .163 le den. In de plaats van de heren H. de Geus en P. K. Volkers, die niet herkiesbaar waren, werden gekozen de heren Brink en Bakker. De bestuursleden de heren Dekker en Paarlberg werden met alg. stemmen herkozen. De heer de Geus werd benoemd tot erelid. Vervolgens las de heer Paarlberg het verslag voor van de Bondsvergadering. Als afge vaardigden voor deze vergadering wer den gekozen de heren IJff, Kramer en Volkers. De gratificatie van de bode bleef gehandhaafd op 25. Bij de rondvraag werden nog enkele huishoudelijke zaken behandeld, waar na de heer G. IJff met een woord van dank de bftMokoawt «loot. De tuinbouwvereniging „Schoorl" hield Maandagavond onder voorzitter schap van de heer R. Wognum haar jaarvergadering in de zaal van de heer Schuyt. De voorzitter wierp in zijn openings woord even een blik achterwaarts. Een jaar geleden stond het er slecht voor, maar aan het einde de rekening opma kende meende hij toch, dat de tuinders geen reden tot klagen hadden. De toe komst zag hij donkerder in. Maar, aldus de voorzitter, de tuinders weten, dat zij steeds blootstaan aan wisselvalligheden, laten we optimist blijven en er het beste van hopen. De notulen en het jaarverslag werden onder dankzegging aan de secretaris goedgekeurd. Uit het uitgebreide verslag bieek,' dat de vereniging 82 leden telt. 1947 was een bijzonder abnormaal jaar. Eerst een langdurige, strenge winter, die vele tuinders een zware slag toe bracht: veel planten en pootgoed ging verloren, de voorteelt onder glas ging grotendeels verloren. Toen kwam de hete, droge zomer. De prijzen van groenten waren aan grote schommelingen onderhevig, de prijs van spinazie vooral, was veel lager dan in 1946. Glassla en glasbloemkool waren er bij na niet. Sla en snijbonen onder glas waren hoog in prijs, zomerbonen slecht, herfstbonen heel duur. Schorseneren haalden dezelfde prijs als het vorige jaar, daarentegen bracht witlof veel minder op. De stooktomaten gingen voor goede prijzen, van de koude kas- tomaten zijn er veel doorgedraaid, tot ei later weer goede prijzen werden ge maakt. De aardbeien waren wel goed in prijs, maar de teelt viel erg tegen. De tuinbouwcursus kon dit jaar doorgaan onder leiding van de heren de Jong en v. d. Peet. Er was in 1947 gecontracteerd met twee firma's, t.w. de firma Beemsterboer en Gebr. Vis, van wie resp. was ontvangen 1454,90 en 3208,25. Voor schorseneren was ontvangen 2949,81. De rekening van de penningmeester sloot In ontvangsten en uitgaven met een totaal van 7710,80. Er was over 1947 een saldo van 1,50. Nadat de kascommissie rapport had uitgebracht, werd de penningmeester gedechargeerd. Na ballotage werden 3 nieuwe leden tot de vereniging toegelaten. Het bestuur deelde mede, dat het pogingen deed om een contract af te sluiten voor de teelt van .0.1. Kers tegen de prijs van 2.10. De heer J. Bouman meende de tuinders ernstig te moeten waarschuwen: bij devaluatie, die hij als bankspecialist voorvoelde en onontkoombaar achtte, zouden de telers het kind van de rekening worden. Hij gaf het bestuur in overweging in het contract een clausule te doen opnemen, waarbij de contractanten veilig gesteld werden. De aanwezigen bleken niet zo bang uitgevallen en contracteerden on danks de waarschuwing. Met de teelt van violenzaad wensten verschillende leden een proef te nemen. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, de heren W. Seven- huysen en M. de Zeeuw, werden her kozen. De voorzitter wijdde enkele gevoelvolle woorden aan de nagedach tenis van het overleden lid van het bestuur, de heer W. Druyven, die zo veel voor de vereniging had gedaan. Besloten werd de opengevallen plaats niet door een ander te doen bezetten, daar het beter geacht werd, dat het aantal leden oneven was. Bij de onder de aanwezigen gehouden verloting waren de heren J. Akker man, J. Tromp en Nic. Schuyt de ge lukkigen. Met de vrachtrijder werd vervolgens onderhandeld over een nieuwe rege ling voor 1948. Het filmfeest van de kinderen der O. L. scholen, in uitzicht gesteld door het Nutsdepartement, heeft dan toch Vrijdagmiddag 23 Januari plaats gevonden. Het Nutsbestuur was er ten volle van overtuigd, dat het ten op zichte der schoolgaande jeugd na de twee mislukkingen iets had goed te maken. Wij willen spontaan erkennen, dat het nu was „Eind goed, al goed". Te ruim 3 uur ving de filmvertoning aan; de voorfilms voldeden; de hoofd film: „Op bevel van Snoek", naar een Russiséh sprookje, viel zeer in de smaak, zowel bij ouderen als de jonge ren. Het wil^ iets zeggen, als een boerenzoon het zover brengt, dat hij de Czarendochter als bruid meevoert naar zijn woning. Er school heel wat leerzaams in deze film. Er waren mooie beelden: Russische dorpen, velden, bossen en beren, enz. De kinderen hebben genoten. Tijdens de pauze werden allen daarenboven ge- tracteerd op warme ranja. Aan 't eind der voorstelling bracht de heer Post, hoofd der o. 1. school Zuid, het Nutsbestuur de dank van allen voor deze mooie middag. Het bestuur van de Hollandse Maat schappij van Landbouw heeft de heer H. K. Koster te Wieringerwaard be noemd tot zijn adviserend lid. In de af delingen van de Noord-Hollandse Stichting voor de Landbouw werden o.m. aangewezen: sociale afdeling en haar drie sub-commissies de heren C. Lakeman te Stompetoren, P. Kistema- ker te Kolhorn, S. Visser te Koedijk; akkerbouwcommissie de heren P. Kis- temaker en Jac. Doornbos te Midden- meer; veehouderijcommissie de heer W. vd Oord te Barsingerhorn; tuinbouw commissie de heer S. Visser te Koedijk en werktuigencommissie de heren P- M. Bürman te Stompetoren en P H. Bakker te Middenmeer. Op 12 K.M. (Van onze correspondent.) Parijs omvat niet alleen de eigi Jijke stad met haar 26 bestuu districten, maar ook de rondom B stad gelegen voorsteden. Zij v men tezamen een geheel, dat Duitsers tijdens dé bezetting v Frankrijk „Groot-Parijs" noemd en dat de Fransen bestuurstechnis met „Département de la Sein aanduiden. Het Département de Seine. Parijs dus, heeft ruim v millioen inwoners en strekt zi I uit over een oppervlakte v 47800 hectaren, hetgeen evenveel als de oppervlakte van de Noor Oostpolder. Het merendeel der i woners verdient z'n dagelijks bro< in de handel en de industrie. En zo klinkt het bijna ongeloofw 'dig, dat er heden ten dage in P; nog bijna 8000 boeren en landarbeid zijn. Zij leven van die 50.000 hec gronds, die nog niet door de indus zijn opgeslokt Wij vinden nauwelijks twaalf kilo ter van de kathedraal de Notre D; verwijderd, in de nabijheid van voorstad Vitry, een echt dorp met kerktoren en een gemeentehuis hofsteden, waarvan de grootsten uitstrekken over een oppervlakte meer dan 200 ha. Een aantal boe bedrijven zijn ook In de nabijheid de voorstad Fresnes, die echter k ner zijn. Het grootste heeft een opj vlakte van nauwelijks iets meer 70 ha. In het Zuidoosten van de s Parijs, in de voorsteden Monti Noisy-Ie-Sec. en St. Maur bevim zich eveneens grote agrarische bed ven. Al deze boerenbedrijven zijn i de ondergrondse of met de bus te reiken. In Groot-Parijs worden ongeveer ha. met tarwe bezaaid. De oogst lev per jaar ongeveer 17.000 centena op. Dat is onder de gegeven omst; digheden een aanzienlijke hoeveelhc maar het is minder dan de reuzens nodig heeft om haar bevolking gei rende een enkele dag te voeden. De voerbieten, die van de Pari boerenbedrijven worden geoogst, w den door de grondbezitters aan boeren verkocht, die zich uitsluite op het zuivelbedrijf toeleggen. Er z In Parijs ongeveer 3000 melkkoei die dank zij een intensieve wijze v voedering en een bijzondere wijze v verzorging dagelijks 50 60.000 li melk geven en aldus ongeveer 1/10 v het melkverbruik der stad dekken. De mest, die uit deze stallen kor vindt op de talrijke groente- en bh menvelden en fruitcultures, die in I rijs een oppervlakte van meer dan ha. beslaan een uiterst nuttige aanwe Uw rheumatische pijnen met alle f volgen slopen voortdurend aan t hele gestel. Daarom moet ge U tegen te weer stellen. Met Kruscb Sahs. Duizenden deden dat vóór U i zij zijn trots op de heilzame resultati die Kruschen hun gaf. Iedere morgi de kleine dosis Kruschen maakt et ander mens van U. De aansporen! werking van Kruschen doet Uw bloi 5 sneller stromen; de schadelijke zure die zich anders gaan vastzetten, wordi 4 medegenomen en verwijderd langs n tuurlijke weg. Dat is het geheim vj I yruSC en daarom is het ook voor de remedie om weer helemaal de ouc te worden, fief en fit en vrij van pij Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheki of Drogist (ingezonden Mededeling) Cobi lag al bijna twee uur ln bei en had nog geen oogje dicht gedaan En met omdat ze geen slaap had- zi viel er bijna van om. Dat had moede juist doen besluiten haar vroeg ondei de wol te stoppen. Met twee vinger w v? de mond scheen zo dan ooi heerlijk onder zen te gaan, toen z, Hot zacht tikken gewaar werd «et scheen van de overloop te ko »en. Scherp luisterde ze toe; haai remneainHde r?nd van het bed' Ja- wa- nog d ^arr,had het weer.en m waard^debjkf- Zou het dan toet avond voótTo haar broer, van ten deuren dat er soms by geslo- ln huis ko,Jre,emde slaaPwandelaarj met geiooS J Ze het aan tafel knipoogde nln tegen vadei getik. Wié Chrt""«6Pie2ellg, dat 's nachts nooit h Zljn? Ze was wandelaars 0n do maar aIs ei die zij nooit eerde- ohve.rl00P kwamen, was om kippenvel ontm°et; dal Toch was ze nieuwe krijgen, had Theo eigenlijk d !f?g °ok' Wat voorkamer moeten h avond in de er niets van weten T? Z« mocht haar 6viiugPPODdanSa ha"r deut kruipen. Na eef de dekens het stil, doodstil Nn J m!nuten werd bed gehuild of 8 nooit had ze in a'tijd gezegd: Co'bPtnni?106061' 'ad »iet, en nooit hóeft 'M! ken bestaan bang te zijn in bed" *7 aaf kind 2U> om hard te gaan ^nnu had ze gaan giiien, Ferm

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2