Alkmaar's handelsschool adopteert „Stad Alkmaar" LANDW ACHTERSDRAMA IN ONZE PROVINCIE eist gezamenlijke krachtsinspanning Vier Noordhollandse gymnastiek verenigingen turnden in Schagen .Uitvaart van Bergen's wethouder Miltenburg Donderdag 29 Jan. 1948 145ste Jaargang No. 24 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Delegatie bezoekt haar „eigen" schip P.R.A.C.-rechercheur pleegde chantage Het debat pver de regeringsverklaring Bankschandaal te Amsterdam Wordt doodstraf gewijzigd in levenslang? Graham keert niet terug Nieuwe Bonnen WEDEROPBOUW WEERBERICHT Een pri ma avond Geen Amerikaanse ploeg in ijshockey-tournooi Bergen. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per" millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. risteren was het een grote dag voor de Rotterdamse Halcyon-lijn. Het nieuwste schip van deze rederij, de „Stad Alkmaar", is gereed- b men en heeft ligplaats genomen aan de Parkkade. Per slot van rekening worden er in Rotterdam, bij Wilton, bij de „Droogdok" of bij Het Smit wel meer schepen gebouwd en afgeleverd. Er zou dan ook en aparte aanleiding zyn, dit feit aan te stippen, ware het niet, dat met de ,Stad Alkmaar" iets bijzonders aan de hand is. Het schip is ^raeliik geadopteerd door de Middelbare Handelsschool alhier, en dit fk maakt het gereedkomen van de „Stad Alkmaar" tot een gebeurte nis van groot belang voor onze stad in het algemeen en voor de Alk- maarse Handelsschool in het bijzonder. Na de oorlog werd de NEVAS opgericht, de Nederlandse Vereni ging tot Adoptatie van Schepen. Tal van scholen, over het hele land ver spreid, adopteerden een of ander schip van de Nederlandse koop vaardij, en de vereniging heeft ten doel bij de jeugd belangstelling te wekken voor het werk, het leven aan boord en het nut van onze han delsvaart. Zo adopteerde dus de Middelbare handelsschool te Alkmaar de „Stad Alkmaar" en gisteren toog een dele gatie van de school, bestaande uit de directeur, de heer G. A. M. Snijders, een der leraren, de heer G. Louwaars en vier leerlingen naar Rotterdam. De leerlingen waren dqor loting aangewezen, uit elk der vier klassen één, en Piet Kommer uit de eerste klas, Els Schouten uit de tweede, Jan Holtkamp uit de derde en Matthieu du Crocq uit de hoogste klas hadden een prachtige dag. De trein van negen uur voerde hen naar Rotterdam, waar het gezelschap omstreeks half twaalf arriveerde. Kapitein De Neef van de „Stad Alkmaar" had laten weten, dat hij zjjn gasten omstreeks twee uur aan de Parkkade verwachtte en van de enkele uren, die overbleven, werd ge bruik gemaakt om onder leiding van de heer Snijders, zelf oud-Rotterdam mer, de „Koningin van de Maas" te bekijken. Het .stadhuis, het postkan toor, de nieuwe Koopmansbeurs, waarvan ook het inwendige niet werd vergeten en de Maastunnel, werden bezocht en wel bleek, dat met deze wandeling een goede greep was ge daan. Rotterdam biedt nog steeds veel aantrekkelijks voor de bezoeker. Het hoogtepunt. Om twee uur kwam toen het hoogtepunt van de dag. Aan de val- Naar het A.N.P. van particuliere zijde verneemt, hebben ambtenaren van mr. Overbeek uit 's-Gravenhage, do substituut-officier voor corruptie zaken, met assistentie van de Rijks recherche dezer dagen de 44-jarige C. J. Poldervaart uit Amsterdam, die kort na de bevrijding een aanstelling wist te verkrijgen als rechercheur in burger bij de Amsterdamse politieke recherche afdeling collaboratie (P.R. A.C.)j in de hoofdstad gearresteerd en naar Den Haag overgebracht. Volgens inlichtingen van verschil lende zijden heeft Poldervaart zich in zijn functie van P.R.A.C.rrechercheur aan een vorm van chantage schuldig gemaakt. Hij wist, dat er van een Amsterdamse schilderijen-restaura teur een dossier aanwezig was bij de P.R.A.C. Deze restaurateur had, zo als vele zjjner collega's, tijdens de bezetting schilderijen aan Duitsers verkocht en werd deswege van colla boratie beschuldigd. Poldervaart „nam de zaak in onderzoek", maar liet de restaurateur blijken, dat hij geneigd was het dossier te vernieti gen. Zijn voorstel was, dat de restau rateur hem daarvoor met een som gelds zou belonen. In dit verband werd een bedrag van 12.000 ge noemd, dat in twee delen zou worden afgedragen. Op het moment, waarop Poldervaart de zaak van de restau rateur verliet, met een enveloppe met geld op zak, is hij door gereedstaande rechercheurs gearresteerd. JS* n!dere berichten blijkt, dat de restaurateur zich achter de rug van P. Politie in verbinding heeft gesteld en dat er een val is opgezet, waar de man is ingelopen. By de aanvang der vergadering zTt?er ITT KaiT hee£t de voor! zitter, mr. J. van Schaik, medege deeld, dat het debat over de refe- ringsverklaring nopens de ontwikke ling der gebeurtenissen in Indonesië zal gehouden worden na de behande ling van de begroting van het staats bedrijf der P.T.T. In verband oaar meije zal de vergadering heden Don derdagmiddag worden voortgezet. reep werd het gezelschap verwel komd door kapitein De Neef, die op zjjn schip als gastheer optrad en de opgetogen jeugd met haar leiders rondleidde over zjjn fonkelnieuwe, van verf glanzende vaartuig. Maar vóór het zover was, bood de heer Snijders namens de gehele school aan kapitein De Neef een Alkmaarse vlag aan, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de „Stad Alkmaar" zou bijdragen tot meerdere glorie van de Neder landse koopvaardij en waarbij hij de gezagvoerder gelukwenste met zijn commando over dit goede schip. Daarna doolden de zes Alkmaarders een uur lang rond door „hun" schip, onder persoonlijke leiding van kapitein De Neef. Verschillende leden der be manning beijverden zich, ondanks hun drukke bezigheden, om de jongelui zo veel mogelijk te laten zien. Ook de machinekamer werd niet vergeten, waar de tweede machinist de nodige uitleg gaf. De leerlingen van de Handelsschool hebben een prachtige indruk gekregen van een modern koopvaardijschip, met als extra attractie, dat ze zich voel den als op „hun eigen" schip. Maandag j.l. heeft de Amsterdamse politie de directeur van de N.V. Cre- diet- en Voorschotbank te Amsterdam gearresteerd omdat na een onderzoek, dat bijna drie jaar heeft geduurd, ge bleken is, dat deze bank opgericht is roet het geld van een Duitse bunker bouwer. Deze bunkerbouwer, een ze kere A., die mede-directeur was van de Hoch- und Tiefbau A.G. „Westland", een firma, die in de oorlog verdedi gingswerken aanlegde in het West- land, had tegen het einde van de oor log een banksaldo van f 400.000, waar over hij echter niet kon beschikken. Door allerlei manipulaties zijn enige tussenpersonen erin geslaagd dit be drag vrij te krijgen en voor 2 ton werd de N.V. Crediet- en Voorschotbank ge kocht en weer opgericht en een beton- fabriek gekocht. De resterende 2 ton verdween gedeeltelijk in de zakken van de tussenpersonen, terwijl ook nog een klein gedeelte werd besteed voor het, aankopen van 20.000 M2 grond in de omgeving van Amstelveen. Waar 't restant van het geld gebleven is wordt op het ogenblik nog uitgezocht. De directeur van de bank, die dé hoofdpersoon was in het vrijkrijgen van het vermogen, zal nu worden ver volgd, omdat de f 400.000 aan een on derdaan van een vijandelijke staat toebehoorden en dus onder vijandelijk vermogen gerangschikt worden, dat na de oorlog eigendom van de staat is geworden. De Dnjepr ontdooit reeds Voor het eerst sinds 46 jaar is de Dnjepr tussen Kiejef en Dnjeprope- trofsk reeds in deze tijd van het jaar begonnen te ontdooien, dank zij de bij zonder zachte winter. De rivier is bij Kiejef 60 centimeter gestegen. Voor de Bijzondere Raad van .Cassatie werden de beroepen tegen de vonnissen van het B.G. te Amsterdam over W. A. van der Spek uit Hciloo, commandant en D. J. Jonkei*, P. Mayer en G. J. Alders, leden van een landwacht commando uit Hoorn, behandeld. Onder bevel van Van der S. zijn tussen Februari en Mei 1945 di verse personen doodgeschoten. De commandant zelf schoot op 1 Mei 1945 voor het raadhuis te Zwaag drie gevangenen met een machinepistool neer. Van der Spek, die te Amsterdam ter dood veroordeeld werd, kwam het eerst voor. Hij ontkende, dat hij de drie gevangenen met voorbedachte rade zou hebben neergeschoten. Reeds was een illegale werker die dag we gens verboden wapenbezit neerge legd. De drie andere gevangenen moesten zich ontkleden om gefouil leerd te worden. Volgens getuigen zou verd. tot de gevangenen hebben gezegd: „Trek je jas maar uit, want het zou zonde zijn als je er gaatjes in kreeg." Voorts zou hij met het horloge in de hand tot twaalf uur gewacht hebben en precies op klok slag de mensen hebben neergeknald. Van der Spek beweerde, dat een der gevangenen een verdachte beweging maakte, hij zeide niet op de hoogte te zijn geweest van de afspraak, die tegen het einde van de oorlog werd gemaakt, om zich beiderzijds van actie te onthouden. „Het was een complete oorlog tussen de illegaliteit en ons en de Duitsers gedroegen zich Oranje-elftal tegen Britse profs De Sportkroniek acht het waarschijn lijk, dat een voorlopig Ned. elftal op Woensdag 3 Maart (in Amsterdam of Rotterdam) een oefenwedstrijd zal spe len tegen een ploeg van het Britse be zettingsleger in Duitsland, die voorna melijk uit beroepsspelers zal bestaan. MARINEVLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING Een sergeant-vlieger, die gistermor gen met 't eenpersoons marinevliegtuig van het vliegveld „Valkenburg" was opgestegen, geraakte de koers kwijt. Boven Uithuizen was de benzinetank leeg, waardoor de vlieger genoodzaakt was een noodlanding te maken. Hij slaagde er in met zijn toestel te ruim 12.00 uur op een stuk bouwland van de landbouwer G. Bouwman in de Moes- horn te Uithuizen te landen. De sergeant, die meende in Denemar ken te zijn neergekomen, is ongedeerd. Het toestel, dat een paar honderd meter door de modder schoof, verloor de pro- pellor en werd licht beschadigd. Een ander vliegtuig maakte een lan ding bij Dokkum. als onwillige honden", zo zeide hij. Die strijd kostte aan negen van zijn mannen het leven. Hij beaamde een opmerking van de president, dat hy zich in een vijandelijk land voelde". De procureur-fiscaal concludeer de in verband met de uitzonder lijke toestand, n.l. het feit, dat ge handeld werd onder hoge druk van de illegaliteit, tot verandering van de doodstraf in levenslange gevan genisstraf. Verdere zaken aangehouden. In de zaken tegen de ter dood ver oordeelde D. Jonker uit Oudkarspel en P. Mayer uit Oudesluis, die sa men op bevel van Van der Spek de gevangene C. C., bij transport naar Hoorn neerschoten, waarnaast Jon ker tot tweemaal ioe op bevel van Van der Spek een vluchteling neer schoot, concludeerde de procureur fiscaal gezien de omstandigheden, tot terugwijziging van de zaken J. en M. naar de instructie en nieuwe behan deling. Hij wenste de zaak J. wegens het doodschieten van vluchtelingen aan te houden. Ook in de zaak tegen opgemelde P. Mayer en G. J. Alders uit" Amster dam, die wegens het neerschieten van de gevangene de G. resp. tot de dood en levenslang veroordeeld werden, concludeerde de procureur-fiscaal tot terugverwijzing en hernieuwde be handeling. Hij baseerde deze conclu sie op de mening, dat nagegaan moest worden welku kogels dodelijk waren en door wie deze werden afgevuurd. Uitspraken op 25 Februari. Niet alles zilver, wat er blinkt De Britse havenautoriteiten wor den momenteel voorzien van een speciale chemische uitrusting in afweer tegen een nieuwe smokkel- truc. Het is namelijk gebleken, dat een bepaalde smokkelbende in Du blin gouden ringen, sigarettenko kers en dergelijke artikelen op koopt, welke langs normale weg naar Ierland zijn uitgevoerd, deze artikelen in een kwikzilverbad doopt, zodat zij het aanzien van zilveren voorwerpen verkrijgen, om ze dan tegen lagere rechten weer in Engeland te kunnen in voeren. Daar verwijdert men het zilverlaagje en brehgt men de voorwerpen in hun oorspronkelijk goudglans aan de man. V.. Naar A.N.P./Aneta verneemt, is tot opvolger van Graham In de commissie van goede diensten benoemd Coert Dubois, die van 1927 tot 1930 consul-generaal te Batavia is geweest. Voor het tijdvak van 1 t/m 14 Febr. 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802 151 Melk 4 liter melk. 153 Melk 7 liter melk. 156 Vlees 100 gram vlees. 157 Vlees 300 gram vlees. 158 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 159 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet. 170 Algemeen 1800 gram brood (gel dig t/m 7 Febr. a.s.) 171 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t/m 7 Febr. a.s.) 172 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 173 Algemeen 125 gram koffie. 174 Algemeen 50 gram thee. 178 Algemeen 500 gram sinaasappelen (voorinlevering) 163 Reserve 800 gram brood (gel dig t/m 7 Febr. a.s.) 166 Reserve 400 gram brood (gel dig t/m 7 Febr. a.s.) BONKAARTEN KD, KE 802 653 Melk 12 liter melk. 656, 657 Vlees 100 gram vlees. 658 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 659 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet. 670 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 7 Febr. a.s.) 671 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t/m 7 Febr. a.s.) 672 Algemeen 200 gram brood (geldig t/m 7 Febr. a.s.) 678 Algemeen 1 kg. sinaasapp. (vóór- inlevering) 663 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 7 Febr. a.s.) 665 Reserve 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 803 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1053 Brood 800 gram brood. 1058 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 1052 Marg. 250 gram margarine of 200 gram vet. 1054 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 1059 Eieren 5 eieren. 1057 Melk 5 liter melk. 1051 Vlees 300 gram vlees. 1056 Vlees 200 gram vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 Jan. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 2 Febr. a.s. mag worden gekocht. De bonnen voor sinaasappelen moe ten uiterlijk op 7 Febr. a.s. bij een de taillist in groente en/of fruit worden ingeleverd. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen 122, 123, 623 melk; 130, 131, 132, 137, 636, 637 Reserve, 139, 143, 643 algemeen. (Van onze parlementaire redacteur) Minister ir. H. Vos heeft als mi nister ad interim van het Ministe rie van Wederopbouw W-oensdag- middag mededeling gedaan van het voornemen van de minister-presi dent, om „zo mogel spoedig" een definitieve voorziening te treffen ten aanzien van de leiding van het ministerie in kwestie, althans „voor het geval de heer Neher in Indonesië blijft". De minister herinnerde aan de ab normale moeilijkheden, veroorzaakt door de na-oorlcgse huwelijks-hausse, waardoor de vraag naar woningen nog onnatuurlijk is toegenomen. In één op de vier gevallen vindt inwoning plaats: een toestand, die de bewindsman niet minder ondraaglijk bleek te vinden dan de kamerleden hadden gedaan. Klachten over te weinig decentralisatie zijn al oud. Er wordt naar gestreefd, daaraan tegemoet te komen, maar zo zeide ir. Vos, en hij toonde het met enige voorbeelden aan de gemeen- teh -zijn niet altijd even bereidwillig, de taken die het departement Wil af staan, over te nemen. De minister hoopt gedaan te krijgen, dat er met name voor de bouw van boerderijen een gunstiger financiële regeling kan worden getroffen. Voor de bouw van woningwet- en particu liere woningen is een nieuwe regeling bijna gereed. Niet over het hoofd mag worden ge zien, wat sinds de bevrijding tot stand is gebracht. En het door velen ge laakte opheffen van de aanbeste dingsstop heeft toch maar tot gevolg gehad, dat op het ogenblik 40.000 wo ningen in aanbouw zijn. Ih onderzoek is. of het verbod tot uitvoeren van on derhoudswerken kan worden opgehe ven. In dit verband liet de minister doorschemeren, er veel voor te voelen, dat nieuwe bouwvakpatroons niet dan na aan bepaalde toelatingseisen te heb ben voldaan, zich zelfstandig kunnen vestigen. In 1948 zo hoopt de minister zal de productie van verantwoorde montagewoningen 'een eerste aanloop kunnen nemen. Daarna kan een aan- Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond. WEINIG VERANDERING. Wisselende bewolking met een enkel verspreid buitje. Meest ma tige wind uit zuidelijke richtin gen. Weinig verandering van temperatuur. (Eigen berichtgeving). Teneinde voor de Chr. Gymnastiek vereniging „Excelsior" te Schagen pro paganda te maken, besloot de Turn kring „West-Friesland" van het Ned. Chr. GymnastiekVerbond met de af delingen uit haar kring te Enkhuizen, Alkmaar, "roek op Langedijk en Den Helder te Schagen een turndemon- stratio te geven. Deze werd gister avond gehouden in zaal Igesz en geopend door de voorzitter de heer Hagen. De heren van „Turnlust" (Den Helder) waren de eersten, die onder vlotte to nen muziek uit de luidsprekers voor het voetlicht traden. Deze muziek bleek echter in maat niet te passen bij de vrije oefeningen, wat ons inziens enigszins remmend werkte op het ge heel gelijk uitvoeren der overigens goede bewegingen. Bij het volgende: Rhythmische oefe ningen door de O.D.I.S.-dames (Broek op Langedijk) had men gelukkig be grepen, dat een piano het beste is voor de begeleiding. De oefeningen zelf werden aardig uitgevoerd, waarbij de lange witte toiletjes het goed deden. Als variatie .gaf daarna de heer H. Westrik (Jong Holland, Alkmaar) een prima vrije oefening, waarvoor hij te recht een hartelijk applaus ontving. De beurt was daarna aan de Alk maarse dames. Op de muziek van va derlandse marsen en het Bondslied van het N.C.G.V. werden vrije en rhyth mische oefeningen uitgevoerd. Pittig en correct! Een gemengde groep heren gaf ver volgens een staaltje hoge-bruggym- nastiek te zien, dat tot het beste van deze avond behoorde. Er werd keurig werk geleverd en het applaus was wel verdiend. Na de pauze, waarin door de kring voorzitter nog diverse bij wedstrijden behaalde persoonlijke prijzen werden uitgereikt, kwamen twee Alkmaarse heren voor de microfoon met drie leuke liedjes. De zaal zong vrolijk mee en de gezellige stemming werd er nog meer door verhoogd. Het hoogrek voor heren van de ver schillende verenigingen kwam nu aan bod. Dit spectaculaire nummer werd zo goed als zonder uitzondering door alle heren voortreffelijk uitgevoerd, waarbij voor soms zeer zware eisen niet werd teruggedeinsd. De O.D.I.S.-dames (Br. op Langen- dijk) gaven een aantal standen en een stel grondwerkoefeningen. Het zou ons te ver voeren op elk der volgende pro grammapunten even uitvoerig in te gaan, doch ook deze: knotsoefenin' gen van O.D.Ï.S., het werken op het paard (Jong HWland) en de vrije oefe ningen van de Alkmaarse dames moch ten er zijn. Deze uitvoering was bedoeld als pro paganda voor het turnen en is als zo danig ook heel goed geslaagd. Er is weer eens bewezen, dat men practisch geen betere wijze van vrije tijd beste ding kan aanwijzen als gymnastiek, dat daarenboven voor de harmonische ont wikkeling van het lichaam van zulk een grote waarde is. De turners kunnen op een uitstekend de geslaagde avond terugzien. Wij hopen voor „Excelsior" dai het door dit prachtige stuk propaganda de uitbreiding van haar ledental zal krij gen, die zij nodig heeft. Het uitvoerend comité van het in ternationale Olympisch comité, heeft inzake het ijshockeyconflict heslist, dat geen van beide Amerikaanse ijs- hockeyploegen tot het Olympisch IJs- bockey-tournooi zal kunnen worden toegelaten. Men heeft dit besluit ge nomen, omdat men de opvatting is toegedaan dat aan beide zijden onre gelmatigheden zijn begaan. Het Zwitsers Olympisch Comité handhaaft in dit verband zijn vroeger genomen besluit, volgens hetwelk al leen de ijshockey-ploeg van de A. H. A. gerechtigd is om aan het ijshockey- tournooi deel te nemen. merkelijke uitbreiding verwacht wor den, wanneer het productieapparaat maar eenmaal goed aan de gang is. De onlangs gepubliceerde toewijzing van bouwvolume voor de provincie Zee land wil de minister nog wel eens na der bekijken, ook al is, naar hij zeide, bij het vaststellen daarvan zoveel mo gelijk naar redelijkheid gestreefd. Dat huurverhoging op de duur niet zal kunnen uitblijven, gezien de ge stegen bouwkosten, ontkende de minis ter niet. Het is zijn streven, die bouw kosten zoveel mogelijk te drukken, maar verder is dit 'uiteindelijk een zaak van kabinetspolitiek. Het door de heer J. Haken (CPN) gedane voorstel om de lonen in het bouwvak te laten zoals4 ze oorspronkelijk waren dus zwart wees de minister verontwaar digd van de hand, omdat dit een een zijdige doorbreking van de loon- en prijspolitiek zou betekenen en het eind van de dan ontstane ellende niet te overzien zou zijn. Wel voplt de minis ter voor de opheffing van de tarief limiet voor de bouwvakarbeiders en 't experiment, dat daarmee thans in Gro ningen gaande is, olgt hij met belang stelling. Hij waarschuwde echter met nadruk voor een afjakkersysteem. Na de rede van de minister werd nog uitvoerig gerepliceerd. In een Woensdagmorgen om 9 uur gehouden buitengewone vergadering van de raad van het Raadhuis was de vlag half-stok gehesen her dacht Burgemeester Dr. W. Huygens de overledene, wethouder J. E. Mil tenburg. De eerste raadsvergadering, van 1948, aldus de burgemeester, moet tot ons aller droefheid helaas een rouw- bijeenkomst zijn tengevolge van het plotseling overlijden van ons geacht lid en wethouder Miltenburg. Wethouder Brak en ik hebben be hoefte gevoeld de raad bijeen te roe pen om met U samen in het openbaar te getuigen van ons verdriet over het feit, dat deze waardevolle medewer-t ker ons ontvalleh is. Hy was een' door ieder geëerd en bij ieder geliefd man. De heer Brak en ik missen hem als vriend. Deze raadsvergadering is bijeenge roepen om in het openhaar uit te spreken, hoe hoog wij Miltenburg ge waardeerd hebben, hoe wij op hem ge steld waren. Wij willen officieël in de annalen van Bergen aangetekend zien, dat de raad de heer Miltenburg bij zijn overlijden heeft geëerd, en van zijn dankbaarheid voor zijn vele en goede werken den volke kond heeft gedaan. Hij was een brave, vrolijke man. Met \yelk een kennelijk genoegen nam hij deel aan het gemeenschapswerk en welk een prettige sfeer van bezon nen rust had hij om zich heen. Ik heb met het grootste gendegen met hem samengewerkt en hoe dankbaar ben ik, dat het mij vergünd ilS geweest, althans in de eerste anderhalf jaar dat ik met het bestuur van Bergen ben belast, een man als Miltenburg aan mijn zijde te hebben gehad. Hij was een grote steun voor mij. Ik herinner mij ook dankbaar de vriendelijke en waardige wijze, waar op hij mij bij mijn installatie tege- moettrad. Hij was een ruim en breed bestuurder en stond nimmer op een eng partijstandpunt. Het algemeen belang stond hem steeds voor ogen. Nimmer is er in het college van B. en W. een niet-eenstemmig besluit gevallen en wanneer de andere leden hem iets toegaven na aanvankelijk met hem van mening te hebben ver schild, dan was dat omdat hij hen van zyn zienswijze kon overtuigen, omdat hij gelijk had.. En hij had dikwijls ge- tijk, want hij was een wijs man met een gezonde kijk op de zaken. Wij nemen afscheid van hem met een bedroefd hart. Te jong moest hij heengaan. Wij hebben te berusten. Bergen zal hem in warme erkente lijkheid en met gevoelens van vriend schap blijven gedenken. Onze oprech te gevoelens van deelname gaan uit naar mevr. Miltenburg en haar lieve gezin, dat evenals de gemeente een wy's bestuurder en een liefdevol hoe der verliest. Maar zoals de gemeente zal ook het gezin Miltenburg vooruit moeten en een richtsnoer hebben in de herinnering aan en het voorbeeld van de goede leider, die het is ontval len. Daarom zullen ook de jonge Mil tenburgers hun moeder terzijde staan in het leven en opgroeien tot een krachtig geslacht van mannen en vvrouwen, dochters, die de moeder ge lijken en zonen de vader gelijk. Hun vader verwacht dat; hy ziet op hen neer; ik heb volle vertrouwen in hen. (Zie vervolg op pagina 2)

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1