GANDHI bij moordaanslag gedood Fatale schoten Zaterdag 31 Jan. 1948 145ste Jaargang No. 26 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vier schoten troffen de Mahatma Jonge Hindoe de dader Geen „Olympisch" ijshockey tournooi Catastrophale brand te Parijs De wereld rouwt MET een door emotie - verstikte stem heeft Pandit Nehroe voor de Indische omroep over het sterven van Gandhi ge sproken. „Ik weet niet, hoe ik 't U vertellen moet", begon hij, „de vader der natie is niet meer". Prinses Beatrix Hen jaar wmm WEERBERICHT MINISTER JONKMAN ZAL DINSDAG ANTWOORDEN Elkanders lasten BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.—. elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Gistermiddag te 17 uur plaatselijke tijd is Gandhi te New Delhi 't slacht offer geworden van 'n moordaanslag. Toen hij zich naar de gebedsplaats begaf, loste een jeugdige Hindoe vier schoten, welke Gandhi in de borst troffen. De Mahatma viel neer, spoe dig badend in zijn bloed. Gandhi, de vader van de onafhan kelijkheid van India was 78 jaar. De moordenaar werd op de plaats van de aanslag gearresteerd. HET LEVEN VAN GANDHI. Mohandas Karamchand Gandhi, door zijn aanhangers Mahatma ge noemd, stamde uit een aanzienlijke familie en werd in 1869 als de zoon van een minister te Porbandar gebo ren. Van 1888—1891 studeerde hij te Londen in de rechten, waarna hij ad vocaat te Bombay werd. Van 1893 1914 vertoefde Gandhi in Zuid-Afrl- ka, waar hij zijn streven voor de vrij heden van de in dat land gevestigde Voor-Indiërs begon. Hier ontwikkel de zich zijn opvatting over verzet zonder geweld. Hij zeide het advoca- tenbestaan, waar hij grote Inkomsten van ontving, vaarwel en stichtte bij purban een op Tolstoiaanse leest ge schoeide kolonie voor zijn landgeno ten. Gandhi maakte zich dfiemaal zeer verdiehstelijk voor de regering: hij richtte een Rode Kruis-eenheid in de Boerenoorlog op en voerde de lei ding hierover, hij zorgde voor de op richting van een speciaal ziekenhuis,; toen te Johannesburg de pest uitbrak, en stond aan het hoofd van een draagbaarcolonne tijdens de onder drukking van de Natal-opstand in 1908. Toen in 1914 enkele oorzaken van de ontevredenheid der Indiërs waren weggenomen, beschouwde Gandhi zijn taak in Zuld-Afrika beëindigd en keerde hij naar Voor-Indië terug. Hier zette hij zijn actie voort, in 1920 riep hij een algemene actie uit voor ^iet-gewelddadige niet-samenwer- king". De Hindoe-bevolking be schouwde hem als een heilige en gaf hem de titel Mahatma („grote ziel"). In 1921 was Gandhi op het toppunt van zijn macht. Het nationaal congres droeg zijn gehele bevoegdheid aan hem over en machtigde hem zijn eigen opvolger te benoemen. De beweging voor niet-samenwer- king had echter een dergelijke onrust in het land verwekt, dat hij in Maart i JN NEW DELHI hebben vier fatale I schoten het leven afgesneden van een nobel man. Zoals Abraham Lincoln door een fanatiekeling is vermoord, is gister- I middag Mohandas Gandhi ten offer ge- I vallen aan de haat van een jeugdig te- genstander. Met de dood van deze grote Hindoe-leider, deze vredelievende strij- der voor de onafhankelijkheid van zijn vaderland, is de nacht gevallen over India. Slechts in de handen van deze tengere man rustte het lot van de mil- lioenen-volken van Voor-Indië. Met een voor ons Westerlingen onbegrijpelijke mystieke kracht waakte en beschermde de Mahatma het volk, dat hij in zijn in- nerlijke grootheid zo onmetelijk lief had. Zijn laatste vasten-periode bracht de hoogste autoriteiten uit den lande, Hindoe en Mohammedaan aan zijn schamele legerstede tot de belofte, de geschillen niet te beslechten door de li moordende taal der kanonnen. Er was op de dag van de gelofte vreugde in New Delhi. Vrienden en tegenstanders [brachten warme hulde aan deze „Mens". \Toen kort daarop een mislukte aanslag op zijn leven was gepleegd, pleitte Gandhi clem.entie voor de jeugdige da der. Deze daad was geen holle phrase. De woorden pasten volkomen in de ba nier van de Mahatma, waarin oorlog en geweld niet voorkwamen. THANK is India in rouw gedompeld en bij de rouw wordt de keel dicht geknepen van angst dat de fatale scho ten door millioenen en millioenen ge volgd zullen worden, welke de bergen van India zullen kleuren met het bloed van duizenden Hindoes en Mohamme danen. fj* de geschiedenis der mensheid zijn meer schoten geboekstaafd, welke de startschoten bieken van een gruwelijke mensenslachting. Als een Mene Tekel KenTan^emjew'z^n^rscho- betekenen?W V°°r India hetzelfde °rru Ti"ige Tn zal Gandhi ter aarde besteld worden en aan zijn groe ve zullen afgevaardigden van de groten dezer wereld een der grootsten onder hen eren. De leiders van de Indische volkeren zullen hem hulde brengen doch het schoonste geschenk, dat India zijn grote zoon kan geven, is de hand druk en de belofte over de doorboorde borst van zijn Mahatma, dat er vrede zal heersen in het land van Hindoe tempels en moskeeën. jA 1922 werd gearresteerd en beschul digd werd van pogingen om de rege ring omver te werpen. Tot 6 jaar,gevan genisstraf veroordeeld werd hij in 1924 vrij gelaten na een blindedarm operatie. In 1930 drong hij aan op „ongehoorzaamheid der burgers", tengevolge waarvan hij weer werd ge vangen genomen. In 1931 vrijgelaten trad hij in onderhandeling met de onderkoning, hetgeen leidde tot het sluiten van het verdrag van Delhi. In dat jaar was hij ook afgevaardigde op de tweede Rondetafelconferentie. In 1934 legde hij zijn voorzitter schap van het nationaal congres neer. Door voortdurende periodes van vas ten trachtte hij zijn invloed op de ge beurtenissen te behouden. In 1947' eerde Nehroe, thans mi nister-president van het dominion India, hem op de onafhankelijkheids dag van India met de volgende woor den: „Op deze dag gaan onze eerste gedachten uit naar de maker van het gebouw der vrijheid, de vader van ons volk, die de too-rts der vrijheid hoog heeft gehouden en een licht heeft doen schijnen in de duisternis, die ons omringde. Niet alleen wij, doch komende generaties zuilen in hun hart het beeld mee dragen van deze grote zoon van In dia, schitterend in zijn geloof en kracht en moed en nederigheid". Gandhi trachtte met zijn vasten sta kingen bij te leggen, uit de gevangenis ontslagen te worden en deed er na mens de onaanraakbaren boete mee voor ongeregeldheden tussen Hindoes en Mohammedanen. Hij stond steeds bij het aanbreken van de dageraad (vier uur) op —i ging om ongeveer 10 uur 's avonds naar bed. In zijn voeding bracht hij slechts wei nig verandering: sinaasappelsap, fruit, groenten, geitenmelk, geen vis, vlees of gevogelte. Des Maandags sprak hij nooit. Wel ontving hij dan bezoekers, die hij de Hindoegroet bracht en met wie hij zich in gebarentaal onderhield. DE MOORDENAAR Reuter meldt, dat een ooggetuige heeft vastgesteld, dat de moordenaar 'n khaki uniform droeg. Hij is tussen de dertig en vijf en dertig jaar oud. Alles gebeurde zo plotseling, dat niemand onmiddellijk begreep, wat er gebeurde. Ongeveer vijfhonderd personen stonden op Gandhi te wachten, toen deze zich van Birla House naar de kleine houten katheder begaf, waarachter hij placht te staan om de mensen toe te spreken. Gandhi leunde op de schouders van zijn kleindochters. Toen hij naderde, ging men opzij om hem door te laten. Na de schoten vertoonde zich bloed op Gandhi's witte kleed. Enige vrouwen vielen flauw, terwijl andere trachtten hem te beschermen. Enige personen uit Slimmer dan een vrouw Een charmante Amsterdamse juf frouw, die de grenspost te Wernhout passeerde, glimlachte in het voorbij- fa?n,20 lief tegen een douanebeambte, dat deze er wel voor vöelde een praatje te maken, 's Mans ogen „verslonden" de aanminnige gestalte, doch bleven zich plotseling koud-ambtelijk vasthaken aan de., schoenhakjes van de schone. Deze hakjes bleken bij nadere beschou wing hol te zijn en gevuld met geld ter waarde van 400 gulden, waarmee de juffrouw een kort verblijf in België wilde veraangenamen. Het glimlachje kwam haar duur te staan, maar het ergste was wel, dat de slimheid van de vrouw het moest afleggen tegen de schranderheid van de man, die toch tenslotte de heer der schepping is. Eieren voor restaurants De eierenproductie laat evenals het vorige*jaar toe, dat omstreeks half Februari aan restaurants in be scheiden mate eieren of eiproducten worden toegewezen. De toewijzing zal telkens voor een bepaalde periode ge schieden en het zal van de omstandig heden afhangen of de verstrekking on onderbroken en in gelijke mate wordt voortgezet. Uiteraard blijft tot genoem de datum het bestaande z g. serve- «ngsverbod onverminderd van kracht. de menigte overmeesterden de moorde naar en hielden hem een korte tijd in bedwang, totdat de politie verscheen. De autoriteiten werden telefonisch op de hoogte gesteld. Alle winkels in de oude stad sloten de blinden voor de vensters, toen het bericht van Gandhi's dood zich ver spreidde. ONGEREGELDHEDEN TE BOMBAY. De politie moest Vrijdagavond te Bombay met pantserwagens uitrukken om een plotseling wederoplaaien van de burgerstrïjd te onderdrukken. Vol gens officieuze cijfers werden 11 perso nen gedood en meer dan 50 gewond. Politieofficieren schreven officieus de onlusten toe aan „onzekerheid onder de bevolking over de indentiteit van Gandhi's aanvaller". OPROEP VAN NEHROE Pandit Nehroe, de minister-presi dent van India, heeft in een radiorede het gehele land opgeroepen om tot eenheid te komen en om in het aan gezicht van de grote ramp van Gandhi's dood alle geschillen bij te leggen. „Hetbeste gebed, dat wij aan Gandhi en zijn nagedachtenis kunnen schenken, is onszelf te wijden aan de waarheid en de zaak, waarvoor onze grote landgenoot leefde en stierf", al dus Nehroe. Gisteravond is de beslissing inzake het Olympisch IJshockeytoUrnooi ge val'en Het Internationaal Olympisch Comité besloot het preadicaat Olym pisch aan het tournooi te St. Moritz te ontnemen. Voorts veroordeelde het IOC de houding van het Zwitserse Comité. Het tournooi werd geopend met de wed_ strijd ZwitserlandAmerika, welke in een 31-zege voor de Zwitsers eindig de. De wedstrijd ZwedenCanada was dermate ruw, dat hier van een schande gesproken kon worden. De Canadezen, die maar matig speelden, wonnen met 31. De wedstrijd PolenOostenrijk werd met 75 door Polen gewonnen, terwijl Tsjechoslowakije Italië met 23—3 verpletterde. Gistermorgen heeft 'n brand gewoed in de magazijnen van Bercy te Parijs, waar partijen, toebehorend aan de „en- traide francaise" lagen opgeslagen, o.a. van de Amerikaanse „vriendschaps- trein". De gebouwen, die een opper vlakte vgn veertienduizend vierkante meter besloegen, zijn geheel verwoest. Men schat de schade op een bedrag van meer dan een milliard francs. Gro te hoeveelheden suiker, chocolade, kof fie en kledingstukken gingen verloren. Zaterdag, zal in India gevast en gebeden wor den. „Wij, die onze be minde leermeester zo veel jaren hebben ge kend, kunnen bij hem nu niet meer om raad gaan en dit is een zware slag, niet slechts voor mij, maar ook voor de millioenen en millioenen in dit land". Liaquat Ali Chan, mi nister-president van het overwegend Mohamme daanse dominion Paki stan, noemde de moord een uiterst schurkerige daad en betuigde zijn oprecht en diepgevoeld medeleven. Attlee, de Engelse mi nister-president, heeft in een verklaring onder meer gezegd;" „Het zede lijk en geestelijk leider schap van Gandhi is een inspirerend voorbeeld geweest voor een ver ward en troebel tijdperk. Engeland zal delen in de smart van India over deze ramp". President Truman der V. S. heeft zijn diepge voeld leedwezen betuigd met de dood van Ma hatma Gandhi. Truman's secretaris Charles Ross, heeft verklaard, dat de President Gandhi's dood een droevige gebeurtenis voor de gehele wereld acht. Te Lake Success zijn de vlaggen der 57 Ver enigde Naties halfstok gehesen. De Franse Nationale Assemblee heeft een mo tie aangenomen, waarin zij haar diepgevoelde deelneming betuigt aan volk en regering van India. Mahatma Gandhi, zo zegt de motie o.m., was een vriend van Frankrijk, een patriot en bovenal een wijs mens. „wiens voorbeeld een iegelijk kan leren, dat liefde sterker is dan haat". Generaal Smuts, de Zuid-Afrikaanse minis ter-president, verklaarde, dat met Gandhi één dei- grootste mannen van onze tijd is heengegaan en dat Zuid-Afrika met India treurt om dit on herstelbare verlies. Mohammed Djinnah, de gouverneur-generaal van Pakistan, heeft te Karatsji verklaard, dat hij geschokt was, toen hij van de aanval op Gandhi en diens overlijden hoorde. Djinnah voegde hier aan toe: „Ik wil uiting geven aan mijn diepe smart en oprecht mede leven met de grote Hin doe-gemeenschap en Gandhi's familie". Onze Minister-Presi dent Dr. L. J. M. Beel, zeide: „Diep ben ik ge schokt door het bericht, dat de Mahatma Gandhi op gewelddadige wijze de dood heeft gevonden. Zijn leven was steeds ge wijd aan het lot zijner medemensen, voor welk doel geen persoonlijk of fer hem te groot was. Het heengaan van figu ren als Gandhi is bij zonder in tijden als wij thans beleven, een ern stig verlies". I *-** -rif St> - «-r** - *4* l zjUZjih 22LSSlIi Bij de verjaardag van Prinses Beatrix gaan onze gedachten terug naar de koude Januari-maand van 1938 toen een nieuwe loot aan de Oude Oranje stam ontsproot. Het was na het overlijden van Koningin Emma en Prins Hendrik stil geworden rond ons Vorstenhuis. Donkere wolken pakten zich samen hoven de kroon der Oranjes, totdat in de laatste maanden van 1936 zich een laaiende feestvreugde van ons volk meester maakte bij het horen van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe-Bies- terfeld. 7 Januari 1937 spraken heiden de woorden „Ik wil" en een jaar later begroette Nederland het jonge prinsesje Beatrix. Heden is Trix tien jaar geworden. Er zal feest zijn in het witte Paleis te Soestdijk, een feest waar in het gehele volk rich van harte zal verheugen. Weersverwachting, geldig tot he denavond: VRIJ VEEL WIND. Aanvankelijk tijdelijk stormach tige, later wat afnemende Zuid westelijke wind. Meest zwaar be wolkt met enkele buien. Zacht voor de tijd van het jaar. De beraadslaging over de regerings verklaring nopens de ontwikkeling der gebeurtenissen inIndonesië is gister middag in de Tweede Kamer voortge zet. De heer Stokvis (CPN) betoogt, dat met alle mogelijke middelen gepoogd wordt de souvereiniteit van de Repu bliek te ontkennen. Maar een eenmaal gecreeêrde souvereine staat kan met sophismen niet te niet worden gedaan. In dit verband herinnert hij aan de woorden van Graham. „You are what you are". Ondanks alles is de Repu bliek wat zij is. De status der Repu bliek blijft onveranderd. De heer Bruins Slot (AR) is van oor deel, dat het beroep van de heer Rom- me op sprekers rede van 19 December 1946 onjuist is, gelijk hij nader uiteen zet. Hij heeft het toen namelijk over het naakte Linggadjati gehad. Juist door de aankleding door de motie- Romme-Van der Goes van Naters is het staatskarakter van de Unie geïn troduceerd. De heer de Groot (CPN) dringt er op aan de politieke onderhandelingen spoedig te openen. Een zeer daadwer kelijke progressieve politiek is thans noodzakelijk. Hij protesteert krachtig tegen het optreden van de commissie van Drie, die een Amerikaanse be- langenpolitiek voert onder de dekman tel van de Veiligheidsraad. Daarna wordt het woord verleend aan de minister van overzeese gebieds delen, de heer Jonkman. Hij verzoekt hem voor zijn antwoord enige tijd ter voorbereiding te willen geven. In verband daarmede verdaagt de voorzitter tegen drie uur de verga dering. VOORINLEVERINGSBON VOOR BANANEN In de bonnenlijst van Donderdag a.s. zal voor kinderen tot 5 jaar opnieuw een bon voor 500 gram bananen be kend worden gemaakt. Aangezien de verstrekking van bananen afhankelijk is van allerlei factoren, die met de transitohandel in dit product samen hangen, is het noodzakelijk, dat ook de nieuwe bon voor een lange periode wordt aangewezen, waarop dan naar mogelijkheid zal worden afgeleverd. Uiteraard zal, zodra bananen be schikbaar komen, de afwikkeling van de begin October aangewezen bon voorgaan. Stalin's gezondheidstoestand uitstekend De Poolse premier, Joseph Cyrankie- wicz, heeft te kennen gegeven, dat de gezondheidstoestand van maarschalk Stalin bij de besprekingen te Moskou uitstekend was en dat hij in een zeer goede lichamelijke conditie verkeerde. Hij voegde er aan toe, dat het eco nomisch verdrag tussen Polen en de Sowjet-Unie geen invloed kan hebben op de souvereiniteit van Polen. Er zijn geen politieke voorwaarden gesteld, zei hij. Hij verzekerde voorts, dat er geen sprake was van een Balkan-en tente. Dakota neergestort De Amerikaanse Dakota, die vermist werd tussen Istres en Udine is vijftien km van Digne (zuidwest-Frankrijk) teruggevonden. Het toestel ligt onder steboven, bijna vijf-en-twintig honderd meter boven de zeespiegel in de bergen. Er werden geen tekenen van leven waargenomen. De luchtreddingsdienst van Aix-en-Provence neemt deel aan de pogingen om het vliegtuig te nade ren. Vijftien toestellen, waaronder ze ven Franse, voeren de pogingen uit. KERKRADE ADOPTEERT AKEN In Kerkrade is op initiatief van de plaatselijke centrale van standsorga nisaties en met steun van de geeste lijke en wereldlijke overheid door de gemeenschapsdienst een comité opge richt, dat voornemens is een hulpac tie voor Duitsland op touw te zetten, speciaal voor wat Aken en omgeving betreft. Deze actie zal voorlopig ge richt zijn op hulp aan de noodlijdende Nederlandse kinderen in Duitsland. Men wil na verloop van tijd de actie ook uitstrekken tot de Duitsers zelf. Shirley Temple heeft een dochter Shirley Temple, die thans 19 jaar is, heeft te Santa Monica in Californië hét leven geschonken aan een dochter. Shirley, eens door de wereld aanbe den als kind-ster, huwde in 1945 met John Agaft In onze jeugd hebben wij eens een diepzinnig gedicht moeten lezen, waar in gezegd werd, dat de mensen be reid zijn ons gezelschap te houden als wij lachen, maar dat wij in de steek* worden gelaten als wij wenen. Zulke dingen leert men te vroeg. Wij ten minste verwierpen in ons jeugdig ge loof deze pessimistische dichtregelen en vermaanden onszelf en anderen el- kaars lasten te dragen. Later heeft een herhaalde en bittere ervaring ons geleerd, dat de dichter gezegd had hoe de toestand was en dat onze ver maning slechts vaststelde hoe 't hoor de te zijn. Zodra wij merken, dat onze naaste zich in moeilijkheden bevindt, hebben wij de neiging ons elders te gaan vermaken," zoals Droogstoppel het uitdrukte. Gelukkig hebben we toch wel het besef, dat wij er op die manier niet komen. En daarom murmuren wij niet al te zeer, als wij wel eens door de overheid gedwongen zijn mee te dragen aan de lasten van anderen. Zo betalen wij in de steden hoge tarieven voor water'en electriciteit, opdat ook onze medeburgers op het platteland, die ver uit elkaar wonen en waar vele meters buis en kabel voor moeten worden aangelegd, van deze gemakken tegen een redelijke prijs gebruik kunnen maken. En de ongehuwde ambtenaren betalen pensioenpremies voor de we duwen en wezen, die ze wellicht nooit zullen achterlaten. Deze lange aanloop heeft de bedoe ling de lezer zachtjes voor te berei den op enkele nieuwe toepassingen van het goede beginsel „Draagt elkanders lasten", die tevens voor velen van ons nieuwe aanvallen op onze beur3 bete kenen. Kort na elkaar heeft de krant ons meegedeeld,, dat er een schade regeling voor oorlogsgetroffenen en een werkloosheidsverzekering bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt is. Die schaderegeling betreft enkele honderdduizenden landgenoten. Onze lezers, die niet in de kuststreek wo nen, zijn er in het algemeen goed af gekomen. Zij hebben zich misschien al in de handen gewreven en zichzelf ge luk gewenst. Wie in Den Helder en aan de duinkant zat, zijn huis zag afbre ken, zijn inboedel stelen of een bogi op zijn woning kreeg, dacht er anders over. Die zag heel goed, dat het hier een nationale zaak gold en dat de hele volksgemeenschap voor de schade moest opkomen. De regering heeft na lang wikken en wegen en na herhaal de wijziging, aanvulling en verbetering nu eindelijk een definitieve schadere geling voorgesteld. Meer dan vijf mil liard gulden zal aan de getroffenen worden vergoed. Dat betekent dus, dat wij allemaal 500 gulden oorlogsschade hebben, man en vrouw, jong en oud. En dan is eigenlijk nog niet alles ver goed. De regering heeft gepoogd de lasten op een rechtvaardige wijze te verdelen. Wie weinig had krijgt volle dige vergoeding van de vervangings waarde, dat wil zeggen: wie een stoel had, kan een stoel terug kopen. Ook al is die nu veel duurder geworden. Wie veel had moet een veer laten. Wie twintig stoelen had krijgt er misschien twaalf terug, zodat hij toch nog zitten kan, maar van zijn, overdaad iets kwijt raakt. En de vijf milliard, die toch ook weer ergens vandaan moeten komen al hoeft het niet in eens wor den ook weer zo veel mogelijk gehaald bij hen, die het missen kunnen. Dat laatste is' betrekkelijk. De meeste mensen menen namelijk niets meer te kunnen missen. De belastingen voor de welgestelden zijn al behoorlijk hoog. Er is een grens aan de belasting heffing. Als die grens overschreden wordt, verslapt de arbeidslust en de ondernemingsgeest en de overtollige energie wordt besteed om de belasting te ontduiken. Maar in dit geval moe ten de bezitters van belastbaar vermo gen er nog aan geloven. Er komt in de toekomst ook een huurverhoging. Dat is een tere zaak. Als de overheid de lonen „stopt", moet zij zelf de prij zen niet verhogen. Wij zullen moeten afwachten wanneer men de tijd geko men acht en hoe het varken dan ge wassen wordt. Vóór een huurverho ging spreekt het feit, dat een nieuwe woning bijna drie maal zoveel kost als een woning van hetzelfde type, die in 1939 gebouwd werd. En wie zal dat be talen? De enige bevredigende oplos sing is, dat wij elkanders lasten dra gen. En niemand kan zich daaraan onttrekken zonder onrecht te doen. Over de werkloosheidsverzekering, een andere vorm van toegepaste ge meenschapszin, zullen wij het een an dere keer hebben. H. VAN HULST. Frans Assemblee aanvaardt vrije goudmarkt De Franse Nationale Vergadering heeft het wetsontwerp der regering, strekkende tot het instellen van een vrije markt in goud en harde valuta's, aanvaard met 324 tegen 226 stemmen. BRITS VLIEGTUIG VERMIST. Het Engelse „Tudor"-vliegtuig „St^r Tiger" van de Engels—Zuidamerikaanse luchtvaartmaatschappij wordt tussen de Azorep en Bermuda vermist. Ér bevin den zich 21 personen aan boord.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1