Wat de theaters brengen De „Stad Alkmaar gesteld in dienst HET TIMMERMAN ZIEKENFONDS VIERDE FEEST Jaarvergadering Partij van de Arbeid Schoorlse Siad m Omqwwq, it Alkmaar's loco-burgemeester voert het woord Goede reis en behouden vaart! Ongeval in de Koorstraat Wat onze voorouders schreven J Afhalen bonkaarten AGENDA Schoencrême Wrijfwas Poets-extract .Beier dan ooi!' Fraaie manieren! Drankbestrijding Marktberichten De heren Ringers en Groen gehuldigd jMQezonden „Schipper naast God" 1 Bestuursbeleid onder de loupe HARMONIE-THEATER Het huis der verloren kinderen VICTORIA-THEATER Grof geschut A.B.T. Feest in de Jordaan CINEMA AMERICAIN 49ste breedtegraad Er komt e< E Een avond van hoogstaande kunt koor dTn!" pracht avond' (Van onze speciale verslaggever). Een prille dag licht aan de Oostelijke kim, maar het duister van de nacht hangt nog over de Noordzee. Lage regenwolken zeulen over het water, dat zwart glanst in het licht uit de patrijspoorten. Lichtjes pinken in het donker, de rode groepschittering van Kentish Knock, de ene witte van de Galloper en de dubbele blink van Outer Gabbard. Het nieuwe schip, de „Stad Alk maar", jaagt de gemeten mijl. Technici nemen diagrammen, werpen bereke ningen op papier, op de brug houdt men stuurproeven, probeert instrumen ten en apparaten en slaat geen détail over. De „Stad Alkmaar" wendt en keert haar 5700 ton onder de druk van het roer en de mannen qp de brug, in de radiohut en beneden in de machinekamer knikken goedkeurend. De „Stad Alkmaar" is een goed schip, hecht gebouwd onder Lloyds Al; de Hal- cyon-lijn zal dit schip gaarne overnemen van de bouwers, de werf van Smit in Rotterdam. Dan verlegt kapitein de Neef de koers om de Oost, en langs de boelen van de H.K. route zoekt het schip zijn weg naar de brulboei aan de Maas vlakte. De hoofden aan de Hoek van Holland omvatten beschuttend het goede schip „Stad Alkmaar". Over zee jagen de slepende regenwolkene witgekuifde brekers lopen met het schip mee. Een felle regenbui klet tert neer over dek en luiken. In de achtermast waait .nog de wimpel met de driehoeken, rood, wit en blauw, nog hoort dit schip aan de werf, maar nog luttele uren slechts scheiden het van het moment, dat de rederij haar vlag zal hijsen, en de „Stad Alkmaar" zal overnemen. Onder de vaste hand van de roer ganger loopt het schip de Waterweg op, langs Maassluis, Vlaardingen, Schiedam, langs de Lloydkade, waar de gedrongen schoorstenen van de Willem Ruys boven de loodsen tore nen, en vier sleepboten pakken het beet, sleuren het in de ronde onder striemende regenvlagen en brengen het voor de Parkkade precies daar, waar loods en havenmeester het wil len hebben. Om half drie precies snerpen de fluitjes over dek. De „Stad Alkmaar" ligt gemeerd. De technische proef tocht is volbracht DE OVERNAME. In de officieren-sociëteit „Park zicht" zit een gezelschap aan de lunch. Het gaat hier onofficieel toe. Daar zijn vertegenwoordigers van de werf, de werf van P. Smit Jr., de beide ingenieurs de heren F. W. H. van Beuningen en Giljam Jr„ daar zijn directie-leden van de Halcyon- lijn, vertegenwoordigers van het Dir.- Gen. van de Scheepvaart, daar zijn ook onze loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland en de gemeente secretaris, mr. R. Veendorp. Want de v.Stad Alkmaar" is niet alleen van de Halcyon-lijn, die is ook een klein beetje van de Alkmaarse Handels school en dus ook van ons Alkmaar- ders...... Om half drie een telefoontje: Het schip ligt voor de wal. Met auto's arriveert het gezelschap aan de val reep.. Aan boord wachten de heren Straatemeyer en Vart Roon en kapi tein De Neef hun gasten op en in de eetzaal voor de officieren, de mess- room, vindt de officiële overdracht plaats. De heer Straatemeyer spreekt na mens de directie der Halcyon-lijn woorden van waardering tot de werf en tot al diegenen, die medewerkten aan de bouw van dit schip, waarbij tal van bekende firma-namen de revue passeren. De heer Straatemeyer verklaart tenslotte „De Stad Alk maar" te aanvaarden. Namens de werf neemt Ir. Giljam het woord en gaat in 't kort na, hoe de bouw van dit schip (oorspronke lijk voor Duitse rekening besteld) tot stand kwam, Spr. brengt dank aan de rederfl voor de opdracht en voor de vlotte medewerking. Kapitein De Neef, een man van wetnig woorden, spreekt in klare zee manstaal zijn vertrouwen in het schip uit en wenst het een lang leven toe. En dan Is het de heer Van Slin gerland, die naar voren stapt en memoreert, hoe het vandaag de tweede maal is, dat Mr. Veendorp en hij de gasten zijn van de Hal cyon-lijn. Eerst bij de tewaterlating op 19 Juni van het vorige jaar en thans weer bjj de overname. De heer Van Slingerland wil zich niet J op het technische pad wagen, - „bij de lunch hebben wij al een paar flaters geslagen" zijn zjjn woorden doch hi) heeft de indruk, dat de „Stad Alkmaar" een schip is, waarop én de rederij dn de Alk maarse handelsschoolén het ge meentebestuur trots kunnen z(jn. Het verheugt de loco-burgemeester, dat de door de gemeente geschonken oude kaart van onze stad in de mess- room een ere-plaats heeft gekregen en dat het gedicht, daaronder afge drukt, zo sierlijk op de wanden is aangebracht. Langs drie schoten leest men in keurige groene letters: „Alcmaer vermaert leyt wel be- waert, rondt-bm met Meeren seer pleysant. Oock met schoone weyden, zaadland na beyden en veel treffe- Üjcke dorpen wel bemant. Van elcke cant comt lyf-tocht in ouwer-vloet, die Soutneeringh die Stadt oock flo- reere doet". De heer Van Slingerland besluit met de wens, dat het schip „Stad Alkmaar" de roem van onze ste<i Alkmaar mag verbreiden tot in alle uithoeken der wereld, onder het com mando van kapitein De Neef en onder de vlag van de Rotterdamse Halcyon' lijn. Aan dek ontbloot het gezelschap het hoofd, en terwijl de wimpel van de werf langzaam daalt, hijst de eer ste stuurman de groen-witte maat schappij-vlag met de letters HL in een ruit. Vanaf dit ogenblik maakt het schip officieel deel uit van de vloot der Halcyon-lijn. RONDE OVER HET SCHIP. Na de feest-champagne maken w(J tesamen met de twee Alkmaarse gas ten een rondgang door allé hoeken en gaten van de „Stad Alkmaar", waarbij de heer J. van Roon, procu ratiehouder van de maatschappij, des kundige voorlichting geeft. Geen plekje wordt overgeslagen, brug, kaartenkamer, hutten, verblijven voor de bemanning, machinekamer, alles krijgt een beurt. En dan zien we het met eigen ogen. De Alkmaarse Han delsschool heeft een söhip geadop teerd om trots op te zijn. De „Stad Alkmaar, een kolenstoker, is 144 meter lang en 18 meter breed en kan 900 ton lading meevoeren bi) ruim 28 voet diepgang. Het is in alle opzich ten een modern schip, met ruime hut ten en gerieflijke verblijven. Fier waaien de vlaggen in de Wes tenwind, de driekleur aan de stok, het groen-wit in de grote mast en in de voortop de Alkmaarse vlag, het geschenk van de school Dinsdag vertrekt het schip voor zjjn eerste veis, om ln Havana en andere Cubaanse havens een lading suiker te halen. Over een paar maanden zullen wjj op onze bon suiker krijgen, die naar Holland gebracht werd door ons eigen schip, onze eigen „Stad Alkmaar". En uit de correspondentie, die onze Alk maarse schooljeugd met de beman ning zal voeren, zal een hechte vriendschapsband groeien!. „Stad Alkmaar", goede reis en behouden vaart! Gistermiddag werd een bakker, die per bakfiets door de Koorstraat reed, omvergereden door een hem achter opkomende vrachtauto met aanhang wagen. De bakfiets raakte bekneld tussen trailer en trottoir, en de bakker viel, waarbij hij aan hoofd en hand werd gewond en zijn kleding bescha digde. De bakfiets liep zware schade op. De chauffeur van de vrachtwagen, die niets bemerkt had er. doorreed, werd op de Nieuwesloot door 'n wiel rijder van het gebeurde in kennis ge steld. Dat men in AlkmaSr, waar men thans de beste tooneelvoorstel- lingen kan bijwonen, honderd jaar geleden heel wat mindere eischen stelde, kan blijken uit de volgende advertentie, welke wij in de Alk- maarsche Courant van 31 Januari 1848 vinden. Met permissie van het Edel Achtb. Bestuur dezer Stad, SCHOUWBURG. Zaal Harmonica. Ingang Lom- bardsteeg. Onder directie van den heer G. P. de Beste en Mej. W. Geerlings. Op Maandag den 31sten Ja nuary 1848; De BRUID en BRUIDEGOM in een Persoon. Biyspel in 3 bedrijven. Naar het Hoogduitsch, van A. von Kotzebue, door I. S. van Esveldt Holtrop. Na het zelve: De HUBARE DOCH TER. Naar het Fransch, door den Heer Roobol. Prijzen Jer plaatsen: le Rang f 0.80, 2e Rang f 0.60, 3e Rang F 0.25. - De Plaatsen kunnen op den speeldag aan het Locaal be sproken worden. Zij, wier familienaam begint met de letter H tot Helder moeten Maandag 2 Februari in het uitreikingslokaal, Ridderstraat, hun bonkaarten 804 af halen, alsmede textiel- en extrakaar- ten, schoenenbonnen en aanvraagfor mulieren brandstoffen. Uitreiking van 9—12 en 2—4 uur. Losse inwisselings bon van kaart 802 meebrengen. OPENSTELLING APOTHEKEN. Zondag 1 Februari zal de apotheek van de heer Hartong van Ark in de Langestraat voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de vol gende week de nachtdienst gehouden. Een pastoor, afkomstig uit Frankrijk wilde gisteren per trein van Alkmaar naar Amsterdam reizen. Hy voerde twee gryslinnen zakken met levensmiddelen mede, en terwijl hij één daarvan in een tweede-klasse coupé plaatste, bleef de andere een ogenblik onbeheerd op het perron achter. By terugkomst bleek de twee de zak verdwenen te zyn, vermoede lijk meegenomen door iemand, die juist met dezelfde trein was gearriveerd. Fraaie manieren! Dezer degen gat de afdeling Alkmaar van bovengenoemde vereniging de eerste van een viertal cursusavonden. Ditmaal behandelde ds Dlkboom het onderwerp „Christendom en Drankbestrij ding". Hij schetste het verband tussen deze beide, en hoe dat tot uiting kwam (al of niet) bij verschillende vormen van de Christelijke godsdienst, waarna hij ten Slotte zijn persoonlijke opvatting hier over gaf. Jammer, dat voor deze boeiend» en duidelijke lezing niet meer belangstelling bestond. De volgende cursusavond zal zijn op IS Februari, waar de heer Schuil dan zal spreken over „Onderwijs en Drankbe strijding". ZATERDAG. Gulden Vlies, 7.30 uur: Odéon met „De Zigeunerbaron". Wapen van Heemskerk: Dansen. ZONDAG Gulden Vlies, 730 uur: Odeon met „Zigeunerbaron". Wapen van Heemskerk: Dansen. MAANDAG. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Caba retrevue met Henr. Davids. BIOSCOPEN. Harmonie Theater, 8 uur: Het huis der verloren kinderen, 18 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Grof geschut, tot 14 jaar onder geleide. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Americaln, 8 u.: 49ste Breedte graad, 14 jaar. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. WARMENHUIZEN, 30 Januari. 900 Vil Uien 18,30 en idem drielingen 14; 12.600 kg Rode kool 12—12,10; 4700 kg Gele kool 6— 6,50; 24.300 kg Witte kool 13,90—16,10; 1603 kg Groene kool 10,20—12,60 8600 kg Vee voer (gele) 1,54. NOORD-SCHARWOUDE, 31 Januari. 69,000 kg Witte kool 5,60—15,70 39,000 kg Rode kool 12—12,10; 12.600 kg Gele kool 0—6,10; 1500 kg Groene kool 21,90—26,30; 2000 kg Veldgele kool 15,20—16,10; 10.000 kg Uien 18,10—19,70; Idem grove 21,70—24 en idem drielingen 15,6017,10. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Januari 2.'. 000 kg Rode kool 12—12,30; 9000 kg Gele kcol 6—6,10; 8500 kg Groene kool 28,60— 36,50 47.000 kg Witte kool 13,60—14,90; 1000 kg Witlof I 15—21,60; 7900 kg Uien 18—20,80; 2100 kg Peen II 8,50 en III 8,70; 900 kg Bleten I 7,50. Nu uw voorjaarskleding chemisch gereinigd. Behandeling in eigen fabriek, geen transportrisico. STAM STOOMT' sinds 1902 Depót J. TIMMERMAN, Langestraat 4, Alkmaar. Tel. 2231 Ook het eeuwfeest van het Timmer mansziekenfonds is weer achter de rug, een feest dat bij velen nog lang in geheugen zal blUven. Vrijdagavond werd het jaar anno 1848 herdacht, toen eenvoudige man nen het initiatief namen een fonds op te richten dat tot doel had, by ziekte hulp en steun te verlenen aan hen die zulks nodig hadden en een kloppend ambacht uitoefenden. Nu, na 100 jiar, klinkt het heel ge woon: er werd een fonds opgericht. Wanneer men zich echter realiseert dat in die jaren niet al te veel aan dit soort voorziening werd gedacht en dat het jaren moest duren alvo rens de overheid deze zorg op zich nam, dan klinkt het even anders. Voor dat de feestcommissie aan het woord kwam werd eerst op normale wijze de agenda van de jaarvergadering afgehandeld. De voorzitter der 100-jarige, de heer J. H, U. Lutjeharms, opende de feest- vergadering met een woord van wel kom aan de leden en hun dames, ter wijl hij in het bijzonder welkom heette de heer Bakker, wethouder van Sociale Zaken. Op de voorste rij zagen wij de heer P. Meijer, het oudste lid van dit fonds met zijn 90 jaren. Zijn 67-jarig lid maatschap, waarin hij slechts één uit kering van f 3 heeft ontvangen, noopte het bestuur de heer Meijer in de bloe metjes te zetten. Hierna las de secrearis, de heer W. Vasbinder, de notulen van de vorige jaarvergadering voor, die gevolgd wer den door het jaarverslag en een over zicht over het 100-jarig bestaan. Uit het overzicht van de penning meester, de heer Ringers, bleek dat 't afgelopen jaar met een nadelig saldo was uitgekomen, doch zoals de heer Ringers zei, dit kwartaal belooft goed te worden daar wij tot nu toe slechts twee zieken hebben. Wegens periodieke aftreding van de heer F. Ringers was het volgende punt van de agenda: Bestuursverkiezing, welk punt al zeer spoedig was afge handeld, daar de heer Ringers bij en kele candidaatstelling werd gekozen. Van de rondvraag werd door wet houder Bakker gebruik gemaakt om enkele woorden tot de 100-jarige te spreken, waarin hy herinnerde aan de moeilijke jaren waarin dit fonds tot stand kwam. De tweede en laatste spreker in de rondvraag was de heer F. Ringers, die met een geestige speech wees op de saamhorigheid die de grondslag van dit fonds was: en is. Door de voorzitter van de feest commissie, de heer Schouten, werden de heer en mevr. Ringers en de heer Groen en echtgenote gehuldigd voor het vele werk dat zij en hun voorge slacht in het belang van 't Timmer mans Ziekenfonds hadden verricht. De cadeaux die werden aangeboden, zei de heer Schouten, werden niet door de penningmeester betaald, doch de gelden hiervoor zijn spontaan door de leden bijeengebracht wat de waar de van de geschenken zeker ver hoogde. Hierna kwam het eigeniyke feest programma aan de beurt, dat verzorgd werd door André Carrell en zyn ge zelschap. De vier gebroeders Kesse- laar, Piet Kroon, de dames Kesselaar, Schimmel en Narold, de jeugdige Nico en Joop Schimmel brachten op emi nente wijze het blijspel „Gebroeders Kalkoen". Na afloop van dit stuk, dat veel waardering ondervond, kwam 't cabaretgezelschap „De Grabbelmand" voor het voetlicht, waaraan werd meegewerkt door Piet Kroon, Truus Schot en Corrie Uileman, onder leiding van André Carrell. Ondanks het late uur, Carrell ving zijn conference aan met „goede mor gen, dames en heren", wist dit gezel schap de goede stemming er in te hou den, waarbij het de gehele avond uit stekend werd gesteund door de mu ziek van de band van Gert van Twuy- ver. Omstreeks vier uur kwam aan de viering van dit eeuwfeest een einde dat, zoals wy reeds schreven, bij velen nog lang in. herinnering zal blijven. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u opname van het volgende schryven als een protest te gen het toneelstuk „Schipper naait God". Waar tegenwoordig in Nederland veel wordt gedaan om het Nederlandse volk meer „seaminded" te maken door de NEVAS (Ned. Ver. tot Adoptie vaa Schepen) en door maritieme tentoon stellingen is 't voor mij onbegrijpeiyk dat een toneelgezelschap van eerste rang zich leent om een stuk als 't bo vengenoemde voor 't voetlicht te bren gen. „Schipper naast God" heeft niets t« maken met de Koopvaardij. Het schip waarop het drama zich af speelt bestaat niet. Ik tart de schrijver één schip aan te wijzen, waar de kapi tein en de scheepsdokter in één hut verblijf houden. In mijn ruim 30-jarige ervaring ter zee heb ik nog nooit een stoker, laat staan een eerste machinist aan boord aangetroffen als in dit stuk uitgebeeld. Machinisten zijn geen mensen uit een achterbuurt. De verhouding kapiteinle machinist is wel enigszins anders aan boord, dan hier wordt ten toon gesteld. Dat verhaal over de missionarissen is beneden critiek. Alleen dit, waar vindt de schrijver negers in de Oost? Over de hutbediendc zal ik het maar niet hebben, maar ik kan u wel ver zekeren, dat de hutbediende de tele grammen van de kapitein niet opent! Het gehele stuk geeft een totaal ver keerde en misleidende kijk op 't zee mansleven en bestaat alleen in de fan tasie van de schrijver. U dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, A. RIJKERS, Gezagv. Grote Vaart. LWij denken er niet- aan de deskun digheid van Kapitein Rijkers twyfel te trekken, doch de opmerking moet ons van het hart dat het hier geen redery-schip betrof, maar een schip on der commando van een schipper-elge- naar. Neem daarbij het feit, dat het een vrachtschip was, dat door 'n nood voorziening accomodatie verkreeg voor de Joodse vluchtelingen. Is het dan zo vreemd, dat door force-majeur de dok ter en de kapitein in één hut verbiy- ven? Verder is het o.i. niet de bedoeling van Jan de Hartog geweest het zee mansleven te belichten, maar het pro bleem der Joodse ballingen. Zouden de opmerkingen van onze geachte inzender inderdaad steekhoudend zijn, dan nog menen wij, dat zij volkomen wegvallen bij 't sterke stuk, dat De Hartog schiep en de sublieme vertolking, welke Cor van der Lugt Melsert van schipper Kuipers gaf. (Redactie Alkm. Crt.) Al mocht men dan niet spreken van een druk bezoek aap deze gisteravond in het A.B.B.-gebouw gehouden ver gadering, toch was de zaal geheel be zet, toen de voorzitter, de heer C. Couwenhoven, zijn openingswoord sprak, waarin hü op zeer waarde rende wijze het onlangs overleden lid de heer Tismeer herdacht. ■Na voorlezing van een aantal wij zigingen in de ledenlijst constateerde de secretaris, de heer J. Groot, dat de afdeling thans 471 mannen en 217 vrouwen telt, totaal 688 leden. Bij de ingekomen stukken bevond zich een brief als antwoord op een verzoek om inlichtingén over de Alg. Ned. Vrou wenbeweging, waarvan ook in Alkmaar een afdeling is opgericht. In dit ant woord werd aangeraden voorzichtig te zijn met deze „beweging", als zynde een communistische mantelorganisatie. In het verslag over 1946, voorgelezen door de voorzitter, werd over de voor geschiedenis van de oprichting van oe P. v. d. A. gesproken, waarby ook de on dervonden tegenstand werd gememo reerd en speciale aandacht werd ge schonken aan de communistische partij. Het jaarverslag over 1947, van de secretaris, sprak o.m. van een voort gaande bloei der afdeling in het tweede „Le carrefour des enfants perdus" is een film van de categorie, welke een opvoedkundige strekking hebben. Het is de geschiedenis van een tuchtschool en niet de pupillen worden in deze film onderhanden genomen, maar de Franse autoriteiten, die jonge mensen als misdadigers behandelen en ze in scholen stoppen, welke niet anders dan jeugdgevangenissen zyn. Een oud-„leerling", die zich in de maatschappy een positie heeft ver worven, besluit met enige „collega's", een poging te ondernemen hierin ver betering te brengen. Hij krygt na veel moeite toestemming een „tuchtschool" op te richten en wanneer de toe schouwer de vèrzameling boefjes aan schouwt, welke het nieuwe tehuis zul len bewonen is hij er allerminst ver baasd over, dat de zaak scheef loopt en dat de raddraaiers van deze 300 jongens een opstand ontketenen. Een bewaker wordt gedood, het tehuis zal worden gesloten en eerst wanneer ze naar de werkelijke tuchtschool terug zullen gaan begrypen de jongens wat ze gedaan hebhen. Dan weet de direc teur door ze de grootst mogelijke vrü- heid te geven en op hun erewoord te vertrouwen de belhamels voor zich te winnen, met het gevolg, dat weldra de gehele groep zich inspant om het te huis te behouden. Er wordt 'n nieuwe school gebouwd, er komen allerlei verwikkelingen met een smokkelben de, die op het schoolterrein een gehei me bergplaats heeft, er wordt brand gesticht om de jongens uit hun home te verdrijven maar ze zyn dan al één grote familie geworden en het resul taat is een prettig tehuis waaraan alle tuchtscholen in den lande 'n voorbeeld kunnen nemen. Een lange film, maar voor hen, die zich voor jeugdproblemen interesse ren vol spanning, voornamelijk door het sublieme spel van de hoofdfiguren Serge Reggiani en vele „pupillen", die zich uitstekende filmacteurs heb ben getoond. Onder de Alkmaarse jeugd is het tweetal de dunne en de dikke, Stan Laurel en Oliver Hardy klaarblykelijk zeer populair, want reeds bij de eerste voorstelling van „Grof geschut" was de zaal van het Victoria Theater haast voor de helft gevuld met de woelige na komelingschap van de Alkmaarders. Het voorprogramma, dat zeer inte ressant was en behalve veel nieuws ook een mooie film van Brazjlië, ver- Onder deze titel wordt aeze week in het A.B.T. weer eens 'n echt Hol landse film vertoond gemaakt naar 't bekende toneelstuk „Oranje Hein". Op inderdaad zeer amusante wyze wordt hierin het leven in de Jordaan in beeld gebracht en gespeeld door ar- tisten, die in dit genre een reputatie hebben verworven. Wy noemen slechts Aaf en Herman Bouber, Joh. Elsen- sohn en Sylvain Poons. Zy brengen in derdaad de echte sfeer en zy die deze Hollandse film nog niet zagen, moeten zeker eens naar dit stukje vroiyke Jordaanleven gaan kijken. toonde kon de jeugdige bioscoopbe zoekers, blykens hun rumoerigheid niet bekoren. Het gekleurde teken filmpje viel beter in de smaak, maar een gejuich ging op toen de twee over bekende snuiten van de beide zots kappen op het doek verschenen, Ditmaal fungeren zy als behoeders vac het geestelyk en lichamelijk wel zijn van een ziek gewaande jongeman, die evenwel voor de militaire dienst wordt goedgekeurd. Dientengevolge nemen ook de beide wanstaltige figu ren dienst om hun pupil te kunnen beschermen en brengen hun superieu ren tot wanhoop en razernij. Degenen die van deze dwaze geval len houden, zullen zeker „Grof ge schut" niet willen missen. De Cinema Americain is de vorige week gesloten geweest voor enige werkzaamheden. Het theater heeft van binnen 'n goede beurt gehad en heeft door opnieuw verven een zeer fris aanzien gekregen. Gisteravond had er de eerste voor stelling plaats van 49e breedtegraad, met de avonturen van 'n viertal over geblevenen van de beruchte Duitse onderzeeboot de U-37. Zy trekken dwars door Amerika ter hoogte van ■49 graden N. B. en hun tocht is zeer sensationeel. Zij leren natuurlyk heel andere toestanden kennen, maar blij ven onder alle omstandigheden de fel le aanhangers van hun eigen systeem. In het grote werkkamp leren zij de leider van deze sympathieke instelling kennen, uitstekend uitgebeeld door Anton Walbrcok (indertijd Adolf VVohlbruck. En dan vindt de ontmoe ting plaats met Leslie Howard, deze zo prachtige helaas te vroeg gestorven filmacteur, die steeds en ook nu weer trof door een fytie uitbeelding. Ook Raymond Massey en Eric Portman spelen op felle wyze hun rollen in een film, die ook tal van zeer mooie na tuurtaferelen, speciaal van het Ameri kaanse landschap in beeld brengt. Het hoofdprogramma werd ingeleid door een interessant wereldnieuws. kwartaal van het jaar, waarbij opmer- kelijk was het betrekkelijk grote aantal vrouwen dat toetrad als lid, zodat op 1 Juli het totaal aantal leden bedroeg 743 (in Jan. 751, ln April 727). Na het begin van de politionele actie in Indië kwamen? er vrij veel opzeggingen van het lidmaatschap, maar zo zei de secretaris deze mensen vergaten dat zij hierdoor nu ook medezeggenschap missen terzake van die punten waar mee zy het wel eens zyn met de lei ding der Partij. Aan het einde van 1947 had de afdeling 680 leden (er is dus nu weer een kleine stijging). Over het vergaderingbezoek en de deelname aan de cursussen wasdesecr. slecht te spreken. Alleen de arbeiders- avondschool maakte hierop een uitzon dering. Mevr. De VriesVrieze gaf een uit voerig overzicht van het werk van het propagandabureau. Zij constateerde.dat met yver werd gewerkt, maar dat het aantal colporteurs en huisbezoekers te gering moet worden geacht, want ver schillende delen der stad konden niet bewerkt worden. Aan yet verslag van de penningmees ter, de heer Smit, ontlenen wij dat het vermogen der afdeling op 1 Jan. 1948 bestond uit f 2109,97, inclusief het ver kiezingsfonds en het vlaggenfonds, waarvoor een aparte administratie wordt gevoerd. In het verslag werd voorgesteld deze fondsen op te voeren tot resp. f 1500 en f 50. Alle jaarverslagen werden goedge keurd (dus ook de beide genoemde voorstellen van de penningmeester). Bij het punt „Beleid van het be stuur" werden van twee zyden bemer kingen gemaakt: ten eerste werd het bestuur te weinig actief geoordeeld; da tweede bemerking ging over de aanwij zing van afgevaardigden naar het Indi sche Congres der P.v.d.A. terzake de politionele actie in Indonesië. De spr. vond het onjuist, dat daarheen geen «vertegenwoordiger van de tegenstan ders dezer actie was afgevaardigd. De voorzitter antwoordde op het eerste punt, dat in de eerstvolgende maanden veel activiteit van het oe- stuur zal kunnen worden geconstateerd, maar hiertegenover eist het bestuur die ook van de leden. Ten aanzien van het tweede punt zei de secretaris, dat op de betreffende vergadering slechts twee tegenstan ders van de actie hadden gesproken, waarvan niemand bereid was een af vaardiging te aanvaarden. Wel hadden zij een ander voorgesteld, maar die was niet ter vergadering aanwezig. Ten slotte waren op regelmatige wyze twee voorstanders aangewezen en één, die zijn houding nog niet had bepaald. De bestuursverkiezing (het hele be stuur trad af) had tot uitslag, dat allen bij acclamatie werden herkozen. Voor de vier, die bedankt hadden (mevr. J. M. E. van der StokGerritsen en de heren Kirpenstein, Schinkel en Smit (laatstgenoemde wegens vertrek) werden gekozen verklaard de voor de zen gestelde candidaten: de heer Abr»* hamsen (voor penningmeester), mevr. BranderBruins en de heren Blaauw en Verdoes. DU Raad der gemeente Sch Vrjjdagavond in openbare der voórzitterachap van bu mr. C. A. J. Jochems byee Afwezig was de heer C. wethouder. Ingekomen was o.m. eer van IJ. v. d. Veen, R. Hoe Hoogvorst en A. J. Lang, verzoek om ontheffing var legde straatbelasting met 1 de toestand van de openbt bestrating, verlichting enz. ne percelen. Overeenkomstig het voori •n W. wordt op de verzoe zend beschikt. Van de schoolartsendiens schryven met de mededelir roen, dat het resultaat van *oek der leerlingen gunstig De voorzitter deelde medi de betrokken autoriteiten ven was gericht met het vi af te zien van de voorgeno nen tot vestiging van een en afvoertroepen in de baral het dan te verwachten verhi voer met zware auto's te 1 zou stellen aan de wegen. Verzocht was aan de bar: andere bestemming te geve Begrotingen vi Na uitgebracht rapport commissie van onderzoek. Raad de in de vorige vergadi geboden begrotingen vast al 1. Maatschappelijk Hulp! ontvangst en uitgaaf 16.5: gemeentelijke bijdrage van 2. Gasdistributiebedrijf vangst en uitgaaf ƒ32.070.— batig saldo van 900. 3. Gem. Vleeskeuringsdien vangst en uitgaaf ƒ2346. 4. Gemeentebegroting: in en uitgaaf gewone dienst ƒ5 Raming bijzondere rijk; 28.055.63. Kapitaaldienst Art. 55bis der Het bedrag, bedoeld in art. Lager Onderwijswet, stelde voor het dienstjaar 1948 16.36 per leerling. Een blijde dag vooi Reeds vele jaren koestert king van het dorp Schoorl de kortere weg naar zee te kr williging van deze wens stuii af op bezwaren van de zyd directie van het Staatsbosbe In de bezettingstijd echter staande Munnikenweg door ter bestraat en doorgetrokk< Zwarte Blink tot pl.m. 130C het strand. Werd aanvank vreesd, dat de in de duinen i de straatweg zou worden op; deze vrees is niet bewaarhei den. B. en W. stelden nu voo wielpad aan te leggen van 1 van de Munnikenweg naar strand tot een punt, gelegei ten Zuiden van paal 29-, waa: reeds lang gekoesterde wene vulling zou gaan. In verband met de terrei heid is het niet mogelijk d« weg naar zee te kiezen, doch omlegging plaats vinden, was lengte van het nog aan te le deelte 1740 M. zal bedragen, ten voor het grondwerk zul raming 8900.bedragen en het aanleggen van het pad Van Staatsbosbeheer, Prot Rijkswaterstaat en de Plan dienst is in beginsel toestem: de aanleg verkregen, echter o drukkelijke voorwaarde, dat verboden zal worden voor mot len en auto's, terwijl langs Het Motet- en Madigraal Vroi bereidde Bergen Vrijdagavond rr werking van Laurens Bogtman Simon Halie (piano) een avond v. genot. Er bleek grote belangst, zyn voor dit concert en de aa hebben volop genoten van de peil .staande kunst. Het koor opende de avond m leiding van de bekende dirigent Jonker ten gehore te brengen deelten uit een mis van de in 1 leden Karei Luython. „Kyrie" ei tus", strakke monumentale muzi E bij alle menselijke wegvalt, zuiv j tie. godsvruchtige uiting, die mi "i de kerk zou willen horen. Het koor vervolgde later met tel composities van Henri Puri Werkt door Jac. Bonset, „Sheph „Let uswander". Met het prachtig gezongen „Go Zuversicht" van Fr Schubert v, eerste gedeelte besloten. N» de pauze bracht het koor ',Een dag" (driedelige cyc don,^ n om ,e eindigen rt.L. bewerkte „Murmelnd w' van Jensen, „Splnnlied' vi fan Bourcie"La Chan50n de Ma" sim!,' publiek juichte koor, dir I zorgo! Hhalie' die da begeleidir Wa, k;,„!"Chelden en waar hl 5 Laurm 8 ondersteunde, luide „zan«! B°Ktman' de baszar Van Nederland", zoals Met liM6»"1 betiteld' oogstte groc bert J! eren van Gustav Mahle: Ravèl W°'f' Rich' S'teusz en Vole prachtig geluld, zijn f«rukkin/aCht braCh' 2yn auditc reeds °v f3"®' die zich b« forig i aSemee! Jnenden had verworve igemeen bewonderd om zijn teel H?nrdcriaChten HU Speelde compos, ovaue e" Chopin en "en het ovatie aangroeiend applaus niet v beniz Mg Spaanse dans S®1 en 'ohaten met gr doening kunnen terugzien.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2