V.V. D. wenst Nationaal Kabinet Schoorlse Vroedschap bijeen Na Alcmaria nu ook de Boys uit de verdrukking Zaandijk's voorsprong in gevaar aast God" ie Arbeid Er komt een kortere weg naar zee I Bergen. Een avond van hoogstaande kunst Elf agendapunten in één kwartier Jaarvergadering K.A.B. Heiloo. De 2e, 3e en 4e klasse Biljarten De Kring-zwemcompetitie Verver bijna kampioen ABONNEERT U OP DIT BLAD Predikbeurten Noordscharwoude. Feestavond van A tot Z Oterleek. Avond Staatspensioen mdw u opname van het ,ls een protest te- „Schipper naast in Nederland veel Nederlandse volle e maken door de tot Adoptie van aaritieme tentoon- mij onbegrijpelijk schap van eerste ;en stuk als 't bo- voetlieht te bren- od" heelt niets te vaar dij. het drama zich af- k tart de schrijver zen, waar de kapi- lokter in één hut arige ervaring ter it een stoker, laat achinist aan boord lit stuk uitgebeeld. :n mensen uit een liteinle machinist ers aan boord, dan gesteld. le missionarissen is >en dit, waar vindt in de Oost? ide zal ik het maar ik kan u wel ver- tbediende de tele- ipitein niet opent! seft een totaal ver- ïde kijk op 't zee lt alleen in de fan- er. e plaatsruimte, A. RIJKERS, ezagv. Grote Vaart, iet- aan de deskun- n Rijkers twijfel e opmerking moet dat het hier geen maar een schip on een schipper-elge- j het feit, dat het s, dat door 'n nood- datie verkreeg voor ngen. Is het dan zo iree-majeur de dok- in één hut verblij- niet de bedoeling g geweest het zee- aten, maar het pro- lallingen. Zouden de aze geachte inzender dend zijn, dan nog volkomen wegvallen at De Hartog schiep rtolking, welke Cor •lsert van schipper tedactie Alkm. Crt.) aar, waarbij opmer- ekkelijk grote aantal d als lid, zodat op 1 intal leden bedroeg April 727). Na het ionele actie in Indië ;el opzeggingen van maar zo zei de mensen vergaten dat ok medezeggenschap die punten waar- ns zijn met de tei- n het einde van 1947 80 leden (er is dus e stijging), deringbezoek en de ursussen was de secr. Alleen de arbeiders- ;e hierop een uitzon- Vrieze gaf een uit- an het werk van het Zij constateerde, dat werkt, maar dat het en huisbezoekers te ;n geacht, want ver- Ier stad konden niet van de penningmees- ontlenen wij dat het eling op 1 Jan. 1948 97, inclusief het ver- het vlaggenfonds, parte administratie n het verslag werd ondsen op te voeren f 50. ;en werden goedge- de beide genoemde penningmeester). „Beleid van het be- n twee zijden bemer- ;en eerste werd het actief geoordeeld; da ging over de aanwij- digden naar het Indi- P.v.d.A. terzake de n Indonesië. De spr. dat daarheen geen van de tegenstan- vas afgevaardigd, antwoordde op het in de eerstvolgende iviteit van het oe- vorden geconstateerd, ;r eist het bestuur len. i het tweede punt zei t op de betreffende its twee tegenstan- hadden gesproken, bereid was een af- vaarden. Wel hadden gesteld, maar die was iring aanwezig. Ten egelmatige wijze twee gewezen en één, die niet had bepaald, ciezing (het hele be- 1 tot uitslag, dat allen irden herkozen. Voor lankt hadden (mevr. StokGerritsen en nstein, Schinkel wt tnde wegens vertrek) verklaard de voor de idaten: de heer Abra* mningmeester). mevr. en de heren Blaauw Dt Raad der gemeente Schoorl kwam Vrijdagavond in openbare zitting on der voorzitterschap van burgemeester nr. c. A. J. Jochems bijeen. Afwezig was de heer C. Kaandorp, wethouder. Ingekomen was o.m. een schrijven van IJ. v. d. Veen. R. Hoogvorst, A. Hoogvorst en A. J- Lang, houdende verzoek om ontheffing van de opge legde straatbelasting met het oog op de toestand van de openbare wegen, bestrating, verlichting enz. nabij hun ne percelen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt op de verzoeken afwij zend beschikt. Van de schoolartsendienst was een schrijven met de mededeling ingeko men dat het resultaat van het onder dek' der leerlingen gunstig was. De voorzitter deelde mede, dat aan de betrokken autoriteiten een schrij ven was gericht met het verzoek om af te zien van de voorgenomen plan nen tot vestiging van een corps aan- en afvoertroepen in de barakken, daar het dan te verwachten verhoogde ver voer met zware auto's te hoge eisen zou stellen aan de wegen. Verzocht was aan de barakken een andere bestemming te geven. Begrotingen vastgesteld. Na uitgebracht rapport door de commissie van onderzoek, stelde de Raad de in de vorige vergadering aan- I geboden begrotingen vast als volgt: 1. Maatschappelijk Hulpbetoon: in ontvangst en uitgaaf 16.526.24 met gemeentelijke bijdrage van 14.500.—. 2. Gasdistributiebedrijfin ont vangst en uitgaaf ƒ32.070.met een batig saldo van ƒ900. 3. Gem. Vleeskeuringsdienst: in ont vangst en uitgaaf 2346. 4. Gemeentebegroting: in ontvangst en uitgaaf gewone dienst 212.021.72. Raming bijzondere rijksuitkering 28.055.63. Kapitaaldienst 689.485. Art. 55bis der L.O.-wet. Het bedrag, bedoeld in art. 55bis der Lager Onderwijswet, stelde de Raad voor het dienstjaar 1948 vast op 16.36 per leerling. Een blijde dag voor Schoorl. Reeds vele jaren koestert de bevol king van het dorp Schoorl de wens een kortere weg naar zee te krijgen. In williging van deze wens stuitte steeds af op bezwaren van de zijde van de directie van het Staatsbosbeheer. In de bezettingstijd echter is de be staande Munnikenweg door de bezet ter bestraat en doorgetrokken tot de Zwarte Blink tot pl.m. 1300 M. van het strand. Werd aanvankelijk ge vreesd, dat de in de duinen aangeleg de straatweg zou worden opgebroken, deze vreeB is niet bewaarheid gewor den. B. en W. stelden nu voor een rij wielpad aan te leggen van het einde van de Munnikenweg naar het zee strand tot een punt, gelegen 180 M. ten Zuiden van paal 29-, waarmee een reeds lang gekoesterde wens In ver vulling zou gaan. In verband met de terreingesteld heid is het niet mogelijk de kortste weg naar zee te kiezen, doch moet een omlegging plaats vinden, waardoor de lengte van het nog aan te leggen ge deelte 1740 M. zal bedragen. De kos ten voor het grondwerk zullen naar raming 8900.bedragen en die voor het aanleggen van het pad 26.100. Van Staatsbosbeheer, Provincie en Rijkswaterstaat en de Planologische dienst is in beginsel toestemming tot de aanleg verkregen, echter op de uit- drukkeltjke voorwaarde, dat de weg verboden zal worden voor motorrijwie- I len en auto's, terwijl langs de weg, Het Motet- en Madigraal Vrouwenkoor bereidde Bergen Vrijdagavond met mede werking van Laurens Bogtman (bas) en Simon Halie (plano) een avond van kunst, genot. Er bleek grote belangstelling te zijn voor dit concert en de aanwezigen hebben volop genoten van de op hoog peil .staande kunst. Het koor opende de avond met onder leiding van de bekende dirigent Cornells Jonker ten gehore te brengen twee ge deelten uit een mis van de in 1620 over leden Karei Luython, „Kyrie" en „Sanc- tus", strakke monumentale muziek, waar bij alle menselijke wegvalt, zuiver devo tie. godsvruchtige uiting, die men liever in de kerk zou willen horen. Het koor vervolgde later met een twee- J tal composities van Henri Purcell, be werkt door Jac. Bonset, „Shepherd" en »>Let uswander". Met het prachtig gezongen „Gott meine Zuversicht" van Fr Schubert werd het «erste gedeelte besloten. Na de pauze bracht het koor nog ten Senore „Een dag" (driedelige cyclus) van *enrl Zag wijn om te eindigen met het oor Bonset bewerkte „Murmelndes Lüft- c ten" van Jensen, „Spinnlied' van Rich. agner en „La Chanson de Malborough" van Bourcier. Het publiek juichte koor, dirigent en Halie, die de begeleiding ver- We, bescheiden en waar het nodig was krachtig ondersteunde,' luide toe. Laurens Bogtman, de baszanger, de [..zanger van Nederland", zoals hij on- mefSwWerc* betiteld, oogstte groot succes f"" liederen van Gustav Mahler, Schu- p.r "Hugo Wolf, Rich. Strausz en Maurice pavei, zijn prachtig geluid, zijn gevoel- ©ie voordracht bracht zijn auditorium in verrukking Simon Halie, die zich bij vorig optreden eeds vele vrienden had verworven, werd algemeen bewonderd om zijn techniek en voordrachten Hij speelde composities van Handel en Chopin en toen het tot een ovatie aangroeiend applaus niet wilde be. «ren, nog een Spaanse dans van Al- beniz. Het werd een pracht avond, waarop koor, dirigent en solisten met grote vol doening kunnen terugzien. zowel als aan het einde van de weg geen bebouwing mag plaats hebben. De heer C. Duin was wel voor aan leg van een rijwielpad, maar vond ƒ35000.te hoog. Het pad was ge projecteerd op 3 meter breedte, ter wijl het pad te Camperduin slechts 2 meter breed was. Dit zou een bespa ring geven van 10.000.een niet te versmaden bedrag. De heer Sevenhuysen kon zich ge heel vefenigen met het voorstel. Hij achtte het van groot belang voor Schoorl. De heer Blankenstjjn, mw. Jansen en weth. Selhorst lieten eenzelfde geluid horen. De heer N. Kaag liet een geheel an der geluid horen. Hjj vond een bedrag van 35000.niet verantwoord. Na enige verdere discussie werd 't voorstel z.h.st. aangenomen. Nog eens vermakelijkheids belasting. Met het oog op een rondschrijven van de Minister van Binnenlandse Za ken stelden B. en W. voor de bij raads besluit van 22 Dec. 1947 vastgestelde verordening tot wijziging ener belas ting op vermakelijkheden in te trek ken en opnieuw vast te stellen en te wijzigen in die- zin, dat voor films, waarin eveneens worden vertoond Ne derlandse journaals en/of films be treffende onderwerpen van weten schap, nijverheid, landbouw en handel tot een gezamenlijke lengte van ten minste 500 M., de belasting 35% be draagt. De Raad kon zich hiermee vereni gen. Bij de rondvraag wees de heer Blan- kenstijn op 't onoordeelkundig snoeien van bomen voor de electrische leiding en vroeg verder een betere afvoer van het hemelwater. Het passeren van auto's bezorgt de huisvrouwen schrik voor bemodderde ruiten en voetgan gers voor bevuilde kleding. Gisteravond kwam de Raad dezer gemeente voor de tweede maal bijeen in 1948. Toen burgemeester Kalff de raadsvergadering opende begon hij met de opmerking uit een plaatselijk blad, dat het aantal raadsvergaderin gen wel tot een minimum beperkt zou worden en dat diegenen, die dit meen den, wel bedrogen uitgekomen zijn. De burgemeester nam stelling tegen deze uitlating, omdat hij deze woor den nimmer had gebruikt en er dus geen rede is om zoiets te vermelden. Wat de agenda betreft kunnen wij kort zijn. De aanmerkingen op de no tulen van de vorige raadsvergaderin gen, namen nog de meeste tijd in be slag. hoe onbelangrijk deze opmerkin Gisteravond hield de Kath. Arbei dersbeweging haar jaarvergadering in het Brunogebouw. Na een openings woord door de voorzitter, de heer J. Bolten, die o.a. memoreerde dat het ledental gestegen was van 280 tot 320 en dat uit alles bleek, dat er een goe de eensgezindheid heerste in de kath, arbeidersbeweging, kregen Tante Pol- lewop en Pa Pinkelman het woord, die op humoristische wijze het wel en wee der afdeling memoreerden over het afgelopen jaar. j De aftredende bestuursleden, t.w. de heer N. Stoelinga en J. Borst, werden bij acclamatie herkozen. In de kascom- misie werd de heer Jac Wassenaar benoemd, terwijl de heer G. de Jong in het z.g. werkcomité zitting kreeg, Het jaarverslag 1947 sloot met een ontvangst en uitgaaf van f 1737.30. De gen ook waren. Het .voorstel van B. begroting over 1948 werd vastgesteld TOESTEMMING VOOR WONINGBOUW De Woningbouwvereniging Volks huisvesting heeft na een wachten van ongeveer een half jaar eindelijk toestemming verkregen om tot bouw over te gaan van de drie woningen aan de Rechte Hondsbosselaan. Bin nenkort worden deze woningen aan besteed en men hoopt met het bouwen ongeveer 1 Maart te kunen beginnen. en W. tot conversie van een geldlening werd zonder discussie aangenomen. De aanstelling van de gemeente' werkman eveneens. Evenzo ging het met de aanstelling van een nieuwe leerkracht aan de ULO-schooI, een va" cature die ontstaan was door het ont slag van mej. A. J. S. Valk. In haar plaats werd met algemene stemmen gekozen de heer Van der Graaf. De voorzitter hoopte dat hij 1 Maart in dienst zal komen. Een voorstel tot onteigening van grond voor het plan „Centrum" werd, na een vraag van de heer Vermeulen of tot het uiterste was gepoogd vrij willig afstand te verkrijgen van deze gronden, aangenomen. Een voorstel tot voorlopige vaststel ling der gem.rekening en die van 't grondbedrijf over het jaar 1946 en 'n voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen voor de R. K. Jongens- en Meisjesschool werden eveneens met een tik van de hamer van de voorzit ter goedgekeurd. Het voorstel tot aankoop van ,een perceel grond, gelegen in het uitbrei dingsplan Centrum van L. M. van der Sluijs, ging eveneens geruisloos onder de hamer door. Hierna werden nog een tweetal toe gevoegde agendapunten behandeld. Wij hopen dat ook toegevoegde agenda punten in het vervolg aan de pers zullen worden verstrekt, opdat wij dè gemeenschap daarvan in kennis kun nen stellen. EEN REUZESNOEK Door N. Bakker Azn. werd gisteren in het N. H. Kanaal een snoek gevan gen van 1 meter 7 cm. lengte. Het „snoekje" woog ruim 20 pond. Dat is tenminste nog eens de moeite van 't vissen waard! met een ontvangst en uitgaaf van f 1350. De heer Penden hield nog een goed gefundeerde rede om zich aan tê sluiten bij de R. K. Begrafenisver eniging. Na een opwekking van de Geestelijk Adviseur, kapelaan Adank, om de re collectie-avonden te bezoeken, hoofd zakelijk bestemd voor het kader der arbeidersbeweging, ging men tot de roncjvraag over. Daaruit bleek, op een vraag van de heer Zentveld, dat de toestemming tot de oprichting van een Kath. Arbeiders-woningbouwvereniging nog steeds op goedkeuring wacht, maar de hoop is, dat deze binnenkort zal afkomen. Spoedig zal men dan met nadere plannen komen. De muzikale omlijsting van deze avond werd verzorgd door de KAJ- Band. Deze jeugdige personen gaven enkele nummers ten beste en zij kun nen trots zijn op deze musici. ONZE PLAATSELIJKE VOETBALVERENIGINGEN. HSV krijgt het al zeer moeilijk nu zij moet trachten Zeevogels met een nederlaag naar huis terug te sturen, Gelukt haar dit, dan kan zij aardig uit de verdrukking van de onderste plaats wegkomen. Gelukt het echter aan Zee vogels beide punten mee naar Egmond a/d Hoef te nemen, dan staat Zeevogels voor goed veilig en kunneri we er van op aan, dat het voor HSV zeer moei lijk zal worden. Uit alles blijkt de be langrijkheid van deze ontmoeting en wij voorspellen dat ei- hevig gestreden zal worden om de puntjes. De toe schouwers wacht een spannende en enerverende wedstrijd. De Foresters gaan naar Oudendijk om bloemetjes in ontvangst te nemen, terwijl het 2e elftal thuis speelt tegen Limmen 2. Eveneens een belangrijke ontmoeting voor de reserves. Het zal ook daar geweldig spannen -mndit fioMfoitti tuide*.' Flinke tube 30 et., xeer groote tube 45 et. :P Alcmaria is door haar overwinning van vorige week een stuk in de goe de richting gegaan, hoewel het geen overbodige luxe zal zijn om Zondag ook Velox aan de zegekar te binden. Het is voor de Alkmaarse Boys te wensen dat het goede voorbeeld van Alcmaria een stimulans zal zijn om DWV op de juiste manier te ont vangen, hoewel een minder overtui gende zege dan de 72 van de wit- hemden reeds meer dan genoeg is. TWEEDE KLASSE A. De Alkmaarse Boys spelen Zondag dus tegen DWV waarop zij enige tijd geleden een overwinning konden be halen. De Boys waren toen nog niet zo gehavend als thans en wij moeten nu dan ook wel aannemen dat de Nieu- wendammers 'n sterkere ploeg in het veld kunnen brengen. Toch is een over winning voor onze stadgenoten niet uit gesloten daar zij meerdere malen heb ben bewezen op de meest precaire momenten, wanneer zelfs supporters twijfelden, twee puntjes in de wachtte slepen. Belangrijk voor de bezetting van de eerste plaats is de wedstrijd Elinkwijk KFC. De mogelijkheid dat de Kogers een puntje zullen verspelen lijkt ons niet uitgesloten. Na de twee nederla gen zal ZFC met Hilversum geen moei te hebben. TWEEDE KLASSE B. De glorieuze overwinning van Alc maria op ZW heeft de burger moed gegeven, zodat wij met vol vertrouwen de ontmoeting tegen Velox tegemoet zien. De Spartaan ontvangt het vrij sterke HVC, zodat UW geen achter stand behoeft in te lopen daar de Utrechtenaren naar ZVV gaan. Ons in ziens bestaat er 'n redelijke kans dat Spartaan zelfs een veer moet laten. OSV gaat op bezoek bij TOG, waar zij in ieder geval wel.een puntje zullen weghalen. DERDE KLASSE A. Vitesse zal Zondag alle zeilen moeten bijzetten want IVV is een niet te on derschatten tegenstander. De naaste concurrent APGS heeft aan Hollandia een minder zware kluif zodat het niet is uitgesloten dat de voorsprong van de kranige Castricummers enigszins zal worden gereduceerd. Voor DTS bestaat Zondag de gele genheid de laatste plaats te verlaten "^verwinning op DEM, daar de Germaan tegen ADO vrij zeker nederlaag tegemoet gaat een DERDE KLASSE B. Tegen alle verwachtingen in is HRC behoorlijk op Zaandijk ingelopen en staat nu slechts twee punten ten ach ter, zodat Zaandijk de laatste wedstrij den dient op te passen hoewel Zondag geen verandering zal plaats vinden daar Zaandijk en HRC van HFC en Terras vogels niet behoeven te verliezen. Het goede spel van Ripperda tegen HRC doet ons het ergste vrezen voor Al ways Forward, zodat bij een nederlaag van deze ploeg dan maar liefst 7 ploe gen met ten hoogste een punt verschil de staartgroep uit maken. DERDE KLASSE C. Het is vrijwel uitgesloten dat de Me teoor het kampioenschap nog kan ont gaan, temeer daar zij tegen DEC Zon dag geen punt zal verspelen'. Met be trekking tot de bezetting van de on derste plaats ziet het er voor VVZ somber uit en slechts bij een overwin ning op DCG bestaat er nog een klein kansje op redding. VIERDE KLASSE A Tenzij Schagen Zondag verliest, wat wij ondanks de slechte prestatie tegen Schoorl niet waarschijnlijk achten, is het kampioenschap voor deze ploeg ze ker weggelegd. Berdos gaat naar Oude- sluis waar zij uit een ander vaatje moe ten tappen dan tegen Watervogels daar anders nog een kans op de tweede plaats verloren gaat. Schoorl zal er goed aan doen twee puntjes weg te ha len uit Wieringerwaard, daar degrada tiegevaar dan vrijwel is uitgesloten. VIERDE KLASSE B. WW'zal in haar uitwedstrijd tegen de Rijp geen moeilijkheden ondervin den. doch ook Vrone en Grasshoppers behoeven tegen Zouaven en Andijk geen punten te verspelen zodat de si tuatie vermoedelijk wel ongewijzigd zal blijven. MFC zal in deze afdeling wel het kind van de rekening worden en het is niet waarschijnlijk dat de Randers hieraan tegemoet zullen komen. VIERDE KLASSE C. Zilvermeeuwen en Assendelft heb ben hier de beste papieren en zullen zich door Purmerend en OFC geen roet in het eteh laten gooien. In de lagere regionen is de ontmoeting tus sen HSV en Zeevogels van belang, waarbij de gastheren een kans op de beide punten hebben, evenals de uit slag van WSV *30CSV. KEES DE RUYTER VESTIGT NIEUW NEDERLANDS RECORD In het tournooi om het Ned. Kamp Groot biljart cadre 45—1, dat dit week einde in Tilburg wordt gehouden en waar in reeds verschillende fraaie prestaties zijn geleverd, heeft de bekende speler De Ruyter een nieuw Nederlands record ge vestigd door een partij te spelen met een gemiddelde van 100. In drie beurten maakte hij de 300 vol met een hele serie van 223. Een fraaie prestatie. Het oude record, ook het Euro pese, stond op naam van De Leeuw met 60 Metz sloeg v. d. Pol met een gemiddelde spelend van 60. De deelnemers aan dat zware tournooi zijn: v d Pol, De Leeuw, Sweering, Lu- bach, Kobus, De Ruyter, Jacobs en Metz HET OOMBINATIE-TOURNOOI. Gisteravond werden de wedstrijden in café Venneker voortgezet en het was een avond van verrassingen die de spanning heeft verhoogd. P. Schouten wist een van zijn sterk ste tegenstanders (Van Lingen) in een zeer goede partij te verslaan met een gem. van 7,40. Wijkhuizen had de partij tegen Smit reeds beëindigd, toen Smit nog de na- stoot had op de 24 car. die hij achter stond ook inderdaad maakte, zodat deze partij remise werd. Wijkhuizen maakte eer mooie serie van 53. Ook Vink zorgde voor een surprise door Burger op 166 te laten staan, spe lend met een gem. van 6,89. 200 27 23 7,40 27 31 4,88 30 53 6.66 30 24 6,63 Vink 29 25 6,89 29 38 5,72 Het tweede gedeelte van de Kring- zwemcompetitie zal gehouden worden op Zondag 8 Februari aanvang 2 uur in de Overdekte, Canadaplein te Alk maar, waar DAW als gastvrouwe zal optreden. De zwemcommissie van de Kring N.- Holland benoorden het IJ heeft het programma als volgt samengesteld: 50 m. borstcrawl meisjes; 50 m. rug slag jongens; 100 m. schoolslag dames; 100 meter schoolslag heren; 50 m. schoolslag meisjes. 10 maal 25 m. estafette jongens; 5 maal 50 m. estafet te dames; 3 maal 50 m. wisselslag estafette heren. Tot besluit. Polowed strijden. DAW 1Neptunus 1 en DAW 2Neptunus 2. De inschrijvingen hebben een vlot verloop gehad, zodat de besten op het zwemgebied uit de provincie Noord- Holland boven het IJ zullen starten en het geheel een wedstrijd zal zijn, die de moeite van het aanschouwen waard i». Door zijn overwinning op Dekker is Verver weer verder uitgelopen op zijn concurrenten. De titel kan hem prac- tisch niet meer ontgaan. De verdere uitslagen luiden als volgt: Groep I: J. GeuzebroekJ. Sprenke ling 11, C. de GraafA. Kroon 11, A. DekkerH. Verver 02. Combinatie groep II en III: J. Hel derB. Hofman 02, J. de GoedeP. Houtenbosch 11, P. OudH. Weyers 20,, C. de JongD. Langedijk 20, D. SmitC. de Geus 02, J. Spaans J. Marsman 11, A. WenterinkA. Alleman 02, W. HoogenboomS. Mil- lema 10. BEKENDMAKING B. en W. van Heiloo maken bekend, dat het bureau van Sociale Zaken (kamer I ter Secretarie) voortaan uit sluitend geopend is Maandag en Don derdagmorgen tussen 10 12 uur. GROET, zie Schoorl. SCHOORL, 10 uur, ds. C. M. de Jong (coll. Ned. Bijbelgenootschap). WARMENHUIZEN, half 3, ds. C. M. De Jong (bevestiging kerkeraadsleden) Donderdagavond gaf de Bestuurders- bond afdeling „Langedijk" een feest avond in Hotel „Concordia". Van de gehele omtrek waren afdelingen ge komen om deze cabaretavond bij te wo nen, o.a. uit de Beemster, Schermer, Stompeforen, Alkmaar en Sint Pancras. De hoofdschotel werd opgediend door het bekende Cabaret .,A tot Z". Precies acht uur werd de feestavond ingezet met de vrolijke mars „Koning Voetbal" waarna de voorzitter de heer A. v. d. Gragt uit Broek op Langendijk alle aanwezigen een hartelijk welkom toe riep, en wel in het bijzonder het Ca baretgezelschap. De heer Roelofsen sprak namens het Bondsbestuur. Spr. zeide dat er reeds veel tot stand was gekomen, zoals in validiteitswet, pensioenfonds en kinder toeslag. Het doel van de vakbeweging is hetzelfde, als dit van een karavaan in de woestijn, stap voor stap op het doel aan. Hierna trad het Cabaretgezelschap op, dat allen van begin tot het einde in een vrolijke stemming hield. Het was voor de zestigste maal dat dit gezelschap in Nederland optrad. Nadat het gehele programma was af gewerkt, werd het gezelschap een taart aangeboden. Den HelderBurgemeester sprak te U f recht Burgemeester G. Ritmeester heeft gisteravond een rede gehouden op een bijeenkomst van de afdeling Utrecht der vorige week opgerichte Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. De vergadering, die werd gehouden in Tivoli, werd gepresideerd door prof. s' Jacob. Deze sprak een kort openingswoord, om daarna het woord te geven aan de eerste spreker, de heer D. W. Dettmeijer, Hd van de Haagse gemeenteraad. In korte trekken schetste deze de instelling en positie van de V.V.D., welke niet alleen wil zijn een beginselpartij', die o.m. aandringt op een spoedige herziening van de Grondwet, maar ook een volks partij, die wil opkomen voor de belangen van het gehele Nederlanse volk. „In ongebroken trouw aan het huis van Oranje wil de V.V.D. het verenigingspunt zijn van allen, die overtuigd zijn, dat vrijheid, verantwoordelijkheid en sociale gerechtigheid de fundamenten behoren te zijn van een op Christelijke grondslag berustende samenleving als de Nederlandse. Zij wil de Christelijke geest in ons volk versterken, al moge deze door de onderscheidene groepen nog zo verschil lend worden verstaan". Burgemeester Ritmeester, die als tweede spreker het woord voerde, gaf allereerst een historisch overzicht. Hij herinnerde aan de oprichting van de Vrijzinnig-Democratische Bond, daar bij de stelling releverend dat een po litieke partij, waarin de gemeenschap van geest ontbreekt, een kortstondig bestaan beschoren is. Toen na de Duit se inval in Nederland pas goed tot het Nederlandse volk doordrong, wat het begrip „vrijheid" betekende, verenig den zeer velen, zich in de strijd vpor een gemeenschappelijk ideaal. Deze gemeenschappelijke verzetsgeest was de basis voor de EDD-beweging. De rechten van de mens, op vrijheid, eigendom, veiligheid en het weerstand bieden tegen onderdrukking, rechten waarvan de volksziel in normale om standigheden slechts onderbewust overtuigd is, werden wilskrachtig ver dedigd. De bevrijding kwam. De Nederland se Volksbeweging ontstond, en deze wilde onder leiding van prof. W. Scher- merhorn vernieuwing brengen in de politieke constellatie van ons volk. Er moest een doorbraak komen, waarbij wat door godsdienst werd gescheiden, werd verenigd door de politiek. DE DOORBRAAK. „Deze doorbraak is mislukt", aldus spr., „omdat de Partij van de Arbeid zich vergist heeft in de kerkelijke groepen en de vrijzinnige geest van ons volk. Men heeft niet voldoende gerekend met het godsdienstig begin sel waaruit zeer velen leven. Het is jammer dat men deze mislukking niet heeft willen erkennen, al bleef het aantal zetels dat de P.v.d.A. in de De afdeling Oterleek—Stompetorenf—Om. val van de Bond voor Staatspensionnering belegde Woensdag j.l een propaganda- avond In café Meijer. Toen de waarn.-voorzitter, de heer L Schuuring, de avond opende, was de zaal geheel bezet, wat hem bijzonder veel ge noegen deed. Men had het voorrecht om twee leden van het hoofdbestuur als sprekers aanwezig te zien, n 1 de heer Van Boekei uit Deventer als bondsvoorzitter en ds Spaargaren utt Groothuizen, penning meester. De bondsvoorzitter was zeer verheugd, dat deze afdeling een van de oudste en met het grootste aantal leden, weer her rezen ls In een glashelder betoog zette hij verder uiteen, waarom het noodzakelijk is dat wij nu de Noodwet-Drees in werking ls, opnieuw ten strijde trekken om de Bond nog groter en sterker te maken en daardoor te voorkomen, dat er over drie jaar opnieuw geplakt zal moeten wor den, wat dan voor de oudjes, waar niet of te weinig voor geplakt ls, funest zal zijn Spreker memoreerde, hoe in het kamp van de Gereformeerden een actie was ont staan om de ouden van dagen te beïn vloeden om het pensioen niet aan te nemen. Gelukkig voor ons, treden eclter ook vele Gereformeerden en Katholieken tot onze bond toe, overtuigd zijnde van het grote nut van één grote bond, want ook nu is terdege rekening gehouden met wat er leeft in het Nederlandse volk Spreker deed een beroep op de vele jon gelui, die er waren, om de Bond bij het sociale werk te steunen. Ds Spaargaren hield hierna een pleidooi, doch wij weiden hierover niet uit, daar het verslag anders te veel plaatsruimte zou innemen. Na de pauze kreeg men de mooie film te zien, genaamd „Oene en Auke". Oter leek had de première van deze film, die een duidelijk beeld gaf van de misère on der kleine luiden van boeren en schippers Velen kwamen door woord en beeld on der de indruk, zodat het een uitstekend geslaagde propaganda-avond was. Ook de verloting, waarvoor de midden standers gratis prijzen hadden afgestaan, is uitstekend geslaagd. Na een kernachtig woord van de voor zitter, die een beroep deed niet alleen op financiële, maar vooral op morele steun, werd deze avond geslote». Tweede Kamer veroverde met 29 be neden het vooroorlogse totaal van SD AP en VD. Men is blijven doorgaan, en omdat de aantrekkingskracht van het Marxisme groter bleek te zijn dan werd verwacht, heeft men in de P.v.d. A. het socialistische element meer naar voren laten komen. Op P.v.d.A.-bijeen- komsten worden liederen als de „In ternationale" en „Sta op,verworpenen der aarde" gezongen. Iemand met een vrijzinnige geest kan zich in dat milieu niet langer thuis ge voelen. Het is moeilijk om afscheid te nemen, vooral wanneer men zelf in zijn hart niet van politiek verwisselt. Het samengaan van deze P.v.d.A. met de KVP heeft tot gevolg gehad, dat we hollend naar beneden zijn gegaan. Na de bevrijding moest ons volk- yror- den „bijgespijkerd", waartoe in drie jaar tijd voor bijna 3 milliard aan voe dingsmiddelen uit het buitenland werd aangevoerd. Onze Staatsschuld be draagt thans 22 milliard gulden, die we zelf zullen moeten opbrengen. Vóór de oorlog vloeide per jaar 500 millioen gulden aan belastingen in af: wie regeert er nu eigenlijk, de mi nister of een hoofdambtenaar?" Over de wederopbouw had spr. wei- 's Rijks schatkist. Voor 1948 is een ra ming gemaakt van 2.538 millioen gul den! De voorgestelde oorlogsschadere geling en de nieuwe verzekeringswet betekenen een belastingverhoging van resp. 250 millioen en 240 millioen per jaar gedurende vijftig jaar. Sommigen roepen „Weg met het ka pitalisme", maar zij kijken tegelijk naar het kapitalistische Amerika, van waar de redding moet komen. En op de departementen is men bezig aan 'n „catastrophe-plan". Wanneer de hulp niet tijdig komt, zullen we de buik riem moeten aanhalen!" TE VEEL AMBTENAREN. Sprekende over de getalsterkte van ons ambtenarencorps, noemde de heer Ritmeester enkele cijfers. Tegen een vooroorlogs aantal van 48000 rijksamb tenaren staat een huidig aantal van 111.000. plus. 30.000 tijdelijke ambtena ren. „De heer Schermerhorn heeft ver klaard, dat er te veel ambtenaren zijn, tengevolge van de houding dei- hoofdambtenaren ten departemente, van wie 90% niet bij de P.v.d.A. is aangesloten. Ik vraag mij in gemoede nig goeds te zeggen. Als sprekend voorbeeld gaf burgemeester Ritmeester een klein exposé van de lijdensge schiedenis van Den Helder. „Het Ne derlandse volk is onder dat alles voor een groot deel apathisch geworden". DEMOCRATIE Scherpe critiek uitte de heer Rit meester over de wijze waarop, zoals hij 't uitdrukte, „door het volk, maar zonder het volk, over het volk" sinds de bevrijding is geregeerd. Zijns in ziens hadde de „praatjes op de brug" achterwege moeten blijven, en even min hadden de ministers in partij-bij eenkomsten mededelingen mogen doen, die aan de volksvertegenwoordiging gericht hadden moeten worden. Het gehele volk, en dus de volksvertegen woordiging, moet het „hoe" en het jfcaarom" van het regeringsstelsel we ten. Dat andere is niet de ware demo cratie. Ook het beleid inzake Indië gispte spr. Hij bracht hulde en dank aan de Nederlandse militairen, die de in heemse bevolking overzee helpen waar zij kunnen, terwijl de regering praat met „leiders" die de hogeschool der democratia nog niet doorlopen blijken te hebben. „Djogja win., niet alleen tot schade van Nederland, maar van de gehele wereld". De heer Ritmeester besloot zijn rede door te zeggen: „Wij eisen 'n Nederlandse regering, die bestaat uit alle partijen. De totstandko ming van een dergelijk nationaal kabinet zal de grootste hulde zijn, die het Nederlandse volk kan brengen aan onze geëerbiedigde Vorstin!"

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3