Zal onze gulden devalueren? SCHOKKERWAARD zó zal de nieuwe polder heten ER KOMT MEER SERVIESGOED Zwaard van Damocles hangt Echter geen directe vrees Keizer krijgt 6 maanden Tragisch ongeval te Medemblik PODIUM6 Liftster gedood bij auto-ongeluk Lijkauto te water (Van onze economische medewerker) Enkele weken geleden waagden wij het te schrijven, dat een deva luatie van de gulden Nederland slechts nadeel zou opleveren. Vrij willig z°u onze regering deze stap oi nooit mogen nemen en alleen de dwang der omstandigheden kon hier de onheilstichter zijn. Vormt nu de nieuwe devaluatie van de franc een aanslag op de veiligheid van onze gulden. Wij zullen de nieuwsgierigheid van onze lezer niet direct bevredigen maar eerst eens gaan bekijken wat daar in 1 parijs aan de Quai d'Orsay is bekok- Met ingang van 26 Januari 1948 is de Franse franc in waarde gedaald en wel zo dat voor frs. 100, die vóór die da tum 2.235 kostten, momenteel nog jr f 1,228 betaald behoeft te worden. NADELEN VOOR ONZE EXPORT. Voor een Nederlandse exporteur van goederen is de mogelijkheid van uit voer naar Frankrijk nu al direct klei ner geworden. Als hij b.v. voor fokvee nog Zijn 10.000 wil ontvangen, dan zal hij zijn prijs in francs moeten ver hogen van ca. 44.740 tot ca. 80.500. De invoer voor de Fransen is dus enorm duurder geworden, een nadeel voor elk devaluerend land, dat men zal trachten te ontgaan door minder in te voeren. Hiertegenover staat weer, dat voor elke uitvoer naar ons land meer ontvangen zal worden, omdat elke gulden nu meer francs oplevert. Dit is dus een stimulans om meer te exporteren. Onze handel met Frankrijk wordt be heerst door een handelsverdrag, waar in de wederzijdse handel is vastgelegd op 200.000.000.—. Hier vloeit uit voort, dat Frankrijk theoretisch weinig vruch ten kan plukken uit zijn valutavoor deel, omdat, als dit bedrag bereikt is, aan de goedereninvoer in Nederland een halt wordt toegeroepen. Doordat echter onze uitvoer stroever zal gaan lopen, zal de neiging ontstaan dat het evenwicht te onzen nadele verbroken wordt, wat weer een remmen van de invoer in de hand werkt. Ons handels verkeer wordt dus ontegenzeggelijk ge hinderd door deze devaluatie. Boven dien moet aan de kans gedacht Worden, dat de Fransen ook voor ons belang rijke goederen nu liever naar de Ver. Staten (voor dollars) zenden. VRIJE VALUTAMARKT Doch er is meer. Frankrijk heeft maar niet zo'n gewone devaluatie uit gekozen. Neen, naast de officiële valuta markt komt er een vrije valutamarkt, waar de koers door vraag en aanbod wordt vastgesteld. Op deze markt zul len officieel alleen maar goud, Ame rikaanse dollars en Portugese escudo's worden verhandeld. Waar nu eigenlijk alles voor Neder land (en ook voor Engeland) om draait is, of ook onze gulden op die vrije markt genoteerd zal worden. De Franse regering zegt, dat dit niet de bedoe ling is. jüoch als dit „onder de tafel" wel het geval is (dit is zeker niet denk beeldig) en onze gulden zou daar be halve voor Fransen "(officieel mogen alleen Franse importeurs op die vrije markt valuta kopen) ook voor anderen tc krijgen zijn vopr prijzen, die af wijken van onze officiële noteringen, dan is zulks zeer nadelig voor ons land. Let maar op: Officieel is de koers voor 100. 37,73, maar als op de vrije Franse markt 100 guldens te krijgen zijn voor bv. 25.dan zal een Ameri kaanse importeur van Nederlandse góederen goedkoop guldens kopen in 'Parijs en niet duur in Neder land. De dollars en zo ook andere valuta, die wij dringend nodig heb ben, zouden dus voor een deel onze neus voorbij kunnen gaan. Dit is -het zwaard van Damocles, dat de tweeslachtige Franse deva luatie koven ons heeft gehangen en het zal van de ontwikkeling der iëiten afhangen, of dit zwaard za! vallen en onze gulden zal „ver moorden". (Nadruk verboden.) Een boete van f 31.500. De 37-jarige Amsterdamse, groen- tengrossier en exporteur G. P. Keizer, beter bekend als doelverdediger van Ajax, is gisteren terzake van devie zen-overtredingen door de economi sche politierechter te Amsterdam, mr. W. C. Hassoldt, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van 6 maanden met aftrek van voorarrest en een geldboete van 31.500 subs. 14 maanden. 1 „Van het groene veld naar het groene laken is maar een kleine i stap", zo merkte de officier van justi tie, mr. A. Reigersman,- in zijn requi sitoir op. „Om in sporttermen te blij ven: Keizer verdedigt zich hier voor een uitverkocht huis. Er zijn meer van deze zaken geweest, maar nim mer is de publieke belangstelling zo groot geweest. Dat komt omdat hier thans terechtstaat de keeper van Ajax, die iedere Zondag door duizen den wordt toegejuicht. Deze sports man heeft zich in het maatschappe lijk leven helaas niet aan de sportieve regels gehouden. Hij geniet een zekere populariteit bij het publiek en had zich te voren moeten realiseren, dat hem dat extra plichten oplegt. Hij heeft die plichten echter schromelijk verwaarloosd". Mr. Reigersman eiste 8 maanden met een geldboete van 40.000 subs, 6 maanden. Vast kwam te staan, dat K. bepaal de groentenhoeveelheden wel in En geland verkocht, maar in Nederland 1 aan de leveranciers mededeelde, dat ze op de mestvaalt waren geworpen, •omdat ze bedorvep waren. Met. J. M. van Hoorn, een bollenhandelaar uit Sassenheim en de groentenhandelaar Piller uit Amsterdam deed hij o.m. zaken. Met beiden dreef hij een levendige handel in zwarte ponden. Hij betaalde in Nederlands geld Van Hoorn voor ponden, die deze in Engeland bezat en smokkelde ook ponden ons land binnen, "waarvan hij er o.m. 1000 aan Piller voor de verkoop ter hand stel de. In totaal kocht of verhandelde hij voor f 50.000 aan zwarte ponden. Van Hoorn zal voor deze handel binnen kort in Den Haag terecht staan. Toen verleden jaar het Nederlands elftal naar Liverpool ging om daar de strijd aan te binden met de Engelse profs, leverde Keizer de lgden van de Nederlandse nationale voétbalploeg in totaal 50 ponden tegen f 20 ner stuk. De verdachte beweerde niet uit winstbejag te hebben gehandeld en steeds een eerlijk zakenman te zijn geweest. Schoolmeester kreeg een pak slaag Ten aanschouwe van zijn gehele klas se kreeg een schoolmeester uit Abcoude enige tijd geleden een pak slaag van de woedende vader van een zijner leerlingen. Het dochtertje van de gebelgde va der was thuis gekomen met de mede deling, dat meester haar met een stok geslagen had. Ogenblikkelijk was va der erop uitgetrokken om deze mis handeling te wreken. Hij deed dit mid den onder schooltijd en nogal hardhan dig, zodat de onderwijzer zich onder behandeling van een dokter moest stel len. Later bleek, dat het dochtertje had gelogen. Zij was niet geslagen Drie weken gevangenisstraf had de politierechter voor dit „schoolvergrijp" opgelegd. In verband met allerlei om standigheden wilde de procureur-gene raal van het Amsterdamse gerechtshof volstaan met een eis van 50 gulden. De vader betuigde mr. van Dulle- men voor deze milde eis zijn dank en beloofde beterschap. Donderdagavond is het lichaam van de 60-jarige Bunschoter visser H. de Graaf aangetroffen tussen de kade van de haven van Medemblik en een schip. De man had even tevoren het geld voor zijn vangst bij de visafslag, ongeveer 1.000, in ontvangst geno men. Toen zijn knecht enkele minuten later naar zijn baas kwam informe ren, werd een onderzoek ingesteld en vond men het lichaam van de visser drijvende met het hoofd onder water. Het geld werd niet meer op hem ge vonden, maar de mogelijkheid be staat, dat het nog op de bodem van de haven ligt. Er werden geen teke nen van geweldpleging op het lichaam aangetroffen. De rijkspolitie van Me,- demblik stelt een onderzoek in, daar misdrijf niet uitgesloten wordt geacht. Nader vernemen wij. dat misdaad uitgesloten moet worden geacht. Er is n.l. komen vast te staan, dat de man is uitgegleden en voorover in het wa ter is terecht gekomen. De portemon- naie met geld, die hij in de hand had, is daarbij op de bodem terecht geko men. VAN TOT BOEK PARAPHRASE HEILIGE SCHRIFT. (Uitgave T. Wever, Franeker). Thans verschijnt in het mooie werk „Paraphrase Heili ge Schrift" de pa- raphrase van de Openbaring van Johannes. Voor de verklarende om schrijving van dit bijbelboek zal onge twijfeld grote belangstelling bestaan. Voor velen is dit boek in plaats van een openbaring, altijd een gesloten boek geweest. Toch vermoedden zij wel, dat echter die wonderlijke visioenen diep ten lagen van een historische werke lijkheid, maar ze konden, ook bij de ernstigste lezing, deze visioenen niet ontraadselen,en de bestaande verkla- ringen waren hen te omvangrijk en te geleerd om er kennis van te nemen. 'Maar hier vinden zij, wat ze nodig hebben om van dit wonderlijke boek te kunnen genieten. In deze paraphrase hebben we geen ingewikkelde en fantastische verkla ring van dit bijbelboek, maar een ver antwoorde omschrijving van de tekst, waardoor voor de lezer licht valt op de betekenis, die dit boek voor alle tijden en in het bijzonder ook voor- onze eigen verwarde tijd heeft. Wan neer men deze paraphase gelezen heeft, dan wordt openbaring voor ons een boek, waarin de Eeuwige zelf ons de weg wijst temidden van het rumoer der volken en het gewirwar van de tijd; een boek, dat ons iets van de zin der geschiedenis doet verstaan. Natuurlijk komen in deze paraphrase ook de particuliere opvattingen van de paraphrast tot uitdrukking. Dat kan niet anders. Velen zullen zich met de paraphrase van de teksten over het duizendjarig rijk b.v. niet kunnen ver enigen. Ze zullen dit een te armelijke verklaring vinden en de ontkenning van een schone toekomst, die Israël en de volken naar Gods belofte nog wacht. Maar afgezien daarvan bezitten we in deze paraphrase een werk, dat een bij zonder helder licht werpt op een van de moeilijkste bijbelboeken. De devaluatie van de Franse franc heeft op de beurs te Parijs een nerveuze stemming veroorzaakt. Men ziet hier hop zich een menigte voor de koers- tafels verdringt. Juist even vóór de bezetting ver scheen in ons land de vertaling van 'n merkwaardig boek. Dat boek heette „De dagen onzer jaren" (The days of cur years) en de acteur ervan was Pierre van Paassen, eens een Gor- kumse jongen, die uit wrevel over de verburgelijking van het milieu waar in hij opgroeide, op jeugdige leeftijd naar Amerika vertrok. Hij maakte er snel carrière en werd een der cory- pheeën van de Amerikaanse pers, in, het bijzonder als reizend, wereldre porter. In dat boek nu vertelt hij zijn herinneringen aan grote journalistie ke stunts, over zijn contact met vrij wel alle groten der aarde, en over de hoogtepunten van een reportersbe- staan, dat men niet anders dan bril lont kan noemen. In dat vreemde, aangrijpende, soms verbijsterende, soms ontgoochelende boek, heb .ik al tijd een der aandoenlijkste hoofdstuk ken gevonden de beschrijving van een rede, gehouden door Aristide Briand. Briand... een van Frankrijk's edelste figuren, de grote eenzame, vervuld van slechts één gedachte: de vrede. Van Paassen beschrijft Briand, hoe hij spreekt, hoe hij betoogt, mee sleept, hoe hij, al sprekend, 'de vonk Honderd boerderijen verpacht aan pioniers Een pensioenfonds voor tuinders? Naar wij vernemen wordt door het Centraal Bureau voor de Veilingen te 's Gravenhage een plan bestudeerd tot instelling van een pensioenverzekering voor zelfstandige tuinders. Door op de veilingafrekeningen een bepaald per centage van de tuinders als premie in te houden, hoopt men een fonds te stichten. Op het ogenblik wordt bij de aangesloten veilingen onderzocht in hoeverre er animo voor een dergelijke regeling bestaat.. (Van onze reizende redacteur) j^LS ik u zou vragen hoe men van Nagele naar Rutten komt zoudt u dan onmiddellijk weten te ant woorden: via Espel? Tien, neen honderd tegen één, dat u het niet zoudt weten. U behoeft zich daar overigens niet voor te schamen, want deze goed-Nederlandse plaats namen staan in geen enkel aard rijkskundeboek. Nog sterker, zij staan wèl op alle kaarten van de Schokkerwaard wat te dat nu weer? denkt u wellicht doch in werkelijkheid zijn zij nergens te vinden: de Schokkerwaard is de nieuwe en definitieve naam voor de Noord-Oostpolder. Knappe koppen van het Kon. Ned. En om nu op die dorpen terug te komen, ik zou het u voorlopig sterk afraden die reis te maken. Er zijn in dezé 47.600 hectaren metende droog makerij zeven dorpen geprojecteerd (maar het zullen er vermoedelijk tien worden), waarvan er één, n.l. Emmel- oord, inmiddels werkelijk is verrezen, al wonen er nog lang geen tienduizend mensen; Marknesse, het tweede dorp, dat tussen Emmeloord en Vollenhove ligt, heeft ook „gestalte" gekregen, maar het ziet er wel heel anders uit dan de stedebouwkundige plannenma kers bedoeld hadden. De directie van de N.O.P. heeft n.l. noodgedwongen haar standpunt ten aanzien van de bewoning van dit nieuwe gebied los gelaten en tijdelijk maar wie weet. voor hoelang! woonwagens, woon schepen en aan particuliere vinding rijkheid ontsproten bouwsels toegela ten. Die zijn nu voornamelijk te Mark nesse geconcentreerd. Een romantische Aardrijkskundig Genootschap hebben aanblik, die ook hier weer doet denken nu eindelijk uitgemaakt, dat de aan- aan Amerika's Middle-West, zoals wij vankelijk voorgestelde en reeds hier en die kennen van de film. Alleen wordt daar in gebruik genomen naam Urker- er zovee^ geschoten. land niet de ware is. Schokkerwaard Maar goed ook, zegt een Emmel- moet dit nieuwe land heten. Binnen- oorder boer in het koffiehuis aan het kort zal men het officieel vernemen. Harmen Visser-plein, het centrum van de Schokkerwaardse hoofdstad, met - wie ik over die dingen zit te praten. Ik zei het maar voor de aardig heid. Schieten is geen aardigheid. Ik moet er niet meer aan denken. Wat bedoelt u? Ik bedoel die razzia's van het na jaar van 1944. U weet, dat het hier vol onderduikers zat. De Duitsers wisten •dat ook wel, maar zij lieten het maar zo, omdat het blijkbaar irr hun kraam te pas kwam. Maar op een kwade dag kwamen ze hier met een grote gewa pende bende drijfjacht houden. Er zijn er ik weet niet hoeveel weggevoerd. En is daarbij geschoten? En of! Slachtoffers gevallen? Eén dode. Dat was Harmen Visser, 'naar wie dit plein is genoemd. Eén jonge arbeider, die dacht, dat hij nog wel vluchten kon. Maar hoe vind je dekking hier in die vlakte? N u kent iedereen zijn naam hier, maar hij had beter een onbekende arbeider kunnen blijven. L' Harmen-Visserplein, eindstation van de autobuslijnen, die Emmeloord ver binden met Kampen, Meppel, Lemmer en Wolvega en over enige maanden met Urk. Een ruim plein met hoge zwartgeteerde roodgedekte houten ge bouwen, prille boompjes en ouderwet se telefoonpalen met draden naar alle kanten. De meeste straten, waaraan de 230 woningen staan, die Emmeloord thans telt, komen er op uit. Vriende lijke straten met frisse gordijntjes en rode bloemen achter de ramen; een oord van verkwikking in de woestenij. Van de 1700 boerderijen, die er ko men moeten, zijn er nu.50 gereed! Ondertussen zijn er 100 verpacht, maar de pachters boerenzoons, die als pionier in de pplder hebben gewerkt moeten voor het merendeel genoe gen nemen met een arbeiderswoning en wat Belgische legerbarakken als schuren. De eigenlijke boerderijen ko men later wel eens. Later Hoe lang zullen zij moeten wachten? Zij weten het niet, ik weet het niet, niemand kan het zeggen. Maar zij heb ben het er voor over, deze geheide Schokkerwaarder boeren! Zij trotseren de onvolmaaktheid, de onherbergzaam heid en de verlatenheid van dit land om er iets groots te verrichten op de bodem van wat eens een stuk Zuider zee was. Maar daaraan herinnert niets meer dan dat ene bordje boven de ra men aan een gevel te Emmeloord, waarop staat hoe hoog er vroeger de zee stond. van de door volmaakte oprechtheid heilig geworden inspiratie- laat over springen in de harten van hen, die hem aanhoren, daarbij hopend dat die vonk een vlam mag worden. Ik was nog maar een kleine jongen toen ik Briand eens ontmoette. Dat was in Scheveningen, ten tijde van 'n grote conferentie voor de vrede. Hij liep over de boulevard, met zijn vriend Stresemann. Een tante van mij wees hen aan. Toen zag ik Briand: oud, rimpelig, afstotend haast van lelijk heid. Met een hoge rug, breed en plomp. Met borstelige wenkbrauwen die hem iets aapachtigs gaven. „Dat is de man die de vrede wil", zei mijn tante. En Pierre van Paassen zegt in zijn boek: „Toen deze lelijke, kleine armetierige man begon te spreken, was het alsof er iets goddelijks, iets hogers hern ging omstralen. En in eens wist ik het: hier stond de éne man ter wereld die de vrede kon red den. Zou men luisteren?" Waarom ik dit alles nu neerschrijf? Omdat er na Briand een andere man gekomen is. En die man was wellicht een der weinigen: om datgene te be reiken waar heel de wereld voor bidt en naar hunkert: het winnen van de vrjde. Die man was Franklin Delano Roosevelt. Het leven van F. D. Roosevelt is verfilmd en men kan dat zien in het Amsterdamse Kriterion-theater. De film heet „The Roosevelt Story", de filmbiografie van een groot man en een prachtig mens. Zeker niet volle dig, zelfs zeer fragmentarisch, maar ondanks dat pen ontroerende film, omdat men hier opnieuw voor zich z'et een man met een haast onmense lijke energie, een man die noch zich zelf zocht, noch roem, noch populari teit. Daarvoor kende hij maar al te goed de vergankelijkheid van dit snel voorbijgaand leven. Maar die zocht, hartstochtelijk fel, met alle gloed van zijn prachtig warmkloppende hart, 't ene, het beste, grootste, en kostbaar ste dat deze arme, blinde, moedeloze wereld te winnen heeft: de vrede. En die vrede zocht, geplaagd door licha melijke pijn, achtervolgd soms door de wanhoop en bittere ontmoediging, gewantrouwd en bespied door andere regeerders. Maar die van dag tot dag, van uur tot uur vocht voor die vrede. Tot in 0e laatste minuut vóór zijn sterven. En men kan de woorden herhalen 'die men van Briand zei: h ij had ons de vrede kunnen brengén. Indien alle mensen van alle landen deze film zouden zien en indien alle mensen van alle landen der aarde hun hart zouden willen openzetten, wagenwijd voor de geest van deze waarlijk grote mens, misschien.... mis schien zou de vonk, die ergens toch moet gloeien, hoe verborgen, hoe ver dekt ook, kunnen aanwakkeren tot de heilige vlam van de vrede over een moedeloze en arme wereld! „The Roosevelt Story".... geen „speel film", maar beelden uit een prachtig leven, dat op een bijna on-menselijk hoog plan stond. Het leven van een vrede-zoeker. Onthoudt ook nog een andere naam: „Opgejaagde jeugd". Dat is een in Zweden door Zweedse acteurs ver vaardigde film onder leiding van Alf Sjöberg, dezelfde die „Himlaspelet" regisseerde. Het betreft hier een ge schiedenis die zich afspeelt achter de muren van een Zweeds gymnasium en hoewel de sfeer van Zweedse gym nasia een volkomen andere is dan die van de Nederlandse, en hoewel men het stellig niet met alle voorstellingen in deze film behoeft eens te zijn, het feit is daar dat we hier te maken heb ben met een rolprent van kwaliteit. Een koele, nuchtere, van vrijwel iedere, sentimentaliteit gespeende film, zwaar van noodlot en met een verbluffende kennis der jeugd-psyohologie. Het is De Uitkijk, die dit werk brengt en ik vraag er graag Uw aandacht voor. Op- Naar wij vernemen is in Amerika aangekocht een zgn. automatische bordenmachine. Er worden met deze machine, die een productie capaciteit heeft van 30.000 borden per dag nog enkele proeven geno men. Binnenkort zal zij bij de pro ductie worden ingeschakeld. Waar schijnlijk in de Sphinxfabriek te Maastricht. Over de serviesgoed-situatie vernam een redacteur van het ANP van de vakgroep huishoudelijk aardewerk- en porceleinindustrie nog dat men in die kringen 'n gunstige ontwikkeling ver wacht voor 1948. Reeds was de produc tie van huishoudelijk aardewerk in 1947 belangrijk groter dan in 1946. Na de oorlog, zo werd ons medegedeeld, waren er aanvankelijk tal van moeilijk heden te overwinnen. De voornaamste was wel het grote gebrek aan geschool de arbeidskrachten. Van de zijde van de vakgroep wordt er op gewezen dat deze gunstige ont wikkeling alleen dan aan het publiek ten goede zal komen vtanneer de distri butie-bepalingen worden opgeheven. Het komt nu veelvuldig voor, dat, ten gevolge van de huidige distributievoor schriften, in vele zaken dringend beno digde artikelen onverkocht blijven lig gen. De winkeliers klagen er over dat het publiek, wanneer er punten voor serviesgoed worden toegewezen, niet da zgn. utility-goederen koopt (borden, kommen, e.d.) maar' er de voorkeur aan geeft de punten aan mooie kopjes, of ander serviesgoed te besteden, terwijl de fabrieken van de regering opdracht hebben gekregen 70 tot 80 procent van hun productie aan utility goederen te be steden. De daardoor ontstane overpro ductie is, zo werd medegedeeld, alleen door opheffing van de distributiebepa lingen op te vangen. Zou de regering aan deze wens van de aardewerk industrie tegemoet komen, dan zal het publiek er toch rekening mee moeten houden, dat in 1948 nog niet aan al zijn wensen op het gebied van huishoudelijk aardewerk en porcelein zal kunnen worden voldaan. Donderdagavond is op de Amers- foertseweg onder Apeldoorn een per sonenauto, bestuurd door R. de Jong uit Heerde, op een stilstaande tankauto gereden," waardoor een naast hem zit tende verpleegster, de 26-jarige mej. E. Singer uit Zutphen, die van Amersfoort af had gelift, op slag werd gedood en de bestuurder zwaar werd gewond. De tankwagen was door de militaire chauffeur stil gezet om een defect aan het achterlicht te verhelpen. Spaak vreest geen oorlog - Op een vergadering van de Nationale Belgische Vrouwenraad heeft eerste- minister Spaak verklaard, dat er geen reden bestond voor het voorspellen van een oorlog, daar de politiek van de Sovjet-Unie meer ingegeven scheen door een onredelijke angst dan door 'n reële geest van bedreigen. Spaak ver- kjaarde voorts, dat een politieke alli antie van West-Europa niet voldoende zou zijn; de veiligheid zou vermeerderd wórden juist door betere economische omstandigheden. De minister-president sprak de hoop uit, dat in dit critieke tijdsgewricht de idealen van Bevin ten aanzien van een consolidatie van West- Europa werkelijkheid zouden worden. Het ,Gouden boek" wordt gezuiverd 211 pagina's van het „gouden boek" van Frankfort, een van de beroemdste verzamelingen autogrammen, zullen verwijderd worden, omdat men meent, dat de handtekeningen van hoogge plaatste nazi's het voorwerp van ver ering zouden kunnen worden. Het kostbaar versierde boek is veertig jaar oud en omvat 628 pagina's. Hitler's handtekening is een van de weinige, die 'n hele bladzijde beslaan. De vroegere Duitse staatssecre taris Meisnner zette zijn handtekening vijfmaal in het boek. Deze handteke ningen en die van de oorlogsmisdadi gers van Neurenberg zullen uit het boek genomen en in het gemeente archief ondergebracht worden. Woensdagmorgen omstreeks 9.30 u. raakte door een tot nu toe onopgehel derde oorzaak, een met flinke snel heid rijdende lijkauto te Binnenwijzend te water. Slechts door het losmaken van de deurscharnieren kon de kist met het stoffelijk overschot uit de auto wor den gehaald, waarna het met de be stelwagen van de heer Tol verder naar zijn bestemming kon worden vervoerd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, terwijl de flink beschadigde auto weer uit zijn benarde positie werd gehaald, zodat dit onaangename incident nog betrekkelijk goed afliep. wekkend is het niet, maar dat is op de duur ook niet de stroom van stroop en fondant, die van week tot week voorbijebt voor de armen van geest, de illusielozen en de zwelgers in het pas klaar gemaakt en in cellofaan verpakt sentiment. ANTHONY VAN KAMPEN.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5