Toestand in Palestina wordt eerder slechter dan beter Donderdag 5 Febr. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ,45ste Jaai« No-30 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Veiligheids- en bestuursdiensten dreigen ineen te storten bij opheffing mandaat „Rijkseenheid" waarschuwde tegen Koninklijke rede Rede maakt uitstekende indruk te Londen WEERBERICHT Bliksem sloeg in zijn fluitje Sociale lasten stijgen Ook witlof naar de vaalt Anthony van Kampen naar Indonesië J Fruitteelt gestegen Gaan Belgische prtsen staken ZUINIG MET HUISHOUDZEEP Nieuwe Bonnen Wie kolengeld moeten halen België overweegt geen devaluatie DUITSLAND EN DE BENELUX F ons blad van gister schreven wij over de noodtoestand, waar- In vele Langedijker tuinders verkeren door de export-stop van kool ten be hoeve van de Duitse burgerij. In dit verband is het tekenend gade te slaan, wat er zich in de Britse en Amerikaanse zónes in deze dagen af speelt. Een millioen arbeiders legde het werk neer uit protest tegen de lage voedselrantsoenen. Het is won derlijk welke woorden de militaire gouverneur van de Amerikaanse zóne naar aanleiding van de stakingen sprak tot de te Stuttgart verzamelde Duitse bestuurders: „Al het voedsel, dat er maar te krijgen is, is bq elkaar gehaald. Deze demonstraties zullen niet meer voedsel kunnen verschaf fen". Dit is een flagrante leugen. Daarvan kunnen de Langedijker tuin ders meepraten. BUREAU ADMINISTRATIE Voor dam 9 - Telefoon 9320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHE COURA TARIEVEN: Advertenties: 1,6 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimetér. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, f 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. In haar eerste rapport aan de Vei ligheidsraad waarschuwt de commis sie voor Palestina er voor, dat de veiligheids- en bestuursdiensten in Palestina ineen zullen storten, bij de beëindiging van 't Palestijnse man daat, tenzij de commissie voor Pales tina voldoende in de gelegenheid wordt gesteld haar gezag uit te oefe nen. „Alle tot nog toe voor de commissie beschikbare inlichtingen leiden tot de slotsom, dat de toestand in Palestina zo wel wat de veiligheid als het burger lijk bestuursgezag betreft waarschijn lijk eer slechter dan beter wordt", al dus het rapport. De kwestie van een internationale strijdmacht zal in een speciaal rapport aan de Veiligheids raad worden» be'/andeld. 21 Januari heeft Sir Alexander Ca- dogan, de Britse vertegenwoordiger in Palestina,die door de commissie ge raadpleegd is, verklaard, dat in de hui dige omstandigheden de Joodse be wering, dat de Arabieren de aanvallers en de Joden de aangevallenen zijn, niet houdbaar is. Volgens Cadogan wil de Engelse regering de commissie toestaan kort vóór de beëindiging van het man daat in Palestina aan te komen, opdat de commissie gedurende een periode van bijvoorbeeld 14 dagen haar ver antwoordelijkheden op zich kan nemen. De commissie heeft de economische vraagstukken met betrekking tot de verdeling voorlopig bestudeerd en stap pen genomen om tot vorming van een uit drie leden bestaande voorbereiden de economische commissie te komen. Deze commissie zal zich moeten wijden aan vraagstukken betreffende de vor ming van een tolunie, koersen, vervoer en verbindingen, vervolgens moeten on derhandelen met Engeland en met ver tegenwoordigers van Joodse en zo mo gelijk Arabische gemeenten in Palesti na over bepaalde aangelegenheden. Aan de vooravond van de dag, waarop H.M. de Koningin haar ra diorede tot onze bondgenoten zou houden inzake Indonesië heeft het nationale comité „Handhaving Rijks eenheid" een telegram gericht aan de minister-president, waarin het zijn bezorgdheid hierover uitsprak. „Indien Hare Majesteit zich, aldus 't telegram, zij het indirect, zou uitspre ken ten gunste van dit beleid, dan zou dit zodanig kunnen worden opgevat, met name in het buitenland dat onze constitutionele gebruiken niet kent, dat hoogstderzelve vereenzelvigd wordt met de regeringspolitiek, hetgeen in verband met de stemming in den lande ten aanzien van die poli tiek in hoge mate bedenkelijk zal zijn Voor het prestige der monarchie". „Het Comité tot Handhaving der Rijkseenheid veroorlooft zich voren- gaande beschouwingen onder uw aan dacht te brengen, zij het wellicht ten overvloede, omdat het zich de vrijheid wil voorbehouden te zijner tijd even tueel openbaar te maken, dat het ge waarschuwd heeft tegen een inconsti tutionele en voor het prestige en aan zien der monarchie uiterst bedenkelij ke handeling, waarvoor U de verant woordelijkheid draagt". Het telegram was o.m. ondertekend door: Prof. P. S. Gerbrandy, C. J. I. M. Weiter en Generaal Winkelman. De radiorede, waarin Koningin WUhelmina heeft gesproken over de plaats welke het nieuwe Indonesië in de Nederlandse gemeenschap zal Innemen en waarin zij de koloniale gedachte heeft doodverklaard, heeft te Londen een uitstekende indruk gemaakt. Hoewel de bevoegde instanties zich er toe beperken uitdrukking te geven aan hun tevredenheid, is men hier in het algemeen de mening toegedaan, f plechtl8 gedane verklaring de rmla n+Seeft te vertr°uwen, dat de Inrinr, Ten de Nederlanders en de Indonesische Republikeinen geslo- !!nde7ik ndS0Vereenk0mst Uit- Kütief „7 rrden omSez®t in een definitief en duurzaam verdrag Weersverwachting (geldig tot he denavond) IETS MEER ZON. Wisselende bewolking met lange opklaringen. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Geleide lijk verder afnemende wind uit Westelijke richtingen. De heer Stanley D Cockayne is de eerste voetbalscheidsrechter, die er prat op kan gaan, dat zijn fluitje door de bliksem werd getroffen. Hij wil nu aan de F.A. vragen het ge bruik van bakelieten fluitjes toe te staan, teneinde dergelijke incidenten in de toekomst te voorkomen. Mr. Cockayne bracht tijdens een wedstrijd te Wolverhampton de fluit naar zijn lippen, want er was een overtreding in het strafschopgebied begaan, toen er een lichtstraal uit zijn hand scheen te komen. Hij bleef stokstijf staan, met de fluit tegen zijn lippen, maar er kwam geen geluid uit, tot stomme verbazing van de spelers, die een penalty verwachtten. De scheidsrechter bleek verdoofd en wist niet wat er'gebeurd was. Enkele minuten later kon hij zijn taak hervatten, met alleen maar een raar gevoel in zijn arm. Maar aange zien hij zich hoegenaamd niet kon herinneren voor welke overtreding hij had willen fluiten, moest het spel zonder strafschop na een opgooi wor den voortgezet. Sindsdien is de heer Cockayne een absoluut voorstander van de bakelieten fluit geworden. De minister van verkeer eh water staat heeft over het tijdvak 1 Juli '46 —31 Dec. '47 de percentages vastge steld, welke een aantal beroepen (bouwvakken, metaalnijverheid, ver- warmings- en electrotechnisch be drijf) voor sociale lasten in rekening mogen brengen van de wettelijk toe laatbare en betaalde lonen. De percen tages, welke in de 2e helft van 1946 varieerden van 213/440 stegen in de maanden Nov. en Dec." 1947 van 25 3/4 (electrotechnisch bedrijf) tot 50% (heiersbedrijf). Voor verschillen de beroepen, o.m. burgerlijke en utili teitsbouw, water-, spoor- en wegen bouw, straatmakers- en stucadoorsbe- drijf en zwarte corps stegen de per centages van gemiddeld 25 tot gem. 37. Voor het heiersbedrijf zelfs van 381/4 op 50%. De percentages omvat ten de kosten voor: ongevallenverze kering, ziekteverzekering, wettelijk verzuim, wettelijke aansprakelijkheid, kinderbijslag, vereveningsheffing, zie- kenfondsenbesluit, invaliditeits- en ouderdomsverzekering, vacantiebonnen en -gelden en vorstverletcoupons. Een partij van 26.000 kilo witlof," die op de veiling te Venlo onverkoopbaar was, is in de verboden strook langs de Duitse grens vernietigd. De witlof be stond grotendeels uit tweede soort. Een en ander is het gevolg van de grote aanvoer van kwaliteitswitlof uit Bel gië, dat zelf overstroomd wordt door nog goedkoper Italiaans witlof. Bo vendien is er meer vraag naar bloem kool, welke als gevolg van de zachte winter nog steeds op de veiling wordt aangevoerd. Te IJmuiden is de derde hoogoven officiéél in gebruik genomen. Dit be tekent een belangrijke verhoging van de ruwijzer-productie en het brengt ons deviezen in. Prof. ten Doesschate steekt de hoogoven aan. J_jET verheugt ons de lezers van ons blad te kunnen berichten, dat onze medewerker Anthony van Kampen door de Minister van Marine en de Bevelhebber der Zeestrijdkrachten in staat gesteld is als gast der Koninklijke Marine een réis van ongeveer een half jaar door Indonesië te maken. Het motief, hetwelk het Ministerie aan leiding gaf tot deze bijzondere onderscheiding, was gelegen in het feit, dat men ten Departemente de behoefte gevoelt aan- goede maritieme voorlichting. ^NTHONY VAN KAMPEN vertrekt begin April aan boord van Hr. Ms. torpedobootjager „Kortenaer" uit Nieuwediep, alwaar het schip thans op de Rijkswerf gereedgemaakt wordt. Ons blad heeft zich verzekerd van een exclusieve reportage van de gehele reis naar en in Indonesië, dus zowel van de uitreis als het verblijf in de Archipel en de terugtocht naar Patria. gINNENKORT komen wfl nader op één en ander terug. Arrestant slikte knopen en een vork De Hilversumse recherche heeft met de arrestatie van twee Hilversummers de 22-jarige J. de W. en de 21-jarige J. B., een serie inbraken, welke de laatste tijd te Hilversum werden ge pleegd, opgelost. J. de W. trachtte zich, na zijn arres tatie, in zijn cel aan zijn straf te ont trekken, door enige knopen van zijn vest, alsmede een vork, welke hij te voren in tweeën brak, in te slikken. Hij moest daarop naar een ziekenhuis worden overgebracht voor het onder gaan van een maagoperatie. De in ons land met fruitbomen (ap pels, peren, enz.) beteelde oppervlak te steeg volgens de uitkomsten der in ventarisatie van het C. B. S. van 55.795 ha in Mei 1946 tot 59.349 ha in Mei 1947 tegen 48.627 ha in dezelfde maand 1939. Een stijging dus sedert 1939 van 10.700 ha. Het aantal bomen bedroeg in Mei 1.1. 12.8 millioen. Verloren uren Het aantal werkstakingen en uit sluitingen heeft in 1947 volgens een overzicht van het C.B.S. be dragen 276 met totaal 66.700 werk nemers en 203.000 verloren ar beidsdagen. In 1946 vonden 283 ge schillen plaats, waaraandeelna men 88.900 werknemers met 681.600 verloren arbeidsdagen.... Eén der laatste foto's van Mahatma Gandhi. Een nicht van de Hindoe leider strooit bloemblaadjes op het lichaam van de grote dode. De Belgische regering is er enige tijd geleden toe overgegaan de Bel gische artsen het gebruik van een spe ciaal kwitantieboekje voor te schrij ven teneinde belastingontduiking on mogelijk te nlaken. Hoe groot deze be lastingontduiking door de Belgische geneesheren is, blijkt wel uit een uit lating van de minister van Financiën, volgens welke 42 pet. van de artsen tegenover de fiscus verklaard heeft jaarlijks minder dan fr. 50.000 te ver dienen, een inkomen, dat dan onge veer overeen zou komen met dat van een arbeider. Het algemeen Belgisch Verbond van Geneesheren is over het invoeren van dit kwitantieboekje in het geheel niet te spreken. Uit een ingesteld referendum over 7000 artsen is gebleken, dat van de 5.439 artsen er 5200 zijn, die het kwi tantieboekje niet gebruiken en bereid zijn aan elke actie tot afschaffing er van deel te nemen. Naar Dr. Titeca, de voorzitter, ten slotte mededeelde, zullen de artsen, indien het nieuwe systeem gehand haafd blijft en de overheid bij niet- toepassing tot lijfsdwang overgaat, 't werk, behalve voor dringende geval len, neerleggen. Trouwt ex-koning Mjchael in Mei Volgens de „Berlinske Tidende" zou het huwelijk van ex-koning Michael van Roemenië en Prinses Anne de Bourbon Parma, plaats vinden in Mei aanstaande en „allerwaarschijnlijkst" te Kopenhagen, ofschoon omtrent de plaats nog geen definitief besluit zou zijn genomen. Schriftelijke bekentenis van Godes Agence France Presse verneemt van welingelichte zijde, dat Gandhi's moordenaar een bekentenis van zesen dertig bladzijden heeft geschreven, waarin hij leden van de Mahasabha beschuldigt, met name een ijzer magnaat, multi-millionnair uit New Delhi. Van andere zijde wordt ver nomen, dat de Mahasabha de samen zwering voorbereid zou. hebben en dat de leden zelfs op de dag van de aan slag uitgenodigd waren naar hun radio te luisteren om „ongelofelijk én groot nieuws" te vèrnemen. De directeur van het Rijksbureau voor Chemische Producten deelt mede, dat door verschillende omstan digheden de laatste Bonaanwijzing voor huishoudzeep 14 dagen is ver vroegd. Aangezien de volgende oon voor huishoudzeep op het normale tijdstip zal worden aangewezen, zal het publiek thans acht in plaats van zes weken met dit rantsoen moeten toekomen. Men wordt derhalve aan geraden de nodige zuinigheid te be trachten, De bonaanwijzing voor zachte zeep, aanvankelijk vastgesteld op 18 Maart j.l„ zal in verband met het bovenstaande een week worden vervroegd. VOOR HET TIJDVAK VAN 8 T/M 21 FEBRUARI 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van BONKAARTEN KA, KB, KC 802: 175 Algemeen 17e Algemeen 177 Algemeen 179 Algemeen 165 Reserve 168 Reserve 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop, enz., of 500 gram ver snaperingen. 1600 gram brood (geldig t/m 14 Febr. a.s.) 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t/m 21 Febr. a.s.) 250 gram zachte zeep 125 gram soda. 800 gram brood (geldig t/m 14 Febr. a.s.) 400 gram brood (geldig t/m 14 Febr. a.s.) BONKAARTEN KD, KE 802: 673 Algemeen 674, 675 Alg. 676 Algemeen 677 Algemeen 679 Algemeen 644 Reserve 668 Reserve 500 gr. bananen (voor inlevering). 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnape ringen. 400 gram brood (geldig t/m 14 Febr. a.s.) 400 gram brood of 1 rantsoen gebak (geldig t/m 21 Febr. a.s.) 500 gram zachte zeep 250 gram soda. 400 gram brood (geldig t/m 14 Febr. a.s.) 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbis cuits. Voetballer voor 18 000 Pond Shackleton, de binnenspeler van Newcastle United en international gedurende de oorlogsjaren, werd door Sunderland /oor 18.000 pond overge nomen. Dit Is na de 20.000 pond voor Tommy Lawton het hoogste bedrag, dat ooit voo* een speler betaald Is. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH 802 (büz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1055 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop, enz., of 250 gram versnape ringen. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802: 07, 11 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak 09 Versnaperingen, 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel ènz., of 400 gram jam, stroop enz. 1? Versnaperingen 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Februari worden gebruikt. De bon 673 Algemeen voor bananen, moét uiterlijk op 14 Februari a.s. bij een- handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. KEUZEBON BROOD/GEBAK VOORTAAN SLECHTS TWEE WEKEN GELDIG. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor gebak in den vervolge ln plaats van vier, twee weken geldig zullen zijn. Vrijdag a.s. kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters KeKo van het plaat selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot n.m. 3 uur. Ernest SelUers, directeur voor Bel gië van het internationale monetaire fonds, heeft gisteren ten stelligste ontkend, dat België een devaluatie van deBelgische franc zou overwe gen. Hij verklaarde, dat België niet tot invoering van het systeem der uiteenlopende wisselkoersen zou over gaan, en verklaarde tevens, dat Bel gië niet verwachtte, dat een wijzi ging in de pariteit van de Franse franc een aanzienlijke verandering zou betekenen voor de gunstige beta lingsbalans tfan België tegenover Frankrijk, r\E noodzaak van een spoedige op lossing van het probleem Duits land wordt meer en meer voelbaar. De belangrijke betekenis, welke dit land vroeger in het ecciiomische stel sel van dit werelddeel had, een bete kenis, die nu voor het overgrote deel is weggevallen, komt steeds meer op de voorgrond. Het economisch herstel van Europa wordt door deze bedui dende missing link ten zeerste belem merd. Het zal daarom voor de Duits land vooral in het Westen omringen de volkeren hoe langer hoe meer een hartekreet worden tot de bezettende machten om hier met spoed en de grootste serieusheid te gaan arbeiden aan een oplossing. De bezettende mogendheden schij nen n.l. ondanks hun vele beloften zeer weinig rekening te houden met de vitale belangen der kleinere lan den. Wij behoeven daarbij slechts twee namen te noemen: Antwerpen en Rotterdam. Hoe lang reeds hebben de onderhandelingen geduurd teneinde deze beide havens, die voor de oorlog als transitohavens voor Duitsland van groot gewicht waren, weer voor de doorzending van goederen in te schakelen? Steeds weer waren er an dere bezwaren en werd slechts ge dacht aan eigen belang. Hamburg en Bremen voeren er wel bij en de havens der Benelux hadden het toekijken. Wij wijzen hier slechts op een ding, doch er is meer. Het is dan ook niet te verwonde ren, dat na de ministeriële besprekin gen der Drie Landen in Luxemburg besloten ls tot de Grote Drie het ver zoek te richten te worden toegelaten tot de conferentie, welke op 19 Fe bruari te Londen begint over het be stuur van Bizonia. Men zal Engeland en de Ver. Sta ten ervan moeten overtuigen een einde te maken aan dit veronacht zamen van de belangen der Benelux. Mogelijk dat de wens van Bevin, te komen tot een Westelijke Unie en de wetenschap, dat deze nimmer een realiteit kan worden zonder de spon tane medewerking der Drie Landenj de houding ten opzichte van ons in zake het urgente Duitse probleem zal wijzigen. Andere berichten maken weer mel ding' van het feit, dat Lucius Clay heeft medegedeeld, dat een bedrag van 500 millioen dollar ter beschik king van Bizonia zal komen ter ver krijging van voedsel uit Nederland, Denemarken, Italië, Zweden en Tur kije. Mocht dit zo zijn, dan is dat minstens een gevolg van de Duitse protesten. Jacob Kaiser, de door Rus land afgezette voorzitter van de Chr. Democr. Partij in Oost-Duitsland, zei- de te Keulen, dat de huidige noodtoe stand het groeien van het communis me ln de hand zal werken. Een waar schuwing dus. Of zullen vooral Engeland en de Ver. Staten langzamerhand gaan In zien, dat 'de politiek, die zij tot nu voerden en gericht was op eigen bei lang, dat de politiek gekleurd door verregaande protectie en voorbijzien van de banden, die' de Drie Landen met de Duitse ecpnomie bonden, fout is en straks als een boemerang op de eigen positie zal terugslaan? Wfl hopen het, want voortgaan op de lang gevolgde weg zou op de duur fnuikend worden voor het noodzake lijke economische evenwicht in Euro pa. En economie, men weet het, is de basis waarop alle politieke verhoudin gen uiteindelijk gegrondvest zijn. De tegenwoordigheidvan de Bene lux op de a.s. conferentie te Londen is daarom niet alleen gewenst, maar noodzakelijk wil het te beginnen ge sprek over Duitsland redelijke kansen hebben op succes. AD INTERIM. Ilja Ehrenburg in ongenade? In een van de laatste nummers van het Moskouse tijdschrift „Cultuur en Leven" wordt scherpe critiek uitge oefend op Ilja Ehrenburg, die tot dusverre als de representant van de zuivere Sovjet-stijl gold. De schrijver wordt verweten, dat zijn oeuvre nog niet voldoende de zuivere Sovjetstijl vertegenwoordigt en dat het niet genoeg bolsjewisti sche zelf critiek kent.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1