PAMPUS PIRAAT Vier Curagaose gedelegeerden verlaten Ronde Tafelconferentie P.P. OVERHEID EN KIND Argentijnse en Chileense troepen in Zuidpoolgebied Emissi issie Albert Heyn N.V. Dinsdag 17 Febr. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 40 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Maar Dr. Buiskool heeft nog vertrouwen Wie kolengeld moeten halen Voor 25 mille aan zwarte textiel PARIJS GEKOZEN Voorrang voor militairen bij distributie Prijs f 0.60 VJ Fischböck onvindbaar Landingen op Brits grondgebied Truman zal aanvullende hulp voor Griekenland verzoeken WEERBERICHT BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHI TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broer sen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Delegaties dringen aan op spoed Gisteren werd te 's Gravenhage de eerste openbare vergadering ge houden van de Ronde Tafel Confe rentie, gepresideerd door minister Jonkman, die een kort openings woord sprak. De eerste spreker was mr. S. W. van der Meer, die o.m. verklaarde: De delegatie van de Nederlandse Antillen naar deze conferentie, heeft van de Staten van Curacao een op dracht ontvangen. Deze opdracht houdt in, dat de delegatie voor de aan vang der conferentie van de Neder landse regering zekerheid dient te verkrijgen omtrent enkele feitelijke hervormingen. In geval van niet vol ledig bevestigend antwoord werd op gedragen, te verklaren, dat dit een dermate grote teleurstelling veroor zaakt, dat alle besprekingen overbo dig zijn. Deze opdracht, zo zeide hij verder, is een noodkreet, een uiterste nood kreet. Het is een laatste poging am het kwijnend vertrouwen van de bevol king der Nederlandse Antillen te her stellen. Hierna verliet de afgevaardigde Van der Meer de vergadering: slechts vier van de acht Curacaosc gedelegeerden waren overgebleven. De heer Buiskool onderstreepte ter stond hierna, dat de deelname der Su rinaamse delegatie haar eisen niet la ger stelt, dan de delegatie der Antil len. Het enige verschil, aldus spr., is, dat de afvaardiging van Suriname niet haar deelneming aan deze confe rentie afhankelijk heeft willen stellen van de onmiddellijke de-facto wijzi gingen. Vervolgens ging spr. uitvoerig de voorgeschiedenis dezer conferentie na. Hij vertelde met hoeveel critiek pers en volksmond de huidige situatie be oordelen en hij verklaarde niettemin te willen vertrouwen, dat een nieuwe dag is aangebroken. Duidelijk moet dan echter worden begrepen, dat thans, 5 jaar na de Koninklijke belofte, Su riname nog steeds onder verouderd, koloniaal, regiem staat. Spr. waar schuwde ervoor, dat men niet de grondwetswijziging moet afwachten alvorens de hervormingen in de West te effectueren. Gaat men van deze ge dachte uit, dan heeft deze conferentie geen zin. Laat Nederland inzien dat nu tem po de allesbeheersende factor is. Wij moeten n u door daden bewijzen, dat het oude kolonialisme teneinde is. Het tempo van de liquidatie van het koloniale bestuur is overal ter wereld in de laatste jarenenorm versneld: dat zal ook in de West tot gelding moeten komen. Met betrekking tot het centraal rap- port gaf spr. vervolgens een samen vatting van 10 punten, welke de sa menwerking aangeven, die Suriname voorstaat: Suriname is voor de instel ling van een rijksparlement geko zen door de landsparlementen. De in stelling van een rijkskabinet, los van de landsregeringen, een rijksraad, als rechtsprekend college bij geschillen. Er moet een verzekering zijn van fi nancieel economische bijstand. Een kerngroep uit deze conferentie zal bij de nieuwe constructie moeten uitma ken, wat algemene en wat interne za ken zijn. Voorts moeten waarnemers van Suri name in de delegaties bij de V.N. wor den opgenomen. Er. in het veranderd Koninkrijk tenslotte zullen de Indone sische gebieden zo zij dat willen moeten kunnen worden opgenomen.. De derde spreker, dr. M. F. da Cos ta Gomez, begon met zijn leedwezen uit te spreken over de afwezigheid van 4 leden der Curajaose delegatie. Wij verzetten ons tegen het regiem van koloniale onderdrukking, maar zo zette spr. uitvoerig uiteen wij wil len samenwerken met Nederland en zijn hier gekomen om daarover met Nederland te overleggen. Ook dr. da Costa Gomez brandmerkte het Ne derlandse tempo als traag. Deze spr. diende een motie in, hou dende, dat aanvaard dient te worden °°r jde. verschillende volksvertegen- v,oordigingen en vervolgens door de ™»dse wetgever zal worden be- zonder dat hij daarbij een- brengenWUZiging(m Zal kunnen aan~ kw middagzitting pleitte dr. De .'i*1, voor de invoering van een Slechtl on d kiesrecht m Suriname, is thana v procent van de bevolking is thans kiesgerechtigd klfrinvT Gerharts betreurde de ver- v.aai gaM V\d' Meer- Het is on- veel 'nni- i op Curacao zo- V' d'Meer ontbreekt hliikt ,t' V°°r Curacao' hetgeen blijkt uit zijn woorden en optreden Curacao. zo betoogde spr. vervolgens nooit dSe volksPlanting. Hei "eest n n elgeplÜk® k°!°nie ge- Wiineaarrf f"" A' Karamat Ali en feit dat Trden critiek °P hot door de re»® f® g8en enkele daad or de regering is gesteld. PROF. LOGEMANN VERSTEVIGT DE GROND. Prof. Logemann bevestigde, dat de voortgang is te traag geweest. Al zou de West onze tekort komingen wat milder mogen beoor delen, voor ons moet het toch zaak zijn het vertrouwen aan de West te hergeven en daar de lust tot samen werking te vernieuwen. Wat de her vormingen van nu betreft, maakt spr. er toch bezwaar tegen, dat men de binding van wet en grondwet te licht gaat nemen. Dit is toch niet juist. Als wij thans de formele binding van wet en grondwet opzij zouden schuiven, dan is daarmee de eerbied voor de mocratie aangetast en deze eerbied is juist het hoogste goed, dat ons straks in het nieuwe staatsgebouw zal moe ten verbinden. Prof. Logemann, drong aan op haast. Wij moeten voortmaken met onze grondwetsherziening, opdat wij de beslissende stap nog dit jaar zullen kunnen doen. Deze miskenning van wet en grond wet ligt, aldus spr., ten grondslag aan de opdracht, door de Staten van Cu racao aan de delegatie gegeven. Die leden, die gemeend hfebben naar deze opdracht te moeten handelen en zich aan deze conferentie te moeten ont trekken, hebben de verkeerde weg gekozen: een schadelijke fout van Cu racao, nu juist het werk der hervor ming is begonnen. Spr. meent, dat de vergadering in hoog tempo des ondanks „rustig" moet verder gaan met dit werk. Woensdag a.s. kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam' begint met de letters SmSto van het plaat selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947- verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot n.m. 3 uur. Bü de firma S. te Amersfoort werd geconstateerd, dat elastiek te duur van de hand ging waarop ambtenaren van de prijsbeheersing een nader onder zoek instelden. Zij constateerden, dat een hoeveelheid wollen stoffen, onder goed, kousen, flanel, wollen truien enz. werd achtergehouden met 't doel deze artikelen tegen hogere prijzen te ver kopen. Een aantal van deze artikelen lag sedert 1946 in 't door S. bewoonde pand opgeslagen. Voorts troffen de ambtenaren wollen japon- en mantelstoffen, garens en wol aan, die „zwart" waren ingekocht. Voor ongeveer 25.000 aan textielgoederen heeft men tenslotte in beslag geno men. ta verband met deze affaire is behalve tegen de firma S., ook pro ces-verbaal opgemaakt tegen de leve ranciers P. Th. van S. te Bussum en de firma M. te Amersfoort. De Amers- foortse firma M. bleek tevens goederen te verkopen afkomstig van smokkel uit Duitsland en België. TRUMAN MAANT ZEKERE LANDEN TOT KALMTE. President Truman heeft een beroep gedaan op „zekere belanghebbende re geringen, ,zich in te tomen' waar het de kwestie Palestina betreft", aldus heeft het Wite Huis onthuld. Naar verluidt worden hiermede be doeld Irak en Saoedi Arabië. EIS VAN 15 JAAR TEGEN VAN DEN BROECK. De adcovaat-fiscaal bij het Bijzon dere Gerechtshof mr. F. Baron van Voorst tot Voorst, heeft bij de behan deling van de zaak tegen Hugo van den Broeck, ex-hoofdredacteur van de voormalige „Limburger Koerier", vijftien jaar gevangenisstraf geëist wegens voortgezette hulpverlening aan de vijand. Parijs is gekozen als de plaats, waar de volgende vergadering der V. N. zal bijeenkomen. De commissie bestaande uit negen le den, was het éénstemmig erover eens, dat Parijs de meest geschikte stad was. De vergadering was slechts kort en de leden beperkten zich te verklaren, dat op grond van het rapport van Trygve Lie, de secretaris-generaal der V. N„ over vervoer, accomodatie en te verle nen faciliteiten, Parijs kennelijk te ver kiezen was boven Geneve, Brussel of 's-Gravenhage. Naar wij vernemen is een regeling getroffen tussen het ministerie van oorlog en het Centraal Distributie kantoor, waarbij aan alle uit Neder- lands-Indië terugkerende militairen der Koninklijke landmacht, die aldaar ten minste zes maanden dienst hebben ge daan en deze dienst op goede wijze hebben verricht, door de plaatselijke distributiekantoren voorrang zal wor den verleend bij de behandeling hun ner distributie-aangelegenheden en wel op vertoon van een ingevulde en onder tekende pagina van het hun uitgereikte demobilisatieboekjes. Deze voorrang zal zich ook uitstrek ken tot de militairen van de hieronder te vermelden categorieën, die niet in Nederlands-Indië hebben gediend. Deze zullen daartoe op vertoon van hun ont- slagbewijs c.q. groot verlofpas een for mulier met een verzoek tot het ver lenen van voorrang, getekend door het hoofd van het Gewestelijk kantoor der Sociale Dienst, ontvangen. Deze categorieën zijn: 1. Reserve, officieren, die op 10 Mei 1940 in militaire dienst waren, al dan niet als officier; 2. lichtingen 1940 en ouder; 3. OVW-ers (oorlogsvrijwilligers) met lange verbandakte; 4. leden der Prinses Irene-brigade. 5 militairen, afkomstig uit West-Indië. Weer toerisme naar Oostenrijk? In Oostenrijk wordt alle aandacht be steed aan het herstel van het toerisme Er vallen veel moeilijkheden te over winnen, maar men hoopt, dat geleide lijk aan vorderingen kunnen gemaakt worden. Wat ons land betreft zijn er op het ogenblik onderhandelingen gaande, welke het waarschijnlijk moge lijk zullen maken, dat ook Nederlandse toeristen dit jaar in groter aantal Oos tenrijk kunnen bezoeken. IS Noodlottige autobotsing Op de weg VeghelDinther reed Zaterdagavond laat een kleine vrachtwagen van de B.B.A.met drie inzittenden tegen een boom met het noodlottige gevolg, dat twee van de inzittenden, n.l. de 28-jarige G. van den Broek en de 24-jarige C. van Driel, belden uit Dinther afkomstig, vrijwel op slag werden gedood. De chauffeur, de 23-jarige H. Terheert uit Heeswijk, liep een schedelbasis- fractuur op. Hij verkeert in levensge vaar. Zij waren allen bij de B.B.A. werkzaam. De vrachtauto werd ge heel vernield. het boeiende kinderverhaal bij uitnemendheid. In boekvorm verschenen en voorzien van een aan trekkelijk omslag. Op vragen van het Tweede Kamerlid Donker betreffende de berechting hier te lande van de Duitse commissa rissen-generaal Wimmer, Ritterbusch en Fischböck, heeft de heer v. M a a r- s e v e en, minister van justitie, bet volgende geantwoord: Het feit, dat een Duitser tijdens de bezetting de functie van commissaris- generaal heeft bekleed, is op zich zelf onvoldoende om daaruit een strafrech telijke verantwoordelijkheid voor hier te lande gepleegde oorlogsmisdrijven of misdrijven tegen de menselijkheid af te leiden. Bezwarende als oorlogsmis drijven of misdrijven tegen de mense lijkheid te qualificeren feiten, op grond waarvan een vervolging tegen Wimmer zou kunnen worden ingesteld, zijn noch uit zijn verklaringen, afgelegd voor het Internationale Militaire Tribunaal ie Neurenberg, noch van elders tot dusver bekena geworden. Ritterbusch is een figuur, die op de achtergrond heeft gestaan. Nadat in Augustus 1942 het contact met de land- verraderlijke groepen van Duitse zijde in handen van Himmler was gelegd, was de rol van Schmidt, de vertegen woordiger der NSDAP in Nederland, praktisch uitgespeeld. Na zijn dood werd als zijn opvolger iemand aange wezen, van wie bij voorbaat reeds vast stond, dat het een onbetekenende fi guur moest zijn. Voor een vervolging van Ritterbusch zijn geen termen aan wezig bevonden. Fischböck behoort tot de personen, die worden gezocht om in Nederland als oorlogsmisdadiger terecht te staan. Daar hij tot nu toe onvindbaar is ge bleven en waarschijnlijk is overleden, heeft het onderzoek zich nog niet oe- zig gehouden met het nauwkeurig vast stellen van zijn strafrechtelijk aandeel in de uitplundering van Nederland. Steekpartij te Hoofddorp In, het logement voor zwervers te Hoofddorp heeft Zondag een der gas ten, de veertig-jarige F. D. „amok ge maakt" en daarbij twee andere logé's tamelijk ernstig gewond met een zak mes. De zestig-jarige J. P. werd in hals. buik en borst gestoken en moest ter verpleging in de „St. Joannes de Deo-stichting" te Haarlem worden op genomen. De andere gewonde wordt in het logement verpleegd. Hij kreeg ste ken in een zijner dijbenen. De dader handelde waarschijnlijk in een vlaag van waanzin zonder enige aanwijsbare aanleiding. SLEEPBOOT VAN DE B.P.M. OP MIJN GELOPEN. Uit Balikpapan wordt gemeld, dat op 12 Februari de motorsleepboot „Soegio" van de B.P.M., 80 mijl ten Zuiden van Balikpapan, op een mijn is gelopen. Van de opvarenden wer den 9 personen gedood. De Britse minister van Staat, Hector McNeil, heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat eenheden van de Argen tijnse en van de Chileense marine, die in Engelse territoriale wateren in het Zuidpool-gebied opereeren, troepen op Brits grondgebied aan land hebben gezet Engeland zal deze aanval op zijn autoriteit niet door de vingers zien, aldus de verklaring van McNeil in het Lagerhuis over de „demonstraties", die Argentinië in de bij de Falklandeilan- den behorende Zuidpoolgebieden houdt. Er worden stappen genomen, opdat de gouverneur van die eilanden de steun krijgt die hij nodig heeft. Hoewel de tegenstrijdige aanspraken reeds lange tijd bestaan, aldus de mi nister, heeft de regering het nooit no dig geoordeeld de internationale ge moederen te verontrusten of de open bare mening wakker te schudden. De minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard te hopen, dat de regeringen van Argentinië en Chili zijn wens zou den delen provocaties te vermijden. Eenheden van de Argentijnse en Chi leense marine opereren thans in de territoriale wateren van bij de Falk- land-Eilanden behorende Zuidpoolge bieden met het doel de aanspraken op de souvereiniteit in dit gebied kracht bij te zetten. Zij hebben troepen aan land gezet en zijn van plan militaire posten op Brits gebied te vestigen. De regering beschouwt haar recht op de bij de Falkland-Eilanden behorende gebieden als onbetwistbaar, zo ging McNeil voort, en is steeds bereid ge weest de kwestie aan internationale ar bitrage voor te leggen. De regeringen van Argentinië en Chili wilden hiervan echter niets weten. Wij beschouwen dit als een bewijs, dat zij niet in staat zijn Engeland zjjn juridische rechten te be twisten. De Argentijnse regering, zo besloot McNeil, heeft voorgesteld een internationale conferentie over de kwestie te houden en wij hebben dit voorstel nog in overweging. DE V. S. NEUTRAAL. VolgensAmerikaanse functionarissen erkennen de V. S. geen territoriale rechten in de Zuidpoolgebieden. Zij waren echter voor het Britse voorstel, dat het geschil tussen Chili en" Argen tinië enerzijds en Engeland anderzijds voor het internationale gerechtshof ge bracht zou worden. Amerika tracht een strikte neutraliteit te handhaven. Per soonlijk hoopt men in kringen van het ministerie van buitenlandse zaken der V. S., dat Argentinië zijn eisen door hot internationale gerechtshof zal la ten onderzoeken en dat er geen inci denten zullen plaats hebben waardoor de kansen op arbitrage worden ver kleind. President Truman heeft aan het Amerikaanse congres medegedeeld, dat hij „te gelegenertijd" om meer fond sen voor aanvullende hulp aan Grie kenland en Turkije zal verzoeken. Hij verklaarde, dat de aanhangers van generaal 'Markos met geweld van wapenen de meerderheid van 't Griek se volk hun wil willen opleggen en dat zij daartoe door medogenloze ver nielingen het Griekse volk in ellende willen storten om het zo vatbaar te maken voor politieke agitatie. De president zeide, dat van de 300 millioen dollar, die Griekenland van de V.S. heeft ontvangen, 172 millioen besteed is aan het militaire program, waardoor Griekenlands economische kracht wordt uitgeput, terwijl de Ame rikaanse missie tracht deze door we deropbouw en economische bijstai^i te versterken. „Indien de bedreiging van de guer rilla's door hulp van buiten af zou toe nemen", aldus zeide Truman, „zal er een nieuwe situatie ontstaan, welke in het licht van de dan heersende om standigheden zal worden aangepakt" President Truman schatte de guer rillastrijdkrachten op 20.000 man. „Ter wijl de kern van deze strijdkrachten de zaak van het internationale com munisme dient, bestaat slechts een deel van het gehele leger uit ware com munisten. Onder de andere zijn Grie ken, die het bendeleven uit zucht naar avontuur of naar gewin gekozen heb ben en verder telt het leger gewone misdadigers, die zich uit de handen der rechterlijke macht hebben weten te houden." Op z'n 14e verjaardag met pensioen Het zal niet dikwijls voorkomen, dat een man op zijn 14e verjaar dag reeds met pensioen gaat. Toch is dit het geval met de Hil- versumse sp'oorwegman W. F. van der Star, die op 29 Februari a.s. met pensioen gaat. Hij is tevens op die dag nu zestig jaar geleden, geboren en zal derhalve dan pas voor de 14e maal zijn verjaardag vieren. Éénmaal heeft hij n.l. acht jaar op zijn verjaardag moeten wach ten en wel in de periode 1896 1904 Deze spoorwegman voelt zich nog zeer jeugdig en dankt dit aan zijn weinige verjaardagen. Hij is ove rigens ai 44 jaar bij de spoor wegen, waarvan 33 jaar in Hil versum, waar iedereen hem kent, omdat hij controleur is bij de uitgang van het station. Half millioen netto winst in acht maanden De N.V. Albert Heyn te Zaandam gaa' over tot de introductie ter beurze van Amsterdam van 4000 aandelen aan toonder elk groot 1000.nom. ten volle delende in de winst van 1 Janu ari 1948 af, deel uitmakende van het geplaatste kapitaal, groot 8.000.000. (maatschappelijk kapitaal ƒ15.000.000.-) tot de koers van 148 procent. 1500 aan delen zijn reeds op inschrijvingsvoor- waarden geplaatst, zodat de inschrij ving wordt opengesteld op de resteren de 2500 aandelen. Het prospectus vermeldt, dat de ven nootschap de beschikking heeft over 'n fabriekscomplex met een werkopper- vlakte van ruim 25.000 vierkante me ter, waarin ongeveer 600 personen werk vinden. Het aantal winkels in exploitatie was pet eind 1947 gestegen t>.t 251. De winkelomzetten, die ge durende de oorlog een onvermijdelijke daling hebben ondergaan, zijn van Juni 1945 af weer snel gestegen. Be gin 1948 heeft de vennootschap aan delen verworven in de N.V. Verenigde Amsterdamse Melkinrichtingen VAMI. De in 1923 opgerichte N.V. Formosa bevindt zich eveneens geheel in han den van Albert Heyn N.V. In het ge hele concern zijn ongeveer 2800 per sonen werkzaam. In de laatste acht maanden van 1947 bedroeg de bruto winst 760.276 en de netto winst 536.709. COMEDIA NAAR BELGIE. In het kader van de Nederlands-Bel gische culturele samenwerking is de toneelgroep „Comedia" uitgenodigd met het stuk „Glazen Speelgoed" van Ten nessee Williams een tournee door Bel gië te maken. Weersverwachting, geldig tot he denavond: WEINIG BEWOLKING* Weinig bewolking, droog weer en lange perioden van zonneschijn. Meest zwakke, naar Zuidoost draaiende wind. Overdag tempe ratuur oplopend tot minstens en kele graden boven het vriespunt. WIJ hebben op deze plaats al eens eerder geschreven over de ver houding tussen Overheid en Jeugd, over de taak, die de overheid ten op zichte van de jeugd te vervullen heeft zonder ook weer een te ver gaande bemoeiing met de opvoeding van de jeugd door te voeren. Wij schreven erover, hoe de gemeentebesturen daarbfl eeu grote- rol zullen kunnen vervullen en het van belang is, dat er tussen overheid en jeugd een con tactorgaan komt, waardoor het ge meentebestuur op de juiste wijze wordt voorgelicht en geadviseerd omtrent datgene wat er onder de jeugd leeft, omtrent datgpne wat zij zou kunnen doen, wat kan strekken tot het belang van de jeugd en indi rect weer van de gemeenschap zelf. Deze contactpersoon of -instelling moet met medewerking van da jeugdbeweging worden ingesteld, op dat de juiste garantie: voor goede en doeltreffende maatregelen aanwezig zijn. Wij hebben over dit onderwerp zo als gezegd reeds uitvoeriger geschre ven, maar meenden dit nog even naar voren te moeten brengen, omdat de belangrijkheid ervan geen geringe is èn ter inleiding van het volgende. Dat is de kwestie van het begaafde, doch onbemiddelde kind. Het is een bekend feit, dat zich on der de catagorie der handarbeiders een niet onbeduidend percentage per sonen bevindt, dat meer dan middel matige verstandelijke vermogens be zit. Wfl mogen dat als een gave be schouwen. De betreffende mensen zullen ongetwijfeld door deze gaven in hun omgeving uitblinken, waarde ring vinden en wellicht een zekere promotie maken. Ontwikkeling van hun talenten door studie zou hen echter op een maatschappelijk hoger niveau bren gen en tot groter nut van de ge meenschap hebben doen zijn. Voor deze situatie zijn natuurlijk verschillende factoren te noemen. Daar is de nog dikwijls (vooral op het platteland) voorkomende omstan digheid, dat ouders kinderen met uit gesproken talent niet laten doorstu deren, omdat ze het niet noodzake lijk achten. Als de jongen straks da plaats van zt|n vader maar kan in nemen. En het meisjeoch, het antwoord weet ge. Een andere factor, die zich overal kan voordoen, ls een soort minderwaardigheidscomplex bij de ouders in de arbeidersklasse. Ons kind op H.B.S. of Ulo? Dat past niet bq ons soort mensen. Wij moeten niet zulke hoogvliegers zijn. Zij besteden weinig aandacht aan de toekomst van hun kinderen. Soms gaan later de ogen open, doch dan is het dik- wijls te laat Een derde situatie, die ook veel voorkomt, is de financiële onmoge lijkheid voor de ouders om hun kin deren in staat te stellen om verder te leren. Veel zal dit ook weer voor komen bij grote gezinnen. De kinde ren moeten zo spoedig mogelijk mede helpen bijdragen in de gezinskosten. En daarmede is het probleem van het begaafde, doch niet-bemiddelde kind gesteld. pjET is fout als de rijkdommen van het aanwezige talent niet ten volle worden benut, foutief ten opzichte van de bezitter van deze ta lenten, foutief ook voor de maat schappij. Hier groeit een morele verplich ting, hier komt de hulp der gemeen schap aan de orde. De gemeenschap moet hier optreden teneinde geza menlijk de kosten te dragen om ook dit begaafde kind op die plaats te brengen, die de aanwezige gaven wettigen. In onze provincie is het de ge meente Zijpe, die hier een prachtig voorbeeld geeft. Jaarlijks wordt op de begroting een bedrag uitgetrok ken voor het vormen van een fonds, dat de mogelijkheid voor studie van onbemiddelde doch begaafde kinderen wil bevorderen. Dit voorbeeld van een plattelandsgemeente, waarop toch door de grotere gemeenten soms wordt neergekeken, is prachtig en waardevol. In deze geest kan groot werk verricht worden. Het zal de ge meenschap tot eer strekken èn tot heil zfln van het onbemiddelde kind, dat vooruit wil en kan. Een taak van culturele opbouw binnen het bereik der mogelijkheden. Moge men zich op vele plaatsen van deze schone taak bewust zijn en haar ter hand nemen! AD INTERIM. Prijzen voor chocoladefiguren Tengevolge van de stijging der cacao- prjjzen zijn thans ook de prijzen voor chocoladefiguren enigszins verhoogd. De maximumwinkelprijs voor holle chocoladefiguren (Paaseieren enz.) met een gewicht van ten minste 15 gram per stuk bedraagt nu ten hoogste 70 cent per 100 gram. Wanneer de figuren zijn gekleurd en bewerkt met suiker of op gespoten chocolade is deze prijs 80 cent per 100 gram. Voor figuren met een I luxe opmaak mag een naar verhouding ogere prijs worden berekend.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1