TREINREIZIGERS KIJKEN U AXN Stad m Omg&uing. Oud-minister WELTER sprak voor Nat. Com Handhaving Rijkseenheid JUéêicoties Ook vandaag En nam daarbij geen b'ad voor de mond „Koekoek'* ontvangt „Kegelclub 1937 HenoeJaars maken plannen AGENDA Bonnen halen Het kantongerecht in het gebouw „De Unie" Alkmaarse Kamermuziekvereniging Uitspraken Meervoudige Kamer Uit de gemeentebegroting Rijkspolitie verlaat Alkmaar de fouten opsporen! Vooruitin de aether Marktberichten Indruk achter het loket Parenwedstrijden Ned. Bridgebond Oterleek. Broek op Langendijk. Niwin-avond St. Pancras Z.- en N.-Schermer. Klaarblijkelijk bestaat er ook in Alkmaar nog vrij veel belangstelling voor het streven van het Nationaal Comité Handhaving Rjjkseenheid. De zaal van het Gulden Vlies was gisteravond n.1. tot de laatste rij bezet met belangstellenden voor de propagandarede, die gehouden zou worden door het K.V.P.-lid, de oud-minister v am Kolonieën, de heer Ch. J. J. M. Weiter. De heer H. Ringers opende de bij eenkomst met een woord van welkom en zeide verheugd te zijn over de goe de belangstelling, waarna h\j ver volgde: „Wij leven in een critieke tijd waarin het Koninkrijk der Ne derlanden schudt op haar grondvesten. Het ergste is, dat een groot deel van het volk dit niet inziet." De heer Rin gers deelde mede, dat de heer Weiter genegen is na zijn rede ingekomen vragen te beantwoorden. Hierna nam de oud-minister van Koloniën het woord. Allereerst bracht spr. onze financiële verhouding met Indië ten tijde van zijn ministerschap naar voren. Weet de Nederlandse bevolldng wel. dat 1820% van ons volks vermogen In Indlë was belegd? Dat dit een bedrag van 4 tot 5 milliard gulden uitmaakte en het volksinko men nit Indie per jaar tussen de 700 en 800 millioen gulden zich bewoog? Wij gaan failliet. Momenteel wordt dit tekort gecom penseerd door de Amerikaanse lenin gen en de verkoop van effecten. Maar dit kan natuurlijk slechts tijdelijk zijn en, zoals minister Lieftinck reeds heeft aangekondigd, zal, indien het plan- Marshall onverhoopt geen doorgang mocht vinden, op 1 April a.s. de bo dem van de Nederlandse schatkist te zien zijn. Maar ook het plan-Marshall la volgens spreker een medicijn, die de eigenli|ke kwaal wel bestrijdt, maar niet doet verdwijnen. En die kwaal ls: het verlies van Indië. Ned. Indië was een eenheid. De heel Weiter betoogt verder, dat Indië vóór de oorlog een prachtige po litieke en economische eenheid vorm de. Thans heerst hier niet anders dan dood, hongersnood, verdeeldheid en ziekte. De ene streek is arm en de an dere rijk aan producten. Maar hoe zal een gelijkmatige verdeling van de ba ten in den vervolge plaats vinden? Eenheid is noodzakelijk! Zaterdag 10 Januari toog „Koekoek" naar café-restaurant „Maurits" aan de Admiraal de Ruijterweg te Amsterdam om de bekende Kegelclub „1937" uit Amsterdam te bekampen. Een moeilij ke opgaaf, immers „1937" bezit meer dere gooiers, die voor het tiental van de Amsterdamse Kegelbond uitkomen en de uitslag liet dit ook wel blijken toen „Koekoek" met 187 hout achter stand naar Alkmaar terugkeerde. Gistermiddag had de returnwedstrijd plaats. Om ongeveer 1 uur arriveerde de Kegelclub „1937" in gezelschap Van hun dames in gebouw „de Unie" ver welkomd door de voorzitter van de Kegelclub .Koekoek", de heer Joh. Die pen, die zijn voldoening uitsprak over de vriendschappelijke verhouding tussen beide clubs. Het speet spr., dat de ba nen in minder goede conditie waren en met het oog op de 240 ballen wedstrijd welke thans in Alkmaar gaande is, was hieraan niets te veranderen. Na de da mes en heren een sportieve strijd en een gezellige middag te hebben toege wenst, verklaarde de voorzitter deze wedstrijd voor geopend. Het bleek al spoedig dat de banen zeer slecht te bespelen karen in verge lijking met Amsterdam. Kegelclub 1937 gooide op eigen banen 2188 hout (300 ballen) en in Alkmaar 1534 hout, een verschil dus van 654 hout. Koekoek wierp in Amsterdam 2001 hout en op eigen banen 1830 hout een verschil dus van 171 hout. De totale uitslag luidt thans: Kegelclub „1937" Amsterdam 3722 hout; Kegelclub „Koe koek" Alkmaar 3831 hout, zodat „Koe koek" met 109 hout voorsprong beslag legde op de zeer mooie door „1937" be schikbaar gestelde prijs. De heer Th. Smit won als hoogste gooier van Am sterdam het Edammer kaasje. Hieronder het resultaat van „Koe koek". A'dam Alkm. Totaal (60 ballen) 1. A. Köllmann 253 209 462 2. J. de Bakker 195 218 413 3. Joh. Diepen 208 200 408 4. G. Genefaas 191 212 403 5. B. Willers 199 135 384 6. Q. Jonker 178: 203 331 7. S. Bouma 212 148 360 8. J. Boom 194 168 360 9. J. Metzelaar 182 148 330 10 H. Buijs 176 141 317 DIENSTPLICHT. De beschikking van de Minister van Oorlog inzake vrijstelling van de dienstplicht van: CORNELIS T. M. BERKHOUT (lichting 1949) ligt gedurende tien dagen na dagtekening dezer bekend making voor belanghebbenden ter gemeentesecretarie ter inzage. Alkmaar, 16 Febn. 1948. De Burgemeester van Alkmaar. G. v. SLINGERLAND, lo.-Burg. Verbreking culturele banden het zwaarst. De heer Welter is evenwel van me ning, dat zelfs de financiële verliezen niet de zwaarste zijn, doch wel de cul turele. Het was een volk van 70 tot 80 millioen mensen, dat door de Neder landse poort in contact kwam met de Westerse beschaving. En wat nu met die duizenden Hollandse mannen en vrouwen, die ieder jaar naar Indië trokken? Dat dit in de toekomst, zo als de zaken nu staan, niet meer mo gelijk zal zijn, acht spreker wellicht het grootste-nadeel. „Wat hier gebeurd is, is zeer on- Hollands geweest" concludeert de heer Weiter. ,,'n Partij van fantasten" zegt de heer Weiter. „Onze regering is in handen van fantasten," waagt de heer Weiter uit te roepen. „En met name: de Partij van de Arbeid". Zij negeren de socialistische leerstellingen en regeren dictatoriaal. In feite het samengaan van P. v. d. A. en K.V.P. acht spreker fataal voor een demo cratische bewindvoering. De heer Beel is boos, omdat de oppositie zl. de grenzen van het behoorlijke overschrijdt. „Maar dit vinden wij onbehoorlijk roept de heer Weiter uit, want wij hebben het recht hier toe. Het is Spanje en de moffen niet ge lukt ons er onder te krijgen, zal het Beel dan gelukken? vraagt de heer Welter, waarna de zaal applaud t- seert. De vragen na de pauze. Uit de vele vragen die na de pauze nog door de heer Weiter werden beant woord vermelden wij er slechts enkele. 1. Hebben de Nederlanders in het vroegere bestuur in Indië geen fouten gemaakt, vnl. ten opzichte van hun superioriteit boven de inlanders? „Ten tijde van Oostcompagnie en begin der 19e eeuw zijn zeker fouten gemaakt". Spreker beweert datnapl.m. 1865 zeker geen opzettelijke fouten zijn gemaakt. Wij Hollanders hebben niet dat gevoel van superioriteit als b.v. de Engelsman, getuige de vele huwelijken van Hollanders met inlandse vrouwen. Aan de verzorging van de inlanders is, volgens de heer Weiter, altijd de meeste zorg besteed. 2. Zullen de Hollanders nog de kans hebben mee te helpen aan de econo mische opbouw van Indië? „Dit hangt al van de politieke ontwikkeling" ant woordt de heer Weiter. 3. Zullen de 'nlanders zich zelf kun nen besturen? „Zeer beslist niet" !s spreker's mening. Op een bevolking van 70 millioen zie len, waren slechts 5000 personen opge nomen in „Who is who", hetgeen dus betekent dat slechts 5000 personen eni ge ontwikkeling bezitten. Dat is veel en veel te weinig. 4. Waarom komt „Rijkseenheid" bij de a.s. verkiezingen niet met een eigen lijst? ,Dit wordt nagelaten op verzoek van de andere oppositiepartijen als Partij van Vrijheid en Democratie, Staatk. Geref. Pcrtij enz." 5. Wanneer zullen de extremisten in Indlë uitgeroeid zijn? „Dat moet U Beel vragen" luidt het kort en bondig ant woord. (Applaus). Een dankwoord tot de heer Weiter wordt gesproken, terwijl een deel van de aanwezigen zich reeds verwijdert. Toch zingen de overgeblevenen nog staande het Wilhelmus tot besluit. De afdeling „Alkmaar" van het Cen traal Ned. Hengelaars Ver. bond hield dezer dagen een zeer goed bezochte le denvergadering in café Central aan het Hofplein. Het succes van deze vergadering was wel, dat kon worden medegedeeld dat, behalve een ruim aantal snoekvergun- ningen dat de afdeling door de bevoeg de instantie zal worden toegewezen voor het N.-Holl. kanaal, het bestuur momenteel de beschikking heeft over ruim 300 andere snoekvergunningen, verdeeld over de volgende wateren, t.w. Westfriesekanaal, Hoornsevaart, de Oostdijk. de ringvaarten te Oterleek en te Ursem, de Hargervaart. de Oostdijk. de Niedorper Rijt en de Noordervaart aldaar, alsmede te Aartswoud. Voorzeker kunnen de snoekliefheb- bers in het komende seizoen hun sport naar hartelust beoefenen, temeer daar ook de Hoevervaart en de bekende vaarten in de Schermer door hen te bevissen zijn. Uit het grote aantal vergunningen dat het bestuur heeft bemachtigd, blijkt dat men als sportvisser niet aan de wa terkant behoort te staan, tenzij men ge organiseerd is in bovengenoemde ver eniging. PAARD DRUKTE RUIT IN „Lebensraum''' moet ik hebben was de gedachte die rondwaarde in de gro te kop van een paard en 't stoorde zich geen moment aan het feit dat op de plaats waar het de achterpoten wilde neerzetten, "zich de grote win kelruit "van mandenmakerij Bijvoet bevond. Het grote spiegelruit, 3 bij 4 raeter was de maat, was tegen zulk 'n biute overmacht niet bestand en sneu velde. De heer Bijvoet zal nu wel niet erg in zijn „knollentuin" zijn. DINSDAG Gulden Vlies, 8 uur: H.M.v.L. Toneel stuk „Boerenstrijd". WOENSDAG Gulden Vlies: V.P.R.O.-avond. A B.B.-gebouw, 8 uur: Lezing: Onder wijs en drankbestrijding. BIOSCOPEN. Harmonie-Theater, 8 uur: Hoogste roem, 18 jaar. Woensdag 2,30 uur matinée, Victoria-Theater,. 8 uur: Tahia, de eilandprinses, 18 jaar. Woensdag, 2.30 uur, matinée. Cinema Americain, 8 uur: Temptation Harbour, 18 jaar. Woensdag, 2.30 uur, matinée. Zij, wier familienaam begint met de letters T, X, T en Z moeten morgen, Woensdag 18 Februarj, in het uitreikingslokaal, Ridderstraat, hun bonkaarten 804 afhalen, alsmede textiel- en extrakaarten, schoenenbon nen en aanvraagformulieren brandstof fen. Uitreiking van 912 en 24 uur. Losse inwisselingsbon van kaart 802 meebrengen. Naar wij vernamen ligt het In de bedoeling het Kantongerecht binnen afzienbare tijd naar het Gebouw De Unie, waar de Cadi- clnb gevestigd was, over te bren gen. Door de uitbreiding der rechtszaken o.a. door de econo mische berechting wordt het bestaande gerechtsgebouw lang zamerhand te klein. Het gehele Kantongerecht de rechtszaal, de griffie enz. zal daarom naar het Uniegebouw overgebracht wor den. Hedenmorgen werd het ge bouw in ogenschouw genomen ten einde na te gaan wat daaraan ver bouwd zal moeten. Op Vrijdag 20 Februari a.s. geeft de Alkm. Kamerm. Vereen, haar derde concert in 't Gulden Vlies. Het Am sterdams Kamerm. Gezelschap zal dien avond concerteren. Het vorige jaar is dit gezelschap hier met zeer groot suc ces opgetreden. Op het programma komt nu o.a. voor het fluit- en hobo kwartet van Mozart. Wij hopen dat de belangstelling en het succes voor de kunstenaars even groot zal zijn, als het vorige jaar. B. K„ Wieringen, belediging, f 25 of 10 dagen T. F., Schagen, belediging, f 50 of 25 dagen. B. K„ Broek op Langendijk, diefstal. 14 dagen. S. F. en T. A., verduistering, f 350 of 50 dagen. OPENBARE VEILIGHEID. Het trekt de aandacht, dat het na delig saldo van het hoofdstuk Open bare Veiligheid van 208.000 in 1947 gedaald is tot 91.000 in 1948. Daartoe heeft meegewerkt een verhoging van de bijdrage van het Rijk in de kosten van éigen politie van 150.000.in 1947 tot 280/100 in 1948. De gemeen ten met een eigen politie kregen over 1943 tot en met 1947 van het Rijk een bedrag vergoed berekend naar de kos ten der politie per inwoner, waarmede deze kosten die van 1939 overtreffen. Voorlopig is de bijdrage van het Rijk geraamd op het bedrag, dat toe reikend is om alle kosten welke het apparaat van de politie in engeren zin betreffen daaruit te bestrijden. Zeker heid bestaat evenwel niet dat alle kos ten volledig uit deze normvergoeding zullen kunnen worden bestreden. VOLKSHUISVESTING De kosten voor volkshuisvesting, welke ten laste der gemeente blijven zijn circa 15.000 hoger dan voor 1947. tengevolge van uitbreiding van het personeel. Daartegenover staat een nieuwe post voor leges voor vergun ningen op grond van de woonruimte- wet 1947, welke op 2500 is geraamd. Men verwacht, dat het recordbedrag dat in 1947 voor de kermisstaangelden werd verkregen in 1948 niet meer zal worden bereikt. In tegenstelling met 1947 toen het batig saldo nog bijna 17000 bedroeg is het nadelig Saldo van het hoofdstuk openbare werken voor 1948 geraamd op ruim 55000. Dat is voornamelijk veroorzaakt door de hogere uitgaven voor onderhoud van straten, markten, klokken e.d. Het nadelig saldo van het hoofdstuk Eigendommen is door de hogere kos ten van het onderhoud van privaat rechtelijke eigendommen en de hogere kosten van dekking van kapitaalsuit gaven ten behoeve daarvan van circa 1000 tot circa 14000 gestegen. ONDERWIJS. Bij het hoofdstuk Onderwijs is, in verband met de plannen tot verhoging van de jaarwedden van het onderwij zend personeel bij het voorbereidend lager onderwijs de post subsidie ten behoeve van dat ónderwijs c.a. 19000 hoger geraamd. Nadat het Districtsbureau der Rijks politie tot voor kort gevestigd in het eertijds door wijlen dr. Dirken bewóon- de huis aan de Oudegracht alhier, on langs naar Heiloo was overgeplaatst zal eerlang ook de tot dusverre aan de Helderseweg gevestigde verkeersgroep der Rijkspolitie naar die gemeente wor den overgeplaatst. Zowel het Districtscommando met de daarbij behorende staf als de ver keersgroep zullen in het perceel van de heer Maas Geesteranus, aan de Rijks straatweg gelegen, worden onderge bracht. Het belang van de dienst, maakt het noodzakelijk, dat ook het politieperso neel in Heiloo behoort te worden ge huisvest, hetgeen evenwel door het gro te gebrek aan woonruimte op ernstige bezwaren zal stuiten. Het leeggekomen perceel aan de Oudegracht zal in gebruik worden ge nomen ten behoeve van het bijzonder onderwijs, dat van de verkeersgroep aan de Helderseweg door de Raad van Arbeid, welke door de toename van het aantal sociale wetten, dringend behoefte aan meerdere kantoorruimte heeft. moet U als deelnemer(ster) de krant niet ongelezen terzijde leggen. Wie wil meedingen naar een prijs (en er zijn er vele), zal zich nog enkele dagen ^jjT moeten inspannen en Men kan over het streven van de vereen. „Radio Werkend Nederland" denken zo men wil, het is een vast staand feit, dat de propaganda om tot het beoogde resultaat te leiden, alles zins sympahiek aandoet. Gistermiddag werden in het Wapen van Heemskerk eerst de kinderen van de leden onthaald op een voorstelling, waar ze de figuren uit hun krant „De Waarheid" in levende lijve konden zien en toejuichen. Jochem Jofel wist al zijn vrienden, en dat zijn er vele, Moeder Maartje, Leentje Lach, Baas Beukenhout, Okkie Orgel, te redden uit de grijpvingers van Robbie Rover, die hen betoverd had. Natuurlijk was er een eind goed, al goed, en de kinde ren hebben volop genoten. Het ver dient zeker waardering dat de politiek, die bij deze organisatie zo'n grote rol speelt, buiten beschouwing werd gela ten. En ook overigens wisten Jochem Jofel en de zijnen de jeugd op een sympathieke manier bézig te houden. Dés avonds was er een cabaret-avond door het zelfde gezelschap, waardoor dit zich weer van een geheel andere kant liet zien. Natuurlijk was nu aan de politiek een ruime plaats toebe deeld, en even natuurlijk gingen de sneers erin als koek. Het publiek verwachtte immers niets anders. Maar waar de sketches afge wisseld werden door voordracht en muziek van de eerste rang (noemen wij slechts Tonny en Flip, Henk Ba- vinck en Joop de Rijk, werd het ge heel tot een vlotte show. Zeker, propaganda natuurlijk (trou wens anders behoefde de heer A. Tol lenaar, seer, van het Hoofdbestuur van R. W. N. niet zo'n gloedvolle rede uit te spreken) maar dan propaganda, die ook werkelijk te genieten valt. Na een verloting keerden de onge veer 300 bezoekers voldaan huiswaarts, ALKMAAR, 16 Febr. 1948. (Alkm. Exportveiling). Andijvie f 62f 101; Winterpeen f 8f 9.50; Boerekool f 2 f 10.50; Worteltjes f 4f 16; Groene kool f 23.50f 37; Spruitkool f 10— f 53; Rode kool f 3f 12; Gele kool f 6 f 7; Prei f 10—f 42; Uien f 16—f 21; Bieten f 6—f 9; Witlof f 15—f 25; Knol- selderie f 2—f 16; Selderie f 3.50—f 6.50; Selie f 9f 14; Appels f 15-f 40 en Pe ren f 30—f 50. Alles per 100 kg, stuks, bos en/of krop. ALKMAAR, 16 Febr. Voor de cen trale waren aangevoerd 13 Vette koeien, 121 nuchtere kalveren en 6 vette scha pen. „Retour Heiloo"... „Derde klas Amsterdam enkel"... „Enkele tweede naar Vaassen en twee perronkaartjes".Als kanonschoten worden vaak de vragen afgevuurd op de lokettlsten van het Alkmaarse Station die soms handen te kort komen om iedereen te helpen. Bussen op het Stationsplein spuwen nieuwe stromen treinreizigers de hal binnen, en vooral als de bussen wat laat arri veren, wil het er wel eens om spannen, of men zijn g^ein nog zal halen. En tóch, toch gebeurt het bijna nooit, dat iemand te laat komt en dat is alleen te danken aan de routine en voortvarendheid van het personeel achter de loketten. Want de stunteligheid, waarmee sommige adspirant reizigers zich ge dragen, is soms verbijsterend. de dame staan nu zeven mensen, en weer een minuut is verstreken. Einde lijk wordt de portemonnaie gevonden en de dame vraagt om een enkele reis naar Amsterdam en vergeet te zeggen tweede of derde klas. Dan betaalt zemet een briefje van vijfentwintig. Achter haar staan tien mensen, mopperend op de Spoor wegen. Z<j zien niet wat zich voor dit loket afspeelt, zij zien alleen de klok, die drie minuten over het hele uur wijst En zij geven het spoorwegperso neel de schuld. Ten onrechte! Wij hadden reeds lang de wens ge koesterd, om het drukke gedoe voor de loketten in het Alkmaarse station nu eens van de andere kant te be kijken. De heer C. van der Sterre, chef van het plaatskaartenbureau, heeft ons op ons verzoek daartoe gaarne de gelegenheid gegeven en zo keken wij dan de lokettlsten op hun rug en de reizigers in het ge zicht, via het ronde raampje van het loket. Na een half uur duizelde het ons, groene, bruine en groenwitte kaartjes, of „plaatsbewijzen" om in de officiële terminologie van de spoorwegen te blijven, waren in massa's onder het lo ket doorgeschoven, kaartjes met en zonder rode streep, halve kaartjes, zonder tal. En wat daar voor terug kwam was geld, een beetje koper, veel zink en nog méér papier. Het wordt u op duizend plaatsen verzocht, om met gepast geld te betalen, maar u staat er versteld van, hoeveel reizigers dit ver zoek, dat er toch heps niet voor niets hangt, negéren. Daar komt en dame aan de beurt met een koffertje in de hand. Het koffertje steunt ie op haar knie, ter wijl ze het openmaakt en er een handtas uitvist. Het meisje achter 't loket tracht te weten te komen, wat de dame verlangt, maar deze zegt niets, en zoekt verder. Achter haar staan vier mensen. De handtas zit natuurlijk onder in de koffer en komt na een halve minuut te voor schijn. Dan zijn we er echter nog niet. Tus sen lipstick, zakdoek, poederdoes, brie ven, bonkaarten, sleutels, zit een por temonnaie verscholen, en déér gaat 't om.Intussen weet de lokettiste nog steeds niet, waarom het gaat. Achter ACHTER DE LOKETTEN. Loopt U maar even mee, door deze deur, dan zal het U duidelijk worden, wat wij bedbelen. Hier ziet U vier loketten, alle vier in vol bedrijf. He klok wijst negen uur, een druk tydstip van de dag. Naar drie richtingen vertrekken prac- tisoh gelijk treinen, naar Amster dam, naar Den Helder en Hoorn. De lokettlsten hebben hun handen vol o De vragen worden op hen afge vuurd, ze grijpen in de loketkasten, ze stempelen, ze strijken het geld op, wisselen, geven terug enze ver gissen zich bijna nooit! De eerste ploeg komt al om half vijf in dienst, als U zich nog eens lekker op één oor draait. Dus als U een retourtje naar Amsterdam koopt voor de trein van 9.10, hebben zij er al vier uur opzitten. In de loketkasten staan alle kaar tjes alfabetisch, d.w.z., de meest voorkomende. Van onder naar boven staan ze keurig gerangschikt achter hun koperen veertjes, links de enkele reizen, rechts de retours. Ruim twee honderd gaan er van elke bestem ming in de kast, nauwkeurig op num mer gerangschikt. Iedere ambtenaar, wiens dienst af loopt, boekt de verkochte kaartjes nauwkeurig in op een kladstaat en daarnaast het ontvangen bedrag. Zijn opvolger of opvolgster controleert eerst de nummers van de staat met die in de kast en opent dan pas het loket. Zo zijn. vergissingen bijna uitgesloten. Sommige stations hebben een appa raat, waarin een blanco-kaartje wordt gesehoven, en dit dan gedrukt en wel er weer uitkpmt, waarbij het aantal verkochte kaartjes met de bestem mingen automatisch wordt geregistrerd SIGNAALKAARTEN. Soms komt de lokettist een bijzonder kaartje tegen, met een groot rood stempel: „Ongeldig". Dat betekent, dat de voorraad opraakt en dat er nieuwe besteld moeten worden bij het Centraal Magazijn van plaats- kaarten In Utrecht. Die slgnaalkaart zit niet overal op de zelfde plaats. Voor b.v. Amsterdam vol gen er nog duizenden en nog eens dui zenden kaarten, terwijl voor b.v. Hengelo er nog maar enkele honderden op zijn hoogst volgen. In Utrecht weet men nu precies, hoe groot de behoef te voor een bepaald kaartje op ieder station is, aan de hand van statistie ken. Utrecht bepaalt dan ook, hoeveel kaartjes er gezonden zullen worden. Van al die dingen weet de treinrei ziger niets. Zijn gezicht verschijnt voor het ronde gat, hij zegt zijn wens, en hij ziet de manipulaties van de lokettist. Wat deze doet, kan hij niet vermoe den. Hij kent niet het gonzende bedrijf achter de glazen ruiten, waar duizen den guldens voor duizenden kaartjes in de plaats komen, en waar behalve ac curatesse ook tempo een allesbeheer sende factor is. De heer Van der Sterre is terecht trots op zijn personeel. Lokettist bij de Spoorwegen is een vertrouwenswerk dat dag in dag uit volle concentratie vergt. Een loketambtenaar ls geen ma chine, hij is ook maar een mens._ Als het publiek daarmee eens wat meer wilde rekenen, zou dit het tempo ten goede komen. Treinreizigers kijken U aan, schre ven wij hierboven. Het moet niet bij kijken blijven. De lokettist wil U graag zo snel mogelijk helpen. Na U komen immers nog honderden an deren. Helpt U hen of haar dan door zelf óók snel te zijn, gepast geld klaar te houden en duidelijk Uw ver langen te formulieren. Dan pas komt het „ving" uit de slagzin van de N. S. goed tot zijn recht. Aan <je parenwedstrijden van de Ned. Bridgebond, die gisteren te Alkmaar in Café Central voor het district werden gehouden, namen in de eerste klasse 14 paren deel en in de tweede klasse 8. Er werden onder leiding van de dis trictscommissie en de heer v. Stock twee wedstrijden gespeeld; 's middags en 's avonds en er zal nog een derde ronde gespeeld worden Dinsdagavond 24 Februari. De wedstrijden werden geopend door de heer v. Eik van de bestuurscommis sie Noord-Holland, die om ruim twe« uur alle spelers welkom heette en do regeling der wedstrijden besprak. Na gezamenlijk overleg werd besloten tot het spelen van een derde ronde. Om half drie kon met het spelen worden begonnen. In de eerste klas waren twee groe pen: één van 8 paren en één van 6 paren; de tweede klas had een groep van 8 paren. Er werd gespeeld volgens het Howell-systeem. Na vier uur spe len kon de uitslag van de eerste wed strijd worden berekend. De uitslag was als volgt: Eerste klas groep A: 1. de heren Pias en Vink 54% p.; 2. de heren A. Visser en J. de Lange 47% p.; 3. de dames Kohier en Boom 47 p.; 4. de heer en mevr. Kool (Bergen) 45 p.; 5. de heer en mevr. Engels 40% p.; 6. de heer en mevr. v. d. Tooren 39% p.; 7. de heer en mevr. Slotboom 35 p.j 8. de heren GroeneveldGroot (H.H. 27 p. Groep B 6 paren: 1. de heren Wiertz en van Eik te Castricum 29% p.; 2. de heren Kueter en Leek 27% p.; 3. de heren Bakker en Peters (Castr.) 26% p.; 4. de heer en mevr. Veltman 25% p.; 6. de heer en mevr. Teerink (Castr.) 21 p.; 6. de heer en mevr. Padt 20 p. 2e klas-groep, 8 paren:. 1. de heren RandshuizenLambalk 56 p.; 2. de heren Wit en Berkhout 49V« p.; 3. mw. Boom en mevr. IJpma 48Vi pnt.; 4. mej. Pieterse en de heer Keys- per 45Vz pnt.; 5. de heren Maarleveld en Schoorl 45 pnt.; 6. de heer en mevr. Koster 35'/z pnt.; 7. de heren Kuys en Lute (Castr.) 31 p.; 8. de heren Does en Oudhuis 27 pnt. In de eerste klas was de volgorde der 14 paren volgens gemiddelde: 1. Plas en Vink 64.88; 2. Wiertz en v. Eik 59.3. de heren Visser en de Lange 56.55; 4. mevr. Kohier en mej. Boom 55.95; 5. deheren Kueter en Leek 55.6. de heer en mevr. Kool 53.57; 7. de heren Bakker en Peters 53.-; 8. de heer en mevr. Veltman 51.9. da heer en mevr. Engels 48.21; 10. de heer en mevr. v. d. Tooren 47.02; 11. de heer en mevr. Teerink 42.,12. de heer en mevr. Slotboom 41.66; 13. de heer en mevr. Padt 40.de heren Groeneveld en Groot 32.14. DIERENBESCHERMING. Zwervend is 'aangetroffen een zwart hondje en een bruin hondje 6 we ken oud). Ter beschikking twee poesen. BEGIN VAN BRAND. Maandagmorgen brak tijdens re paratiewerkzaamheden aan een mo torrijwiel in de garage van de heer P. Plevier te Oterleek brand uit. Door het snelle optreden van de heer P., alsmede van enige omwonenden, ge lukte het spoedig het brandje te blussen. De materiële schade is ge ring, terwtjl, behoudens enige lichte brandwonden aan de arm van de heer Plevier, persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. WONINGBOUW Naar wij uit goede bron vernemen, zal thans binnenkort met de bouw van een drietal woningen te Oterleek een aanvang worden gen»aakt. Het plaatselijk comité van de Nl- win heeft een avond georganiseerd, die zal plaats vinden op Donderdag avond 19 Febr. in de Gereformeerde kerk. Medewerking zal verleend wor den door het bekende „Broeker Man nenkoor", door de heer Jan Timmer man Kz„ orgel, en de heer Klaas Kok, tenor. De declamatie zal ver zorgd worden door de heer Jan Stlns. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. C. G.' Wiegers alhier heeft be dankte voor het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned. Herv. kerk te De Lier (Z.-H.) VERMOGENSMANIPULATIES Het echtpaar M.-H. te Zuid en Noord Schermer waaraan na ontslag uit de internering een boete was opgelegd van ^f 3000 voor ieder, was hiertegen in verzet gekomen. Reeds eerder was deze zaak voor het Alkmaarse tribu naal behandeld, doch aangehouden wegens 'n, volgens beschuldigden fou tieve schatting van het vermogen. „Door een lening van mijn dochter is mijn kapitaal f 2000 kleiner", voerde M. aan. Dochterlief was als getuige mee ge komen, doch zij bleek de manipulaties van pa met haar geld niet erg te kun- ren snappen. „De ingekomen rappor ten over U zijn slecht te noemen" merkte mr. Windhausen nog op. „Dat kan ik niet begrijpen, edel achtbare" zei verontwaardigd de heer M. De president bepaalde de uitspraak op 23 Februari a.s.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2