Tournooibode NA ZESTIEN DE VALERA JAAR WERD VERSLAGEN S™ r,rs Grensincident bijVenlo van 1939 opgehelderd Gromyko beschuldigt... Geen voetbalpools in Nederland 145ste Jaargang No. 42 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Wiekblengeld moeten halen Bordeaux en Bourgogne uit Zaandam 14000 schoenen per maand voor export Drie jaar voor Tummers Nieuw autobus-chassis met uitschuilbare motor Nieuwe Bonnen Prinses Marijke was jarig RUSTELOZE WERELD WEERBERICHT fl I BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma Donderdag '9 Febr. 1948 VA MiGDE NOORD-i!QLLANDSE DAGBLADEN ALKMAABSCHE COD .TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, f 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemeêis. Costello minister-president der Ierse Vrijstaat Eamon de Valera, die zes maal tot minister-president van Eire werd gekozen en dit ambt 16 jaar zonder onderbreking heeft bekleed, is Woens dag in het Ierse parlement, de Dail, door een combinatie der oppositie partijen verslagen. Tot zijn opvolger werd gekozen de 57-jarige John Costello, die procureur gen. was tijdens William Gosgrove, Costello is lid van de Fine Gael, de partij van Richard Mulcahy, die 36 zetels in de Dail bezet. Bij de eerste stemming in de overbe zette vergaderzaal werd de Valera met 74 tegen 70 stemmen verslagen en bij de tweede stemming koos de Dail John Costello met 75 tegen 68 stemmen tot minister-president. Mulcahy noemde de verkiezing van Costello „geen handelszaakje, doch een manifestatie van een nieuwe geest". Sean Macbride, de leider van de nieuwe republikeinse partij, 'verklaar de, dat alle partijen die Costello heb ben gesteund, zijn verenigd in het ver langen een eind te maken aan de ver deling van Ierland in Eire en Ulster, dat verenigd is met Groot-Brittannië. De Valera's partij, de Fianna Fail, slaagde er'bij de onlangs gehouden al gemene verkiezingen niet in een abso lute meerderheid te behalen. Zij heeft thans 68 zetels in de Dail, terwijl de andere partijen 74 hebben. Tijdens de verkiezingscampagne kon digde hij aan, dat zijn partij een strijd vaardige politiek voor de vereniging van Eire en Ulster zou voeren. De partij van de Valera kreeg in 1932 de vereiste meerderheid. Sindsdien is de Valera minister-president geweest. Wegens het aandeel in de opstand tegen Engeland in 1916 werd de Valera ter dood veroordeeld, kreeg gratie en werd gevangen gezet. Daarna ging hij in het geheim naar zijn geboorteland Amerika, waar hij steun trachtte te krijgen voor een vrije Ierse republiek. Hij keerde in 1932 terug. De Valera is altijd beschouwd als een geboren ge leerde. In zijn toespraken wist hij te boeien door de inhoud van -ijn woor den en niet door de wijze van spreken Costello heeft veel waardering ent- De Nederlander Jean Lemmens, die op 9 September 1939 te Venlo met twee kapiteins van de Engelse geheime dienst, S. P. Best en R. Stevens, die hij reed, door een groep S. S.-mannen met geweld de grens van Duitsland werd overgehaald, heeft als getuige in 't pro ces te Neurenberg tegen 21 voormalige hoge functionarissen van het Duitse le ger de general Schellenberg her kend als degene die d aanval op de Engelse officieren leidde. Volgens Lemmens had Schellenberg onder de naam Schemmel de twee of ficieren meermalen aan de grens ont moet. Op de dag van de schaking, toen zij weer op enkele meters van de grens op Nederlands grondgebied bijeen wa ren, zag hij Schellenberg een teken ge ven. Onmiddellijk reed een auto met S. S.-lieden de grgns over en opende het vuur, waarbij de Nederlandse eer ste luitenant Klopf gewond werd. De beide Engelse officieren en Lemmens zelf werden gevangen genomen, vast gebonden en Duitsland binnen ge bracht, aldus het verhaal van Lem mens. Zij werden eerst naar Düssel- dorf gebracht en ondervraagd. 10 December 1939 werd Lemmens van de beruchte Gestapokelder in de Prins Albrechtstrasse naar het concen tratiekamp Sachsenhausen overge bracht. Reuter voegt hier aan toe, dat men van beide Engelse kapiteins na hun verdwijning niets meer gehoord had, doch dat zij in 1945 in Duitsland wer- den aangetroffen. Zij bevinden zich V thans in Engeland. Dinsdag is in het Lagerhuis juist een - aa® gesteld over de veroordeling tot - Sevangenisstraf, die eèn "I J^-Russische tribunaal over twee v?n het kamP Sachsenhau- rto >,a^ u "'.^esproken op grond van boven" nR' dat ZÜ de twee hier hebben nnn°umde EnSelse officieren neonen opgehangen. I NEDERLANDS COMPONIST WIJDT MPOSITIE AAN ROOSEVELT. I nist^h-n^F'311^56 diriSent en compo- M. V»r eroo, len president Roosevelt J" KONING VAN JEMEN OVERLEDEN. is "ing van Je[nen. Imam Jehva I leden QJJe"'achtlgia"ge leeftijd over- vangen door zijn bijdrage als proc.-gen. aan het Statuut van Westminster in 1931, waardoor de Dominions onafhan kelijkheid kregen. Toen het resultaat bekend was stond Flannagan, een onafhankelijk lid van het parlement op en riep: „De hemel zij dank, dat ik deze dag heb mogen be leven". De Veiligheidsraad heeft gisteren zijn besprekingen over de Indonesi sche kwestie voortgezet. De Sovjet afgevaardigde, Gromyko, vroeg aan de raad een verklaring van de onbe vredigende situatie in Indonesië. Hij verklaarde, dat de landen, die zich aan de zijde van Nederland hebben geschaard, de bespotting van het ge zag der Veiligheidsraad door dit land hebben aangemoedigd. Hij beschuldigde de consulaire com missie ervan, Nederland te hebben be gunstigd. Ook de commissie van goede diensten heeft volgens Gromyko 'Ne derland bevoordeeld. Verder beschuldigde hij de commissie er van, dat zij het materiaal, dat voor de Nederlanders ongunstig was, achter hield Hetgeen tot resultaat had, dat de Nederlanders zich vrij voelden, hun mi'itaire operaties voort te zetten, tot dat zij het grootste deel van de belang rijke republikeinse gebieden bezet had den. De commissie van goede diensten was het werktuig in handen van de Ne derlandse militaristen, die de weer stand van 't Indonesische volk beoog den te breken, aldus Gromyko. Gromyko verzekerde, dat "de plannen tot - oprichting van de Ver. Staten van Indonesië behoren tot de Nederlandse middelen „tot vestiging van toekomstige heerschappij over Indonesië". Hij noemde de Renville-overeenkomst een verraad aan de belangen van het Indonesische volk, ondertekend door de Ver. Naties, wier plicht het is behulp zaam te zijn bij de bevrijding der ko loniale volken. Hij hernieuwde zijn voorstel tot te rugtrekking van de Nederlandse troe pen op de demarcatielijnen van voor de politionele actie. Vrijdag a.s. kunnen de houders van- een koienkaart TA 707 en TB 707 wier naam begint met de letters UVir van het plaat selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot n.m. 3 uur. Indien uitvinder Bruinier, die zelf onthouder is, gelijk krijgt, dan bete kent zijn vinding een revolutie op het gebied van de wijnbouw. Want deze suikertechnicus, die veertig jaar in In- nië gewerkt heeft, stelde twaalf jaar ge leden een product samen, dat spreken de gelijkenis vertoonde met wijn. Een gelijkenis, die zo sterk was, dat zelfs wijnproevers geen onderscheid konden maken. Indien hij gelijk krijgt, dan wordt de Zaanstreek een wijnproduce- rend district in optima forma. Want de heer Bruinier heeft na zijn repatriëring óp een zolderkamertje in Den Haag ver der geëxperimenteerd en toen hij vol doende beslagen ten ijs kon komen, as socieerde hij zich met de heer Goezinne te Zaandam, Dr. Wleringa, micro-bioloog te Wageningen, heeft reeds enkele malen Zaandam gezocht om een semi-techni- sche proef te controleren, teneinde in een rapport zijn conclusie te kunnen weergeven. Hij was gereserveerd. Uit een rapport, samengesteld door dr. Ha melroos voor het Rijksbureau voor volksgezondheid blijkt, dat de nieuwe drank geen enkel nadelig bestanddeel voor de gezondheid bevat, zoals de meeste surrogaten. Voor de Nederlandse appelwijnfabri kanten ligt een nieuw terrein braak. De nieuwe wijn zal onder de naam „Vinette" in de winkels gebracht wor den en in café's gnder de naam „Squurl" verkocht worden. Voor het in de handel brengen van dit product zul len speciale flesjes worden gebruikt, waarvan het etiket in het glas ver werkt is. Ten aanzien van het alcoholgehalte, deelde de heer Bruinier ons mede, dat dit afhankelijk is van het gistingspro ces. Het varieert van 816 pet. Men kan dit percentage zelfs naar vraag re gelen. ARGENTIJNSE VLOOT NAAR ZUIDPOOLGEBIED Volgens een te Fort Stanley (Falk- land-eilanden) uit Buenos Aires ont vangen bericht wordt er te Ushuaia in Terra del Fuego (de Zuidelijkste punt van Zuid-Amerika) een Argentijnse vloot van twee kruisers en zes torpe dojagers vgrwacht, die op weg zou zijn na'ar het Zuidpoolgebied. De Nederlandse schoenindustrie fa briceert thans per maand ongeveer een milioen schoenen. Gemiddeld veertien duizend daarvan per maand worden geëxporteerd. Gedurende 1947 werd tot November in totaal voor "ruim twee millioen gulden uitgevoerd n.l. naar Frankrijk voor f 189.000. Naar België voor f 1.145.000, naar Noorwegen voor f 144.000, naar IJsland voor f 104.000, naar Zweden voor f 146.000 en naar Zwitserland vopr f 337.000. Omdat Engeland onlangs het subsidie op leer heeft opgeheven zijn de mogelijkheden van export naar Nederfand uit, weer toegenomen. Het tribunaal te Hilversum wees gistermiddag advies in de zaak tegen de Larerise artist M. A, L. T., die deel uitmaakte van het cabaret van Paulus de Ruiter. 'Het advies luidt: interne ring voor de tijd van drie jaren, met aftrek van. voorinternering, zodat hij 18 Mei a.s. vrijkomt. Het tribunaal overwoog onder meer dat de teksten van de liedjes niet voor zijn rekening kwamen. Het Oosten klopte het Noorden Het Oostelijk elftal op papier ver zwakt door het niet uitkomen' van de Quick spelers Engelsman en de Vos en de Noordelijke ploeg waarin een Abe Lenstra en de Be Quick spelers ont braken, hebben Woensdagavond in het licht van de schijnwerpers op het Gp- Ahead terrein te Deventer slag gele verd. Het is een gemakkelijke 5L-1 overwinning geworden voor de» Oos ts) ijken. t De minister van Justitie heeft een aantal aanvragen voor het exploiteren van voetbalpools afgewezen op grond, van het feit dat zodanige exploitatie onder de huidige loterijwet niet moge lijk is. Een politieke medewerker van het A. N. P. tekent hierbij aan, dat het wei-» nig waarschijnlijk is, dat de regering een wijziging van de loterijwet zal be vorderen om cle voorstanders van voet balpools tegemoet te komen. In het parlement toch heerst vrij grote tegen stand tegen dergelijke loterijen, hetgeen onlangs nog bleek uit een voorlopig verslag, door de Tweede Kamer uitge bracht, over het wetsontwerp tot het invoeren van de totalisator. In dit ver slag blijken trouwens „zeer vele leden" afwijzend te staan tegenover voetbal pools, hetgeen op de meerderheid der Tweede Kamer duidt. Daarbij komt nog, dat men in be voegde kringen van mening is, dat de officiële toegestane voetbalpools in het buitenland als regel treden ver buiten de oorspronkelijk gedachte proporties. i AMERIKAANSE MILITAIREN NAAR DE BOLLENSTREEK. In' April, wanneer de bollen, naar men hoopt, in de bollenstreek in bloei staan, zullen leden van het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland naast de zgn. „7 days ar my tours" naar Amsterdam, speciale trips van éép, drie en vier dagen maken naar de bollenstreek. De organisatie van deze trips is1 gere geld met de militaire instanties te Frankfort aan de Main. Technici van de Van Doorne's Aan- hangwagenfabriek (DAF) te Eindho ven zijn erin geslaagd een nieuw type autobuschassis, dat de vorm van een trambus heeft, te construeren. Het motor-aggregaat kan hierbij met ver snellingsbak en al door middel van een eenvoudige handgreep in enkele seconden op rails naar buiten worden geschoven. Hiertoe is de motor gecon strueerd op een hulp-chassis, dat in deze rails loopt. Dat deze vinding, waarop inmid dels pafent is aangevraagd en ver kregen, van belang moet worden geacht, blijkt wel üit de order van 80 stuks van dit nieuwe type, wel ke order de Nederlandse Spoorwe gen bij de DAF hebben geplaatst. Ook verwacht men bij de DAF grote orders uit het buitenland, hetgeen onze deviezenpositie ten goede zal komen. Reparaties kunnen door deze vin ding gemakkelijker dan in het verle den worden uitgevoerd, daar de mo tor van alle kanten kan worden on derzocht. Het geluid van de lopende motor zal voorts minder hinderlijk zijn en benzinedampen zullen verder niet in de trambus kunnen' komen, doordat de motorkap van het inwen dige van de bus luchtdicht wordt af gesloten. Het is de eerste autobus, die vol gens een geheel Nederlands ontwerp .geconstrueerd wordt. Voor het tijdvak van 22 Febr. te.m 6 Maart 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het koj>en van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802 150 Algemeen 2 eieren (geldig t.e.m. 28 Febr.) 207 Algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram ver snaperingen. 205 Algemeen 250 gram waspoeder. 203 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel. 202 Algemeen 400 gram brood of 1 rants. gebak (geldig t.e.m. 6 Maart). 201 Algemeen 1600 gram brood (gel dig t.e.m. 28 Febr.) 200 Algemeen 200 gram brood (gel dig t.e.m. 28 Febr.) 194 Reserve 800 gram brood (gel dig t.e.m. 28 Febr.) 196 Reserve 400 gram brood (gel dig t.e.m. 28 Febr.) Op 2 Maart a.s. zullen 's werelds beste schakers de titanenstrijd be ginnen om de wereldtitel. Botwinnik, Keres, Smyslov, ^Rechevsky en onze landgenoot Dr. Max Euwe zullen dan de strijd aanbinden in een tournooi, dat over de gehele wereld belangstelling zal wekken. Het is ons daarom een grote vreugde, U te kunnen mededelen, dat wjj erin geslaagd zijn ons voor het tournooi te Den Haag de medewerking te verzekeren van een der beste schaakjournalisten ter wereld: Dr. Savielly Tartakower, ge naturaliseerd Fransman, zelf grootmeester van wereldklasse, zal dagelijksin ons blad zijn verslagen publiceren over het schaaktournooi der Grote Vijf. De beschikbare plaatsruimte speelt ons evenwel parten. Daarom hebben wij gemeend aan de wens van de talloze sohaakliefhebbers in onze streek tegemoet te moeten komen. Door onze bemiddeling zal gedurende' het Haagse toürnooi een verschijnen, waarin wij dagelijks de volledige verslagen, analyses, in terviews en beschouwingen van Dr. Tartakower zullen publiceren. Zij zal aan het slot van de kamp een waardevol tournooiboek vormen, een kostbaar bezit voor iedere schaakenthousiast. Voor de prijs van ƒ2.50 wordt U deze Tournooibode dagelijks thuis bezorgd. U kunt deze kans grijpen door onderstaand strookje in te vullen en ons toe te zenden. f Hiermede verzoek ik U, mjj voor 2.50 te doen toekomen „De Tour nooibode" ter gelegenheid van het Wereldschaaktournooi te Den Haag. Naam: Adres: Woonplaats: Handtekening: (Copyright Algemeen Dagblad AStmaarse Crt) BONKAARTEN KD, KE 802 650 Algemeen 2 eieren (geldig t.e.m. 28 Febr.) 709, 707 Alg. 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram ver» snaperingen. 705 Algemeen 500 gram waspoeder, 703 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. 702 Algemeen 400 gram brood of 1 rants, gebak (geldig t.e.m. 6 Maart). 701 Algemeen 400 gram brood (gel dig t.e.m. 28 Febr.) 700 Reserve 200 gram brood (gel dig t.e.m. 28 Febr.) 694 Reserve 400 gram brood (gel dig t.e.m. 28 Febr.) 696 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH 803 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1065 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram ver snaperingen. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QA, QB, QC 802. 13, 14, 17 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak. 15 Versnaperingen 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boterh.staooi- sel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 18 Versnaperingen 100 gr. versnaperin gen, of 100 gram sui ker, boterhamstrooi- -el enz., of 200 gram am, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 Febr. worden ge bruikt. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden: de bonnen 152, 154, 155, 654 en 655 melk; 160, 161, 162, 164, 167, 666 en 667 reserve; 169 en 669 alge meen. Keuzebonnen veertien dagen geldig. In de bibliotheek van het Paleis Soestdijk waren wij gistermorgen in staat ons jarige Prinsesje Marijke te feliciteren en een kijkje te nemen bij de cadeaux, die zij had gekregen. Onwillekeurig gingen onze gedach ten terug naar de dag nu bijna een jaar geleden waarop een gelukkige en trotse vader een klein mensenkind toonde aan de minister-president, de vice-voorzitter van de Raad van State en de burgemeester van Baarn. Dat jaar is snel voorbij gegaan en het kleine meisje is opgegroeid tot een flinke en stevige baby, die vol bewon dering luisterde naar de muziek uit de speeldoos, aangeboden door 't per soneel van het ooglijdersgasthuis te Utrecht en met haar stevige knuistjes vol belangstelling greep naar de leu ke speelgoedbeestjes, haar gestuurd door de militairen in de ziekenhuizen in Indië. De jongens, die in de han- denarbeid-afdelingen in' de diverse hospitalen aldaar hun uiterste best hebben gedaan om deze aardige atten tie te verzorgen, hebben eer van hun werk. FA gaat geen dag voorbij zónder dat er weer andere factoren of gebeurtenissen nar voren springen, die in plaats van meer rust groter onrust in deze wereld brengen. En het kan er toe leiden, dat je al die verwarring, al die onrust, - al dat wantrouwen en al dat achterbakse gewroet, dat men ook nog met het weidse woord diplomatie betitelt, de rug toe draait en er geen kennis meer van wil,t nemen. Er zijn nog zoveel andere dingen om je heen, die zo weinig worden ge zien, laat staan beleefd, die dikwijls in ai hun schijnbare kleinheid groot geluk kunnen betekenen.^ Waarom al dat andere en waarom dit niet? Waarom niet inplaats van de gecom- pliceerdheid van het leven van deze eeuw het eenvoudige, het zuivere en oprechte waarin toch slechts voor elk mens het rechtvaardige en goede leven werkelijk kan' aarden? Je loopt een stuk de duinen in en luistert naar de diepe stilte, die er om je staat, een Stilte, die je bijna was vergeten en daarnaast toch zo veel stemmen, zoveel beweging be vat. Je hoort de eerste zang van le merel en gelijk een ver verwijderde waterval, als een achtergrond van die stilte het geluid van de zee. Je ziet hoe de knoppen op openbarsten staan en je begrijpt een ogenblik sterk hoe deze wereld eigenlijk ,kon zijn en wat de mens, wat wij ook, er van maakten. Welk een groot ver langen er is naar rust, naar veilig heid, naar bestendiging van geluk, naar leven zonder angst, zonder druk. r De geweldige, onuitsprekelijke waarden van deze dingen is men de laatste jaren diep en bewust gaan kennen. Zij werden bevochten, doch de angst dit alles weer te moeten verliezen, drukt op de mens gelijk het weten van de onhoudbare nade ring van een dodelijk epidemie LIET is of er een noodlot op de wereld drukt. Luttele jaren na de meest verschrikkelijke strijd der geschiedenis zijn er opnieuw zovele punten aan te wijzen, die opnieuw als lont in een kruitvat zouden kun nen fungeren, dat deze pagina er te klein voor zou zijn. Deswege wij het ook maar nalaten. De toestand, zoals die zich op het ogenblik met grote snelheid ontwikkelt, is een niet roos kleurige. Na de zo goéd als mislukte Novemberconferentie der Ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier werd de mogelijkheid om voor het zo urgente Duitse probleem een oplossing te vinden, steeds geringer. Een der grootste erfenissen van we reldoorlog No. 2 gaat steeds zwaar der drukken. De nauwere aaneensluiting van de Amerikaanse en de Engelse zöne wordt hoe langer hoe meer een feit en .de samenvoeging met de Franse zöne zou reeds 'eerder zijn geschied,- indien Parijs ten opzichte van het verslagen Duitsland geen -sScherper maatregelen eiste. Eisèh, die uit de gedachtengang van het Franse Volk gezien, licht te begrijpen zijn. Er zal nu a.s. Zaterdag te Londen gesproken worden over de toekomst van Duitsland (zonder Oostelijke zöne) zonder deelname van de Sov jet-Unie. De Benelux-landen hebben verzocht erbij -aanwezig te mogen zijn. Zonder Rusland dus. Ge begrijpt licht wat dit betekent. Het protest van Moskou heeft 't Kremlin reeds voor de aanvang der Conferentie ver laten. „Alle besluiten van Londen zullen als onrechtmatig beschouwd worden." De landen van 't „Slavische blok", althans die welke aan Oostelijk Duitsland grenzen, zullen ook over de toekomst van het voormalige Reich spreken En "zo groeit de controverse. Even duidelijke taal spreekt het door Eisenhower bij zijn aftreden als chef der generale staf uitgebrachte rap port. De woorden aanval, tegenaan val, paraat blijven en catastrophe zijn er schering en inslag inEen duurzame vrede zou door middel van df. Ver. Volkeren moeten worden be reikt" aldus de generaal. Doch zolang oprechtheid en eer lijkheid in de diplomatie ontbreken, zal dit doel nóóit bereikt worden. Soms lacht er iets in de wereld, dik wijls is er nog veel goeds, doch de groeiende machteloosheid van de en keling ten opzichte van het grote kwaad doet ons huiverenEn er blijft één vraag: Waarheen? AD INTERIM. Weersverwachting geldig, tot Don derdagavond: AANHOUDENDE VORST. Meest matige wind tussen Ooft en Noord. Wisselende bewolking met op enkele plaatsen een licht sneeuwbuitje. In de nacht lichte tot matige vorst. Overdag lichte vorst tot temperatuur, om het vriespunt.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1