NOG GEEN BESLISSING IN DE VEILIGHEIDSRAAD Explosie verwoest Joods zaken centrum in Jeruzalem Siberische koude Russische begroette Schaakmeesters Zwitserse trein reed tegen gebouw K.N.V.B. een opvoedingsinstituut Pleidooi voor het amateurisme DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hysterische menigte viel Britten aan Talrijke doden en ge wonden Smokkel-pantserauto reed op barricade Hartelijk welkom te Hoek van Holland Arbitrage bevoegdheid voor Commissie? Wie kolengeld moeten halen Informele besprekingen te Djocja? „Slowaakse Volks republiek"' uitgeroepen Langebaanwedstrijden te Warmenhuizen WEERBERICHT Vorst houdt nog aan Pas op voor gladde wegen Poolse gezant in Den Haag neemt ontslag „Wilde tijger" gegrepen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma Maandag 23 Febr. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 45 ALKMAABSCHE TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, f 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. De grootste explosie In Palestina sinds het opblazen van het Koning David Hotel in Juli 1946 heeft gister ochtend het Joodse zaken- en woon- centrum om de Ben Jehuda straat te Jeruzalem in een brandende ruïne veranderd. Tot heden zijn de licha men van 51 Joden geborgen, terwijl reeds 80 gewonden zijn opgenomen, waarvan 32 ernstig. De explosie deed de stad schudden en meer dan een mijl in 'de omtrek braken ruiten. Verschillende gebouwen stortten in en versperden de straten en in andere gebouwen braken branden uit. Vele Joden strompelden in nachtkle ding naar buiten, enig huisraad mee nemende. Velen hadden bloedspatten op hun kleren. Een ooggetuige ver klaarde, dat er onmiddellijk na de ex plosie brand uitbrak. „Overal zag men lijken liggen en de mensen, die barre voets in nachtkleding naar buiten lie pen, wondden hun voeten aan het glas, dat op de straten verspreid lag". Velen werden door de kracht van de ontploffing uit hun bed geworpen. En een massieve rookkolom steeg meer dan 100 meter hoog in de lucht. Joodse reddingsploegen werkten uit alle macht om de slachtoffers, die men hoorde kreunen of gillen onder het puin te bevrijden. De straat was afgezet en duizenden mensen verdrongen zich achter de cor don?. Uit niet-officiële Arabische bron ver luidt, dat de aanslag het werk was van een „speciaal commando" van Ara bieren. VRACHTAUTO'S EXPLODEERDEN. Volgens een verklaring van de Pa lestijnse regering zagen de inzittenden van een politie-auto vafemorgen een convooi van drie vrachtauto's en een gevechtwagen naar het centrum van de stad rijden. De politie-auto volgde het convooi en zag later de drie vracht auto's onbeheerd in de Ben Yehuda- straat staan. Men zag rook uit één der auto's komen en zocht een goed heen komen. Het gerucht, dat zich geüniformeerde mannen in de vrachtauto's bevonden, heeft onder de bijna hysterische' me nigte tot anti-Britse demonstraties ge leid. Britse politie en soldaten, die te hulp snelden, werden beschoten. In to taal werden zes Britse soldaten door Joden neergeschoten, terwijl de corres pondent van „Exchange Telegraph" op ongeveer 21 km. van Jeruzalem werd vermoord. Het Joods bureau en de Joodse Nati onale Raad hebben, de Joodse gemeen schap verzocht, het \echt niet in eigen hand te nemen. Een verbouwde pantserwagen» welke met vier koeien geladen was, is Zaterdagmorgen om half vier onder de gemeente Ossen- drecht in Noord-Brabant op een door de douane ijlings opgeworpen barricade gereden en daarna ge kanteld. De drie inzittende smok kelaars hebben drie der beesten nit de auto gehaald. De smokkelaars vluchtten in de richting van de 1500 meter verder gelegen Nederlands-Belgische grens Door het ingrijpen der douane ambtenaren moesten zij de drie koelen achterlaten. De smokkelaars zagen kans op Belgisch gebied te verdwijnen. De drie koeien en het in de pantserwa gen achtergèlaten beest werden door de douane in beslag genomen. De gekantelde verbouwde pantser wagen bleek dezelfde te zijn, die op Februari onder de gemeente Rucphen werd gesignaleerd en welke over de Belgische grens wist te ver dwijnen. Pantserwagen bleek om één uur Bo'gië in ons land gekomen te rei in de gemeente Hoogerheide ed de auto over eeD door de douane p Hjweg gelegde z.g. ketting-eg setting met ijzeren punten. In middels is daarop het douane-appa raat in werking gesteld. Onder het gehucht „De Platluis" werd toen op initiatief van enige controlerende ambtenaren met behulp van een in de omgeving gevonden oud en ver woest chassis een versperring opge worpen over een holle weg. De smok- kelwagen is nu juist door deze weg getrokken, om naar België terug te leren. JOODS BUREAU BESCHULDIGT ENGELAND. Het Joods Bureau voor Palestina heeft de Veiligheidsraad een memo randum doen toekomen, waarin ver klaard wordt, dat de Britse politiek en het Britse bestuur in Palestina de Ara bische strijd tegen de verdeling van het land steunen, dé Joodse verdediging verzwakken en vrede en veiligheid ernstig in gevaar brengen. De Britten wordt voorts verweten, dat zij geen onderscheid maken tussen aanvaller en slachtoffer. De Palestijnse regering werkt niet alleen de Palestina-commis- sie tegen, doch is ook in gebreke ge bleven orde en recht te handhaven, al dus het memorandum. DREIGEMENT VAN DE IRGOEN. De Joodse verzetsbeweging Irgoen j Zwai Leoemi, die de Britten verant woordelijk stelt voor de bomaanslag te Jeruzalem, heeft te kennen gegeven dat alle Britse strijdkrachten in uni- form, die zich in de Joodse wijken van de stad vertonen, moeten worden ge dood. De wachten bij de officiële gebou wen zijn verdubbeld. De radiozender van de Haganah heeft meegedeeld, dat bij de bomaanslag 42 mensen zijn gedood en 32 gewond. Naar men meent te weten zouden landmijnen gelegd zijn rondom de Joodse wijk van Jeruzalem, die langs electrische weg tot ontploffing zouden worden gebracht, indien Britse militai ren in de wijk binnen komen. De toe stand schijnt zo gespannen te zijn, dat een enkel incident tot een bloedige veldslag aanleiding zou kunnen geven. Op strategische punten in Jeruzalem staan pantserwagens gereed om in ac tie te komen, evenals extra man schappen van politie en leger. De deelnemers aan de Olympische Spelen in Londen zullen in een Olym pisch dorp in Richmond Park worden ondergebracht. Hier ziet men een deel van dit dorp. Autobus in rivier gereden Niet ver van de Italiaanse grens is een autobus met wintersportliefheb bers, van Valloires op weg naar Lyon, geslipt en in een rivier gereden. Tot dusver zijn 9 lijken geborgen. Gisteravond zjjn de Russische deel nemers aan het wereldschaaktournooi per militaire trein gearriveerd aan het station te Hoek van Holland. Op gewacht dooi; een gezelschap van een dertigtal personen, voor het grootste deel bestaande uit Russen met hnn dames die er onmiddellijk voor zorg den, dat eerst in de wachtkamer en daarna op het perron de typische Russische sfeer ontstond van grote gemoedelijkheid, veel gepraat en nog meer gelach. Tot het gezelschap, dat daar wacht te, behoorden de ambassadeur van de Sovjet-Unie, Z.E. Vassily A. Valkof, de consul, de heren Koeznetzof «en Goesof, nog enkele andere leden van het per soneel der ambassade en niet te verge? ten schaakmeester Kotof, die Russen en Nederlanders in een mengelmoes Bij het begin van de vierde dhg der beraadslagingen in de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie was de algemene verwachting, dat Zaterdag een beslissing zou kunnen worden be reikt. Van de zijde der Nederlandse delegatie werd nog geen aanwijzing verkregen, welke houding zij zal aan nemen jegens de Chinese voorstellen: de commissie voor goede diensten te machtigen, om te arbitreren op punten van interpretatie der principes, voor zover deze reeds door beide partijen zijn aanvaard. De republikeinse afgevaardigde Sas- tro Amidjojo ondersteunde de Chinese voorstellen. „Indien" meende hij „aan de commissie voor goede diensten de daarin vervatte bevoegdheden wor den verleend, zal geen der partijen de onderhandelingen kunnen doen vast lopen of te niet doen". Sastro Amid jojo protesteerde ook nog tegen het houden der derde West-Java-conferen- tie, tegen de volksstemming op Ma- doera en tegen de pogingen tot stich ting van een Negara Oost-Java. Hij kwalificeerde dit als „pogingen om vooruit te lopen op de uitslag van een vrije volksstemming", Columbia is van plan een amende ment in te dienen, waarbij de partijen worden uitgenodigd hun pogingen, met hulp van de commissie, te richten op spoedige uitvoering van de beginselen van de „Renville", waarbij zij van de commissie gebruik moeten maken voor het verkrijgen van klaarheid in en het uitleggen van kwesties, waarover ver schil van mening rijst, en bij welk amendement tevens wordt bepaald, dat de commissie haar werkzaamheden Bos- en heidebrand op de Veluwe Zaterdagavond heeft op de Hoog- Buurlose heide bij Apeldoorn een brand gewoed, die een oppervlakte van 75 ha. heide met vliegdennen ver woestte. Daar op de weg van Nieuw Millingen naar Kootwijk vrijwel terzelf- dertijd brand ontstond, vermoedt men, dat in beide gevallen van moedwillige brandstichting sprake is. De Apel- doornse politie heeft de zaak in onder zoek. De laatste brand bleef tot 5 ha beperkt. Behalve de Apeldoornse brandweer hebben de bosbrandweer- corpsen uit de omgeving een groot aandeel gehad in het blussingswerk. voortzet met de middelen welke zij geschikt acht. Van Kleffens aanvaardde de gedach te van het verlenen van het recht van initiatief aan de commissie inzake het doen van voorstellen, doch verklaarde zich tegen toestemming tot publicatie van voorstellen zonder toestemming van beide partijen, daar dit de be voegdheid van de commissie te buiten zou gaan. Hij verzette zich er krachtig tegen dat een scheidsrechterlijke macht, als leidinggevend, een oplossing zou opleggen, welke wrijving of erger zou kunnen veroorzaken. De protesten inzake de deelstaten wees hij van de hand, onder het argument dat deze niet door Nederland in het leven wa ren geroepen. „Wij laten deze mensen geheel vrijWij willen deze volks bewegingen noch aanmoedigen, noch onderdrukken". Voordat de bijeenkomst werd ver daagd werd het door Columbia voor gestelde amendement formeel inge diend. De bespreking werd verdaagd tot Donderdag, 15.30 uur G.M.T. Dinsdag a.s. kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707. wier naam begint met de letters WasWoe van het plaat selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot n.m. 3 uur. Volgens betrouwbare te Batavia ont vangen berichten gelooft men dat te Djokja informele besprekingen zijn begonnen om de republikeinse deelne ming aan een federale interimregering voor Indonesië te regelen. Van Nederlandse zijde wordt verno men, dat de Nederlanders geen nieu we voorstellen hebben gedaan, doch dat de mogelijkheid bestaat dat het nieuwe Amerikaanse lid van de com missie van goede diensten, Coert Du bois, voorstellen aan de republikei nen heeft gedaan. Dubois is gisteren naar Djokja ge vlogen. van vijf verschillende talen vermaakte met zijn boutades. Van Nederlandse zijde waren de heer G. van Harten na mens de Kon. Ned. Schaakbond en het organisatiecomité van het tournooi, be nevens Dr. Max Euwe ter begroeting aanwezig. Om even over vijven stoomde de trein het station binnen, de douane en de Engelse militairen waren zeer in schikkelijk en zo kon men al spoedig onze nationale kampioen in hartelijk gesprek gewikkeld zien met zijn grote rivaal Botwinnik, die vergezeld was van zijn echtgenote en een snoes van een dochtertje. Daar zagen we ook de gereserveerde Keres, in gezelschap van mevr. Keres, en de derde Russische candidaat Smyslov, een lange, hoog blonde jongeman, die vertelde dat de lange reis niet vermoeiend was ge weest omdat men in Berlijn twee dagen had kunnen rusten. Ook de drie se condanten Ragosien, Tolush en Ala- tortzef, die de grootmeesters zullen helpen bij het analyseren der afge broken partijen, waren present. De Russen poseerden met de groot ste bereidwilligheid voor de persfoto grafen, die naar hartelust kiekjes mochten maken in de vrieskou, maar wat hun conditie en hun opvattingen over de kansen betreft waren ze uiter aard terughoudend. Men kan er echter van op aan dat ze in prima vorm verkeren en dat de verzekering van meester Kotof, die met een stalen ge zicht beweerde dat Botwinnik nu niet zo al te best op dreef was en zich wel eens veel beter had gevoeld, als een grap bedoeld was. Het luide gelach, dat na zijn uitspraak opging, bewees dat iedereen het zo opvatte. Nadat nog een laatste plaatje ge maakt was van de drie grootmeesters en hun secondanten, met de .heer Val kof en Dr. Euwe in het midden, ging het per auto naar het Kurhaus, waar de Russen logeren. De officiële openingsdag van het tournooi, bij welke gelegenheid tevens de loting zal geschieden. Naar wij vernemen wordt Reshews- ky, de Amerikaanse deelnemer aan het tournooi, 25 dezer aan boord van de „Queen Mary" in Engeland verwacht. Husak, de communistische voorzitter van de Slowaakse Raad, heeft de Slowaaks-democratische leden van de ze raad ontslagen. Op een massa-ver gadering te Bratislava heeft Husak, volgens radio-Praag, Zaterdagavond verklaard: „Wij zijn niet meer een bourgeois-republiek. doch een volks republiek. Ik doe een beroep op de vertegenwoordigers van alle verzets bewegingen, op alle arbeiders, opdat wij definitief de fundamenten van de republiek kunnen leggen. De Slowaaks-democraten, aldus ver klaarde Husak verder, hadden voor de tweede maalin een korte periode een politieke crisis, veroorzaakt. Politieke partijen, welke thans in de oppositie waren en weigerden een nationaal front te vormen onder Clement Gott- wald, moesten niet in het provinciaal bestuur blijven. De voorzitter van de Slowaakse communistische partij, Siroki, zeide op de vergadering: „Wij blijven aan dringen op de vorming van een rage- ring van het nationale front van Tsje chen en Slowaken. zonder reactionaire ministers". Het Bondsbureau van de KNSB maakt bekend, dat, ijs en weder die nende Dinsdag 24 Febr. a.s. op de ijs baan te Warmenhuizen om 11 uur. des morgens een aanvang zal worden ge maakt met nationale langebaan wed sirijden op de schaats om de SIS-be- ker op de afstanden 500, 1500 en 3000 meter. Weersverwachting geldig tot Maan dagavond: Lichte vorst Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte sneeuwval. Nog aanhou dende lichte vorst, maar overdag op sommige plaatsen tijdelijk tempera tuur om het vriespunt. Geleidelijk wat afnemende wind. In het Zuid- Oosten van het land krimpend naar Noord. Overigens Noord-Oostelijk. Weersoverzicht, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Gedurende het weekend trok een kleine depressie van Portugal over het Westelijk deel van de Middel iandse Zee en het Alpengebied naar de Balkan. Deze storing ging op veie plaatsen vergezeld van matige sneeuwval, zodat nu het grootste deel van het vaste land van West-Europa onder een sneeuwdek ligt. Het sneeuwgebied breidde zich echter nog niet verder naar het Noorden uit dan tot over Limburg en het Oostelijk deel van Noord-Bra bant. In Zuid-Oost-Frankrijk kwa men in de afgelopen nacht bij heldere hemel tijdens windstilte zeer lage minimum-temperaturen voor. Lyon meldde 17. In de nacht van Zondag op Maan dag meldde Maastricht met 6 de laagste temperatuur, terwijl het kwik in Den Helder niet beneden 1 kwam. Naast het ontbreken van de nachtelijke uitstraling droeg ook het draaien van de wind van Oost naar Noord-Oost bij tot de stijging van de temperatuur. De koude Russische lucht stroomt bij zijn tocht naar ons land nu eerst weer over de nog open liggende Oost zee, terwijl de lucht, die over het uiterste Noord-Westen van ons land stroomt, ook nog een stukje van de Noordzee, die nog steeds een tempe ratuur van ongeveer 5 graden heeft, moet passeren. Hierdoor wordt de vorst getemperd, zonder dat er direct een einde aan komt. Op de Atlantische Oceaan begin nen zich wijzigingen in de algemene luchtdrukverdeling voor te doen. Een onmiddellijk gevolg op het weer in ons land heeft dit echter nog niet. Met ingang van Maandag zal men langs de wegen, die door de we genwacht gepatrouilleerd wórden, op de plaatsen, waar dit nodig is, een hei-rode ANWB-waarschu- wingswimpel kunnen zien wappe ren met het opschrift „glad". Op de weggedeelten, waar plotse ling gladheid optreedt door ijzel, sneeuw, regen of andere oorzaken, worden de wimpels ter waarschu wing van het verkeer aan paaltjes en bomen bevestigd. Naar de Zwitserse radio meldt, is 'n trein, die onderweg was naar Zürich, te Waedenswil, aan de linkeroever van het meer van Zürich, ontspoord en tegen een gebouw gereden. Vier wagens werden in elkaar gedrukt en men vreest, dat tussen de 14 en 20 personen om het leven zijn gekomen. De trein was overvol met mensen, die van de wintersport terugkeerden. Te Waedenswil, waar moest worden gestopt, weigerden de remmen en da trein reed met grote snelheid een zij spoor op met met noodlottige gevolg. Zestien personen, allen Zwitsers, zijn bij het treinongeluk om het leven ge komen. Naar wij vernemen, heeft bij schrij ven van 15 Februari j 1. de Poolse gezant te Den Haag, de heer B. Elmer, aan de Poolse regering ontslag uit zijn functie gevraagd. Blijkens zijn brief is de gezant tot de overtuiging gekomen, dat het feit, dat hij lid is van de Poolse socialis tische 'partij, niet alleen de samen werking met zijn regering niet verge makkelijkt, maar zelfs- het normale contact met het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Warschau bemoei lijkt". De Poolse gezant heeft de Neder landse minister van Buitenlandse Za ken in kennis gesteld van zijn ont slagaanvrage. Volgens de „Robotnik", het blad der Poolse socialistische partij, is de ge zant als lid van de socialistische partij geroyeerd en naar Warschau terug geroepen. Het Indonesische Republikeinse le ger heef' de Japanse kapitein Inonye, commandant van de vrijbuiterstroep „Harimau Liar" (Wilde Tijger) ge vangen genomen. Inonye wordt door de geallieerden ais oorlogsmisdadiger gezocht. Zowel de Nederlanders als de Indonesiërs beschuldigen zijn leger van het vermoorden van honderden burgers sinds 1945. Nederlanders en Indonesiërs hebben twee jaar lang jacht op de Japanse ka pitein -gemaakt. In 1945 kwam hij uit Mandsjoerije naar Sumatra met de op dracht om guerilla-verzet te organise ren tegen een eventuele invasie van da geallieerden. Na de overgave wist hij in de verwarring, naar de jungle té ont snappen. Hier organiseerde hij een le ger van enkele duizenden afvallige In donesiërs, die in het Niemandsland tus sen de fronten in Sumatra burgers be roofden. Een aantal afgevaardigden van voetbal verenigingen benoorden het Noord zeekanaal kwamen Zaterdagmiddag in het Wapen van Heemskerk te Alkmaar bijeen. Tijdens deze bijeenkomst werd door de secretaris van District I der K.N. V.B. een uiteenzetting gegeven over de competitie-indeling en het wed- strijdprogramma. Naar aanleiding van deze uiteenzetting kwamen uit de vergadering enkele op- en aan merkingen naar vorer., die voorna melijk neer kwamen op moeilijk heden, die men ondervond, wanneer in een bepaalde plaats meerdere voetbalverenigingen aan de competi tie deelnemen, zodat het weleens voor komt, dat tn een plaats twee of meer thuiswedstrijden worden ge speeld, wat voor de recettes van de onderscheiden verenigingen min of meer nadelig is. De heer Geurtz had voor deze moeilijkheden een open oog en zegde toe, dat ln de komende' competitie deze gevallen, voor zover mogelijk, vermeden zouden worden. Hierna gaf de voorzitter, de heer Kruijver, een uiteenzetting over de organisatie van de K.N.V.B. Spreker betoogde, dat wij ln een tijd van materialisme leven, waarin het egoïsme hoogtij viert en waar door het gezegde „Ieder voor zich en God voor ons allen", wel heel sterk op de voorgrond treedt. De machine heeft het levenspeil voor onze generatie aanzienlijk ver hoogd, iets waar wij blij mee kunnen zijn, doch, zo vervolgde spreker, deze machine is ook het gevolg van de massa mens, waaraar, het gebrek van ■nitiatief niet vreemd ls. Het materialisme van vorige gene raties is het gevolg van het egoïsme van deze tijd en ook de oorlog, waar- In het tooh vrijwe. Ieders doel was zo weinig mogelijk te presteren, heeft allerminst een gunstige invloed ge had op de mentaliteit van deze gene ratie. Ondanks de sombere schildering van deze tijd zag spreker toch nog lichtpunten en de saamhorigheid en vriendschap, die in de verenigingen van de voetbalmaatschappij wordt gekweekt, waren daar enkelen van. De voètbalorganisatie heeft daar om een geheel andere betekenis ge kregen dan zjj een halve eeuw ge leden had.'Toen was de opzet een aantal sportmensen de gelegenheid geven een spel te spelen. Thans moe ten wfl de verenigingen zien als kweekplaats, vooral voor de jongeren, van zelftucht, zelfbeheersing en in niet minder mate, om het persoonlijk initiatief aan te wakkeren. Wanneer wij als verenigingsleiders onze taak zo zien, zei sprëker, dan is onze voetbalorganisatie van nationaal en internationaal belang. Door deze overwegingen geleidt, meent het K.N.V.B.-bestuur, dat de zoveel besproken amateur status van onze Nederlandse voetballers behou den moet blijven, waaraan de vereni gingsbesturen de taak en plicht heb ben mede te werken. De voetbalbond ls een opvoedings instituut, waarvoor men moet beta len in de vorm van contrinutie en het moet niet zo zijn, dat van dit insti tuut gebruik wordt gemaakt, om er beter van te worden. Ernstig wekt de heer Kruijver dan ook de afgevaardigden op om de voorgeschreven bepalingen ten aan zien van de amateurisme op geen enkele wijze te ontduiken. In vogelvlucht werden hierna nog enkele punten, waarmee weleens moeilijkheden waren, behandeld en nadat .enkele afgevaardigden nog het woord voerden, sloot de heer Kruij ver deze bijeenkomst, waarvan hij de wens uit sprak, dat zij in het belang, van de K.N.V.B. vruchten zou af werpen.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1