Als de micro is ingeschakeld spato Uit het leven van de schaak- geleerde CLOVINE Slechts 50 Neder landers naar O.S. te Londen? Kies eens een ander froni! TERRA INCOGNIT A door J. d. VAN EXTER U luistert naar de avonturen van Ome Keesje MOENE- De League draaide Broekman wint 5000 M. te Oslo Jenever niet duurder Dr. EUWE, DE VETERAAN Wij luisteren naar.... FEUILLETON Durf te L Terdrijf Verkoudheid even Kleine haakwerkjes Treedt Bevin uit Labourpartij (Slot) De bekende me lodie wordt ge draaid. „Straatrumoer", legt de regisseur. Jan Moene zet de naald op een plaat en er suizen guto's voorbij. Zo nu en dan klinkt het schorre geluid van een claxon. Ver weg blaft een hond. 't Lawaai van een atad vult de ruim te van de kleine kamer. „Zachter", waar schuwt de regis- leur en de techni cus draait een knopje wat naar links. Het duurt 'n ogenblik en dan lijn Arie en Gijs bij het café geko- men. „Stemmen op de achtergrond com mandeert de regisseur. De andere leden van het gezelschap praten en mompelen door elkaar en verklanken het geroezemoes van een café-interieur; maar .de stem van Arie die in dit hoorspel het meest zijn natuurlijk geluid doet horen domi neert en die mag op het ogenblik niet bij Lurkstra gehoord worden. „Ik hoor Arie", zegt de regisseur. Het gemompel begint opnieuw en Gijs bestelt twee koffie. „Ik kom bij U!" roept de waardin Fiep Spelman, maar ze staat te dicht bij de microfoon en moet vanuit een hoekje van de kamer roepen. Het geklik van kopjes en schoteltjes moet duidelijker hoorbaar zijn en intussen staan Gijs en Kobus een „pijp te stoppen" en smak ken met toegeknepen lippen aan een onzichtbare steel, terwijl ze glimlachend naar elkanders monden kijken. Het spel gaat voort en de inspiciënt sluipt onhoorbaar door het vertrek, laat bellen rinkelen, slaat telefooncijfers aan en doet deuren open als er denk beeldige bezoekers verschijnen, die al pratend langzaam de microfoon nade ren als ze uit de „gang" in de „kamer" komen. EEN HARMONISCH KLANK BEELD. Een juiste weergave van klanken op het goede moment, een zuivere gevoels expressie in de stemmen, het is de com binatie van al deze geluiden tot een harmonisch geheel, dat de indruk van het werkelijk gebeuren moet wekken. Inderdaad, dit groepje, waarvan de figuren door jarenlange samenwerking zo volkomen op elkaar zijn ingespeeld, weet de sfeer van de kleine dingen van alle dag te scheppen. Het wordt een volkomen natuurlijk geheel en het is zelfs zé vertelt ons na afloop van de opname de regisseur, dat een oude dame hem onlangs heeft geschreven dat zij zich sterk tot Oome Keesje voelde aangetrokken en zijn bemiddeling ver zocht om een kennismaking tot stand te brengen waarbij een huwelijk niet uit gesloten moest worden geacht. „Wat heeft U haar geantwoord?" Willem van Cappellen haalt glim lachend zijn schouders op. „Ik heb haar geschreven, dat niemand Oome Keesje zo goed kent als ik en dat ik haar een zodanige verbintenis ern stig moest afraden omdat ik er zeker van was, dat hij haar niet trouw zou kunnen blijven". „Dat belooft wat voor juffrouw Bet- je". Maar Hetty Beck trekt er zich niets van aan. Ze heeft haast, want ze moet nog ergens anders optreden. Ze heeft haar mantel al aan, de auto wacht en ze heeft nauwelijks tijd om eenpaar minuten voor de tekenaar te poseren. De avonturen van Oome Keesje zijn weer voor twee weken vastgelegd en de luisteraars zullen weldra kunnen horen wat Gijs en Kobus mét de bedrie gende vogelkoopman beleven. De hoofdpersoon zal de situatie -dhn weer moeten redden, maar dat is hem wel toevertrouwd, want zo gek kan het niet lopen of er wordt wel een uitweg gevonden. Oome Keesje brengt het voor elkaar Ad. De uitslagen van de Zaterdag voor de Engelse League gespeelde wedstrij den luiden: Eerste divisie: Aston VillaChelsea 30; Bolton WanderersCharlton Ath letic 10; BurnleySheffield United 00; Grimsby TownDerby County 23; LiverpoolMiddelsbrough 0—1 Manchester CityBlackpool 1-0 Ports mouthArsenal uitgest.; Preston North EndBlackburn Rovers 21; Stoke CityManchester United 02; Sun derlandHuddersfield Town 2-0; Wol verhampton WanderersEverton 24 Bij de internationale wedstrijden te Oslo heeft de Amerikaan Fitzgerald de 500 meter gewonnen in 43.1 sec. Kees Broekman werd eerste op de 5000 meter met een tijd van 8 min. 39,1 sec. Jan Langedijk werd in 8 min. 46,7 sec. vijfde. Op de 500 meter werden Langedijk en Broekman resp. no. 20 en 21 met 46,5 sec. en 47 sec. De 10.000 meter was voor Lundberg. Tweede werd Broekman en zevende Langedijk. Te Trondhjem werd Huiskes op de 3000 meter vijfde in 5 min. 48,6 sec. De, in enkele bladen voorkomende berichten over vermindering van het rantsoeneringspercentage van jenever en een grote prijsverhoging van ge distilleerd, hebben belanghebbenden, met name in het hotel-, café- en res taurantwezen, vei'ontrust. Het ministerie van landbouw, visse rij en voedselvoorziening deelt mede, dat het niet. in het voornemen ligt, het rantsoeneringspercentage en-of 'de prijs van gedistilleerd te wijzigen. Naar wij vernemen wordt binnen kort een bijeenkomst belegd tussen het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité en de voorzitters der nationale sportbonden ten einde het vraagstuk der financiering der Nederlandse uitzending naar de Olympische Zomerspelen te Londen nader onder het oog te zien. De situatie is namelijk zo, dat, nu de regering niet in de gelegenheid is een subsidie te verlenen, het NOC in totaal slechts vijftig personen, offi cials inbegrepen, naar Londen kan zénden. Dit betekent, dat als Neder land een voetbal- en een hockeyteam naar de zomerspelen zou afvaardigen, de fondsen uitgeput zouden zijn. Aan gezien het bestuur van het NOC op het standpunt staat, dat een dergelijk klein aaptal onaanvaardbaar moet worden geacht, gezien de positie, wel ke ons land inneemt in de internatio nale sportwereld, wil men in overleg met de sportbonden wegen zoeken om een oplossing voor dit linanciële pro bleem te vinden. Men schat het ont brekende bedrag op f 50.000. Houdt u van een veranderingetje en zijn de punten en de contanten niet overvloedig, draag dan frontjes in plaats van blouses bij uw deux-pièces, kraagloze vesten en mantelpakjes, ten- ^e „veteraan" van het tournooi is dr. Max Euwe, op 20 Mei 1901 in de Watergraafsmeer geboren en dus bijna 47 jaar oud. Hij is dus niet jong meer, maar volgens de schaakmeester-psycholoog dr. A. D. de Groot is een neergang zeker niet voor het vijftigste jaar te verwachten. Bovendien is Euwe in zeer goede lichamelijke conditie. Na het zeer fraaie succes van onze landgenoot in 't Stauntontournooi te Groningen in 1946 (hij werd tweede met een half punt achter stand op Botwinnik, hetgeen het beste tournooiresultaat is, door hem ooit behaald) is men thans geneigd de kansen van dr. Euwe niet te hoog aan te slaan. Gedeel telijk is dit een gevolg van de te leurstellende resultaten in Zuid- Amerika. Is er reden voor dit pessimisme? Ja en neen. Ja, indien men be denkt, dat Euwe tot voor kort niet vollgdig beroepsspeler was en dat hem dus die allesbeheer sende ervaring van de beroeps- meesters ontbreekt. Ja, indien men bedenkt, dat hij op beslissende ogenblikken dikwijls verslapt, dat hij zijn zenuwen soms niet de baas is. Ja, indien men bedenkt, dat hij doorgaans meer fouten maakt dan de andere grootmees ters, die dikwijls foutloos spelen. Neen, indien men in ogenschouw neemt, dat de komende wedstrijd half tournooi, half match is en Euwe altijd een veel beter match speler is dan tournooiridder. Tegen de allersterksten voelt hij zich beter dan in een qua speelkracht gemengd tournooi, omdat hij gauw geneigd is zwakkere spelers te on derschatten en dan prompt ver liest. Neen, indien men zijn vroe gere resultaten .tegen zijn tegen standers bestudeert. Behalve té gen Keres heeft hij tegen ieder een positieve balans, ook tegen Botwinnik. Tegen laatstgenoemde speelde hij zesmaal, tweemaal met wit, viermaal met zwart; hij won tweemaal en speelde viermaal re mise. Zowel te Nottingham 1936 als te Groningen 1946 stond Bot winnik tegen- Euwe uitgesproken slecht, doch wist nog remise te bereiken. Euwe is het typisch voorbeeld van een schaakgeleerde, een man van de wetenschap. Deze wiskundige, die had hij zich op de wiskun de'in plaats van op het schaken toegelegd zekqf een professo raat bemachtigd had, gaat het schaakspel te lijf zoals men hogere wiskunde behandelt: logisch en exact. Ergens in Öe stelling moet volgens Euwe de absoluut juiste voortzetting te vinden zijn. Zijn logica rust niet voor die gevonden is. Het eindspel, dat voornamelijk op ervaring berust, is niet zijn sterkte punt, wel de opening. For midabel waarlijk is zijn kennis van de theorie, van de ontelbare vertakkingen in de opening. Men kan zijn schaakspel met twee woorden karakteriseren: kennis en wetenschap. DR. S. TARTAKOWER. Kennis en wetenschap. Tot deze overtuiging komt Dr. Tartakower in zijn beschouwing over Dr. Max Euwe De wetenschap, dat U het tournooi dagelijks op de voet zült volgen, ligt in het invullen van onder staand biljet. Hiermede verzoek ik U, mij de Tournooibode toe te zenden voor 2.50. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: HANDTEKENING: HILVERSUM I, 301 m, NIeuwsberfëhten om 7, 8, 1, 7, 8 sn 10,30 uur KRO: 7,30 Morgengebed 7,45 Gramofoon- platen 8,15 Pluk de dag 9,00 Licht Ochtendconcert 10,009 mijn .hokje?" io,15 baken 9,30 „Wie komt er in Ci amofoonplaten. 10.40 Voordracht no veile 10,50 Kamermuziek (gr.pl.) n,3o Als de ziele luistert 11,40 Gramofoon- platen 12,00 Angelus 12,30 Metropole- oikest 11,30 Weeroverzicht 12,33 Ver volg Metropole-orkest 12,35 Zonnewij zer 1,25 Sopraan en mezzo-sopraan - 1.50 Muziek-tlt.ratuur 2,00 Uit Neder lands Glorietijdperk 2,30 Onder ons - 3,00 „Elck wat wils'' 4,00 De Zonne bloem 4,30 Ziekenlof 5,00 Na school tijd 5,15 Ned. Kamerkoor. 5,45 Suma tra's Oostkust 6,00 Volksliederenkwarte: 6,20 Sportpraatje 6,30 Ned. Strijd krachten 7,15 Gramofoonplaten 7,30 Radlogenes 7,45 Niwin-nleuws 7,50 Wederopbouw 8,05 De gewone man 8 12 Plano duo 8,30 ln Jezus lijden - 9 30 Plano (gr.pl.) 9,40 Modern Kamer muziek 10,07 Actualiteiten '10,15 -Avondgebed 10,45 Radio Philharmonisch Orkest. HILVERSUM li, 415 ,m. Nieuwsberichten 7>-8. 1, 8, 8 en 11 uur AVRO' 7'15 Gramofoonplaten 7,30 Melodie en Harmonie 8,15 Aubade 8,45 Piano (gr.pl.) 9^5 Morgenwijding 9,30 Wa terstanden 9,35 Arbeidsvitaminen - 10.30 Van vrouw tot vrouw 10,35 Gramo- iconmuziek - 11,45 Kleutertje luister - A'°0 Gramofoonmuziek 11,45 Wat Indid ons te zeggen heeft 12,00 Het Lyra- 1J.3C Weerpraatje 12,33 Ons Platteland - 12,43 Wiener en Daucet (gr dolt. 1,15 Radlo Dansorkest 1,45 Opers- rt en 2.90 Met naald en schaar 2,30 3 4r °"mat'née 4,30 Gramofoonplaten - - svf 'dhoolbel 5,00 Dat kun Jij ook Nel Kn. Palla <orgel en zang van v'ïle cr? 6'15 Plano - 6'3° Vaude- E - 7.00 Klokje van zeven - CoDvrieht R.D.P. VOLGENS BEREKENING MOETEN qiKKl EN OE CHEF NU AL ZICHT- DE DIMINUENDIX ZENDT WEDEROM HAAR. TRILLENDE LICHTBUNDELS NEER". MAAR HU OM TE VERGROTEN lf 7.00 Tom Poes soretrk.n V5 Schubert 7,45 Ge- Dimri;,! met dokters 5.15 AVro's Bonte Bwte„,f d°nd,rein - 33<> Contact - 10,16 (vervnim ove«icht - 10,30 Schubert KVervolg) 1115 Gramofoonplaten met het snelle moderne middel tm Brengi direct verlichting SPATULA LOSSER (O) Door: HILLEGONDA.VAN REENEN Maar toch.wie weet hoe spoedig je al voor hen poseren zult. Kom van avond. Nee, ik nodig je niet uit. Ik zeg, je komen moet.Onzin.Dié malligheden bewaar je maar voor een ander! Daar heb ik geen geduld voor. Een lekker diner zal je goed doen. Je bent uitstekend geschikt voor mijn werk, maar soms wil ik je toch ook wel eens anders zien. Blijf zo staan...." En toen: „Als ik je meeneem, wat trek je dan aan?" De dozen twee cartonnen dozen had lady Lilian reeds laten brengen. Zij haatte ze en was er blij mee. „Waar komen die vandaan? Je kunt hier maar niet je rommel laten bezor gen!" „Ze komen van lady Lilian Preston!" „O.wij zullen even pauzeren. Maak eens open," Hij was een en al bewondering voor de japonnen, de tulband. „Waarachtig Lilian verstaat haar vak. Je bent een geluksvogel, meisje. En vanavond ga je met mij dineren." Veel bezwaren, veel tegenwerpingen in verband met haar naaiwerk. Zij ver dedigde zich: „Ik heb u toch verteld, dat ik geld verdienen wil!" „Oh, geld!" „Ja. Met poseren verdien je toch ook niet zoveel." „Nee," zei Downing, „je kunt je er niet rijk mee verdienen." Zij zat naast hem in het culinaire pa radijs der kunstenaars op een der be klede banken langs de wanden. Zij zag inderdaad de schilders, die zij op het atelier had leren kennen, en een Spaanse zwart-wit illustrator, die erg in de mode was, elk met zijn laatste en uitverkoren model bij zich. De meisjes waren vreemd mooi, of bizar. De sfeer electriseerde haar. En iedereen, man ner en vrouwen, staarden haar aan, spraken over haar. Zij was Downings laatste vondst. „Laten wij biefstuk en een fles bour gogne nemen, dat is hier het beste", z«i hij. „En daarna een soufflé, en Napo leon brandy bij de koffie, hè? Je moet maar beginnen het te leren eten, mijn kind." Het gevolg was, dat zij in de mooie kieren van Lilian 's avonds om elf uur naar huis ging. Downing wilde er niet .van horen haar terug te brengen naar het atelier om haar oude plunje weer aan te trekken. Hij had een woning in Westminster' en verlangde er naar. „Wat een onzin. Het atelier is dicht. Alphonse is naar huis. Wie denk je dat je bent Assepoester? Je gaat maar in je mooie kleren naar huis, en bent dankbaar." Howard Carrol, die van een dancing kwam, liep, achter haar de donkere trap op. Op een overloopje, bij een kijle gasvlam, nam hij haar op. „Alle machtig! Dolly is eindelijk besloten een chique vrouw te worden! Wat je ge lijk hebt. schatje. Wist wel, dat het eens gebeuren zou. Daar is Londen toch ook voor!" Zij vloog naar boven. Hij hoorde het omdraaien van de sleutel in het slot. In het vervolg ging zij zeker naar het atelier terug om zich te verkleden. Dat zou haar niet nogmaals gebeuren. De zoete geur der seringenboompjes kal meerde haar. En zij zag dat de knop pen van Franks azalea's op ontluiken stonden. Wat een drukke dag, al die emoties, de koortsachtige spanning van Dow ning bij het eerste schilderij, dat hij naar zijn eerste schets van haar maak te, de lunch en dat wonderlijke ge sprek met Lilian in haar eigen appar tement boven in haar ouderlijk huis, de kleren, nog geurend naar Lilians parfum, het diner in café Royal. Haar opwinding drong haar woede tegen Carol op de achtergrond. Toen zij de nauwsluitende tulband, die haar naar Downing beweerd had uit dagend stond, afgezet had, hield zij hem in haar hand, keek er nadenkend naar. Kleren, weelde, wijn en gedempt licht, de bekoring van zachte muziek al deze dingen deden vrouwen won derlijke, ondefinieerbare dingen. „Wat moet een meisje toch sterk zijn!" zei Dolly hardop. En toen ging zij zitten en keek naar de seringen en de azalea's en bleef nog tot diep in de nacht zitten nadenken. Het naaiwe. dat zij die avond nog had moeten afmaken, lag op de tafel. Haar naaimachine stond stom onder haar kap. Zij ging naar bed en peinsde, tot zij eindelijk in slaap viel. Maar toch stond zij de volgende och tend vroeg op en trok Lilians afleg gertjes aan, het tailleurcostuum, de chique schoenen, zijden kousen want van zichzelf had zij nauwelijks iets om aan te trekken in plaats van de oude plunje, die z'j op het atelier achter gelaten had en zette zich aan haar naaimachine. Het was nog pas vijf uur, het ochtendlicht drong naar binnen; beneden oj^de straat was het nog stil. Zij werkte zonder onderbreking tot ne gen uur; toen was alles af. Zij dronk een kop thee, at zoals altijd haar brood met jam. Toen pajfte zij het naaiwerk in; als zij naar Chelsea ging, wilde zij heLwegbrengen, Toen zij door de benedengang kwam, zagen de Gladstones haar. Mrs. Glad stone lag op haar knieën te boenen en haar man stond met zijn eerste pijp van die dag in de deuropening. Mr. Gladstone trok vragend zijn wenkbrauwen op. Hij was een fatsoen lijk man. Maar zijn vrouw krabbelde op, veegde haar handen af aan haar schort en volgde Dolly, voelde tussen duim en wijsvinger de kwaliteit van de fijne stof van haar mouw. „Heel 'verstandig, Dolly! Hemel, ik wou dat ik, toen ik zo oud was als jij nu, verstandig geweest was." En terug kerend zei ze met een hatelijke blik naar haar echtvriend: „Als een man je in de st< laat, zorg dan zo gauw mogelijk dat je een andere krijgt, heb i. een meisje altijd voorgehouden." En elke «rouw, die lusteloos eer mat aan de voordeur stond te kloppen, voelde een bittere vreugde in zich op rijzen. En Linda, die naar de Arbeids beurs voor Vrouwen ging, riep haar toe; „Je bent toch werkelijk handiger dan ik dacht".(Wordt vervolgd) minste als u niet van plan bent uw jasje uit te trekken. Maak er eens één in dezelfde kleur als uw hoedje of turban. Neem bij een gekleed tailleurtje zo'n echt vrouwelijk gevalletje van witte zijde met luchtigs strookjes, fijne plooitjes of kantjes. Bij een sportief pakje staat een frontj» van zo'n fijn streepje of een leuk ruit je of ééntje in een fel contrasterend» kleur. Probeer voor de variatie ook eens een fleurig bloempatroon. Voor grotere figuren is het witte piqué vest met V-hals geknipt. Het knippatroon heeft een overslag en aangeknipt beleg, dat naar binnen ge vouwen en tegengenaaid wordt. Op de middenvoorlijn brengt u de knopen en knoopsgaten aan. Wilt u geen sluiting van voren dan gebruikt u de midden voorlijn als stofmouw. Het rugpatroon knipt u evenzo, alleen de neklijn mag maar l*/t cm diep zijn. Het stippellijn tje geeft de onderkant van het piqué vestje aan, dat boven de rok gedragen wordt. In het patroon van de punt- kraag staat ook het ronde kraagje aan gegeven. De rug mag gerust van heli andere stof zijn, want die zie je toch niet. In de taille strikken we voor- en rugpand aan elkaar, maar u kunt daar ook een elastiekje voor nemen, of een bandje op maat. Als u maar stof genoeg heeft, kunt u aan de hand van dit patroontje zoveel variaties verzinnen, dat u desnoods elke dag anders voor het front kunt verschijnen. M Verliezen is vervelend, vooral in onze dagen nu het lang niet altijd mogelijk is het verloren voorwerp t« vervangen. Daar is bijvoorbeeld da vulpen. Haast niemand schrijft tegen woordig nog met een losse penhou der. De vulpen is veel practischer en altijd bij de hand. Maar hij ls zo glad! Vooral voor de jeugd is het een grote toer dit kostbaar bezit niet te verliezen. Kan moeder hier niet helpen door er een klein hoesje voor te haken? Dan is de vulpen stroef en wat groter en de kans op verliezen gering. Men kan dit étui van breika toen of het zo sterke vissersgaren haken. Haakpen no. 3 is er goed voor. Neem twee kleuren of twee tinten breikatoen en zet met de lichte tint 71 lossen op. Haak nu eerst langs de ene zijde' van deze kettingsteken 70 vasten. Daarna 9 lossen voor het knoopsgat van de sluiting en dan 70 steken langs de andere kant van de lossen. Haak vervolgens i toeren ln het rond en neem steeds de gehele steek op. Zowel aan de zijde van het knoopsgat als aan de andere kant worden geregeld steken bijgemaakt, anders zou het étui krom trekken. Als het klaar is, moet men het reepje dubbel gevouwen, zodat het de vorm van een vulpenhoesje krijgt. Met de donkere breikatoen haakt men de zijkanten aan elkaar en met een gekleurde kraal of aardig knoopje maakt men, dat het étui ge sloten kan worden. Dit ls een zo een voudig werkje, dat men het zijne klein meld ook best kan laten doen, als zfl iets voor grootmoeders ver jaardag wil maken. En anders kan zij een servetband haken met dezelfde pen en gekleur de breikatoen. Hiervoor moet zfl 57 steken opzetten en daarna ln heen- en weergaande toeren haken. Met de eerste 7 lossen wordt een knoops_ gaatje gevormd. Op de andere 50 steken haakt men vasten. De steken moeten geheel opgenomen worden en na de vierde toer worden er 7 lossen bijgehaakt voor het tweede knoops gat. Daarna weer drie toeren vasten. Bij de 8ste toer 7 lossen voor het derde knoopsgat. Dan ls de servet ring klaar en zet men tegenover de lusjes drie knoopjes of kraaltjes; een eigen werkje om trots op te zijn! Grot» lub» I. 0.90 Volgens de Londens» correspondent van het Warschause blad „Zycie Wara- zawy" heeft Bevin in het geheim be sprekingen gevoerd over uittreden uit de Labourpartij en toetreden tot de conservatieve partij. Volgens deze correspondent heeft 'n medewerk* en vertrouwde van Attle» een perscorrespondent van het vaste land onder geheimhouding medege deeld, dat Bevin de leiding van de La- bi urpartij heeft gewaarschuwd, dat hij de regering en de partij zou verlaten, ir.dien hij niet volledige vrijheid van handelen krijgt op het gebied der bui tenlandse politiek.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 3