Gesprek met de Griekse gezant CONFERENTIE duurde VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vrijdag 27 Febr. 1948 145ste Jaargang No. 49 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Cura?aose delegatie te lang Zij wachtte tevergeefs op daden VOLGEND JAAR MEER KOLEN Wegi ien wachters als brandblussers Provinciale kampioenschappen le De Rijp Reshevsky aangekomen Van een baantje gesproken! De Boekenweek begonnen WEERBERICHT Geen burgeroorlog Waarom „J. P. Coen" werd verboden Nieuwe beschuldigingen tegen Nederland Vrijheidsbeginselen in gevaar Een democratie gaat ten onder VRAGEN OVER BLOEMBOLLENEXPORT bureau administratie Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en tanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitena contant Abonnementen: 1.30 per maand, f 3.90 per kwartaal Wrnd HoofdredacteuiJac. Eroersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Het komt thans definitief tot een splitsing in de delegatie der Neder landse Antillen. De afgevaardigden der Curagaose democratische partij hebben medegedeeld, dat zü besloten ,i(n heden naar de West terug te ke ren. De tekst van de brief, waarin de naar Curasao vertrekkende leden hun terugkeer na..r Curasao aan de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen mede delen, luidt o m. als volgt: „Tot onze spijt hebben wij moeten besluiten, de 27ste Februari 1948 naar Curasao en Aruba terug te keren, het komt ons nutteloos voor, langer in Ne derland te verblijven. Overeenkomstig de opdracht van de Staten van Curasao hebben wij niet verder deel kunnen nemeu aan de con ferentie. En ook nu, na vijf weken zijn er nog geen daden gesteld. Voorlopig schijnt er dan ook weinig kans te be staan, dat de dringend noodzakelijke feitelijke hervormingen binnen afzien bare tijd zullen plaats hebben. Onze teleurstelling over deze gang van zaken is zo groot dat wij over eenkomstig de opdracht der B aten moeten verklaren, dat alle besprekin gen overbodig zijn". Deze brief was getekend door de he ren E. Jonckheer, Mr. S. W. van der Meer en J. E. Yrausquin. MINISTER JtNKMAN: „WIJ WERKEN HARD". De minister van Overzeese Gebieds delen, mr. J. A. Jonkman, verklaarde over het verloop van de ronde-tafel- sonferentie tegenover een vertegen woordiger van het A.N.P.: „Het spreekt vanzelf, dat er bij de uitwerking van ideeën, waarover wij het in principe eip -dijk al eens zijn, talrijke moeilijkheden naar voren ko men. Zijn wij het eens over de richt- lijnent volgens welke wij tot overeen stemming willen komen, de details ver eisen uiteraard onderhandelingen, die geruime tijd vorderen. Men kan het proces, dat thans in gang is, het best vergelijken met een uitgebreide grond wetsherziening. Men moet ook niet ver geten, dat de besprekingen ingrijpende veranderingen in de structuur van het koninkrijk tengevolge zullen hebben en het is „eker gerechtvaardigd, dat men daarbij det over één-nacht-ijs gaat. Hoe lang de onderhandelingen nog zul len duren kan ik u niet zeggen, maar wij werken hard en doen wat wij kun nen om het vlotte verloop der bespre kingen te bevorderen". Te Beverwijk is gisteren de bloemententoonstelling „Kennemer Flora" geopend, welke een waar sprookje is en in deze winterse maand veie lente-illusies op wekt. Een overzicht van de bloemenpracht in de veilinghal aan de Breestraat, met op de achtergrond een klaterende waterval. (Foto H. J. van Roon) Resoluut optreden Enig» maanden geleden zijn d« Wegenwachten van de A.N.W B. t»r completering van hun uitrus ting allen voorzien van snelblus- apparaten ter bestrijding van auto- of motorbranden Dat hiermede in een behoefte werd voorzien, blijkt uit het feit, dat sindsdien reeds een vijftigtal wagens door net ingrijpen van de Wegenwacht voor ui b. enden wer den behoed. Zo heeft thans ook de H.T.M.., die het behoud van één harer Chausson- bussen aan het ingrijpen van de We genwacht te danken heeft, de ANWB hiervoor haar erkentelijkheid betuigd. Een Wegenwacht, onlangs patrouil lerend op de weg Amsterdam-Den Haag, bemerkte een sterke brandlucht •n zag rook uit de bedoelde bus ko men.' Hij waarschuwde de chauffeur; die ijlings stopte. De passagiers, allen repatrieerenden, dit juist met de „Jo- han van Oldenbarneveldt" in ons land waren gearriveerd, haastten zich zon der tijd te verliezen uit de bus, daar men vreesde dat de benzinetank zou ontploffen. Inmiddels poogde de Wegenwacht met zijn brandblusapparaat het vuur te bedwingen, hetgeen hem echter niet meer gelukte.. Hij bracht daarop da bagage van de reizigers, alsmede 't reservewiel van de bus in veiligheid, klom onvervaard achter het stuur, reed de brandende bus, zonder zich om het explosiegevaar te bekommeren oen 500 meter verder waar water was on bluste vervolgens met 'een geleende emmer het vuur. Hoor dit snelle ingrijpen bleef de schade beperkt. De gestrande reizi gers konden met een andere bus hun reis voortzetten. As. Zaterdag om één uur zullen op de baan van de Rijper IJsclub te De Rijp schaatswedstrijden om het pro vinciaal kampioenschap voor heren om geldprijzen worden gehoudep. Volgens de „Volkskrant" heeft de kolenproductie een zodanig peil be reikt, dat de bezuinigingscommissie van het ministerie van economische zaken een verlenging der brandstof- fendistributie wegens haar relatief hoge kosten principieel niet meer verantwoord acht. Van de zijde van het rijkskolen Ijpreau en het C. D. K. acht men eveneens vrijgave der huis brandkolen 'theoretisch mogelijk. Dat desondanks toch medio Maart weer zal worden begonnen met het j uitreiken van nieuwe brandstoffen- kaarten aan de gezinnen vloeit voort uit de onzekerheid betreffende de ten uitvoerlegging van het plan-Marshall. Want algehele opheffing der kolen- distributie en zelfs een eventuele ver groting van het-huidige rantsoen, han gen ten nauwste samen met de dol- larpcsitie van het land. Wanneer echter de huidige nationa le kolenproductie hetzelfde beeld blijft vertonen, en voor 't tweede kwartaal en het daarop volgende halfjaar op enigerlei wijze door buitenlandse hulp- de deviezennood kan worden ge lenigd, mag in elk geval worden var- wacht, dat het rantsoen huisbrandko len in het volgende stookseizoen 15 èt 16 eenheden zal bedragen. Met de boottrein is gisteren aan het station te Den Haag gearriveerd de enige Amerikaanse deelnemer aan het tournooi om het wereldkampioenschap, Samuel Reshevsky. Ter begroeting waren aanwezig de voorzitter van de KNSB de heer G. W. J. Zittersteyn, verder dr. M. Euwe, de Russen Kotov en Flohr en andere bekende schakers en officals. s Het wachten is thans nog op de wed strijdleider prof. Vidmar. Hij slikte vijf kikkers in „Wie verliest moet vijf levende kikvorsen inslikken", besloten Carlo en Giannino in een wijnhuis in Milaan en gingen verder met hun kaartspel. Carlo verloor en als goed verliezer slikte hij de vijf levende kikkers. Na een paar mi nuten hoorde men de kikkers duidelijk kwaken in de diepte van Carlo's maag. Carlo werd bang, vooral omdat hij zich toch al niet lekker voelde. Hij trachtte de kwakende kikkers met een grote hoeveelheid brandewijn en cog- - nac te bedwelmen. Toen men hem later in het ziekenhuis opereerde, waren de kikkers helemaal dood en Carlo half. In verband met de zaak Korfoe, die voor het Internationale Hof van Justitie te, 's-Gravenhage aai worden berecht, worden door het ANP enige mededelingen gedaan over de financiële zijde. Afgezien van de vaste tractemen- ten, die voor de rechters per hoofd f 54.000 per jaar bedragen, terwijl de president en de vice-president een speciale toelage van resp. f 15.000 en f 10.000 ontvangen, wordt aan alle leden van het Hof voor elke dag, dat zij hun functie uitoefenen, een toelage verstrekt /van f 120 plus f 60 voor hun dage lijkse verblijfkosten. Mr. Dr. p. J. Witteman, minister van Binnenlandse Zaken, de commissaris sen ^er Koningin in de provincies Noord-Holland en Utrecht, dr. J. e. Baron de Vos van Steenwijk en de heer M. A. Reinalda, Amsterdams burgemeester, mr. Arn. J. d'Ailly, dr. N. R. A. Vroom, hoofd van de afde ling kunst van het ministerie van O. K. en W., mr. A. de Roos, wethouder, mr. W. M. Morren, administrateur af deling onderwijs der gemeente Am sterdam en een groot aantal genodig den vulden de zaal van de Amster damse Stadsschouwburg (de literato ren kwamen eerst bij het begin van het officiële gedeelte), toen het doek opging voor H. J. Schimmel's „Het fiind van Staat". In 1859 beleefde dit werk zijn première en werd op deze gala-avond bij de opening van de boe kenweek 1948 opgevoerd, in de plaats van de aanvankelijk voorgenomen op voering van Slauerhoff's „J. P. Coen' In nauwelijks één week heeft Carel Briels dit stuk doen instuderen. In de entr'actes speelde een kwin tet o.l.v. Alex de Jong, samengesteld uit 'leden van het Nederlandse jeugd orkest. In het gehele gebouw der schouwburg duurde tot vroeg in de ochtend het feest. Jan Corduwener en zijn orkest speelden dansmuziek in de rotonde en het piano-duo Gerard vah Krevelen—Jo Bos speelde in de grote foyer. Naarmate het feest vorderde, steeg de feestvreugde, en schrijver», uitgevers, boekhandelaren en genodig den, in bonte mengeling dooreen, vier den dit „schrijversbal". Weersverwachting, geldig tot he- denavond: WEINIG VERANDERING. Zonnig weer met in de middag temporaturen tijdelijk boven het vriespunt. Vrjj krachtige Ooste- Iijke wind. iii Het is onjuist te beweren, dat het hier een burgeroorlog betreft. Deze oorlog is Anderdaad internationaal en hij wordt gevoerd van buitenaf, en met een hevigheid en methoden en alle moderne middelen, die wijzen op een echte oorlogvoering, aangezien de rebel len beschikken over granaatwerpers en skoda-kanonnen van 75 mm., waarvan bekend is, dat zij in gebruik zijn in het Bulgaarse leger en die het Griekse leger nooit gehad heeft. Het is wel opmerkelijk, dat deze, de rebellen steunende, landen Albanië en Bulgearije tijdens, de oorlog As- partners zijn geweest en nu in plaats van gestraft te worden zoals Duits land, vrij zijn, om een leger in stand te houden, vandaag de dag tegen Griekenland kunnen samenspannen, en zodoende de wereldvrede kunnen bedreigen. Als Griekenlands eis betreffende de grensherziening met Bulgarije, waarom de Bulgarpn de laatste 35 jaar al vijf maal Griekenland hebben aangevallen, door de geallieerden gehoord was ge worden, dan zouden zij nu niet bij machte zijn, de vrede te ondermijnen, zoals zij, hoewel tot de verslagenen van de laatste wereldoorlog behorend, nu doen. En als ook 'de allergriekse Noord- Epirus (Zuid-Albanië), dat bij de be sprekingen van Versailles in 1920 al als Grieks erkend is, aan Griekenland was toegewezen, dan zou nu Albanië, de tweede As-satelliet, niet tegen Grieken land en de vrede van Europa kunnen samenzweren. Tenslotte zei de gezant, dat hij een hartstochtelijk beroep wilde doen op allen, die de vrijheid liefhebben, opdat men eindelijk zou inzien, dat de toe komst van Europa door de buitenlandse agressie tegen Griekenland op het spel staat. Griekenland, dat de, bakermat is van de democratie en de moderne cultuur, voert thans, zoals in 1940 een ver schrikkelijke strijd voor het behoud van deze cultuur, en nu staat het gans alleen. De strijd van Griekenland is open en eerlijk, zoals elke vrijheidsstrijd. En het geloof var het Griekse volk is zo danig, dat de overwinning ook deze keer aan zijn zijde zal zijn. Ik ben er van overtuigd, dat het heldhaftige Ne derlandse volk, dat tijdens de oorlog tegen de gemeenschappelijke vijand om zijn moed bewonderd werd, de groots heid van de Griekse strijd tegen de na oorlogse tyrannie zal beseffen. De Chef en Rikki zijn terugge keerd uit het Terra Incognita, het onbekende land. Zij hebben ge wandeld door de maag van de Lange, wij hebben ze gevolgd door de hersens, de lever en de. andere organen van het menselijk lichaam, totdat zij terugkeerden in het land, waarin U en wij rond lopen. De Chef en de Lange werden ge arresteerd, maarzij zouden geen aartsschurken zijn, als zij niet wisten te ontsnappen. Nieuwe avonturen wachten U. Jan Dirk van Exter vraagt vanaf heden Uw aandacht voor zijn nieuwe strip „De Zwarte Schaduw". In de Amsterdamse gemeenteraads vergadering heeft burgemeester d'Ailly een verklaring afgelegd omtrent de overwegingen die hem geleid hebben tot het verbod van de opvoering van Slauerhoff's „Jan Pietersz. Coen". Op grond .van artikel 221 der ge meentewet heeft hij besloten tot het verbod. Het stuk, aldus de burgemees ter, schildert de grove koloniale ver overingssfeer van drie eeuwen gele den, die door ons volk reeds lang is afgewezen. Volgens de burgemeester zou dit stuk dan ook niet alleen aan één bepaalde zijde aanstoot geven. De keuze van dit stuk vond hij on verstandig, al had hij aanvaard dat de opvoering geschiedde om Slauerhoff te eren, doch de opvoering van een der gelijk stuk in officiële aanwezigheid van ministeriële ep andere autoritei ten, zou een uiterst pijnlijke indruk op de gehele Nederlandse en Indonesische bevolking hebben gemaakt. Ongetwij feld zou deze opvoering de openbare orde in gevaar hebben gebracht. Burgemeester d'Ailly voegde er aan toe dat hij niet het vobrnemen had verdere opvoeringen van het stuk te verbieden. Mijnarbeider in hongerstaking Sedert zeven dagen is de 33-jarige Baltische mijnarbeider Petro Shevo- henko, die woonachtig is in de can- tine voor vreemdelingen van de mij nen te Chatelineau, in hongerstaking. Tot nu toe is het onmogelijk ge weest ook maar enige verklaring van hem los te krijgen over het mo tief van zfln vreemd gedrag. On danks het aandringen van zijn kame raden weigert hij koppig ieder voed sel tot zich te nemen. Thans is de vreemdelingenpolitie verzocht zich met deze aangelegenheid bezig, te houden. Krentenbrood voorbands een illusie Naar het ANP van bevoegde zijde verneemt gaat het met de import van krenten allerminst naar wens. Welis waar bestaat er een overeenkomst met Griekenland, waarbij dit land heeft vastgelegd van tijd tot tijd krenten te zenden, doch deze wordt in geen en kele verhouding gerealiseerd. Dezer dagen arriveerde met het s.s. „Danae" te Amsterdam een partijtje van 17.500 kistjes, in totaal 200 300 ton, welke hoeveelheid te gering is om in distributie gebracht te worden. Waarschijnlijk blijft deze voorraad voorlopig opgeslagen totdat zij na re gelmatiger aanvoer, aangegroeid zal zijn tot een partij, waarmee de distri butie tenminste kan werken. •Nadat gistermorgen de bespreking in de Veiligheidsraad over de Indone- sche kwestie heropend was, beschul digde de Republikeinse afgevaardigde Sastro Amidjojo, er de Nederlandse1 regering van, welbewust het politieke zelfbeschikkingsrecht der Indonesische bevolking in West Java en op Madoe- ra te beperken. Hij beschuldigde de Nederlanders van schending van de geest der over eenkomst van de Renville. Gromyko (S. U.) verklaarde, dat de overeenkomst van de Renville een scherm vormt, waarachter Nederland met hulp van de V. S. en andere kolo niale mogendheden maatregelen ne men om het oude koloniale bestuur te herstellen. Hij noemde deze over eenkomst een van de schandelijkste documenten, die ooit onder' de verant woordelijkheid van de V. N. gepubli ceerd zijn. Vervolgens nam mr. Van Kleffens 't woord. „De conferentie van West-Java is de eerste van een reeks volkomen officieuze conferenties zonder enige druk van Nederlandse zijde", aldus Van Kleffens. Hij zette uiteen, dat de repu blikeinen de conferentie bijwoonden in de geest van een gezond en spontaan nationalisme, dat niet identiek ls^ met de Republiek. Op de beschuldigingen van Usastro Amidjojo ging hii breedvoerig in. Na9F aanleiding van de beschuldi ging, dat de separatistenbeweging pas begonnen was na de Nederlandse be zetting, zeide Van Kleffens: „dat is juist, omdat er tijdens het bewind der Republiek geen vrijheid van menings uiting was." Mr. van Kleffens verklaar de zich gekant tegen de voorgestelde amendementen. Hierna werd de ver gadering tot Zaterdag 16.30 uur ver daagd. Argentinië en de Philippijnen zullen dan gehoord worden. Drielandenvfirklaring over Tsjechoslowakije De V.S., Engeland en Frankrijk hebben in een gemeenschappelijke verklaring de jongste gebeurtenissen in Tsjecho-SIowakije gebrandmerkt als „een in gevaar brengen van het bestaan van de vrijheidsbeginselen, waar alle democratische landen aan gehecht zijn". „Door middel van een kunstmatig en weloverwogen uitgelokte crisis heeft 't aanwenden van bepaalde methoden, die reeds elders., getoetst zijn, aanleiding gegeven tot het opheffen van de vrije toepassing van parlementaire instellin gen en tot e: vestiging van een dicta tuur van. één partij, die zich verbergt onder het mom van een nationale een heidsregering", aldus de verklaring. De drie landen veroordelen in deze verklaring „een ontwikkeling, waa#van de gevolgen niet anders dan rampzalig kunnen zijn voor het Tsjechoslowaakse volk, dat wederom temidder. van het lijden in de tweede wereldoorlog zijn aanhankelijkheid aan de zaak van de vrijheid heeft getoond". Men wijst er te Washington op, dat deze verklaring van de „grote drie" in de na-oorlogse diplomatie van bijzon dere betekenis is en de tot nog toe krachtigste veroordeling van het op treden der S.J. in Oost- en Midden- Europa vormt. Tot nog toe zijn derge lijke protesten door Engeland en de V.s. apart geuit. Zij het ook vaak in bijna gelijkluidende termen. Bovendien heeft Frankrijk zich over het algemeen niet bij Engeland en de V.S. aangeslo ten in de veroordeling van de verschil lende staatsgrepen in Zuid-Oost-Euro- pa. Eén recht voor de Benelux Naar het ANP verneemt zal op ge meenschappelijk initiatief van de mi nisters van Justitie van Nederland en België worden ingesteld een Neder- lands-Belgische-Luxemburgse studie commissie tot eenmaking van 't recht. De taak dezer commissie zal zijn een vergelijkende studie te maken van de wetgeving der drie betrokken landen en te zoeken naar middelen om eenvor migheid te brengen in de beginselen, die aan de drie wetgevingen ten grond slag liggen en zelfs uniforme wettek sten in onderscheidene wetgevingen te doen opnemen. Gepantserde smokkelauto in greppel Een grote vrachtauto,waarvan de cabine geheel gepantserd was eh ir welke wagen niet minder dan 100 biggen geladen waren, is na een ach tervolging door ambtenaren van de ambulancedienst van de douane, gister nacht onder Vessem (N.-Brabant) in een greppel terecht gekomen. De beide inzittenden, die het vee naar België wilden smokkelen, zijn uit de rijdende auto gesprongen; zij wisten in de duisternis te ontkomen. IJ zien ons helaas genoodzaakt om direct na de vorige maaltegen de gewoonten in op hetzelfde on derwerp terug te komen. Doch gezien de grote ernst der ontwikkeling sal men ons dat niet euvel duiden. De „ongewapende" vernietiging van het democratische Tsjecho-SIowakije, dat zich op het ogenblik voltrekt, Kpudt de gehele vrije wereld in spanning. Do situatie is in de eerste plaats een waar schuwend uitroepteken, dat als een dreigende vinger tevens wordt opgehe ven -en de rest van Europa de kleine rest voor ogen stelt, wat er van dit werelddeel, van cleze bakermat der vrije geest reeds gewórden is en nog bezig is te worden. En dan in de twee de plaats verandert het uitroepteken in een vraagteken staande achter oen aantal woorden, die vragen: „Hoe lang en hoe ver deze ongewapende expansie, dit schijnbare geweldloze opdringen van het communisme, (lees Rusland), dit louter negeren van elke andere ge dachte nog zal voortduren. Wij trokken een vorige maal reeds een parallel met het zoeken van z.g. levensruimte van Hitier c.s. Aangren zende landen werden door de troepen der grote beschermheer onder protectie gesteld. De democratiën trokken ten slotte ten strijde om dit geweld te ke ren en wisten de lust naar macht en militair vertoon der Duitsers te blus- :en. Doch een andere staat, opnieuw of nog steeds? de gedachte der wereld revolutie koesterend, zag zijn kansen schoon. Nu geen protectie, doch even eens langs schijnbaar legale weg een ondermijning van het staatkundige eco nomische en geestelijke leV'en der om ringende volken. Steun aan naar da macht hakende sympathiserende min derheden, doch met de zelfde oogmer ken. Woensdag vroegen we het ons nog af: „Hoe lang zal Benesj stand hou den?" Reeds de volgende dag kwam het bericht, dat de Rots, di"e wankelde was gespleten en door het werk van tal loze splijtzwammen nu spoedig in grui- zels zal zijn verkeerd. Benesj, die slechts de parlementaire democratie wenste, >s gezwicht. In schijn ja, zullen er meer dere partijen regeren. Doch in gezui verde vorm en wij weten wat dat in houdt. Een zin als: „Elementen, die al» verraderlijk beschouwd worden, zullon uit het publieke leven en het privé le ven verwijderd worden" spreekt boek delen. j7N wij moeten denken aan de Tsjechi sche man en de Tsjechische vrouw, die zich nu binnen enkele etmalefi op nieuw bevinden in een land, waar slechts één wil regeren zal, waar slechts één wens wet is en waar een af wijkende gedachte zal worden gene geerd niet slechts, doch zal worden ge straft als te zijn schade berokkenend aan de gemeenschap. Wij herinneren ons opnieuw de be zetting van het land door Duitsland. Tsjecho-SIowakije vroeg geen mede lijden, slechts medegevoel. Doch wat vermogen wij nu nog voor dit land, dit volk te doen? „De vrijheid van deze natie", aldus da Britse minri' Morrison, is vernietigd". Het is, duidelijk, dat h:->- een gr ns moet zijn. Wij vragen ons af, waar deze grens zal liggen. In de democratische wereld groeit een zekere vrees. Nu gaat het er om dat deze vrees snel veran- dere in een standvastige houding, in een zuiver houden van de democratie in elk land, in elke kring ook waar ze nog. bestaat, want al is zulk een land gezond, dan nog vereist de gezondheid verzorging, omdat bacteriën onzient- baar zijn. Een gezonde democratie is een der sterkste wapens 'tegen deze epidemie, die nader sluipt in de nacht. De berichten melden: „Praag was na den rustig. In het gehele land worden feesten „om de nederlaag van de reac tie te vieren" voorbereid. Welk een tragiek ligt achter deze woorden v»r- stholen Nog eens: Men lope deze spiegel niet voorbij! AD INTERIM. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel (a.r.) heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening schriftelijk de'volgende vra gen gesteld: 1. Is het juist, dat de minimum-prij zen, voor welke in het jaar 1948' bloembollen geëxporteerd mogen wor den, zeer belangrijk zijn verlaagd? 2. Is het juist, dat deze verlaging i« tot stand gekomen tegen het advies van zo goed als alle exporteurs van dit artikel? 3. Is de minister bereid mede te de len, wat hem bewogen heeft om een zo belangrijke hoeveelheid deviezen prijs te geven, daar wel vaststaat, dat deze verlaging van geen betekenende invloed kon zijn op de omvang van de export, aangezien deze grotendeels door contingentering van het gewicht is beperkt? 4. Wil de minister overwegen op de ze verlaging terug te komen, mede met het oog op de omstandigheid, dat voor de%financiering van het bloem- bollensurplus zo grote bedragen door het Rijk moeten worden opgebracht, terwijl de verlaging de ,bron, waarin't deze bedragen kunnen vloeien, in b langrijke mate doet verdrogen?

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1