Wat de theaters brengen Stad en Omgeving, Oud-Alkmaarder en bekend oogarts overleden Ernstige aanrijding Burger IJsclub deelt uit Finale 2e klas kampioenschappen D Bus 8 4-95; 3- M- v. a. N. S. reiken Alkmaar de hand AGENDA H. J. P. Wemaer overleden Schoencrême Wrijfwas Poets-extract „Jong Holland" revue Matthaus-Passion I. S. Bach Predikbeurten HARMONIE-THEATER Wonderman VICTORIA THEATER In vrede leven CINEMA AMERICAIN The halfway house A.B.T. De Noodlottige Reis Heiloo. De heer Bibo voor de Gemidza Mevr. J. VisserRoosendaal over haar boeken De pakketten uit Indonesië De Noordhollandse K.N.V.B.-standen Comité tot viermg van de Bevrijdingsfeesten ZOHDAG a.s. 2.30 uur Alkm. Victrix I- O.S.V. I Te 's Gravenhage is overleden de bekende oogarts dr. J. Tijssen, die zich verdiensten heeft verworven bij de bestrijding van oogziekten in Ne- derlands-Indië. Aanvankelijk was de heer Tijssen gis arts werkzaam op een onderneming in Atjeh. Hij trof daar onder de bevolking veel oogziek ten aan met de bestrijding waarvan hij zich intensief ging bezig houden. In de loop der jaren heeft hij daar duizenden staar-operaties verricht en door de bestrijding van andere oog ziekten tallozen genezen van dreigen de blindheid. Om zijn werk te kunnen doen, trok hij vaak de binnenlanden in, teneinde aldus de mensen te kun nen bereiken, die om economische en andere redenen er niet toe kwamen zich onder behandeling te stellen. Zo moest hij vaak in heel primitieve om standigheden zijn operaties verrich ten, b.v. op de voorgalerij van een postkantoortje. Toen dr. Tijssen gerepatrieerd was. is hij zich toch blijven wijden aan het werk, dat hij met zoveel vrucht in In- dië begonnen was. Nog een aantal malen is hij derwaarts gegaan, .om er zijn zegenrijke arbeid te doen. In ons land heeft hij zich ook, mede door 't houden van lezingen beijverd, om dit werk meer bekendheid te geven en zo de mogelijkheid te .openen, dat de nodige hulp aan de inheemse bevol king verleend zou kunnen worden; tot dit doel is destijds een stichting in 't leven geroepen. Zijn verdiensten op het terrein van de bestrijding van oogziekten werden o.m. erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Voor Alkmaar was deze grote Ne derlandse figuur van bijzondere bete kenis. Hier toch heeft hij zijn jeugd doorgebracht en zich vele vrienden verworven die nu zijn verscheiden met weemoed zullen gedenken. De heer Tijssen was hier leerling op de Ambachtsschool en werd later elders benoemd tot amanuensis aan een HBS. Hij wist zich door eigen studie snel op te werken, deed staats examen en daarna in zeer korte tijd het examen voor arts, waarna hij zich in Oud-Beijerland vestigde. In 1913 vertrok hij naar Indië waar hij het zegenrijke werk heeft verricht Waarover hierboven wordt gesproken. De begrafenis zal hedenmiddag te drie uur op de Algemene Begraafplaats te Alkmaar geschieden. Vanmorgen omstreeks acht uur, op een tijdstip, dat het ter plaatse zeer druk pleegt te zijn, is op de Stations weg een ernstige aanrijding gebeurd, waarvan een motorrijder het slacht offer is geworden. Zen voetganger stak, achter een bus vandaan komend, de rijweg over, juist op het ogenblik dat een motorrijder naderde, die de voetganger nog tracht te te ontwijken, doch daarbij kwam te vallen. De motorrijder werd met een ernstige hoofdwonde en een schedel- basisfractuur naar het St. Elisabeths ziekenhuis overgebracht en daar opge nomen. Op het ogenblik, dat wij dit schreven was in zijn toestand nog geen verbetering gekomen. Het motorrijwiel bleef onbeschadigd. Tegen de voetganger, die geen letsel bekwam, werd terzake van het in ge vaar brengen van het verkeer, door de politie proces-verbaal opgemaakt. Vrijdagmiddag heeft de Burger IJs club. haar traditie getrouw, uitreiking gehouden van levensmiddelen. Er is niet om gereden op de Oudegracht, er zijn geen wedstrijden gehouden om de erwten en spek. Het weer heeft de Burger IJsclub de kans niet willen ge ven, op ouderwetse manier haar doel na te streven en het z#ag er ook niet naar uit, dat dit in de* komende da gen mogelijk zou zijn. Daarom heeft de IJsclub het zonder wedkamp ge daan en toch de uitdeling gehouden. Bijna tweehonderd porties werden uitgedeeld, bestaande uit zuurkool, erwten en brood. Spek is er nu een maal niet. Ware dit wel zo- geweejt, bijna tweehonderd mensen zouden met dat begeerlijk artikel gelukkig zijn ge maakt. Maar ook thans werd de geste van de IJsclub door de betrokkenen al» gewoonlijk zeer gewaardeerd. Een nederlaag van Jb. Bus De verrassing gisteravond in de ampioenswedstrijden 2e klas was de rederlaag van Jb. Bus tegen Leering en nog wel met 150 tegen 98 en een S»1". van 2.72. Maar bij biljarten ko- steeds onverwachte uitslagen, be ft 3c'10t won van v- Wonderen en e "u de leiding door beter algem. P, Ook van de Pavert- blijft vast- B en won van D. Wester. C. de pte Hoebe in een uitstekende (gem. 6.521. ler Vo'Scn de uitslagen: Th e l oar. brl. h.s. gem. Th. Schot Jr. ]50 34 2Q \41 V. Wonderen 105 34 18 3.08 D.' WesterPaVert 150 37 34 4'05 6Ster 113 37 14 3.05 C. de Boer L- Koebe G' Leering Jb. Bus 130 23 33 6.52 114 23 28 4.95 150 36 98 36 19 19 4.16 2.72 a"d ?a de 'e dag; 1. Th. Schot 8 p. Pa\ert 8 p. 4.52; 4. c de Boer 7 p g 71. ««eke 4 P. 4.22; 6. G. Leering 3 p. H- v. Wonderen 2 p., 4.47; 8. D. Wester 0 p. 3.50. In tegenwoordigheid van tal van genodigden vond gistermiddag bij Vroom enDreesmann de opening plaats van de reizende, expositie, die daar door de Nederlandse Spoorwe gen is ingericht, „tot leeringhe ende vermaeck". Onder anderen merkten wij op. behalve de vertegenwoordi gers van de Spoorwegen, de direc teur van de federatie van V.V.V.'s, de heer Dinkelberg, de secretaris van de V.V.V. „Alcmaria" de heer Joos- tens, mej. de Vries, secretaresse van de N.R.V., de heer G. C. Dun, Inspec teur L.O., de heer Grevelink, direc teur van het P.T.T.-kantoor, de sta tionschef en vele vooraanstaanden uit industrie en handel. Namens de N.S. sprak de heer M. Vet enkele Wóórden ter introductie van de tentoonstelling, die na elders in den lande groot succes te hebben geboekt, nu ook voor het eerst het Westen bereist, waarbij Alkmaar de primeur heeft. In een klein bestek is hier een chronologisch overzicht ge geven van de wederopbouw der spoorwegen, om zodoende het con tact met het publiek te verstevigen. En waar ook de jeugd een overwel digende belangstelling toont, is ook aan haar gedacht en heeft de jeugd do gelegenheid de expositie klassi kaal te bezoeken, waarbij de heer Van Vliet deskundige voorlichting zal geven. „Wij komen nieuwe vriendschaps banden aanknopen", zeide de heer Vet, „de N.S. reiken Alkmaar de hand". Spr. hoopte, dat deze ten toonstelling zou bijdragen tot een hernieuwde frisse bloei van de spoor wegen in de toekomst. De heer v. d. Weyers antwoordde de heer Vet en zeide, dat waar de spoorwegen ophouwen, wij op de N.S. bouwen. Nadat het gezelschap in de voor deze gelegenheid speciaal aangeklede lunch room 'n speciaal daartoe bereide at tractie ('n alleraardigst idee) had ge savoureerd, hadden wij gelegenheid de expositie te bezichtigen, waar veel te zien valt, dat ieders belang stelling volkomen waard is. Als U wilt weten, wie Ome Keesje is, of De Sik of Blikken Tinus, moet U deze verzameling gaan bekijken, want daar staan ze allemaal, overzichte lijk, aantrekkelijk opgesteld en boeiend, vanaf de oudste typen tot- de modernste 4000 PK electrische loco motief toe. En bovendien nog veel meer, dat noodt tot bekijken en waarderen. De expositie blijft geopend tot en met Zaterdag 6 Maart. Laat nu Uw voorjaarskle.dins* chemisch reinigen of verven. Vlug en als nieuw terug. STAM STOOMT sinds 1902. Depót J. TIMMERMAN, Langestraat 4, Alkmaar. Tel. 2231. Te Weesp, waar hij na het overlij den van zijn vrouw bij zijn dochter woonde, is Donderdag op bijna 80-ja- rige leeftijd overleden de heer H. J. P. Wemaer. Hij was oorspronkelijk sergeant-majoor in Zeeland en werd onder burgemeester Ripping op 1 Febr. 1909 aangesteld tot concierge van het Alkmaarse raadhuis en bewaker van het museum. Tot 1 April 1928, toen hij eervol ontslag verzocht, heeft de heer Wemaer hier ter stede zijn func tie op onberispelijke wijze verricht. Hij was een plichtsgetrouw, ijverig en hulpvaardig man, die bij velen in aangename herinnering is gebleven. De crematie zal Maandag a.s. te Westerveld plaats vinden na aankomst van trein 14.03. ZATERDAG: Gulden Vlies, 8 uur; Bonte-avond ten bate van de T B C-bestrijding Gulden Vlies, 1^30 en 3,30 uur: Paulus Kin dervoorstelling Wapen van Heemskerck, 2 uur: Federatie- vergadering PvdA Café Central, 10 uur: Prov. comm. Vei lingen Wapen van Heemskerk: 's avonds dansen ZONDAG: Gulden Vlies, 8 uur: Eva Bonheur Wapen van Heemskerk: 's middags en 's avonds dansen Valk's Lunchroom, 10,30 uur: Cursus vergadering „De Dageraad" MAANDAG: Gulden Vlies, 8 uur: Mijn Zoons (Gqyotoj A B B-gebouw, 8 uur: I v A O, lezing de heer Kohnert Paviljoen Kinheim: Vergadering Algem. Jeugdgemeenschap BIOSCOPEN; Harmenie Thfeater, 8 uur: "Wonderrrjan: 14 jaar. Zaterdag 7 en 9,30 uur. Zon dag 2, 4,30, 7 en 9,3Q uür Victoria Theater, 8 uur: In vrede leven: 14 jaar Zaterdag 7 en 9,30 uur. Zon dag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur Cinema Americain, 8 uur: Halfway house Zaterdag 7 en 9,30 uur. Zondag 2, 4,30, 7 en 8,30 uur KEILOO: Rustende Jager: Zondag 2, 4 en 8 uur: Dik Trom Beter dan ooit" De Christelijke Sportvereniging „Jong Holland" presenteerde Don derdag en Vrijdagavond haar non stop gymnastiekuitvoering in 't Gul den Vlies en zal het hedenavond in 't Wapen van Heemskerk nogeens herhalen. Evenals de andere Afkmaarse gymnastiekverenigingen heeft „Jong Holland" ingezien, dat naast het turnen ook iets anders moet worden gegeven om het geheel aantrekke lijker te maken, wat dan ook voor treffelijk is gelukt. Het turnen is beter geworden dan vorig jaar, doch grote prestaties worden er niet verricht. Dit is echter ook niet het streven, zoals de voor zitter, de hèer Jansen, in zijn ope ningswoord zeide. De vereniging stelt zich niet ten doel om tot toppresta ties te komen, doch staat alleen voor de lichamelijke opvoeding op zo breed mogelijke basis. Er waren enkele zeer aardige ori ginele vondsten in het cabaretge deelte, zoals „Het tumult op de Waag" en „Op de boerderij". De opera-scène ria de pauze, waarin een aantal dames en de heer K. Dekker als solist zongen, was voortreffelijk. Het is jammer, dat het volume van deze zangey gering is, maar zijn stem is gaaf. De proloog en finale waren een goede start en finish en vormden een goede afwerking van het geheel, waarvan de zaal zeer zeker heeft ge noten. GEHOORAPPARATEN Op Zaterdag 13 Maart a.s. zal opnieuw een demonstratie plaats vinden van mo derne gehoorapparaten, zoals reeds eer der in Alkmaar het geval was De demon-, stratie wordt georganiseerd door het Cen traal Bureau voor accoustische adviezen te Rotterdam en wordt gehouden in het ■Victory Hotel Op Zondag 11 April a.s. hoopt de Ned. .Herv. Oratorium Vereniging wederom Bachs Matthaus-Passion „uit te voeren. Gehoord de uitvoerin gen van voorgaande jaren en wel in het bijzonder die van 1947, kunnen de liefhebbers wederom rekenen op een vertolking, die onder de beste in den lande kan worden gerangschikt. Dit jaar zal de uitvoering plaats vinden in de geheel gerestaureerde Grote Kerk. Het machtige orgel der kerk zal voor het eerst aan de uit voering medewerken en worden be speeld door de. bekende Amsterdam se organist, Piet van Egmond. Een knapenkoor van 70 jongens repeteert van week tot week en doet wederom het beste verwachten voor een groots geheel. Van de vocale medewerkenden van het voorgaande jaar vermelden wij Jo Vinent, Jan Schipper, Laurens Eogtman, Han ie Fèvre, terwijl An nie Hermes en Henri Welbooren zul len worden vervangen door Roos Boelsma, alt en Piet Dalenberg, bas. Wij herinneren ons nog het debuut van de opkomende bas Dalenberg in 1947 in die Jahreszeiten, Haydn en zien zijn optreden thans met goede verwachting tegemoet. Het cembaal zal wederom worden bespeeld door de 2e Dirigent der vereniging, Nico Akkerman. Vermelden wij ten slotte nog, dat de Arnhemse Orkest Vereni ging weer bereid werd gevonden om naar Alkmaar té komen, dan zijn wij van mening, dat Alkmaar en wijde omgeving wederom ten volle zal kunnen genieten van een onder lei ding van Corn. Jonker uit te voeren Matthaus-Passion. De kaartverkoop is reeds in vblle gang en is dit jaar uitsluitend bij mevr. M. MolenaarPiek, Hofplein No. 39, Telef-K 2200-4009. De gene rale repetitie, op Zaterdagavond, zal speciaal van 1018 uur toegankelijk zijn voor de jeugd tegen sterk ver laagde prijs van f 1, De prijzen der plaatsen op de uitvoeringsdag zijn 4.50 en 3.50 gereserveerd en 2.50 (incl. rechten). ZONDAG 29 FEBRUARI. ALKMAAR, geref. kerk, 10 uur (H. Avondmaal) en 5 uur (H. Avondm. en nabetrachting) ds. von Meyenfeldt. Ned. Chr. Gemeenschapsbond (in Waakt en Bidt). 3 uur jeugdsamen- komst; Donderdagav. 7.30 uur zend. G. v. d. Weg van Driebergen. HEILOO, geref. kerk in evang. ge bouw Kerkelaan, half 9 leesdienst; 4 uur dr. Polman (H. Avondmaal en na betrachting). EGMOND AAN ZEE, geref. kerk, 10 uur dr. Polman (H. Avondm.). half 5 leesdienst. BERGEN, Chr. Gemeenschapsbond (in Rehoboth, Dr. van Peltlaan), Vrij- dagav 8 uur de heer Van Oostveen, van Alkmaar. BROEK OP LANGENDIJK, geref. kerk, 10 en 3 uur, ds. Donner. DIRKSHORN, geref. kerk, half 10 (voorb. H. Avondm.) en 2.15 uur ds. Van der Sluis. HEERHUGOWAARD. geref. kerk, half 10 leesdienst; half 3, ds. Middel koop van St. Pancras.. NOORDSCHARWOUDE, geref. kerk, 10 en 4 uur, ds. Haitsma. SCHERMERHORN. geref. kerk, 10 en 3 uur, ds. Visser. ST. PANCRAS, geref. kerk, 10 en 4 u ds. Middelkoop. Ned. Chr. Gemeen schapsbond, Vrijdag bijbelbespreking, Bovenweg 274, de heer Dammuller. Over het thema geest bestaan diverse uitdrukkingen. Om er enkele te noe men: de geest geven, de geest krijgen en de gees1 in iemand varen. Als nu je broer de. geest geeft, zijn geest in jouw bódy vaart, waardoor je de geest krijgt, dan kan het geestig worden. Geestig is evenwel te zwak voor deze film. Het is een krankzinnig verhaal, weliswaar zonder enige andere pretentie dan amu sement, maar dan ook zo humoristisch, dan men aan het slot lachend de zaal verlaat. In „Wonderman" schittert Ame- rika's komiek no. 1 Danny Kaye. Met hem flonkeren er meerdere sterren, zo als Virginia Mayo, Vera Ellen, Szakall en niet te vergeten The Goldwyn Girls, doch zo een ster schaduw zou kunnen werpen, blijven zij in het duister van de grote Danny Kaye. Het gegeven is niet nieuw. „Blithe Spirit" behandelde o.m. een zelfde on derwerp, slechts met -dit verschil dat de humoristische mogelijkheden in deze film op dolle wijze zijn benut. Het is een „hots knots" -story geworden tegen de achtergrond van een caba ret, zodat ook The Goldwyn Girls de gelegenheid krijgen hun niet geringe .talenten en charme te tonen. Het ge kleurde filmbeeld geeft de rolprent de saus, welke het geheel uitstekend doet consumeren. Een aardig tekenfilmpje van Joop Geesink, die dezer dagen uit de han den van de Belgische Prins-regent zijn prijs van het Brusselse film festival In ontvangst zal nemen, vormt met de journaals het voorpro gramma. Wellicht scherper nog dan bij de beste verzetsfilm dringt bij het zien van de uitstekende Italiaanse film „Vivere in pace" de herinnering aan de bezettingstijd zich aan de toe schouwer op. Wij zien in deze film het dagelijks leven van. de bewoners van het kleine dorpje in de bergen aan ons oog voorbijgaan; dat leven van vreugden en verdrietelijkheden, die in het kader van alle dag groot genoeg lijken, doch die hun betekenis verliezen als de aandacht plotseling gepakt wordt door gebeurtenissen van ontstellender aard. Ook in dit dorpje ontsnapt de be volking niet aan politieke spannin gen, zowel tussen de bewoners onder ling, als met „de Duitser". Hoe een voudige boerenmensen er toe komen dingen te gaan doen, die zij in nor male omstandigheden nooit zouden hebben gedaan, is zeker de moeite v/aard om te gaan zien, te meer daar hier uitstekend spel geleverd wordt, speciaal van de goedmoedige boer Tigna wordt door Aldo Fabrizi en meesterlijke creatie gegeven. In het korte voorprogramma trekt het filmpje van het leven der Neder landers tussen de puinhopen van Keulen wel het meest de aandacht. Een reclamefilmpje voor Phili- shave sterkt de toeschouwer in de overtuiging, dat de vervaardiger hiervan, de bekende Joop Geesink, een waar reclamekunstenaar is, zó njn van lijn en zó geestig is dit filmpje uitgevoerd. In het plaatsje Cwnbrach staat een denkbeeldig hotelletje .„The Halfway House", dat een jaar tevoren door 'n bombardement verwoest is en waarbij de hotelhouder met zijn dochter zijn omgekomen. Het toeval verenigt in dit hotelletje verschillende mensen, die gewetens conflicten of andere moeilijkheden hebben. Als de gasten gearriveerd zijn, komen zij tot de ontdekking, dat de tijd een jaar is teruggezet 'en dat de hotelhouder een geestverschijning is. Op zekeren avond komt er .luchtalarm en de hotelier zegt, dat de geschiede nis zich zal herhalen; weldra zullen de bommen vallen. In dit uur zien al len ittm fouten en tekortkomingen, waarna zij hun leven beteren. Dit is een geheel zinnebeeldig gege ven. Het hotelletje is een plaats, waar ieder z'n fouten ziet en zichzelf te rugvindt. „Halfway House" is een goe de film, die zeer zeker het zien waard is. Door een kleine explicatie vooraf zou de betekenis van deze film stellig nog beter to't haar recht zijn gekomen. Vooraf enig nieuws en een muzikale revue. Nadat de bekende cowboy-acteur Ken Maynard met zijn mooie paard weer verschillende spannende avon turen heeft beleefd in de Diamant dieven van Arizona, komt Eddy Al- bert de 'aandacht vragen in de zeer interessante film De Noodlottige Reis. een boeiend verhaal op uitste kende wijze gespeeld en dat mede daar door ook de aandacht der bezoekers tot het eind gevangen houdt. Toen Woensdagavond de heer J. v. d. Kommer de derde cursusavond voor de Middenstanders opende in het Bruno- gebouw was de zaal goed gevuld. Na een welkomstwoord gaf hij al spoedig het woord aan de heer Bibo, die op de hem vlotte en aantrekkelijke wijze ver telde. Allereerst had spr. het over het verkopers-appél. Zeer mooi de heer Bibo' maakt van zijn cursus een gave voordracht vertelde hij het een en ander over de bereidvaardigheid, zowel ten opzichte van de winkelier als van de koper. Hij schetste o)» prettige wijze hoe zij hun clientèle moesten ontvan gen. Speel nooit ambtenaar tegen over uw klanten. De klant houdt van erde, netheid, indeling en goede voor lichting. De sfeer in uw zaak is be langrijk. Ook de snelheid waarmede de winkelier reageert, speelt een grote rol. Een klant moet -op zijn gemak gehol pen worden. Er werd hartelijk gelachen toen spr. een demonstratie gaf hoe het niet moest. Ook de expositie werd uitvoerig besproken. Hij begon met te wijzen op het étaleren'. Dit moet aantrekkelijk geschieden. Het artikel moet door de winkelier zo aantrekke lijk mogelijk worden voorgesteld. Maakt uw cliënt nimmer critiscb. Let vooral ook op stijl. Laat de artikelen de be wondering wekken van u zelf en uw verkoper. Spr. schetste op aardige wij ze de aanbeveling van de artikelen, de kennis van de kwaliteit enz. De prijs is nimmer hoofdzaak, doch het artikel vormt de prijs zelf. De winkelier behoort 'n deskundig en betrouwbaar adviseur voor de kóper te zijn. Ook de bijverkoop, werd uitvoerig onder de loupe genomen en uit alles bleek, dat daarvoor soms grote deskun digheid wordt geëist. Op prettige wij ze vertelde spr. hierna over de behoef te tot- kopen en de service die men kan bieden en die de koper ambieert Een winkelier behoort belangstelling voor zijn artikelen aan te kweken bij ae koper. Ook over het inpakken van de artikelen is uitvoerig verteld. Het mag nimmer zo worden, dat de artike len onderweg een ergernis worden voor de koper door Slechte verpakking. Het moet een sluitstuk zijn van de handel. Voor klachten moet men ontvankelijk zijn. Is de klacht gegrond, herstel deze direct, doch kruip niet in uw schulp. Tenslotte besprak spr. de goodwill. Het is het etiket van uw bedrijf, de repu tatie van uw zaak. Het is het verleden, het heden en de toekomst van uw be drijf. Ook de patroon mag geen vrij buiter zijn. De grote reputatie mag geen vernis zijn, doch laat deze deugden echt zijn. Hebt liefde voor uw werk en inzicht voor uw taak. Aan het slot dankte de voorzitter van ae R.K. Dioc. Middenstandsbond, afd. Heiloo, de heer Bibo voor zijn talent volle cursus-avonden en spr. hoopte, dat de lessen die door de heer Bibo waren gegeven, de vruchten voor de Heilooër Middenstand mochten brengen, zoals deze door dê heer Bibo waren voorge steld. Voor de 3e Nutsavond in dit winter seizoen bestond grote belangstelling. Het zaaltje van „De Oude Herberg" v/as overbezet door hen die een of meer romans hadden gelezen van de schrijf ster mevr. S. VisserRoozendaal, die gisterenavond een lezing hield over de door haar geschreven boeken. Opval lend was het aantal toeschouwers, die eertijds in die streek woonden en welke mevr. VisserRoosendaal tot werkterrein koos. Ingeleid door dokter Hoekstra wist zij al direct op de haar eigen geestige wijze, het contact tussen spreekster en toehoorders te leggen hetgeen prettig was, want met een kleine onderbreking heeft de schrijfster ruim 2 uur uit haar werken verteld. Allereerst deelde zij mede waarom ze juist West-Friesland uitkoos in al haar boeken, welke thans dan ook aangeduid worden als streekromans. Er werd door schrijvers weinig aandaent besteed aan onze streek en zij die het wel deden wisten niet veel goeds te vermelden. Zelfs onze eigen auteurs vonden het niet nodig meer aandacht te besteden aan dit misschien stijve en ge sloten volk dat zich evenwel gebonden voelt aan z'n grond. De personen en plaatsen in haar boeken mogen ver draaid zijn, het waren of zijn mensen die in haar omgeving leefden of leven. Hierna ging mevr. VisserRoosen daal over tot het vertellen van het een en ander uit verschillende van haar Doeken en dat deed zij op bewonde renswaardige wijze. Achtereenvolgens kwamen aan de beurt „De Wachter' waarmee zij haar debuut maakte, „Tot in de dood" een roman met een histo rische inslag en „De lage hoek". Hier in wordt vooral het intieme en moei lijke leven van de hoofdpersoon Ger- brand Ploeger en z'n vrouw Janny be schreven. Na de pauze besprak ze „De mens wikt", „In het laatste kwartier" en „Het een of het ander". Het was 11 uur voordat ds. Bloemhof z'n sluitingswoord kon spreken waarin hij hartelijk dank bracht aan mevr. Visser voor de prachtige wijze, waarop zij zich van haar taak gekweten had. De pakketten verzonden door onz* militairen uit Indonesië zijn dezer da gen in Heiloo gearriveerd. Deze pak ketten zullen aan de begunstigers van enze' jongens over zee hedenmiddag af gehaald kunnen worden tussen drie en zes uur aan de Coöperatieve Verbruiks- vereniging Helpt U Zelf, Westerweg t.o. de R.K. kerk. In deze pakketten bevindt zich o.a. 1 kg suiker, 750 gram koffie, 200 gram thee, 1 kg rijst, 200 gram vet, 1 stuk toiletzeep en 100 gram muskaat noten. De verzending is tot stand ge komen door bemiddeling van de Indo nesische burgerij, het Roode Kruis en het Niwin-comité. Een 83-tal pakketten rullen hedenmiddag aan de gelukkige familieleden ter hand worden gesteld. Wij laten hieronder enkele standen volgen waarvoor ongetwijfeld in onze omgeving veel belangstelling zal be staan. Geconstateerd kan wordeh de race tussen Limmen en Meervogels uit Akersloot, alhoewel Limmen drie ver- liespunten minder heeft, blijft het toch oppassen! IA: Limmen 16 14 1 1 4919 29 Meervogels A. 17 13 2 2 5721 28 SVA 13 8 2 3 31—24 18 Zaanse Boys 15 7 2 6 3231 16 DREO 13 5 3 5 29—26 13 Purmerland 14 4 4 6 1931 12 Westzaan 16 5 2 9 2937 12 WBSV 16 4 3 9 26—34 11 Br. in W'land 6 4 2 10 2444 10 PSCK 10 3 2 5 16—20 8 Kwadijk 14 0 3 11 16—41 3 De Foresters is reeds kampioen en op welke fraaie wijze zij aan de kop gaat, blijkt nog eens uit onderstaande stand: 2 A: Foresters 15 12 0 3 48—16 24 Jisp 15 6 6 3 36—27 18 Knollendam 16 8 2 6 4448 18 Beemster 13 8 3 2 47—20 17 Gr. Schemer 13 5 ,4 4 3230 13 Oudendijk 14 4 5 5 24—30 13 St. Bavo 15 5 3 7 2640 13 WVSV 13 2 1 11 19—47 5 Graftdijk 14 1 3 10 21—39 5 Op Woensdag a.s. zal 's avonds om 8 uur in de Rustende Jager een verga dering van bovengenoemd comité wor den gehouden. Het bestuur wekt allen op deze vergadering te bezoeken. Op de agenda komen o.a. voor belangrijke mededelingen, bespreking organisatie der a.s. Bevrijdingsfeesten, bespreking jubileumfeesten enz. Op de vorige ver gadering waren zó weinig leden aan wezig, dat terecht de vraag gesteld is: Zou het niet beter zijn, het Comité tot viering van Bevrijdingsfeesten te ont binden? Laat hierbver Woensdagavond a.s. uw mening horen! (Zie vervolg pag. 5.) Wat onze voorouders schreven Wij lezen in de Alkmaarsche Cou rant van 28 Februari 1848 het vol gende: Met genoegen verneemt men, dat - de leening voor het behouden van den Anna-Paulowna-Polder den 15den is volgeteekend, en dat men zich alzoo mag vleijen, dat deze uitgestrekte onderneming welke voor het vaderland zoowel als voor Noord-Holland zoo veel nut belooft, geregeld zal worden voort gezet. Een nieuw jongensboek van Tjeerd Adema Tjeerd Adema: „DE JONGENS VAN ZEEDORP", verschenen bij A. W. Bruna Zoon te Utrecht, 1948. Het is niet mogelijk in zulk een kort bestek als een boekbespreking in een he dendaags dagblad toelaat, de kwestie ter taï.el te brengen: waaraan moet een goed jongensboek voldoen, wil het zijn doel bereiken? Het is een oude geschiedenis, die ieder ogenblik opnieuw pleegt te wor den opgerakeld, waarschijnlijk omdat er zo weinig goede jeugdlectuur verschijnt en een deel der auteurs voor de jeugd kennelijk de stelling huldigt: hoe meer „sterke verhalen hoe beter en hoe fan tastischer de fantasie, des te liever zullen de jongens het lezen. Hoe dan ook, Tjeerd Adema, de bekende schrijver van een \/AM ROFa aantal romans, heeft VAN UV/LI\ zo juist opnieuw een rinri/ jeugdboek het TOT DU 11\ licht doen geven, ge- titeld „De jongens van zeedorp" Aan dat boek zullen thans enige duizenden Hollandse jongens een paar allerprettig» ste avonden beleven. Een troepje vrien den, wonend in een der dorpen onder de duinen, vlak bij de Noordzee. Een ver laten woning middenin het duin, een mysterieus man wiens geestvermogens ge krenkt zijn, een nóg veel mysterieuzer jongen die ineens ergens vandaan geko men is en..., over dat alles, nauwelijks hoorbaar, de stem van de zee en het rui sen van het helm op de transen van het duin. Een boek met kwaliteiten Een boek waarin wat zilte wind waait en waarin zo en passant de lezers verteld wordt wat eigenlijk zeeridders zijn en hoe het toe gaat bij de stranding van een schip. En dat zijn dingen die ook de jongens in Drenthe, in Brabant en Limburg dienen te weten, zodat wij hopen dat juist in deze richting menig exemplaar van „De jongens van Zeedorp" verdwijnt. Vergelijkt men dit boek met'de stêga stroom jongensboeken die voortebt in deze dagen, dan maakt het een goede indruk Wij, Noordhollanders, zullen er zonder veel moeite diverse plaatselijke omstan digheden in herkennen en al spoedig de v/are naam van het dorpje vermoeden dat Tjeerd Adema voor alle gemak maar „Zeedorp" noemt. Er komt één hoofdstuk in voor dat vol strekt onvergetelijk is. Het hoofdstuk van de aanbieding van een cadeau aan de ju bilerende HBS-directeur. Men moet wel volmaakt ver-izegrimd zijn om bij het lezen van die episode niet te brullen van het lachen. Een pluim voor de uitgever, de fa. Bruna, Ze maakte er een flink, kioek boek van, dat 't ook uiterlijk kan opnemen tegen verreweg 't merendeel der andere Jeugdboeken. De tekeningen zijn niet da verend, maar goede tekenaars voor Jeugdboeken zijn in de lage landen helaas aan de vingers van één hand te tellen ANTHONY VAN KAMPEN

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5