In Tsjecho Slowakije ging de zon der vrijheid onder BROEKMAN WAS BIJNA WERELD-KAMPIOEN Dr. Tartakower in het Kurhaus Maandag l Maart 1948 VE'ENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 145ste Jaargang No. 51 DAGBLAD VOOR .ALKMAAR EN OMSTREKEN Bijtende critiek van Vorrink en van Heuven Goedhart Chinese en Canadese resoluties inzake Indonesië aangenomen De Leeuw behoudt titel WEERBERICHT Joden blazen trein op 26 Britse soldaten gedood League overzicht Steekpartij te Amsterdam Nd.-Hollands kortebaan kampioenschap Buigt ook Finland het hoofd? Nederland kwam 3 10 seconde tekort Winnaar op 10.000 en 5000 M., tweede op de 1500 M. Ontmoeting met de spelers Wij spraken met de Minister van Wederopbouw Facsimilie-krant Eindhoven-Amsterdam Amerikaans clebuut van achtjarige dirigent Gouden Koets weer in ere BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achfferdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag eh 4ai\bod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluiteno contant Abonnementen: 1.30 per maand, f 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. „Wil hebben niet de strijd aan gebonden tegen de ene dictatuur om ons als willoze slaven uit te leve ren aan de andere", waren enkele woorden uit een redevoering, die de voorzitter van de Partij van de Arbeid, Koos Vorrink, Zaterdag middag in de stampvolle grote zaal van het Amsterdamse concertge bouw uitsprak op een inderhaast door de Federatie Amsterdam uit geschreven protestvergadering tegen d# gebeurtenissen in Tsjecho-Slo- wakije. „In Tsjecho-Slowakije is de zon van de vrijheid tijdelijk onder ge gaan. De regeringen van de V. S., Engeland en Frankrijk hebben in duidelijke en klare taal gesproken. Wij móeten ons bij dit protest, waar mede gesproken is naar het hart van de op de basis der democratie gebouw de West-Europeese beschaving, aan sluiten. Ik heb echter het gevoel, dat er meer nodig zal zijn: de weerstand zal moeten worden georganiseerd tegen het brutale Rusisische imperia lisme." Tevoren had de heer Vorrihk in vogelvlucht de Russisehe invloed op de Oost-Europeese landen behan deld: Estland, Letland en Litauen, wier „vrije, zelfstandige volksbestaan reeds volslagen is uitgeroeid." Polen „met zijn vervalste verkiezingen", Roemenië, waar de mensen tot het geweten der wereld spreken met de stille bede: „Laat ons niet in verge telheid sterven in de kerkers van het bolsjewisme", Hongarije „op welker nachtelijke wegen op dit ogenblik goede socialisten sluipen, die trach ten het vege lijf te redden" en Bul garije, „waar de galg opdoemt, waar aan Petkof is gehangen." De heer Vorrink trok voorts een vergelijking tussen 1938, „toen in München Tsjecho-Slowakije werd uitgeleverd aan de tirannie en ver raad gepleegd werd aan de vrijheid en aan de waarachtige vrede der vol keren" en de gebeurtenissen van thans, nu de derde republiek van Tsjecho-Slowakije ten onder gaat, nu I „het terrorisme van de Russen zijn 1 klauwen heeft geslagen om de vrij- I heid van het denkeii." Vorrink besloot zijn rede met een oproep tot solidariteit, waarbij hij met dankbaarheid het plan van Bevin koor een West-Europeese federatie, het Marshall-plan en de Benelux memoreerde. Bij de behandeling van de Indonesi sche kwestie in de Veiligheidraad voer de Zaterdag de Philippijnse afgevaar- jdigde, generaal Carlos Romulo, het I woord. Romulo ondersteunde de Australische en Chinese voorstellen tot grotere be- voegdheden van de CommiBsie van Goede Diensten. De republ. afgevaardigde, Sastromid- jojo, beschuldigde de Nederlanders or van, dat zij voortgaan staten te vesti gen, terwijl zij de voorbereidingen dooi de republiek voor een plebisciet tegen- werken. De Chinese afgevaardigde, T. F. Tsiang, was niet tevreden gesteld door de uitleg, welke mr. Van Kleffens om- i situatie op Madoera en in West-Java gaf. Daarom stelde hij een motie voor, waarin aan de Commissie voor Goede Diensten gevraagd wordt b bijzondere aandacht aan de toestand in eze gebieden te besteden en aan de naad hierover verslag uit te brengen. Mr. van Kleffens sprak de republi- ein Sastromidjojo op verscheidene punten tegen. Hij ontkende, dat de Ren- e-overeenkomst eenzijdig werd ge- moeilijkheden tonen cnts dat er nog werk te doen is. 'J aanvaardde de Chinese resolutie, e j8 'ens'°tte met acht stemmen vóór w«d aanvaard. De op 18 Februari door de Canadese gevaardigde geïntroduceerde resolu- e. waarin de Veiligheidsraad met vol- oening kennis neemt van de onder- e tenng van de Renville-overeenkomst, aanbeveelt, dat de Commissie haar goe- e flensten zal voortzetten en beide Partijen en» de commissie verzoekt de veiligheidsraad direct op de hoogte te •tellen van de vorderingen fnzake de Pchtieke oplossing van het conflict, aangenomenmet zeven stemm -n voor. terwijl de afgevaardigden van de S' wjet-Unie, de Oekraine. Syrië en Uo.umbia zich van stemming onthiel den. Het amendement van Columbia werd verworpen. Mr. G. J. VAN HEUVEN GOEDHART. Mr. G. J. van Heuven Goedhart, hoofdredacteur van „Het Parool", sprak vervolgens over wat hij de „afgrijselijke tragiek" der gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije noemde, waar slechts „de bloedige macht van de terreur heeft gezegevierd." Hij bracht het tractaat in herinne ring, dat president Benesj in 1944 met Rusland had afgesloten. Daarbij ver klaarde de Sovjet-Unie zich na de oorlog van alle inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Tsjecho-Slowakije te allen tijde te zullen onthouden. „Wat Benesj na 1945 nog. heeft gedaan om het Russi sche gevaar te keren", vervolgde mr. van Heuven Goedhart, „dat stempelt hem in mijn oog tot een Europeaan van zeer groot formaat en tot een va derlander, wiens naam tot in lengte van dagen door het Tsjechische volk in ere moet worden gehouden. Rus land heeft zich noch aan de regels van het spel, noch aan de woorden van de overeenkomst gehouden. Wan neer t. z. t. bekend zal zijn welke woorden Benesj met Stalin heeft ge wisseld, dan pas zal de wereld weten hoe volslagen bedriegelijk de politiek is geweest, waarmede de Sovjet-Unie en de Satellieten in Tsjecho-Slowa kije een einde aan de vrijheid van dat land hebben gemaakt." WAARSCHUWING AAN C. P N. Mr. A. de Roos, wethouder van Amsterdam, sloot de vergadering met een kort woord, waarin hij de C. P. N. er voor waarschuwde, dat -„zo zij de regels van het spel niet meer in acht zou nemen dan tot dusver het geval is geweest, „in de hoofdstad Remmen zouden op gaan, die de C. P. N. uit de regering van Amsterdam zouden willen ban nen onder het motief: „Wij passen er verder voor." Als voorbeeld haalde spr. aan het colporteren met communistische pamfletten op de gemeenschappelijke herdenking der Februari-staking op het Waterloo- plein. Het Europees kampioenschap biljar ten, kader 45/1, is geëindigd in een overwinning voor onze landgenoot de Leeuw, waardoor hij zijn titel heeft ge prolongeerd. De Nederlanders sloegen een zeer goed figuur want de drie eer ste plaatsen werden resp. door de Leeuw, v. d. Poll en de Ruyter bezet. Het eindklassement luidt: De Leeuw (N) 6'/j 13 2100 81 160 25.9', V d Pol (N) 5'/! 11 2087 109 266 19,14 de Ruyter (N) 4l/l 9 1968 102 131 19,29 Gabriels (B) 4 8 1770 87 152 20,34 van Hassel <B) 3'h 7 1615 90 192 17,9 i Galmiche (P) 2 4 1160 86 86 13,48 Reicher (O) 1 2 1048 89 77 11.77. Chassereau (F) 1 2 1184 102 128 11.60 (Kolommen zijn: gew.p., m.p., car., brt., h.s., gem.) KNAAPJE IN WAK VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is de .drie-jarige Rob- bic Siebenburg uit Zaandam nabij Don kers Houthandel spelenderwijze in een wak geraakt en verdronken. Na enige uren dreggen werd het knaapje opge haald. Weersverwachting geldig tot Maandagavond: IETS LAGERE TEMPERATUUR Overwegend droog weer met ver anderlijke bewolking. Meest zwakke wind tussen Noord en Oost. In de ochtend plaatselijk mist. Vooral in het Noorden van het land iets lagere temperatuur dan gisteren. 26 Engelse soldaten^zijn om het le ven gekomen tengevolge van het op blazen van de dagelijkse personen- exprestrein van Egypte naar Haifa door Joodse verzetslieden. Vermoedelijk hebben de verzetslie den een electrisch tot ontploffing te brengen mijn gebruikt, daar de trein pas in de lucht vloog, toen de drie mi litaire wagons, die aan de passagiers- trein waren aangehaakt, boven de tus sen de rails geplaatste mijn kwamen. De trein kwam tot ontsporing. De aan slag had plaats, waar de trein door de Joodse stad Rehoboth rijdt, ongeveer 32 km ten zuid-oosten van Tel Aviv. De Joodse illegale verzetsorganisatie „Stern" heeft medegedeeld, dat zij ver antwoordelijk is voor het opblazer van de trein, als represaille voor de explo sie, welke vorige week Zondag in de Ben Jehoeda-straat te Jeruzalem plaats vond. Zondagavond waren reddingsploegen nog bezig met het opgraven van slacht offers der explosie. V-olgens de officiële lijst hebben 26 Britse soldaten de dood gevonden en zijn 42 gewond. Het is niet bekend of ook burgers gedood of gewond zijn. Men vreest, dat het aantal doden nog zal stijgen. 35 soldaten zijn ernstig ge wond en sommigen hunner zullen, naar men vermoedt, niet herstellen. - Het meest opvallende League-resul taat van deze Zaterdag was wel.de in eenstorting van de Arsenal-verdediging tegen Aston Villa. Vier maal kon de Villa-aanval met succes doorbreken. De kampioenen van vorig jaar, het thans in degradatie gevaar verkerende Liver pool zakte weer een stukje op de rang lijst door de nederlaag tegen Chelsea, die hiermede hun eerste overwinning sedert December behaalde. Eerste divisie: Aston VillaArsenal 42 Blackburn RoversStoke City 20 ChelseaLiverpool 31 EvertonMiddlesbrough 21 Hudd. TownE. Wanderers 12 SunderlandSh. United 11 Wolv. WanderersCh. Athletic 20 185 000 paar zijden kousen Zaterdagmiddag arriveerde uit Ko penhagen per speciaal gecharterde KLM-skymaster en DC 3 een zending kousen voor de Nederlandse vrouw. Het was een tien tons zending bestaande uit 393 pakken, inhoudende 15.455 dozijn paar zijden dameskousen. De kostbare lading werd in vrachtauto's naar de grossiers vervoerd. Tot ontzetting van een aantal voor bijgangers viel gisteravond om negen uur in de Kalverstraat te Amsterdam eei. 23-jarige jongeman een 19-jarig meisje, dat daar met haar verloofde wandelde, met een mes aan. Hij bracht haar een steek in de hals toe en takel de bovendien de verloofde met twee steken in de borst en aan het hoofd toe. De beide slachtoffers zijn overge bracht naar het Burger Ziekenhuis. De verwondingen bleken niet van levens gevaarlijke aard te zijn. Het gewonde meisje, de 19-jarige mej. B. uit Amsterdam, deelde in het zie kenhuis aan een rechercheur van po.i- tje mede, dat zij vroeger met haar aan valler verloofd was geweest, zodat als motief voor de aanslag jalouzie waar schijnlijk wordt geacht. Pleegde Blaskowitz geen zelfmoord? Volgens een brief van ds. Ernst Froese aan het Hannoverse blad „Spiegel" s generaal Blaskowitz, die volgens vroe gere berichten in de gevangenis te Neu renberg zelfmoord heeft gepleegd, door eer ongeval om het leven gekomen Volgens ds. Froese viel Blaskowitz over de trapleuning buiten zijn cel tenge volge waarvan hij is overleden. Op de baan van de Rijper IJsclub zijn Zaterdagmiddag de kortebaankampioen- schappen voor Noord-Holland over 160 meter voor heren verreden. De uitslag luidt: 1. Rotgans, Wieringen; 2. Hartman, Westzaan; 3. Gellekom, Badhoevedorp; 4 Boot, Haarl.m. Vernomen wordt, dat het meren deel der politieke pariijen in Finland bereid is het voorstel van Stalin, tot een verdrag voor wederzijdse mili taire bijstand en vriendschap te aan vaarden. Het antwoord van Finland is niet aan een tijdslimiet gebonden, zodat het voorstel langs de constitutionele weg zajg worden behandeld. Volgens de grondwet kan noch de president noch de regering een militair ver drag sluiten zonder de toestemming van het parlement. Voor dat Stalin zijn voorstel deed waren alle partijen, behalve de demo cratische volkspartij, voorstander van een neutraliteitspolitiek: vriendschap met de Sovjet-Unie, maar geen ver dragen. In politieke kringen te Hel sinki wijst men er op, dat de Sovjet- Unie dit jaar de enige leverancier van voedsel is. Als de S.U. de leve ranties zou stopzetten, zou Finland spoedig gebrek krijgen. Paasikivi, president van de Finse republiek, heeft Stalin een antwoord brief doen toekomen via de Sovjet- Russische ambassadeur te Helsinki. Paasiviki zou in dit antwoord te kennen hebben gegeven, dat Finland bereid is met de S.U. in onderhande ling te treden over een nieuw ver drag, dat de ontwikkeling der be trekkingen tussen beide landen zal regelen. Hier zou aan zijn toege voegd, aldus meldt A.F.P., dat Fin land echter van mening is, dat de besprekingen niet op dezelfde basis zouden kunnen plaats hebben, als waarop onlangs de verdragen met Roemenie en Hongarije getekend zijn, „omdat die verdragen veel pun ten bevatten, die Finland niet ge- schikt acht." Kees Broekman heeft ook de 10.090 meter gewonnen en heeft de beste prestaties op de individuele nummers verricht door op twee afstanden als eerste te eindigen en op een derde afstand als tweede geklasseerd te worden. Alleen het feit dat de Lierenaar er nog niet in geslaagd is een betere tijd op de 500 meter te maken is oorzaak dat 't wereldkampioenschap nog niet door hem kon worden ver overd. Niet minder dan 15.000 toeschouwers waren aanwezig toen het eerste start schot werd gelost voor de 500 meter van de wedstrijden om het wereldkam pioenschap in het hardrijden, waaraan ook onze landgenoten Kees Broekman en Jan Langedijk deelnemen. Het attractieve van deze wereldkam pioenschappen, in tegenstelling met de Europese te Hamar, was wel, dat ook Russische hardrijders, die evenals de Voor alles moge ik de volgende verklaring van de leider van de Russische schaakdelegatie D. Post- nikow via mijn rubriek aan het Ne derlandse publiek bekend maken: Het match-tournooi is de belang rijkste gebeurtenis uit de schaakge schiedenis. Het publiek zowel als de schaakspelers van mijn land wach ten met ongeduld zowel op het be gin van de strijd als op de oplos sing inzake de wereldtitel. In naam van onze schaakdelegatie spreek ik onze oprechte dank ui^ aan de Ned. Schaakbond voor de goede zorgen ons betoond en het gastvrije onthaal ons geboden. Ik spreek de vurige wens>uit, dat in de komende strijd de sterkste als winnaar en we reldkampioen te voorschijn zal ko men. Y"'ELE uitingen van Capablanca kwamen in mijn herinnering terug, toen ik in het Kurhaus verschillende hoofdrolspelers in het komende schaakdrama trof. Het eerste ontmoette ik Reshevs- ky, die 'juist van zijn middagwan deling terugkeerde. Blijkbaar houdt de onbestreden schaakkam pioen van de V.S. zich aan Las- kers beroemde woorden, dat zon der „footing" een eerste prijs niet mogelijk is. „Mijn eerste gang was", io zeide Reshevsky, „naar de Amerikaanse ambassade, waar ik frisse moed opdeed. Het bedanken van mijn vriend en rivaal Fine heeft me in zoverre zeer bedrukt, omdat ik nu geheel geïsoleerd sta bij de verde diging van de transatlantische schaakroem. Dit bedanken be vreemdt mij te meer. omdat Fine nog onlangs door een overweldi gende overwinning in een match met Herman Steiner van een glan zende vorm blijk gaf. Wat mezelf betreft, ik heb het komende tournooi zeer ernstig op gevat, terwijl ik tijd noch geld heb gespaard. Ik heb kleine matches gespeeld met Denker, Horowitz en Kashdan. Eerst hier in Den Haag hoorde ik, dat iedere deelnemer een secondant zal hebben. Dat is een mooi idee, maar het is nu reeds te laat, om nog iemand uit Amerika te laten komen". Op dit ogenblik kwam een der drie plaatsvervangende wedstrijd leiders, de Rus Kotow, tussenbei de en vroeg aan Reshevsky: „Heeft een rekenwonder als u reeds gezien, dat theoretisch een speler zeven dagen achter elkaar vrij af kan hebben?" „Dat is niet lang genoeg om het schaken te verleren", antwoordde de Amerikaan lachend. „Wel lang genoeg om de concen tratie te verliezen", zeide de an ders zwijgzame Keres plotseling. Dit was een gerede aanleiding om de sympathieke overwinnaar var het AVRO-tournooi een paar vragen te stellen. „Hoe voelt gij u?" „Vóór een tournooi voel ik mij altijd goed". „Hoe staat hei mij uw wiskun dige studie?" „Wat ik op het ogenblik voor namelijk bestudeer is de levens kunst". „Wat is volgens u het grote verschil tussen uw speelwijze en die van Botwinnik?" „Ik zal u daar op indirecte wij ze op antwoorden", zeide Keres, „er zijn lieden, die in het leven naar schoonheid zoeken en er zijn lieden voor wie het gehele leven schoonheid is. Wat Botwinnik be treft, hij zoekt in het schaakspel naar onvermoede diepten en schoonheid, terwijl voor mij het schaakspel als geheel, diep schoon en fascinerend is". Tot slot het oordeel van prof. Vidmar, de hoofdscheidsrechter: „De strijd is volkomen open. ieder der vijf deelnemers is vol komen bekwaam en gerechtigd, de titel te voeren. In dr. Euwe be groeten wij de vroegere wereld kampioen, in Botwinnik zien we de wonderlijke diepte van het ge rijpte meesterschap, in Keres be wonderen we de hoogvliegende fantasie, in Reshevsky de transat lantische energie, in Smyslow de enthousiaste en tegelijkertijd scherpzinnige jeugd" DR. S. G. TARTAKOWER (Copyright A. D. - De Alkmaar- sch« Courant - Nadruk verboden) Amerikanen meesters zijn op de korte afstand, op de startlijst stonden. Was er in St. Moritz en te Hamar steeds een tweegevecht op de korte afstand tussen de Amerikanen en de Noren, ditmaal mengden ook de Russen zich in de strijd en niet zonder succes. De Rus sische recordhouder op de 500 meter Kudriatzev won in 43,9 sec. Wat onze landgenoten betreft, Lange dijk deed het nog een halve seconde beter dan Broekman, die met 47,5 sec. in de achterste gelederen terecht kwam. Op de 5000 meter zette Kees Broek man zijn reeks van overwinningen voort, hoewel de jur^ eerst had mede gedeeld dat Lundberg winnaar op deze afstand was. Later bleek echter dat de tijd van Lundberg niet juist was door gegeven, zodat de Noor naar de tweede en Broekman naar de eerste plaats werd gedirigeerd. Jan Langedijk kwam in zijn rit op deze afstand na 70 meter te vallen en moest de strijd staken. Hij is dus voor het klassement uitgeschakeld. Opmer kelijk was het feit, dat de Russen, lie op de 500 meter een goede indruk had- der. gemaakt, op de 5000 meter veel minder presteerden. Kudriatzev, die de 500 meter won, werd op de 5000 meter laatste. De jeugdige Amerikaan Werket verrichtte een schitterende prestatie door ook op de 1500 meter als eerste te eindigen. De grote verrassing was de tijd van onze landgenoot Kees Broekman, die opnieuw bewees dit seizoen op de 1500 meter met grote schreden vooruit te zijn gegaan en nu de tweede plaats be zette met een tijd van 2 min 22.6 sec. Broekman 'et specialisten op deze af stand zoals Seyffarth, Farstad en Liak- lev achter zich. Broekman die na de 1500 meter de 6o plaats bezette wist Farstad en Seyf- fat th door zijn overwinning op de 10.000 meter nog te passeren, zodat hij in het algemeen klassement op de vierde plaats terecht kwam. DE UJTSLAGEN ZIJN 500 meter: 1. Kudriatzev (Rusland) 43,9 sec.; 2. Werket (V.S.) 44,3 sec.; 3. Sucmalainen (Finland) 44,8 sec.; 4. Far stad (Noorwegen) 44.9 sec.; 5. Lundberg (Noorwegen) 45.5 sec. 17. Langedijk 47 sec.; 19. Broekman. 5000 meter: 1. Broekman 8.37.5; 2. Lundberg 8.37.7; 3. Wahl 3.38.4; 4. Liaklev 8.43.3.; 5. Seyffarth 8.47.1. 1500 meter: 1. Werket 2.22.3; 2. Broekman 2.22.6; 3. Seyffarth 2.23.2; 4. Lundberg 2.23.4; 5. Wahl 2.24.2. 10.000 meter: 1. Broekman 17.48.8; 2. Lundberg 17.51.8; 3. Hedlund 18.05.2; 4. Liaklev 18.10.9; 5. Lammio én Seyf farth 18.11.0. Eindklassement: 1. en wereldkam pioen Odd Lundberg (Noorw.) 198.660; 2 Johnny Werket (U.S.A.) 199.818; 3. Henry Wahl (Noorwegen) 200182: 4. Kees Broekman (Nederland) 200.223; 5. Ake Seyffarth (Zweden) 200.793; 6. Rei- dar Liaklev (Noorwegen) 201.675; 7. Goethe Hedlund (Zweden) 202.610; 8. Jansson (Zweden) 202.610; 9. Laitinen (Finland) 203.547; 10. Lauri Parkkinen (Finland) 203.798. In een gesprek, dat een onzer redac teuren met de nieuwe minister van We deropbouw had, zeide deze, dat men van hem natuurlijk niet kon verwach ten, dat hij nu reeds in bijzonderheden zijn inzichten met betrekking tot zijn nieuwe taak zou kenbaar maken. Hij wilde echter wel zeggen, dat hij deze taak met veel ambitie op zich zal ne men. „Door mijn dagelijkse arbeid", al dus de minister, „heb ik zoveel erva ren van alle ellende, die door het schrikbarende woningtekort veroor zaakt wordt, dat ik alles zal doen wat in mijn vermogen ligt, om het tempo va- de woningbouw te versnellen. Ik reken daarbij op de medewerking van al'en, die bij dit vraagstuk betrokken zijn, 'ambtenaren, provinciale- en ge meentebesturen, woningbouwverenigin gen, geldschiet-aannemers, arbeiders en niet in de laatste plaats architecten. Immers zullen nieuwe bouwmethoden moeten bijdragen tot een inhalen van de achterstand Van het scheppingsver mogen van de architecten zal het voor al afhangen, of deze nieuwe methoden ons aesthetisch aanvaardbare woningen zullen brengen". Van de door velen gewenste decen tralisatie bij de Wederopbouw, ant woordde de minister: ,dat ik graag zal kunnen medewerken om aan de pro vinciale- en gemeentebesturen een zo ruim mogelijk aandeel te geven in dit werk van de ,/ederopbouw en voorzie ning in de woningnood is, gezien mijn verleden, wel vanzelfsprekend". De nieuwbenoemde minister zal he denavond door H. M. de Koningin wor den beëdigd. Philips-Eindhoven gaat een van de allernieuwste vindingen in toepassing brengen bij het gereedmaken van de eigen krant „Philips Koerier", die bij een van de grootste drukkerijen in Amsterdam zal worden gedrukt. Verzenden van de copy, terugzen den, het controleren van de pagina's als deze gereed zijn voor de pers dat alles kost veel tijd en Philips wil het vlugger doen. Daarom wordt een zenderinstallatie opgesteld op de druk kerij, die in enkele minuten het fac simile van copie en proeven van Am sterdam naar Eindhoven doorgeeft. Een belangwekkend experiment, dat voor het eerst in de praktijk wordt toegepast. Ferrucio Burco, de acht-jarige Ital. dirigent, heeft te New York in Carge- nie Hall zijn debuut in Amerika ge maakt voor een geestdriftig publiek. Hij dirigeerde uit liet hoofd een orkest, bestaande uit 80 iiusici, in een pro gramma van Beethoven, Bellini, Verdi, Rossini, Wagner en Berlioz en gaf blijk van een opmerkenswaardig geheugen. Ferrucio was zo klein, dat hij niet bo ven de musici uitstak toen hij naar het podium ging waar hij als een ervaren musicus optrad. Nadat hij 24 maal was teruggeroepen moest het personeel worstelen om de menigte op een af stand te houden. Een dame uit het ge hoor snelde naar voren om een gedicht ter zijner ere op te lezen. Ferrucio liet zich echter niet uit het evenwicht brengen. Na het concërt ging hij in een leunstoel in de kleedkamer zitten en kauwde een stuk kauwgom. Naar wij vernemen bestaat het plan bij bepaalde nationale gebeurtenissen weer de gouden koets te gebruiken. Het escorte, dat van de gouden koets zal hebben te begeleiden, heeft een on derwerp van studie uitgemaakt. In verband met de grote kosten, die de verzorging en het onderhoud van paarden met zich brengen, is van de gedachten de gouden koets door huza ren te. paard te doen begeleiden afge zien. Het escorte zal nu worden toe vertrouwd aan een garde-detachement, gevormd uit de regimenten grenadiers en jagers. Aan de hand van historische gegevens zijn voor dit detachement gala-uniformen ontworpen. De kosten voor het vervaardigen van deze unifor men- zullen echter niet door de rege ring worden gedragen, maar door be langstellenden. De eerste kieviten De heer Butter, een bekend natuur vorser in het Oosten van het land, zag Zaterdagmiddag de aankomst van de eerste kieviten op weiden langs de Gelderse IJssel nabij de vroegere steen fabriek „De Vlietberg" onder Wilp, ge meente Voors. Het vorige jaar consta teerde hij de aankomst dier vogels, ter plaatse pas op 14 Maart. INSTELLING „COLLEGIAAL ORGAAN" SPOEDIG TE VERWACHTEN. Naar het ANP verneemt is zeer bin nenkort de instelling te verwachten van het reeds in de regeringsverklaring van 23 December j.L aangekondigde collegiaal orgaan in Indonesië. I-

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1