Clandestiene kopers worden Jaerecht Stad m ömgemtg. Hef Orakel heefi gesproken Bibliolympus prachtig ges'aagd AGENDA Zakken verbrand Politie zal schieten na sommatie Duitse sympathieën „Als de weiden bloeien" Dik Trom in het Gulden Vlies Bergen aan Zee. Vergeten spoorwagon Heiloo. Bevrijdingscomité bijeen Schermerhorn Uitspraken Meervoudige Kamer Marktberichten jMQzzwdm Razzia op de winkeliers zy snelden niet door de heuvelen op gouden zegekarren, deze goden. Zij lieten zich niet trekken door vuursnuivende stieren of gevleugelde paarden. Zij bewogen zich nieit voort middels gouden vleugelen. Zij kwamen dood gewoon gelijk aardse stervelingen, te voet. Zij hadden zich tevoren aan een Lucullus-maaltijd verenigd, teneinde krachten op te doen en voorbereid te zijn on de vragen, die het vulgus profsmum daar aan hun voeten op hen zou arvuren. En zo bestegen zij gisteravond hun troon in het Wapen van Heems kerk, nog slechts door een dun gordijn gescheiden van het selecte gezelschap bibiophieken, dat de zaal bevolkte. Nog was het ogenblik niet geko men om het orakel te laten spreken, nog zwegen de schallende stemmen te Dodona en Olympia, waar immers eens, zoals ook te Delphi, de schallen de stem van het Orakel werd geraad pleegd. Maar voor het gordijn trad Jaap Buys, die na een openingswoord van volksleider ter Burg zeide, geen uilen naar Athene te willen dragen en geen boeken bij de boekenlezers te willen brengen. Maar eilacie, nog telt ons volk slechts 37 bibliophie- len, en een dikke 60 boekheide- nen, welke laatsten vanaf Hoogeveen's leesplankje niet verder komen dan het spoorboekje, het Kookboek en Tom Poes. „Bekeert dus de boekheidenen", zo slingerde het orakel zijn publiek in het gelaat, „bekeert hen, en laat hen komen tot dat grote cultuurgoed, het boek!" In de grijze oudheid, zo sprak Buys, kreeg het volk bij de boter een fiets cadeau, en het was zeker een goede gedachte bij deze litteraire boter van gisteravond eveneens dezelfde geste te maken. Deze fiets heette „Kronkel" cn Kronkel droeg voor uit eigen werk. Dat deed hij op een manier, zoals alleen hij dat kan, tot grote voldoening van het publiek. Kronkel putte uit zijn „Allemaal onzin". Toen was het grote ogenblik geko men, waarop het gordijn spleet en de Olympus zich onthulde voor de ogen van het volk daar in de laagte. „Zeus" Buys troonde in het midden, en ongetwijfeld had deze Zeus het voordeel, dat er geen Juno naast en boven hem zat, om hem te beheersen met haar ooschik en haar listen. „Zeus" Buys formuleerde zijn oor deel helder en duidelijk, in korte rake bewoordingen. De tafelen van het orakel werden ge raadpleegd en de een na de ander lie ten de goden hun gedachten gaan.over de vragen, die het volk voor de Olym pus had gebracht. Ter linkerzijde zat Mr. A. F. Kamp, als lezer. Zijn smaak en belezenheid verheffen zich zonder twijfel boven dat van de gemiddelde boekminnaar, doch zijn oordeel kwam begrijpelijk en gekruid met onnavolgbare humor. Naast de lezer troonde Simon Car- miggelt, de auteur. Les extrêmes se touchent, doch „Zeus" Buys regeerde met ijzeren hand en bewaarde rust en orde. Aan de andere zijde had de heer Tersteeg plaats genomen, die als uit gever zijn licht zou laten schijnen over de beden van het volk. Dit oordeel kwam in bezadigde woorden welover- dacht en rustig gesproken, als tegen hanger van de impulsiviteit van Car- miggelt en Kamp's spitse humor. En last but not least was daar J. den Haan als boekverkoper, de man, die vaak gebukt gaat onder de onbe nullige vragen van boekheidenen. als ze een boek „voor m'n verloofde" komen aanschaffen. Aan de voet van de Olympus was het volk vergaderd, niet de plebejers van Athene, doch de patricische inwoners van Parnassus en Acropolis. Het volk luisterde, vernam het oordeel van hen, die zich op de troon bevonden en.... ging rijker weg, dan het gekomen was. Rijker aan kennis, rijker aan inzicht, en rijker aan oordeel. Daarom heeft deze Bibliolympus vrucht gedragen, en het boek, dat grote „sociaal verschijn sel" nader tot het volk gebracht. Het volk overigens stelde vragen van alerhande aard. „Zeg ons o goden", zo sprak het, „wat is naar Uw mening de definitie van het ideale boek. De auteur vond dat meestal het laatste, maar soms (zo zei hij eerlijk), „dat waaraan ik het meest verdien". En de uitgever vond het ideale boek dat, wat goed verkocht wordt, omdat het goed is. Ook deze goden waren maar mensen, en hadden dus hun eigen meningen. „Wat, o goden, is de waarde van een recensie?" Weer vier goden, vier opi nies, tot dat „Zeus" Buys als het oor deel gaf: „Er is geen vaste maatstaf, daar ook een recensent zich laat leiden door zijn smaak". „Waarom verkiezen wij in Nederland buitenlandse auteurs? Hebben wij dan geen goede? De uitgever noemde dit een getallen- kwestie, de auteur vond dat we een generatie van schrijvers missen, de boekverkoper achtte de oorlog oorzaak van de honger naar buitenlands werk. Het volk wilde nog meer weten. Is schrijven een kwestie van gave of van vakmanschap? De goden hadden verschillende me ningen, maar vast staat, dat inspi ratie primair is en vakmanschap secundair, want dat kan men leren door oefening en nog eens oefening. Verdient de schrijver wel een be hoorlijk aandeel, informeerde het volk, kan een werk literair geslaagd heten, als het onderwerp immo reel is? Het oordeel over de laatste vraag luidde: Een kunstwerk wordt alleen gemeten naar de maatstaf van de oprechtheid. Een bezadigd en eerlijk oordeel! Sommigen dachten het boek eerder een bedwelmende, dan een cultuurvormende waarde toe. De Olympus gaf als oordeel, dat zelfs leesvoer met narcotiserende wer king waarde heeft. Mensen ont vluchten het dagelijks leven. Daar voor hebben ze de film of de littera tuur. Missen ze die, dan 'krijgen ze eczeem of zoiets. OVERHEIDSBEMOEIING. Is er aan de stroom van (slechte) romans docr de regering geen ein de te maken? Beter gesteld luidde deze vraag. Kan de regering het goede boek stimuleren? En de conclusie was: „In de naam der Olympische goden, géén Overheidsbemoeiing1" Het volk toonde zich zichtbaar gerust na dit oordeel. De dames van de leeszaal keken beslist opgelucht, maar die doel den waacschjjnHjk op andere over heidsbemoeiing dan de vraagstel ler En toen kwam de laatste vraag: Is poëzie beter dan proza? Waarom wordt er zo weinig pqfzie gelezen? Omdat, zo sprak de Olympus, een gedicht een gecondenseeVe vorm is van gevoelsuiting, en men niet eens lekker een regeltje kan overslaan, zoals bij een roman. Daarom eist een gedicht èn van de schepper én van de lezer een geweldige concentra tie Toen daalden de goden van hun troon en begaven zich huns weegs. De „bibliolympus" behoorde tot het verleden. Velen hebben een waarde volle avond beleefd, en het initiatief van de organisatoren valt alleszins toe te juichen. Wij hopen het volgend jaar ons weer te mogen scharen onder het ge hoor aan de voet van de Olympus en ons weer te kunnen laven aan een vakkundig, gefundeerd oordeel. Gistermiddag ongeveer 3 uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan m de zakkenhandel van de heer Vlessing aan het Verdronkenoord. Het bleek, dat in een partij van 250 zakken, welke juist dien morgen wa ren aangekomen, ijrand ontstaan was. Het personeel heeft de brandende zak ken naar buiten geworpen waar de .vlammen met enkele emmers water geblust konden worden. De politie, die spoedig met eenbrand- blusapparaat ter plaatse kwam behoef de geen dienst meer te doen. Naa-r aanleiding van een on langs gevoerd proces tegen een arts, die doorreed ondanks een gegeven stopsein, mochten wjj van de districtscommandant van de rijkspolitie te Helloo een schrijven ontvangen, waarin medegedeeld wordt, dat de poli tie, ingeval een door haar gege ven stopsein niet wordt opge volgd, opdracht heeft, zo nodig van de vuurwapenen gebruik te maken. Morgen komen wjj op één en ander nader terug. DONDERDAG. Gulden Vlies, 35 ur: Receptie N.ft.V. Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond jubi leum N.R.V. VRIJDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Hoofdstad Ope- rette: Wiener Blut? BIOSCOPEN. (Donderdag). Harmonie Theater, 8 uur: Wonderman, 14 jaar. Victoria Theater, 8 uur: In vrede leven, 14 jaar. Cinema-Americain, 8 uur: The Halfway House, 14 jaar. Vanaf Vrijdag a.s. Harmonie Theater, 8 uur: Adam had vier zonen, 18 jaar. Victoria Theater, 8 uur: De weg naar Sacramento, 14 jaar. Cinema Americain, 8 uur: De stad op stelten. Alle leeftijden. NACHTDIENST TAXI'S. Nassaugarage, Nassauplein tel. 3545. Elisabeth T. te Alkmaar, Duitse van geboorte doch door haar huwelijk met de Hollander W. Nederlandse gewor den, moest zich Woensdag j.l. verant woorden voor de kennelijk Duitse sympathieën die zij tijdens de bezetting zou hebben ten toon gespreid. Deze sympathie zou volgens de ten laste leg ging o.m. zijn gebleken uit een ver trouwelijke verhouding die zij zou hebben gehad met 'de NSDAP-man Karl Mayer. Elisabeth vertelde echter aan het tribunaal, dat onder presidium van mr. Schenkeveld stond, dat deze verhou ding een zuiver vriendschappelijke was geweest tussen de beide families. Ook was zij niet op dolle Dinsdag met M. naar het Oosten gevlucht, zoals de ten laste legging vermeldde. Mr. Schuurman, de raadsman, noem de dat dit een zaak was die niet veel om 't lijf had". Alles is eigenlijk voort gesproten uit enkele burenruzie's. Waar bovendien de beschuldigde reeds 13 maanden is gedetineerd geweest, meende mr. Schuurman dat zij daarmee reeds meer dan genoeg was gestraft. Uitspraak over 14 dagen. Letterlijk alle plaatsen in het „Gul den Vlies" waren gisteravond bezet en zelfs moesten enkele laatkomers de door de Alkmaarse Bestuurders Bond georganiseerde filmavond, staan de volgen. De heer J. Meijer, voorzitter van de ABB, opende de avond met een wel komstwoord. Hij memoreerde in het kort de jongste gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije en drong aan op- nog grotere eenheid. Onder de diverse voorfilmpjes trok ken vooral „de autobiografie van een jeep" en het geestige tekenfilmpje de aandacht. De hoofdschotel van het programma werd gevormd door de Zweedse film „Als de weiden bloeien". Deze film geeft een beeld van dê strijd die de Zweedse landarbeiders hebben moeten voeren tegen de des- potistische landheren. Ook hierin kwam weer duidelijk het „Eendracht maakt macht" tot uiting. Voor de vele aan wezigen was het een genotvolle avond. NED. HERV. GEMEENTE-AVOND. Per abuis is gister medegedeeld, dat de gemeente-avond met dr. van Itterzon op 12 Maart zou plaats hebben. Dit moet zijn 5 Maart. Een grote zaal, stampvol kinderen, gistermiddag in het Gulden Vlies. Een uitgelaten stemming, een man op het podium, die de schare in bedwang hield, de heer G. de Jong. Er zijn onmiskenbaar paedagogische talenten voor nodig, om een paar hon derd kinderen stil te houden, als zij trappelen van ongeduld in afwachting van de dingen die komen zullen. De Jong liet hen liedjes zingen en hij kreeg ze zelfs zo ver, om muisstil te luisteren naar het liedje van de Uil, door twee kleine meisjes gezongen. Toen werd het donker in de zaal en een dwaas hondje beleefde allerlei avonturen in een dolle tekenfilm. Maar de hoofdschotel werd toch ge vormd door de film „Dik Trom", die gemaakt werd naar het overbekende boek van C. Joh. Kieviet, en waar voor toch eigenlijk de hele schare naar de Koorstraat was gekomen. De Arfi-film trekt met deze rolprent voor het NW door het land en heeft overal een daverend en verdiend suc ces. De jeugd heeft genoten en de avon turen van de dikke boerenjongen op getogen gevolgd, vanaf zijn derde jaar, toen de baker hem uit de mod der sleepte, totdat hij al een hele man was geworden. Het gebeurde op het stationsem placement te Bergen aan Zee dezer dagen. Wij hebben het uit betrouw bare bron. Het trammetje staat gereed voor het vertrek naar Alkmaar. De reizi gers zijn binnen. Het perron is maagdelijk. Alleen staat er de chef met zijn onafscheidelijk „spiegelei". Tijd van vertrek. Staf omhoog. Ma chinist op de „Bello" reageert. Alles heel gewoon. Precies als op de ove rige 365 dagen van dit schrikkeljaar. Maar toch niet helemaal. Want de locomotief mogelijk is de bena ming iets te weids rijdt en de wagon met passagiers bljjft staan. De „Bello" wordt een stip aan ,de horizon en de wagon staat er nog. Halte „De Fransman". De machi nist stopt en ziet achterom. Hij krijgt daarbij een min of meer leeg gevoel. Bljjkbaar mist hij iets. Een trein of iets dergelijks. Geen nood. Op het lijntje, dat van Alkmaar naar de Noordzeekust voert, is gemoedelijkheid meer dan een begrip. Er is hier maar één weg: terug. Dus de machinist bedenkt zich niet lang. Voor de wachtenden ver schijnt weer de stip aan de horizon, die alreeds verdwenen was, doch die nu allengs groter wordt. Die even bekende als hoopgevende vormen aannemen gaat. De machinist, die een slippertje maakte, is weer terug. De wagon wordt aangehaakt, de trejn vertrekt. Een kwartiertje vertraging is niet zo héél erg. Gisteravond kwam het Bevrijdings comité onder voorzitterschap van de heer Gerling bijeen in de Rustende Ja ger. De bedoeling was besprekingen te houden om te komen tot'viering van de a.s. Bevrijdingsfeesten op 5 Mei a.s. De heer Gerling had gaarne gezien, dat wat meer afgevaardigden belangstelling hadden getoond, maar door de aanwe zigen werd met enthousiasme j&pleit dit nationale gebeuren in ere te hou den. Ook werden besproken de a.s. Ju bileumfeesten van H.M. de Koningin in September a.s., doch vele aanwezigen meenden, dat dit 't terrein w^p van de plaatselijke Oranjevereniging. De voor zitter was daarom in contact getreden met het dag. bestuur van genoemde vereniging, doch uit alles bleek, dat' de animo daar niet groot was. Het Be vrijdingscomité zal zich nu tot B. en W. van Heiloo richten om een comité te benoemen de feesten in September a.s. te organiseren. Bij de bespreking voor de a.s. Bevrij dingsfeesten in Mei was door het be stuur weer een schema opgesteld, het geen de goedkeuring van de aanwezi gen kon wegdragen. Besloten werd om een huis-aan-huis-collecte te houden en daarbij tevens een programma aan te bieden. Ook zullen weer kindertracta- ties plaats vinden voor kinderen van de fröbelschool tot de hoogste klassen. De heer Speur is bereid gevonden een passend lied te schrijven, wat door de kinderen bij het Monument zal wor den gezongen. De heer Groot, directeur van de R.K. gemengde zangvereniging Val de muziek daarvoor schrijven. De tiaditionele kranslegging zal eveneens plaats hebben en de vaandelgroet zal gebracht worden door diverse corpora ties met omfloerst vaandel. De kinder spelen worden voor kinderen van 610 jaar gehouden 's mosgens van 912 uur en van 24.30 uur voor de leeftijd van 1116 jaar. 's Avonds zal er een op tocht plaats vinden met muziek en ver wacht wordt dat er weer kerkdiensten voor onze gevallenen zullen gehouden worden. Betreurd werd, dat het ministerie ge adviseerd heeft, dat er gewerkt moet worden die dag tot 's middags 4 uur Een en ander was aanleiding dat het comité contact zal opnemen met om liggende Bevrijdingscomité's om daar over bij de minister te protesteren. In de vacature die was ontstaan door het bedanken van de heer Kuiper als secretaris werd de heer H. Pel gekozen, terwijl de heer A. van Hartingsveld te- vëns aan het bestuur werd toegevoegd, waardoor ook het christelijke volksdeel in het Bevrijdingscomité is Vertegen woordigd. Besloten werd om de muziekvereni ging Eensgezindheid ter gelegenheid van haar a.s. 50-jarig bestaan een lau wertak of medaille te schenken. 1 "Om ongeveer 10 uur sloot de voorzit ter deze geanimeerde vergadering. Te zijner tijd komen wij nog op een en an der uitvoerig terug. KSRES RUSLAND Opdat U zelf de stand van het Wereldschaaktournooi te Den Haag kunt bijhouden, publiceren wjj bovenstaand wedstrijd-schema. Economische reehter Tijdens de strafzitting van de Bij- geven, maar ik kan mij niet aan de zondere Politierechter, Mr. Stoffels, maakte de officier van Justitie Mr. Vellinga, de opmerking dat het wel zeer nuttig was, niet alleen de ver kopers van clandestiene artikelen te bestraffen, maar ook de kopers die de verkopers gelegenheid gaven tot hun praktijken. Een der kopers van clandestiene waar die deze middag terecht stond was Mr. Dr. Cornelis B. uit Alkmaar, die enige tijd geleden een costuum had gekocht waarvoor niet tegelijkertijd de benodigde textielpunten werden over handigd. Gezien de positie van verdachte, meende de officier een boete van 800 of 30 dagen te moeten eisen. Verdachte zei aanvankelijk niet van plan te zijn geweest ter zitting te ver schijnen, maar dat hij thans blij was wel te zijn gekomen, gezien de buiten sporige eis van de officier. De eis staat tot geen enkele proportie van de over treding, vervolgde verdachte en ik zou voorbeelden kunnen noemen van men sen die u zeer goed bekend zijn en enigszins anders zijn gestraft. Wanneer de officier recht meent te doen dan is hij er ver naast. In andere arrondisse menten werden soortgelijke feiten met een schikkingsvoorstel van 20.— af gedaan. Wanneer een kleermaker, die ettelijke pakken zonder punten heeft afgeleverd 1000.boete krijgt en een hoofd van de PRA 400.voor een textielhandel dan is deze eis toch wel abnormaal hoog. Ik heb door het kopen van dat cos tuum geen voorbeeld aan anderen ge- indruk onttrekken dat ik als voorbeeld voor anderen dienen moet. De rechter meende dat de vergelij king met de kleermaker die een aantal costuums had afgeleverd, niet opging, daar deze man een behoorlijke strop had gehad aan verbeurd verklaarde goederen. Hierna' wees Mr. Stoffels vonnis en veroordeelde tot 600.of 30 dagen. o Simon K. uit Bergen had ook een „zwart" costuum gekocht en werd tot 200.of 2 maanden veroordeeld. Het kopen van clandestiene goederen zo zei Mr. Stoffels, werkt diefstal, vervalsing en wat dies meer zij in de hand en daar heeft u zich terdege rekenschap van te geven. o Johannes Gerardus O. uit Heiloo stond voor de keus van twee delicten er een te kiezen. Het costuum dat ik aan had was tot op de draad versleten. Textielpunten had ik niet en wanneer ik niet een zwart pak had gekocht, dan zou ik last met de zedenpolitie hebben gekregen. Hij had gekozen tussen ze denpolitie en economische politie en zijn keus was op de laatste gevallen. Deze liet zich hiérvoor duur betalen, want de uitspraak was 200.of 2 maanden. O Het laatste pak wat deze middag werd „afgedaan" was dat van Jacobus de R., uit Alkmaar. Omdat De R. dat pak had aangedaan, zonder de nodige textielpunten af te geven werd hij tot 200.of 2 maanden veroordeeld. LAATSTE EPISODE UIT DE „DIEPSMEER" l Nog een drietal personen die een aandeel hadden gehad in de slachting in de Diepsmeer werden deze mid dag voor de politierechter geleid. Be ter gezegd, zjj hadden een deel van de slachting uit de Diepsmeer gekre gen. Johannes B. uit St. Pancras had een gedeelte van 't vlees vervoerd. Johan nes wist echter niet wat zich in de twee zakken, die hij van 'n clandestie ne slachter naar een bekend clandestien verkoper vervoerde, bevond. „Als ik 't wel had geweten dan had ik mijn le ven niet in de waagschaal gezet" zei verdachte. „Bovendien heb ik nog veer tien dagen wachte motte voor ik het geld vongen had". Hiermede doelende op het tientje dat zijn loon was. De eis van 14 dagen gevangenisstraf werd door de rechter in 50 of 30 dagen om gezet. —O— Een halve koe was door de slager Elias G. B. te Alkmaar afgenomen. Deze had een achterstand in zijn bon nen gekregen, door de abnormaal droge zomer, waardoor 't bevroren vlees dat de slagers toen ontvingen veel aan ge wicht had ingeboet. Daar B. gunstig bekend stond en niet behoorde tot het gilde van „zwarte" slagers kwam hij er met 200.of 1 maand af. O „Er zijn goede en minder goede be kend staande slagers. Tot die laatste groep behoort deze verdachte" zei Mr. Vellinga. Het was Willem H. uit Alk maar die geen les had getrokken uit de sluiting van zijn automatiek om streeks Alkmaarse kermis. Deze slui ting was veroorzaakt door een clande stiene aankoop van 'n hoeveelheid vet. Thans moest hij zich verantwoorden voor het kopen van een halve koe. De officier meende dat het nu eindelijk tijd werd voor een behoorlijke straf en eiste f 1000of 4 maanden en een voorwaardelijke straf van 3 maanden met» een proeftijd van 3 jaar. De rech ter veroordeelde tot 600.of 2 maan den en 1 maand voorwaardelijk. LIEFDADIGHEID In de periode dat het rookwerk goed koper zou worden verwachtte de siga renwinkelier Frederikus H. 'n schaars te in rookartikelen. Dies had hij 250 pakjes shag zwart aangekocht om deze aan zijn klanten te distribueren voor de normale banderolleprijs. Voordat verdachte zijn oogmerk duidelijk uit een had gezet had de officier 250: of 2 maanden en een maand voorwaar- dlijk geëist. De rechter hoorde zo van de liefdadigheid van verdachte op, die ten gerieve van zijn klanten een gulden verlies had willen nemen, dat hij er nog 150.bij deed. De cafétariahoudster Catharina M. W. S.J. had distributiebescheiden ge kocht om haar zaak te kunnen drijven, daar zij van alles te koop, maar van alles te kort had. Deze verklaring was klaarblijkelijk niet duidelijk genoeg, want de officier eiste een boete van f 300 of 3 maanden, en 2 maanden voor waardelijk. Hierna volgde een uitvoe rig pleidooi van vftdediger, die de dis tributievoorschriften onoordeelkundig noemde. Voor een pond koffie krijgen deze mensen een pond suiker toegewe zen. Informeert U nu maar eens of het mogelijk is 'n pond koffie met 'n le peltje suiker te consumeren, zei verde diger. (Dit lijkt ons ook zeer lastig, maar zal zeker niet de bedoeling zijn. Red.) De uitspraak was f 300 of één maand en 14 dagen voorwaardelijk. BOND VOOR STAATSPENSIONNERING. Dinsdagavond had onder grote be langstelling in de Roode Leeuw een propaganda vergadering plaats van bo vengenoemde afdeling. De heer Plugboer heette allen wel kom, speciaal de spreker de heer Greeuw uit Heiloo en dr. Heringa die 20 jaar voorzitter is geweest. Na enige muziek kreeg de heer Greeuw het woord met als onderwerp. „Onze strijd en de noodwet-Drees. In een helder goed te volgen betoog lichtte spreker de strijd van de bond 'toe die opkwam voor de rechten van de ouderdom en al de regeringen van vóór 1940, vooral met hun Christelijk stempel verantwoordelijk stelde voor het massaleed dat geleden is. Dezelfde mensen die in hun beste ja ren eens de bloem van onze natie wa ren liet men op hun oude dag een stuk genadebrood eten. Daarna werd vertoonde .de film Oene en Anke. De voorzitter bracht al len dank, speciaal (je heer Greeuw voor deze goed geslaagde avond. Egbert Hendrik B., zedendelict, C maanden voorw., proeftijd 3 jaar. Hendricus Theodorui K., Alkmaar, zedendelict. 6 maanden met aftrekt Simon Adriaan S., zedendelict, S maanden en 5 dagen met aftrek. Sipke P., vrijgesproken. Teunis den B., f 40 of 20 dagen. Jan L., Alkmaar, diefstal en verduis tering 1 jaar en 3 maanden. Martinus den H., Heiloo, verduiste ring 1 jaar met aftrek. Anna Elisabeth M., Alkmaar, diefstal 3 maanden. ALKMAAR, 3 Maart 1948. (Alkm. Exportveiling). Winterpeen f 12.50 f 15; Boerekool f 10f 13; Worteltje» f 23; Rabarber f 46; Spruitkool f 5 f 85; Rode kool f 15f 21; Gele. kool f 6—f 7; Uien f 32—f 46; .Bieten f6—f9; Witlof f 15—f 46; Selderie f 5—f 6. Al les per 100 kg en/of bos. NOORD-SCHARWOUDE. 4 Maart. 8000 kg witte kool 13.50—19.10. 67000 kg rode kool 15.20.60. 220.000 kg gele kool 7—9.10. 5000 kg bieten I 6.—. 700 kg uien 48.5050.50. 500 kg witlof I 37—39, II 22—25, III 12—15. WARMENHUIZEN, 3 Maart. 68200 kg. rode kool 12.10—17.60; 80000 kg. gele kool 7—9; 1500 kg. witte kool 18.80—19.20; 6000 kg. bieten 6. De winkeliers hebben het weer be hoorlijk zwaar aangezien de concurren tie weer welig tiert, (om van de zeer zware lasten nog maar niet te spreken), en zeer veel goederen worden dan ook al ver beneden de vastgestelde prij» verkocht. Neemt men nu de vishandel, wat be treft de gestoomde bokking, dan is de vastgestelde verkoopprijs, 9 cent, maar de laatste maand kan men deze bokking overal voor 8 cent kopen, en meestal voor nog lagere prijs, en men mag dan bok aannemen, dat dit een ieder van groot tot klein bekend is, en het zal ook wel geen betoog behoeven, dat dit voor de winkelier geen gouden eieren geeft. Ondergetekende nu, zag in een vis winkel de binnenkomst van twee heren, welke zeiden van de Rijkspolitie te zijn, en de zaak eens kwamen opnemen, en onderwijl de betreffende winkelier enige klanten afhielp, deden deze heren hun speurtocht, en waren mede getuige van de verkoop van bokking voor 8 ct, De heren konden niets vinden om de winkelier op de bon te slingeren, om dat alle» stond aangeprijsd, en een groot deel der artikelen zelfs ver beneden de maximale prijs stond genoteerd, doch na zeer lang treuzelen, en nogmaals hier en daar gekeken te hebben, viel h. -• oog op twee kistjes bokking, welke net door de roker bezorgd waren. (Dit werd ook door dé factuur aangetoond) en een paar potjes mosselen, welke niet van een prijsje voorzien waren. Hoewel zij getuige waren van de ver koop dezer bokking van 2 ct. beneden de vastgesteld prijs, kwam toch het boekje voor de dag en ging de winke lier voor deze kleinigheid op de bon, doch er werd door een der heren op gemerkt, dat dit wel niet zo'n zware „overtreding" was, en „het zou dan ook wel met hem gemaakt worden", waar op de winkelier zeer terecht opmerkte: „Mijnheer, u geeft mij een procesver baal, of u doet dit niet, maar houdt u dergelijke smoesjes voor u." En de winkelier ging zijn klanten afhelpen, daar het procesverbaal geschreven was, doch de verbalisant duwde de klant opzij voor de toonbank, en wilde eerst nog eve- het persoonsbewijs zien, doch de winkelier zeide, eerst even de klant te zullen afhelpen, waarop de „heren" de winkel toch maar verlieten, met een brede grijnslach op het gezicht, en bij de deur gekomen, werd er nog sarcastisch opgemerkt: „Nu, u zult er wel meer van horen, hoor." Mijnheer de Red., als u nu nagaat, dat de viswinkeliers van Maandag tot Woensdag gemiddeld zes controleurs op bezoek hebben gehad, en dat deze daar dan steeds zo', half uur rond scharre len, dan kunt i zich toch ook indenken dat deze wiiikeliers wel eens kribbig worden, temeer als men, zoals onder getekende dit meemaakte, het boven staande geval bekijkt, dan vraagt men zich wel eens af: „Verveelt dit grote leger van ambtenaren zich? Of moeten zij illes trachten te doen om geld bin nen te halen, om zodoende gehandhaafd te blijven?" We zullen maar niet ver der uitweiden, wat dit onnoemelijke leger van „ambtenaren" dagelijks kost. Mijnheer de Red., u beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, teke nen wij met de meeste hoogachting, De Alkmaarse Inleggerij.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2