Hoe BOTWINNIK Euwe versloeg HUIZE L.O.L. i£S£S2* DE RAAD VAN LANGEDIJK IN VERGADERING BIJEEN Jac. Groothuizen JAARVERGADERING LG.C. METZ Men is in de agenda blijven steken Groot-Schermer. Viering 5 Mei Lezing over opvoedkunde Egmond-Binnen. St. Pancras. „De Tuinbouw" vergadert Wie de Waierdemon heeft De Pampus Piraat Bloemen en planten Limmen. Burgerlijke Stand Ingekomen en vertrokken personen De Schager markt. Na 32 zetten gaf Euwe op Denk hier aan op straat! Egmond aan Zee. Uitslagen de Egmonden Burgerlijke Stand gaafste teuws DODELIJK ONGEVAL OP AFSLUITDIJK SCHEPEN BOTSTEN IN DE MIST DOOR Behang Plaksel Kastpapier „DE MAGNEET" N. Zomerdijk schoonmaak! Dinsdagmiddag kwam de raad van de gemeente Langedijk in voltallige zitting bijeen. De agenda leek op het eerste oog niet zo groot, maar re- en dupliek waren van zo omvangrijke aard dat slechts tien van de zeventien punten behandeld konden worden. Burgemeester Schelhaas gaf een overzicht over 1947. De bevolking nam toe van 8422 zielen tot de 8484. Naar bet buitenland vertrokken 45 personen. Het aantal geboorten was 244 (60 min der dan in 1946) ,het aantal overlede nen 72. Spr. noemde de woningpositie het belangrijkste probleem, waarin eerst op de lange duur kan worden voorzien. Bij de ingekomen stukken lokte het rapport van de Comm. tot Wering van Schoolverzuim een nogal levendige discussie uit, evenals een schrijven der Hoofdingenieur voor de Wederopbouw. Een verzoek van de gemeenteraad van Beerta om adhaesie te betuigen aan een adres waarin wordt aangedrongen op een betere verzorging der arbei ders bij de DUW, leidde tot een vol slagen politiek steekspel. De raad be sloot tenslotte aan dit adres geen ad haesie te betuigen, daar dit niet op zijn weg ligt. VERHOGING VERMAKELIJK HEIDSBELASTING. B. en W. stelden voor de vermake lijkheidsbelasting te verhogen, naar aansluiting met een circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken en Financiën. De verhoging beoogt voor het percentage op 50 te brengen voor sportfeesten, bals en dergelijke, voor bioscoop-voorstellingen op 35 pet. Voor culturele voorstellingen blijft 20 pet. gehandhaafd. De heer Volkers achtte het voorstel een ingrijpen in de rechten der ge nieenten. De heer Beers wilde het van de baan schuiven, waarna de heer Kuiper pleitte om de enige bioscoop aan de Langedijk vrijstelling te verle nen. Na langdurige besprekingen werd het voorstel aangenomen. Het voorstel van de heer Kuiper om voor de plaat selijke bioscoop een uitzondering te scheppen, werd verworpen met 6 te gen 7 stemmen. LEGES EN WAT DIES MEER ZIJ. Vastgesteld werd een nieuwe leges verordening. In verband met de bouw van semi- permanente woningen en de opbouw van koolschuren tot woningen, diende de bouwverordening ten deze op enige punten gewijzigd te worden. De voor zitter zegde toe, dat de kwestie: voor geschreven hoogte zal gewijzigd wor den in die 'zin, dat ook koolschuren voor verbouw in aanmerking kunnen komen. Hiermee ging de raad ac toord. Een verzoek om subsidie tot verbetering ener arbeiderswoning, in gediend door de heer Buishand, werd ingewilligd. In de laatst gehouden vergadering over de viering van de 5e Mei is be sloten deze keer geen feest te vieren. Men is van plan 's avonds de film te laten draaien: „Morgen is eeuwig" met een programma van sport en natuur- opnanien. Ieder zal hiertoe uitgenodigd worden. De entree is geheel vrij. Dinsdagavond hield mej. Domisse uit Noordwijk, haar tweede lezing over Opvoedkunde. Nu heeft zij in hoofd! zaak de puberteitsleeftijd behandeld. Spr. wees op de verschillende moeilijk heden in deze periode, en vooral op het grote nut der Jeugdbeweging op deze leeftijd. Naar aanleiding hiervan ontstond in de pauze een levendige discussie over het vormen van een Jeugdbeweging in ons dorp. Mevr. Driessen—Bakker stelde voor Maandag hierover een vergadering te houden. Allen die zich hiervoor interessen worden dan verwacht. Mej. Domisse behandelde tenslotte nog de Gods dienstige opvoeding. Aan het eind be dankte mevr. Albertz, de spr. voor haar mooie lezingen, waarvan zeker allen veel geleerd hebben. Haar werd nog een boekwerk aangeboden. GESLAAGD. Onze plaatsgenote, mej. Rie Scher mer, slaagde dezer dagen voor het exa men voor costumière. BURGERLIJKE STAND Geboren: Catharina Johanna, d. v. H. J. Levering en M. Ridder. Afra Maria, d. v. Fr. Sentveld en M. Th. van de Reep. Nicolaas Geer- trudis Maria, z. v. C. J. Kleverlaan en A. Welboren. Joannes Adam, z- v. H. Liefting en A. C. Konijn. Maria Jacoba Johanna, d. v, P. A. Brouwers en H. C. Baltus. Adel- bertus Adrianus Laurentius, 'z v. A. de Graaf en C. Th. Boendermaker. Gerardus Johannes, z. v. J. Tervoort en C. W. Kabel. Gerardus Adria n's, z. v. G. P. Apeldoorn en M. P. van Schouwen. Johanna Agatha, d v. J. Vendel en M. van Egmond. G e h ij w dCornells Anthonius Bakker te Zijpe en Geertruida Wil- helmina Elisabeth Meijer te Egmond- Binnen. Jacobus Kaandorp te Alk maar en Aafje Anna van dq Reep te Egmond-Binnen. JohanneS Cornells Bakker te Heiloo N.H. en Anna Ter voort te Egmond-Binnen. Ondertrouwd: G. P. D. Ie Cocp d'Armandville te Amsterdam en f. J. Straathof te Egmond-Binnen. DE BEROEMDE éNE GULDEN. Punt zeven behelsde een voorstel tot overname van de Voor- en Achter burggracht van de diverse Bannen. De koopsom bedroeg f 1. Bij de koop r.eemt de gemeente beheer en onder houd op zich. De onderbouw van de Mosselenbrug en de Kromme Brug gaat eveneens aan de gemeente over. Voor de Kromme Brug zullen 4 voor zieningen getroffen moeten worden, gezien de onderbouw in zeer slechte staat verkeert. De kosten worden ge raamd op f 30.000, waarvan de Banne f 15.000 zal bijdragen. Aangenomen. ER KOMEN HUISNUMMER BORDJES. De vishandelaren zullen, behoudens de goedkeuring der Kroon, hun za ken tot acht uur open mogen houden. Na dit hamerstuk kwam de nieuwe regeling der huisnummers ter sprake. Het ligt in de bedoeling deze dorps- g'ewijze door te voeren, rechts de even en links de oneven nummers. De paden en „eilanden" zullen offi cieel de lang gebezigde namen krij gen, terwijl enkele veranderingen zul len worden aangebracht. Zo b.v. wordt Pikstraat thans Werfstraat, Kroon- straat Nijverheidsstraat. De Hofstraat te Zuid-Scharwoude zal nog omge doopt worden. Mogelijk wordt het nu de Eendrachtstraat. Tenslotte werd nog een verlaging der rente van geldleningen goedge keurd, waarna de vergadering ver daagd werd tot Maandag 8 Maart a.s. Dinsdagavond opende de voorzitter, de heer De Vries, de ledenvergade ring, welke gehouden werd in de zaal van de heer J. Bouwstra. Hoewel het weer vrij goed was, was de opkomst niet bijster groot. De secretaris, de heer J. Bruin, deelde o.a. mede, dat er bij hem weer koolkragen besteld konden worden. De prijs is f 2.65 per duizend. De heer Jn. Kloosterboer (Benedenweg 114) heeft nog enkele flesjes tegen gif voor zwarte ratten. De voorraad is niet groot en wordt gratis ver strekt. Het salaris van de penning meester is met 20 verhoogd en staat nu op 60 per jaar. Hierna kwam de bespreking van het „minimum prijzenfonds" aan de orde. Hierover was Zaterdag te Alk maar reeds gesproken. Het voorstel is om voorlopig vier fondsen te stich ten, o.a. voor zacht fruit, hard fruit en dagproducten. Het plan is dan om over enige tijd voor alle producten zulk een fonds op te richten. Als er veel doordraaien zal,, moet dit .fonds ingrijpen. Daarvoor zal dan een halve cent per kilo worden afgestaan. Eerst gaf de heer C. Duif Sz. een uiteenzetting over deze fondsen. Al les is natuurlijk nog in voorberei ding. De bedoeling is om een bodem in de markt te krijgen. Ook de heer Jn. Wagenaar gaf een uitvoerige uitlegging over dit fonds. Hij noem de dit een zeer belangrijke factor voor de samenleving. „Draagt elkan ders lasten", was zijn leus. De heer A. Huibers vond dit fonds heel mooi, maar hij was bang, dat de ambtena ren, die er dan weeraan verbonden zouden worden, met het voordeel zou den gaan strijken. Tenslotte besloot de vergadering aan deze actie mee te doen. Bij de rondvraag deed het bestuur nog enkele mededelingen. De folders voor de zetkool zullen zeer spoedig bij alle leden aan huis bezorgd wor den. Verdere inlichtingen geeft de heer J. Kloosterboer, dat is de man van de zetkool. De inventarisatie van de kool gaat niet erg naar wens. Het is niet erg collegiaal om meer op te geven dan er is. De leden kunnen het bestuur vertrouwen, maar het be stuur moet de leden ook kunnen ver trouwen. Het bestuur wenste vrij toegang op alle bedrijven. De heer Huibers zag gaarne, dat de leden lijst eens veranderd werd. De secretaris deelde mede, dat men daarmee reeds druk bezfg was. De heer Biersteker was slecht te spreken over te snel varen. De ver gadering besloot eens ernstig op te treden tegen die schippers en ze dan voor minstens een jaar te royeren. Men is van plan dit te doen zonder eerst te waarschuwen, het moet nu maar eens uit zijn, anders gaan ze maar naar de wilde vaart. koopt natuurlijk ook Die twee behoren bij elkaar De kinderen zijn er dol op Koopt het als een geschenk voor Uw kinderen En de prijs valt mee:. 2 delen f 1.25 De Pampus Piraat alleen kost f 0.60 Aan de 22 bloemenveilingen in ons land bedroeg in 1947 de totale omzet van bloemen e» planten 34 millioen gulden, waarvan 17.9 mill. gld. of 52 pet. aan de twee veilingen te Aalsmeer. Geboren: Maria C G, dochter van IJ C Bloedjes en G C Kaptein Johannes A P M, zoon van P J Valkering G M Soecker Josephus M I, zoon van H J M Bruschke én C M Frenay Engelina, dochter van Th Hollander en C M Roodt Josephus M, zoon van P A Komen en D Breed Carla M, dochter van J C Waagmeester en H G Kasper Geer- tiuida P, dochter van J Kuijper en P Gooijer Cornells J I, zoon van J Veldt en A M C Duijn Ajgnes M G, dochter van J W Beentjes en G P Mors Catha rina M, dochter van N Mooij en W C Nuyens Adrian^ A G, dochter van N A Bakkum en M P Huijgen Maria A, dochter van H J Zomerdijk en S Admiraal Getrouwd: Gerardus W Oudhoff en Anna J Nijman Overleden Anna H Harkmans, 69 jr, echtgen. van Th Valkering (won alhier) Dirk Swart, 79 jaar, echtgenoot van M J Frankfort —Klaas Mekken, 78 jaar, zonder beroep, weduwnaar van T Tamis I n g e k o me n E Hinke (Wed C Deen), van Bergen; V C Pronk, van Alkmaar; M A J Castricum, van Bergen; C P M Mcussault en echtgenote, van Haarlem; A A Brakenhcff (echtg. J H Baltus) van Castricum; C A Verver, van Alkmaar; W van der Peet, van Obdam J de Jong (echtg' J W Admiraal), van Hoogkarspel; J Rem en echtgenote, van Zaandam; C M Winder, van Graft Ver trok ken: E A Groot (echtg. P Mosch), naar Warmenhuizen; RAM van Oppen, naar Amsterdam; A M Th van Keulen, naar Amsterdam; B Beentjes en gzin, naar Castricum; C Castricum, naar K ieuwer -AmstelT P H Tunker, naar Amsterdam Triomf der stormpionnen SCHAGEN, 4 Maart 1948. 26 Paarden f 400f 900; 9 Pinken f 200f 300; 13 Geldekoeien (mag.) f 375—f 500; 12 Kalfkoeien f 575—f 725; 8 Vaarzen f 350—f 425; 63 Schapen (mager) f 65 f 100; 55 Overhouders f 50f 65; 5 Ko nijnen f 5f 21; 48 Kippen f 3f 10. Voor centrale: 18 Geldekoeien (vette1, 1 Pink, 1 Graskalf, 224 Nuchtere kalve ren en 5 Schapen (vette). (Vervolg van pagina 1). Geweigerd damegambiet (half Sla visch). Wit: de grote Michail, zwart (de niet minder grote Maxighiel. 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 e7e6 Bij de laatste ontmoeting tussen beide matadors, in Groningen 1946, koos dr. Euwe het aangenomen da megambiet (2d5xc4) en be zorgde dus de Rus veel moeite voor en aleer de partij remise eindigde. In de beide matches om het wereld kampioenschap tussen Euwe en Al- jechin werd de Slavische verdedi ging (2c7c6> door beide tegenstanders als hoofdthema ge bruikt. In deze partij 'geeft Euwe er voorlopig de voorkeur aan klassie ke paden te bewandelen. 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4 Pbl—c3 Wanneer nu direct 4. Lg5 dan is 4. h6 ongunstig voor zwart we gens de z.g.n. William Winter-aan- val. 4c7c6 Gaat in de halfslavische verdediging over, na 4c5, wat lange tijd als de natuurlijke tegenzet gold, me nen de Sovjet-theoretici met 5. cxd5 een, zij het klein, openingsvoordeel voor wit te bereiken: b.v. 5 exd5, 6. g3 enz. aansturend op het gevreesde RubinsteinSchlechter- systeem van de Tarrasch-verdedi- g*Bg- 5. e2e3 Pb8—d7 6. Lfld3 Lf8b4 7. a2a3 In café de Boer te Broek op Langen- dijk hield de veilings vereniging, de Langedijker Groenten Centrale, haar al gemene jaarvergadering. De voorzitter, de heer S. de Boer, schetste in zijn openingswoord de ver richtingen van het afgelopen jaar, waarvan de uitkomsten over het alge meen gunstig waren. Spr. drong er bij de tuinders op aan een zo groot moge lijke verscheidenheid in de te telen producten aan te brengen, daar hier door het risico van misoogsten e.d. zo veel mogelijk wordt verdeeld. Het telen van bloemkool is thans ook weer mogelijk zonder de grote risico's daar aan verbonden, mits men van dé we tenschap gebruikt maakt, die door middel van spuiten draaihartigheid kan voorkomen. De heer de Boer kon niet inzien, waarom ten aanzien van de stapelproducten vastgestelde prijzen noodzakelijk waren, terwijl voor de andere, duurdere, producten geen maxi mumprijzen in overweging worden ge nomen. Naar de mening van spreker was er een hoge omzet geweest, ondanks de vele moeilijkheden. Moeilijkheden zul len er in het tuindersbedrijf altijd wel blijven, daar vele invloeden, en niet in het minst de weersomstandigheden, steeds een grote rol spelen. De afzet van gele kool is thans weer wat groter en j.l. Dinsdag is de export naar Oos tenrijk begonnen, terwijl nog meerdere aanvragen voor gele kool worden ver wacht. Een uitvoerige bespreking over de vast te stellen prijs volgde hierna, waarbij nogmaals werd gewezen op het funeste van verkeerd inventariseren. Uit de vergadering kwam de sugges tie om nogmaals te inventariseren, waarvoor de besturen niet direct veel interesse hadden. De moeilijkheden bij de afzet van kroten hadden tot gevolg dat men be sloot deze niet meer afzonderlijk te veilen. Alleen op bestelling zal worden geleverd om onderbieden te voorko men. Uit het financieel verslag bleek dat het crediet bij de Coöp. Boerenleen bank te Broek op Langendijk van 60.000.tot 120.000.werd ver hoogd. De omzet was 6.623.331,12 geweest. De rekening 1947 sloot op een totaal van 102.667,77 met een overschot van 6460.27, waar de respectievelijke afschijvingen nog afgaan. De bloem- bollenveiling gaf een overschot van 218.505,69. De begroting 1948 werd goedgekeurd op n totaal van 66.500 met een geraamde omzet van 4.500.000. Hierna kwamen de voorstellen van afdelingen aan de orde. „De West" te "Koedijk, drong er op aan om bij even tuele stagnatie handelend op te treden en groenten naar andere landen in con- !signgti(; te zenden, desnoods o£ uitge stelde rekening. Dit zél ter bevoegder plaatse worden besproken. De Ver. Het Kruis te Heerhugowaard diende een voorstel in om de afleve ring van poters in het vervolg op be stelling te doen. De vertegenwoordiger van de handel meende dat juist met het beste product de verloren markten heroverd moesten worden. Het bestuur stelde voor om bij het Centraal Bureau aan te dringen op het doen van stappen om te komen tot een minimumprijzenregeling als in 1946. Men ging daarmee accoord. Nadat de heer Dragt van het rijks- tuinbouwconsulentschap-Hoorn een in leiding had gehouden over de dienst juridische bedrijfsvoorlichting, sprak de voorzitter woorden van dank tot de aftredende heren H. Glas en C. Spaans. Bij al Uw rijden, al Uw lopen, Uw ogen en Uw oren open! SCHAKEN. De uitslag van de afdelingscompeti tie van De Egmonden 1 tegen Schaak mat 2 uit den Helder van Maandag j.l. luidt 46 in het voordeel van den Hel der. De afzonderlijke uitslagen zijn. J. v. DonP. Kalder 10, A. Heere- P. de Jeu 01, C. VisserW. Peters 01, P. ManteA. Muller 10, C. Blok J. Molenaar y2J. Valkering J. Winkel 0—1. G. vd Brink—C. Jelle- ma 'A—y, A. vd Veen—J. Kubbe 0—1, H. Franse—R. Bais 01, P. ZijpA., Geus 10. Geboren: Ingrid, dochter van C Groen en E G Günther Dorothea S M, dochter van A Dekker en S C Huyzer Fianciscus H, zoon van P C Wijker en M H Kap Ondertrouwd: Hendrink Visser en Aaltje Stam Jacob Zwart en Sy- brigje de Vries Getrouwd Christiaan Prins en Neeltje Wijker Klaas Gravemaker en Catharina Zwaan (won. te Egmond-Binnen Overleden: Johannes C Doorns 68 jaar, ongehuwd Klaas Schol, 75 jaar. weduwnaar van G Kok (overleden te Alk maar) Kniertje Broek 73 jaar, echt genote van P Broek Engeltje Prins 72 jaar, weduwe van J Zwart Teunis Schol, 26 jaar en Simon Groen, 26 jaar, beiden ongehuwd en overleden tijdens de oorlog, ten Oosten van Gibraltar, bij de ondergang van HM „Isaac Sweers" Hedenmorgen om 9.30 uur heeft een ernstig verkeersongeluk op de Afsluitdijk plaats gevonden. Een vrachtwagen, die uit Noord- Holland kwam, wilde een luxe wa gen passeren. Vermoedelijk door het slechte zicht bemerkte de bestuur der te laat een tegenligger, waar door een botsing plaats vond. Deze was zo ernstig, dat twee inzittende van de luxe wagen op slag werden gedood en een "derde persoon, eige naar en bestuurder, zwaar werd ge wond. Het was de heer Toor uit Sneek. De vrouw van de heer Toor werd gedood, terwijl de naam van de derde persoon ons nog niet bekend is De bestuurder van de vrachtwagen bekwam geen letsel. De zware mist, die nu reeds dagen lang 's nachts en in de vroege ochtend boven West-Europa hangt, heeft op nieuw enkele slachtoffers gevonden, ditmaal waren het twee Nederlandse schepen, het s.s. Ossendrecht en het s.s. Eemland. Het laatste- lag bij ÏJmuiden ten anker en werd aangevaren door de Ossendrecht. De Eemland kreeg zware schade aan het achterschip en de 'Os sendrecht aan het voorschip. Gelukkig boven de waterlijn, zodat zij geen water maken. Dientengevolge hebben de schepen tot nog toe geen assistentie inge roepen. Dr. Euwe speelde tegen de zo ge vreesde Botwinnik en verloor Een kijkje tijdens de openingszet van Botwinnik. Dr. Euwe kijkt belangstellend toe. Typische Botwinnik, van wie een criticus heeft gezegd, dat hij voor beelden van onwetenschappelijke wetenschappelijkheid levert. Inder daad vreest hij de dubbee pion op de c-lijn niet (7Lxc3t; 8 bxc3), daar dit nadeel spoedig opge heven kan worden. Evenmin vreest hij een tempoverlies, daar hij een verduidelijking van tie plannen van de vijandelijke loper verkrijgt. Behalve de ultra-solide zet 7. Ld2 ligt hier 7. 00, 00 het meest voor de hand, b.v. in de partij v. d. BergVan Scheltinga, Beverwijk 1947: 8. Pe5, Pxd5; 9. Dxe5, Pd7; 10. f4, Pc5; 11. Lc2 enz. Of in de partii StolzVan Scheltinga, Beverwijk 1946: 8. Dc2, De7 (in plaats van 8. Dxc4; 9. Lxc4, Ld6; 10. Ld3, De7; 11. Pe2, e5; 12. Pg3 enz. schoon heidsprijs ToloesjAlartortsjew, Moskou 1947); 9. Pe5, Dxc4; 10. Pxc4, e5 waarna het twijfelachtige 11. a3 geschiedde. 7Lb4a5 De loper hangt aan zijn leven. 8. Ddlc" Dd8e7 Zoals men uit bovenaangehaalde partijen ziet, behoren de beide laat ste zetten in het „systeem" (desal niettemin dacht Botwinnik bij zijn laatste zet lang na, daar hij blijkbaar naar nog iets anders zocht). 9. Lel—d2 Wanneer zwart nu nonchalant met 90—0; 10. 0—0, Te8? zou Voortzetten, wint wit met 11. Pxd5, exd5, 12, Lxa5 enz. een pion. Dr. Euwe is echter op zijn hoede. 9d5xc4 In samenhang met zijn volgende zet komt zwart tot de thematische bevrijding van het centrum. 10. Ld3xc4 e6—e5 Es ist erreicht. 11. 0—0 0—0 12. Tal—el Beide partijen hebben op de e-lijn zeer veel potentiele energie opgesta peld. De vraag is nu of het tot een gewelddadige explosie of tot een vreedzame liquidatie komt. 1 2La5c7 13. Pc3e4 Deze manoeuvre kostte de Rus weer veel bedenktijd, daar hij blijkbaar twijfelt tussen deze rustige zet en tussen scherpere voortzettingen. Tijdverbruik 1 uur 9 min. en 48 min. 1 3Pf6xc4 14. Dc2xe4 a7a5 Er dreigde n.I. 15. Lb4, Ld6; 16. Lxd6, Dxd6; 17. Dxe5. Anderzijds wil zwart niet 14Te8 spelen om het veld f7 goed te bewaken. 15. Lc4a2 „Alleen maar zetten, die vanzelf spreken" zou de supercriticus zeg gen en toch wees de schaakklok van Botwinnik reeds anderhalf uur verbruikte denktijd aan, m.a.w. tijdnood in de toekomst. Het is in dit soort stellingen niet gemakke lijk de ogenblikkelijke gebonden heid van de vijandelijke strijd krachten metterdaad te benutten. Een grove fout ware uiteraard 't onmiddellijk overbrengen van de loper op de diagonaal bl—h7, n.I. 15. Ld3?? wegens 15. Pf6; 16. Dh4 e4 met grote winstkansen. In aanmerking kwam daarente gen 15. Lc3, b.v. 15Pb6; 16. La2, Pa4; 17. Ld2. En het paard van zwart mag zijn wandeling niet in een rooftocht veranderen, daar na 17Pxb2?; 18. Dc2, Dxa3; 19. Tal wit zou winnen. 15Pd7—f6 16. De4h4 e5e4 Dwingt tot vereenvoudiging, ter wijl zwart zelfs tijdelijk een pion wint. 17. Pf3e5 Kansrijker (ondanks het tijdelijke pionverlies) dan 17. Pg5, h6; 18. Ph3, Pd5 (incorrect ware 18Lxh2i; 19. Kxh2, Pg4t; 20. Kg3, Dd6t; 21. Pf4!, g5; 22. Dh5 enz.) 19. Dxe7, Pxe7 en zwart staat gezond. 17Lc7xe5 17Pd5, 18. Dxe4, f6 zou geer. zegen brengen, daar wit daar op met 19. Dd3, fxe5; 20. s4 enz. zijn stuk met gunstige stelling zou terug winnen. 18. d4xe5 De7xe5 19. Ld2c3 Laat. maar terechtertijd komt de dameloper van wit aan het woord. Voor zwart natuurlijk niet 19 Dh5 wegens 20. Lxf6. 19De5—e7 20. f2—f3! De sleutelzet, die wit door het ope nen van lijnen terreinvoordeel ver schaft. De hoop van zwart is gericht op vereenvoudiging door dameruiL 20. Pf6d5 Een bekende salto mortale. 21. Dh4 X e7 Pd5 x eT 22. f3 x e4 b7—b6 Zwart moet dit tempoverlies ne men, niet wegens de ontwikkeling van zijn loper als wel wegens dek king van zijn ver naar voren ge schoven a-pion, want ingeval van 22Le6 volgt eenvoudig 23. Lxe6, fxe6; 24. Tdl en nog 24. Txflt; 25. Kxfl enz. Nog 24Tfd8; 25. Txd8t, Txd8; 26. Lxa5, enz. Nog ten slotte 24b6, 25. Td7 met beslis send binnendringen voor zwart te accepteren. 23. Tel—dl In het nu volgende pseudo-eind- spel zijn de drie troeven van wit, n.I. 1. de beschikking over de enige open lijn, 2. het verreikende loper- paar, alsmede 3. de stoottroepen op de e-lijn beslissend. Men ziet hoe Botwinnik bij zijn vroegere opera ties gedegenheid met diepte heeft gecombineerd, terwijl bij zwart in plaats van 15.Pd7f6 eerst nog 15Tf8e8 meer koelbloedig heid had bewezen. 2 3Pe7—g6 24. Tdl—d6 Een toren met een Janusgezicht. 2 4Lc8a<5 25. Tfl—f2 La6b5 26. e4e5 Pg6—e7 Om op het overijlde 27. Td7 met 27. Pd5 het ergste af te wenden, doch nu laat de Russische schaak virtuoos zijn reservepion aan het woord. 27. e3e4! c6~c5 Zwart werpt ballast uit (pion b6) en hoopt zodoende met 28. Txb6, Lc6; 29. e6, Lxe4; 30. exf7t, Kh8, enz., de kracht van de vijandelijke stormtroepen iets te verminderen, doch nu komt eerst de genadestoot. 28. e5e6! 17—18 Of 28. fxe6; 29. Txe6!, Txf2; 30. Kxf2 (natuurlijk niet 30. Txe7t?, Kf8; 31. Tg7???, Tfl met tegenmat): 30Kf8; 31. Lxg7t, Kxg7; 32. Txe7t, Kh8; 33. Tb7, Tf8t; 34. KeS, Tf6; 35. e5, enz. mét een overwin ningsmars van de witte vrije pion. De tekstzet geeft een snellere af loop, die wit in staat stelt tot een sloteffectje. 29. Td6 x b6 Lb5—c6 30. Tb6 x c6! Zwart heeft weliswaar het ar beidsveld van de witte dameloper (Lc3) met zijn 28ste zet beperkt, maar dat van de andere witte loper (La2) moeten begunstigen. 30Pe7 x c6 31. e6e7f Tf8—f7 32. La2—d5 Zwart geeft op, want na b.v. 32. Tb8; 33. e8dt; Txe8; 34. Lxc6, Td8; 35. Ld5, a4; 36. Td2, Kf8; 37. Lxf7, Txd2; 38. Kxf7; 09. Kf2 houdt wit een stuk meer. voor Huigbrouwerstr. 6 Alkmaar Tel. 4298 STEVIGE RAAM. SPIONNETJES. Compleet 4.75 HOUTTIL 46. ALKMAAR. Voor de Ruime sortering: BORSTELWERK SPONSEN DWEILEN POETSARTIKELEN WRIJFWAS „GLORIA" WATERVERF BEHANG BEHANGLINNEN SPIJKERTJES PLAKMEEL CARTON. NIEUWESLOOT 95

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 5