Voorlopige Federale Regering De S.D. in Nederland had 18 maanden radiocontact met Londen Euwe s paardoffers brachten geen voordeel DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Onze geheime dienst werd me* bedrogen en dienst werd merkte niets Honderden vielen ten offer aan verraad VOOR DE EUROPESE EENHEID Achter de schermen van de Oorlog Reshevsky door Botwinnik en de tijd geklopt En de stand luidt: Goede vooruitgang te Brussel Ook Belgen hebben hun ploeg samengesteld De Finse defegatie geïnstalleerd Dr. van Mook LATEN WIJ DE HANDEN INEENSLAAN „Mei vertrouwen naar de iop" Nederlandse zeevis te Antwerpen vernietigd WEERBERICHT BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 - Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Teief. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma Woensdag 10 Maart 1948 VERENIGDE NOORD-HGLLANDSE DAGBLADEN ,45ste Jaarsang No- 59 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, f 3.90 per kwartaal Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. RayonredacteurW. Oliemans. In ons nummer van morgen (Speciale berichtgeving). ZO OUD ALS DE OORLOG is ook reeds de spionnage en zo oud als de spionnage is ook reeds het verraad. Maar over deze kant van de oorlog de oorlog achter de schermen tast het grote publiek in het algemeen in het duister. Men verbindt aan het be grip „spionnage" meestal een mengsel van Mata Hari-romantiek en de in houd van spannende detective-verhalen en men beseft niet, dat de werkelijk heid oneindig veel romantischer, on eindig veel spannender is. Met name in deze tijd. Want de spionnage heeft in haar me thoden, in de wetenschappelijkheid van haar werkwijze, in het gebruiken van de modernste middelen gelijke tred ge houden met de enorme ontwikkeling van de technische oorlogvoering. Al gebruikt zij daarbij ook oeroude men selijke zwakheden, de gelddorst en de angst voor de dood, nog altijd als eni ge der voornaamste elementen, waar uit haar luguber spel wordt opge bouwd. En het is juist deze wonderlijke sa mensmelting van oude instincten en moderne middelen, die de spionnage in de tweede wereldoorlog zulk een dia- bolisch-spannend en zulk een duivels- geraffineerd karakter heeft gegeven. PEEN GESCHIEDENIS van de be zettingstijd en nog veel minder een geschiedenis van het Nederlandse verzet kan worden geschreven zonder dat daarin aan het werk van de Duitse geheime dienst en de S. D. een ruime plaats wordt ingeruimd. Uit de thans reeds voorhanden zijnde gegevens blijkt immers overduidelijk, dat de Duitse afweerdienst en de S. D. waarvan de voornaamste leiders waren dr Harster, Giskes en Schreieder op hoogst intelligente wijze met de Ne derlandse dienst in Londen een spel hebben gespeeld, dat in raffinement en doelmatigheid nog nauwelijks over troffen zal worden. De gevolgen voor de Nederlandse il legaliteit zijn vreselijk geweest; hon derden en honderden zijn aan de schier ongelooflijke scherpzinnigheid van de Duitse afweerdienst ten offer gevallen. Hoe uiterst geraffineerd de Duitsers te werk gingen moge blijken uit het feit, dat zij gedurende ruim anderhalf jaar over niet minder dan zestien golf lengten een vaste radioverbinding had den met de Nederlandse geheime dienst in Londen, dat zij alle geheime Nederlandse codes in handen hadden en daarvan dagelijks gebruik maakten; dat zij uit Londen door vliegtuigen vijfduizend parachute-zendingen ont vingen met allerlei spionnage- en sa- botagemateriaal en met de geheimste opdrachten: dat zij vrijwel alle in Ne derland afgesprongen agenten direct na hun komst in handen kregen, om dat Londen hen per radio tevoren hier over had gerapporteerd. En dat Lon den naar wij moeten aannemen dit alles in Duitse handen speelde, in de vaste overtuiging, dat materiaal en agenten terecht kwamen bij de lei dende figuren van het Nederlandse Verzet! Aan de hand van radioberichten en 2300 Amsterdammers, waren Maan dagavond 8 Maart bijeen in een ent housiaste vergadering der Beweging ^an Europese Federalisten in de grote zaal van het Concertgebouw te Am sterdam om „zich te bezinnen op het urgente vraagstuk der Europese Een heid". De zaal was met vele vlaggen van verscheidene Europese landen Versierd. Sprekers waren dr. H. Brugmans. ■J11" R. van Rij, H. Oosterhuis, Henri de Greeve pr. Elk der sprekers besprak de nood zaak van internationale samenwerking w opbouwende, inspirerende en con crete politiek. Henri de Greeve riep e vergadering toe: „Er is haast bij". opa aldus de eerw. spreker oeft nog een kans: de laatste genade, l Soat om deze laatste genade om de genadeslag". Met grote in- emming werd kennis genomen van o resolutie der beweging van Euro pese Federalisten betreffende de ont wikkeling in Oost-Europa, hi deze resolutie roept de Federatie e vrije Europese volken op enerzijds es in het werk te stellen om deze ratieve aaneensluiting op zo kort 'Ogelijke termijn te verwezenlijken, "derzijds om zich door de politieke scheiding njet te iaten beletten alle economische, culturele en persoonlijke anden met de Oost-Europese volken vast te houden en te versterken. ontvangen opdrachten wisten de Duit sers precies, waar de kernen van het verzet schuilden. Zij schoven intelli gente verraders als Anton van der Waals, Poos, Slagter, Lindemans („King Kong") en anderen in de verzetsgroe pen en kregen derhalve een duidelijk inzicht in de structuur, de bedoe lingen, de omvang en de leiding van de illegaliteit. Met tonnen en tonnen aan Neder lands geld werden de verraders be taald, die zich bedriegelijk uitgaven voor agenten van de Nederlandse ge heime dienst en zo de beste zonen van ons volk uitleverden aan de executie pelotons. Ruim zestig van de dapperste kerels, die eerst naar Engeland waren uitgeweken en vervolgens per para chute naar het vaderland kwamen om de zaak der geallieerden te dienen, zijn na eindeloze verhoren in het kamp Mauthaussen ter dood gebracht. Hun bloed kleeft aan de handen van Ne derlandse boeven als Van der Waals, Poos, Slagter en anderen, die wij la ter zullen noemen. De arrestatie van de verzetsgroep- Vorrink en van het Nationale Comité (waarin figuren als Joekes, Schouten, Rutgers, Van Dijk, Ringers, Toornstra en vele anderen werkten) was vrijwel uitsluitend een gevolg van het zeer subtiele, geraffineerde verraad van Anton van der Waals en van de han digheid van zijn Duitse chef Kriminal- Director Schreieder, diwzijh' -"bureaux had op het Binnenhof te Den Haag. Op welk een brillante wijze Van der Waals zijn verraderstaak vervulde mo ge alleen reeds blijken uit het feit, dat Koos Vorrink hem uitgebreide radio berichten voor Londen ter hand stelde, in de stellige overtuiging, dat Anton van der Waals als betrouwbaar ver zetsstrijder in aanmerking kwam om deze zeer gewichtige mededelingen over te seinen. De verrader gaf ze ech ter aan Schreieder, die ze bestudeerde, vervolgens door de radiodienst van de S. D. naar Engeland liet seinen en dan het antwoord weer opving en ontcij ferde met de codebeschrijvingen die hij op gevangen agenten had buitge maakt. nOOR HET AFSCHUWELIJK werk van verraders werden in de jaren 19411944 onder meer gearres teerd (en in het algemeen ter dood ge bracht) vrijwel alle leden van de ver zetsgroep Stijkel (Den Haag), Pahud de Mortagnes (Rotterdam), Dr. Kastein (Den Haag), broeder Joseph Klingen (Bloemendaal), Theo Dobben Amster dam), d'Aquin (Ede), Kees Dutilh (Rotterdam), de zendgroep „Wim" in Delfzijl, groepen in Brabant en Lim burg en vele, vele andere. Slechts enkelen van al deze mensen zijn nog in leven om te getuigen tegen de ver raders, die zich om vuil gewin in dienst stelden van de niets ontziende vijand. De gegevens over al deze zaken, waarin scherpzinnigheid en uiterst raf finement, brutaliteit en snelheid van handelen, idealisme en gouddorst, ka raktervastheid en zielelaagheid schier onontwarbaar dooreengestrengeld zijn, leveren de machtige stof voor een der spannendste romans, die thans ge schreven zouden kunnen Worden. De achtergrond daarvan vormt de gewel dige worsteling om de vrijheid, de bot sing van twee wereldmachten, met in zet van de modernste middelen der techniek. Radio, vliegtuigen en snelle boten, springstoffen, machinegeweren en automatische revolvers, «spionnen en contra-spionnen, illegale strijders en verraders, S. D.-lieden en Nederlandse oficieren. marconisten en ingenieurs, zij spelen allen een rol in het bloedige drama van de Nederlandse verzetsbe weging, die door kapitale fouten, door laag verraad en door de ongelooflijke scherpzinnigheid -van Himmlers agen ten Tri Dén Haag' zulke vreselijke of fers moest brengen. De grootste oorzaak van dit alles was de zestienvoudige radioverbin ding. die de Haagse S. D. achttien maanden lang dag en nacht met Lon den onderhield. Zij stond bij de kleine groep medewerkers bekend als „Enge- land-Spiel" of „Nordpol-Spiel" en zij was in de Berlijnse kaartsystemen van Himmler en Kaltenbrunner bekend onder de kentekenen IV E 1747P42 G.R.S. Het heeft dr. Euwe weer niet mee gezeten in de vierde ronde. Lange tijd ging zijn partij tegen Smyslov langs de plat getreden paden der theorie en eerst Iaat in het midden spel, op de 29ste zet, kon Euwe wat leven in de brouwerij brengen en met weinig materiaal een konings- aanval creëren. Om de aanval gaande te houden offerde Euwe twee paarden, maar zijn aanval sloeg niet door. Smyslov verdedigde zich kra nig en heeft bij het afbreken de beste kansen. Euwe zal zeer hard moeten vechten om remise te hou den. Het publiek was weer zeer talrijk, maar de gast, die het meest op dit tournooi aanwezig is, is de tijdnood. Botwinnik, maar vooral Reshevsky had het hevig met Vader Chro- nos te kwaad en op de 32ste zet, liefst acht zetten vóór de tijdcon- trole, viel het vlaggetje van de Ame rikaan. Wedstrijdleider Vidmar liet daarop Reshevsky's koning omval len. Een geestig schaker heeft de tijd nood eens Grootmeester Tijdnood ge noemd. Allengs had Reshevsky de roep verworven voortdurend de overwinnaar van Grootmeester Tijd nood te zijn (omdat hij dan zijn mooiste overwinningen behaalt), maar Grootmeester Tijdnood heeft zich nu genadeloos gewroken. Een schrale troost zij het voor de Ame rikaanse kampioen, dat zijn stelling toch hopeloos was. De notaties van de partij waren als volgt: 1. BOTWINNIK 2 punten 1 afgebroken partij (3); 2. KERES 2 punten (3); 3. RESHEVSKY 1punt (3) 4. SMYSLOV y punt 2 af gebroken partijen (4); 5. EUWE 0 punten 1 afge broken partij (3). 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21 22 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 33. 34. 35. 36. 37 38. 39. 40. 41. 42. d2d4 Pbl—d2 d4xc5 Pd2fl Pfl—e3 Ddle2 Pf3-g5 Leld2 Tal—dl Pg5—f3 a2a4 Ld2—cl Telxdl Tdlxd8 a4xb5 Pe3—d5 Lele3 b2b3 Pf3xe5 Lc2bl Le3d( Pd5—f4 Pe5xg6 Pe5xg6 Pf4xg6 e4e5 schaak De2h5 schaak f2—f4 Dh5f5 schaak Df5h7 schaak Lc5xb6 schaak Db7xb6 schaak Kglh2 Db6—e3 Dh7f5 afgebroken Dd8c7 - Pa5—c6 d6xc5 Lc8—e6 Ta8—d8 g7—g6 Le6c8 Kg8—g7 h7—h6 Lc8e6 Dc7—b8 Td7xdl Tf8d8 Le7xd8 a6xb5 c5c4 Pc6a5 c4xb3 Db8b7 Kg8—h7 Le6c4 f7xg6 Kh7xg6 Kg6—f7 Kf7—f8 Ld8b6 Kf8e7 Ke7d8 Wit: dr. Euwe 1. e2e4 2. Pgl—f3 3. Lflb5 4. Lb5a4 5. 0—0 6. Tfl—el 7. La4b3 8. c2—c3 9. h2h3 10. Lb3c2 Zwart: Smyslov e7e5 Pb8c6 a7a6 Pg8—f6 Lf8—e7 b7—b5 0—0 d7—d6 Pc6a5 «7—c5 De afgebroken stelling is: Wit (Euwe)- Kh2, Df5, Lbl, Pi c3, e5, f4, g2 ên h3; Zwart (Smyslov): Kd8, De3, Lc4, Pa5 en g8, Pi b5, b3 en h6. (Nadruk verboden). Copyright AD—Alkm. Crt. DRAMATISCH EINDE VAN „GRENSGESCHIL" Na de vorige oorlog werd bij de grens tussen Venlo en Kaldenkirchen een schuurtje neergezet, dat tot voor enkele dagen de oorzaak was van een „grens geschil". Een zekere Kaukorat dreef er een winkeltje in, waarop de Duitse grenscommiezen het niet erg hadden voorzien. Wanneer zij echter trachtten aan de negotie een einde te maken, beriep K. er zich op, dat zijn „bedrijf" op Neder landse bodem was gevestigd en de Duitsers er niets mee te maken had den. Omgekeerd beweerde hij ook wel, dat zijn winkeltje op Duits grondgebied stond. De kwestie was n.l., dat niemand precies scheen te weten, waar de grens hu wel liep. Nog vóór een eventuele annexatie het geval zou hebben opge lost, heeft een tragische gebeurtenis het probleem uit de wereld geholpen. Toen K. namelijk dezer dagen een mijn vond, wilde hij deze in 't schuur tje demonteren met het gevolg, dat zowel hij als zijn winkeltje in de lucht vloog. Na het trage verloop van gistermor gen is tijdens de middagzitting van de vijflandenconferentie te Brussel aan merkelijke voortgang gemaakt ten aan zien van verscheidene punten van het accoord. Voortgang werd gemaakt ten aanzien van de aangelegenheid der onderlinge hulpverlening en overeenstemming werd bereikt met betrekking tot het onderling overleg tussen de partners der Westerse Unie na de totstandko ming van het verdrag. Naar een Nederlandse woordvoerder tegenover de correspondent van het ANP verklaarde, betreft het hier een basis-accoord, waarvan de details na tekening van het verdrag nader zullen worden uitgewerkt. Naar deze autori teit opmerkte, is niet te verwachten dat de conferentie nog deze week zal ein digen. Voor de interlandwedstrijd België Nederland, die Zondag a.s. te Antwer pen zal worden gespeeld, werd het Bel gisch elftal als volgt samengesteld: Doel: Meert (S. C. Anderlecht); acu ter: Aernaudts (Berchem Sport) eu Ar.oul (F.C. Luik); midden: de Buck (Aalst), Ei-roeien (S.C. Anderlecht) en Henriet (Charleroi); voor: Lemberechts (F.C. Mechelen), van Steelant (St. Ni colas), Mermans (S.C. Anderlecht). Chaves d'Aguilar (Gent) en Tririfajs (S C. Charleroi). Reserves: Daeneu (F.C. Tilleur), Andries (F.C. Mechelerw, Coppens (F.C. Mechelen) en van den Audenaerde (Antwerpen). Zoals reeds eerder gemeld werd, "al de wedstrijd door de Zwitser Scharz geleid worden. Grensrechters zijn de Luxemburgers Eischen en Reis. Een groep Finse militaire deskundi ger- onder leiding van de Finse opper bevelhebber, eneraal Arne Sihvo, zal de Finse delegatie naar Moskou verge zellen. De delegatie zal spoedig vertrekken, daar, naar verluidt, het Sowjet-gezant- schap ongeduld zou hebben betoond. De deelnemende Finse ministers, zo meldt Reuter verder, zijn allen uiterst links. Pekkala, Svento en Leino beho ren tot de volksdemocraten, terwijl ae minister van buitenlandse zaken, Enckell, partijloos is. De sociaal-den.ocrate worden ver tegenwoordigd door Peltonen. Zij zijn „gematigd links en hebben veelvuldig critiek op de Sovjet-Unie". De agrariërs, vertegenwoordigd door Kekkonen, worden als liberaal geken schetst, terwijl de Zweedse Volkspartij, vertegenwoordigd door Soderhjelm, ga- matigd co -vatief wordt genoemd. President Paasikivi had ook leden der conserve tieve en liberale partijen willen laten deelnemen, hoewel deze partijen zich tegen het openen van on derhandelingen h -dden verklaard. In de troonzaal van het Paleis Rijswijk geschiedde gisteren om 17 uur locale tijd, de installatie der voorlopige federale regering voor Indonesië. Na voorlezing der besluiten, het geen in het Nederlands en in het In donesisch geschiedde, hield Dr. van van Mook een korte toespraak. Hij zeide, dat wij ons in de wereld van vandaag bij ons denken en handelen maar zelden kunnen losmaken van de gebeurtenissen en stromingen elders. „Wie zich in de wereld isoleert, zal plotseling bemerken, dat deze zich op onvoorziene en onaangename wijze met hem bezighoudt. Een land, dat zonder de toekomst nuchter on der ogen te zien, zich op de senti menten van de dag laat voortdrijven en in afzondering teert op hetgeen vroegere generaties verzamelden, zal na enige tija ontwaren, dat het zijn krachten verspilde en als vreemde ling staat in een vijandige omgeving". „Daarom is het meer dan ooit no dig, dat allen, die aan de opbouw van Indonelië willen arbeiden, de handen ineenslaan en de feiten in het oog vatten". Dr. van Mook verklaarde voorts, dat in verband met de verhouding tot Indonesië in Nederland de eensge zinde overtuiging gejdt, dat Indone sië recht heeft op een eigen nationaal bestaan. Hij zeide, dat Indonesië voor Nederland méér is dan een po- litiek-economisch nrohieom en dat de Nederlander en zijn woord bij de In donesiër nog immer vertrouwen ge nieten, welk vertrouwen zij ontlenen aan iets anders dan enkel welbegre pen eigenbelang. „In de ontwikkeling buiten de re publiek zien: wij drie beginselen zich steeds duidelijker aftekenen: de de mocratische rechtsstaat, de federatie ve opbouw van het Indonesische eilandenrijk, en de samenwerking met Nederland". „Maar ook in de republikeinse sfeer kunnen wij vergissen wij ons niet een toene mende positieve instelling voor de mocratie, federalisme en samenwer king waarnemen. Wij zien du. met vreugde, want eerst wanneer geheel Indonesië weer herenigd zal zijn, zal deze natie tot een werkelijk krachtig bestaan geraken. Spr. hoopte tenslotte, dat in dit jubileumjaar van de koningin, met de hulp van de Almachtige, volharding, begrip én vertrou wen gegeven zullen worden om de top te bereiken, waar Indone sië en Nederland, als vrije naties verenigd, temidden van de demo cratische naties dezer wereld zullen staan. Hierna sprak de nieuwe speciale secretaris van staat voor zelfbe stuurszaken, Pangeran Kartanega- ra, namens de nieuwe geïnstalleer- den. „Wij realiseren ons terdege de be tekenis van het woord .„voorlopig". Voorlopig n.l. in die zin, dat deze regering slechts een voorloper is van de nog te vormen federale regering, voorlopig ook wat betreft de samen stelling van die regering. Wij hopen< dat spoedig een overeenkomst met de republiek tot stand wordt gebracht en dat de republiek onze gelederen zal gaan versterken. Deze voorlopige federale regering zal dienen te be wijzen hoe, wanneer, en in hoeverre samenwerking, zoals door Indone siërs en Nederlanders gewenst, in de praktijk kan worden verwezen lijkt. De praktijk zal moeten bewij zen, in hoeverre de leiding van In donesiërs op de departementen zal worden aanvaard' Onregelmatigheden in het Vaticaan De persdienst van het Vaticaan heeft bevel gegeven tot de arrestatie van mgr. Giulio Guidetti, voormalig chef van de financiële afdeling van het Va ticaan. Mgr. Guidetti wordt ervan be schuldigd een „vervalst document, op gesteld door mgr. Edoardo Cippico, als geldig te hebben geaccepteerd". „Teneinde een onderzoek te kunnen instellen naar zijn eventuele persoon lijke verantwoordelijkheid is mgr. Gui- dett enige tijd geleden in zijn apparte ment ten Vaticane gedetineerd", aldus de verklaring. Nader wordt officieel gemeld, dat mgr. Cippico, die uit het Vaticaan had weten te ontvluchten, is aangehouden. Het Viiegdekschip „Karei Doorman", dat we van Engeland in „bruikleen" hebben gehad, is onder commando van Kapt. Luitenant ter Zee Logger naar Engeland teruggebracht. 550 koppen zijn er aan boord, die in Mei a.s. zullen terugkeren met een groter van Engeland gekocht vliegkampschip, de „Venerable". Naar uit Antwerpen wordt gemeld heeft de eerste zending Nederlandse zeevis, die dezer dagen van Urk uit naar België was verzonden, niet de juiste bestemming gekregen. De zen ding vis, die door de exporteurs op onvoldoende wijze verzorgd was en niet de gewenste sortering bevatte en bovendien aan de grens vertraging had ondervonden, werd in Antwerpen voor de consumptie afgekeurd en ver nietigd. De scheepvaart op het IJsselmeer De „Jan Nieveen" van de Gronin ger-Lemmer Stoombootmaatschappij, die gisterochtend om 6 uur uit Lem mer was vertrokken, is om elf uur, dus binnen de gestelde tijd, de Oran jesluizen te Amsterdam binnengeva ren. De kapitein meldde, dat alleen bij- de vuurtoren van Durgerdam nog enig ijs is aangetroffen, overigens was de gehele route LemmerAmsterdam ijsvrij. De dienst ZwolleKampenAmster dam der Rederij Koppe wordt heden middag om twaalf uur uit beide rich tingen hervat met de „Rijnstroom" en de „IJselstroom", zij het nog voor eni ge dagen in dagdienst. Men hoopt binnen enkele dagen ook de nacht dienst te kunnen hervatten. World Friendship Association heeft 70.000 Pond schuld De World Friendship Association zal W oensdag geliquideerd worden. Het nadelig saldo bedraagt 70.000 pond ster ling. Kinderen die voor vacanties be taald en deze niet gekregen hebben, zullen 5 shilling per pond sterling te rugbetaald krijgen. De WFA zal worden vervangen door een nieuwe organisatie, de World Friends Ltd." Naar verluidt, worden voorbereidin gen getroffen voor de ontvangst van 10.000 bezoekers in Engeland uit Dene marken, Nederland, Noorwegen, Zwe den, Frankrijk en misschien ook Tsje- cho-Slowakije. Kinderen gered uit brandende boerderij Vermoedelijk door kortsluiting ont stond gisteravond brand in de nieuwe boerderij van de landbouwer H. J. Zandvoort, te Rosmalen. In allerijl heeft men met behulp van de buurtbewoners de kinderen uit het brandeüde perceel kunnen redden. Enige koeien kwamen in de vlammen om, slechts een gering aantal runderen kon worden gered. Wegens gebrek aan water is de brandweer niet uitgerukt, zodat de boerderij is uitgebrand. Nagenoeg de gehele huis- en landbouwinventarig ging verloren. PRINS ASCHWIN NAAR AMERIKA Naar wij vernemen zal Prins Aschwin von Lippe-Biesterfeld, de broer' van Prins Bernhard, vanavond om 19.15 uur per KLM van Schiphol naar New-York vërtrekken. Prins Aschwin is voornemens ki de Verenigde Staten .verschillende univer siteiten te bezoeken. Weersverwachting geldig tot Woens dagavond: AANHOUDEND ZACHT. Wisselend bewolkt. Aanvankelijk hier en daar nevel of mist, overwe gend droog weer met zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen. Weinig verandering in tempe ratuur.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1