DEJ KISALA WAS Siad en Qmqeouig, JtuMicaües Jan's Jolige Journaal Heffing en invordering van een belasting op vermakelijkheden Bergen aan Zee gaat herrijzen I Van Vier nieuwe tarieven PIGMENT MAISON BOSCH Een belasting afgeschaft Sneeuwwitje AGENDA De lente onbegrensd.... Invitatie Tournooi Lachend door het leven Heer-Hugoivaard. Burgerlijke Stand Hensbroek. E.H.B.O.-afdeling opgericht Bergen. Vereniging voor Huis- en Kraamverzorging Burgemeester Huygens werpt de eerste spade Noordscharwoude Vergadering „Banne" Egmond aan Zee. EGMONDIA-NIEUWS Ouderavond Middelbare Meisjesschool Schoonmaaktijd in 't land hij de hand. BETER DAN OOIT HINDERWET. HINDERWET gesproken- DE MOLLE&ONEN 2.5 JAAR NABIJ EN VERRE Ook in onze gemeente sterke verhoging Aanvankelijk «as bij het wetsontwerp belastingherziening bepaald, dat uitvoeringen een weeldebelasting kon worden geheven van ten hoogste ten behoeve van het Kijk van het toegang geven tot voorstellingen en 25%, maar dat werd ingetrokken en de gemeentebesturen werden uitge nodigd nodigd daarvoor te eigen bate de vermakelijkheidsbelasting te verhogen. De minister van Financiën achtte dat noodzakelijk en de minis ter van Binnenlandse Zaken meende, dat het heffingspercentage op 50% gesteld diende te worden. Eerstgenoemde minister en die van Onderwijs waren er van overtuigd, dat er een lagere heffing moest zjjn voor instel lingen van serieuze kunst en vermakelijkheden met een cultureel of opvoe dend karakter, welke 20% zou kunnen bedragen (wat men ook In Alkmaar heft). De minister van Binnenlandse Zaken wenste een gemiddeld percen tage van 45% voor bioscoopvoorstellingen. Men had daarbij de keus tussen een constant tarief en een tarief, dat stijgt met de prijs van de rang. Op deze wjjze kon men voorko men, dat de regering zich genood zaakt zou zien de baten van een verhoogde belasting niet ten voor dele der gemeenten te laten komen. De mogelijkheid werd niet uitgeslo ten geacht dat de belasting indien de voorstellen der commissie-Oud wet zouden worden betrokken zou worden In de belastingen, wel ker hoogte van Invloed zou zjjn op de uitkeringen uit het gemeente fonds. De minister wenste dëze veel- bestreden belastingherziening vóör 1 Jan. 1948, maar heeft later een gewijzigde opvatting kenbaar ge maakt. Bij de bepaling van de bij zondere uitkering uit het gemeen tefonds zal men nu uitgaan van de opbrengst, welke in 1947 is ver kregen bij een heffing van 20 pet., zodat de opbrengst daarboven mag strekken ter verruiming van de be lastingreserve, welke na de tot standkoming van de noodvoorzie ning gem.flnanciën aanwezig Is. De regering acht thans een per centage van 45 voor bioscoopvoor stellingen verantwoord. Voor opvoed kundige voorstellen kan een lager percentage worden geheven. Daar door is in de verordening de bepaling opgenomen, dat de belasting 35 pro cent bedraagt, wanneer er ook an dere films (o.a. Ned. Journaals) wor den vertoond van ten minste 500 m. Er is naar het oordeel der regering te meer aanleiding het percentage voor bioscoopvoorstellingen te verho gen, omdat de dir.-gen. van de prij zen een beschikking wil uitvaardi gen, waarbij de tarieven voor bios coopbezoek met 12 procent worden verlaagd. De exploitant mag de be lasting boven 20 pet. óp het publiek verhalen, zodat bij een heffing van 35 pet. de entreeprijs ongeveer gelijk blijft. Het is begrijpelijk, dat de waa'rde- ringsgrenzen op vermakelijkheidsge- bied moeilijk te trekken zijn en voor al de reizende gezelschappen door een verhoogde belasting gedupeerd zouden worden. De regering wil ook voor de zoge naamde levende kunst het percen tage van 50 niet geheel loslaten. Vermaak in nachtclubs e.d. zouden eerder voor een hoger percentage dan die voor bioscoopvoorstellingen ln aanmerking komen. Er zou dus voor diverse voorstellingen een ge varieerd percentage moeten komen, wat in de practijk evenwel tot grote onbillijkheden kan leiden en het col lege meent, dat men beter een ver makelijkheid te laag kan belasten. In het bijzonder mag de prijzens waardige activiteit van plaatselijke verenigingen niet geremd worden. Het college, dat al wijzigingen in de verordening overwogen had, meent, dat verhoging met name van het tarief der oppervlaktebelasting ge wenst is. Nieuw zjjn thans de voorgestelde vrijstellingen van culturele bijeen komsten, welke niet gewinshalve worden gehouden en de belangeloze feestelijke bijeenkomsten van school- of andere jeugdverenigingen. Gehandhaafd kan evenwel niet worden de vrijstelling van belastin gen van alle vermakelijkheden ter viering van Alkmaars Ontzet. Moch ten er onbillijkheden geconstateerd worden, dan zou men desnoods sub sidie kunen verlenen. Het nieuwe tarief. Het tarief wordt thans in 4 groe pen verdeeld: a. 20 procent voor serieuze kunst (levende kunst of vermakelijkheden met cultureel of opvoedkundig* ka rakter: b. 45 procent voor vermakelijkheden voor familiefeesten (ook in café's), voordrachten te zingen enz. welke uitsluitend een godsdienstig, weten schappelijk, sociaal of politiek ka rakter dragen tenzij daaraan bijzon dere vermakelijkheden zijn verbon den (de vermakelijkheid mag dan niet meer dan een vierde gedeelte van de gehele duur der voordracht enz. in beslag nemen) en belangeloos Heus dame het is mogelijk een frisse en natuurlijke haarkleur te behouden, zonder grijze haren. Wij verven Uw haar niet maar geven het een olie-wassing (de nieuwste vinding) LANGESTRAAT 41a - ALKMAAR Telefoon: 4360 gehouden tentoonstellingen zonder vermakelijkheden; c. 45 procent voor bioscoopvoorstel lingen met Ned. journaals enz. d. 50 procent voor bals, danspartijen en sportevenementen met een over wegend sensationeel karakter, welke om geldelijk gewin worden gehou den. De kermisvermakelijkheden vallen onder het oppervlaktetarief (verhoging van f 2 per 50 m2. tot f 5 per 25 m2. De meeste inrichtingen betaalden naast het oppervlakte-tarief geen be lasting naar de toegangbewijzen zo dat de categorie waarom het hier gaat niet van groot belang is, terwijl de controle zeer moeilijk is. Door het op pervlakte-tarief wordt het risico der opbrengst afgewenteld op de onderne mers. Dit tarief is zeer eenvoudig toe te passen. Thans is een tarief per maand (en niet meer per half jaar) verschuldigd voor vermakelijkheden tot welke zonder betaling voor het pu bliek toegang wordt verleend ter plaatse waar consumptie verkrijgbaar is. Verenigingen welke thans volgens het oppervlaktetarief betalen, innen vaak contributie welke in wezen niet anders is dan een in termijnen betaald toe gangsgeld voor een vermakelijkheid. Deze verenigingen hebben thans de keus tussen het betalen van béiasting naar de toegangsprijzen voor niet-leden of een belasting naar de contributies. Desnoods zou men hier bij onbillijk heden gebruik kunnen maken van de bevoegdheid dat in die gemeenten waar een achterstand is in de culturele be langen en de lichamelijke oefening en sport waardoor de verhoogde belasting tot een overschot op de gewone midde len zou leiden, nagegaan wordt af er aanleiding is een deel der opbrengst te bestemmen tot het inhalen van die ach terstand. De navordering van te weinig gehe ven belasting-is.vaa het tienvoud-ver» laagd tot het viervoud. B. en W. vragen machtiging de ver schillende adressen welke in verband met deze belastingmaterie zijn ingeko men te beantwoorden in de geest van het besluit, dat door de Raad terzake van deze belasting wordt genomen. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 Januari 1948 af te schaffen de be lasting voor het recht van aansluiting op het gemeenteriool door het doen vervallen van de verordening op de heffing van een belasting voor Het recht van aansluiting op het gemeente riool en de verordening op de invor dering van de belasting voor het recht van aansluiting op het gemeenteriool in Alkmaar, met dien verstande, dat zij van kracht blijven t.a.v. de belasting jaren, die vóór 1948 zijn geëindigd. Voorgesteld wordt tevens de bijdrage in de kosten van aansluiting aan het gem. riool voor een woning aan het gedeelte van de Westerweg lopende van de algemene begraafplaats tot de Kalkovensweg te bepalen op 50. Zaterdag 13 Maart om 2 uur wordt in 't Gulden Vlies door Chris Hofland's Kinderoperette een voorstelling gege ven van het beroemde sprookje .Sneeuwwitje". De zeer goed verant woorde kindervoorstelling van Chris Hofland trekt in het geheele land sterk Hier heeft hij o.m. veel succes gehad met „Tom Poes". De kinderen hebben daarvan zeer genoten. Ook Zaterdag a.s. wacht hun weer een prachtige mid dag. Wat zal er gelachen worden om die grappige zeven dwergen en hoe zullen de kinderen in spanning gehou den worden, wanneer Sneeuwwitje door de boze koningin vergiftigd wordt De kaarten voor deze voorstelling zijn te verkrijgen vanaf Donderdag el ke dag van 111 uur. VERNIEUWING SCHOEIÏNG KARNEMELKSBUURT. Ged. Staten hebben geen bezwaar te gen het raadsbesluit tot vernieuwing der schoeiïng langs de Karnemelks- buurt (kosten f 7500) maar menen, dat het maken van een beschoeiing van gewapend beton planken niet noodza kelijk is, omdat zich daar geen aan legsteiger bevindt. B. en W. hebben 'n oplossing gevonden in een aaneenge sloten rij perkoenpalen, lang 3 m..met een aanstorting van grond of zand, af gedekt door een puinbestorting, waar mede een bedrag van f 2550 zou ge moeid zijn. In verband daarmede ver zoeken zij daarvoor een crediet van f 2550 toe te staan. „NIEUWE KOERS". Aanstaande Vrijdag zal de DSJV „Nieuwe Koers" weer een bijeenkomst in het gebouw van het Witte Kruis aan het Zevenhuizen hóuden. Zoals steeds zijn daar alle socialis tische jongeren van 18—30 jaar van harte welkom. WOENSDAG Gulden Vlies, 7 uur: Feestavond Ned. Ver. v. Radiodetailhandelaren. Wapen van Heemskerk, 2 uur: Feest middag idem. A.B.B.-gebouw, 8 uur; Lezing Ned. Ver. tot afsch. alc. dranken. Waakt en Bidt, 7.30 uur: Maranatha- samenkomst. DONDERDAG. Pav. Kinheim, 8 uur: Jaarvergadering „Nazorg". Gulden Vlies, 1.30 uur: Aandeelh.verg. Alkm. Exportveiling. Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Ver gadering „Bellamy". Waakt en Bidt, 7.30 uur: Maranatha- samenkomst. BIOSCOPEN. Harmonie Theater, 8 uur: Adam had vier zonen, 18 jaar. Woensdag 2,30 matlnée. Victoria Theater, 8 uur: De weg naar Sacramento, 14 jaar. Woensdag 3,30 rnatinée. Cinema Amerlcain, 8 uur: Het leven van Pres. Roosevelt. Alle leef tijden. Woensdag 2,30 uur matinée. NACHTDIENST TAXI'S. H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628. De hemel is zo blauw, en de lucht ruikt zo kruidig en avonds hangen er wel een millioen ster ren boven de stad en kruipen elkaar achterna in hun kringloop van horizon tot horizon. En de mannen lopen met hun hoed achterop het hoofd en de jas los, de katten hebben dikke staarten als denne-appels en de honden sjouwen in optocht en de dames hebben hun zonnigste glimlach en de rokken worden weer langer en, nou, ja, het lijkt heus op het voorjaar. En daarom doet Iedereen een beetje gek. Dat mèg, juist omdat het lente wordt! Zolang de zon schijnt, kan het ook eigenlijk niemand schelen hoe laat het is. Daarom is Het niet erg, dat de Waagtoren van louter plezier op hol is geslagen. Wie op de lente let, heeft geen tijd, naar de tijd te kijken. Soms buitelen de carillonklanken door de galmgaten en het slag werk heeft niet eens tijd, zijn beurt af te wachten. Om dertien minuten over vier vindt de Waag toren, dat het twaalf uur is, dwars door Piet Hein hèèn en om half zes is het drie uur en het scheep je lag aan de waterkant, hó-jo, hó-jo.... En vanmorgen gloeide de lente nog heviger in de lucht, tb prik kelend en zó helder, dat de oude toren er stil van ia geworden. De tijd staat stil op het Waagplein en alleen de ronde zon kruipt ver der naar het midden van de dag. Laat zo het voorjaar duren, zon der grenzen van de tijd, dan heb ben wij de kans, het te grijpen en stevig vast te houden.... HOGE GEMIDDELDEN Gisteren zijn op de tweede dag van dit tournooi in café De Lindenhoek uitstekende en interessante jartijen ge speeld. Wij noemen in dit verband de winstpartijen van J. Kleverlaan, die met een gem. van ruim 9.- speelde met een hoogste serie van 39 in een mooie partij. Poetskoke die met 7.14 spelend won van v. Dam; J. Schouten die met 6.25 gem. won eveneens van v. Dam en C. van Lienen, die met 5.55 speelde tegen J. Schouten. Jan de Boer won een partij met 5.- van Kleverlaan en daar hij ook van M. Doggenaar won staat hij nu met 3 gew. partijen aan de kop. De uitslagen van de 7 partijen gis teren gespeeld waren: car. brt. h.s. gem. Jan de Boer 100 20 30 5. J. Kleverlaan 70 20 17 8.50 J. schouten v. Dam Jongbloed Poetskoke C. v. Lienen J. Schouten Jan de Boer M. Doggenaar J. Kleverlaan Jongbloed 100 16 25 6.25 61 16 15 3.81 100 30 18 3.33 75 30. 12 2.50 100 18 19 5.35 40 18 11 2.22 100 34 15 2.94 93 34 18 2.73 100 11 39 9.09 22 11 5 2 Poetskoke 100 14 21 7.14 van Dam 42 14 10 3. T stand na de 3e ronde is: 1. Jan de Boer 6 pt. gem. 3.70; 2. J. Kle verlaan 4 p., gem. 5.19; 3. C. v. Lienen 4 p., gem. 4.38; 4. J. Schouten 4 p. gem. 4.13; 5. Poetskoke 2 p. gem. 3.66; 6. van Dam 2 p. gem. 3.13; 7. Jongbloed 2 p., gem. 2.76. 8. M. Doggenaar 0 p., gem. 2.70. Heden Woensdag spelen: v. Lienen- v. Dam; Jongbloed—Schoüten; v. Dam —Kleverlaan en de Boer—Jongbloed. BENOEMING VAN EEN LERAAR. B. en W. dragen, ter vervulling van de vacature van leraar in de wiskunde aan de school voor Voorb. Midd. Tech nisch onderwijs, met ingang van 1 April a.s. voor de heer H. Loman te Bergen, leeraar aan de Ambachtsschool alhier. AANKOOP TAN GROND. B. en W. verzoeken de raad machti ging van de Ver. voor Volkshuisvesting Alkmaar grond aan te kopen, gelegen ten Z. van de Uitenboschstraat, ter ge zamenlijke grootte van 0.19.06 HA voor f 1 per ca. A.s. Zaterdagavond zal het Zaanse Muziek- en Cabaretgezelschap opnieuw in het Gulden Vlies voor het voetlicht treden met de bonte-avond: „Lachend door het leVen". Gezien het sympathie ke doel, waarvoor dit gezelschap werkt (de opbrengst komt geheel ten goede aan de t.b.c^-bestrijding) kunnen wij een bezoek aan deze avond warm aan bevelen. Geboren: Carolina M., d. van A. Swinkels en C. J. Jongkind. Gerar- dus N., z. van N. G. Stoop en A. W. Hoogewerf. Reinirius, z. van C. van Langen en A. Vlaar. Theodorus, C. M., z. van A. Smit en C. P. Berk hout Jacobus G„ z. van J. C. van Langen en C. J. M. de Wit. Nicolaas F., z. van J. C. van Langen en C. J. M. de ,Wit. Johannes A., z. van N. van Schagen en C. M. M. Hofland. Catharina A., d. van Th. P. Hoogland en A. A. Bleeker. Maria E., d. van W. J. de Koning en C. B. Wokke Johanna C., d. van J. Stoop en H. Beerse. Christina P. M., d. van J. H. Jansen en J. Stet. "Jacobus W. M., z. van A. G. Stuyt en W. M. Langedijk. Simon J., z. van J. Smit en B. Biersteker. Petrus C., z. van J. de Boer en J. C. Sijs. Jacob, z. van K. Glas en N. v. d. Werff. An- tcnius P., z. van Th. Ottenbros en M. J. Schilder. Everarda J. M., d. van J E. A. Rensen en C. J. Burger. Theodorus J., z. van J. Eeken en J. Brantjes. Johanna G. M., d. van F. B. A. Franzel en A. M. Kasten. Margaretha M., d. van J. Konijn en R. M. Breed. Maria M. Th., d. van B. J. F. Sutman Meyer en H. W. C. M. van Oerle. Agatha M. M., d. van N. Bijvoet en E. Smit. Ondertrouwd: Paulus A. de Groot en Margaretha Smit. Getrouwd: Johannes P. Stuyt en Margaretha A. van der Gragt. Wil lem Visser, Broek op Langendijk en Vrouwkien Slendebroek. Nadat onder leiding van dr. Co- hen alhier gedurende 2 winters een cursus is gegeven, waaraan alle 15 cursisten geslaagd zijn, is thans een afd. E.H.B.O. opgericht. De le Maan dag van iedere maand wordt weder om o.l.v, voornoemde geneesheer een oefenavond gehouden, waaraan ook zij kunnen deelnemen, die een cursus gevolgd hebben, doch niet gediplo meerd zijn. Het drukke verkeer, de sportbe oefening, uitbreiding van jeugdbewe ging, etc. maken het ongetwijfeld noodzakelijk om overal en te allen tijde te kunnen beschikken over een voldoend aantal E.H.B.O.-ers. 1947 is voor de vereniging een hoogst belangrijk jaar geweest, aldus de voor zitter op de, in hotel „Spoorzicht" ge houden jaarvergadering. Dank zij het prachtige werk van de propaganda- commissie nam het ledental in 1947 toe met 135 pet. Begonnen met 170 leden, eindigde het jaar met 400 le den. Gememoreerd werd, dat de moei lijk te verkrijgen hulp bij ziekte van de huisvrouw ook de aandacht van de legering had. Huisverzorgsters zullen worden opgeleid om de beschikking te krijgen over bevoegde krachten. Het bestuur heeft het aangedurfd één vas te huisverzorgster voor één jaar vast aan te stellen en de opleiding tot ge diplomeerd huisverzorgster op zich te nemen. Mochten einde 1946 de plannen tot stichting van een algemene vereni ging voor huis- en kraamverzorging niet met succes worden bekroond, eind 1947 kwam er op andere wijze samen werking met de R.K. zustervereni ging. De rekening van de penningmeester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 3017,885, met een batig saldo van f 1717,755 (het saldo 1946 bedroeg f 328,485, zodat er een vooruitgang van ■f 1389,27 viel te constateren. Tot leden van de kas-commissie werden benoemd mw. Slinger en de heer N. v. d. Berg en tot bestuursle den mw. Van Die-Wognum en mw. Fillet-Balder. De begroting voor 1948 werd vastge steld met een totaal van f 4050 in ont vangsten en uitgaven. Besloten werd dat de secretaris-penningmeester elke Maandagavond van half zes in de cen trale apotheek „de Oleander" te spre ken zal zijn voor aangelegenheden de vereniging betreffende. AL LEYT ER VEEL VERWOEST, EN WIL DAARVAN NIET IJZEN. HET SAL MET GROOTER GLANS UIT ASCH EN STOF HERRIJZEN! (VONDEL) Een talrijke schare verzamelde zich Dinsdagmiddag in het centrum van Bergen aan Zee om getuige te zijn van het begin van de wederopbouw. Overal wapperde de vaderlandse drie kleur en een heerlijk stralend zonne tje was een bemoedigend voorteken. Burgemeester dr. VV. Huygens heette de aanwezigen op deze openlucht samenkomst hartelijk welkom en wendde zich daarbij in het bijzondar tot de heer Groenewegen, supervisor, de verschillende hoofden van streek- bureaux van Noord-Holland West, het bestuur van V.V.V., de raadsleden.de heer Scheffel, secr. van de Kamer van Koophandel, de herverkavelaar de neer Kos, aannemer, en het bestuur van Paal 33. Spreker wees er op, dat dit een mo ment van pijnlijke herinnering, maar tevens een ogenblik van hoop op de toekomst was. Herinnering aan wat door de familie van Reenen en de Bouw-Exploitatie-Maatschappij in de loop der jaren was tot stand gebracht, aan de vergane glorie, en daarnaast de tot vreugde stemmende hoop, dat straks alles „met groter glans uit asch en stof zal herrijzen". Groot waren de moeilijk heden geweest, die moesten worden overwonnen vóór de eerste spade in de grond kon worden gestoken. De trage gang mocht velen hebben ontmoedigd, thans was dan eindelijk het zo lang verbeide moment aangebroken. De eerste spade. De burgervader nam hierop als een volleerd grondwerker de voor deze gelegenheid fraai versierde schop ter hand endaar ging de eerste schop zand op de wagen. De wederopbouw Maandagavond werd in één der za len van hotel „Concordia" een verga dering gehouden van de „Banne" afde ling Noord-Scharwoude. De voorzitter de heer van Nienis sprak een openings woord uit waarin hij alle aanwezigen hartelijk welkom heette. Een ingekomen stuk van de gemeen te Langedijk bevatte de overname van het water van de Voor- en Achisr- burggracht, dat in handen was van „Banne" Noord-Scharwoude en thans is overgenomen door de gemeente. En kele punten waren in deze brief opge steld. 1 Max. diepte van de vaargeul Voor- butggracht is gesteld op 1.40 m. 2 De breedte mag van de Achterburg niet meer bedragen dan 3.50 meter. 3 De minimum hoogte van de brug gen is 2.20 meter, terwijl de doorvaart- wijdte minstens 4 meter moet bedra gen. Ook de onderbouw van de Mos- selenbrug, waarvan het onderhoud In handen was van de Banne Is ovérge- nomen door de gemeente. Verhoging salaris. Het salaris van de voorzitter Werd gebracht van f 25 op f 50 per Jaar. De vergoedingen voor de bestuurs leden werden verhoogd van f 10 op f 15 en de secretaresse van f 325 op f 400 per jaar. Deze salarisverhoging is te wijten aan meerdere werkzaamheden. Tijdens de rondvraag werd het snelle varen naar voren gebracht. Het is de algemene klacht dat de motorbootjes te hard varen. Tevens werd een,voor stel van het bestuur behandeld. Men wilde twee maal per jaar „Schouw" houden. Egmondia 1 trok Zondag naar Ber gen en bezorgde BSV het kampioen schap, door met 4—1 te verliezen. Hoe wel Egmondia een 5-tal invallers had, werd uitstekend partij gegeven. Het spel van BSV was echter ontegenzeg gelijk beter, terwijl een factor van be tekenis was, dat de Egmonders te licht waren tegenover de forse Bergenaren. Het tweede, dat dus 5 spelers aan het eerste moest afstaan, boekte in Castricum een 3—1 nederlaag tegen Vi tesse 4, waarvan thuis met 71 ge wonen werd, De adspiranten b deden het beter en speelden in Egmond aan de Hoef 22 gelijk tegen Zeevogels adspiranten a. Tenslotte brachten de adspiranten a het er het beste af, door de adspiran ten van Vrone met een 41 nederlaag naar Sint Pancras terug te sturen. was begonnen, een „dragline" nam het werk verder over van de burge meester en met bekwame spoed tal de aanne -er Klos met zijn mannen het centrum van onze badplaats weer maken tot iets moois. Nadat dit moment op de gevoelige plaat was vastgelegd, begaf het gezelschap zich naar Trianon ter bezichtiging van de aldaar opgestelde maquette, die da bezoekers enig idee gaf van wat men zich voorstelt van het toekomstige Ber gen aan Zee. Na heel wat oratorisch vuurwerk van verschillende heren, bood „Paal 33" burgemeester Huygens ter herinnering aan deze dag een zilveren asbakje met inscriptie aan en werd mevr. Huygens verrast met een fraai bloemstuk. CAUSERIE DR. VLETTER. Op de Dinsdagavond in Het Wapen van Bergen gehouden ouderavond van de Berger Middelbare Meisjesschool hied dr. Vletter, oud-rector van het Kennemer-Lyceum, een interessante en hoogst leerzame causerie, een praatje, zoals spr. het uitdrukte, van een oud-schoolmeester aan het einde van zijn schoolleven. Is er veel veran derd in al die 40 jaren, vraagt dr. Vletter. In didactiek en methodiek weinig, op paedagogisch gebied wel iets: wekten schoolvergaderingen, ou deravonden en wat dies meer zij, in den beginne vaak de lachlust op, thans zijn ze gemeengoed geworden. Zijn de leerlingen veranderd? Neen, slechts de omstandigheden hebben zich gewijzigd, en wij reageren anders. Er is, aldus deze oudgediende, veel te le ren vande kinderen, bijv. dat voorzichtigheid in onze woorden ge boden is enz. Spreker haalde verschil lende sprekende voorbeelden aan uit zijn veeljarige praktijk. Was onze school in plaats- van een doceerinstituut een werkgemeenschap, dan zou er veel gewonnen zijn, dan was het niet meer: Jeder schlaft und einer spricht, das nennt man Unter- richt. Maar, vervolgt spr., het gist al om, er zullen belangrijke dingen ge beuren en de school zal worden, wat Prins Hendrik eens opmerkte na het bijwonen van een^ gymnastiekles, de springplank des levens. Medegedeeld werd nog, dat met het cog op de verhoogde rijkssubsidie de bijdragen voor het schoolfonds het volgende schooljaar aanmerkelijk ver laagd zullen worden. Bij besluit van 9 Maart 1948 is aan de SHELL NEDERLAND N.V. te 's-Gravenhage vergunning verleend tot het uitbreiden van de benzine opslagplaats door bijplaatsing van een tank, inhoudende 6000 L. met een electrisch aangedreven aftap- pomp met een motor van 1/4 P.K. bij het perceel Nassauplein nr. 1, al hier. Alkmaar, 10 Maart 1948. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar,- G. VAN SLINGERLAND, lo.-Burgemeester. R. VEENDORP, Secretaris. Bij besluit van 9 Maart 1948 is aan de heer F. G. B. SARLEMIJN ver gunning verleend tot het oprichten van een machinefabriek en construc tiewerkplaats, waarin 13 electromo- toren resp. 2x1; 3 x 3/4; 5 x y,i 2x1/3 en !4 P.K. zullen worden ge bezigd in het perceel Bierkade no. 14, alhier. Alkmaar, 10 Maart 1948. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, lo.-Burgemeester. R. VEENDORP, Secretaris. HEI orakel heeft W16 W4ST "DIM BROEK NOU IM SENZiNE? Te Amite de vereni) S.R. defin gericht. digden d schillende gen kozen een hoofdbestuur b uit 17 leden. Zaterdagmorgen gezant van de Sowjet-Unie, Valkov, gedurende korte tijd der vergadering, waarbij hij woorden wijdde aan de vriend: lijke betrekkingen tussen Nedei Rusland. x— Het hoofdbestu de Arbeiders Jeugd Centrale g< een communique van haar waardiging over de gebeurteni Tsjecho-Slowakije". x— Burge Anker van Schiermonnikoog hei vraaggesprek met de A.V.R.O. radio verklaard, dat de minis Oorlog zich persoonlijk op de zal stellen alvorens hij een dei beslissing over het aanleggen fenterreinen voor anti-tankgescl het eiland neemt. xZaten dag vermiste de familie Tennir nende achter de timmerfabriek te Almelo haar 4-jarig zoontje man. Na lang zoeken vond mi knaapje in het Overijsels kanaa net door het ijs gezakt was. T< uit het water gehaald was, bic de levensgeesten reeds geweken x—Professor Adolf Prochazka, nister van gezondheid in Tsjec wakije, is er in geslaagd met z'n r.aar Duitsland uit te wijken. Zijl ter is gevangen genomen. x Slavië heeft bij 't Amerikaanse terie van buitenlandse zaken ge teerd tegen de aanwezigheid v 'Voormalige regent van Hongarije raai Horthy. tijdens de huwelijk tigheid van een Amerikaanse f naris te München. (Joego Slavië fHorthy's uitlevering als oorlogs diger). x— „Rode Ster" het bl het Sowjet leger, beweert, dat land in het Midden-Oosten „tie; duizenden" soldaten van het cor Rommel onder de wapenen xTe Rome is een nieuw h; accoord tussen Italië en Nederla: parafeerd. -x- De 70-jarige Prinsi line van Württemberg is doo ■Am. mil. gerechtshof te Ludwigsi staat van beschuldiging gesteld het onderdak verlenen aan twee logsmisdadigers. x— Canada z komende jaar ongeveer 100.000 granten toelaten. xVolgens 'i te Rome hebben Franse Ingenieu Zuiden van de Moerzoek-oase in belangrijke olievelden ontdekt. D velden zouden zich bij de Algt grens bevinden en in een zóne die door de Fransen sedert 1944 gehouden wordt. x— Hoge A kaanse en Griekse militaire autori zijn aan een wisse dood ontsnapt enkele uren voordat hun trein, di naar een inspectie zou voeren, ee paald traject zou passeren, 45 kg miet op de lijn werd aangetroffen. De arbeiders van schoenfabriekc Oostenrijk zijn in staking gegac Potest tegen de arbeidsvoorwa: Er heerste angst in de kraal hutten, het Zoeloedorp in Afrika hef opperhoofd Oengala reside Door de grote droogte hadden du den zebra's, gnoes, gazellen en ai Pen, de streek verlaten. Dat betel Simba, de leeuw, weldra gc aan voedsel zou krijgen en zijn sti tochten tot in de kraal zou uitbre Met man en macht werkten de loes aan een hoge omheining van c takken. Reeds waren vrouwen di de velden werkten en water 'hal meisjes door leeuwen belaagd. „Simba", uitgehongerd, kondigde in de nacht zijn komst aan. De tams dreunden het onheilspellend richt verder, reusachtige vuren we ontstoken. Maar de leeuwen lieten met weerhouden. Nader en nader pen zij en pas toen een hagel assegaaien (de werpsperen der Zoel en van brandende fakkels op hen r hagelde, deinsden zij terug. Ook Kisala, de oudste zoon van gala, had zich dapper geweerd in strijd om het vee van de zoeloes, hij dacht met zorg aan de dieren, z-ch hier en daar nog verborgen den. Hoe vaak had hij niet in de ve gezworven en vriendschap gesloten de sierlijke antilopen, die hem vaal aan de kraal volgden. In de laatste Ken had Kisala juist weer nieuwe 1 fissen onder de dieren gekregen. "Een gazelle-moeder met haar ptd tegenover de jongen zelfs in 1 «Jü haar schuwheid afgelegd. E dagelijks trok hij naar de bosranc 8 noot, als het zachtaardige moeder U I zoete wortels opknabbelde die dezJLn het kleintie zich ook die J,ree?de kost waagde. Merkw menc f', het tweetal niet de a streek èehl geV°lgd had' maar in gebleven was. uronla™" n°rgen mUte Kisala ze. naar „,Z,oe vond hij sporen de zekert! kreupelhout leidden en aan qirïe!d gaven dat het moeder --Simba ten prooi was gevallen rassin,, kleintje? Groot was zijn E™ vr?ugde tevens toen hij i., gezekrt3g diertje weerzag, tl «et korte"3 rt Van mannetjes-gaz ven „T stevige hoorns. Schuw ze beid een afstand staan. hij een n "df Kisala ze besluipen 1 luidloos^nri 1-6nig vuilgeel dier gaan. Èen V der gazellen semsnel" tot .,leeuwm dr0I'g het b ruk trok hii'rf i!™®6'1 door' Met juist oo i, de boog van zÜn schou •en soronc moment dat het mon: Phl door grinaT' Sn0rde ee" zware hot lucht en begroef ziel leeuwenlichaam, dadïïijk geve

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 2