II. II Van der Waals levert een slachtoffer voor 5000 gulden Blij einde van Brusselse conferentie BRUSSEL VOLKSHERSTEL DEED VEEL EN GOED WERK GEZAGSAPPARAAT wordt versterkt Onze Geheime Dienst in Londen Zaterdag 13 Maart 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN M5sie JMrs»n8 1,0 62 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN HIER PAST SLECHTS DANKBAARHEID Dief door 15-jarig meisje overwonnen 10.000 vrijwilligers bij Rijkspolitie WEERBERICHT 9 aagse i Ringen krijg de hik Zelden was er zulk een hartelijke sfeer EEN ARTS OP 1400 NEDERLANDERS Hoe hij in contact kwam met de S. D. Achter de schermen van de Oorlog een logisch gevolg Automerken naar eigen keuze bureau administratie Voordam 9 Telefoon 3320 REDACTIE Achterdam 20 - Telef. 2274 Postgiro 234000 (t.n.v. N.V. Dagblad voor Noord-Holland) Directeur: J. Bijlsma ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per millimeter. Vraag en Aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.30 per maand, 3.75 per kwartaal. Wrnd. Hoofdredacteur: Jac. Broersen. Rayonredacteur: W. Oliemans. Wij zjjn stil In het besef van kei" vele, dat wij gewild en niet De- reikt hebben, maar warme dank baarheid vervult ons omdat wij hebben mogen dienen voor een groot en zegenrijk werk Neder lands Volksherstel", aldus besloot mej. mr. M. Tjeenk Willink haar verslag over de werkzaamheden van Nederlands Volksherstel, in de gistermiddag in de Stadsschouw burg te Utrecht gehouden slotver gadering van de Stichting. In Amsterdam werden in de eerste t maanden reeds 55.000 repatriërenden j: ontvangen en zo goed mogelijk ge- 1 helpen, waarvoor o.a. twee noodzie- t henhuizen met een capaciteit van circa 1000 bedden werden ingericht. Op analoge wijze als de gerepa- triëerden, werden ook de onderdui kers door Volksherstel geholpen. Ook uit het Oosten van het land terugkerende hongervluchtelingen, waaronder veel kinderen, ontvingen hulp van Volksherstel. De gezinsverzorging nam vrijwel overal een zeer belangrijke plaats in en was een uitredding in talloze huis houdingen. In het Westen van ons land werd in de eerste tijd uitmuntend werk gedaan door de in het Zuiden en Oosten opgeleide huishoudelijke hulp teams, die werden aangevuld en al lengs opgevolgd door plaatselijke ge zinsverzorgers. DE OORLOGSSCHADE. De directe materiële schade aan particuliere eigendommen is naar de waarde van 9 Mei 1940 geschat op 2.650.000.000 en naar de vervan gingswaarde op 7.616.000.000, terwijl hiervan door het rijk 4.600.000.000 vergoed zal worden. Wat betekenen temidden van deze duizelingwekken de dans van milliarden, die slechts met de dwingende duimschroeven der belastingen uit ons volk geperst zullen kunnen worden, de met veel mceite vrijwillag bijeengebrachte 26.000.000 Volksherstel-guldens ER WERD VEEL GEGEVEN, MAAR Komende tot de inzameling van goederen, zeide spr., zich persoonlijk niet aan de indruk te kunnen ont trekken, dat er wel ontzaggelijk veel gegeven is, m,aar dat men in het al gemeen volstaan heeft met het af staan van goederen, die toch niet meer gebruikt werden of die van mindere kwaliteit waren. Er waren gelukkig ook vele gevallen, waarm men zeer bruikbare en waardevolle goederen afstond, maar dit hieven toch eigenlijk de*uitzoudTingen, die de regel bevestigen. Juist omdat het soms leek alsof de hulp uit het buitenland in de vorm van textielzendingen eek druppel was in een bodemloos vat, wil ik met nadruk vermelden, dat al deze druppels tezamen een waarde hebben gehad van circa 75.000.000, zodat ons land alit reden heeft tot zeer grote dank baarheid voor al deze goede gaven. In verband met de buitenlandse hulp verlening dient nog te worden ver meld, dat door de nationale com missie tot uitzending van Nederland se kinderen 1945, 29.533 hongerkin- deren voor herstel van krachten kon den worden uitgezonden naar het buitenland met name naar België, Denemarken, Engeland, Zweden en Zwitserland. Vele afdelingen van Volksherstel werden bij dit werk in geschakeld. SIGARETTEN-ACTIE BRACHT BIJNA VIER BULLIOEN CP. De lumineuze uitvinding van de alom bekend geworden sigaretten- actie, heeft tot nu toe het respec tabele bedrag van 3.850.000 opge leverd.' Hiervan werd 3.100.000 be steed ten behoeve van met de oor log verband houdende hulpverle ningsdoeleinden. Het resterende be drag, alsmede de nog steeds uit de sigaretten-actie binnenkomende gel den zullen gedeeltelijk worden be stemd voor subsidie-verleningen, welke thans nog in behandeling zijn bij de raad van beheer, die inmid dels besloten heeft om 500.000 te storten in een nieuw op te richten Nationaal Fonds voor Maatschappe lijk werk. De verkoop der Volksher- stel-sigaretten zal ook na de eind datum van de liquidatie onzer stich ting, 1 Mei a.s„ worden voortgezet ten bate van dit nieuwe fonds. De eigen geldmiddelen van het lan delijk bureau bedroegen in het totaal 7.000.000. De baten, welke uit 't National Fund te Londen aan volksherstel ten goede kwamen bedroegen in Hollands geLd circa 1.300.000. 354.000 werd ontvangen van het Curacao's Nationaal Steuncomité tn 4.702.000 van het Departement van Sociale Zaken. Het fonds noodgebieden heeft met inbegrip van een afdracht van ruim 1% millioen van onze plaatselijke afdelingen in totaal 3.572.000 ont vangen. Donderdagmiddag stonden 3 vrou wen in de Bethanienstraat te Amster dam te praten, toen zij uit de woning van een familielid een man zagen ko men met onder zijn arm een naaima chine, die zij herkenden als het eigen dom van de schoonzuster van een der vrouwen. De 15-jarige Cornelia Vol kers, een winkelmeisje uit de Keizer straat, vloog de man meteen achterna. Hij vluchtte een tweedehands zaak op de hoek van de Kloveniersburgwal binnen, waar het meisje hem volgde en hem kordaat de machine van haar tante afpakte. De man nam daarop weer de benen, doch het meisje snel de hem,v met de machine onder de arm, achterna. Tenslotte zocht de man een goed heenkomen in een loods aan de Prinsenhofsteeg. Omstanders wil den het meisje eerst nog de toegang beletten, doch zij wist binnen te drin gen en trof, de machine nog steeds on der de arm geklemd, de dief volko men uitgeput aan in een werkplaats achter in de loods. Enige politieman- rten, die van voorbijgangers een fiets hadden geleend, brachten de man daarop over naar het bureau, waar hij de 50-jarige gepensionneerde A. G. uit Amsterdam bleek te zijn. Frankeerzegels van 6 cent De kleur van de huidige frankeer zegel van 6 cent is van bruin-zwart ge- wij jd in blauw-grijs. Ook de enkele en dubbele briefkaar ten zullen binnenkort aan deze kleur- wijziging worden aangepast. De zegels zullen echter niet in omloop woeden gebracht, vóór de zegels in de oude kleur zijn uitverkocht. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat de regering heeft be sloten ter versterking van het po tentieel van het gezagsapparaat der overheid aan de rijks- en de gemeen tepolitie een aanzienlijke uitbreiding met vrijwiligers te geven. In de rijkspolitie zullen ongeveer 10.000 vrijwilligers als reserve worden opgenomen. De gemeentepolitie zal met vrijwiligers als reserve verdub beld worden. Daarnaast overweegt de regering nog andere maatregelen tot waarborging van de openbare veilig heid. Toetreding tot de politie in vrijwil- ligersverband zal alleen kunnen ge schieden op basis van vrijwillige, in dividuele bijstand aan het bevoegd gezag in het kader van de normale politiedienst. Van enig optreden dezer vrijwilligers in eigen zelfstahdig korps- verband zal geen sprake zijn. Zij zul len wanneer het bevoegd gezag zulks nodig oordeelt, individueel in werke- Weersverwachting geldig tot Za terdagavond: MEER BEWOLKING Na het oplossen van de ochtend mist op vele plaatsen doorkomende zon en snel oplopende tempera tuur. Over het algemeen echter meer bewolking dan gisteren. Overwegend droog. In de loop van de dag wat toenemende wind uit Zuid-Westelijke richtingen. lijke dienst bij de politie worden op geroepen. De opleiding en oefening zullen eveneens in het normale poli- tieverband plaats vinden. Voor de toetreding tot de reserve- politie komen uitsluitend in aanmer king gezagsgetrouwe Nederlanders, die niet militair dienstplichtig zijn of in dien zij wel militair dienstplichtig zijn, wat offcieren betreft, de leeftijd van 45 jaar, wat onderofficieren en korpo raals betreft, de leeftijd van 40 jaar en wat manschappen betreft de leef tijd van 28 jaar hebben b'èreikt. Per- sonenen, die 65 jaar of ouder zijn kun nen niet worden toegelaten. Bijzon derheden inzake beloning, vergoeding van' inkomstenderving, verzekering tegen geldelijke gevolgen van onge vallen en andere sociale voorzieningen zullen binnenkort nader bekend ge maakt worden. In .dit verband wordt, mede naar aanleiding van andersluidende mede delingen, welke kortgeleden door mid del van de pers en van circulaires van particuliere zijde zijn verstrekt, van bevoegde zijde hieraan toegevoegd, dat het niet in het voornemen der regering ligt. te komen tot een herop richting van de vroegere Bijzondere Vrijwilige Landstorm en de Vrijwil lige Burgerwachten, maar dat ook op de voormalige leden dier instituten 'n beroep zal worden gedaan om mede te werken aan de verwezenlijking van bovenomschreven doeleinden. yLUG en energiek, als een man die I kennelijk veel te doen heeft en dit ook wil doen, maar met iets in zijn blik dat aan een tegenspraak-van-een-deva luatiegerucht deed denken, stapte de man op de telefooncel af. De deur had hem maar nauwelijks voor de helft naar binnengeslagen, toen hij reeds de jassenknopen uit de knoopsgaten had geritst en zijn rechterhand in de rech- tervestzak naar een dubbeltje voor de automaat vingerde. Helaas vond hij dit niet. Wel twee halve stuiverstukken, die men wel eens, zo over de toonbank, boven hun stand voor een waardevoller muntstuk kan uitgeven, maar waar een telefoonautomaat niet invliegt. Met een zorgelijke peevanderaa tus- 12 sen de wenkbrauwen klom bij weer uit de telefoonserre en speurde links en rechts de bijna verlaten straat af. Een I voorbijganger kwam naderbij. Die zou hem uit de hoge nood redden, t De telefonist-in-spé lichtte zijn hoed T mensen die om geld komen zijn de eerste ogenblikken altijd beleefd en vroeg: „Zoudt U mij 'n dubbeltje wil len lenen?" I De aangesprokene, verdiept in het I Probleem hoe men van 80 punten per Jaar en zonder derde loonronde een pak, sokken en ondergoed moet kopen, ant- Woordde enigszins kribbig: ,,"Lenen--? Lenen.Zelfs mensen die |k goed ken, leen ik al niet meer.. En I «k ken U helemaal niet!" ..Pardon Lieftinck is mijn naam Ik moet 'n vriend opbellen en nu blijkt I "tt dat ik geen dubbeTtje bij mij heb" I ..LieftinckJa, nu zie ik het: de f ""lister van financiën". Zijn gezicht Werd daarbij een vrolijk spel van Srockiaansé grimassen en in zijn ogen kwam een vreemd licht. ..Dezelfde" antwoordde minister Lief- tinck, die vaststelde, dat zijn afdeling Voorlichting met de verspreiding van "tin portret die paar centen per jaar dubbel en dwars waard was. ..Hier hebt U dan twee dubbeltjes. Dan kunt U al uw vrienden bellen ADAM WEVERS. Een Engelse kolonel kreeg na een operatie de hik, die 11 dagen bleef duren. „Ik probeerde alle bekende genees middelen zonder enig resultaat", al dus schreef hg in de „British Medical Journal". Ten slotte gaf zijn zoon, die zee man is, hem de raad Hollandse ani sette te gebruiken. Hij nam twee glaasjes en de hik verdween. >0- Na afloop van de gistermorgen te Brussel gehouden conferentie van de delegaties der vijf West-Europese mogendheden is het volgende com munique uitgegeven: „De diplomatieke vertegenwoor digers van de vijf mogendheden, die van 4 tot 12 Maart te Brussel zgn bijeengekomen, hebben hun arbeid beëindigd. Zij hebben een ontwerp-pact uitge werkt; dat zal worden voorgelegd aan de respectieve regeringen en dat in 't bijzonder clausules zal bevatten, be trekking hebbende op sociale, econo mische en culturele kwesties en kwes ties betrekking hebbende op de on derlinge bijstand in het kader van het handvest van de V. N. Het pact zal waarschijnlijk in de loop van de volgende c, week te Brus sel worden getekend door de minis ters van Buitenlandse Zaken. Nadat alle regeringen het pact hebben goed gekeurd, zal» de inhoud door de res pectieve regeringen tegelijkertijd wor den bekend gemaakt". Zelden heeft een conferentie zich in zulk een hartelijke sfeer afgespeeld, verklaarde van Langenhove, de Bel gische permanente gedelegeerde bij de V. N., na voorlezing van het com munique. Er waren op bepaalde punten welis waar enkele menigsverschillen, doch deze moeilijkheden werden snel opge lost. Naar van Langenhove nog mede deelde hebben de negen plenaire zittin gen in totaal niet meer dan 14 uur geduurd. Voortdurend heeft overleg plaats gehad tussen de gedelegeerden en hun regeringen, hetzij telefonisch hetzij door persoonlijk contact. In Nederland zijn momenteel 7000 artsen, specialisten inbegrepen, het geen betekent een op de 1400 personen. De toestand is onmogelijk gunstig te noemen en is in hoofdzaak te wijten aan twee factoren. Achthonderd artsen zijn, over het land verdeeld, in mili taire dienst geroepen, omdat nu een maal de noodzakelijkheid bestaat, In donesië van geneeskundigen te voor zien. Voorts heeft het afstuderen na genoeg vier a vijf jaren stilgestaan. De ziekenhuizen en universiteitsklinie ken kunnen dan ook geen assistenten krijgen en het is 'moeilijk waarnemers te vinden voor hen, die in militaire dienst worden geroepen. Als men nu nog in aanmerking neemt dat de behoefte aan artsen door de toeneming der medische ver- zoiging (school- en bedrijfsartsen, con troleartsen voor ziekenfondsen e.d.) hier te lande is toegenomen, dan ise't duidelijk, dat wij met de medische voorziening tijdelijk in impasse zitten. Over enige jaren zal dit leed wel ge leden zijn. Intussen, al doen zich hier en daar wel enige moeilijkheden voor, kan van een noodtoestand niet worden gesproken. (Speciale berichtgeving) QP 11 OCTOBER 1912 wordt te Rot terdam een knaapje geboren, ge naamd Antonius van der Waals. Zijn vader is een eerzaam huisschilder, zijn moeder een gulle Brabantse. Anton groeit temidden van verschillende broertjes en zusjes op en wordt, als hg de school verlaten heeft, ook schil der. Hij begint zijn leven precies als Hitier, wiens demonische dienaren hij later ter zijde zal staan als een der grootste verraders van de twintigste eeuw. Zijn huwelijksleven is zonderling. Hij trouwt op 22-jarige leeftijd met 'n Rctterdams meisje, dat twee jaar jon ger is. Anderhalf jaar later scheiden hun wegen weer. Veertien dagen na de scheiding staat Van der Waals met een nieuwe bruid voor de ambtenaar van de burgerlijke stand: het is we derom een twintig-jarige Rotterdamse, die hem een jaar later een zoon zal schenken. Drie jaar houdt het huwe lijk stand; op 8 Juni 1939 wordt de scheiding uitgesproken. Vijx maanden later treedt de dan 27-jarige Anton voor de derde maal in het huwelijk, ditmaal met een 26-jarige Friezin. Op 7 Januari 1943 als hij reeds geruime tijd een verhouding heeft met de se cretaresse van zijn S.D.-chef, een ze kere juffrouw Gegerseider wordt ook dit derde huwelijk ontbonden ver klaard. Van der Waals heeft het beroep van huisschilder intussen vaarwel gezegd; officieel staat hij te boek als electro- technicus, in werkelijkheid verdient hij grote sommen als verrader en trekt hij aanzienlijke inkomsten van een uitvinding, die hij aan de Duitsers heeft verkocht. De herkomst van die uitvinding is moeilijk vast te stellen. Zi> zou gestolen zijn van een Haags ingenieur en betrekking hebben op vliegtuigmotoren. Van der Waals heeft in de bewogen huwelijksjaren op ve- VAN DER WAALS op het pad der misdaad Ie adressen in de Maasstad gewoond ei hij zet die traditie in Den Haag voort. Nu eens betrekt hij hier een huis, dan weer huurt hij elders ka mers. De onrust zit deze man in het bloed; hij wordt door duizend duivelen gejaagd, zoals hij zelf jaagt achter de ondergrondse werkers. JJET IS UITERST MOEILIJK de gegevens omtrent het leven en de verraderlijke activiteit van Antonius van der Waals in zo volledige mate bijeen te brengen, dat ze een sluitend geheel vormen. Uiteraard zijn gehei me dienstengeheim en het laat zich verstaan, dat ook bijna drie jaren na de bezetting lang niet alles rijp is voor publicatie. Het is zelfs niet on denkbaar dat er rond een figuur als Van der Waals zekere feiten gegroe peerd zijn, die uit een oogpunt van Staatsbelang nimmer gepubliceerd zul len worden. Dat zijn getuigenissen uitzonderlijk 1Y belangrijk worden geacht, is wel bij zonder onderstreept door het feit, dat de regering aanvankelijk een Leids hoogleraar en, later een speciale com missie aanwees om de verhoren te leiden. Wij achten het nodig, hierbij te wij zen op de omstandigheid, dat deze gang van zaken aanleiding heeft ge geven tot de verspreiding van het ge rucht, als zouden Van der Waals' me dedelingen compromitterend kunnen zijn voor bepaalde bekende persoon lijkheden en dat in dit verband meer malen gesproken is over een „doof pot-actie". Deze geruchten zijn te enenmale Onjuist; de lange duur van bet onderzoek houdt niet met eniger lei „doofpot-actie" verband," doch is logisch verklaarbaar uit de geweldige omvangrijkheid van het materiaal. Wat wjj intussen stellig mogen ver langen is, daf In de nabije toekomst een duidelijk licht wordt geworpen op de verschrikkelijke omstandighe den, waaronder de illegaliteit moest werken, op defouten, die onmisken baar gemaakt zijn, op de afschuwelij ke gevolgen, die het verraad van zo- velen heeft gehad en met name op de verzetsleiders, over wie thans in min of meer uitgebreide kring lasterlijke verhalcrp de ronde doen, hoewel zij zelf niets anders dan slachtoffers wa ren van de S.D. ^NTONIUS VAN DER WAALS duikt bij de S.D. in Den Haag op in de maand April 1941. Op 26 Maart wordt er in Haarlem een lid van de Wehrmacht neergeschoten en op de laatste dag van die maand zit Van der Waals met de Rotterdamse S.D.» man Möller in de kamer van diens Haagse collega Hammer. Möller komt vertellen, dat de man, die hij bij zich heeft, inlichtingen kan geven over de aanslag in Haarlem. Afdelingschef Schreieder wordt geroepen en voelt bij intuitie aan, dat hier een mens is, die hem van dienst kan zijn. Hij neemt Van der Waals direct mee naar zijn eigen kamer op het Binnenhof en trekt zich weinig aan van de gepi- queerde verbazing bij Hammer en Möl ler. Zo zitten ze dan even later tegen over elkaar: 'Schreieder en Anton, de door gouddorst verteerde, intelligente Nederlander, die in deze kamer de eerste stappen zet op een weg, die geen retour kent. Hier begint zijn af grijselijk spel, zijn moorddadig spionna- gewerk, dat ruim drie jaren lang ge richt zal zijn tegen de beste zonen van zijn eigen volk. Deze Van der Waals weet wat. Hij heeft ook contact met een spionnage- groep in Bloemendaal, waarin geeste lijken een rol spelen. Hij wil alles ver raden, hij wil alles en iedereen uit leveren. Als er maar geld op tafel komt. Vijfduizend gulden belooft Schreie der hem voor het uitleveren van een man, die in Haarlem een revolver af vuurde. Elf dagen later wordt in een woning te Rotterdam een zekere Bier' buys gearresteerd. De arrestatie ge beurt zeer ruw; Bierhuys krijgt een siag op het hoofd, waardoor hij da genlang bewusteloos is. Als hij tot be- v ustzijn komt, beginnen de lange, af mattende, strenge verhoren. De S.D. v/eet wat verhoren isTaai vecht de Haarlemmer voor zijn leven, lang ontkent hij iedere schuld, maar ten slotte zegt hij fier: „Jawel, ik heb die Duitser neergeschoten; ik deed 't voor mijn Koningin!" Vijfduizend gulden verdient Van der Waals aan het leven van zijn eerste slachtoffer. Hij had Bierhuys naar Rotterdam gelokt; de S.D. was tijdig op de hoogte gesteld. In ons nummer van Dinsdag: INE diplomatieke activiteit heeft na de oorlog nog nooit zo'n levendigheid vertoond als gedurende de laatste weken. Hoewel er ln de berichten over dit alles een zekere bgna eentonig wordende lijn zicht baar is, is dat alles toch van een veelzijdigheid, die moeilijk in enkele woorden kan worden belicht. Pa lestina, Griekenland, Korea, de Zuid pool, Berlijn, Italië, geheel Midden Europa en de Balkan vormden en vormen nog dagelijks de hoofdscho tel van het menu der tijdingen, dat ons bereikt. De wereld had de ene politieke schok nauwelijks ondergaan of - de eerste trillingen, die een volgende beving aankondigden, deden zich ge voelen. Michalowitsj, Petkof, Manioe, Micolacjzyk en dezer Hagen Dr. Jan Masaryk, minister van buitenlandse zaken van het knock-out geslagen Tsjecho-Slowakije, zoon van de grote Thomas Masaryk, de stichter van de RepubliekHet is een lange reeks geworden, doch ook hier is zeker het woord „Het bloed der martelaren is het zaad der kerk" van betekenis. Immers voor de verbaasde ogen van Washington, zelfs van Londen en zeker van Moskou, zijn in Brussel gisteren besprekingen beëindigd, waarbij op zulk een voortvarendheid werd gewerkt als wel nimmer te voren is vertoond. Engeland, Frankrijk en de Benelux- landen hebben met grote, doch sec rieuze snelheid een agenda afge werkt, die er zijn mag. De gebeurte nissen van de laatste tijd zijn daar voor een groot deel oorzaak van. Het is meer dan duidelijk, dat een eens gezind en sanienwerkend West-Euro pa, waarop eerst Churchill, daarna Bevin, later De Gaulle en thans ook Bidault wees, snel tot stand moet komen. Er moet, aldus Bidault, Don derdag in een rede voor de Franse Nationale Vergadering, een samen werking komen, gebaseerd op de grondslag van de principes der vrij heid. Met grote meerderheid» werd tegelijkertijd door de Assembij» een resolutie bekrachtigd ter Ire van Jan Masaryk wiens dood be vlekt; wordt door de rade schuld „de apostel der democratie". De communistische afgevaardigden stem den slechts tegen en hun woordvoer der Jacques Duclos was hevig ver toornd. Doch West-Europa zal zich daar weinig van aantrekken. Men is er zich terdege van be wust, dat in de chaotische toestand onmiddellijk een stabiel evenwicht moet worden geschapen, wil de on evenwichtigheid en onzekerheid niet leiden tot een absolute neergang van on3 werelddeel. ^IET alleen op economisch, sociaal en cmtureel gebied zal nauwer contact gezocht worden, doch ook aan militaire samenwerking werd de grootste aandacht besteed. De Weste lijke Unie zal door een militair bond genootschap worden verstevigd. Dat dit moest komen, lag in de loop der gebeurtenissen en in het spiegelbeeld der historie besloten. De laatste veroveringstocht van het leger van Hitier heeft deze gedachte meer dan duidelijk onderstreept. De uiteindelijke redactie van het pact, die na de ophanden zijnde rati ficering bekend zal worden, zal ons daarover zeker meer inlichten. Voorts is bekend, dat het verbond niet een gesloten vorm heeft. JDe na men van andere gebieden en staten zijn reeds meerdere malen genoemd. Italië in de eerste plaats, terwijl ook West-Duitsland in deze politieke sfeer zeker betrokken zou kunnen worden. Dit alles heeft mede tot gevolg, dat men in de Ver. Staten sterk overtuigd moet zijn, dat de Marshall Hulp snel moet com'en met goede voorwaarden en dat de gelden in het kader van deze actie uitgegeven, zeker niet nutteloos zullen zrjn. Het is zelfs voor de Ver. Staten een noodzakelijke stap, want afstanden tellen hier niet meer en de grenzen van de States liggen thans in poli tiek en strategisch opzicht in Midden Europa, de Middellandse Zee, bfj Teheran, Mosoel en Moekden. AD INTERIM Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft, geleid door een streven naar vereenvoudigingen arbeidsbe sparing en tevens ter tegemoetkoming aan de vaak gerechtvaardigde verlan gens van het publiek, besloten een wij ziging aan te brengen in het systeem, dat bij de' distributie van motorrijtui gen wordt gevolgd. Deze wijziging houdt voornamelijk ir, dat de gegadigde voor een motor rijtuig niet meer een bepaald merk krijgt toegewezen, doch dat hij uiteraard binnen het kader der de- viezenmogelijkheden zelf de keuze van het merk zal kunnen bepalen. Het gewijzigde systeem zal allereerst vv orden toegepast op personenauto's, doch zal' zo spoedig mogelijk tot alle motorrijtuigen, dus ook vrachtauto's worden uitgebreid.

Alkmaarsche Courant | 1948 | | pagina 1